1 'Geweld mag, omwille van vrijheid' I Windschermen in strijd tegen woestijnvorming Theologen kunnen 'verplichting' niet waarmaken Reportage 'm A 'Mensen met epilepsie als paria behandeld' DONDERDAG 28 MAART 1985 PAGINA 9 Joodse Afrikaner, ANC-activist Goldberg vrij MA'AYA BARUCH - Als „terro rist" en „samenzweerder" tegen de Zuidafrikaanse staat in 1963 veroordeeld tot levenslang. Vindt de apartheid in zijn land nog steeds verwerpelijk, maar kon het verlangen naar de vrij heid niet langer weerstaan. On der druk van Israëlische bemid delaars een maand geleden met zijn handtekening de belofte aan het regime in Pretoria bekrach tigd geen geweld meer te gebrui ken voor politieke doeleinden. Voor Denis Goldberg (51) kwam er een einde aan 22 jaar eenzame opsluiting. Zijn even eens voor het leven gevonniste makker in de strijd tegen het ra cisme, Nelson Mandela, bleef in zijn cel achter. Mandela weiger de als een van de nationale lei ders van het verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC) princi pieel concessies te doen. door Taco Slagter „Ik moet van mijn politieke ka meraden ophouden met me al maar voor mijn daad te excuse ren", zegt Goldberg op een toon die verlegenheid verraadt. „Ze willen me bij het ANC in balling schap graag weer terug. Ik blijf strijden voor een democratisch Zuid-Afrika, met gelijke burger rechten voor iedereen. Die hand tekening heeft daar niets aan ver anderd". De afgelopen weken heeft Goldberg doorgebracht bij zijn dochter in de kibboets Ma'aya Baruch in Gallilea. Als hij praat over de hereniging in Israël met zijn vrouw - vanwege haar uit wijzing uit Zuid-Afrika had zij Dënis dertien jaar niet gezien - en de opvang in de kibboets, ont roert hem dat nog zichtbaar. In het begin van de jaren '60 domineerde in hem een andere emotie. De gruwel van de apart heid als systeem om de blanken in Zuid-Afrika te bevoorrechten en de zwarten te onderdrukken. Het in de wetten vastgelegde ra cisme maakte hem militant. In mei 1963 verliet hy zonder opga ve van de echte reden zijn vrouw en twee kinderen en ging onder gronds. Hij sloot zich aan bij de militai re vleugel van het ANC, „De Speer van de Natie", met de be doeling aanslagen op „racisti sche" objecten te plegen, en be reidde onder meer samen met Nelson Mandela en Walter Sisulu een staatsgreep voor. Maar een opgepakte ANC-leider door stond de martelingen van de Zuidafrikaanse geheime dienst niet en sloeg door. Nog voordat Goldberg een kantoor voor de re gistratie van de beruchte pasjes voor zwarten had kunnen opbla zen, arresteerde de Zuidafrikaan se politie hem en zestien anderen een maand later, op een als on derduikadres fungerende boer derij in Rivonia, even buiten Jo hannesburg. Zestien uur isolement per dag in een van de meest beveiligde gevangenissen van Pretoria was 7904 dagen zijn dramatisch lot. Terwijl Golberg een „groot feest" in gedachten had om de 8000e dag in gevangenschap te vieren, werkten achter de scher men vooraanstaande Israëli's, onder wie president Herzog van Israël en leden van de Knesset (het Israëlische parlement), al ruim een jaar aan zijn „bevrij ding", daartoe aangezet door zijn dochter. Het was geen bij voor baat onvervulbare wens, want Is raël onderhoudt innige banden met Zuid-Afrika. Het was Herut Lapid van de Verenigde Kib boets Beweging die hem uitein delijk vrij kreeg. Hoewel dankbaar voor de be middeling, heeft Denis Goldberg daaraan toch een bijsmaak over gehouden. Hij weigerde aanvan kelijk de door de Zuidafrikaanse' minister van justitie opgestelde i Denis Goldberg: "Juist het joodse volk moet nog weten wat het betekent vervolgd en onderdrukt te zijn". (foto gpd) verklaring te ondertekenen, een voorwaarde tot vrijlating. Nier zozeer het op papier afzweren van geweld stond Goldberg te gen, maar de in de verklaring op genomen formule „zich niet meer met welke activiteit dan ook bloot te stellen aan arresta tie", was voor hem een onover komelijk