Lakenfeesten nieuw jaarlijks evenement LEIDSE LAKENFEESTEN RembrandtfestivalElckerlyclakenmarkt Vrijwilligsters onderzoek pil gezocht Parkeersysteem voor binnenstad mogelijk geleidelijk ingevoerd DONDERDAG 28 MAART 1985 LEIDEN LEIDEN - Aan het opti misme van de organisato ren zal het niet liggen: Lei den krijgt een jaarlijks te rugkerend evenement in de vorm van de Leidse Laken feesten. De Stichting Evenementenfonds Leiden organiseert deze feesten dit jaar voor het eerst van 15 juli tot en met 3 augustus. Het moet een grootscheeps evenement worden, waarbinnen een Rembrandtfesti val. een opvoering van de Elcker lyc, straatactiviteiten, een laken markt en een tentoonstelling in de Waag passen. De organisatoren verwachten dat de feesten zeker 25.000 mensen zullen trekken en dat dit aantal in volgende jaren zal oplopen tot hon derdduizend. "De feesten zijn vooral bedoeld om toeristen uit de omgeving naar Leiden te lokken", aldus VW-directeur Hugens gis termiddag bij de presentatie van de plannen. "Het is goed voor Lei den in deze nieuwe economische ontwikkelingsfase een dergèlijk evenement te organiseren". Het beeldmerk van de Leidse Lakenfeesten, die deze zomer (en volgende jaren) toeristen uit de omgeving naar Leiden moeten lokken. 15 JULI T/M 3 AUGUSTUS 1985 brandtfestival. Dat is namelijk de geboortedatum van deze in 1606 in Leiden (Weddesteeg) geboren schilder, 's Avonds om acht uur wordt burgemeester Goekoop af gehaald van het Stadhuis. In een feestelijke stoet van schutters, staalmeesters en vendelzwaaiers wordt naar de Pieterskerk getogen, waar koperblazers een 'intrada' zullen spelen. Henk van Ulsen zal daar een scène spelen uit het leven van de jonge Rembrandt. Daarna heeft de wereldpremière plaats van de Rembrandtiana, een cantate voor mannenkoor, koperkwintet en orgel, dat door Herman Strate- gier werd geschreven in opdracht van het Fonds voor de Scheppende Toonkunst. Het stuk wordt uitge voerd door de Koninklijke Zang vereniging Rotte's Mannenkoor, waarvoor het stuk werd gecompo neerd, onder leiding van René Ver- hoeff. Daarna speelt Henk van Ul sen een scène uit het Leven van de oude Rembrandt. Koor en orgel verzorgen vervolgens een muzika le afsluiting, die tevens de opening van de Leidse Lakenfeesten bete kent. Elckerlyc Tijdens de Leidse Lakenfeesten zal ook het middeleeuwse morali teitsstuk Elckerlyc worden opge voerd. Vijf avonden, van 17 tot en met 21 juli, zal de Elckerlyc in he dendaagse enscenering tot leven komen. De taal, het Middelneder lands, is gehandhaafd, maar de aankleding is modern, "omdat het stuk van alle tijden is". Voor de 'Elckerlyc' zijn amateurs uit Lei den en omgeving gerecruteerd. Mieke Lelieveld zal het regisseren en de muziek van 'Elckerlyc', ge schreven door de componist Ma- rius van Monnikendam, wordt uit gevoerd door het Toonkunstorkest Leiden, het koor Hagacantare en de organist Jan Schmitz. René Ver- hoeff heeft de leiding. De voorstel lingen duren vijf kwartier en be Tijdens de Lakenfeesten zal er elke dag markt zijn. Behalve de gewone warenmarkten en de speciale Laken- markten komen er toeristische markten van antiquiteiten e.d. Zoals op deze foto die in de Nieuwstraat is gemaakt. (fotoVW) ginnen om half elf 's avonds, om dat pas dan de juiste lichtval kan worden bereikt. Lakenmarkt De feesten zouden geen Laken feesten zijn zonder een Laken- Carillon In samenwerking met de Stich ting Nederlandse Beiaardschool in Amersfoort wordt dagelijks markt. Die zal worden gehouden kwart voor een tot half twee een op twee zondagen (21 en 28 juli), beiaardconcert uitgevoerd op het Zeker honderd marktlieden zullen carillon van het Stadhuis, de kramen bevolken. Burgemees- In de Hartebrugkerk ter en wethouders hebben hiervoor speciale vergunning verleend en mochten winkeliers zich geroepen voelen op deze dagen ook hun win kel open te stellen, dan zal het col lege dat "positief beoordelen", liet burgemeester