Nieuwe Komedie neemt op waardige wijze afscheid Champagne en intieme feestjes in Concertgebouw Illusies stranden in de smog Met 'De President' van Thomas Bernhard Vloeiende lijnen Bernie Autsema Bachkoor met drie passie concerten 'Architectuurmuseum gedijt beste in hoofdstad' Matthaus-Passion Ex Animo DONDERDAG 28 MAART 1985 PAGINA 21 AMSTERDAM (GPD) Concert gebouwdirecteur Martijn Sanders kon woensdagnacht opgelucht constateren dat de twee veiligin- gen ten bate van de renovatie van zijn verzakkende gebouw ruim 2,5 ton hebben opgebracht. De eerste benefietveiling, dins dag, heeft een champagne drin kend publiek, dat 100 gulden en tree had betaald, tijdens een gala- yeiliging 123.615 gulden besteed onder het motto dat het cultureel en toch aftrekbaar is. Veilingen leveren ruim 2 x/ï ton op door Roelie Meijer Een dag later stroomden de ech te muziekkenners toe, de liefheb bers die hartstochtelijk tegen el kaar opboden bij een dubbelzijdi- - ge muziekstandaard of een enorme Mahler-pauk, beide afgehamerd op 2400 gulden, of het gouden diri- geerstokje van Eduard van Bei- num, dat voor 1700 gulden eigen- dom werd van een muzikale bank- directeur. Op deze tweede veiling werden in snel tempo 300 stuks muzikale curiosa verkocht voor een bedrag van ongeveer 80.000 gulden. De bouwers van het Concertge bouw in Amsterdam hebben 100 jaar geleden geen rekening gehou den met een intens gebruik van het pand. In die tijd was muziek nog een elitezaak en het zou een halve eeuw duren voor concertbezoek populair werd bij een breed pu bliek. In 1984 bleek dat het Con certgebouw ernstig is verzakt. Er zitten scheuren in de muren onder de grote zaal, maar bovendien zijn de technische installaties hopeloos verouderd. Het publiek heeft de slechte luchtcirculatie. lange tijd voor lief genomen, maar voor de bespelers van het Concertgebouw was de situatie onwerkbaar gewor den. De ingrijpende verbouwing van het Concertgebouw met zijn we reldberoemde akoestiek zal 35 mil joen gulden kosten. De gemeente Amsterdam heeft 12 miljoen gul den beschikbaar gesteld. Neder landse, Amerikaanse en Japanse bedrijven, instellingen en particu lieren zorgden tot nu toe voor ruim 13,5 mihoen gulden. Het resteren de bedrag moet met behulp van een uitgekiende serie acties wor den losgemaakt bij mensen die het Concertgebouw een warm hart toe dragen. De afgelopen week is alvast een begin gemaakt met de nieuwe fun dering van het Concertgebouw. Klavecinist Tom Koopman, die zijn muziekinstrument dinsdag door de vele opgebroken straten van Amsterdam moest vervoeren, had door de werkzaamheden in de kelderruimten van het Concertge bouw grote moeite met het stem- Hij i der i die tijdens de gala-veiliging onder de hamer kwamen. De dames en he ren in avondkleding boden voor een huisconcert van deze fijnzinni ge meester slechts 5000 gulden. De topper was violist Jaap van Zweden die voor 13.000 gulden werd geveild voor een intiem feest je. Het Concertgebouw stelde voor de hoogste bieders zelfs de kleine zaal beschikbaar, zodat de gulle ge vers ook hun eigen zakenrelaties of bijvoorbeeld een huwelijksfeest kunnen opluisteren met hoboist Han de Vries (11.000 gulden), het Orlando-kwartet of Louis van Dijk (9000 gulden) of het zigeunerorkest Cabani (8000 gulden). In de pauzes met nieuwe cham pagne-aanvoer kon men een heer tegen zijn dame horen zeggen: ..Kind, wat wil je nu toch hebben? Jaap van Zweden is al weg". En an deren toastten elkaar toe met de