Mostertcomplex na bouwvak verbouwd Tweede sterbus voor gehandicapten en bejaarden in gebruik Herinrichting van Pieterskerkhof op eenvoudige wijze Bevolldngscijfer Leiden omhoog Hulp voor beginnende en gevestigde ondernemers Gaia krijgt culturele prijs Burgerlijke Stand Gemeente neemt maatregelen tegen overlast Koningstraat PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 28 MAART 1985 LEIDEN - Het nieuwe kinderdag verblijf De Pompoen aan de Groe- nesteeg is gisteren verblijd met een schenking van elfduizend gulden. Vertegenwoordigsters van het Leidse comité van de kinderpost zegels kwamen gistermiddag een cheque overhandigen. Het geld zal worden besteed aan de aankoop van materiaal en ter verbetering van de inrichting. LEIDEN - De tweede Sterbus is gisteren officieel in gebruikgenomen. Deze bus, die speciaal is bedoeld voor het vervoer van gehandicapten en bejaarden, werd persoonlijk de garage uitgereden door burgemeester C. Goekoop. Hij maakte er vervolgens een ritje mee naar de Hooglandse- kerkgracht waar op de ingebruikneming van de bus werd getoost. De burgemeester werd bij zijn rondrit vooraf gegaan door het muziekgezel schap Matillo uit Leiden. De Stichting Sterbus Leiden, de eigenares van het busje, heeft het vervoermiddel kunnen aankopen dank zij een bijdrage 35.000 gulden van het ministerie van wvc. Het ministerie ziet de Sterbus namelijk als een goed middel om bejaarden zo lang mogelijk in staat te stellen zelfstandig te wonen. De stichting kreeg ook nog een schenking van 5000 gulden van het Comité Zomerzegels en twee donaties van particulieren. De beide Sterbussen worden bereden door een groep van 35 tot 40 vrijwilligers. Zij stellen gehandicapten en bejaarden die abonnee zijn van de stichting in staat tegen een laag tarief er op uit te trekken in de stad. Gemiddeld maken de bussen ongeveer 140 ritten per week. De stichting begon vijf jaar geleden met haar werk nadat door een actie van de Junior Kamer de aankoop van de eerste bus mogelijk werd. Deze bus blijft overi gens in gebruik. Commissie kiest plan-Piret Burgemeester Goekoop rijdt de Sterbus de garage uit. Muziekgezelschap Matillo kijkt toe. LEIDEN - De Leidse bevolking groeit gestaag in omvang. Dit blijkt uit cijfers van de afdeling informatiebeleid van de gemeen te. Werd het jaar 1983 nog afge sloten met een bevolkingscijfer van 103.982, in de eerste maand van 1984 werd de 104.000 over schreden. Om aanvankelijk terug te lo pen en in juli zelfs weer tot onder de 104.000 te zakken. Daarna was er sprake van een gróei, die er in resulteerde dat er aan het einde van december 104.668 i van Leiden waren geregistreerd. Een bijdrage tot deze groei lever de ongetwijfeld de grenscorrec tie, waardoor het Warmondse deel van de Merenwijk bij Lei den werd ingelijfd. De cijfers laten zien dat er in 1984 zowel sprake was van een geboorte- als een vestigingsover schot. Er stierven 852 Leide- naars; daar stonden 1125 Leidse babys tegenover. De stad werd verlaten door 5267 mensen; er werden 5680 nieuwe bewoners geregistreerd. Het aantal huwelijken bedroeg 576 (in 1983 495) en het aantal echtscheidingen 291 (in 1983 320). Kortom: er wordt weer meer getrouwd en minder ge scheiden. Een tendens die zich tot nu toe juist in omgekeerde richting bewoog. De woningvoorraad is volgens voorlopige cijfers toegenomen: van 38.261 woningen aan het be gin van het jaar tot 39.284 