Goekoop gisteren weten. Tijdens de zondagse markt dagen zullen in het Van der Werf- park pianoconcerten wórden zorgd door Louis v Holtman en Marius In de periode van de Leidse La kenfeesten zal trouwens elke dag markt worden gehouden.. Op woensdag en zaterdag de 'gewone warenmarkt' en op de overige da gen een toeristische markt van an tiquiteiten, curiosa, boeken en prenten. Langs de marktenroute en op het Stadhuisplein zullen dagelijks straatactiviteiten zijn te zien en te horen zoals kindertheater, poppen kastvoorstellingen, acrobatiek en modeshows. Ook krijgen studen ten van conservatoria, theater- en expressie-opleidingen en straat twee uur 's middags en duurt tot 's avonds tien uur. Voor kinderen en bejaarden zal tijdens dit festival een speciaal programma worden samengesteld. Zeilende bedrijfsvaartuigen, op weg van Brugge naar Amsterdam (Sail '85) zullen op woensdag 31 juli de Leidse Haven aandoen. Tot slot van de feestelijkheden zal op zaterdag 3 augustus het Rijnsburgse bloemencorso door de Haarlemmerstraat zullen dagelijks stacj trekken van twee uur tot kwart voor drie Het is de 'bedoeling de Leidse zogenaamde 'wande concerten binnenstad tijdens de Lakenfees- worden gegeven. Leerlingen conservatoria zullen dan het orgel in deze kerk bespelen. Tentoonstelling In de Waag is van 15 tot en met 30 DjJk, Harry juü een tentoonstelling te zien over Paassen. het ontstaan en de geschiedenis van de stad Leiden. Via tekst en fo to's zal een algemeen beeld worden geven van het vroegere en het he dendaagse Leiden. Architecten, aannemers en archeologen zullen verder het veranderde stadsbeeld toelichten. Daarbij staat de vraag centraal wat er het laatste jaar in Leiden - boven en onder de grond - is veranderd. Zomerse activiteiten, zoals het Leids folkfestival en het Rijns- burgs bloemencorso, kunnen in de Lakenfeesten worden ingepast. Het folkfestival is op 20 juli in het Van der Werfpark. Het begint om ten met grote hoeveelheden plan ten te versieren. Inwoners en win keliers in de binnenstad worden opgeroepen zelf hun puien te ver sieren. Voor de mooiste gevels worden prijzen beschikbaar ge steld. De kosten van de Leidse Laken feesten zullen de twee ton niet ver ontlopen. Het Evenementenfonds zal voor een deel daarvan opdraai en. Verder heeft de gemeente een subsidie ter beschikking gesteld en ook de provincie levert tiendui zend gulden. Voor de overige kos ten zijn sponsors uit het bedrijfsle ven aangetrokken. De Lakenfeesten zullen, aldus burgemeester Goekoop, dit jaar een bescheiden begin zijn van een op te bouwen traditie op nationaal niveau. "Sail Amsterdam is ook be scheiden begonnen en later zelfs uitgegroeid tot een internationaal evenement". Prijs voor bedrijf LEIDEN - De Bedrijven Kontakt Dagen in Holiday Inn hebben in elk geval één winnaar opgeleverd. Het echtpaar Ewoud en Greetje Brouwer verwierf de prijs voor de fraaiste stand en de beste presenta tie van hun 'bedrijf: het Leidse res taurant La Cloche. Een ander be drijf, het Leidsch Dagblad, had er een beker beschikbaar voor gesteld, die door adjunct-directeur Qüaker- naat rechtswerd uitgereikt. De Bedrijven Kontakt Dagen zijn de afgelopen twee dagen gehouden. Bedoeling van de organisatie: be drijven uit Leiden en omgeving met elkaar in contact te brengen die op deze manier eikaars klant zouden kunnen worden, (foto Holvast) LEIDEN - De polikliniek voor ge- boortenregeling van het Acade misch Ziekenhuis Leiden vraagt vrijwilligsters voor een onderzoek naar de bijwerkingen van de pil. Doel van dit onderzoek is om bij een aantal vrouwen de invloed van twee normale, laag gedoseerde pil len na te gaan. Er zijn aanwijzingen dat de pil het risico voor hart- en vaatziekten zou kunnen verhogen. Een ver moeden bestaat dat de ene pil min der bezwaren heeft voor het hart en bloedvaten dan de ander. Dat is van belang voor vrouwen die een hoog cholesterol hebben en roken. De onderzoekers van de