bezwaar. Als vrij bur ger zouden voor hem zelfs vreed zame acties tegen de apartheid taboe zijn. Maar Lapid toonde weinig respect voor Goldbergs vasthoudendheid en bleef aan dringen aan de eis van Pretoria te voldoen. Goldberg zocht dagenlang naar een compromis, stelde zelf een verklaring op waarin hij toe zegde te willen terugkeren naar een vreedzame politiek. Daarbij verwees hij naar een „memoran dum", een brief aan de Zuidafri kaanse regering, waarin hij VQor het regime de mogelijkheid open houdt in de toekomst tot een ver gelijk met het ANC te komen. Maar de minister van justitie, Kobie Coetzee, bleef bij het eer der ingenomen standpunt. „De druk was groot", zegt Goldberg, met het hoofd wat ge bogen. „En de drang naar vrij heid steeds sterker. Maar het grootste probleem was dat ik zonder ruggespraak met het ANC, zelf een beslissing moest nemen. De Zuidafrikaanse rege ring stond mij niet toe eveneens gevangen zittende leiders van het ANC te raadplegen. Boven dien was ik langzamerhand tot het besef gekomen dat een poli tieke gevangene een passief sym bool is van zijn ideaal. De be hoefte drong zich steeds meer op weer actief te zijn. Ik tekende ten slotte en schaam mij daar nu niet meer voor. Er komt een tijd dat je voor jezelf moet beslissen. Ik wil niemand blameren. Het was mijn besluit". Nelson Mandela weerstond de verleiding onder voorwaarden vrij te komen wèl. Goldberg: „Ja, dat is groots. Maar hij is in een geheel andere positie. Hij is een gerespecteerde nationale leider in de strijd tegen de apartheid, terwijl ik in een overdrachtelijke zin maar een zoon van de ster ben. Zou Man dela die verklaring hebben gete kend, dan had dat de politieke dood van het ANC betekend. Mandela kan pas een dergelijke stap doen als het ANC door de Zuidafrikaanse regering als poli* tieke organisatie is erkend". Goldberg is joods, maar heeft met zijn afkomst nauwelijks eni ge affiniteit. Joden zijn in Zuid- Afrika per definitie blanken, met dezelfde voorrechten. Dat irri teert hem in hoge mate. Naar zijn oordeel moet uitgesproken het joodse volk nog weten wat het betekent om vervolgd en onder drukt te zijn. Hoe kunnen joden in Zuid-Afrika zich bij de apart heid neerleggen, meedoen aan de uitbuiting van de zwarte be volking, vraagt Goldberg zich af. Zijn kritiek op de uitbundige diplomatieke betrekkingen van Israël met Zuid-Afrika is niet minder gepeperd. „Israël steunt actief het voortbestaan van een onderdrukkend regime. De con sequentie daarvan is dat de Is raëli's en daarmee bedoel ik alle etnische groepen, indirect de morele verantwoordelijkheid dragen voor het lijden van de on derdrukten. Dat Israël daarbij ook nog goede banden onder houdt met Chili, Paraguay en Taiwan, onderschrijft nog eens het gebrek aan zindelijk buiten lands politiek beleid". Israël verweert zich daartegen met het argument dat bondgeno ten noodzakelijk zijn voor het voortbestaan van de joodse staat. Goldberg: „Wat Zuid-Afrika te bieden heeft, kan Israël ook el ders krijgen. Maar mijn kritiek richt zich niet alleen op het mo rele aspect. Ook uit pragmati sche overwegingen zou Israël er verstandig aan doen in het alge meen voor de onderdrukten in plaats van voor de onderdrukker te kiezen. Dat is op de lange ter mijn in het voordeel van Israël. Er komt een dag dat de onder drukten zich hebben bevrijd. Zal bijvoorbeeld de zwarte bevol king van Zuid-Afrika, nog altijd 77 procent van de totale bevol king, haar vrienden in Jeruzalem zoeken? Daar de technologie ko pen? Een verenigd en democra tisch Zuid-Afrika kan de erva ring van Israël op allerlei gebied straks wèl goed gebruiken. Daar om moet de basis voor een betere verstandhouding met het zwarte volksdeel van Zuid-Afrika nu worden gelegd, voordat de beker met bitterheid overloopt". De door de Zuidafrikaanse rechters destijds als 'terrorist' ge brandmerkte strijder tegen de apartheid heeft voor zichzelf dit zwaarbeladen en vaak in een ver keerde context