Bonn laat Star Wars keuze open Rode Brigade vermoordt vakbondsleider in Rome Botha roept op tot vrede Golfoorlog woedt in alle hevigheid dem meubelfabriek NAVO eensgezind akkoord Brit gedood in Ulster 'Wf jWENtm DONDERDAG 28 MAART 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LUXEMBUKG/BONN (GPD) West-Duitsland laat uitdrukkelijk alle mogelijkheden voor deelneming aan het onderzoekprogramma van het Amerikaanse defensie-initiatief SDI (de zogenaamde Star Wars) open. Dat is gisteren door de federale veiligheidsraad besloten en werd al openbaar gemaakt nog voordat een officiële Amerikaanse delegatie 's middags de defensiecommissie van de Bondsdag over de ontwikkeling van een ruimteverdedigingssysteem uitgebreid inlicht te. UTRECHT (ANP) - Eind 1984 wa- ren bij het AIDS-centrum van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) uit 17 Europese landen 762 gevallen van AIDS gemeld. In 1984 kwamen er 417 nieuwe gevallen bij en in 1983 werden er maar 235 ge vallen gerapporteerd Bijna de helft van de 762 patiënten was op 31 december 1984 overleden. Van de patiënten bij wie de ziekte drie jaar eerder was vastgesteld is 83 procent overleden en van degenen bij wie de diagnose één jaar gele den werd gesteld 61 procent. Uit het overzicht van de WHO blijkt, dat het aantal AIDS-geval- len in het tweede halfjaar van 1984 het sterkst is gestegen in Frankrijk (80 nieuwe gevallen), de Bondsre publiek (56), Groot-Brittannië (54), Nederland (21) en Zwitserland (13). Per miljoen inwoners telden Bel- i Denemarken eind vorig jaar AIDS rukt op in Europa: 762 gevallen i Groot-Brittan- Het percentage mannen onder de patiënten (92) is iets gedaald. Dat komt mede doordat er bij de „nieuwe" patiënten in België 20 vrouwen waren. In totaal zijn 60 van de 762 patiënten vrouw. Bijna de helft van de patiënten is tussen de 30 en 40 jaar. AIDS komt ook voor bij kinderen. De WHO regi streerde 5 kinderen onder de 7 AIDS-patiënten, Zwitserland 6, jaar (een zuigeling uit Burundi Frankrijk 5, Nederland 3 België de diagnose werd gesteld, een Frans kind van een Zaïrese vader en twee baby's uit Haïti en Zaïre bij wie de ziekte in Frankrijk werd ontdekt). In Frankrijk werd ook bij twee he- mofiliepatiëntjes tussen de 10 en 15 jaar AIDS vastgesteld. AIDS is een ziekte die de natuur lijke weerstand tegen infecties aan tast. Tot nu toe is er nog geen vac cin of geneesmiddel tegen gevon den. De besmetting kan worden overgebracht via het bloed. Bij de indeling in risicogroepen valt op, dat slechts een gering deel van de uit het Caribisch gebied en Afrika afkomstige patiënten homo seksueel is (respectievelijk 2 van de 24 en 5 van de 111). Van de Eu ropeanen is 85 procent homosek sueel. De tweede risicofactor, druggebruik („spuiten"), speelde in 2 procent van de gevallen een rol en een combinatie van homosek suele contacten en druggebruik in 1,5 procent van de gevallen. De defensieministers van de NA VO, die gisteren hun vergadering over de kernbewapening in Lu xemburg afsloten, stelden zich eensgezind op achter het Ameri kaanse besluit een miljarden kos tend onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor ruimtede fensie. De snelle reactie van Bonn komt onder andere door de irritatie die de brief van de Amerikaanse mi nister van defensie Weinberger in de Westduitse hoofdstad heeft ge wekt. In de officiële uitnodiging van Washington aan de bondgeno ten om eventueel mee te doen aan het Amerikaanse SDI-programma is sprake van een antwoordtermijn van twee maanden en in Bonn wordt dat bijna als een ultimatum opgevat. In elk geval zal de Bondsrege ring de brief niet beantwoorden voordat bondskanselier Kohl be gin mei met president Ronald Rea gan heeft gesproken. Die komt dan PvdA verbaasd DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer heeft „met verbazing" kennis genomen van berichten dat minister De Rui ter (defensie) deze week in de Nu cleaire Planning Group van de NA VO „een deur heeft opengezet voor actieve Nederlandse ondersteu ning van het Star Wars-plan van de Amerikaanse regering". In een persverklaring consta