SPAARSELECT REKENING China regeert met vaste hand Enorme belasting van hockey-internationals Potton naar huis taboe in Engelse stadions Nigerianen veroorzaken smakeloze voetbalrel Compromis geeft Elfstedentocht voor beroepswielrenners allure Nederlandse vrouwenploeg kansloos op WK tafeltennis Versluijs na interview op non-actief RENTE 53/4% leidse spaarbank Alcohol Kalender voor komende jaren overvol DINSDAG 2 APRIL 1985 SPORT PAGINA 11 LONDEN (SID) - De Britse rege ring heeft gisteren een verbod op het gebruik en de verkoop van al cohol in de landelijke voetbalsta dions aangekondigd. Dat was de eerste concrete stap in het door premier Thatcher aangekondigde beleid tegen de toenemende rellen bij voetbalwedstrijden. De minis ters Brittan, Jenkins en McFarlane hebben in samenwerking met ver tegenwoordigers van de bond (FA) en league een serie maatregelen opgesteld, die de uitspattingen van de voetbalfans in de toekomst dient in te dammen. Naast het acoholverbod zal er binnen en buiten het stadion rpeer politie worden ingezet bij de hand having van de orde bij de wedstrij den. De bezoekers worden voor taan gefouilleerd. In de stadions zullen video-camera's op roerige supporters worden gericht om met bewijs te kunnen straffen. Als pre ventieve maatregel dient ook de uitgifte van speciale pasjes aan alle stadion-bezoekers. Na misdragin gen wordt het pasje ingenomen. Verder zal de verkoop van kaartjes op de dag van de wedstrijd worden beperkt. Voor een betere controle zullen meer toegangsbewijzen via de voorverkoop worden aangebo den. Alle maatregelen zijn er volgens de commissie op gericht om de woorden van Margaret Thatcher waar te maken:„Voetbal moet weer een sport voor het hele gezin worden". ADDIS ABEBA (Reuter) - Op roerpolitie in Addis Abeba heeft bij de jeugd-interland- wedstrijd tussen Ethiopië en Nigeria met waarschuwings schoten en de wapenstok een einde moeten maken aan een voetbalrel. Het geweld op het veld en de tribunes was een ge volg van toespelingen van de bezoekers op de in Ethiopië heersende hongersnood, waar negen miljoen mensen onder lijden. Volgens ooggetuigen tergden enkele Nigeriaanse spelers het publiek door een hand voor de mond te houden en over de maag te wrijven. Voor velen onder de 35.000 toe schouwers liet het gebaar aan duidelijkheid niets te wensen over. Zij reageerden met het gooien van stenen en flessen. Tony Ikazoboh, de voorzitter van de Nigeriaanse voetbal bond, ontkende dat iemand van de selectie, die zich via 1-1 en 3-0 tegen Ethiopië kwalifi ceerde voor het jeugdtoernooi om de wereldbeker, zich schul dig had gemaakt aan provoca ties. Volgens hem werd de ploeg ten onrechte aangeval len. Ikazoboh zei, dat verschei dene spelers gewond zijn ge raakt. Enkelen moesten zich in het ziekenhuis laten behande len. Ethiopische verklaringen daarentegen bevestigden wel degelijk de smakeloze verto ning van de Nigerianen. Offi cials meldden ook nog, dat toe schouwers bij de eerste wed strijd in Lagos vanaf de tribu nes brood gooiden naar de Ethiopische spelers. AMSTERDAM (GPD) - De internationale hockeykalender is voor het Nederlandse man- nenteam de komende twee jaar zo overvol, dat bondscoach Wim van Heumen heeft besloten te gaan werken met een selectie die groter is dan de gebruikelijke zestien spe lers. De Bossche oefenmeester verwacht dat hij in de toekomst een groep van tenminste 22 a 24 man nodig heeft om alle internationale evenementen, die voor '85 en '86 op het programma staan, met een verantwoorde nationale ploeg te kunnen afwerken. „Daar komt bij", zo benadrukte Van Heumen gisteren, „dat veel in ternationals