Conflict Rietkerk en bonden over atv Rekenkamer vindt ministers te laks Antillen gaan niet opzij voor druk Tweede Kamer Ontdek de veelzijdigheid van wonen bij Europameubel Benthuizen! Dertien of elf vrije dagen? Botsing in bouw over betaling vakantiegeld mm*S.ft vijf goede ZEGMAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION □I □I EUROPAMEUBEL BENTHUIZEN DONDERDAG 28 MAART 1985 PAGINA 15 DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en de ambtenarencentra- les hebben kibbelen over de vraag of een arbeidstijdverkorting van vijf procent der tien of slechts elf vrije dagen per jaar oplevert. Een arbitragecommissie zal mogelijk uitspraak moeten doen. De bonden tellen bij hun berekening (dertien dagen) de vakantie bij de arbeidstijd op; Rietkerk weigert daarmee akkoord te gaan. Ook een compromisvoorstel (twaalf dagen) wijst hij af. LEEUWARDEN (ANP) - In het kader van de opheffing van de BB (Bescherming Bevolking) werd gisteren in Leeuwarden een grote rampen bestrijding soefening gehouden. Aan deze oefening 'Nagelkaas' deden zo'n 1.300 mensen van de Brandweerhulpverleningsdienst Friesland mee. De ramp bestond uit een grote explosie, en uiteraard de gevolgen, hier een beeld. (f0to De centrales beslissen volgende week of het verschil van inzicht aan de advies- en arbitragecom missie zal worden voorgelegd. Rietkerk heeft al laten weten niet voor arbitrage (bindende uit spraak) te voelen. Voor de centra les rest dan de mogelijkheid van advies vragen aan de vorig jaar in gestelde commissie. Rietkerk zei na afloop van het overleg dat alle rekenarij is uitge gaan van 5 procent over de gewerk te dagen. Hij stelt zich op het standpunt dat de centrales niet pas nu met een andere grondslag moe ten aankomen, nu de circulaire over arbeidstijdverkorting naar de instellingen en diensten gaat die de 38-urige werkweek moeten uitvoe ren. De rekenmethode van de cen trales zou betekenen dat er een atv van 5,2, procent zou plaatshebben, en zo'n belangrijke uitbreiding vergt wel 100 tot 140 miljoen gul den extra, aldus Rietkerk: „Er zijn toch al enkele tegenvallers". G. van Dalen, onderhandelaar van de CMHA, ontkende mede namens de andere centrales dat er ooit ak koord was gegaan met de reken methode van Rietkerk. Rietkerk doelt met die tegenval lers onder meer op de aow-operatie (het weer zelf betalen van de aow- premie door ambtenaren). Dit zal niet per 1 april kunnen ingaan en wordt nu gepland op 1 juni. Riet kerk liet de centrales voorts weten dat in de sectoren waar al op de atv is vooruitgelopen, zoals bij de ad viescolleges als Raad van State en Rekenkamer, dit moet worden te ruggedraaid. Deze ambtenaren werken 37,5 uur per week. De mi nister wil één systeem voor alle ambtenaren, dus allemaal op 38 uur. De centrales wijzen dat af. De ze ambtenaren hebben wel ingele verd voor atv, maar krijgen er niets voor terug, zeggen zij. De lagere overheden (gemeen ten) zijn er al toe overgegaan om twaalf dagen te geven. Rietkerk wilde niet zeggen of hy van plan is dat ongedaan te maken. „Lagere overheden hebben een zekere be leidsvrijheid, maar ik vind het on juist dat zij op de zaak zijn vooruit gelopen." Rietkerk wil eerst nog eens overwegen of hij de afwijking voldoende ernstig vindt om in te grijpen. WOERDEN (ANP) - Bij de tweede onderhandelingsronde over de cao voor het bouwbedrijf (250.000 werknemers) heeft zich gisteren volgens de bonden een flinke bot sing voorgedaan over de vakantie rechten van de bouwvakkers. De andere wensen van de bonden, ver dere arbeidstijdverkorting en handhaving van het systeem van prijscompensatie, zijn niet eens aan de orde gekomen. Volgende week donderdag wordt verder on derhandeld. De bonden willen optrekking van het loon tijdens de vakantie en van de vakantietoeslag. Volgens voorzitter D. van Commenée van de Hout- en Bouwbond CNV krij gen de bouwvakkers maar 90 pro cent van wat de overige werkne mers