Jonkman wil voorspelbaar burgemeester zijn Politie gaat door met uitdelen jeugdboetes WT Rijnsburg haalt enthousiast nieuwe eerste burger in Jubilerende spoorlijn Gouda-Alphen te boek Burgemeester krijgt eerste exemplaar van jubileumboek Actie tegen langparkeren caravans Agenten soms moeilijk te motiveren «ma DINSDAG 2 APRIL 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 17 RIJNSBURG F. Jonkman uit Drachten is gistermiddag geïnstalleerd als burgemeester van de gemeente Rijns burg. Dat gebeurde tijdens een bijzondere openbare raads vergadering in de het gemeentehuis van Rijnsburg. De in stallatie werd bijgewoond door enkele honderden mensen. Jonkman was voor zijn benoe ming tot burgemeester werk zaam als wethouder van de ge meente Smallingerland (waartoe Drachten behoort). De nieuwe burgemeester volgt drs. W.K. de Roos op die in december 1984 om gezondheidsredenen eervol ontslag werd verleend. Wethouder J.C.J. van der Meij, sinds september 1984 loco-bur gemeester, hing Jonkman de ambtsketen om. In zijn toe spraak herinnerde Van der Meij aan de 'bewogen tijd' die de ge meente Rijnsburg achter de rug heeft. "Wij kijken met gemengde gevoelens op het*verleden terug. Gemengd omdat er veel goede dingen, maar ook veel verdrieti ge zaken in Rijnsburg zijn ge beurd". Volgens Van der Meij legde burgemeester De Roos tijdens zijn ambtsperiode vooral de na druk gelegd op de samenwer king tussen de gemeente Rijns- burg en de veiling Flora. In die ambtsperiode kwamen de nieu we vestiging van de veiling en de aanleg van het tuinbouwgebied Kloosterschuur tot stand. Over oud-loco-burgemeester C. Noort die in september van het vorig jaar onverwacht overleed, zei Van der Meij: "Wij hebben Noort leren kennen als een sociaal be wogen mens. Hij heeft zich voor al ingezet voor de huisvesting van de financieel minder draag- krachtigen. De woningbouw in De Hoek beschouwen wy dan ook als één groot monument voor Noort". door Monica Wesseling Van der Mey's eerste reactie op de benoeming van Jonkman was positief. "Na enkele informele gesprekken was mijn reactie zéér positief', aldus Van der Meij. "De Rijnsburgse bevolking en de gemeenteraad zijn bijzonder blij met u. Als u zich aan Rijnsburg geeft zult u snel als Rijnsburgs eerste burger ingeburgerd zijn". Het, volgens Van der Meij Rijnsburgse motto, "Niet zeuren maar doen", zal Jonkman zijns inziens volledig gestalte kunnen geven. Er liggen volgens de wet houder voldoende taken te wachten. De wijk De Hoek moet worden afgebouwd, nieuwe bouwlokaties dienen te worden gevonden, de vernieuwing van wegen en de integratie van scho len vragen om aandacht en Rijnsburg zal werk moeten ma ken van het jongerencentrum. Van der Mey zei erop te ver trouwen dat deze taken bij Jonk man in goede handen zijn. Ten overstaan van vele Rijnsburgers en vertegenwoordigers van on dermeer de gemeente Smallin gerland en de bollenstreekge meenten overhandigde wethou der Van der Meij de nieuwe bur gemeester vervolgens de ambts keten en de voorzitterhamer. Ausputzer "Een goede samenleving is een samenleving waarin gerechtig heid heerst die de woonomge Wethouder J.C.J. van der Meij hangt F. Jonkman bij diens installatie als i Rijnsburg de ambtsketen om. ving bewoonbaar houdt en waar aan allen in gelijke mate kunnen deelnemen. Dit is alleen te ver wezenlijken in een democratisch georganiseerd en dus collegiaal bestuur. Ons gemeentelijk beleid moet méér zijn dan de optelsom van de inbreng van de individue le bestuurders. Aan de burge meester de taak coördinerend op te treden. Een burgemeester moet luisteren, stimuleren, brug gen slaan en tegenstellingen overwinnen. Om in termen van de voetbalclub Rijnsburgse Boys te spreken - de burgemeester moet de ausputzer en niet de spil zyn. Ik neem graag die taak op me", aldus Jonkman in zijn in stallatietoespraak. Jonkman benadrukte in zijn rede de noodzaak om in een de mocratisch land ook met de op vattingen van minderheidsgroe peringen rekening te houden. "Democratie is niet louter een techniek, hét is een gezindte. Minderheden moeten worden betrokken bij de besluitvor ming". Het. Samenwerkings Or gaan Bollenstreek kan op mede werking van de nieuwe burge meester rekenen: "We zullen de ze samenwerking nog verder moeten verbreden. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren dat het hier gaat om ver lengd lokaal bestuur in plaats van verlegd bestuur". Jonkman zei een voorspelbare burgemeester te willen zijn. "U moet weten waar u bij mij aan toe bent". Hij sprak de hoop uit dat hij en zijn gezin spoedig zul len worden opgenomen in de Rijnsburgse gemeenschap. "Wy willen Rijnsburgers worden met een Friese achtergrond. We be ginnen een nieuw hoofdstuk in Rijnsburg. Een nieuw begin vraagt vertrouwen. Ik hoop dat u mij dat zult willen geven". Raad Blijkens de toespraken van de vertegenwoordigers van de ver schillende politieke partijen in de Rijnsburgse gemeenteraad, kan de gehele raad zich in de be noeming van Jonkman vinden. C. Vianen (CDA) bracht naar vo ren dat de voordracht van de ver trouwenscommissie overgeno men is door de commissaris der Koningin en de minister van bin nenlandse zaken. "Het is goed dat de burger bemerkt dat de la gere overheden wel degelijk wor den gehoord". Namens de PvdA zei A. de Haas erop te vertrouwen dat de nieuwe burgemeester een voort varend beleid zal voeren waarbij de oude Rijnsburgse waarden in- stand worden gehouden. Ook de WD sprak, by monde van A.C. Renooij, haar vertrouwen in Jonkman uit. RPF'er W. de Mooij riep Jonkman op Rijns- burg te besturen op een wijze die gebaseerd is op Bijbelse normen en niet op menselijke meningen. Namens de gehele gemeenteraad dankte Van Egmond de wethou ders Van der Meij, Brul en Glas bergen die sinds december, van het vorig jaar samen het bestuur van de gemeente Rijnsburg heb ben waargenomen. Mekka Burgemeester mr. S.J. Scheen- stra van Oegstgeest heette Jonk man welkom in de burgemees terskring van Leiden en Duin streek. "Komend uit het gerefor meerde Mekka van Friesland zal het u hier beslist niet tegenval len. Scheenstra noemde de nieu we Rijnsburgse burgemeester een voorbeeld van een benoem de, gekozen burgemeester. "Nog even en er zal geen kaf meer zijn onder het burgemeesterskoren". Dr. D.J.W. IJdo, plaatsvervan gend voorzitter van het Samen werkings Qrgaan Bollenstreek, riep Jonkman op de samenwer king tussen de bollenstreekge meenten verder te versterken. "De Wet Gemeenschappelijke Regelingen stelt samenwerking in de regio verplicht. Voldoet het SOB niet aan deze eis, dan vult de provincie zelf deze eis in. Dat moeten we voorkomen. Op het gebied van planologie, woning bouw, werkgelegenheid en toe risme zal binnen het SOB een hechte samenwerking moeten bestaan". Na welkomswoorden van Ds. Grutter en de voormalige burge meester Berner van de partner- gemeente Siegen in West-Duits- land, kwam als laatste aan het woord de burgemeester van Smallingerland, mr. A.G. Smal- lenbroek: "De afsnijding en los making heeft plaatsgevonden. Drachten gaat een goede en ster ke persoonlijkheid missen. Rijnsburg mag zich gelukkig prijzen met een burgemeester die zo zeer strijdt voor een rechtvaardige samenleving". ALPHEN AAN DEN RIJN Ondanks de ruchtbaar heid die de Alphense politie aan de jeugdverkeersactie heeft gegeven (ook veel op heterdaad betrapte jonge ren bleken goed op de hoog te te zijn van het feit dat ze extra in de gaten werden ge houden) lappen veel jonge Alphenaren de meest sim pele verkeersregels nog im mer aan hun laars. De eerste drie maanden van de twee de actie (september, okto ber en november 1984) be trapten de agenten 146 jeug digen in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar en 81 van 16 jaar en ouder op overtredingen als door rood licht, op het voetpad, niet rechts, zonder licht of met losse handen rijden, geen voorrang verlenen, een in- rijverbod negeren of ver keerd oversteken. Opdraai en voor de overtredingen deden de meesten zeer braaf: 87 procent (vorige ac tie 82) van de jeugdige over treders betaalde zonder morren de boete van een tientje. Een en ander is te lezen in het tweede evaluatieverslag over de jeugdverkeersactie, waarvan de tweede versie een langer leven is beschoren dan de eerste. Die mocht van justitie maar drie maan den duren, terwijl na zes maanden voor de tweede actie het stopteken uit Den Haag nog niet is gegeven. Het Alphense korps blijft dus tot nader orde jeugdboetes uitdelen. Het aantal overtredingen ver toont ten opzichte van de eerste ac tie