naast de normale com petitiewedstrijden Europa-Cup verplichtingen hebben. Bovendien is het zaalhockey voor de hoofd klasseclubs steeds belangrijker ge worden. Dat geeft alles bij elkaar een enorme belasting, die voor de zelfde zestien spelers veel te groot is. Omdat ik er op voorhand van uitga dat per evenement zes spe lers om uiteenlopende redenen moeten afzeggen, vind ik het nood zaak dat de selectie groter gemaakt n Heumen rechts) op de bank met zijn assistent Joost Bellaart die op dit moment de zieke wordt". i Heumen vervangt (foto anp> Als voorschot op dat initiatief se lecteerde Van Heumen twee we ken geleden ook al 25 spelers (in middels tot 24 gereduceerd door het wegens studie wegvallen van Mare Scheffers) voor het vierlan- dentoernooi in Amstelveen. De uit breiding geldt overigens enkel voor de voorbereidingsperiode. Voor elk afzonderlijk evenement kiest Van Heumen zestien spelers. „Ik doe met deze oplossing natuur lijk een concessie aan het A-team, maar op zich is dat geen probleem. Op deze manier zijn we in staat spelers uit te testen op echt belang rijke toernooien", aldus de Bos schenaar. LEEUWARDEN (ANP) - Door tus senkomst van Hein Verbruggen, de Nederlandse voorzitter van de profsectie van de wereldwieler bond, krijgt de eerste Elfsteden tocht voor beroepsrenners toch enige allure. De buitenlandse ren ners, die in Nederlandse ploegen rijden, mogen morgen alsnog van start gaan. Dit betekent dat onder anderen de Belgen Eddy Planc- kaert en Eric Vanderaerden en de Amerikaanse Olympisch kam pioen Alexi Grewal en zijn landge noot Doug Shapiro tot de deelne mers behoren. De Friese organisatoren werden vorige week, na klachten uit Bel gië, geconfronteerd met oude reglementen. Om reeds langer be staande wedstrijden enige be- scherming te bieden, zijn organisa toren van nieuwe wedstrijden ver plicht eerst enige jaren op natio naal niveau te blijven. Voor de Elf stedentocht ging de regel zo ver, dat alleen de renners met de Ne derlandse nationaliteit uit de Ne derlandse ploegen zouden mogen starten. Voor alle buitenlanders gold een startverbod, evenals voor de Nederlandse renners in buiten landse dienst als, dit jaar, Hennie Kuiper, Teun van Vliet, Gerrie Knetemann, Frits Pirard en Johan van der Velde. De organisatoren van de profronde van de Achter hoek hadden eind februari de regel met voeten getreden. De Friezen waren bereid de boe tes van vijfhonderd gulden voor lief te nemen. Ze kwamen in de problemen toen de, aan de start ge wenste, renners met boetes en een schorsing werden bedreigd. „Daar stonden we machteloos tegen", vertelde gisteren een opgeluchte Joop Atsma, een van de initiatief nemers voor de Elfstedentocht voor beroepsrenners. Een gesprek via de wielrenunie met Hein Ver bruggen leverde een compromis op. Alle Nederlanders, ook die in buitenlandse dienst, plus de bui tenlanders in Nederlandse dienst, mogen deelnemen, zodat er toch een behoorlijke affiche is. De Frie zen moeten nu alleen afzien van de ploeg van Walter Godefroot met de Olympische kampioen punten- koers Roger Ilegems. Daardoor ontstond ruimte voor een aantal in buitenlandse dienst rijdende Ne derlanders als Peter Pieters, Johan van der Velde en Wies van Dongen. Het peloton zal zodoende toch tachtig renners tellen. Atma c.s. gaan na de Elfsteden tocht in discussie over de regle menten. „Ze zijn verouderd", meende Atsma, „de wedstrijden in België en Frankrijk zijn er inder daad door beschermd. Er is geen ruimte voor nieuwe initiatieven. De Nederlandse vrouwen treurden echter niet lang om de met duide lijke cijfers geillustreerde (3-0) ne derlaag. Het feit