Philips zet mes in tv-fabrieken WERELDBEKEND AROMA NU OOK IN GOUD 41s Amrobank: nog 1000 banen weg Extra steun staalindustrie j| 'Korter werken geen oplossing' Kamer eist verlaging nieuwe PTT-tarieven 25 stuks DONDERDAG 28 MAART 1985 mo,, EINDHOVEN (ANP) - Philips zet in de loep van dit jaar het mes in de sectoren beeld JgH en geluid en grote huishoudelijke apparaten. Daar is 725 miljoen gulden voor uitge trokken. In de markt voor grote huishoudelijke apparaten heerst op het ogenblik een Si grote overcapaciteit en scherpe concurrentie. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre- taris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) moet van een bijna unanieme Tweede Kamer de ta riefsverhogingen bij de PTT van 1 januari, 1 maart en 1 april van dit jaar ongedaan maken. De fracties van CDA, PvdA, WD, D'66, SGP en GPV zullen via een motie druk uitoefenen op Scherpenhuizen, die weigert de Kamer tegemoet te ko- Volgens de ruime Kamermeer derheid zijn de door Scherpenhui zen afgekondigde verhogingen in strijd met de afspraak dat de PTT er niet op vooruit mag gaan. Achteraf blijkt er een winst van 40 miljoen gulden uit voort te komen. De woordvoerders van de ontevre den fracties hadden geen goed woord over voor het optreden van de staatssecretaris die de Kamer "onvolledig en gebrekkig" zou hebben voorgelicht. Zo hoort een regering niet met de Kamer om te gaan, meende CDA-woordvoerder Eversdijk. Hij liet nadrukkelijk weten niet ak koord te kunnen gaan met deze verhogingen, die in een enkel geval 500 procent belopen. De reacties uit de Kamer werden nog feller toen Scherpenhuizen alle beschul digingen van de hand wees en niet bereid bleek de motie uit te voeren. Wel wilde hij vóór 1 mei proberen tot een nieuwe aanpassing van ta rieven te komen "waar dat moge lijk is." De PTT moet straks de rentieslag aan kunnen tegen de particuliere bedrijven. Met de hui dige prijsverhogingen wordt voor komen dat het staatsbedrijf straks voor drastische verhogingen komt te staan, aldus Scherpenhuizen. Er zijn forse verhogingen bij, gaf hij toe, maar in totaal bedragen de ver hogingen tezamen slechts een half procent. Voor 80 procent van de PTT-klanten zal op de maandelijk se telefoonrekening nauwelijks of niets te merken zijn. Technisch al leen al is het onmogelijk de tarie ven per 1 april weer terug te draai en, aldus Scherpenhuizen. Het is de bedoeling om tv-fabrie- ken samen te trekken, maar dat hoeft niet dadelijk ontslagen tot gevolg te hebben. "Het is eerder een kwestie van werkgelegenheid verleggen", aldus het bestuur op de persconferentie waar het jaarverslag werd toegelicht. Bo vendien verdwijnen bij Philips dit jaar alleen al door pensionering en uittreding 3500 tot 4000 mensen. Volgens president-directeur Dekker kan van arbeidsduurver korting alleen geen oplossing wor den verwacht. "Iedere herverde ling van arbeid moet worden ge toetst aan de vraag of daarmee ook Schiphol nu zevende in West-Europa SCHIPHOL (GPD) Door aan for se toename van het luchtvervoer in 1984 is Schiphol opgeklommen van de zesde naar de zevende plaats op de lijst van de drukste Westeuropese luchthaven. Dat blijkt uit het vandaag verschenen beknopte jaaroverzicht van de NV Luchthaven Schiphol. Voor Schiphol was 1984 in alle op zichten een record-jaar. Het ver voer via de luchthaven groeide ex plosief. Het aantal passagiers steeg ten opzichte van 1983 met 9,1 pro cent, het luchtvrachtvervoer met 18,3 procent en het postvervoer met 9,8 procent. Doordat de vlieg tuigen beter waren bezet, steeg het aantal vliegtuigbewegingen slechts met 1,1 procent. - Schiphol heeft nu alleen Heathrow en Gatwick (Londen), Charles de Gaulle en Orly (Parijs), Frankfurt en Rome nog voor zich. Wat