Intocht 'Tommies' klapstuk bevrijding 40 jaar vrij Warmond wacht heuse recreatiebeurs Leiderdorp ging massaal de straat op Service Watersporters slaan handen ineen om eigen dorp te promoten 'Huize Willibrord' wil meer plaatsen Operette Operette (2) ZATERDAG 30 MAART 1985 LEIDERDORP - De intocht van de Canadezen. Dat was voor Leiderdorp het hoog tepunt van de bevrijding. De 'Tommies' trokken op 9 mei 1945 langs de Hoge Rijn dijk Leiden binnen en de inwoners van Leiderdorp gingen in groten getale naar de straatweg om de bevrijders toe te juichen. Het zou een blij en uitbundig straatfeest worden. Dansen, zin gen, muziekmaken, het behoor de allemaal tot het straatbeeld van Leiderdorp tijdens de bevrij dingsdagen. Het bevrijdingsfeest in Leiderdorp, dat toen nog slechts 4400 inwoners telde, ont stond spontaan vanuit de inder haast weer opgerichte buurtver enigingen van de Koningstraat, Hoogstraat, Eikenlaan, Does- brug en het Zijlkwartier. Die ver enigingen hadden in de oorlog een slapend bestaan geleid. Het echtpaar Braat, wonend aan de Hoofdstraat in Leider dorp, weet nog goed hoe het van de ene festiviteit in de andere rol de. Simon Braat(63): "Het feest was dan wel ontstaan vanuit de buurtverenigingen, maar het was duidelijk niet zo dat je maar bij één club hoorde. Als je langs een andere wijk liep en je zag dat de mensen dansten en zongen, dan deed je daar gewoon mee". Truus Braat(61): "De mensen wa ren dolblij en gelukkig, het was een heel spontaan feest". Radio Oranje In die tijd was er nog geen sprake van een serieuze vriend schap tussen Simon Braat en (toen nog) Truus Spies. Ze ken den elkaar al wel goed. Het eer ste dat Truus Spies deed nadat de bevrijding bekend werd, was naar de boerderij gaan waar Si mon met zijn ouders woonde. Het nieuws, dat ze de vierde mei op Radio Oranje hoorde, vroeg er om gezamenlijk gevierd te wor den. Dat mocht nog niet al te ru moerig gebeuren, want er waren nog veel Duitsers in het dorp en je wist maar nooit. De Braat's kenden elkaar van het dorp en werkten op dat mo ment ook beiden bij het toenma lige gemeentehuis aan de Hoofd straat van Leiderdorp. Niet dat Het is dit jaar 40 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Onder de titel '40 jaar vrij' publiceert deze krant in de maanden voor de bekende datum in mei een aantal verhalen over hoe de bevrijding in deze contreien is gevierd. Eerder kwamen plaatsen uit de duin- en bollenstreek aan de beurt, alsmede Wassenaar. Vandaag staat Leiderdorp centraal: hoe er werd gefeest na vijf zware jaren, toen de 'Tommies' eenmaal waren gesignaleerd. De foto's op deze pagina zijn welwillend beschikbaar gesteld door Leiderdorper S. Braat. door Siebe Jan Postma er vlak na de bevrijding veel van werken kwam. Braat: "Ik ben die eerste week wel op het ge meentehuis geweest, maar niet gek veel. Ik was vaker op straat te vinden". Mevrouw Braat: "Er moest natuurlijk altijd wel ie mand aanwezig zijn, in verband met onder andere het aangeven van geboorte en overlijden". De werkzaamheden op het Lei- derdorpse gemeentehuis waren al die oorlogsjaren gewoon door gegaan. De sfeer daar was prima en iedereen was 'te vertrouwen'. Waar mogelijk probeerden de ambtenaren de Duitse autoritei ten tegen te werken. Braat: "De Duitsers wilden natuurlijk wel graag dat we naar hun pijpen dansten, maar als het enigszins mogelijk was, probeerden we er onder uit te komen. Het lukte he laas niet altijd. Als ze bijvoor beeld schriftelijk bepaalde gege vens uit het bevolkingsregister De vrolijke intocht van de Canadezen langs de Hoge Rijndijk op 9 mei 1945. Vele Leiderdorpers namen de kans waar om, zo dicht bij huis, de Tommies juichend en zwaaiend binnen te halen. mensen van het verzet afgespro ken dat ze hem die avond zouden komen 'overvallen'. De onder grondse nam het hele bevol kingsregister in zakken mee en sloot Hobo op in de gemeen- tekluis, waaruit hij later die avond weer 'bevrijd' werd. Hobo is daarna ondergedoken omdat het onderzoek door de Duitsers voor hem te riskant was. Wij wis