dat het door Jan Vlieg gecoachte duo Bettine Vrie- sekoop en Miijam Kloppenburg zondag voor het eerst in het be staan van de Nederlandse tafelten- nisbond de halve eindstrijd in een mondiaal toernooi had bereikt, was immers al reden voor uitbun digheid. Niettemin had Bettine Vriese- koop de feestvreugde met een EINDHOVEN (GPD) - Het be stuur van de voetbalvereniging Eindhoven heeft trainer Ad Ver sluijs gisteren met onmiddellijke ingang op non-actief gezet. Aanlei ding tot die beslissing was een in terview met de Zeeuwse trainer in een radioprogramma van Omroep Brabant, waarin Versluijs op een niet mis te verstane wijze kritiek leverde op de leiding van de club. Volgens vice-voorzitter R. L. Blik van Eindhoven hebben de matige prestaties van bet eerste elf tal geen invloed gehad op de be slissing van het bestuur. „Wij zijn daar nooit blij mee geweest, maar het is niet het motief geweest". Versluijs zelf wenste gisteren nauwelijks in te gaan op het feit dat het Eindhoven-bestuur hem op een zijspoor heeft gezet. „Ik heb de hele zaak in handen gegeven van de WON (Vereniging van Oefen- meesters)". Het was gisteravond nog niet duidelijk wie de (tijdelij ke) vervanger van Versluijs wordt bij Eindhoven. Het bestuur van de WON heeft de club inmiddels „besmet" ver klaard. Volgens secretaris-generaal Jaap van der Leek lopen plaatsver vangers van Versluijs daardoor de kans geroyeerd te worden door de trainersvakbond. GOTENBURG (GPD) - Het land dat het tafeltennis tot kunst heeft verheven, duldt vooralsnog geen westerse in menging. Evenals bij voorgaande edities regeren de vrou wen en de mannen uit China met stevige hand bij de we reldkampioenschappen in Zweden. Zelfs Europa's beste speelster op dit moment, Bettine Vriesekoop, kon tegen het Aziatische geweld hoegenaamd niets uitrichten. Oran je werd in de halve finales geen enkele game gegund en mocht na vijf kwartier het speelveld verlaten. overwinning in de krachtmeting tegen de Chinese vrouwen willen verhogen. Tegen Tong Ling, num mer vijf op de wereldranglijst, zag zij mogelijkheden de Nederlandse afvaardiging met een overwinning te verblijden. „Bij een 15-12 voor sprong in de eerste game zag ik kansen", keek zij terug, „maar door een paar stomme fouten heb ik het verknald. Ik wilde daarna speculeren op de tydrëgel, maar dat feest ging door mijn eigen schuld ook al niet door". Een dikke nederlaag met de cij fers 17-21 en 8-21 viel de Hazers- woudse ten deel. Datzelfde ove- kwam Mirjam Kloppenburg tegen Geng Lijuan (13-21 en 13-21), maar de Lichtenvoordse voelde zich geenszins weggeslagen. „Het gat lijkt niet zo groot als ik had ge dacht", oordeelde zij. „Daarbij kom ik toch net om de hoek kijken. Voorlopig zal ik niet tippen aan hun niveau. Mijn eerste doel is het halen van de Europese top". Opmerkelijk Daarin heeft ze inmiddels plaats genomen, want ze heeft zich snel ler dan verwacht positief ontwik keld. Weliswaar schoot zij gister avond in het met 5000 Gotenbur- gers gevulde Scandinavium te kort tegen de uiterst behendige tegen standsters uit het Verre Oosten; in de poulewedstrijden leek zij echter de gelijke van Bettine Vriesekoop. Trekt Kloppenburg de opgaande prestatiecurve in het najaar bij de WK-tafeltennis door Rob Onderwater Mirjam Kloppenburg staat machteloos tegen het Chinese tafeltennisgeweld. blikken op een prima landentoernooi in Gotenburg GOTENBURG (GPD) - Bob Potton keert het wereldkam pioenschap tafeltennis vandaag de rug toe. Hij is de sfeer in de ruziënde kleuterklas van bonds coach Bert van der Helm beu. Gisteren konden Potton en Eric Noor nog ternauwernood van hun voornemen