in Nederland ontvangen. Vol gens de bonden toonden de werk gevers zich nu wel bereid de vakantierechten op peil te bren gen, maar stelden ze daarbij voor waarden die voor de bonden „ab soluut onaanvaardbaar" zijn. De ondernemers willen een admini stratief systeem waarbij elke werk gever het vakantiegeld van zijn werknemers onder eigen beheer houdt en zelf uitbetaalt. Op het ogenblik is er in de bouw één col lectief fonds dat de gelden incas seert en uitbetaalt. PARIJS (GPD) De communis tische vakbond CGT verkeert in grote financiële moeilijkheden. Secretaris-generaal Henri Kra- sucki heeft het publiek gevraagd hem te helpen met een lening. En hij heeft ertoe opgeroepen om weer lid te worden van zijn bond, die volgens de officiële cij fers de laatste tien jaar zo'n der tig procent van zijn aanhang ver loren zou hebben. De officieuze cijfers spreken van ongeveer vijf tig procent. Tot de factoren die tot de lang zame ondergang van de CGT hebben bijgedragen behoort een algemene neiging van de werk nemers om geen lid meer te zijn van enige vakbond. Deze neiging treft de CGT echter het hevigst. Geldproblemen communistische Franse vakbond Onvrede met de politiek van de communistische partijleider Marchais en teleurstelling over de niet ingeloste beloften van de aanvankelijk socialistisch-com- munistische regering van presi dent Mitterrand hebben tot de neergang bijgedragen. Terwijl de ster van de CGT daalde, steeg die van de a-politieke vakbond For ce Ouvriere. Bij vakbondsverkie zingen verloor de CGT steeds meer van zijn roemruchte „bas tions", onder andere die in de staalindustrie, een aantal sleutel posities in de automobielindus trie en bij de Franse spoorwegen. Een financieel probleem van directe aard ontstond door de bouw van een gigantisch vak bondspaleis met een enorme staf aan personeel, dat 300 miljoen francs heeft gekost. Daarvan diende 200 miljoen tegen de fan tastische rente van 17 procent te worden geleend. Een poging van vakbondslei der Krasucki om geld los te krij gen van premier Fabius liep op niets uit. Krasucki maakt deel uit van het politburo van de commu nistische partij die zijn bondge nootschap met de socialisten in de regering had opgezegd. 'Topambtenaar onderbetaald' DEN HAAG (ANP/GPD) - Ministers hebben geregeld onevenredig veel tijd nodig om te reageren op bevindingen van de Algemene Rekenkamer, het college dat uitgaven van het ryk controleert. Zij overschrijden vaak ruimschoots de termijn van twee (maximaal drie) maanden die is afge sproken. De Rekenkamer overweegt haar bevindingen voortaan eventueel te publiceren zonder commentaar van de betrokken minister, temeer omdat er steeds meer tussentijdse rapporten zullen verschijnen. Zo zal binnen kort apart verslag worden uitgebracht over de zogenaamde Walrusaffaire (grote verliezen bij de kop van onderzeeboten). Bovendien ziet de Rekenkamer steeds meer werk op zich afkomen. Tot nu toe vallen alleen de departementen onder het toezicht van de Reken kamer, evenals de universiteiten, academische ziekenhuizen en staatsbe drijven (PTT, de Staatsdrukkerij). De mogelijke uitbreiding betreft in stellingen van sociale verzekeringen en - naar aanleiding van de RSV- affaire - bedrijven die steun ontvangen van de overheid. Om aan die toenemende vraag te kunnen voldoen heeft de Rekenka mer meer ambtenaren nodig. Momenteel zijn er 300 ambtenaren in dienst voor een totaalbedrag van bijna 25 mfljoen gulden. Het aantrekken van gekwalificeerde ambtenaren is evenwel een probleem. „Wij kunnen deze mensen vaak te weinig financieel perspectief bieden, waardoor goede onderzoekers ons ontglippen", aldus president F.G. Kordes. Hij signaleert dat ook veel problemen bij de overheid zijn terug te voeren op een gebrek aan mensen met een goede opleiding en ervaring. Vaak stappen topambtenaren over naar het bedrijfsleven omdat zij daar veel meer kunnen verdienen. Met name blijkt dat ten