woorden: „Heb jij al iets leuks ge kocht?" De twee veilingmeesters, Nystad en Glerum van Christies en Sothe- by („we hebben beiden de afgelo pen weken een paar wereldprijzen behaald"), wisselden elkaar af tij dens het enerverende bieden. Een struisvogelei, beschilderd met het Concertgebouw, bracht 500 gulden op; een stalen haarkam met een liermotief 1700 gulden en een jeugdportret van Vera Bets slechts 150 gulden. Schrijver Maarten Biësheuvel zong hartverscheurend en zonder microfoon Beethovens Adelaide, begeleid door zijn vriend, de Au stralische pianist Geoffrey Madge die hoe kan het anders in Ade laide is geboren. Een velletje inlei dende tekst werd door Biesheuvel de zaal ingegooid met de woorden: „Dit is niet voor de veiling". De schrijver nam daarna zelf de vei ling ter hand. „Jazeker, ik veil mijn geest, maar niet mijn lichaam". Hij zette in bij 2,50 gulden en stopte bij een bedrag van 3400 gulden, het geen hij voldoende vond voor zijn eigen huiskameroptreden. Tijdens de tweede benefietvei ling kwam niet alleen een groot aantal violen aan bod, die door par ticulieren van zolder waren ge haald (150 tot 2800 gulden), maar ook een aantal roerende persoonlij ke souvenirs. Een album uit de ja ren '20 met handtekeningen en op drachten van componisten en mu sici, ooit verzameld door een meis je dat was aangesteld om tijdens concerten de bladmuziek om te slaan, bracht nu 1600 gulden op. 'De President' van TÜoiqas Bern hard door De Nieuwe Komedie. Ver taling: Theodor Duquesnoy. Toneel beeld: Paul T. van den Berg en Stans Lutz. Regie: Ton Lutz. Gezien in Frascati (kleine zaal) op 26 maart. Voorstellingen aldaar t.e.m. 13 april en in het Theater aan de Haven van 23 mei tot 8 juni. LAK-Theater: 11 mei. AMSTERDAM - Op 18 april a.s. zal het dertig jaar geleden zijn, dat De Nieuwe Komedie in het helaas gesloopte Scala Theater aan de Haagse Wagenstraat haar eerste voorstelling gaf. Gister avond presenteerde het gezel schap zijn laatste produktie en op 8 juni zal in Scheveningen de finitief het doek vallen voor dit- speelse en altijd merkwaardig energieke buitenbeentje in het Nederlandse theaterleven. De Nieuwe Komedie zal zich zeker in de vlak achter ons liggende periode niet ontwikkeld hebben tot ieders favoriete gezelschap, maar dwong wel keer op keer be wondering af als een groep, die zich steeds tegen de verdrukking in heeft weten staande te hou den. Het pleit bovendien voor de mentaliteit van alle betrokkenen, dat het laatste seizoen geen 'om zien in wrok' is geworden, maar een manmoedige poging om voor de laatste maal een eigen boodschap uit te dragen. Uit de afscheidswoorden in het pro gramma van 'De President' spreekt dan ook geen verbitte ring, maar een aanvaarden van het onvermijdelijke en een op vallend optimistische kijk op de toekomst. Het klinkt een beetje zuur, maar 'De President' kan tot de gedachte leiden, dat De Nieuwe Komedie niet zou hoeven wor den opgeheven, als de voorstel lingen vaker op een vergelijk baar niveau hadden gestaan. Aan de andere kant is er echter ook sprake van een gelukkige samen loop van omstandigheden: een stuk van Thomas Bernhard kon gecombineerd worden met een regie van Ton Lutz met in de voornaamste rollen een aantal van de beste spelers die het Scheveningse gezelschap op de been kon brengen. Het uit 1975 daterende stuk, dat nooit eerder in Nederland werd opgevoerd, is een cynische komedie over macht en hypocrisie. Een presi dent van een fictief land