weliswaar een daling met 241, maar die komt gedeeltelijk voort uit een daling van het aantal con troles. Aan die daling, schrijft de politie, ligt een aantal oorzaken ten grondslag. Zo was het een pro bleem de actie na een onderbre king van vijf maanden weer op te starten. Voorts kampte het korps, vanwege een nogal onhandig dienstrooster, met gebrek aan per soneel om controles in de ochtend spits uit te voeren. Opvallend is de daling van het aantal overtreders van zestien jaar en ouder van 246 tot 81; tot grote ergernis van de politie kwam bij de eerste actie naar voren dat ouderen bijna net zulk slecht verkeersge drag aan de dag legden als de jeugd, op wie de actie eigenlijk was afgestemd. De ouderen blijken in tussen echter wel het een en ander te hebben geleerd. De politie blijft in het rapport bij haar eerder getrokken conclusie dat voortdurende aandacht voor de schoolgaande jeugd in het verkeer van belang blijft. Acties als in Rot terdam, waar de jeugd in het ver keer slechts gedurende een week in de gaten werd gehouden, zijn dan ook uit den boze. Inspecteur J. Wiltenburg, mede-opsteller van het verslag: "Het is wel leuk zo'n - actie, je haalt de krant en de televi sie, maar vervolgens doe je weer geen pest. Wy vinden dat de jeugd permanente aandacht moet krij gen". Thans heeft het openbaar minis terie het Alphense korps slechts tijdelijk die bevoegdheid gegeven. Weliswaar is een wetsvoorstel in de maak waarbij de nu nog geldende leeftijdsgrens van zestien jaar wordt teruggebracht tot veertien, maar dat zou volgens de inspecteur twaalf jaar moeten worden. "Deze jeugdverkeersactie geldt ook voor twaalfjarigen en we hebben alleen maar positieve reacties gehad", stelt hij zich- teweer tegen een van de veronderstelde bezwaren van justitie tegen een grens van twaalf jaar, namelijk dat op die manier bij de politie een te groot machtsmid del wordt neergelegd ten aanzien van jeugdigen. "Veertien jaar is vrij willekeurig gekozen", vindt hij. "Ook kinderen van twaalf jaar weten dondersgoed hoe ze zich in het verkeer moeten gedragen". Motivatie Onder het kopje 'discussie' wordt een ander, volgens Wilten burg niet bepaald nieuw probleem aangesneden: het gebrek aan moti vatie bij de surveillancedienst, ook voor de jeugdverkeersactie. "De agenten hebben natuurlijk ook met echte criminelen te maken. Het valt velen moeilijk om wel een kind van twaalf dat door rood rijdt te bekeuren, terwijl ze de volgende dag, en dat gebeurt niet zelden, een door hen opgemaakt proces-ver- baal van een echt misdrijf terug krijgen met een briefje van justitie dat 'sepo' vermeldt, dat de zaak dus wegens gebrek aan feiten of celruimte is geseponeerd. Een en ander is niet met elkaar te rijmen, dat vind ik ook. Sommigen zeggen dan ook: 'Ik kan 't niet meer'. Het is al een oud probleem, maar meestal wordt dat binnenskamers gehouden. Intern wordt er wel al tijd veel over gepraat. Nu heb je die heftige discussie over het cellente kort en wat wij in het rapport schrijven, is weer een signaal in de richting van justitie dat ze er iets aan moeten doen". "Nog niet", is het antwoord op de vraag of agenten in het Alphen se korps door ernstige motivatie problemen reeds tot werkweige- ring zyn overgegaan. "By ons is het gelukkig nog niet zover. In de grote steden zie je dat verschijnsel wel, hoewel nooit openlijk. Agen ten draaien gewoon hun hoofd om als ze een overtreding zien". Zo vierde Alphen vijftig jaar geleden, op zes oktober 1934 om precies te zijn, het gereedkomen van de spoorlijn Gouda-Alphen. ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Goud voor de Gouwelijn', een boek dat de vijftigjarige roerige geschiedenis van de spoorlijn Alphen-Gouda be schrijft. De vele foto's en illustratie's zorgen voor een compleet beeld van deze geschiedenis. "Geniet van uw sigaar in een behoorlijk verlichte spoorwegcoupe". Deze woorden sprak de vertegenwoordiger van de minister van Water staat, mr. H.J. Silvergieter-Hoogstad, bij de opening van de spoorlijn op zes oktober 1934. De trein vervoerde al meteen veel planten, want met name de Boskoopse kwekers hebben er voor gezorgd dat de spoorlijn in '34 een realiteit werd. In het boek beschrijft R.A. J.Hamoen samen met Van de Meene en Bulk de vele