gebruikte begrip genuanceerd. "Van terrorisme is pas sprake als de daad geen onderscheid maakt over wie het moet treffen. Het bommen plaatsen bij bushal tes, in supermarkten en het kid nappen van vliegtuigen zijn vor men van terrorisme die ik ver werp. Maar rechteloze en onder drukten hebben het recht zich te bevrijden. Een gewapende strijd voeren om dat doel te bereiken zie ik niet als terrorisme. Dat is een bevrijdingsoorlog. De tra giek daarbij is dat er inderdaad soms onschuldigen het slachtof fer van worden. Maar een alter natief is er niet. Want een onder drukkend bewind zal niet .uit zichzelf veranderen". "Het ANC heeft met schade en schande geleerd dat een vreedza me politieke strijd in Zuid-Afri ka tegen de rechteloosheid geen veranderingen teweeg brengt. Wie in mijn land tegen de apart heid zelfs vreedzaam demon streert, gaat de gevangenis is. Wat blijft er dan nog over om je ertegen te verzetten? Het ANC is geen pacifistisch bolwerk. Als het om de vrijheid gaat, mag je geweld toepassen, mits je je doe len zorgvuldig kiest en alles doet om onschuldigen te sparen". VIL M OKEROYWTlKUHMl <XMIEH GRADOUME-KORE (AP) - Na een onaangename rit over een rotsach tige heuvel doemen onverwacht windhagen op, een aanblik die doet denken aan de bomenrijen langs de wegen in Frankrijk, de vroegere koloniale macht in Niger. door Robbert Weller/AP In de Maggiavallei zijn over een lengte van zo'n 300 kilometer kris kras bomen geplant. Ze bieden de plaatselijke boeren enige beschut ting tegen de Harmattanwinden die vanuit de Sahara over de streek gieren en minder windbestendige bomen omver waaien en de boven ste grondlaag wegblazen. Wat tien jaar geleden van start ging als een gelegenheidsproject van een vrijwilliger van het Ameri kaanse Peace Corps en een Nige- riaanse boswachter is uitgegroeid tot een van de meest succesvolle pogingen om de landbouw in Afri ka's Sahelgebied te stimuleren. Honderdduizenden boeren moesten hun land en kuddes in de steek laten als gevolg van droogte en verzanding, veroorzaakt door de Sahara die in zuidelijke richting oprukt. De voorlopige uitkomsten van een onderzoek naar het effect van de windschermen wijzen uit dat de voedselproduktie in het ge bied, voornamelijk gierst, met on geveer 20 procent gestegen is. Onderzoek De Amerikaanse boswachter Steve Dennison leidt de evaluatie van het project, een onderzoek in opdracht van de belangrijkste fi nancier, de hulporganisatie CARE. Volgens Dennison kunnen de windschermen wel eens doorslag gevend zijn voor de overlevings- mogelijkheden in het randgebied van de woestijn. Sahel betekent franje of rand. Tweederde van Ni ger bestaat uit de Sahara, de rest uit de Sahel. Gunnar Poulsen, een Deense ad viseur die veel gereisd heeft in de Sahel, bekeek het project vorig jaar en noemt het de zinvolste on derneming die hij tot dusver ont dekt heeft in het gebied. 'Regeringen en particuliere orga nisaties steken honderden miljoe nen in de Sahel zonder dat dat echt iets oplevert. Dit project leidt ten minste ergens toe,' aldus Poulsen. CARE heeft ongeveer 4,3 miljoen gulden in het project geïnvesteerd. Volgens Poulsen zitten er nog wel wat haken en ogen aan de on derneming. Het is de vraag of een dergelijk project ook op grotere schaal opgezet kan worden en of de boeren de aanplant zullen blij ven onderhouden zonder de blij vende bemoeienis van de regering of hulporganisaties. Judith Collins, het hoofd van CARE in Niger, vertelt dat de boe ren de eerste jaren betaald werden om de bomen te planten. Ze lever den niet alleen arbeid, ze moesten ook een deel van hun land opoffe ren, gemiddeld ongeveer zes pro cent. Volgens het stamhoofd van Gra- doume-Kore, Al H^j Antabo Zaka- ri, stuitte het project aanvankelijk wel op enige scepsis, maar de boe ren hadden zo hun eigen redenen om toch mee te werken. Toen we ermee begonnen hadden we het idee dat we er tezijnertijd in elk ge val beter van zouden worden, al was het