wordt bij-een aanslag per ongeluk niet gedood en de enige twee slacht offers zijn daardoor zijn adjudant (een verdwaalde kogel) en het hondje van zijn vrouw (een hart infarct). Het stuk zelf valt nu in twee delen uiteen. Het deel vóór de pauze is een vrijwel ononder broken monoloog van de volko men verknipte presidentsvrouw, voor wie alleen haar eigen positie en de dood van haar hondje tel len, terwijl we na de pauze mee maken hoe de president zelf met een jonge actrice een reisje naar Portugal onderneemt 'om van de schrik te bekomen'. Kenners van het werk van Bernhard zullen zich er niet over verbazen, dat dit alles vervat werd in virtuoos taal gebruik vol herhalingen, onafge maakte zinnen en de onverwach te wendingen. De door Ton Lutz geregisseer de voorstelling met Edda Ba- rends en Carol van Herwijnen in de hoofdrollen munt bovendien uit door kracht en soberheid, en getuigt eens temeer van de band die Lutz heeft met het werk van Bernhard. De strakke lijnen van zijn enscenering sluiten boven dien perfect aan bij de eenvoudi ge maar tevens bijzonder ver zorgde aankleding van Paul van den Berg en Stans Lutz. De Nieuwe Komedie neemt op waardige wijze afscheid van het Nederlandse theaterleven. PAUL KORENHOF Edda Barends (links) en Joss Flühr in 'De President' (foto Pan Sok) za. van 12-16 i LEIDEN - De Leidse kunstena res Bernie Autsema, die artistie ke scholing ontving aan de Ko ninklijke Academie in Den Haag, exposeert tot begin april rietpen tekeningen in galerie Le Pigeon. Het gaat om een zevental grote, hoogst eenvoudig gehouden rea listische lijntekeningen naar jon ge vrouwelijke naakten, alle in zwarte inkt op witte vellen pa pier. De rietpen behoort tot de aller oudste tekenmaterialen - de ou de Egyptenaren gebruikten haar al - en heeft tot op heden talloze kunstenaars gediend. Bijzonder vermaard zijn de rietpentekenin gen van Rembrandt, die in het al gemeen nog eens met niet-water- vaste bister-inkt werden gewas sen (zogenaamde toontekenin- gen). Een echte rietpen wordt, zoals de naam al zegt, van een rietstengel gemaakt; men snijdt deze met een scherp mes schuin af, en de aldus ontstane punt wordt dan in de lengterichting ingekerfd. De lijn die met zo'n pen gemaakt wordt kan zeker le vendig genoemd worden. Door de 'schrijf- druk en/of de positie waarin men de pen houdt te ver anderen kan de dikte van de lijn worden gevarieerd. Het spreekt vanzelf dat het ma ken van tekeningen uit de losse hand met zo'n pen, evenals met een penseel, tot de moeilijkste terreinen van de beeldende kunst behoort. Om een werkelijk Eén van de lijn tekeningen van Bernie Autsema. (foto Holvast). goed resultaat te verkrijgen dient men over een trefzekere, vaste, zeer geoefende hand te beschik ken. De tekeningen van Bernie Aut sema mogen er wat dat betreft zeker zijn. De steeds in een klein aantal vloeiende lijnen neerge zette modellen ogen ruimtelijk en levend. Het is bij dit soort werken altijd weer verbazing wekkend hoevéél er met zo wei nig kan worden gesuggereerd. Gezegd moet wel worden dat niet alle tekeningen even over tuigend zijn. Soms hangt een hoofd, een hand of een been er wat los bij en lopen er K ;r en daar wat lichtelijk storende, loze lijnen over het papier. Uit soms al te fragiele, veellijnig geschet ste delen spreekt aarzeling. Maar in een aantal tekeningen is op be slist knappe wijze fysieke gratie en elegantie vereeuwigd en werd het niveau van aardige modelstu dies overstegen ten gunste