Thackeray verbaast zichzelf met winst in City-Pier-City Muller aan de leiding Riggs weer op het oorlogspad Karsmakers maakt flinke duikeling LAAF buigt zich over tijdschema voor Spelen '88 WBiÊÊÊ Rugbyers Ierland glibberen naar zege Bestuur kanobond in woelige wateren McEnroe geeft Jarryd geen schijn van kans Loop eist slachtoffer KNAU start actie voor grotere veiligheid atleten en trimmers Zilveren Sabel voor Buruma MAANDAG 1 APRIL 1985 SPORT PAGINA 21 HARFSEN (ANP) - Titelverdedi ger Toon Karsmakers heeft giste ren in de strijd om het Nederlands kampioenschap motocross 500cc letterlijk en figuurlijk een duike ling gemaakt. Karsmakers ging in Harfsen, in de derde cross uit de reeks van acht, in de fout. De cou reur uit Waalre viel in de eerste manche en kwam niet verder dan de achttiende plaats. In de tweede heat klasseerde Karsmakers zich nog als vijfde om vervolgens in de derde reeks, in tweede positie, uit te vallen met een schouderblessu re. In de nationale titelstrijd viel Karsmakers van de eerste naar de vierde positie terug. De beste man in het Peppelen- bos te Harfsen was Gerard Rond. De Ingenaar won twee manches door van start tot finish te leiden. In de slotreeks was de overwin ning voor Van der Ven, die Rond voor bleef. Die volgorde staat ook in de tussenstand van de nationale titelstrijd. Stand Nederlands kampioen schap: 1. Van der Ven 248 punten; DUBLIN (Rtr/AFP) - De natio nale rugbyploeg van Ierland heeft zaterdag de eindoverwin ning in het vijflandentoernooi naar zich toe getrokken. In Du blin versloegen de Ieren in de slotseconden Engeland met 13- 10. Michael Kiernan schopte de beslissende treffer tussen de palen. Ierland, een herboren ploeg na een minder seizoen '84, speelde een attractief en krach tig soort rugby, waarbij het ver lies van de gladde bal steeds ge compenseerd werd. Door de overwinning in Dublin is de ploeg, met alleen nog Wales- Engeland op het programma, niet meer te achterhalen. In 1982 en '83 was Ierland al win naar van het vijflandenevene- ment. Twee jaar geleden werd de overwinning gedeeld met Frankrijk, dat nu als tweede eindigde door de zege van za terdag, 14-3 tegen Wales. 2. Rond 240; 3. Herlings'201; 4. Karsmakers 193; 5. Popjee 156; 6. Verwaayen 152 Engelse opzet HEESWIJK (ANP) - De eerste test met een nieuw wedstrijdsys teem in de nationale motorraces heeft in Heeswijk voor succes ge zorgd. De Engelse opzet in de goed bezette 250- en 500cc-klassen, met series, herkansingen, halve finales en finales, was goed voor boeiende wedstrijden vol inzet. De namen van de winnaars van de nationale wegraces in Noord-Brabant waren voor het merendeel de gebruikelij ke. Hans Spaan won de 80cc-cate- gorie. Zijn collega-kampioen Nederland in de 125cc-klasse, An ton Straver, was na twee manches de beste. In de 500cc, waar nationaal kam pioen Rob Punt ontbreekt door zijn overstap naar de sprint, was Boet van Duimen met speels ge mak de sterkste. De 36-jarige routi nier werd in Heeswijk verrassend gevolgd door Hennie Boerman uit Almelo, een rijder die dit seizoen eigenlijk niet meer op. de motor zou verschijnen. Boerman stapte toch op zijn oude Suzuki en hield Pajic en Van der Mark, de kopman nen van de SNRT-stal op de snelle Honda's, achter zich. Dat deed vooral Van Duimen, die Boerman duldde in zijn windzog, plezier. Bij de kwartliters werd de finale gewonnen door Duke Wille uit Hippolytushoef. In een spannend duel was de Noordhollander Van der Wal en Schouten te vlug af. Na tionaal kampioen Cees Doorakkers kwam bij zijn debuut met de Hon- da-250 niet verder dan de vierde plaats. In het koude Heeswijk brak Jan Eggens uit Assen een sleutelbeen bij een val in de tweede manche van de 125cc-strijd. Mile P^jic ging