Noordwijkse projecten draaien goed1 Levensverhalen en officiële geschiedenis Lezers Schrijven Acties voor Boven Volta blijven nodig Ex-penningmeester van Katwijkse stichting moet 120 uur klussen Blik in de Weekbladen Valkenburgs pontje gaat weer varen DONDERDAG 28 MAART 1985 PAGINA 17 Tamils Gaarne wil ik reageren op de ont vangst van Tamils in Nederland. Ik zelf ben een Nederlander van 56 jaar, 35 jaar gewerkt en een salaris genoten van 43.000,- per jaar. Via de ww-wwv in de bijstand terecht gekomen en geniet nu een inko men van 1029,- per maand. Tamils, in de leeftijd van 16-29 jaar, zijn met een geregelde lijn- vlucht met een vliegtuig 'gevlucht' naar Berlijn. Vervolgens gaan zy naar het land van melk en honing, Nederland, komen zonder papie ren ons land binnen en worden liefdevol door de regering ontvan gen en op kosten van de gemeen schap ondergebracht in pensions. Daarbij ontvangen zij nog een uit kering van ƒ40,- per dag, dat is 1200,- per maand. Dan lees je in het kerkblad 'Ont moeting' dat er ook 7 Tamils naar Leiderdorp zijn gekomen en daar voorzien zijn van alles wat nodig is om een huis in te richten. Mis schien worden zij wel, op kosten van de gemeenschap, onderge bracht in een van de 50 leegstaande flats aan de Laan van Ouderzorg, Sant-Lok en Raaphorst, waarvoor Nederlanders geen 900,- huur meer kunnen opbrengen. Wat verstaat men onder 'discri minatie van buitenlanders'? Wat moeten jongens en meisjes van 16-29 jaar denken wanneer zij hun bijstand ontvangen waar alleen maar op gekort wordt? Wat denken ouderen die 35 jaar en langer in en voor Nederland hebben gewerkt en hun belasting en sociale lasten hebben betaald? Let wel, ik heb niets tegen bui tenlanders, jaren heb ik met hen samengewerkt. Maar waar zijn wij mee bezig? R. Peeters, Lokhorst 145, Leiderdorp. Tamils (2) Sri Lanka is een eiland en ligt bij de zuidelijke punt van India, daar van gescheiden door een smalle strook water. Het is net als India een Engelse kolonie geweest. Op Sri Lanka wordt zeer veel thee ver bouwd en toen men op zeker mo ment plukkers tekort kwam, haal den de toenmalige Britse mach thebbers mensen uit India eH dat zijn de zogenaamde Tamils. Sri lanka is bijna zo groot als Neder land en België samen. In het noor delijke deel wonen in hoofdzaak Tamils - ongeveer 17 procent van de bevolking is Tamil. Nog geen vijfde deel dus. Die kregen enige tijd geleden het idee om een eigen staat te gaan stichten in het noorden. Autobus sen werden in brand gestoken, er werd geschoten en er vielen slacht offers. In de krant en op radio en tv wordt melding gemaakt van extre misten. Ook in deze krant werd nog op vrijdag 22 maart op pagina 17 gewag gemaakt van extremisti sche eenheden. Er gaan Tamils vluchten. Onder Engels gezag heette Sri Lanka Ceylon, maar ze vluchten niet naar Engeland hoe wel ze die taal toch wel spreken. Nee, ze zijn slim en gaan naar Ne derland. Want ze zijn al lang getipt dat je nergens beter terecht kunt dan juist in Nederland. Want waar vind je je bedje gespreid en nog eens 40 gulden per dag? Dat is zo'n slordige 1200 gulden per maand en dat is nog zo'n 200 gulden meer dan een alleenstaande aow'er krijgt die hier zijn hele leven ge woond en gewerkt heeft en zijn premies en belastingen heeft be taald. Het kabinet heeft na drie keer vergaderen het groene licht gege ven. De heren Tamils zullen in pen sions worden ondergebracht. Dat is nu echt no-nonsense beleid van Lubbers c.s. Is er nu eens geen mo gelijkheid om daar te gaan kijken door een paar goede journalisten of een cameraploeg van een van onze omroepen? Ik heb de Tamils ge zien op tv: goed gevoed, goed ge kleed, ze zijn