van uitdrukkingsvolle tekeningen naar mensen. Dit geldt met name voor de tekening naar een liggen de figuur en voor de daarnaast hangende naar een zittende rug- figuur. ANTOON ERFTEMEIJER. Mooie thriller van Hesitate and Demonstrate mist plot 'So, no more songs of love', door Hesitate and Demon strate. Regie: Geraldine Pilgrim, spelers: Sally Cran- field, Jan Hardisty en Didi Hopkins. Gezien op 27 maart in het LAK, Leiden. Aldaar ook vanavond. LEIDEN - Hesitate and Demonstrate is een inmid dels tien jaar oude Engelse groep uit het 'kleine circuit', die theater maakt op een manier die tegen woordig niet erg gangbaar meer is. De groep maakt sprookjes voor volwassenen; 'thrillers' zou je kun nen zeggen, maar dan met een misdrijf dat even goed psychisch als fysiek kan zijn. Een theater van de illusie, waarin vanachter elk rolgordljntje een brullende taxi tevoorschijn kan komen. In de tijd dat Hesitate and Demonstrate begon was dat zinsbegoochelende theater in zwang. Nu is het veel meer realisme wat de klok slaat. De groep van Geraldine Pilgrim is niet van de oorspronkelij ke spelstijl afgeweken en heeft daarin een hoge graad van perfectie bereikt. 'So, no more songs of love' speelt zich af in een verknipt decor. Rechts de meldkamer van een taxi centrale; daarnaast een deurportaal met trap, luxa flex en een stuk buitengevel met voordeur; uiterst links een archiefkast en een piepklein kamertje met koffer. In het midden van de speelvloer een glazen tafel die de sporen van een verjaarsfeestje draagt. Dat decor werkt behoorlijk desoriënterend, want bezien vanuit de ene deur staat die tafel op straat, bezien vanuit de andere deur staat hij bin- werkelijkheid lopen daarin gedurig door elkaar. Het meisje van de meldkamer droomt van ballet en sterke mannenarmen; de taxichauffeur heeft het hoofd vol van gewillige vrouwelijke passagiers en ook de tweede vrouw stelt geen belang in hoe de wereld is. maar hoe die zou kunnen zijn. Het leuke van Hesitate and Demonstrate is dat het voor het scheppen van illusies steeds uitgaat van zeer realistische situaties. Het meldkamer meisje is levensecht, en dat maakt het des te aan doenlijker als ze haar balie verandert in een piepklein danstheater, met een danseres die tijdens de pirouette haar mannelijke partner onderuit schopt. En de zwarte taxi, die brullend klaarkomt als de chauffeur met een schoonmaak- annex ver- troetelbeurt bezig is, is zo'n echt Londens gevaarte van chroom en staal. Technisch steekt het - op de magere geluidskwa liteit na - allemaal voorbeeldig in elkaar. De belich ting is filmisch en houdt de zenuwen gespannen. De aandacht laat zich er soepel door van scene naar scene leiden. 'So, no more songs of love' geeft de zintuigen overwerk, maar laat de hersenlobben on gemoeid. Het is een lege dop, een thriller zonder plot. De verhoudingen tussen de drie personen blij ven mistig en lijken vaak slechts een aanleiding om mooie plaatjes te kunnen maken. En sommige van die tafereeltjes zijn zo zwaar symbolisch, dat ze je de lust tot het leggen van verbanden ontnemen. Zo krijg je een toverachtig doorkijkje op nachtelijk Londen, waarbij je uiteindelijk in de smog verdwaalt. ARIEJAN KORTEWEG Amsterdam blijft bij eis Een vergeelde foto van Franz Liszt met zijn handtekening ging weg voor 2000 gulden, maar een stapel brieven van bekende kun stenaars, geschreven aan de zang pedagoog Re Koster werd voor niet meer dan 110 gulden verkocht. Speelkaarten met