LEIDSCH DAGBLAD Bezuinigingen omzeild Hoog ovens weer in gesprek met bonden Bomaanslagen in Chileense steden Justitie maakt afspraken met advocaten over 'vrij verkeer' Meevaller is gegroeid tot anderhalf miljard Steeds meer incidenteel loon ambtenaren flitsend blitsend snel in leer. see Morris before you buy TAMILS DONDERDAG 28 MAART 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37663 iDirecteur: G. Koopman IHoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar ,Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon üus door klapband n vijver: 12 doden DHANNESBURG (GPD) - Ze er 42 schoolkinderen zijn gister- liddag in Johannesburg om het ven gekomen, toen de dubbel- eksbus waarin zij zaten, van de eg raakte en in een diepe vijver irecht kwam. Volgens de politie iten er meer dan 60 middelbare cholieren in de bus, die op weg aar huis waren. Politie, brand- reer en medische hulp waren aan- rezig, maar konden weinig uit- chten. Meer dan 20 kinderen lig- nog in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen de ïiddelste van drie dubbeldekbus- en door een klapband van de weg aakte, een hek om de vijver ramde het water terecht kwam. De us zonk onmiddellijk. De chauf- -, die met de schrik vrijkwam, nog niet worden gehoord. Mede-schoolkinderen, die in de jndere twee bussen zaten, doken het water, om te redden wat er te den viel. Een aantal was ver- Ironken, anderen waren door de !ap gestikt in sandwiches of ;auwgum. Het ongeluk met de lubbeldekker is het ergste in zijn iort in de Zuidafrikaanse geschie- DEN HAAG (ANP) - Handbaga ge van advocaten die in de ge vangenis hun cliënt bezoeken zal niet meer worden onderzocht. Ook zullen maatregelen worden genomen om te voorkomen dat gevangenispersoneel brieven van raadslieden aan hun cliënten opent of telefoongesprekken af luistert. Dit heeft het ministerie van Justitie toegezegd aan de Nederlandse Orde van Advoca ten. De orde beklaagde zich enige tijd geleden bij het ministerie over een aantal incidenten in het gevangeniswezen, waarbij in breuk zou zijn gemaakt op het beginsel dat er vrij verkeer mo gelijk moet zijn tussen advoca ten en hun cliënten. De klachten hadden onder meer betrekking op onderschepping van corres pondentie en het afluisteren van telefoongesprekken. Ook het feit dat advocaten soms door metaal detectiepoortjes worden ge stuurd en hun bagage moeten openen was de orde een doorn in het oog. Zowel het meeluisteren als het openen van post is het ge vangenispersoneel verboden, maar justitie erkende dat het in de praktijk wel eens voorkomt. Wat die metaaldetectiepoortjes betreft zijn de besprekingen nog gaande. Over de andere grieven is volgend de orde overeenstem ming bereikt met het ministerie. DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) rekent voor vol gend jaar op een grotere financië le meevaller dan hij aanvankelijk had verwacht. In een aanvullende brief over de Voorjaarsnota (be groting 1986) schrijft hij dat hij anderhalf miljard gulden over houdt. Vorige week sprak hij nog van een meevaller van iets meer dan een miljard. In eerste instantie ging Ruding uit van 2,5 miljard aan tegenval lers en ruim 3,5 miljard aan mee vallers. De belangrijkste meeval lers zijn de hogere aardgasop brengst door de hoge dollarkoers en de strenge winter. Maar er was nog geen rekening gehouden met de winst van De Nederlandsche Bank, die naar de staat gaat. Met deze 400 miljoen gulden erbij be draagt het verschil tussen plussen en minnen volgens minister Ru- ding nu 1,5 miljard gulden. Toch weerhoudt deze meevaller de bewindsman er niet van om toch twee miljard gulden extra bezuinigingen te vragen van het kabinet bovenop de zeven miljard waarmee in het regeerakkoord re kening wordt gehouden. De extra bezuinigingen zijn volgens Ru- ding nodig omdat de meevallers éénmalig zijn. Ze kunnen, met an dere woorden, volgend jaar in te genvallers veranderen. KONINKLIJK PAAR BIJ PAUS DEN HAAG (GPD/ANP) - De bezuinigingen op ambtena rensalarissen worden steeds meer teniet gedaan door in cidentele loonsverhogingen voor overheidspersoneel op middelbaar en hoger niveau. Het gaat daarbij om sala risverhogingen, promoties en individuele toeslagen voor ambtenaren. In de kabinetsbesprekingen over de begroting voor volgend jaar speelt deze ontwikkeling nog geen rol van