alleen maar vanwege het brandhout. We wisten dat we op een gegeven moment geen brand hout meer zouden hebben en de wind-erosie was altijd al een pro bleem,' vertelt hij. Oorzaak Volgens deskundigen is het om hakken van bomen omwille van brandhout - naast het door veekud des kapotgegraasd land - een van de belangrijkste oorzaken van het oprukken van de woestijn. CARE heeft boswachters in dienst genomen, die per kameel rondtrekken om de bomen in hun eerste kwetsbare jaren te bescher men. Dennison wijst er echter op dat de mensen de bomen al lang gekapt zouden hebben voor het brandhout, als ze er de zin niet van zouden inzien. Plaatselijke leiders en gezondheidswerkers beamen dat. De mensen, zo vertellen ze, hebben zich van tijd tot tijd moe ten voeden met boombladeren en veevoer maar de windscherm-bo men bleven intact. Het evaluatieonderzoek is vol gens Dennison opgehouden door de droogte van vorig jaar. In plaats van de gebruikelijke 400 tot 450 millimeter regen viel er vorig jaar maar 220 millimeter. De onderzoe kers hopen dat de regenval dit jaar het gemiddelde niveau bereikt, zo dat ze kunnen bekijken hoe de windschermen zich houden onder gewone omstandigheden. UTRECHT - „Mensen met epi lepsie (vallende ziekte) worden ten onrechte nog steeds als pa ria's beschouwd. Terwyl voor mensen met zichtbare gebre ken rolstoelvriendelijke oplos singen worden gevonden en er speciale tegels voor blinden worden gelegd, wordt een epi lepticus geweerd uit allerlei overheidsberoepen. Hij moet zich laten onderzoeken door een neuroloog vóór hij een rij bewijs krijgt, óók als hij de ziekte al jaren onder controle heeft". door Carlo Nagel Dit signaleert de neurofysio- loog dr. J. L. Blom uit Mij drecht, die coördinator is van de Commissie landelijk epilep sie onderzoek. De commissie houdt morgen in de Utrechtse Jaarbeurs een symposium over onderzoek naar epilepsie in Ne derland, mede om de aandacht te vestigen op de ver strekken de persoonlijke en sociale ge volgen van de ziekte, waaraan naar schatting een half tot an derhalf procent van de Neder landse bevolking lijdt. „De tijd is voorbij dat men sen met epilepsie net als lepra- lyders door iemand met een ra tel werden voorafgegaan. Ook worden zij niet meer als dui- velsknechten gevierendeeld. Maar door onbekendheid wordt vallende ziekte nog altijd niet sociaal geaccepteerd. Ge zien de omvang wordt er ver houdingsgewijs te weinig on derzoek naar verricht en ook zou aan de sociale aspecten meer aandacht moeten worden geschonken", vindt dr. Blom. Het afschrikwekkende van epilepsie zit 'm in het onver wachte van een aanval. Dr. Blom: „Iemand valt plotseling op de grond, loopt blauw aan en trekt met armen en benen. Vaak staat het schuim op zijn mond. Dat is een schokkend gezicht. Het slachtoffer is in die toestand ook niet te benaderen. In dat opzicht verschilt hij van een suikerpatiënt, die óók niet goed kan worden, maar die aanspreekbaar blijft, in een stoel wordt gezet, zijn medicij nen krijgt en die kennelijk wèl past in het sociale patroon". Gelukkig voor mensen met epilepsie zijn de medicijnen en de behandelingsmethoden te genwoordig zo veel beter, dat een aanval zich niet in het openbaar hoeft te manifeste ren. Bovendien voelen zij die meestal aankomen. „Bij de be handeling van epilepsie moet je denken aan leefregels in com binatie met medicijnen", zegt de neurofysioloog uit Mij drecht. Geen alcoholgebruik, op tijd naar bed. Een rimpel loos leven is het beste". De medicijnen die tegen woordig worden gemaakt om epileptische aanvallen te voor komen, hebben veel minder dan vroeger nare bijverschijn selen als slaperigheid en suf heid tot gevolg. „Niettemin is de beroepskeuze voor epilepti ci uitermate beperkt en hun kans om te worden aangeno men gering. Terwijl zij na een aantal jaren, als zij de epilepsie volledig onder controle heb ben, ieder beroep even goed aankunnen als een ander". Erfelijk verhoogde gevoelig heid voor