aanzien van de automatisering, die bij de meeste departementen zeer stroef verloopt door een gebrek aan computerdeskundigen en accountants. Volgens Kordes - hij volgde begin dit jaar drs. H. Peschar (met pen sioen) op - worden de problemen van gebrekkige automatisering in de komende jaren nog nijpender, omdat informatieverwerking met compu ters steeds sneller om zich heen grijpt. Het voorstel van het kabinet om deze ambtenaren 10 procent extra salaris te bieden noemde hy „niet zo erg veel". Volgens hem gaat het om een „urgent probleem", dat niet met „lapmid delen" is op te lossen. WILLEMSTAD (ANP) - De Nederlandse Antillen wij ken niet voor de wens van de Nederlandse Tweede Ka mer om af te zien van het benoemen van een eigen procureur-generaal op Aru ba, wanneer dit eiland op 1 januari 1986 de status van land krijgt binnen het ko ninkrijk. Dat bleek gisteravond na afloop van een tweedaags overleg tussen de regering van de Antillen en de eilanden Curacao, Bonaire, Saba, St. Eustatius en St. Maarten. Zowel Aruba als de overige ei landen willen dat in de nieuwe si tuatie Aruba en de Antillen (van vyf eilanden) een eigen procureur- generaal krijgen. Tijdens vorige besprekingen besloten Aruba en de overige eilanden wel een ge meenschappelijk Hof van Justitie in te stellen, dat belast zal worden met de rechtspraak in hoger be roep op beschikkingen en vonnis sen op Aruba en de Antillen. Het Openbaar Ministerie bij dat Hof zal Toch procureur-generaal voor Aruba? echter „landelijk" georganiseerd worden. De Tweede Kamer verzocht de Nederlandse regering tijdens de behandeling van de begroting voor Antilliaanse zaken in een motie van WD-woordvoerster Erica Terpstra „er op toe te zien, ter waarborging van de eenheid van rechtspraak en rechtzekerheid, dat het Openbaar Ministerie bij het ge meenschappelijk Hof van Justitie onder leiding komt van een procu reur-generaal". De Tweede Kamer is bevreesd dat de procureur-generaal op Aru ba te veel onder politieke druk komt te staan. Met deze motie heeft de kamer minister Jan de Ko ning teruggefloten die in februari akkoord ging met de aanstelling van twee procureurs-generaal (pg's). De kwestie ligt zeer princi pieel in de Kamer. Woordvoerders van WD en PvdA dreigden zelfs niet mee te werken aan de wijzi ging van het koninkrijksstatuut, nodig om de invoering van de sta tus aparte mogelijk te maken. PvdA-woordvoerster Jabaay zei: „Twee pg's alleen over ons lijk". De Antilliaanse minister mr. Hendrik Croes (MEP), belast met de voorbereiding van de status aparte, verklaarde dat de Tweede Kamer geen juridische argumen ten heeft aangevoerd waarmee het Antilliaanse standpunt doeltref fend kan worden bestreden. „Kij kend naar die motie hebben we ge concludeerd dat er ruimte is voor twee pg's. We blyven dan ook op ons standpunt". Oplossing Tijdens de tweedaagse conferen tie van de eilanden en centrale re gering, is van de kant van St. Maar ten een oplossing aangedragen om uit de impasse te komen die is ont staan rond het zogeheten solidari teitsfonds. Dit fonds (begroot op 24 miljoen Antilliaanse guldens) moet vooral de kleinere eilanden vrijwa ren van de negatieve financiële consequenties van het uittreden van Aruba. De verdeling van de bijdragen leidde tot een harde con frontatie tussen Nederland en de Antillen toen minister De Koning (Antilliaanse zaken), begin februari een bezoek bracht aan de Antillen. Nederland wil niet meer dan 20 procent in dit fonds bijdragen en vindt dat Aruba 25 procent en de Antillen 55 procent voor hun reke ning moeten nemen. Deze verdeel sleutel bleek voor zowel de rege ring van de Antillen als de eilanden onaanvaardbaar. Alleen Aruba ging toen na de nodige Nederland se druk door de knieën. Gisteravond besloten ook de overige eilanden en de centrale re gering alsnog akkoord te gaan met het Nederlandse voorstel. De om mezwaai komt nadat St. Maarten meedeelde dat het per 1 