betekenis. Maar minister Ruding (financiën) heeft er wel na drukkelijk op gewezen. Zijn depar tement stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de oorzaken van de uit de hand lopende incidentele loonsverhogingen. hoger worden 'ingeschaald' waar door ambtenaren beter worden be taald dan voorheen in dezelfde functies. Het kabinet heeft dit jaar overi gens te kampen met een grote fi nanciële tegenvaller op het gebied van de ambtenarensalarissen. In totaal gaat het om een bedrag van 600 miljoen gulden. Van dit bedrag is 380 miljoen gulden te verklaren door uitstel van enkele maatrege len. Daartoe behoort ook het voor taan betalen van aow-premies door ambtenaren. Deze maatregel is uit gesteld tot 1 juni. ROME (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus hebben donderdagmorgen in Vaticaanstad een bezoek gebracht aan paus Johannes Paulus II. Zij trokken zich gedurende veertig minuten terug in diens privébibliotheek voor een gesprek achter gesloten deuren. jVELSEN (ANP) De directie van |het staalconcern Hoogovens is be reid verder te onderhandelen met de vakbonden over de invoering van een gemiddeld 36-urige werk week voor de 17.500 werknemers. Zij stelt voor om op 1 april - vlak voordat een ultimatum van de bon den afloopt - weer te gaan praten. Ook uitbetaling van het volledige ziektegeld en handhaving van koopkracht is dan bespreekbaar. „Wij zien het belang van verdere arbeidsduurverkorting in en wij zijn ook bereid daarover verder te onderhandelen", aldus de Hoogo vens-directie in een brief aan de vakbonden. De Industriebond FNV zal op de uitnodiging van Hoogovens in gaan. „Als echter blijkt dat ze ten aanzien van atv en het ziektegeld geen ander bod hebben, dan tre den de actieplannen op 3 april in werking", aldus bestuurder Peper kamp. De plannen, die ook voor zien in stakingen, worden dan op 2 april aan de leden bij Hoogovens voorgelegd. Volgens Peperkamp heeft de Hoogovens-directie de „signalen" uit het bedrijf nog niet goed begre pen. „Als je weet dat wii de afgelo- Afnemend buiig Half tot zwaar bewolkt en eerst nog een enkele regen- of sneeuwbui. Mini mumtemperatuur rond het vriespunt, middagtemperatuur ongeveer 7 gra- 29 maart 1985 Zon op: 06.22 uur, zon onder: 19.09 uu: Maan op: 09.53 uur, maan onder: 03.0 pen weken zo'n vijfduizend men sen in kantinebijeenkomsten heb ben geïnformeerd en dat een groot deel daarvan achter onze eisen A KC Haatlem: Barteljorisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 en belastingdeskundigen. Een ander effect van de bezuini gingen is dat er minder jonge amb tenaren (kunnen) aangetrokken, waardoor het personeelsbestand bij de overheid langzaam 'ver grijst'. Ook hierdoor neemt de tota le loonsom bij de overheid toe. Verder zou er sprake zijn van wat genoemd wordt 'ranginflatie'. Dat wil zeggen dat bepaalde functies Zware straffen voor vredes activisten VS KANSAS CITY (AP/Rtr) - Vier Amerikaanse vredesactivisten zijn gisteren in Kansas City tot gevan genisstraffen veroordeeld, uiteen lopend van acht tot ruim achttien jaar cel. De vier, onder wie twee ka tholieke priesters, trachtten op 22 februari door te dringen in silo's in Higginsville, 50 kilometer ten oos ten van Kansas City, om de daar gestationeerde Minuteman-2-ra- ketten, 'onschadelijk te maken.' Het viertal werd schuldig bevon den aan vernieling van regeringsei- Na het mislukken van het cao- gendom, het ontregelen van de na- overleg in de vleesverwerkende in- t">nale veiligheid en het zich be- dustrie zijn vandaag werknemers v«tden op verboden terrein. De van de vleeswarenfabriek Th. van rtcbtei" bij net veUen van het der Laan in Waspik en van Coveco vonnis dat het hier in zijn ogen Weert spontaan voor enkele uren g?at onl extreem ernstige overtre- in staking gegaan. Hoewel de Voe- d'ngen. dingsbond FNV de werkgevers De veroordeelden gaven toe een ultimatum tot maandag heeft schade bÜ d« basis te hebben ver- gesteld, zegt de bond de spontane acties „van harte te ondersteunen' staat, zou je verwachten dat ze een bod hadden gedaan", aldus de be stuurder. De stiptheidsacties gaan dan ook gewoon door en zullen mogelijk worden verhevigd. Vorige week liet Akzo als eerste weten verder te willen praten met als uitgangspunt de stelling dat verdere arbeidstijdverkorting een goede zaak is. Deze onderhandelin