onderuit bij de kwartliters, maar zijn schuiver werd gesmoord in de blubber. Gerard rond op weg naar zijn overwinning in de derde cross in een reeks van acht tellend voor het Nederlands kampioenschap. In het tnssenklassement staat de coureur uit Ingen op een derde plek. (foto anp> WARCHING (DPA) - De Neder landse zijspancombinatie August Muller/Henk van Heek heeft giste ren de motocross om de Grote Prijs van de Bondsrepubliek Duitsland gewonnen. In de eerste wedstrijd uit de reeks om het we reldkampioenschap, in Warching, veroverde Muller in twee manches de meeste punten. Ton van Heug- ten en Frits Kiggen, de wereldkam pioenen van 1981, eindigden als vierde. Muller en Van Heek vormden in Zuid-Duitsland de betrouwbaarste combinatie. In beide manches stuurde de molenaar uit Holten, die vorig jaar bij een ongeval op zijn thuiscircuit zijn nek brak maar volledig herstelde, zijn ultra-lichte machine naar derde posities. Dat was voldoende voor de winst in de Grote Prijs en de voorlopige eerste plaats in de wereldtitelstrijd voor de driewielers, met 30 punten. De sterkste rijder in Warching was de Westduitser Reinhard Böh- ler, de wereldkampioen van 1980. De 40-jarige Böhler was na een jaar pauze met de zoveelste nieuwe bakkenist uit zijn loopbaan, Jür- gen Hassholt.weer in de arena ver schenen. In de eerste manche reed Böhler richting overwinning, toen in de laatste ronde een schokbre- ker brak. De combinatie belandde in de sloot. Böhler krabbelde snel op en kwam toch nog als negende over de finish, ver achter de Britse winnaars Paul en Mark Millard. In de tweede manche was de lei ding van de cross lange tijd in han den van de Nederlanders Van Heugten en Kiggen, de wereld kampioenen van 1981. In de slotfa se viel het Amersfoortse duo terug naar de vijfde plaats. Böhler pakte de winst. Muller, de Nederlans kampioen van 1983, koerste met Van Heek, algemeen beschouwd als de beste bakkenist ter wereld, naar de derde plaats. PAPENDAL (ANP) - De zwaarste aanval in de algemene vergadering van de Nederlandse Kano Bond (NKB) kwam nu eens niet uit de zaal. Uitgerekend drs Backer, die als penningmeester van de bond het middelpunt was van kritiek van de afgevaardigden, zorgde daarvoor vanachter de groene ta fel. Vice-voorzitter Woudenberg, aan de beurt van herverkiezing, was het onderwerp. Penningmeester Backer, die za terdag op Papendal moest verkla ren waarom de bond het jaar 1984 afsloot met een tekort van 93.743 gulden, verweet Woudenberg een gebrek aan daadkracht. Hij vond hem een man van mooie plannen, die echter niet resulteerden in fei ten. „Ik heb het altijd zo gezien, dat Henk Woudenberg alleen in het be stuur is gekomen om voorzitter te worden", hield hij de aanwezigen aan het einde van de bijna acht uur vergende bijeenkomst voor. Vervolgens verzorgde Backer de kandidaatbespreking vrouw Wil van de Raaf, ook lid van het bondsbestuur, die de tweede kandidaat was voor de post van vi ce-voorzitter recreatie. Aan het eind van Backers pleidooi trok Woudenberg zich terug. De verga dering verkoos toen, zij het aan vankelijk aarzelend, Wil van de Raaf bij algemene stemmen tot vi ce-voorzitter. Het tekort van 93.743 gulden op een begroting van 586.859 gulden werd veroorzaakt door een over schrijding van de geraamde uitga ven met 76.506 gulden en te hoog begrote inkomsten tot een bedrag van 17.237 gulden. Na een langdurige discussie kreeg het bondsbestuur toestem ming de contributie voor 1985 te verhogen. Die verhoging bedraagt voor senioren twee gulden. Tevens ging de vergadering in principe ak koord met een contributieverho ging voor 1986 van maximaal twee gulden. LAS VEGAS (DPA) - Oud-Wimbledonkampioen Bobby Riggs is weer op het oorlogspad. De inmiddels 