teert de PvdA dat „van enig verzet tegen deze aanzet voor een wapen wedloop in de ruimte in de Neder landse opstelling geen spoor is te bekennen". „Ook in Luxemburg is van een eigen opstelling van de Ne derlandse regering gericht op het tegengaan van de wapenwedloop niets gebleken," aldus de PvdA- fractie. Peru De Peruaanse regering heeft be sloten geen vervolging meer in te stellen tegen 17 inwoners van de provincie Ayacucho die worden beschuldigd van moord op acht journalisten. Officier van justitie Oscar Guerrero heeft meegedeeld de aanklacht tegen de 17 in te trek ken. Er is geen bewijs voor hun schuld gevonden, zo verklaarde hij. Weduwen van de vermoorde journalisten barstten in snikken uit toen de officier zijn mededeling deed. Eén van hen liep naar de ta fel van de officier en riep dat hij op die manier medeplichtig was aan „een poging van de regering de zaak in de doofpot te stoppen". Torpedoboot Zuid-Korea heeft vanochtend de torpedoboot die afgelopen week eind naar een Zuidkoreaanse ha ven was gesleept, overgedragen aan de Chinese autoriteiten. De overdracht gebeurde in de Gele Zee op ruim 200 kilometer van de Zuidkoreaanse havenstad Kunsan. Afgelopen week was de boot naar Kunsan gesleept nadat zich aan boord een schietpartij had voorgedaan waarbij zes doden en twee gewonden vielen. De Zuidko reaanse regering heeft berichten tegengesproken dat zich op het Chinese schip een muiterij had voorgedaan. Labour leidt Als er deze maand in Groot-Brit- tannië verkiezingen zouden wor den gehouden zou Labour een gro te overwinning behalen. Dit bUjkt uit een onderzoek van het bureau Gallup dat vandaag in de Daily Te legraph is gepubliceerd. Labour zou 39,5 procent van de stemmen behalen; de Conservatieven 33 pro cent. Vorige maand lagen de Con servatieven nog drie procent voor op Labour (35 resp. 32 procent van de stemmen). Mais voor wapens De regering van Thailand wil landbouwoverschotten ruilen te gen wapens uit het buitenland. De regering in Bangkok heeft positief gereageerd op een verzoek van Zuid-Korea munitie en explosie ven te leveren in ruil voor drie mil joen ton Thailandse mais en 300.000 ton gierst. Met de regering van Portugal wordt onderhandeld over de leve ring van wapens en militair mate rieel terwijl Brazilië bereid is vlieg tuigen van het type EMB-10 te rui len voor voedsel. eerst naar de economische topcon ferentie in Bonn en brengt vervol gens een officieel staatsbezoek van twee dagen aan de Bondsrepubliek Duitsland. West-Duitsland staat kennelijk genuanceerde tegenover het SDI- programma dan het in het begin van dit jaar leek. Op de zogenaam de Wehrkundetage die 8 februari in München werd gehouden, had kanselier Kohl volgens velen met zoveel woorden gezegd dat de Bondsrepubliek het zich niet kon permitteren van de technologische ontwikkeling van Star Wars te wor den uitgesloten. Dat werd later enigszins afgezwakt en op het CDU-partijcongres in Essen van vorige week bevestigde Kohl dat er inderdaad sprake was van een „openhouden" met betrekking tot het deelnemen aan de ontwikke ling van SDI. Hij verklaarde bo vendien dat hoe meer het in Gene ve zou lukken om de nucleaire of fensieve wapens in Oost en West aanzienlijk te reduceren, hoe over- bodiger het zou kunnen worden om het systeem in de ruimte te sta tioneren. In Bonn wordt eraan herinnerd dat een van de overeengekomen doeleinden van de ontwapenings onderhandelingen in Geneve is om een bewapeningswedloop in het heelal te voorkomen. Volgens een hoge functionaris van de bonds- kanselarij houdt dit in dat mede werking van Bonn aan SDI slechts mogelijk is als beide supermach ten dus ook de Sowjet-Unie, toe stemming geven voor de statione ring van een anti-rakettensysteem in de ruimte. Maar ondanks het eensgezinde communiqué dat na deze vergade ring van de Nucelaire Plan Groep werd uitgegeven, bleven bij de di verse delegaties twijfels bestaan. De Nederlandse minister De Rui ter zei ook dat in het communiqué niet alle nuances uit de standpun ten duidelijk naar voren komen. Australië heeft inmiddels al offi cieus laten weten niet aan