aan het einde. Met name de Stevenshof leverde aan de groei een flinke bijdrage. Het aantal werkloze Leide- naars schommelde in 1984. In ja nuari stond dit op 10.910; in au gustus werd het hóógste cijfer bereikt met 11.671 en aan het ein de van het jaar noteerde het ge westelijk arbeidsbureau 10.562 Leidse werklozen. Ten opzichte van 1983 een verbetering: dat werd afgesloten met 11.204 gere gistreerde werklozen. LEIDEN - Het Pieterskerkhof zal volgend jaar, wanneer parkeren op het plein taboe wordt verklaard, op zo eenvoudig mogelijke wijze wor den heringericht. Dat is althans de wens van een grote meerderheid in de Leidse ge meenteraad. In een vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening en verkeer bleek gisteravond dat de meeste raadsle den de keus uit de vier varianten voor de herinrichting van het Pie terskerkplein heeft laten vallen op het meest simpele plan. Dit ontwerp van de hand van J. Piret, van de afdeling stedebouw van de gemeente, gaat er van uit dat aan het bestaande plein niets hoeft te worden toegevoegd. Dus, geen niveauverschillen met trap jes, geen bijzondere bestrating of gemetselde bloembakken. Piret vindt dergelijke toevoegingen overbodig. "Door uitsluitend de auto's te weren is het plein met zijn bomen en bestrating af', aldus de ontwerper. Om te voorkomen dat auto's het plein op kunnen rijden, heeft Piret gekozen voor een totale afsluiting van de pleinruimte door middel van paaltjes bij de Kloksteeg en de Muskadelsteeg. Door deze afslui- Tweede ruimte voor beginnende bedrijfjes LEIDEN - De verbouwing van het Mostertcomplex tot bedrijfsverzamelgebouw begint waarschijnlijk na de bouwvakvakantie. Op korte termijn wordt begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden voor de verbouwing, aldus Herman Amptmeijer, secretaris van de Stichting Werkgelegenheid die het gebouw gaat beheren. Het Mostertcomplex aan de Uiter ste- en Middelstegracht moet plaats bieden aan zeven tot tien be ginnende bedrijfjes. De ruimte wordt tegen een lage prijs ver huurd aan 'startende' ondernemers om hen op deze manier de gelegen heid te geven hun bedrijfje op te bouwen. Het is overigens het twee de bedrijfsverzamelgebouw van deze stichting. Anderhalf jaar gele den nam zij het Olga-complex in gebruik. Dat is inmiddels vrijwel volledig vol. Of na het gereedkomen van het Mostertcomplex snel met de voor bereidingen voor een nieuw be drijfsverzamelgebouw wordt be gonnen, is nog maar de vraag. De gemeente heeft haar oog nog niet laten vallen op een nieuw complex waar 'starters' kunnen worden on dergebracht. Net als bij het Olga- en Mostert complex is het de bedoeling dat in een eventueel nieuw bedrijfsverza melgebouw ondernemingen wor den gehuisvest die moeten worden verplaatst in verband met stads vernieuwing. De gemeente wil daarom eerst afwachten of er nog veel 'starters' en te verplaatsen be drijven in Leiden zijn. Binnen de Stichting Werkgele genheid Leiden is op dit moment trouwens een discussie gaande over de vraag hoe het verder moét met de bedrijfsverzamelgebou wen. Zo leeft er het idee om van het Olga-complex en het Mostert complex doorgangshuizen te ma ken. Daarbij krijgen 'starters' de gelegenheid om hier hun bedrijfje op te bouwen om vervolgens, als de onderneming eenmaal sterk ge noeg is geworden, te verhuizen naar 'normale' bedrijfsruimten el ders in de stad. Een andere mogelijkheid is om