67-jarige Amerikaanse mil jonair wil opnieuw bewijzen, dat vrouwen er in vergelijking met de mannen in het tennis niets van kunnen. Daarom heeft hij een half miljoen dollar ingezet als prijzengeld voor de winnaars van het dubbelspel Riggs/Vitas Gerulaitis tegen het beste vrouwenduo van 1984, Martina Navratilova/Pam Shriver. Het duel zal 16 of 23 augustus in Las Vegas worden gespeeld. Navratilova heeft al aan gekondigd het bedrag, dat zij zeker denkt te zullen winnen, be schikbaar te stellen voor een liefdadigheidsinstelling voor kinde ren. „Als ik er niet van was overtuigd, dat Pam en ik deze wed strijd zouden winnen, zou ik me er nooit mee hebben ingelaten", aldus Navratilova. In 1973 zette Riggs zijn bewering, dat het niveau van de vrouwen op de tennisbaan maar heel matig is, kracht bij door de uitgedaag de Australische Margaret Court van de baan te vegen. Een paar maanden later zorgde de Amerikaanse Billie Jean King er echter voor, dat Riggs, die in demonstratiewedstrijden soms in vrouwen kleding of met een hond aan de lijn verscheen, moest inbinden. Ze won met 6-4 6-3 6-3 van de toen 55-jarige Riggs en streek 200.000 dollar op. Nu bereidt Riggs toch weer opnieuw een tennisstrijd tussen de geslachten voor. Hij koos welbewust voor Gerulaitis als dubbel- partner. De „leeuw uit Litouwen" beweerde vorig jaar tijdens de open Amerikaanse titelstrijd in Flushing Meadow, dat Martina Na vratilova tegen de nummer honderd van de wereldranglijst bij de nog geen schijn van kans zou hebben. MILAAN/FORT MYERS (Reuter/ AFP) - Ook Anders Jarryd heeft John McEnroe niet zijn eerste ne derlaag van dit jaar kunnen toe brengen. Sterker nog, de Zweedse nummer twee had in de eindstrijd van het internationale tennistoer nooi in Milaan geen enkele kans te gen de beste speler van de wereld; 6-4, 6-1. In Fort Myers (Florida) be haalde Ivan Lendl zijn eerste toer nooizege in het Grand Prix-circuit van dit jaar. In de eindstrijd van het plaatselijke toernooi klopte de Tsjechoslowaak de als eerste ge plaatste titelverdediger Jimmy Connors: 6-3, 6-2. In de halve fina les had Lendl zaterdag nog minder moeite met de Amerikaan Sammy Giammalva. Hij stond zijn tegen stander maar drie games toe. 'Jum bo' Connors klopte in de halve eindstrijd de Ecuadoriaan Andres Gomez in drie sets (3-6, 6-3, 6-4). McEnroe haalde in Milaan in iets meer dan een uur met zijn acht tiende enkelspel overwinning zijn vierde toernooizege in net drie maanden binnen en verdiende daarmee het toch redelijke bedrag van 200.000 gulden. McEnroe, die op het laatste moment niet naar het tennistoernooi in Rotterdam kwam in verband met een pols blessure, had in Milaan eigenlijk van niemand iets te duchten. In vijf partijen stond de nummer een van de wereld geen set af. Reden voor de organisatoren van het met 875.000 gulden aan prijzen geld gedoteerde toernooi van Chi cago om 'Big Mac' als uitgespro ken favoriet aan te wijzen. McEn roe verzocht vlak voor hij naar Ita lië vertrok om een wild card voor het evenement in Chicago, dat van daag begint. De toernooileiding ruimde onmiddellijk een plaats voor hem in en bestempelde McEnroe tevens als favoriet, vóór beschermde spelers als Connors, Gomez, Noah, Teltscher, Kriek, Mayotte en Davis. Het plotselinge besluit van McEnroe toch mee te doen heeft te maken met de kunst stof speelvloer in Chicago, waarop hij zich bijzonder thuis voelt. In de eerste ronde treft McEnroe de Au straliër Peter Doohan als tegen stander. DEN HAAG (ANP) Carl Thackeray was misschien zelf nog het meest verbaasd over zijn prestatie in de elfde City-Pier-City-loop door de straten van Den Haag en Schevenin- gen. De 22-jarige Engelsman was pas aan zijn tweede halve marathon toe en boekte ook al