muziekmaten le verden 1600 gulden en voor een grote kroon en versieringen die in 1948 bij de inhuldiging van konin gin Juliana waren gebruikt, be stond niet meer interesse dan voor een bedrag van 450 gulden. Een ou derwetse houten kassatafel uit het Concertgebouw ging voor 260 gul den van de hand. Martijn Sanders, directeur van het Concertgebouw, is tevreden. „Maar", zegt hij, het verbaast me toch dat sommige echt unieke stukken niet meer hebben opge bracht". LEIDEN - Het Bachkoor Holland geeft de komende week drie uit voeringen in de Leidse Pieters kerk. Op zaterdagmiddag 30 maart is er een uitvoering van de Johan nes—Passion en op donderdag avond 4 april één van de Matthau- s—Passion, welk werk ook op vrij dagochtend 5 april valt te beluiste- Aan de uitvoering van de Johan nes—Passion op zaterdagmiddag (aanvang 14.30 uur) werken mee de sopraan Marianne Koopman, de alt Hilke Helling, de tenor Hein Meens (evangelist), de tenor Howard Crook (aria's), de bas Max van Eg- mond (Christus) en de bas Her mann Chr. Polster (aria's). Het pro gramma vermeldt ook de namen van Hans Broekman (orgel) en Jaap ter Linden (gamba). Voor de begeleiding zorgt het Amsterdams Kamerorkest. Wat betreft de Matthaus-Pas sion, daarin treden solistisch op de sopraan Barbara Schlick, de alt Sylvia Schlüter, de tenor Hein Meens, de tenor Joseph Cornwall (op 4 april), de tenor Howard Crook (op 5 april), de bas Hermann Chr. Polster (Christus) en de bas Max van Egmond (aria's). Het Noord hollands Jongenskoor verleent medewerking evenals Jaap ter Lin den (gamba) en Wim van Beek (or gel). De begeleiding berust by het Residentie-Orkest. Alle concerten (aanvang op donderdagavond 19.00 uur en op vrijdagochtend om 11 uur) staan onder leiding van Charles de Wolff. Kaarten zijn be halve bij het Bureau Bachkoor Holland verkrijgbaar by K&0 en de VW. Charles de Wolff (foto PR) ORGELCONCERT - De Franse organiste Odile Pierre geeft mor genavond een concert in de Nieu we Kerk in Katwijk aan Zee. Uitge voerd worden werken van Bach, Mozart, Franck, Dupré, Widor en Guilmant. Tijdens dit concert zal het eerste exemplaar van een nieu we lp, die de EYanse organiste in Katwijk maakte, worden gepresen teerd. Dit bijzondere recital begint om kwart over acht. BELLITONI - Het Leids Kameror kest Bellitoni geeft zondagmiddag een voorjaarsconcert in de Lok- horstkerk. Het orkest voert een pro gramma uit met werken van Mo zart, Tsjaikowski, Elgar en Kodaly. De dirigent is Jules van Hessen. Van Mozart zal ten gehore worden gebracht 'Entführung aus dem Se rail', een bewerking van de bekende opera voor blazers en contrabas. Tan Tsjaikowski worden de Roco- covariaties voor cello en orkest ver klankt. De cellist is Roeland Duijne. Het programma vermeldt voorts de Serenade voor strijkers van Elgar en de dansen uit Galanta van Koda ly. Het concert begint om half drie. Er volgt een tweede concert op woensdagavond 3 april in het Haag se Diligentia. LEIDEN - De christelijke oratoriumvereniging 'Ex Animo' geeft dins dagavond 2 april een uitvoering van de Matthaus-Passion in de Leidse Stadsgehoorzaal. In deze Matthaus staan de sopraan Elena Vink, de alt Heieen Resoort, de tenor Chris van Woerkom (evangelist), de tenor Alex Vermeulen, de bas Cor Niessen (Christus) en de bas Henk van Heynsbergen. Het jon genskoor van 'Ex Animo' treedt ook aan, evenals Ben de Ligt (viola da gamba), Wim v.d. Reijden (orgel) en Ada v.d. Bent (orgel continuo). Het Dordts Kamerorkest is