de bedrijven in de beide comple xen te laten zitten, maar hen na enige jaren een normale huur te be rekenen. Daarmee kan de gemeen te subsidiegelden vrij maken om nieuwe bedrijfsverzamelgebou wen te stichten. Herman Amptmeijer verwacht dat de discussie over enkele maan den is afgerond. "Dat moet wel, want we kunnen de ondernemers in het Olga-complex niet te lang in onzekerheid laten zitten", vindt hij. Wil de stichting nieuwe be drijfsverzamelgebouwen begin nen, dan is het uiteraard van be lang of er in Leiden panden zijn te vinden die als zodanig kunnen worden gebruikt. Hierover zijn vol gens Amptmeijer overigens inmid dels wel 'vage verkennende ge- ting zou de verkeerscirculatie in Pieterswijk evenwel in de knoei r ken en de verkeersdrukte in Muskadelsteeg en op het Gerecht aanzienlijk toenemen. Een meerderheid in de raads commissie wil daarom dat de ver keerscirculatie rond het plein ge handhaafd blijft en dat het ple: zelf door middel van hardstenc palen met kettingen voor parkeren) wordt afgesloten. Bomen Tussen het plein en de Muska delsteeg zijn, volgens het plan Pi ret, zes nieuwe bomen gesitueerd (waaronder de verplaatste Beatrix- linde) die tot doel hebben het gat in deze hoek van het plein te dichten. Aan de oostkant van het Pieters kerkhof, de koorkant, is de be staande rij leilinden tot de lengte van de hele gevel wand verlengd. Het kerktuintje bij de Muskadel steeg is tot gazon bestemd, omge ven door een haag. Het tuintje langs de Kloksteeg zou ruimte kunnen bieden aan een overdekte boekenmarkt, waarin het bestaande pomphuisje kan worden ingepast. Een aantal bank jes en de ouderwetse Leidse lan taarnpalen vervolmaken dit plan. Als belangrijk voordeel van het plan Piret noemden raadsleden be halve de eenvoud ook de geringe kosten die met de uitvoering ver bonden zijn. Die kosten worden geschat op 162.000 gulden terwijl met de duurste variant ruim een half miljoen gulden gemoeid zou zijn. Parkeergarages Het uitverkoren plan wordt eind dit jaar of begin volgend jaar, na het gereedkomen van de parkeer garage aan het Levendaal, uitge voerd. Door het autovrij maken van het Pieterskerkhof verdwijnen er ongeveer zeventig parkeerplaat sen. Wethouder Peters deelde gis teravond mee dat een gesprek, tus sen de gemeente en de universiteit, over de openbaarheid van de par keergarage onder het Witte Singel/ Doelencomplex niets heeft opgele verd. Willard Brandhorst en Forie Sepers, met op de achtergrond het Turkse confectieatelier in het Olga-complex: "Het bedrijfsverzamelgebouw is bijna vol". (foto Holvast) sprekken' gevoerd met de gemeen te. Dat het idee van een bedrijfsver zamelgebouw in Leiden is aangela- gen, blijkt wel uit de belangstelling voor het Olga-complex. Daar zijn nu 19 bedrijfjes gevestigd. Er is nog een ruimte te huur. Daarover wordt inmiddels onderhandeld met een belangstellende. Volgens Willard Brandhorst De Stichting Werkgelegenheid Forie Sepers hebben de meeste be- Leiden helpt 'starters' niet alleen drijven in het Olga-complex onder- door bedrijfsruimte beschikbaar te hand bewezen dat zij levensvat baar zijn. "Ze zijn het stadium van 'starter' gepasseerd. Een enkel be drijf, een Turks confectie-atellier, heeft op dit moment zelfs rond de 15 werknemers in dienst", zegt Brandhorst. Hij en Forie Sepers zijn medewerkers van de Delftse tigde Planwinkel, een organisatie die is ken stellen. Beginnende