januari 1986 haar belastingdienst zover heeft georganiseerd dat het voor taan ook kan bijdragen aan de cen trale landskas. Tot nu toe is dit niet het geval. „Door de bijdrage van St. Maarten, geschat op ongeveer 50 miljoen (Antilliaans) per jaar krygt de Antilliaanse regering nu meer ruimte alsnog voor 55 pro cent in het fonds bij te dragen", zo verduidelijkte minister Frank Ro zendal. Woi^en is meer dan meubels kopen en ergens in je huis neerzetten. Wonen is een spiegel van je eigen smaak. Je omringen met een sfeer, waarin je je thuis voelt. Daarom kiest u bij Europameubel Benthuizen altijd precies dat ene meubelstuk of die stijl die helemaal bij u én uw budget past. Daarom vindt u bij Europameubel Benthuizen een kollektie die net een tikkeltje anders en onderscheidend is. Of het nu om strak eigentijds, of tijdloos modern gaat. Wie bovendien een vrijblijvend advies op prijs stelt, zet Euro pameubel Benthuizen bovenaan op z'n lijstje. Het loont dubbel en dwars de moeite. Ontdek de veelzijdigheid van wonen bij Europameubel Benthuizen! ri 100% garantie 2.9 mnd no-risk garantie 3.15 dagen omruil garantie 4. Garantie-afloop keuring 5. Kamsteeg voordeel bonus kaart 6. Deskundig advies m.b.t financiering en verzekering Onze occasions krijgen allemaal het volkswa- gen No-Risk garantie-systeem mee. daarnaast p hanteren wij de BOVAG-garantie van 3 maanden 1 met daar boven op de Kamsteeg geen gezeur-garantie Dat is toch een heleboel garantie met een heleboel zekerheid? I Auto selektiel PRIJSKLASSE 5000,- tot 10.000,- VW Derby CLS.zilver VWGoifSautgroen VW PAssat LS 2-drszilver VW Passat GL dieselgroen Audi 80 LSgroen Toyota Corolla Combi 1.3blauw groen PRIJSKLASSE 10.000,- tot 15.000,- VW Golf D wil VWPWoCblauw VWGolfCgroen VW Golf C beige VWGolfCgroen VW Golf C 4-drs. schuifdakgrijs VW Golf L 4-drsgeel Jettaoranje GolfSrood Opel Kadett 1.2 Sgroen Opel Kadett 1.3 Sbruin Opel Kadett 1.2bruin BMW 31 Sigrijs Alfa Romeo GTVzwart Mitsubishi Galant 2.0 GLSwit 1980 1978 1980 1978 1979 1980 1980 1982 1980 1982 1980 1981 1981 1982 1981 1982 1980 1982 1981 1983 1980 1981 1982 IVW-AUDI Occasion Select l PRIJSKLASSE 15.000,- en hoger VW Jetta C dieselgroen 1982 VW Jetta C dieselrood 1982 VW Jetta LXanthraciet 1984 VW Passat GL dieselblauw 1982 Audi 80 GL dieselzilver 1983 Audi 80 CC Turbo diesel (demo)grijs 1984 VW Golf CL diesel (demo)blauw 1985 Keuze uit 80 occasions kamsteeg GEVERSSTR. 30 - 071-173414 dagelijks 09.00-18.00 uur. Koopavond geopend zaterdag 10.00-17.00 uur. 4 mnd. 100% garantie. (9 mnd. no-risk garantie mogelijk) 70.000 groen VWGoHLSl 6 1979 55.000 oranje VW Golf C 1 3 1980 62.000 geel VW Golf diesel Stayer 1982 120.000 met. Wauw VWGolfC 11 1982 40.000 zilver VW Golf Cl 1 1983 45 OOO blauw VW Jetta C 1980 35.000 met. groen VW Passat CL 1982 35.000 zilver VW Santana GX 5 cil 1982 65.000 goud Audi 100 GL 5 1979 48.000 wit Audi 80 CL 1983 65.000 blauw Audi 80 CL 1983 20 000 met. blauw Keuze uit 40 occasions kamsteeg LEII v.d. VALK BOUMANW. 2 - 071 -899212 dagelijks 09.00-18.00 uur. Koopavond geopend zaterdag 10.00-17.00 uur. 4 mnd. 100% garantie. (9 mnd. no-risk garantie mogelijk) KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! Het bespaart u tijd en energie door bij 'HET COMPLETE WONEN IN HET GROENE HART VAN HOLLAND' Europameubel Benthuizen een vertrouwde naam achter de grote merken Neem nou Leolux! Eenvoud van vorm en gebruik van natuurlijke materialen. Twee eigenschappen die Leolux meubelen onderscheiden van vele andere meubelen. Tijdloos van ontwerp, waardoor Leolux meubelen in vrijwel ieder interieur zijn toe te pas sen. Leolux meubelen zijn van geraffineerde eenvoud, tijd loze elegance, helemaal anders! Perfekt door vakmensen gemaakt. Daarom geeft Leolux u ook 5 jaar garantie op de konstruktie, zwart op wit. Jarenlang woonplezier voor een prijs waar u goed mee zit!

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15