vallende ziekte komt voor, het kan ook bij de geboor te ontstaan, maar veel groter is de groep die epilepsie krijgt als symptoom na opgelopen sche delletsel. Zowel een verkeers ongeluk als een tumor en een bloeding kunnen hersenweef sel - meestal de hersenschors - beschadigen. „Die stoornis werkt als irritatiepunt", legt dr. Blom uit. „Er worden onjuiste prikkels en signalen uitgezon den en bij het overschrijden van een bepaalde grens krijg je een epileptische aanval, die wij 'insult' noemen". In Nederland worden men sen met epilepsie niet geregi streerd, zodat aantallen altijd op schattingen berusten. Zeker is, dat heel ernstige vormen, waarbij voortdurende of opeen volgende aanvallen tot blijven- Hp hpsrhadieineen of zelfs de dood leiden, een klein percen tage vormen. „Juist het vóórkomen van zo veel vormen van epilepsie maakt het nodig dat wij meer over de oorzaken te weten ko men", zegt dr. Blom. „Is onze hulp wel toereikend? Je kunt, behalve aan nieuwe genees middelen, ook aan andere vor men van therapie denken. Mis schien moet je vaker proberen cm operatief een hersenbe schadiging - zeg maar een lit teken - weg te nemen. Dan krijg je er wel weer een ander litteken voor in de plaats, maar dat is veel kleiner". De coördinator van de Com missie landelijk epilepsie on derzoek is bang dat ook onder medici de kennis over de huidi ge stand van zaken te wensen overlaat „In de meeste oplei dingen wordt epilepsie net als andere ziekten even behan deld, maar wordt de sociale problematiek onvoldoende be licht". De commissie is in 1971 inge steld om geld voor epilepsieon- derzoek zo goed mogelijk te ge bruiken. Organisatorisch valt zij onder TNO, die haar ook geld geeft, evenals, twee parti culiere stichtingen: het Natio naal Epilepsie Fonds en 'De macht van het kleine'. Een symposium in 1975 leidde tot een rapport met aanbevelingen over de toekomst van het epi- lepsieonderzoek. Tien jaar later lykt het de commissie zinvol om in Utrecht terug te blikken en zich te bezinnen op de toe komst. De meeste ondertekenaars van een verklaring vorig jaar van de Amsterdamse actiegroep 'Theo logen tegen kernwapens' zullen niét tot gedeeltelijke belasting weigering overgaan als de rege ring zou besluiten tot plaatsing van kruisraketten. Slechts 26 van de 70 ondertekenaars hebben zich ten opzichte van elkaar hier toe verplicht. Dat deelde de predikant van de Oudshoornse kerk in Alphen aan den Rijn, H. J. ter Bals, gisteren mee op een bijeenkomst van de landelijke groep Theologen, pas tores en kerkelijke werkers te gen kernwapens'. Inmiddels hebben nog eens 70 collega's uit het hele land zich achter deze ac tie geschaard. Belastingweigering is voor de meesten 'fysiek onmogelijk', zei ds. Ter Bals, doordat lang niet al le werkgevers, waaronder de Hervormde Kerk, willen mee werken of doordat zij geld van de belasting terugkrijgen. Weer an deren "kunnen voor zichzelf de ze verplichting niet ken". Toch hebben zij hun hand tekening onder de vérklaring ge zet. De landelijke groep wil opinie vormend en actievoerend binnen de kerken bezig zyn en meewer ken aan verdieping van theologi sche vragen terzake. Waar moge lijk zal ze deze actie - die wordt gevoerd in overleg met de Bewe ging Weigering Defensiebelas ting - aan de orde stellen op de landelijke vergaderingen van de kerken. Volgens medewerker I. de Haes van de Beweging Weige ring Defensiebelasting zyn er aanwijzingen dat het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) positie ver gaat denken over het streven van deze beweging. Hij doelde op gesprekken met het bestuur van het IKV en op een nota van dit bestuur voor de Campagne- raad op 27 april. (Het dagelijks bestuur van het IKV zal de Campagneraad vra gen 'begrip en waardering' uit te spreken voor de actie 'Betaal niet mee', zónder dat tot deelneming aan deze actie van burgerlijke ongehoorzaamheid wordt opge roepen. 