ten niet dat Hobo het had opge zet, maar toen hij de dag na de overval niet verscheen, hadden wij wel zo onze vermoedens". Het bevolkingsregister moest daarna weer op poten worden ge zet, maar dat gebeurde volgens Braat nu niet bepaald in een ex tra snel tempo. Een langzame op bouw was namelijk in het voor deel van de bevolking van Lei derdorp. Een jaar later, op zes januari 1945, vond de tweede grote aan val op het gemeentehuis plaats. Braat werkte daar zelf ook aan mee. Hij vertelt hoe dat ging: "We zijn toen met een paar men sen de kluis van het gemeente huis ingegaan en hebben alles wat er in het voorgaande jaar was opgebouwd weer weggehaald. Een verschil met de eerste aan val was, dat de gegevens dit keer niet in de Zijl werden gegooid, maar bij iemand thuis werden opgeslagen. Ik ben er pas een aantal maanden terug achter ge komen bij wie ze bewaard zijn". De toenmalige waarnemend bur gemeester, M.P. Splinter, durfde het aan om niet een diepgaand politioneel onderzoek te bevor deren en voorzover de Braat's zich kunnen herinneren, zijn de Duitsers er nooit achter geko men. In jubelstemming verkerende Leiderdorpers op de hoek van de Bruggestraat en de Hoofdstraat. De feestvierende groep, met midden voor Simon Braat en Truus Spies, is op weg naar de Hoge Rijndijk om de bevrijders te verwelkomen. opvroegen, moest je die soms ge ven. Je deed dat natuurlijk wel met de pest in je lijf'. 'Beroving' Een heel drastische manier om de Duitse autoriteiten tegen te •werken, was het laten verdwij nen van alle gegevens van het be volkingsregister. In 1944 en 1945 ziin er twee van dergelijke over vallen op het gemeentehuis ge weest. Aan de tweede werkte Braat zelf mee als informant en begeleider. Maar eerst wil hij iets over de eerste beroving kwijt. Braat: "Op de vijfde of de zesde januari van 1944 zat Cornelis Ho bo 's avonds te werken op het ge meentehuis. Hij had de tijd daar voor al regelmatig avonden ge werkt, omdat dat dan niet meei verdacht was. Hobo had met ZATERDAG Leiden Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an- tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79 - café avond, 21-1 uur. Antonius Clubhuis, Lange Mare 43 - Fiets-infomarkt, gericht op vakantiefiet- sen, 10-16 uur. LVC-filmhuis, Breestraat 66 - film 'Ghandi', 21.15 uur. Waaggebouw, Aalmarkt 21 - Presentatie Leidse Werkgroep Homoseksualiteit en Lesbiese Vrouwen, 13-16.30 uur. Oegstgeest Rijnlands Lyceum - Operette 'Die Lusti ge Witwe' door 'De Troubadours', 20.15 Taberna, Julianalaan 1 - Swingavond voor jongeren vanaf 16 jaar, 20.30 uur. Leiderdorp Gebouw Zijlkwartier, Van der Marck- straat - Feestavond 'De Lenco's, 20 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum, Schenkelweg - Toneel stuk KPJ, 20.30 uur, met daarna optre den live-band. ZONDAG Leiden Waaggebouw, Aalmarkt 21 - Slotfeest 'Roze Lente' met videoproduktie, disko e.d., 20.30-04 uur. Discotheek The Jam, Tweede Binnen vestgracht - Travestieshow 'Coco Cha nel', 20 uur. Buurthuis Groenoord, Pasteurstraat - Wandeltochten en fietstocht over 5 tot 25 km., starten tussen 8.30 en 14 uur. LVC-filmhuis, Breestraat 66 - film 'Ghandi', 21.15 uur. Buurthuis Cornelis Joppensz, Du Rieu- straat - Optreden Leidse Harmonieka pel. 13 uur. Leiderdorp De Wagenschuur, Hoofdstraat 24 - Jazz concert 'Lew Wellson Band', 21 uur. Zwembad De Does, Hoogmadeseweg - Cursus auto te water, 13.30 uur, voor kij kers vanaf 15 uur. Warmond Jazz Sociëteit, Meerrust, Dorpstraat - Jazzconcert Pia Beek, 15 uur. Oegstgeest Taberna, Julianalaan 1 - Speelmiddag voor kinderen 4-12 jaar, 13-14.30 uur. APOTHEKEN De avond.