ondernemers kunnen bij de stichting bijvoor beeld ook advies krijgen over aller lei problemen. Daarnaast begeleidt de stichting 'nieuwkomers' en ver strekt zij leningen. Om beginnende en reeds geves- lernemers wegwijs te ma de 'zakenwereld' wordt ingehuurd om de gang van zaken opdracht van de stichting ook een binnen het Olga-complex in goede aantal cursussen gehouden. Zo banen te leiden. In het 'Olga' zijn nu onder meei een bedrijf waar 'antieke' auto's worden gerestaureerd, een foto- wordt een speciale cursus gegeven voor mensen die een bedrijfje op poten willen zetten, maar niet pre cies weten hoe ze dat moeten doen. graaf, een mode-ontwerpstudio, Op maandag 11 april van 20.00 tot een botenbouwer, een lasbedrijf en 22.30 uur en op dinsdag 25 juni van i organisatiebureau sportevenementen geves- 14.00 tot 16.30 uur leggen "deskun digen aan dergelijke 'beginnelin- Schenking voor De Pompoen De Pompoen is een kinderdag verblijf dat antroposofisch is geo riënteerd. Dit jaar werd het ge opend. Er werken twaalf leidsters op vrijwillige basis. Per dag van gen drie van hen de kinderen tus sen acht en één uur op. De Pom poen heeft ruimte voor twaalf kin deren per ochtend. Er is reeds een wachtlijst. Tot nu toe wordt dit kinderdag verblijf niet gesubsidieerd; wel heeft het een aanvraag voor 1986 naar de gemeente gestuurd. (foto Holvast) tigd. Volgens Willard Brandhorst gen' uit hoe ze een ondernemers- vragen beginnende ondernemers plan en een exploitatiebegroting nog steeds om ruimte. "Maar we moeten maken en welke juridische kunnen, op die ene ruimte na, echt zaken er t>ij het opzetten van een niets meer verhuren". bedrijf om de hoek komen kijken. DEN HAAG - De culturele raad Zuid-Holland heeft de culturele prijs Zuid-Holland toegekend aan vier vrouwenboekhandels in de provincie. Daaronder ook het Leidse Gaia. Behalve Gaia worden de winkels Brood en Rozen in Dordrecht, Arca dia in Gouda en Trix in Den Haag geërd. De raad ziet de boekhandels als cultureel instrument in handen van de vrouwenbeweging. De geboden literatuur kan op langere termijn effect hebben op de bewustwording van vrouwen, aldus de raad. Sinds 1969 is de prijs negen maal uitgereikt. Tot de uitverkorenen be hoorden onder meer de Leidse Volksuniversiteit, de arbeiders-dichters De Vries en Van Vollenhoven, de choreografe Corrie Hartong en het Werkcentrum Dans, Anton Constandse en het Westlands Mannenkoor. Bovendien wordt er een cursus gegeven voor vrouwen die een on derneming willen beginnen. Tij dens die' cursus komt, naast zaken die voor elke ondernemer van be lang zijn, ook aan de orde hoe vrou welijke 'starters' in aanmerking kunnen komen voor speciaal voor hen bedoelde subsidies en hoe ze eventueel de opvang van hun kin deren kunnen regelen. De vrou wencursus wordt gegeven op don derdagochtenden van 9.30 tot 12.00 uur. De eerste les begint op 18 april. Behalve cursussen voor begin ners, worden in het Olgacomplex ook cursussen gegeven die voor gevestigde ondernemers van be lang kunnen zijn. Zo begint op 23 april een boekhoudcursus. Deze wordt telkens op dinsdagen van 9.30 tot 12.00 uur gehouden. Vanaf 6 mei wordt op maandagen van 9.30 tot 12.00 uur een marktbena deringscursus gegeven en op 6 en 20 mei zijn er in het Olgacomplex thema-bijeenkomsten waar dieper wordt ingegaan op onderwerpen als werken met behoud van uitke ring. Deze bijeenkomsten duren telkens van 