kliniek, die nauw samenwerken met het Gaubius Instituut TNO in Leiden, vragen de vrijwilligsters om twee maal en beetje bloed af te staan voor onderzoek. De eerste keer voor het pilgebruik, de tweede keer na drie maanden. Vanuit de kliniek wordt de pil verstrekt. Een gewone anticonceptiepil, die door vele vrouwen wordt gebruikt. Gevraagd worden vrouwen tus sen de 18 en 35 jaar met een regel matige cyclus, die de laatste drie' maanden geen pil hebben geslikt en die gedurende die drie maanden niet zwanger zijn geweest. Dege nen die aan het onderzoek mee doen krijgen voor de duur van het onderzoek gratis de pil en na af loop een financiële vergoeding Aanmeldingen liefst op dinsdag of donderdag op de polikliniek voor geboortenregeling, vrou wenkliniek, gebouw 35a, Acade misch Ziekenhuis Leiden. Telefo nische inlichtingen: (071)262960 of 262870. Aanrijding op Plesmanlaan LEIDEN - Een 19-jarige fietser uit Leiden is gisterochtend gewond geraakt toen hij de Plesmanlaan richting Oegstgeest overstak en daarbij het rode licht negeerde. Een 49-jarige automobilist uit Noordwijk, voor wie het sein op groen stond, kon de fietser niet ontwijken. Hij schepte hem, waar door de fietser over de motorkap werd geslingerd. Met borst- en rugletsel en vermoedelijk een aan tal gebroken ribben moest de man naar het Diaconessenziekenhuis worden vervoerd. PSP streeft naar lijst met PPR en CPN LEIDEN - De ledenvergadering van de PSP heeft gisteravond be sloten om voor de gemeenteraads verkiezingen van 1986 te streven naar een gezamenlijke lijst van PSP, PPR en CPN. Vorige week namen de leden van de PPR al een soortgelijk besluit. Het besluit komt er op neer dat een onderhandelingsdelegatie van de PSP het programma van deze partij met haar beoogde partners zal bespreken. Het resultaat van deze onderhandelingen wordt in juni aan de ledenvergadering voor gelegd, die dan zal beoordelen of de PSP door moet gaan met het streven naar één lijst voor 'klein links'. Zo ja, dan wordt er samen met PPR en CPN een ontwerp-ge- meenteraadsprogramma opge steld, dat in september door de le den van de PSP zal worden beoor deeld. Wijzigingen die de leden daar eventueel in aanbrengen, moeten opnieuw met PPR en CPN worden besproken, waarna eind oktober de ledenvergadering van de PSP een definitief besluit over de samenwerking zal nemen. Informatiemarkt fietsvakanties LEIDEN - De fietsersbond ENFB houdt komende zaterdag in het Anthonius Clubhuis een informa tiemarkt. Het is de tweede keer dat een dergelijke markt wordt gehou den en staat in het teken van de vakantie. "Omdat je ook bij het op vakantie gaan een duidelijke keuze kunt maken voor milieu-vriende lijk vervoer", aldus de ENFB in een persbericht. ENFB-leden en anderen met er varing op het gebied van de fiets vakantie zullen op de markt over hun ervaringen vertellen. Tevens staat voor de ingang van het An thonius Clubhuis een 'Slaap-fiets- bus' waarover ook informatie wordt gegeven. Verder worden geïnteresseerden wijzer gemaakt op het technisch vlak van de fiets en tonen reisorganisaties de moge lijkheid van verre fietsvakanties. De ENFB-markt duurt zaterdag van tien tot vier uur. RECTIFICATIE- In het verhaal over Eurocoiffeur Plu in de mode- bijlage zijn twee fouten geslopen. Zijn voornaam is niet André maar Arie en hij zit al 21 jaar in het vak. LEIDEN - Het nieuwe parkeerregi- me voor de Leidse binnenstad, waarbij alle gratis parkeerplaatsen binnen de singels zouden verdwij nen, wordt waarschijnlijk niet in één keer, maar gefaseerd inge voerd. Wethouder Peters hield gister avond in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer, nog een slag om de arm met de mededeling dat het college van B en W zich voor alsnog op het standpunt stelt dat het nieuwe parkeerregime in één keer in de hele binnenstad zou moeten worden ingevoerd. Ambte lijk wordt evenwel een discussie gevoerd of, en in welke mate, de uitvoering van het parkeerplan