zijn tweede overwinning. Met als verschil dat in Den Haag ook enkele Europese topatle ten aan de start kwamen. Thackeray, die de Britse hoop voor de toekomst moet worden op de 5.000 en 10.000 meter, maakte in de stromende regen voortdurend deel uit van de kopgroep, waarin Cor Lambregts, Gerard Nijboer, Peter Rusman en John Vermeule aanvankelijk goed mee konden komen. Na tien kilometer werd de groep uiteengeslagen, ondermeer door het niet aldoende geregeld zijn van het verkeer waarvan met name de Portugees Caetano de dupe werd, maar vooral ook door het hoge tempo van Thackeray en de in Den Haag opnieuw sterk lopende Deen Henrik Jörgensen. Cor Lambregts en de Italiaan Pambianchi bleven nog wel enkele kilometers in hun kielzog, maar moesten uiteindelijk toch buigen voor een demarrage van de Engelsman, die in de slotfa-" DEN HAAG (ANP) - De City- Pier-City-loop, die zaterdag in Den Haag werd gelopen, blijkt achteraf een slachtoffer te heb ben geëist. De Haagse politie liet zondag weten dat de 26-jari- ge Rolaf Kroon uit Gouda kort voor de finish met hartklachten moest opgeven. De jongeman overleed tijdens de rit naar het ziekenhuis. Selectie plankzeilers Loes Ladage zijn op het Braasemermeer de winnaars geworden van de eerste nationale selectiewedstrijden plankzeilen van dit sei- Heren, licht: 1. Hans Eindhoven); 2. Ron Pi dum); 3. Peter Paul Tellier (Utrecht). wijk); 3. Erik van den Berg (Oostvoorne). Dames: 1. Loes Ladage (Brielle); 2. Oda Keet (Amsterdam); 3. Jolanda de Jong se ook nog wegliep bij Jörgensen. Thackeray en zijn coach Cliff Temple leken nog verheugder over de gelopen tijd van 1 uur 2 minuten en 11 seconden onder barre om standigheden („Dat zal indruk ma ken in Engeland"), dan over de ze ge. „Dit was eigenlijk een voorbe reiding op het baanseizoen. Een conditietest Tt h#»h geen moment gedacht, dat ik hier zou kunnen winnen. Het ging echter heel ge makkelijk. Voorlopig richt ik me op de vijf en tien kilometer. In En geland zijn er veel goede lopers op de midden-afstand en de mara thon. Op de 5.000 en 10.000 meter momenteel niet meer. Daar ligt mijn toekomst. Later wellicht ook de marathon, maar daar voel ik me nu nog te jong voor", vertelde Thackeray enigszins verlegen on der de belangstelling, waarvan hij onverwacht het middelpunt werd. In dit sterke internationale deel nemersveld, dat de elementen za terdag trotseerde, kwamen enkele Leidse atleten tot behoorlijke pres taties. Jan Schijf van de Bataven werd 88e in 1.12.50. Niet ver daar achter overtrof Aat Segijn (AV Hol land) zichzelf door als 97e in 1.13.26 te eindigen. DEN HAAG (ANP) - Wim de Beer, de voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU), heeft de City-Pier-City- loop, in elf jaar uitgegroeid tot het grootste Nederlandse atletiekeve- nement met 14.000 deelnemers, aangegrepen voor de start van een actie, die moet leiden tot een grote re veiligheid van atleten en trim mers in het verkeer. Uit de statis tieken blijkt, dat ieder jaar duizen den voetgangers het slachtoffer worden van aanrijdingen. Onder hen nemen de hardlopers een bij zonder kwetsbare plaats in, door dat ze vaak in het donker lopen en op onverlichte wegen buiten de be bouwde kom trainen. De KNAU heeft in samenwerking met de stichting Veilig Verkeer Nederland (WN) en het ministerie van WVC een prijsvraag uitgeschreven die praktische antwoorden moeten ge ven op de vraag hoe de te vaak "on zichtbare" lopers wel kunnen op vallen in het verkeer. Staatssecretaris van WVC Van der Reijden zei zaterdag tijdens de persconferentie veel belang te hechten aan de actie. "Sport en vei ligheid is een belangrijk hoofdstuk in het sportboek, dat ik in deze re geringsperiode probeer te schrij ven. Daar hoort