gekomen via Schip hol, Moskou, Oost-Duitsland en West-Duitsland. Zo maar de grens over en een huilverhaal ophangen dat ze worden vervolgd en doodge schoten enzovoorts. Kijk, als er hier iemand autobus sen in brand gaat steken of rotzooi trapt dan wordt hij ook vervolgd (zie maar de krakers). De Tamils zijn de krakers van Sri Lanka en zij komen alleen om economische motieven want waar hebben ze het zo goed? Nergens toch? Hoe raken we ze kwijt? Er is niet eens iemand die precies weet hoe ze heten want ze geven maar een naam op en dan kan je in de krant komen. Want de meesten hebben niet eens een pas poort Dat wordt dan weer zwaar inleveren want dit gaat vele miljoe nen kosten en dat geld moet er toch komen en ik weet al waar van daan. PS Vrijwel geen enkele krant in binnen- of buitenland heeft meer dan een paar regels geschreven over de hele opstand, alleen een paar raddraaiers zijn gevangen ge zet. J. van der Niet, Kersappelstraat 40 Noord wijk Donderhagedis Afgelopen zaterdag heb ik in deze krant (Extra) een foto zien staan van dinosauriërs. Dat vond ik erg leuk, omdat ik een paar dagen gele den een spreekbeurt op school heb gehouden over dinosauriërs. Maar volgens mij heeft u een foutje ge maakt. U schrijft onder de foto dat de Tyrannosaurus Rex de koning der donderhagedissen is. Dat is denk ik niet goed. Een donderha gedis is een brontosaurus en Ty rannosaurus Rex betekent volgens mij 'Koning der tiranhagedissen'. En stegosaurus betekent volgens mij 'bedekte hagedis' Dennis v.d. Lubbe (10 jaar) Prins Bernardlaan 15 Voorhout (Naschrift: volgens informatie van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie heeft Dennis inderdaad gelijk. Brontosaurussen waren planteneters, en daartoe kan de Ty rannosaurus beslist niet worden gerekend.). Minderheden In de weekbladenbespreking in het Leidsch/Alphens Dagblad van donderdag 14 maart jl. legt de heer Ton van Brussel een uitspraak van mij over het minderhedenbeleid van de Nederlandse overheid ge heel verkeerd uit. Het gaat om de volgende passage geciteerd uit de Haagse Post: "Het is een illusie om te denken dat je kunt integreren en tegelijkertijd zonder meer je eigen identiteit kunt bewaren. Er moeten keuzes gemaakt worden". Jammer dat het citaat van jde heer Van Brussel daar al stopt, an ders hadden de lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad kunnen begrijpen wat ik daarmee bedoel de. In de volgende zin die de HP uit mijn mond optekent staat na melijk: "Vanaf nu is het doel: voor iedereen een gelijkwaardig pakket van voorzieningen creëren". Het gaat hier te ver om uit te leg gen wat die beleidsombuiging pre cies betekent, maar de harde waar heid die de heer Van Brussel zo toejuicht: "Aanpassen en de taal le ren of terugkeren naar huis", is noch de waarheid van mij, noch die van het overheidsbeleid voor minderheden. Sterker nog, de leus van de heer Van Brussel komt dichtbij een beleid van gedwongen remigratie, een beleid dat ik - en wat belangrijker is, de regering - af wijs. Drs. H. Molleman Ministerie van Binnenlandse Za ken Naschrift Ton van Brussel: "Aanpassen en de taal leren of te rugkeren naar huis", tot die ver zuchting komt niet H. Molleman. In de toeekb\adenrubriek werd dat ook niet gesuggereerd. In die ru briek kwam een aantal artikelen over minderheden aan bod, waar onder één in Vrij Nederland, dat uitspraken in deze richting bevat van Jaap van der Scheur, de voor zitter van de AbvaKabo. Eenzelfde teneur ujordt ook door de HP gesig naleerd. Ik deed niet meer dan aangeven dat opvattingen als deze kennelijk terrein winnen, zonder er overigens zelf een oordeel over te geven. 