-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 29/3 tot vr 5/4 door: Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136 en Apotheek Hofland, TTiorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 071-762877. LEIDERDORP - Gemeentewer ken Leiderdorp zal door de ar beidstijdverkorting niet een hele, maar een halve dag per 14 dagen worden gesloten. Per abuis stond donderdag in het verhaal over de ATV van Leiderdorpse ambtena ren vermeld dat het om een hele dag zou gaan. Overigens wijst een woordvoer der van de gemeente er nog op dat men toch graag zoveel mogelijk service wil blijven geven: Leider dorpers die op de bewuste halve dag met een spoedgeval zitten wor den voor zover mogelijk toch met een geholpen. DEN HAAG/WASSENAAR - Het verzorgingstehuis Huize Willi brord aan de Poortlaan in Wasse naar heeft bij de provincie protest aangetekend tegen het feit dat het 'slechts' 125 verzorgingsplaatsen mag tellen. Op dit moment zijn 132 bejaarden in het verzor gingstehuis opgenomen. Het bestuur van de stichting Beheer Huize Willibrord wijst er op dat door de vergrijzing in Was senaar het aantal bejaarden toe neemt dat voor opneming in aan merking komt. Het pleit er daar om voor om de totale bruto-capa- citeit van het tehuis voor een deel te mogen benutten zodat 137 be jaarden kunnen worden opgeno men. Huize Willibrord heeft op dit moment 27 bejaarden uit Wasse naar op de wachtlijst staan en 23 uit regiogemeenten die allemaal urgent opgenomen zouden moe ten worden. Gezien de 7-procents-norm (het landelijk gehanteerde percentage verzorgingsplaatsen voor bejaar den op het aantal inwoners, red.) zou volgens het bestuur Huize Willibrord er 12 verzorgingsplaat sen bij moeten kunnen krijgen. Het bestuur heeft de zaak van de ouderenopvang in Wassenaar be pleit voor de provinciale Arob-be- roepscommissie. Het college van gedeputeerde staten, het dage lijks bestuur van de provincie, zal naar aanleiding hiervan zijn be slissing heroverwegen en over een maand of twee uitspraak doen. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: L. Laterveer en M.P. Vroom; W.F. van Tongeren en A. du Prie; H.P.C. van den Berg en C.J. Pa- pe; M.A. Beugelsdijk en I.M. Bakker. Overleden S.E.J. Brink huis, geb 13-12-1905, man; L. Westmaas. geb 14-8-1984, vrl.; G.M. von Tóth, geb 2-9-1921, man; W. de Mooij, geb 17-2- 1930, man; J.C. Krom, geb 9-10-1912, vrl.. geh. gew. met T.J. Chang; H. Schütt, geb 23-7-1911. man; J. van Kooij, geb 26-0-1901, vrl., geh.gew. met A. Mid delkoop; A.C.G. Barten, geb 26-12-1928, vrl., echtgen. van H.A. Weeber; D. de Ru. geb 22-4-1958, man; M C. Chaudron. geb 6-3-1898, vrl., geh. gew. met H. Jan sen; A.G. SLaghekke, geb 1-8-1897, vrl., geh. gew. met R.J. Meijer; C. de Jong, geb 14-11-1922, man; J.G. Haan, geb 29- 5-1931, man. Graag wil ik reageren op het ver slag van mevrouw L. van der Spek van afgelopen maandag over het Leiderdorps Operettegezelschap. Mevrouw Van der Spek dacht waarschijnlijk dat zij naar de Hof stadoperette zat te kijken, vandaar haar zeer afbrekende kritiek. Kri tiek op zich is gezond, maar dan wel opbouwende kritiek. Vergeten wordt waarschijnlijk dat dit gezelschap pas IV2 jaar jong is, dat het de eerste uitvoering was in een zeer moeilijke taal en dat zij het Leiderdorps Operettegezel schap alle decors en een groot ge deelte van de kleding zelf hebben gemaakt. Verder zou ik mevrouw Van der Spek willen adviseren een volgen de keer naar Wenen te gaan. Zij zal zich daar dan wel wat correcter moeten gedragen, daar zij afgelo pen zondag constant naar voren heeft zitten rekken en gedurende de halve uitvoering heeft ziten kletsen met haar buurvrouw me vrouw Joosten (ik zat namelijk vlak achter haar). Er zijn gelukkig, gezien de reac ties, in de pauze en na afloop nog genoeg mensen die er wel van ge noten hebben. Ik zou ten slotte wil len zeggen: Leiderdorps Operette- gezelschap, ga zo door. Miralda de Ridder Watermolen 2 Leiden Vanuit Rotterdam een reactie op het afbrekende verslag over ope rettegezelschap L.O.G. Wij zagen en hoorden een groep mensen, die het er met elkaar goed afbrachten. Over de heren solisten wil ik zeg gen dat ze duidelijk zongen, met een goede uitspraak, en leuk spel. Van de dames wil ik de oude gra vin m'n complimenten maken. Het ballet was schattig, jammer dat het orkest wel eens even slipte, maar het deed z'n best. Wij vinden het prijzenswaardig dat er mensen zijn die met zo'n groot enthousias me zich nog hiervoor