om voortijdig uit de Zweedse hoofdstad af te reizen worden afgehouden. Van morgen pakte Potton, die afgelo pen weekeinde al uit de nationa le ploeg werd gezet maar nog Wel een kans werd geboden in het in dividuele toernooi, toch zijn kof fers. "Omdat", verklaarde Pot ton, "ik er van baal als zondebok te worden aangewezen". Gisteren zette Bert van der Helm ook al Ron van Spanje uit de landenploeg. De lankmoedige instelling en vooral de slechte prestaties waren voor de Amstel- veense coach reden dezelfde sancties te treffen als afgelopen weekeinde tegen Bob Potton. De 0-5-nederlaag die tegen Fin land moest worden geïncas seerd, lag dus voor de hand, nu Van der Helm de onervaren jon geren Eric Noor en Rob Turk diende op te roepen. Dat Henk van Spanje in die interland zon der winst bleef was wel verwon derlijk en illustratief voor de ver ziekte sfeer in de Oranje-ploeg. Door het verlies eindigde Ne derland op de vijfde plaats in de C-poule van de tweede categorie. De kruiswedstrijd tegen Austra lië werd later op de dag met 5-4 gewonnen (Turk en Noor ieder een zege, terwijl Henk van Span je een hattrick scoorde). Gevolg daarvan is dat Nederland van daag is veroordeeld tot het duel om de 25e en 26e plaats. Open Europese toernooien door, dan kan de NTTB straks twee uit nodigingen voor het jaarlijkse Top- 12 toernooi verwachten. Tegen de achtergrond van haar trainingsmogelijkheden een op merkelijk feit. Terwijl Bettine Vriesekoop in Hazerswoude gere geld sterke oefenpartners kan op roepen, moet de havo-schoiiere zich tevreden stellen met haar va der, nadat zij eerder de banden met Wiljo Leermakers verbrak. Enkele uren per week staat de 'familie Kloppenburg in een achterafzaal- tje in de woonplaats Lichtenvoor de achter de groene tafel. Hoe anders is de situatie in Chi na. Journalisten uit dat land kun nen niet eens bij benadering zeg gen hoeveel beoefenaars er in de een miljard zielen tellende Volks republiek rondlopen. De schattin gen lopen uiteen van 25 miljoen tot 200 miljoen pingpongers. Niet vreemd derhalve dat er een grote verzameling toppers voor het WK in Zweden kon worden opgeroe pen. De coach Zhang Xielin kon het zich tegen Nederland zelfs permit teren zijn beste speelster Cao Yan- hua aan de kant te houden. De voorbereiding van de Chinezen op het WK nam twee maanden in be slag. De geselecteerden werden eind januari ontslagen van hun da gelijkse verplichtingen (de mees ten hebben een baantje in het le ger) en werden ontboden in een trainingskamp in Peking. De in spanningen bleken niet voor niets. Zowel de mannen als de vrouwen stapten probleemloos in de finale. Wervelwind De Chinese wervelwind had het geestelijk gestel van Bettine Vrie sekoop niet ontwricht, hoewel zij meer van haar optreden had ver wacht. Om in Gotenburg niet, zoals twee jaar geleden in Tokio gebeur de, meteen van de tafel te worden geslagen, trainde zij een heel jaar op het snelle Aziatische spel. „Het ging alles bij elkaar toch wel rede lijk. Die trainingen hebben toch ze ker zijn nut gehad", geloofde de 23- jarige Hazerswoudse. Ook de in het landentoernooi ge leden nederlagen (vier) konden haar niet verontrusten. „Het ver lies tegen Hrachova had een oor zaak. Ik had slecht geslapen en voeld me door buikloop gewoon slap. Vandaag voelde ik mij weer fit en heb daarom goede hoop voor het individuele toernooi", blikte zij alvast vooruit. Indien zij de Koreaanse Lee Soo Ja terugwijst, wacht Ni Xialan, ne gende op de wereldranglijst, vrij dagavond als tegenstandster in de vierde ronde. Miijam Kloppenburg moet, wil zij verder komen, de Westduitse Olga Nemez en Marie Hrachova. die