'Groente kookboek', samengesteld door Carol Bowen. Op groot formaat met veel kleurige foto's en meer dan driehonderd recepten voor voorgerch- ten, soepen, salades, warme groentege rechten, snacks en nog meer. Spectrum, prijs tot half juni 39,90. -'Nederlandse marktsteden'. Neder land telt meer dan dertig marktsteden, vaak met een rijke historie. Voor geïnte resseerden een nooit aflatende bron van inspiratie. Leo. Noordegraaf is een van hen. Hij stelde het fraaie boekwerk met tal van illustraties samen, dat nu over deze steden (waaronder Leiden) is ver schenen bij Spectrum. Prijs tot half juni ƒ39,90. BOVEN VOLTA/NOORD- WIJK - Het goederentrans port naar Boven Volta was een fiasco, maar de berich ten die drie Leidse studen ten mee terugnamen naar ons land zijn onverdeeld gunstig: de projecten die in Boven Volta zijn opgezet met geld dat de Noordwijk se bevolking heeft bijeenge bracht, draaien over het al gemeen goed. door Monica Wesseling Dat is althans de conclusie van een van de drie studenten, Jan van Herwaarden die ook lid is van de werkgroep Ontwikkelingssamen werking Noordwijk-Boven Volta. Het Noordwijkse geld, bijeenge bracht door akties als 'Een piek voor Boven Volta' en verschillende evenementenmarkten, wordt vol gens Van Herwaarden méér dan goed gebruikt. Begin februari reisden Jan van Herwaarden met zijn broer Karei, zijn vriend Jan van Rozendaal en de Amsterdamse beroepschauf feur Bert Geurink af naar Boven Volta om twee bestelbusjes gela den met hulpgoederen af te leve ren. Bestemming was de techni sche school van leraar Frère Isido re in Bobodiolasso, de hoofdstad van Boven Volta. Slechts één busje werd uiteinde lijk op de plaats van bestemming afgeleverd. De hulpgoederen die daarmee werden vervoerd zullen de school waarvoor ze bestemd zijn inmiddels bereikt hebben. Het tweede busje moest na problemen aan de grens met Algerije naar Noordwijk terugkeren. Inclusief een groot deel van de hulpgoede ren. Het busje moest worden ver kocht om de kosten te kunnen dek ken. De drie Leidse studenten te gast bij de bevolking van Kera in Boven Volta. Fietsenmaker basisschool in Bobodiolasso, een vervolgopleiding koppelen. Jon gens kunnen er een opleiding tot fietsenmaker, elektriciën of hout bewerker volgen, voor meisjes zijn er nijverheidscursussen. De afgele verde bus zal worden gebruikt voor het vervoer van schoolkinde ren van en naar de 40 km verderop gelegen tuinbouwgronden. Aan de school wordt namelijk ook tuin- bouwonderwijs gegeven. Volgens Jan van Herwaarden is er nog meer geld nodig voor het project in Bobodiolasso. De school kampt met een nijpend tekort aan leerkrachten. De regering betaalt niets, dus zal er geld van elders moeten komen. Bovendien zullen er meer leslokalen moeten worden gebouwd. Er wordt nu nog lesge geven in de openlucht. Dit bete kent dat de kinderen öf in de zinde rende hitte, of in de stromende re gen lessen moeten volgen. De drie Leidse studenten heb ben, na het afleveren van de bus, een rondreis gemaakt langs de reeds bestaande 'Noordwijkse' projecten. Jan van Herwaarden: "Het Noordwijkse geld is goed be steed. Vorig jaar is in Bobodiolasso een irrigatie-installatie aangelegd. De grond kan hiermee in plaats van twee maanden per jaar, het he le jaar door bewerkt worden, zodat de opbrengsten aanzienlijk zijn ge stegen". De basisscholen in de dorpjes Kera en Kosso, mede gefinancierd met Noordwijks geld, draaien goed. Ruim 400 kinderen krijgen èr dagelijks onderwijs en een maal tijd. Om de scholen draaiende te houden zijn jaarlijks enkele dui zenden guldens nodig. Van Her waarden vertelt dat de regering van Burkina Fasso, zoals Boven Volta sinds de machtovername heet, in