gen worden op 4 april voortgezet. Donderdag 28 maart wordt er bij Philips verder gepraat. Alleen de werkgevers in de metaalindustrie hebben nog niet gereageerd op het ultimatum van de bonden. Vleesindustrie Breekpunten bij de cao-onder handelingen zijn voor de voedings bond de aanvulling van het ziekte geld en de prijscompensatie. Pamfletten tegen migranten (van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - In Leiderdorp zijn gisteren pamfletten verspreid door de Centrum Democraten met teksten die gericht zijn tegen mi granten. De pamfletten werden onder meer bij het gemeentehuis in de bus gegooid. Bij de Leiderdorpse politie en gemeente waren vanochtend nog geen reacties binnengekomen op de geschriften. Gemeenteambtenaren heb ben inmiddels uitgezocht dat men ook zonder klachten uit de bevol king het Openbaar Ministerie kan inschakelen. Volgens de Stichting buitenlanders Rijn en Lek duiken deze landelij ke folders, geregeld op. Onder meer in Gouda en Eindhoven. Volgens cijfers van het Centraal Plan Bureau (CPB) lopen de kos ten van incidentele loonsverhogin gen bij ambtenaren dit jaar op tot meer dan een procent van het tota le bedrag dat wordt uitgegeven aan ambtenarensalarissen. Feitelijk komt het neer op een extra uitgaaf (dus een tegenvaller) van 220 mil joen gulden. Het toekennen van extra perio dieken heeft onder meer te maken met de vrees dat bepaalde 'specia listen' voor het overheidsapparaat verloren dreigen te gaan en over stappen naar het beter betalende bedrijfsleven. Dat is al eerder ge constateerd bij automatiserings- e ATSTTTAf^O f APi "Rii Kor» en belastingdeskundigen. 11ALrU,(AP) - Bij ban ken en overheidsgebouwen in de grote Chileense steden zijn gisteren en eergisteren in totaal zeven bommen geëxplodeerd. Vijftien men sen raakten daarbij ge wond, maar aan de geplan de grootscheepse protest dag tegen de militaire junta namen slechts weinigen deel. Verslaggevers die door de stad re den, meldden dat in enkele slop penwijkenjongeren de straten bar ricadeerden met brandende auto banden en dat er stenen naar auto's werden gegooid. De betogers kon den het verkeer echter niet noe menswaard verstoren. President Pinochet liet soldaten uitrukken om op belangrijke kruis punten de politie te steunen en de meeste betogers hielden zich verre Drugsonderzoek in Amsterdam kost 3 miljoen AMSTERDAM (GPD) - De ge meente Amsterdam heeft 3 miljoen gulden uitgetrokken voor een breed opgezet wetenschappelijk onderzoek naar drugsverslaving. Het onderzoek zal drie jaar in be slag nemen. De gemeente betaalt 1,2 miljoen, het rijk.de rest. Voor het onderzoek zullen tal van deskundigen en de medewer king van de universiteiten van Rot terdam en Utrecht worden ge vraagd. Volgens voorzichtige schattin gen zijn er in Amsterdam acht- tot tienduizend harddrugs-verslaaf den. Maar het blijft een schatting, zoals er ook over de samenstelling van de groep verslaafden bijna geen harde gegevens zijn. Ook veel andere gegevens die nu in het drugsbeleid worden gebruikt, be rusten niet op wetenschappelijke zekerheden. Daarom wil het Am sterdamse gemeentebestuur een breed onderzoek. Bij het onderzoek zal voorrang worden gegeven aan een evaluatie van de hulpverlening (met name de methadonverstrekking), de oor zaken en gevolgen van het aantal buitenlandse verslaafden in Am sterdam en aan de samenhang tus sen verslaving en leefbaarheid van de woonbuurten. 22 PAGINA'S Joodse Afrikaner Denis Goldberg: 'Geweld mag omwille van de vrijheid'. PAGINA 9 Er worden veertig opvang centra voor Tamils inge richt. PAGINA 5 Bonn neemt nog geen be slissing over meedoen aan het onderzoek naar ruim tewapens. PAGINA 7 Onverwacht verlies van Leidse en Bossche basket ballers in de eerste ronde van de play-offs. PAGINA 11 Philips zet mes in televi- siefabrieken. PAGINA 13 Breestraat 51-Leiden p (tegenover stadsgehoorzaal) Dagelijks GEOPEND vanat 17.00 u. VANAVOND weer ons koopavondmenu 15,- MORGENAVOND weer LIVE MUSIC BEIDE PAASDAGEN GEOPEND van de ordehandhavers. De politie kwam in enkele wijken in actie met traangasgranaten, maar ernsti ge confrontaties werden niet ge meld. Aangekondigde marsen naar ge meentehuizen in het gehele land gingen niet door, nadat de commu nistische partij zijn steun aan de betoging had ingetrokken. Aleen de aanhangers van twee kleine