20.00 tot 23.00 uur. Pillen geslikt LEIDEN - Een jongetje van twee en een meisje van driejaar zijn gis teren ijlings naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, nadat zij in hun woning aan de Frederik van Eedenlaan een pot van 500 vitami nepillen hadden leeggesnoept. Travestie In discotheek The Jam aan de Tweede Binnenvestgracht treedt aanstaande zondag de Amsterdamse travestiet 'Coco Chanel' op. Zijlhij zal het pu bliek vermaken met een komi sche striptease-act en een num mer met een fakkel. Ook treedt die avond de collega Wilma Ca- sa Nova op. Dat levert imitaties van Evita Peron, Dusty Spring field en Al Jolson op. Aanvang is ocht uur. Wandelen Van buurthuis Groenoord (Pasteurstraat) vertrekken za terdag en zondag wandeltoch ten. De afstanden variëren van 5 tot en met 25 kilometer. Star ten kan tussen half negen 's och tend tot twee uur 's middags. Bij het buurthuis kan men die dagen tevens beginnen aan een fietstocht en is een speeltuin aanwezig. Bingo Majorettenvereniging The Little Stars organiseert morgen een bingo-avond. Aanvang is acht uur, plaats van handeling: de school aan het Valkenpad. Muziek De Leidse Harmoniekapel speelt zondagmiddag een aan tal werken van licht klassieke aard. Dat gebeurt in het buurt huis Cornelis Joppensz (Du Rieustraat), aanvang is één uur. LEIDEN Geboren: Jochem Paul Wi- nand zv. J.P.W. van der Veen en M.W. Klever; Dennes Theodorus Jan zv. C.T.W. van der Bent; Louis Felix zv. P.F. Jaeger en J.W.H. Koopmans; Mi- chiel Alexander zv. P.F. Jaeger en J.W.H. Koopmans; Marloes Alida Wil- P.M. Hogeveen; Daisy Jozina dv. J.J.T. Angevaare en L.J. Holterman; Jeske Marleen dv. W.J.M. Ruigrok en M.M. Lagerberg; Rebecca Margje dv. J. Stolk en C. van der Werf; Hamza zv. M. El Boura en H. Bakkali; Frederik Wouter zv. L.H.G. van Dalen en A.A.M. Jager; Erik Franciscus Gerhardus Jan zv. D.F.G.A. ten Holt en A.M.C.A. Verstee- ge; Thomas Johannes zv. P.L. van der Meü en M.A. Hooijmans; Stefan zv. J.H. Valk en M.J.H. Leyn; Rick zv. E.A.C. Vliet Vlieland en M.J. van Bohemen; Ferdinand Reinier Marinus zv. J.P. Boudewijn en H.C.L. Jansen; Franka Laura dv. J.H. Bosch en A.J. Schutte- vaar; Yvonne Maria dv. H. de Reuver en T.G.M. Pelgrim; Jermaine Bryan zv. H.H. Snik en S. Kukler; Fatima dv. M. Bekkali en H. El-Daouass; Riaz UI Bres; Danny zv. J.G. van Oosten en J. Ouwehand; Monique dv. L.A. Veldman en A.B. Kuijt; Jalmar zv. M.S.M. Groe* nendijk en M. van Heesch; Yvonne Ma ria dv. A.C.P. van den Bosch en J.M.M. van Beek; Herman zv. M.R. Witkam en H. de Koomen; Harold Reinier zv. H.F.G.M. van den Ingh en H.G.A.M. Kö- nig; Sebastiaan zv. G.J. Boeles en E.A.R. Zandstra; Johannes Hendrikus Martinus zv. J.H.M. Hoogervorst en A. Pracht; Dirk zv. T. Remmelzwaal en A. Krijgsman; Francina Johanna Marcella dv. D.J. Ypma en E. Groenendijk; Eve lien dv. H. Kok en Y.M.M. Beuk; Bellin- da dv. P. Beijne en H. Mark; Marijke Eli zabeth Beatrix dv. E.W. Evers en A.C. Bos; Esmeralda Maria Theadora dv. R.P. Vermond en F.T. Sloos; Suzanne dv. J.P.A. Heemskerk en J.P. van Eg- mond; Miranda dv. C.P. Singerling en N.G. Heemrood; Albertha dv. J. Bres; Martyn zv, D.C.J, van Rijt en Y. Nonhebei en A.C.G. Mulder; Susan dv. W.A. Nyhof en H.J. Kers; Amy dv. D. van Erk en A. Hoge woning; Joyce dv. G.P. Zandbergen en M.J. Beekhuis; Nergiz dv. A. Karaman en E. Karaman; Ilse Nicole dv. J.A.M. Voortman en G.H.M. Koek; Raymond