willen inzet ten. Het was een geslaagde, ont spannende avond, prettig om te zien en te horen. Zelf heb ik jaren in een gezel schap operette gespeeld en gezon gen, dus ik weet van de spanning. Tot besluit een bemoedigende toespraak van één der wethouders uit Leiderdorp. Doorgaan, Leider dorps Operette Gezelschap en or kest. Succes. Een groot operette-liefhebster! Mevr. H. Kouwenhoven Elektroweg 48B Rotterdam dat is gebtmikt als beeldmerk voor Ide recreatiebeurs. Kinderwerk Omdat het weer bijna Pasen is mogen kinderen tussen de 4 en 12 jaar aanstaande zondag eieren verven, een dierenspel spelen en andere paasachtige dingen doen. Ze kunnen vanaf één uur terecht in gebouw Taberna aan de Julia nalaan in Oegstgeest. Ouders mo gen natuurlijk ook meekomen. Auto te water Voor de achtste keer dit seizoen kunnen automobilisten leren hoe te handelen als zij met hun voer tuig in het water terechtkomen. De cursus wordt zondag gegeven in het Leiderdorpse zwembad De Does. Veilig Verkeer Nederland zorgt voor de film- en diapresen tatie, terwijl de cursisten zelf ook het water in kunnen. Aanvang half twee. Alleen kijken kan van af drie uur in het zwembad aan de Hoogmadeseweg. Voor inlichtin gen en aanmeldingen: telefoon 071-410655/894453. Pia Beek 'The one and only' Pia Beek treedt komende zondag op in de Warraondse Jazz Sociëteit (Meer rust) aan de Dorpsstraat. Het gaat WARMOND - Enige "enthousiaste Warmondse watersporters" organi seren in het weekeinde van 21 op 22 april een recreatiebeurs op het 8.000 vierkante meter grote be drijfsterrein van Padox/Panagro. Bedrijven en particulieren kunnen hier van tien uur tot half zes de hier om haar voorlopig laatste op treden in Nederland. Liefhebbers moeten er om drie uur bij zijn. Wagenschuur De Leiderdorpse jazzclub 'De Wagenschuur' laat aanstaande zondag ook weer van zich horen. De uit de Zaanstreek afkomstige Lew Wellson Band treedt vanaf negen uur die avond op in de Hol- landsche Tuyn aan de Hoofd straat. De vijfmansformatie brengt een onorthodox repertoire, waarin zowel jazzklassiekers als creaties van The Beatles en Ray Charles aan bod komen. Operette Operettevereniging 'De Trouba dours' geeft vanavond 'n uitvoe ring van 'Die Lustige Witwe' in het Rijnlands Lyceum van Oegst geest. De operette in drie bedrij ven begint om kwart over acht. Naast het koor en de solisten werken mee een balletgroep uit de school Pavlova uit Leiden, een orkest van leerlingen van het Ko ninklijk Conservatorium en pia niste Hilde Deckers-Giscard. De leiding is in handen van dirigent George Overmeire en regisseuse Toos Cozijn. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij Wil- ma van Duyvenbode, Spaargaren- straat 3 in Oegstgeest, telefoon 175860 markt op. Daarnaast worden er demonstra ties op poten gezet met sufplan- ken, (jeugd)zeilboten, formule-1 vaartuigen, modelschepen en surf planken. Ook "gezellige activitei ten", zoals optredens van bands en een schippersbal met jazzmuziek, staan op het programma. Het doel: Warmond promoten en koopjesjagers een kans geven, aan het begin van het seizoen. De orga nisatoren, verenigd in de stichting Warmonder recreatiebeurzen, ver wachten dat de bedrijven met aan trekkelijke aanbiedingen zullen komen. Goedkope overjarige olie bijvoorbeeld. Maar ook leuke, nieuwe boten en bijbehorende arti kelen kunnen als 'primeurtje' wor den aangeboden. Ook de particulieren, die zelf surfplanken kunnen verkopen, zouden door de concurrentie wel eens flink kunnen zakken met de prijs. Anders ligt het voor de water sporters die spullen willen verko pen via de snuffelmarkt. Zij moe ten van tevoren aangeven hoeveel ze willen hebben voor de artikelen. De verkoop ligt daarna in han den van de stichting, die vijftien procent van de verkoopprijs in ei gen zak steekt wanneer ze het arti kel weet te slijten. Wanneer een ar tikel niet wordt verkocht, vraagt ze tien procent van de verkoopwaar de aan de eigenaar. Overigens mo gen de spullen niet te prullerig zijn: kleine dingetjes die minder dan 100 gulden opbrengen, worden