een opmerking over de wenselijkheid van een sportkeuring toe - al heb ik nooit gezegd dat de Elfstedentocht voor iedereen een ongezonde bezigheid is - en ook de veiligheid van de sporter in het verkeer. Ik wil zeker ROME (SID/Reuter/DPA) - Aan het eind van een driedaag se bijeenkomst in Rome heeft het bestuur van de Interna tionale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) besloten een commissie in te stellen, die zich moet buigen over de op stelling van het tijdschema van de Olympische atletiek wedstrijden in 1988 in Seoel. f Carl Thackeray gaat door in het lint na zijn zege in Den Haag. (foto ANP) geen sportkeuring opleggen, maar stel het wel op prijs dat de bonden meedenken om de sport veiliger te maken. Vandaar dat ik het initita- tief van de KNAU toejuich. Ik laat het aan de KNAU en de WN over de actie tot een succes te maken". Van der Reijden zei te hopen dat de prijsvraag een logo oplevert, dat ook internationaal aanslaat. "Het moet niet bij een sticker blijven, maar liefst leiden tot internationale normen voor bijvoorbeeld kleding en schoeisel, waardoor het aantal aanrijdingen waarbij hardlopers zijn betrokken drastisch zal ver minderen". De commissie, die bestaat uit IAAF-voorzitter Primo Nebiolo (Ita) en drie afgevaardigden uit Frankrijk, Denemarken en China, moet binnen drie maanden met tijdschema komen. De IAAF wil vasthouden aan een schema waarin de finales in de middag- en avonduren worden ver werkt. De Amerikaanse televisiegi gant ABC oefent grote druk op de organistoren uit de finales naar de ochtenduren te verzetten omdat dat gunstiger is voor uitzending in de Verenigde Staten. De Amerika nen willen in het geval van atletiek finales in de ochtenduren aanmer kelijk meer betalen voor de televi sierechten. De IAAF-commissie moet voor de komende vergadering van het IAAF-bestuur, die van 12 tot 14 juli - in Parijs wordt gehouden, het tijd schema klaar hebben. Dan zal wor den gesproken met het Internatio naal Olympisch Comité en de orga nisatoren van de Spelen in Seoel. Record De Amerikaanse hoogspringer Dennis Lewis heeft bij wedstrijden in Los Angeles het Amerikaanse record in de buitenlucht verbeterd en gebracht op 2,34 meter. De at leet uit Michigan kwam een centi- mer hoger dan de tweevoudige winnaar van het Olympisch brons Dwight Stones. Met deze prestatie nestelde Lewis zich op de tweede plaats van de wereldranglijst in het nog prille seizoen. De Chinese we reldrecordhouder Zuh Jian Hua sprong vorige week al over 2,35 meter. Lopes Olympisch marathon-kampioen Carlos Lopes blijft er alles aan doen het jaar van zijn afscheid - hij kondigde aan na de Silversterloop te stoppen - tot de het belangrijkste uit zijn loopbaan te maken. Na de gouden medaille in Los Angeles en de wereldtitel veldloop onlangs in eigen land, stond Lopes zaterdag alweer aan de start voor een wed strijd over 6,2 mijl (ongeveer 10 ki lometer) in New Orleans. En weer was de 38-jarige Portugees ieder een te snel af. Hij finishte na 28 mi nuten en 16 seconden. Bij de da mes herhaalde de Britse atlete Wendy Sly haar prestatie van twee jaar geleden. Ze won in 32.08 minu ten. De Noorse Grete Waitz werd in 23.34 tweede. Aan het evenement deden bijna 20.000 lopers mee. RIJNSBURG (ANP) - Gerard Bu ruma heeft gisteren in sporthal Het Waterbos in Rijnsburg voor de tweede achtereenvolgende maal het schermtoernooi om de Zilve ren Sabel gewonnen. De op schermschool Kardolus trainende zee-officier uit Den Helder won in de spannende finale met 10-8 van nationaal kampioen Oscar Kardo lus, die het toernooi al vier keer heeft gewonnen. Derde werd Cas Haertlein door een overwinning met 10-5 op Paul van Polanen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21