Johannes Ma ria zv. P.W.C. Steenvoorden en M.C.L. Vis; Richard Alexander zv. J. Paats en T.E. Boeff; Wouter zv. J. Verweij en I.J. Lut; Hjalmar Christian zv. J.B.H. Haas noot en L. Sijbesma; Sjoerd Jelle zv. A.J. Tomas en M.G.J.M. Krabbe; Jasper Michiel zv. A.J. Tomas en M.G.J.M. Krabbe; Thomas Jan Willem zv. H.L. Burghart en A.M.C. van Kesteren; Cheyenne Stephanie dv. C.A.M.M. Staats. Gehuwd: A. van der Kuijl en C.B. Vaneveld; A.C.C. de Bree en J. Lugten- burg; W.F. Ouwehand en J.C. Boom; W. Krouwel en H.M. Peek; M. Kamphues en P.A. Kuisen. Overleden: A. Vermeulen (1898) man; J.M. van Hoepen (1904) vrl.; E.J. Marsé (1935) vrl., ev. H.C. Redegeld; A. Kui pers (1887) vrl., geh. gew. met M.W. Del fos; E.M. Brugman (1894) vrl.; J. Nijgh (1903) vrl., ev J.H. Knol; J.W. Karei (1920) man; D.J. Angevaare (1985) vrl.; J.C. van den Wyrdenberg (1911) man; K. van 't Wout (1927) man; G.J. de Greeve (1905) man; M. van der Meü (1888) vrl., geh. gew. met P. van Delft; G. Steen voorden (1894) man; C. Huigsloot (1898) vrl. geh. gew. met W. van der Jagt; W.S. Janssen (1924) vrl.; P. van Leeuwen (1901) man; J.E. Berbee (1909) vrl., ev A.A. Van Kampen; J.J. Warmerdam (1903) man; A. Hazenoot (1902) man; A.R. Rosa (1984) man; M.C. Paans (1915) vrl., ev J.C.H. Arendse; P.D. van Dyk (1984) man; A. Straathof.(1937) vrl., ev H. Kasteelen; F. Bruyning (1926) man; P.J.A. Witteman (1912) man; M. Petime- sas (1931) man; W. Kralt (1955) man; N. Vermeer (1936) vrl. ev W. Visser; P.M. Timmerman (1941) vrl. ev D. van Veen; M. Koller (1926) vrl. geh. gew. met M.J. Hanskamp; G.P.M. Duivesteyn (1907) vrl. ev G. van der Water; P. Korving (1911) vrl. geh. gew. met P. de Jong; J. Varkevisser (1929) man; A.A. Muller (1917) vrl. ev J.P.A. Koolschyn; J.C. Hy dra (1917) man; E. van Halen (1940) man; H. Sluis (1916) vrl. ev J.M. van Nes; C.J. van den Broek (1906) vrl. ev K. de Vries; A. van Duy venvoorde (1894) man. LEIDEN - De gemeente Leiden zal op korte termijn de verkeerssluis in de Koningstraat versmallen en verplaatsen naar de singelkant van de straat om een halt toe te roepen aan de trillingsoverlast die bewo ners ondervinden van hét bouw- verkeer dat via de Koningstraat het terrein van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) oprijdt. Wethouder Peters van ruimtelij ke ordening en verkeer zegde dit gisteravond toe in een commissie vergadering. Het EBR heeft aan de Koningstraat, vlak bij de woonhui zen, in het bestaande hek een toe gang gemaakt waardoor bouwver- keer (in verband met de nieuwe centrale voor de stadsverwarming) via de woonstraat het EBR-terrein kan oprijden. De omliggende, niet-onderheide, woningen ondervinden daarvan veel schade en overlast. Bovendien wordt het troittoir ter plaatse kapot gereden en is het er gevaarlijk ge worden voor voetgangers. Omdat het toegangshek thans vóór de ver keerssluis in geplaatst is deze maatregel om het zware en door gaande verkeer uit de woonbuurt te houden niet langer effectief. Het raadlid Vergeer (SP) heeft over één en ander schriftelijke vra gen gesteld, aan wethouder Peters, die gisteravond aan de orde kwa men in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer. De wethouder zegde toe snel maat regelen te zullen nemen om de ver keerssluis te verplaatsen zodat het zware bouwverkeer niet meer door het woongedeelte van de straat kan rijden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4