geweigerd. Afdanker De verkoop van surfplanken is iets anders geregeld. Mensen die hun plank willen slijten, lappen 25 gulden en kunnen vervolgens hun eigen 'afdanker' aanprijzen. De zeilbooteigenaren kunnen even eens zelf de markt op. En wanneer ze hun boot kwijt zijn, betalen ze een gedeelte van de verkoopsom: 1,5 procent wanneer de boot min der dan 10.000 gulden heeft opge bracht en een procent wanneer hij meer heeft opgeleverd. Ondanks al deze inkomsten, ver wachten de leden van de stichting geen grote winsten te zullen ma ken. Ze moeten het bedrijfsterrein eerst leegmaken en vervolgens in richten. Daarnaast moeten kraampjes worden gehuurd, die vervolgens voor 150 a 175 gulden worden doorverhuurd, gedurende de beurs. Ook voor de verzekering en pro moting van het gebeuren moet in de buidel worden getast. Stapels posters zijn gedrukt en moeten binnenkort worden opgehangen bij plaatselijke watersportzaken, 'gewone' winkeliers en scholen. Daarnaast wil de stichting druk werkjes verspreiden in Warmond, Sassenheim en Oegstgeest en en kele advertenties plaatsen in regio nale kranten. Ze gokt op water sporters uit de bollenstreek en het plassengebied rond de Westeinder. Maar ook uit de Haagse jegio wor den mensen verwacht. Pontje In totaal rekenen de organisato ren op enige duizenden bezoekers. Voor opstoppingen hoeven dezen niet te zorgen: naast het bedrijfs terrein ligt een parkeerterrein met 500 plaatsen en een waterweg met voldoende aanlegplaatsen. Ook wanneer bezoekers moeten uitwij ken naar de gemeentehaven aan de overkant van de Leede, kunnen zij nog gemakkelijk bij de beurs ko men: regelmatig vaart een pontje. Volgens een van de organisato ren, een watersportjournalist die niet met zijn naam in de krant wil, hebben al tien ondernemers inte resse getoond, onder wie een War mondse doe-het-zelf winkelier en een ondernemer die zaken als zon nebrand verkoopt. Ook midden standers die etenswaren verkopen, hebben al toegehapt. De journalist benadrukt dat al leen bonafide bedrijven mogen ko men, bedrijven dus die staan inge schreven bij de Kamer van Koop handel. Dit was een voorwaarde van de gemeente, die positief te genover de plannen staat, maar nog geen vergunning heeft ver leend. Reden hiervoor: de aan vraag is nog niet binnen. Gemeen tesecretaris Zoetemelk hoopt ech ter dat de zaak snel kan worden af gehandeld. LEIDSCH sÖr DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. n 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES a.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING a.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071)123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-10.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE i.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) f 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling). taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra- dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Illegaal gebruik gemeentewapen kan vervelende gevolgen hebben WARMOND - "Hier kunnen vervelende dingen uit voortvloeien", zegt gemeentesecretaris Zoetemelk wanneer hij hoort dat de Stichting War monder recreatiebeurzen zonder vragen het gemeentewapen heeft ge bruikt in haar beeldmerk. "Mensen kunnen daar conclusies aan verbin den die niet juist zijn, dat de gemeente erachter zit bijvoorbeeld". Of het bestraffende vingertje wordt opgericht? "Ach, daar denken we niet meteen over", aldus Zoetemelk. "Maar we vinden wel dat de stich ting het had moeten vragen. Dat zijn ongeschreven regels". Volgens een woordvoerder van de Hoge Raad van Adel, een adviesor gaan van het ministerie van binnenlandse zaken, zijn er echter ook ge schréven regels: in Algemene Plaatselijke Verordeningen staat vaak dat het voor derden verboden is het gemeentewapen te voeren. Ook kan de gemeente grijpen naar het wapen van de rechtsvordering. Want: vaststaat dat de gemeente het exclusieve recht heeft het gemeentewapen te gebrui ken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2