ge faseerd zou moeten worden, aldus wilde de wethouder wel kwijt. Pe ters sloot gisteravond niet uit dat die ambtelijke discussie tot fase ring in de uitvoering van het par keerplan zou kunnen leiden. Bij de presentatie van de nota 'Parkeerregime in de Leidse Bin nenstad', in november vorig jaar. werd nog voorgesteld het betaald parkeren in één keer in de hele bin nenstad in te voeren. Naar verluidt zou een dergelijke operatie tech nisch en financieel niet mogelijk zijn. Tegen het voornemen uit de nota om ontheffingen te verstrekken waarvoor bewoners en bedrijven in de binnenstad respectievelijk 240 en 390 gulden per jaar zouden moeten betalen, zijn bovendien een groot aantal bezwaren gerezen. De bedoeling van deze maatregel is om de langparkeerders uit de bin nenstad te weren, zodat het winke lend publiek meer ruimte krijgt om de auto kwijt te raken. Parkeerwachters De raadscommissie ging gister avond akkoord met een voorste van B en W om het aantal parkeer wachters met vijf uit te breiden Momenteel controleren elf par keerwachters het parkeren in de stad. Volgens de parkeernota zqu het aantal parkeercontroleurs bij invoering van het nieuwe parkeer regime uitgebreid moeten worden tot 22. De uitbreiding die nu wordt voorgesteld staat daar los van, al dus Peters. Een uitbreiding met vijf moet er volgens de wethouder voor zorgen dat de huidige contro le beter wordt. Drie inbraken LEIDEN - Aan de Jacob van Cam- penlaan is gistermiddag tussen vier en vijf uur drie maal ingebro ken. In alle drie gevallen werd de deur geforceerd. In een flat op de vijfde verdieping bestond de buit uit een aantal sieraden. Op dezelf de verdieping werden uit een ande re flat girobetaalkaarten en een klein geldbedrag ontvreemd. Op de achtste verdieping werd een be drag van honderd gulden wegge haald. De politie is nu op zoek naar twee knapen, die op dat tijdstip in de omgeving van de flats zijn ge signaleerd. Eredoctoraat Leidse hoogleraar LEIDEN - De universiteit van Uppsala (Zweden) heeft prof. dr. M. Man del een eredoctoraat toegekend. De uitreiking van het doctoraat zal op 31 mei in Uppsala plaatshebben. Mandel is sinds 1961 gewoon hoogleraar in de fysische scheikunde aan de Leidse universiteit. Hij werd in 1926 in Antwerpen geboren en promo veerde in 1955 aan de universiteit van Brussel. De Raadsheer (4) Nog eenmaal het citaat uit 'De Walgvogel' van Jan Wolkers waarin hij beschrijft hoe hij in de hongerwinter het startsein gaf tot de sloop van de muziektent in de Leidse Hout: "De hele muziektent was om singeld door die mannetjes met hun karren en kinderwagens. Uit die hele troosteloze vlakte met stompen waren ze toegestroomd. Ze keken met hongerige gulzige blikken naar me als hyena's die moet moeten wachten tot de leeuw zijn prooi in de steek laat". "Er werd geen woord gespro ken, want ze hadden maar één doel. Zich met hun botte roestige gereedschap op dat karkas te storten. Met dat stuk hout onder mijn arm geklemd liep ik tussen ze door en voor ik bij de hoek was, waren ze allemaal in de mu ziektent verdwenen en klonk er een hol, onbeheerst en verwoed gezaag en gehak en gerommel". "En binnen een half uur was die hele muziektent van ons zo- memachtfeest verdwenen. Afge voerd in balken en planken op de karren en kinderwagens. Alleen de dakbedekking van dakpans gewijs over elkaar geplaatste zin ken plaatjes bleef als het vel van een reptiel dat door mieren leeg gegeten is achter in het stro van ons liefdesbed dat in de bos grond vertrapt was". Toen dit citaat al weer een tijd geleden in deze rubriek ver scheen, was het nog niet duide lijk of die muziektent nu wel of niet in de Leidse Hout had ge staan. En dat wilde de vereniging Raadsherenbuurt graag weten in verband met het jubileumboek dat binnenkort zal verschijnen. Inmiddels is duidelijk dat Wol kers de tent niet uit zijn duim heeft gezogen, wat overigens als schrijver zijn goed recht zou zijn