marxistische groepen waagden het de straat op te gaan. Nederland als toevluchts HPgjp-s oord voor politieke vluch telingen, zo zien vrijheidslievende Nederlanders graag hun eigen land. Waarom zouden wij vervolgden niet dezelfde rechten gunnen als onszelf? Op grond van die te prijzen instel ling wordt sinds jaar en dag zorgvul dig gewaakt over de toelating van vreemdelingen die zich in opperste nood en angst aan onze grenzen melden. De Vietnamese bootvluchteling die zijn halve familie heeft zien verdrin ken in zee, de Iraniër die met de ze gen van Allah en op bevel van Cho- meini de strop tegemoet kan zien, de Chileense vakbondsman die met wa re doodsverachting zijn stem verhief tegen dictator Pinochet, de intellectu eel uit een willekeurig Europees land dat toevallig achter het Ijzeren Gor dijn ligt, al die individuen hebben recht op een zorgvuldige afweging van hun individuele geval. De Neder landse rechtsbescherming is groot en degelijk en de toetsing van individue le gevallen kost derhalve nogal wat tijd. De afloop kan voor de asielvrager soms teleurstellend zijn. Maar in heel veel gevallen wordt wel degelijk asiel verleend. Anders ligt het 'wellicht' met de stroom Tamils die de laatste maan den naar Nederland reizen. 'Wellicht', zoals minister Brinkman terecht on derstreepte. Krachtens de gebruikelij ke en tijdrovende procedures wordt in elk individueel geval onderzocht of de aanvrager van asiel echt in de nood situatie verkeert die wordt aange voerd. Wanneer er echter, zoals in het geval van de Tamils, al gauw drie duizend gevallen moeten worden on derzocht, is dat niet alleen een zware belasting voor het justitiële apparaat, het verblijf tot het moment van een beslissing gaat ook flink in de papie ren lopen. Wordt in individuele gevallen een politiek vluchteling doorverwezen naar het loket van de bijstand, bij een wassende stroom van enkele duizen den ontstaat gemor en rijst de vraag of de Nederlandse samenleving wel bereid én in staat moet zijn een der gelijke last te dragen. De Tamils, ge vlucht uit Sri Lanka, het voormalige Ceylon, komen bovendien niet direct naar ons land. Er zijn sterke aanwij zingen dat zij via West-Duitsland en West-Berlijn naar Amsterdam en Den Haag reizen. Onder handhaving van een mens waardige opvang en met de verzeke ring van de gebruikelijke rechtsbe scherming heeft minister Brinkman, geconfronteerd met de financiële en maatschappelijke problemen van de ze stroom vluchtelingen, gekozen voor een ontmoedigingsbeleid. Op korte termijn wordt het loket van de bijstand gesloten en zal de hulp voor al in natura worden verstrekt, en dan ook nog in een sobere tot zeer sobere uitvoering, samen te vatten in de drie slag 'brood, bed en bad'. De Vereniging Vluchtelingen Werk Nederland (VVN) heeft inmiddels al protest aangetekend tegen deze maatregelen die worden getypeerd als een 'afschrikkingsbeleid'. Het mo ge een woordenspel lijken om te strij den over de verschillen tussen 'af schrikken' en het Brinkmanniaanse 'ontmoedigen', de minister heeft te recht zijn eigen verantwoordelijkheid genomen en dit probleem opgepakt voordat het onbeheersbaar zou zijn geworden. Het zou een goed ding zijn als ook de pleitbezorgers voor de belangen van de individuele asielzoekers, en wie zou zich niet onder hen willen scharen, zich realiseren dat een hu maan en tevens ruimhartig vreemde lingenbeleid niet gediend is met een vlucht uit de werkelijkheid. NIETIG - Het Amsterdamse hof heeft vandaag de rechtbankuit spraak tegen een Pakistaan (we gens 'spionage' in de Urenco-fa- briek) nietig verklaard. De man was in november 1983 bij verstek veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf wegens poging tot spiona ge. Het hof vond dat het Openbaar Ministerie onvoldoende nagegaan heeft of de dagvaarding in Pakis tan is aangekomen. De hele krant voor de noemden hun actie een kwestie van burgerlijke onge hoorzaamheid, gerechtvaardigd door de vernietigingskracht van atoomwapens. Het viertal zei in ho ger beroep te zulen gaan. Ja. ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch.Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode Plaats ir het Leidsch Dagblad, U kunt deze bon opsturen n__. Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook e n bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1