september het dragen van uniformen verplicht wil gaan stel len. Veel ouders kunnen dit niet betalen en zullen daarom gedwon gen zijn hun kinderen van school te halen. Volgens Jan zouden de kinderen met Noordwijks geld op school kunnen blijven. Met de gezondheidszorg in de twee dorpen was het tot nu toe be droevend gesteld. Mede dankzij de Noordwijkse acties kan de praktijk van de 'blote-voetendokter' nu worden uitgebreid met een zieken zaal, een apotheek en een verlosta- fel. Al met al gaat het volgens Jan goed met de projecten in Boven Volta. Al zal geldelijke steun voor lopig nodig blijven. Ook dit jaar zal er daarom in Noordwijk een evene mentenmarkt worden gehouden. De Leidse reizigers zullen tijdens deze markt ook foto's en een film laten zien over hun reis naar Boven Volta. DEN HAAG/LEIDEN/KAT- WIJK - Honderdtwintig uur klusjes opknappen op een op leidingsinstituut voor volwas senen is de straf die de 34-jari- ge voormalige penningmeester van de Stichting Evenementen Katwijk gisteren door de Haag se politierechter kreeg opge legd. De man heeft bekend in 1983 en 1984 aanzienlijke bedragen - de accountant kwam tot een bedrag van 26.000 gulden - uit de stich- tingskas ten eigen bate te hebben aangewend. Zijn verslaving aan gokken ("Ik was bevriend met de eenarmige bandiet") hadden hem daartoe gebracht. Om de boekhou ding van de stichting kloppend te maken vervalste hij zelfs eenmaal de handtekening van een bestuurs lid van de stichting Hulp aan Ke nia. Hij ondertekende namens die stichting zelf een ontvangstbewijs waarop stond dat de stichting Eve nementen Katwijk aan Hulp voor Kenia 10.000 gulden had geschon ken. De officier van justitie zei de zaak daarom zo hoog op te nemen omdat Evenementen Katwijk nu juist was opgericht om charitatieve en hulpverlenende instellingen fi nancieel te ondersteunen. Daartoe werden bijvoorbeeld voetbalwed strijden tussen artiesten en politici georganiseerd. Hij sprak van een verduistering van ruim 20.000 gul den. De hoogte van dit bedrag werd. echter door de advocaat van de Katwijker, mr. G. Nieuwenhuis, betwijfeld. "Er zijn dingen op het bord van mijn cliënt geschoven die er niet op horen. Niet alles kan hem worden toegerekend", aldus de verdediger. Politierechter mr. Kamp vond ook dat er veel ondui delijk was aan de precieze hoogte van het verduisterde bedrag en stelde mede daarom de dienstver lening vast op 120 in plaats van de door de verdachte aangeboden 150 "Ik wil de bladzijden in de geschie denisboeken leggen die er niet zijn. We weten veel van generaals, de koningen en de keizers, but how about those ordinary people?" Frits Abrahams heeft deze week in Vrij Nederland een mooi, maar vooral ook boeiend, interview met de Amerikaan Studs Terkei gehad. Deze man speurt intensief naar het nog nooit eerder vertelde levens verhaal, dat in samenhang met an dere verhalen een scherp licht moet werpen op de relatie tussen het individu en de maatschappij in een bepaalde periode. Een genre dat 'oral-históry' wordt genoemd. Het is niet bedoeld als de vervan ging van de officiële geschied schrijving maar als een toevoeging. Het laatste en net verschenen boek van Terkei 'The Good War' gaat over de Tweede Wereldoorlog en de Amerikaanse ervaring. Hoe hij aan de mensen komt? "Goed, ik kom een jongen tegen die zegt: je moet eens met mijn vader gaan praten. Nu heb ik dat al miljoenen keren gehoord, maar toch probeer ik het maar weer eens. Die vader blijkt geweldig te zijn. Lang, sterk, gevoelig. Toen hij als soldaat bij Bonn belandde dacht hij: hé, Beet- hovens geboorteplaats". Van hem krijgt Terkei dan weer een teler foonnummer enzovoort, enzo voort. Zo gaat de 'oral-history'-specia- list Terkei te werk. Per interview beschikt hij vaak over zo'n zestig pagina's. "Lang niet alles is te ge bruiken, maar zes ervan kunnen puur goud zijn - en dat ga ik dan opdelven". In Nederland is onlang Koos van Zomeren met iets derge lijks op de markt gekomen. 