zij in de landenwed- strijd versloeg, terugwyzèn. Een moeilijke opgave, maar dat was het bereiken van de halve fina le ook. De technisch leider is by het uit werken van zijn toekomstplannen („In principe blijf ik aan tot het WK '86, maar wanneer er slecht gepres teerd gaat worden, stap ik op") uit gegaan van de mogelijk terugkeer van een aantal tijdelijk gestopte in ternationals, onder Tom van 't Hek, Ewout van Asbeck, Roderick Bouwman en Theo Doyer. „Ik heb signalen gekregen, dat een paar spelers zich weer beschikbaar wil len stellen. Ik wacht het rustig af. Sommigen wil ik graag terug, voor anderen is geen plaats meer", zo merkte Van Heumen veelbeteke nend op. Teneinde een zo compleet mogelijk beeld te krijgen van het potentieel aan spelers zal de Bra bander het wereldkampioenschap voor junioren bezoeken, dat van 10 tot en met 24 augustus in het Cana dese Vancouver wordt gehouden. Nederland is daar een van veertien deelnemende landen. Daarnaast biedt het 4 x 4-landen- toernooi, dat de Koninklijke Ne derlandse Hockey Bond van 13 tot en met 16 juni in Amstelveen houdt, een uitstekende gelegen heid voor Van Heumen om zich te oriënteren. Tijdens dat evenement komen bij de vrouwen en mannen zowel de nationale ploegen als de Jong Oranje-formaties in actie. „Het is ons streven", zo lichtte voorzitter Sjoerd Bouma gisteren op een persconferentie toe, „om ten minste eenmaal per jaar een groot toernooi te organiseren. Daar hebben de hockeyliefhebbers in Nederland recht op. Dit keer is ons dat ook weer gelukt". Intensief Overigens niet zonder financiële steun van buitenaf (kosten 4 ton, die via recettes en sponsors opge hoest moeten worden) en ook niet zonder moeite. Het organisatieco mité had met name moeilijkheden om het deelnemersveld voor de mannen rond te krijgen. Zo ont breekt bijvoorbeeld de wereld- en olympisch kampioen Pakistan, die wel was geinviteerd, maar niet kon komen in verband met geplande interlands in eigen land tegen Frankrijk en Maleisië. Ook de Sow- jet-Unie slaagde er niet in het toer nooi in het bestaande programma in te passen. Groot-Brittannië viel als kandidaat af in verband met de deelname van Schotland en Wales aan de Intercontinental Cup. Engeland, dat met negen inter nationals de belangrijke leveran cier is van de Britse nationale ploeg, is het alternatief geworden. Verder geven West-Duitsland en India acte de présence. Bij de vrou wen leverde de bezetting geen en kel probleem op. Australië, West- Duitsland en de Sowjet-Unie kon den zich moeiteloos vrijmaken. Het internationale veld wordt ge completeerd met Canada, Maleisië en Spanje (bij de jeugd), waardoor bij de driedaagse van Amstelveen tien landen en zestien ploegen ver tegenwoordigd zijn. Behalve het vierlandentoernooi in Amstelveen vermeldt de agenda voor de vrouwen nog een test-serie tegen Groot-Brittannië in oktober dit jaar en zijn er plannen voor een vrouwentoernooi in 1987. Dat eve nement zou gekoppeld moeten worden aan het toernooi om de Champions Trophy, waarvan de organisatie in het kader van het 75- jarig bestaan van het NOC vermoe delijk aan Nederland zal worden toegewezen. De mannen kunnen zich opma ken voor een uiterst intensief wed- strijdprogramma met in totaal vijf grote evenementen in twee jaar: 1985, november: Champions Trop hy in Australië; 1986, april: Cham pions Trophy in Lahore, juni: test- serie in Nederland tegen Pakistan, oktober: WK in Engeland, decem ber: testserie in en tegen Pakistan. ADVERTENTIE. - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. DE DICHT BU HUIS BANK

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11