het on derzoeksprogramma te willen meedoen. Australië heeft het Star- wars-projekt vanaf het begin ver oordeeld en zal, zo werd gisteren in de hoofdstad Canberra gezegd, ook niet aan het onderzoek meedoen. Australië, Japan, Israël en Frankrijk zijn die vier landen van buiten de militaire organisatie van de NAVO, die door de Amerikanen samen met de NAVO-bondgenoten zijn uitgenodigd tot deelname aan het onderzoeksprogramma. Het is waarschijnlijk dat de be langrijkste Europese NAVO-lan- den een gezamenlijk antwoord op het Amerikaanse verzoek zullen geven. Dat antwoord zal vrijwel ze ker ter discussie staan op de verga dering van de ministers van bui tenlandse zaken en defensie van de West Europese Unie (WEU), op 22 en 23 april in Bonn. TASS: terreur rond MX-raket MOSKOU (AP) - Het Russische persbureau TASS heeft de rege ring Reagan er gisteren van be schuldigd haar toevlucht te heb ben genomen tot een 'nieuw type terrorisme' om zich te verzekeren van de steun van het congres voor de MX-plannen. 'De grote weer stand tegen de MX heeft Reagan ertoe gebracht geen tijd te verspil len aan een opsomming van de mi litaire voordelen van de MX-raket. maar zich op intimidatie te verla ten en haar tegenstanders een pi stool tegen de slaap te drukken.' Eerder waarschuwde het persbu reau Novosti dat een Amerikaanse beslissing geld vrij te maken voor nog eens 21 MX-raketten 'een ver hoging van de militaire confronta tie' tengevolge kan hebben. Bij monde van commentator Aleksan der Malysjkin herhaalde Novosti eerdere Russische waarschuwin gen dat de beslissing ook het wel slagen bedreigt van de Ameri kaans-Russische wapenonderhan delingen. Bestuurder John Anderson moest dinsdag ervaren dat zijn bestelwagen niet bestand was tegen twee vrachtwa gens. Bij een kettingbotsing in de Amerikaanse staat Colorado waren 35 auto's betrokken. Anderson werd na meer dan twee uur uit het wrak gehaald, in een redelijke conditie. (foto api ROME, 27 mrt (AP) - Twee jongelui hebben gisteren met een machine geweer en een pistool de bekende vakbondsleider en econoom, prof. Ezio Tarantelli van de Christende- van de Rode Brigade gevonden en zeker 20 patroonhulzen. Studenten schoten Tarantelli on middellijk te hulp, maar bij aan komst in een ziekenhuis bleek hij JOHANNESBURG - President P. W. Botha heeft gistermiddag in een rede voor het driekamer-parlement alle Zuidafrikaners opgeroepen om samen te werken om vrede in het land tot stand te brengen. In zijn rede, die voor radio en televisie werd uitgezonden, maar die niet van te voren was aangekondigd, haalde Botha uit naar personen, die, aldus de president, „onder het mom van een morele of religieuze overtuiging mensen trachten over te halen tot 'ongehoorzaamheid'je gens de staat". door Ruud de Wit Hoewel hij geen namen noemde, was het duidelijk dat hij hiermee verwees naar dinsdag, toen een kleine driehonderd mensen onder leiding van de predikanten Boesak en Beyers Naudé in Kaapstad een demonstratieve optocht in de rich ting van het parlement hielden. De demonstranten werden aanvanke lijk gearresteerd, maar later weer vrijgelaten. „Zij willen blijkbaar geen vrede en stabiliteit, maar wensen het land in vlammen te zien opgaan. Zij willen slechts chaos. Zij willen ook de isolatie van Zuid-Afrika be vorderen en steun van buitenaf verwerven om het land te verwoes ten. Maar zij zullen hierin niet sla gen", aldus de president. In de rede, die historisch ge noemd kan worden, omdat het de eerste keer was sinds de opening van het nieuwe driekamerparle- ment, dat de president alle drie de kamers tegelijk toesprak, kondig de Botha aan op alle manieren de orde in het land te zullen handha ven. „Ik heb reeds instructies gege ven om de orde te herstellen en te handhaven", zei hij, waarbij hij niet aangaf welke stappen hij had genomen. Deze opvatting is nage noeg identiek aan een die, welke die hij een dag na de gebeurtenis sen in Langa ontvouwde in een in terview met de Amerikaanse tele visie. Botha's rede viel samen met het begin van het officiële onderzoek van rechter Kannemeyer naar de mocratische