'Betaal niet mee' vraagt iedereen die zich verzet tegen de plaatsing van kruisraketten op Nederlands grondgebied f. 5,72 of een veelvoud daarvan in te houden op de belastingen of de energierekening. In totaal zou den in West-Europa 572 kruisra ketten worden neergezet. Ontsteltenis. Het bestuur van de Nederlandse Raad van Kerken zegt in een verklaring, 'met ontsteltenis en verontwaar diging' te hebben kennisgeno men van de recente gebeurtenis sen in Zuid-Afrika. "Wij kunnen constateren, dat er bij het onderdrukte deel van de Zuidafrikaanse bevolking een proces van bewustwording gaan de is". De raad ziet in de gebeur tenissen "een veelbetekenend symptoom van een beleid, dat er op gericht is dit proces hardhan dig te keren". "Met alle tragische gevolgen van dien". De Medische Advent-Zen- ding, een internationale organi satie van het kerkgenootschap van de Zevendedags-Adventis- ten, houdt in april en mei met duizend medewerkers haar lan delijke inzamelingsactie. De to tale opbrengst gaat dit jaar naar ontwikkelingsprojekten onder andere in Zambia, Togo, Ghana, Gamba, Senegal en Zimbabwe. (De Advent-Zending onder houdt in ontwikkelingslanden 166 ziekenhuizen, 269 varende en rydende kliniekjes, 3921 lagere scholen en 913 scholen voor mid delbaar en hoger onderwijs). Kosters. De Protestants- christelijke vereniging van Kos ters wordt in haar contacten met kerkbesturen niet overél gezien als een 'waardevolle en even waardige partner'. Schrijft secre taris D. Voerman in zijn jaarver slag over 1984. "Sommige kerk besturen blijven - merkwaardig genoeg in deze tijd - baas in ei gen huis, met voorbijzien aan de belangen van hun werknemers in breder verband. (De kostersvereniging telt ruim 750 leden). Pensioen. De Rotterdamse hervormde predikant N. Kleer maker gaat 1 mei met pensioen. Hy werkte van 1951 tot 1956 in Leiden. Zondag 28 april om 5 uur houdt hij in de Laurenskerk zijn afscheidspreek. Op zaterdag 20 april van 4 tot 7 uur is er een af scheidsreceptie in 'Het Trefpunt' aan de Boezemweg 180. Hervormde Kerk: beroepen te Hasselt G. de Knegt Huizen, te Ransdorp-Holysloot-Durgerdam (met de gereformeerde kerk) kandidaat A. Wijting Veenen- daal. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Gro ningen H. Feenstra Berkel. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Meeuwen en voor Ouddorp W. Hage Kruiningen, voor Haar lem (met dovenzorg) A. Bac Bo degraven, voor Rotterdam-Zuid J. Mijnders Veenendaal. Kerk en School. Het brede bestuur van de hervormde syno de heeft drs. D. Brokerhof, gods- j het Christe lijk Pedagogisch Studiecentrum, benoemd tot voorzitter van de hervormde Raad voor de zaken van Kerk en School. Vrouwen. In hervormde ker keraden komen steeds meer vrouwen, zo blijkt uit een statis tiek over 1983. Van de ouderlin gen in de onderzochte gemeen ten was gemiddeld 28,7 procent een vrouw en van de diakenen 33,2 procent. Onder kerkvoog den is dat veel minder: 9,9 pro cent van de ouderlingen-kerk voogd en slechts 4,9 procent van de kerkvoogden die geen ambts drager zijn. Weg. Drs. Niek Scheps gaat per 1 januari 1986 weg als hoofd redacteur van het - vooral in protestantse kringen bekende - blad 'Kerknieuws' (ongeveer 3000 betalende abonnees). De uitgeverij Vijlbrief in Haarlem wil van de eenmansredactie af en de basis van het blad verbreden, "zodat ook evangelische en oecu menische richtingen aan bod kunnen komen", verklaarde di recteur J. Mast. Scheps blijft na 1 januari als vrij journalist kerk nieuws vergaren. Brieven. De vernieuwings gezinde 'Mariënburggroep' in de rooms-katholieke kerkprovincie Nederland kreeg in totaal ruim 2000 brieven naar aanleiding van de benoeming van mgr. J. ter Schure tot bisschop van Den Bosch. De groep had in enkele advertenties om reacties ge vraagd. Vijf procent van de brief schrijvers gaf te kennen, het met de benoeming van Ter Schure eens te zijn. De anderen waren óf teleurgesteld óf ontmoedigd óf boos (tot in de hoogste graad).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9