verantwoordelijk voor de begeleiding. Het geheel staat onder leiding van Wim de Ru. De uitvoering begint om 19.15 uur. Voor kaarten kan men bij K&O terecht. DEN HAAG (GPD) - Het Archi tectuurmuseum hoort thuis in Am sterdam. De collectie die in dit mu seum te zien zal zijn, is typisch Am sterdams en het bezit van drie in de hoofdstad gewortelde instellingen: de Stichting Wonen, het Neder lands Documentatiecentrum voor de Bouwkunst en de Stichting Ar chitectuurmuseum. Nog tal van andere argumenten voerde Amsterdams burgemeester Van Thijn, vergezeld van een dele gatie van gemeente- en provinciale bestuurders, gisteren op een hoor zitting in de Tweede Kamer aan om de vaste commissie voor wel zijn en cultuur ervan te overtuigen dat het Architectuurmuseum het best gedijt in de hoofdstad. Minis ter Brinkman van WVC heeft eind vorig jaar gekozen voor Rotterdam als vestigingsplaats. De bewinds man heeft daarvoor vooral cultuur politieke redenen (spreiding van kunst) aangevoerd. Van Thijn zei dit een volstrekt onvoldoende basis voor een derge lijk besluit te achten. "De beslis sing deugt niet", zei hy. Hij voegde er aan toe dat de minister met zyn eigen beslissing kennelijk niet blij is, want "hij heeft er geen geld voor over". Daarmee verwees hij sarcas tisch naar de Museumnota die van daag openbaar wordt gemaakt en waaruit blijkt dat er op dit moment nauwelijks geld voor de oprichting van een Architectuurmuseum be schikbaar is. Volgens Van Thyn zyn in zijn stad de kansen op een rendabele exploitatie van het museum het grootst: Amsterdam is de vierde toeristenstad van Europa waar door de publiekstoevloed gegaran deerd is (jaarlijks bezoeken 2 mil joen buitenlanders en 2,5 miljoen niet-Amsterdammers de hoofd stad. Tevens is Amsterdam na Athene en Florence - voor 1987 aangewezen als „culturele hoofd stad van Europa. Ook de huisvesting van het nieu we museum in de Koopmans beurs, gebouwd door Berlage, is kwalitatief en financieel de beste keuze. De Beurs, met wereldfaam en midden in het centrum gelegen, werd al eerder door talrijke advi seurs aangewezen als de meest at tractieve ruimte. Vooralsnog denkt de gemeente Amsterdam niet aan juridische ac ties tegen het besluit van minister Brinkman. "Er is geen sprake van onbehoorlijk, wél echter van on wijs bestuur". De drie instellingen die destijds het initiatief tot de instelling van het museum hebben genomen en in dat museum opgaan, denken daar anders over. De woordvoer ders wezen de commissieleden er op dat de minister een belangrijk element over het hoofd heeft ge zien. Dat is een schenkingsover eenkomst tussen de Stichting Ar chitectuurmuseum (SAM) en de staat, waarin notarieel is vastge legd dat de staat de privé- collec ties (tekeningen, maquettes, foto's van Amsterdamse bouwkunst van Berlage, Cuypers, de Amsterdam se School, Van Eesteren) niet zon der toestemming van de SAM kan verplaatsen. Om die toestemming is. niet ge vraagd. Het is nog niet duidelijk of een meerderheid van de commissie voor welzijn en cultuur na de argu mentatie van 'Amsterdam' de mi nister nog ter verantwoording zal roepen. "Er is geen sprake van dat de Kamer het besluit van minister Brinkman nog moet sanctioneren. Er is. een definitief besluit geno men en de Kamer kan hooguit pro beren dat besluit terug te draaien" zo zei WD'er Dijkstal. Het lijkt op dat noch de WD noch het CDA, samen een meederheid, daarvoor voelt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21