moeilijkheden waar de spoorlijn mee te kampen heeft gehad, want al in 1896 praatte een commissie van kwekers over de verbinding. Pas in 1925 begon men met de bouw, maar de gemeente Waddinxveen maakte ernstige bezwaren omdat er een autobus zou komen. Het gevolg was dat de bouw twee jaar stil kwam te liggen. Maar de Boskoopse kwe kers gingen door en in 1928 gaf de minister van Waterstaat uiteindelijk toestemming om de lijn te voltooien. Door de loop der jaren is de functie van de spoorverbinding sterk ver anderd en vervoert de trein merendeels reizigers waarvan Waddinxveen nu het meeste profiteert. De kwekers regelen hun plantentransport nu met vrachtwagens. Het boek geeft aan de hand van veel authentieke foto's, diverse teke ningen, afdrukken van oude dienstregelingen en treinkaartjes een aardig beeld van de totstandkoming en halve eeuw geschiedenis van deze spoor lijn. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie gaat deze maand strenger optreden tegen parkee- rovertreders. Behalve de normale controles wil de politie ook men sen bekeuren die hun voertuigen op de stoep zetten of hun caravan dagenlang voor de deur stallen. De actie van de politie heeft als doel de hinder te verminderen die veel voetgangers en met name spe lende kinderen ondervinden van de foutgeparkeerde auto's. "Door onjuist parkeren worden zij vaak gedwongen het trottoir te verlaten en hun weg over de rijbaan te ver volgen, hetgeen aanleiding kan ge ven tot gevaarlijke situaties", aldus •de gemeentepolitie. "Er vallen on der deze categorie weggebruikers elk jaar veel te veel slachtoffers. Ook zij hebben recht op een vrije baan". Bovendien richt de actie zich op het weren van aanhangwagens die binnen de bebouwde kom van Al-, phen aan den Rijn en Zwammer- dam staan en langer dan zes meter of hoger dan 2,30 meter zijn. De po litie wil dat deze aanhangwagens worden gestald op de speciale par keerplaatsen voor vrachtwagens. Dit verbod geldt niet voor kam peerwagens, caravans, vouwwa gens of boottrailers. Deze voertui gen mogen maximaal drie achter eenvolgende dagen in de bebouw de kom staan. Voor de controle op het parkeren zijn door de politie speciale mensen aangewezen. Er wordt gebruik gemaakt van een bijzondere techniek om juist het langparkeren van deze - recreatie ve - voertuigen tegen te gaan. De politiemensen kunnen met behulp van de stand van de wielen bekij ken of de aanhanger er langer dan drie dagen staat. De overtreders hoeven er niet op te rekenen dat de politie enige cle mentie toont. Er wordt 'zonder par don geverbaliseerd' als een over treding wordt geconstateerd, aldus de politie. Burgemeester C.A. Bos ontvangt het eerste exemplaar van het jubileum boek van de Oranjevereniging Katwijk aan Zee uit handen van voorzit ter J. Minnee. (foto Dick Hogewoning) KATWIJK - Burgemeester C.A. Bos heeft gisteravond uit handen van J. Minnee, voorzitter van de 75- jarige Oranjevereniging Katwijk aan Zee, het eerste exemplaar van een jubileumboekje en een koek trommeltje gevuld met Katwijkse Knip ontvangen. In de komende dagen zullen alle 1060 leden van de vereniging het boek en trommeltje thuisbezorgd krijgen. In het jubileumboek wordt een overzicht gegeven van de geschie denis van de Oranjevereniging. De tekst is geschreven door drie be stuursleden: K. van Duin, B. Kals- hoven en A. Pronk. Belangrijke bijdragen werden geleverd door het genootschap Oud-Katwijk. Hoewel de Oranjeverening zelf altijd heeft vermeld te zijn opge richt op 31 maart 1910, blijkt uit het boek dat de werkelijke oprich tingsvergadering pas op 22 mei 1911 werd gehouden. Ook het Co mité voor de Oranjefeesten, dat aan de vereniging vooraf ging, blijkt pas eind augustus 1910 te zijn opgericht. Omdat de vereni ging altijd 31 maart 1910 heeft aan gehouden wordt dezer dagen al vast het jubileum gevierd. De offi ciële receptie is op 19 april. INBRAAK - Bij een inbraak in ga rage De Beuk aan de Leimuidense Bakhuizenlaan is gisteravond voor 2.000 gulden uit de kluis gestolen. Hoe de daders zijn binnen geko men, heeft de politie nog niet uit gezocht. Wel is bekend dat de sleu tel van de kluis in de garage lag. De inbraak is gepleegd tussen zes uur' en tien uur gisteravond.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17