vakbond CISL, dood- al overleden te zijn aan tien schot- geschoten op een parkeerplaats bij wonden. Het is de eerste moord die de universiteit van Rome, terwijl door de Rode Brigade in Rome op- hij in zijn auto zat. De moordenaars geëist wordt sinds de moord op Leaman Hunt, het burgerhoofd van de internationale troepen macht in de Sinaï, die in februari 1984 vermoord werd. De 43-jarige Tarantelli was be halve hoogleraar voorzitter van het onderzoeks bureau van de Chris tendemocratische vakbond CISL en maakte deel uit van de rege ringscommissie die een plan opge steld heeft waardoor vorig jaar be zuinigd werd op de automatische prijscompensatie van de werknem- ners. De drie grote vakbonden in Italië hebben in een verklaring hun le den gevraagd hun baan voor min stens twee uur in de steek te laten om op pleinen demonstreren tegen de moord op Tarantelli. De Internationale Federatie van Vrije Vakbewegingen en de Euro pese Federatie van Vakbewegin gen hebben 'de lafhartige moord' op Tarantelli veroordeeld. In een telegram aan de secretaris-gene raal van de CISL noemen de beide federaties de moord 'een afschu welijke daad van subversieve krachten die proberen de Italiaan se vakbeweging te verzwakken en de rol die deze speelt bij het zoeken naar oplossingen voor ernstige so ciale en economische problemen in Italië, vooral de werkloosheid en het versterken van de vrijheid en democratie.' Oostenrijkse kerncentrale blijft dicht WENEN (AP) - De aandeelhouders van een Oostenrijks bedrijf dat be trokken is bij de bouw van een om streden kerncentrale, hebben gis teren besloten het project te sta ken. De kerncentrale bij Zwenten- dorf ten noordwesten van Wenen is nooit operationeel geweest, en de aandeelhouders besloten woens dag de reactor te 'liquideren', het geen waarschijnlijk betekent dat onderdelen van de reactor in het buitenland zullen worden ver kocht. Het Zwentendorf-project heeft volgens de regering meer dan 10 miljard schilling gekost. Maar de afgebouwde reactor is niet in ge bruik genomen omdat in novem ber 1978 een nationaal referendum liet zien dat de meerderheid van de Oostenrijkers tegen kernenergie was. Het onderhoud aan de niet- functionerende kerncentrale kost te per jaar ongeveer 50 miljoen schilling, en deze kosten deden de aandeelhouders, één landelijke en zeven provinciale electriciteits- maatschappijen, besluiten om de zaak 'kalm af te bouwen.' Dit besluit heeft politieke gevol gen. In het Oostenrijkse parlement wordt al zeven jaar gediscussieerd over kernenergie. Vorige week nog werd een voorstel van de socialis ten afgewezen om opnieuw een re ferendum over kernenergie te hou den. De socialistische regering van premier Fred Sinowatz wil het pro ject hoe dan ook van de grond krij gen en voelde zich gesterkt door opinie-onderzoeken, waaruit blijkt dat het merendeel van de Oosten rijkers intussen vóór kernenergie BELFAST (AP) - Een Britse sol daat is gisteren in een hinderlaag in Belfast door een bom om het le ven gekomen. De bom was verbor gen in een houten hut bij een woonwijk met veel aanhangers van het INLA, en werd op afstand tot ontploffing gebracht toen een groep van acht soldaten er aan het patrouilleren was. Door de ontplof fing werden ook twee katholieke burgers gewond. De politie schrijft de aanslag toe aan de INLA, een kleine radicale afscheidingsbeweging van de IRA. Met de dood van de soldaat is het dodental van de afgelopen ruim 15 jaar aan schermutselingen in Noord-Ierland opgelopen tot min stens 2431. Dit jaar zijn er al 22 mensen gedood. Welingelichte bronnen zeiden dat de door arrestaties en onderlin ge geschillen getroffen INLA van plan is een nieuwe reeks aanvallen te openen op de veiligheidstroe pen. Ook de IRA heeft vorige week aangekondigd zijn aanvallen op Britse troepen te zullen opvoeren. gang van zaken tijdens de fatale schietpartij te Langa, afgelopen donderdag, welke aan zeker 19 mensen het leven kostte. Kanne meyer bezocht woensdagochtend Langa. Tevoren had hij aangekon digd dat journalisten hem tijdens zijn werk mochten begeleiden en dat, in principe, alle