geweest. Nee, de in Oegstgeest geboren kunstenaar had het bij het rechte eind: de gemeente heeft name lijk de oude bouwtekeningen van de tent boven water gevist en koestert zelfs vaag het plan om de tent weer te laten herrij zen. Of dat er van zal komen, het is maar de vraag. De Raadsheer (5) In elk geval heeft de vereni ging De Raadsherenbuurt een mooie illustratie overgehouden aan de affaire, een illustratie die zal worden afgedrukt in het boek over zestig jaar wonen en leven in deze Leidse buurt. Naar aanleiding van het citaat uit 'De Walgvogel' nam de buurt vereniging namelijk contact op met Jan Wolkers. Deze bevestig de nog eens dat zijn verslag waarheidsgetrouw was en verder zei 'hij dat hij ongetwijfeld nog ergens een tekening moest heb ben van de muziektent, gemaakt in de oorlogsjaren, toen Jan Wol kers nog een onbekende jongen was, die kunstenaar wilde wor den. En zie: die tekening werd ge vonden. Op 20 juni 1943 werd hij gemaakt, zoals rechtsboven valt te lezen. Overtuig u verder zelf maar: is dit een muziektent of niet? Jan Wolkers heeft overi gens beloofd dat hij op 27 april bij de presentatie van het boek aanwezig zal zijn, hem zal van zelfsprekend een exemplaar worden aangeboden. Als de gemeente nu even zorgt dat er voor die tijd genoeg geld is voor de bouw van een nieuwe muziektent in de Leidse Hout, kan de schrijver gelijk voor nog een karretje worden gespannen: het startsein geven voor de we deropbouw, een revanche op de man die eerder een meute op het idee bracht om de boel maar te slopen. Raad van Arbeid De werkgroep Marokkanen en Jan Wolkers maakte in de oorlógsjaren deze tekening van de muziektent in de Leidse Hout. Voordat het gebouwtje door "mannetjes met bot, roestig gereedschap" werd geveld. de HTIB leek het wel verstandig als er eens informatie werd gege ven voor buitenlanders over kin derbijslag. Dus werd er voor af gelopen maandag een avondje belegd in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. De Raad van Arbeid werd ook uitgeno digd om de eventuele vragen te beantwoorden. Vragen als: kom ik in aanmerking voor kinderbij slag als mijn kinderen in het bui tenland wonen. Maar de Raad van Arbeid wilde niet komen. "Beetje rare reactie", vindt een zegsman van de werkgroep Ma rokkanen. Waarom wilde de Raad van Ar beid niet? De telefoniste ver bindt ons door met een meneer Mazurel die al bij voorbaat niet van ons gediend is. "Meneer, ik heb er helemaal geen zin om u daar uitleg over te geven", spuugt hij gram in de telefoon. We wisten niet dat u boos zou worden, meneer Mazurel. "Ja, ik ben daar al door diverse instan ties over opgebeld. Iemand van de gemeentelijke voorlichting, de burgerraadslieden. Als u iets wilt weten, dan moet u daarmee maar contact opnemen". Mooie boel. Gelukkig is bur gerraadslid Coby Kroon bereid om namens de Raad van Arbeid uitleg te geven. "Maar het is na tuurlijk wel mijn indruk", zegt ze er gelijk bij en dat is het ook. De Raad van Arbeid zou vinden dat er van een mug geen olifant ge maakt moet worden. De Raad van Arbeid zou dan ook geen weet hebben van problemen die buitenlanders zouden hebben met de regeling van de kinderbij slag. En als ze die zouden hebben dan zou de Raad van Arbeid vin den dat die strikt individueel be keken moeten worden. Op zo'n avond zou daar geen mogelijk heid toe bestaan. Coby Kroon vindt het eigenlijk een beetje flauw van de Raad van Arbeid: "Het is natuurlijk zo dat sommige buitenlanders liever op zo'n avond gezamenlijk hun in formatie krijgen. Als ze in hun uppie naar de Raad van Arbeid gaan, zijn ze toch bang dat ze ver geten sommige vragen te stel len". Over de individuele aanpak zegt ze: "Het is toch gebleken dat er gezamenlijke problemen zijn. Er is een aantal vragen uitgerold die we in een brief aan de Raad van Arbeid aan de orde zullen stellen". Of daar ook antwoord op komt, is weer een andere zaak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3