'Men sen van 1900' heette zijn boek. Ook daarin komt goed tot uiting dat de geschiedenis van het individu nog al eens verschilt van de officiële ge schiedenis. Watermerk Twee verhalen over de vorige week overleden Anton Constandse tonen dat overigens ook aan. In de Groene Amsterdammer is het 'groeneprofiel' gewijd aan deze es sayist. Als je beide verhalen achter elkaar leest weet je wat voor een man er dood is gegaan. Een per soonlijk, bijna ontroerend verhaal van Fleur Bourgopje. Vooral de passages waarin ze schrijft hoe de man, die van zich deed spreken in radio-uitzendingen, artikelen en De secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, domi nee Beyers Naudé rechtsen dominee Allan Boesak op weg naar het parlements gebouw om een lijst met eisen te overhandigen met betrekking tot de dood van tenminste 19 mensen in Uitenhagen. (foto ap> opruiende lezingen, omging met zijn vrouw gaven mij een verras sende kijk op deze markante fi guur. Een heel ander beeld van deze zelfde Constandse, het min of meer traditionele, krijg je in Vrij Neder land. Door Igor Cornelissen wordt een en ander nog eens op een rijtje gezet. Toch heeft ook Cornelissen zich niet bezondigd aan teveel fei ten. De 'eigen stijl' van Constandse schijnt er als een watermerk door heen. Een andere grote persoonlijk heid die vorige week op hoge leef tijd de geest gaf is professor B.V.A. Röling. De Haagse Post heeft een interview met hem dat twee weken voor zijn dood door Rob Bijnsdorp voor het Vara-programma Stand van Zaken is gemaakt. Ook dit heb ik met interesse gelezen. Over de doden niets dan goeds. Lucifer Zuid-Afrika, Sharpeville 25 jaar later. De rellen in de wijk Uitenha- ge komen aan bod in Vrij Neder land en wederom De Groene. In dit laatste blad gaat het om een recon structie. Een warrig verhaal, waar in naast getuigenverklaringen ook wordt gepoogd een sfeerbeschrij ving te geven van de toestanden die familieleden van de slachtof fers en vermisten meemaken. De reconstructie komt daardoor niet uit de verf. Misschien teveel laten meeslepen door de emotionele kant van de zaak, waardoor feite lijkheden, zo belangrijk voor een goede reconstructie, achterwege zijn gebleven. Wat echter op geen enkele wijze te verloochenen valt, zijn de doden door het optreden van de overheid. Uit alles blijkt dat er bewust en koelbloedig is ge moord. De Zuidafrikaanse journalist Charles Bloomberg probeert in Vrij Nederland de toestand in Zuid-Afrika te analyseren. "Een tondeldoos waar je alleen maar een lucifer bij hoeft te houden". Bloomberg schrijft: na vijfentwin tig jaar staan de blanken nog steeds boven aan de ladder en de zwarten helemaal onderaan - alle fraai klinkende beloften ten spijt. Verder zegt hij, evenals de Afri kaanse Helen Suzman van de fede rale progressieve partij, dat het drama in Zuid-Afrika iets weg heeft van een déjè-vu: dezelfde grieven van de zwarten en dezelfde reflexen van de blanken. Of er ooit een eind aan komt? Dooddoener Bloomberg is daarover weinig hoopvol gestemd. Of Amerika moet de regering onder druk gaat zetten. Er zijn volgens hem signa len in die richting. De Amerikaan se onderminister van Buitenlandse zaken reageerde opvallend scherp. De blanke minderheid kan volgens hem niet met geweld blijven rege ren. Er zou ook een snel aan in vloed winnende anti-investerings- campagne aan de gang zyn die de kwakkelende Zuidafrikaanse eco nomie de doodsteek zou kunnen toebrengen. Jammer genoeg ein digt Bloomberg met de dooddoe ner: "Hoop is er pas als Zuid-Afri ka een radicaal andere weg inslaat - en dat zit er voorlopig niet in". Helemaal moedeloos word je als je ook nog eens in de Haagse Post leest dat de enige krant die zich verzet tegen de apartheid door geldgebrek het loodje legt. 