hearings open baar zullen zijn. Naar aanleiding van de debatten, die gisteren en vandaag in de drie kamers van het Zuidafrikaanse parlement over de schietpartij in Langa gehouden zouden worden, zei president Bo tha in zijn rede, dat hij er een voor stander van is, dat de drie kamers zich onthouden van kritiek op de politie, alvorens de uitslag van het onderzoek van rechter Kanne meyer wordt gepubliceerd. Gifgas NASA - Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart NASA heeft woensdag bekend gemaakt dat de vlucht van het ruimteveer Dis covery met senator Jake Garn en zes astronauten aan boord op 12 april zal beginnen. Tijdens de vijfdaagse reis zullen twee kunstmanen worden gelan ceerd. ADVERTENTIE Vliegtuigkaper in Turkije overmeesterd ISTANBOEL (AP) - De kaper die gistermiddag een Boeing 727 van de Lufthansa naar Istanboel dwong is daar overmeesterd door Turkse veiligheidsagenten die zich hadden vermomd als Lufthansa- personeel. Dit heeft de Turkse openbare aanklager Nabi Koker bekendgemaakt. Koker identificeerde de kaper als een 35-jarige Syriër, een geo loog die de Duitse taal uitstekend beheerste. Koker zei voorts dat de drie bemanningsleden die door de kaper in gijzeling werden gehou den, ongedeerd zijn vrijgelaten. De overige bemanningsleden en de 142 passagiers maakten het goed, aldus Koker. Over het motief van de kaper heerste nog onzekerheid. Volgens Koker wilde de man 'de meningen van de Arabische wereld naar vo ren brengen'. Duitse neo-nazi veroordeeld DORTMUND (DPA) - Wegens op hitsing en zware mishandeling is een lid van het rechts-radikale „Borussenfront" in Dortmund tot een gevangenisstraf van één jaar en acht maanden veroordeeld. De rechtbank van de Westduitse stad heeft woensdag het beroep verwor pen van Siegfried Borchardt, die bekend stond als „SS-Siggi". De 32-jarige Borchardt spoot in oktober 1983 in een snackbar in Dortmund verscheidene Turken traangas in de ogen terwijl hij hun toevoegde: „Heil Hitier, Turkse varkens („Türkenschweine"), wij zullen jullie ombrengen". Een jaar NICOSIA (AP) Een nachtelijke aanval van de Iraakse luchtmacht op de Iraanse hoofdstad Teheran De Iraakse ambassadeur bij de heeft 16 mensen het leven gekost Verenigde Naties heeft scherpe en 199 verwond. Dit is vandaag be- kritiek geuit op de VN en op secre- kendgemaakt door het officiële taris-generaal Perez de Cuellar in Iraanse persbureau. het bijzonder. Op een persconfe- Irna meldde dat verscheidene rentie in New York verklaarde am- gebouwen volledig met de grond bassadeur Ryad Al-Gaysi dat Bag- gemaakt en dat ande- dad geen waarde i beschadigd. hecht „diplomatie van de kleine stap- De nieuwe luchtaanval volgt op pen" waarmee de secretaris-gene- een raketbeschieting van Bagdad, raai naar zijn mening al meer dan Iran vuurde niet alleen de zesde een jaar bezig is. grond-grondraket binnen twee we ken op Bagdad, maar schoot ook Irak zal voortaan alleen nog ak- met artillerie op wat het noemde koord gaan met voorstellen om de militaire en industriële doelen in Golfoorlog te „beperken" wanneer zes Zuidiraakse steden, behalve die voorstellen onderdeel zijn van Basra, Faw, Abol-K hassib, Ta- een alomvattende vredesregeling, nummah, Sibah en Ziadiyah, In Basra zouden olie-installaties in brand zijn geraakt. Ook werden verbindingswegen tussen het der de en het vier leger oosten van Basra onder vuurgeno- men, verklaarde het Iraanse pers bureau. aldus de ambassadeur., De Iraakse ambassadeur sprak op heftige toon tegen, dat Irak de Irak ~te*n laatste dagen tijdens de Golfoorlog opnieuw gebruik heeft gemaakt van gifgas. Volgens hem zijn daar geen bewijzen van te leveren. ADVERTENTIE model kunt U In totaal zo'n 400 kleun bekledingsstot die past b t TOONZAAL OF BEL EERST 03450-17484 VOOR GRATIS DOKUMENTATIE Twee koningen vermomd als piloten. De Spaanse vorst Juan Carlos Hoessein van Jordanië bekijken de Spaanse C-101. een jachtvliegtuig eerder had hij een caféhouder (foto epai kaar geslagen. waarvoor de Jordaanse luchtmacht belangstelling heeft. iel- levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7