'De dood van Zuid-Afrika's horzel' zal het voor de regering gemakkelijker maken kranten te censureren, al- Erotiek De Tijd is deze week grotendeels gewijd aan Italië. Voor ieder wat wils over dit land in de vorm van politiek, kunst, cultuur, geloof en sport. Eigenlijk is het voor een nor maal mens nauwelijks meer bij te benen. Ook Vrij Nederland pres teert het om deze week naast de krant en de boekenbijlage nog eens met een extra dik kunstnum mer uit te komen. Ik beperkte me hier tot het doorbladeren. En ook dat kan wat opleveren. Mijn oog viel op twee erotische tekeningen: een hoogstaande en een ineenge schrompelde penis in jacquet. Vervolgens geboeid door het bij behorende verhaal over de schilder en etser Felicien Rops, van wiens werk een overzichtstentoonstel ling is georganiseerd in het Ko ninklijk Museum voor Moderne Kunst in Brussel. Volgens Igor Cornelissen die het artikel schreef geen pornograaf. 'Hij is niet ie mand om vrouwen te misbruiken, hij is een bewonderaar en kenner, zonder twijfel, maar weet dat er veel meer te koop is dan wellustige vormen'. Overigens was Rops niet alleen een bekwaam tekenaar, maar ook een befaamd gastronoom. Corne- lisse weet de gerechten die Rops bij tijd en wijle liet aanrukken zo smakelijk te beschrijven dat het water je in de mond loopt. Ja, zo lees je nog eens wat. SASKIA STOELINGA De totaal vernielde auto van het slachtoffer dat op weg naar het zieken huis overleed. (foto Nanno Bloupot) Automobilist verongelukt op Steekterweg ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de Steekterweg in Zwammerdam heeft zich vanmorgen een frontale botsing voorgedaan, waarbij een dode is gevallen. Een vrachtwa genbestuurder uit Alphen werd met verwondingen aan beide be nen in het Rijnoordziekenhuis op genomen. De Alphense politie kon nog nietsmeedelen omtrent de toe dracht van het ongeluk. Een vrachtwagen en een personenauto zijn omstreeks kwart over zes waarschijnlijk met hoge snelheid frontaal op elkaar gebotst. Door de klap kantelde de vrachtauto, een vleeswagen. De bestuurder van de personenauto, de 22-jarige W.A.M. de Wit uit Linschoten, raakte be kneld en moest door de brandweer worden bevrijd. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. De vracht wagenchauffeur (45) uit Alphen werd met beenletsel naar het zie kenhuis gebracht. De Alphense po litie verzoekt getuigen zich te mel den. VALKENBURG - Het voetveer over de Rijn tussen Valkenburg en Rijnsburg gaat naar verwachting in de week na Pasen weer varen. Dat zegt een woordvoerder van de gemeente Valkenburg. Volgens de ze woordvoerder wordt de ge meenteraad van Valkenburg by de komende gemeenteraadsvergade ring gevraagd garant te staan voor een lening waarmee de nieuwe veerman, een Rijnsburger, het pontje kan overnemen. Het benodigde geld wordt door de gemeente Rijnsburg op tafel ge legd, maar de gemeente Valken burg zal voor dat geld garant moe ten staan, aldus de woordvoerder van de gemeente Valkenburg. Wie wordt konden ambtenaren van de gemeente Val kenburg en de gemeente Ryns- burg vanmorgen niet zeggen. De huidige eigenaar van het voetveer over de Rijn, G.B. Sie- bert, heeft zijn werkzaamheden als pontjesbaas op doktersadvies neergelegd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17