vrachtvervoer betreft, behield Schiphol een vierde plaats. hogere produktiviteit en lagere kostprijzen kunnen worden be reikt". Ook bestuurslid ir. M. Kuil man zegt dat arbeidstijdverkorting alleen dan een kans maakt wan neer de concurrentiepositie verbe tert. "De aard van de concurrentie is thans anders dan vroeger. Hadden we toen te strijden tegen de lage lonen in bepaalde landen, thans hebben we te maken met een verfijnde mechanisatie en verlen ging van de werktijden in die lan den. In sommige landen wordt ze ven maal 24 uur per week gewerkt. Om onze produktiviteit te verho gen zullen wij moeten streven naar verlenging van de bedrijfstijden", aldus Kuilman. De verliezen in de sector beeld en geluid (het negatieve bedrijfsre sultaat liep vorig jaar op van 194 naar 416 miljoen gulden) worden voor een groot deel veroorzaakt door de grote prijsdruk en de aan loopkosten van VHS-videorecor- ders. Met uitzondering van de com pact disc groeide de Europese markt voor consumentenelektroni ca nauwelijks. Mede gezien de bestaande over capaciteit resulteerde dit in een toenemende concurrentie waar door het prijsniveau onder druk kwam te staan, ondanks de uitste kende verkopen van zowel V-2000 als VHS-recorders. De omzet van de gehele sector steeg vorig jaar met 7 procent tot 12,4 miijard gul den. Buiten Europa nam de vraag naar videocassetterecorders wel belangrijk toe. In die markten kon Philips haar positie handhaven. Bij de videorecorders verwacht Phi lips een groter martkaandeel te be halen. In het algemeen verwacht Phi lips dat de geleidelijke structurele verbetering van de winst zich de komende jaren zal voortzetten. "Weliswaar is 2,3 procent resultaat na belasting in verhouding tot de omzet beter dan het laagste punt van 0,9 procent in 1981, het is nog niet voldoende. Een resultaat van 3 a 4 procent na belasting is ge wenst". aldus Dekker. Zeker voor 1985 mag niet op de zelfde uitzonderlijke winstsprong als in 1984 worden gerekend. De omzetgroei in volume zal duidelijk lager liggen dan de 10 procent in 1984. "Wat overblijft zal echter een behoorlijke groei zijn", aldus de toch vrij optimistische Dekker, die bestrijdt dat Europa een technolo gische achterstand zou hebben op de rest van de wereld. "Wij zijn van mening, dat deze achterstand, al thans op ons gebied, vandaag de dag niet bestaat. Het gevaar is ech ter groot dat Europa wel achterop raakt indien de aanwezige techno logische kennis niet snel kan wor den omgezet in door de markt ge wilde produkten. Onze onderne ming zal er alles aan doen om dit gevaar te keren". DEN HAAG Ambtenaren in Den Haag hebben gisteren o-pnieuw een poging ondernomen de Tweede Kamer te bewegen de verplaatsing van overheidsdiensten naar Groningen te blokkeren. Voorzitter Akkermans van de dienst Omroepbijdragen (rechts) overhandigde Kamerlid Aarts een petitie. Aarts is voorzitter van de Kamer commissie voor spreidingszaken. Gist-Brocades De omzet van Gist-Brocades is vorig jaar toegenomen van f 1563 miljoen tot f 1747 miljoen. De winstgevendheid ging van f 50,4 miljoen naar f 75,6 miljoen. Op grond hiervan en gezien de gang van zaken in de eerste maanden van dit jaar wordt voorgesteld, het dividend te verhogen van f 4 tot f 5 per aandeel, in contanten of naar keuze in de vorm van een nieuw aandeel op 33 bestaande ten laste van de kapitaalreserve. Vrije benzine Volgens Konsumenten Kontakt is de zogenoemde 'vrije benzine' gemiddeld drie cent goedkoper dan en in kwalitateit gelijk aan merkbenzine. Dit is gebleken uit een landelijk prijzenonderzoek dat deze consumentenorganisatie sa men met de Industriebond FNV heeft gedaan. KK raadt consumen ten aan 'vrije benzine' te kopen. De consumentenorganisatie heeft dit woensdag bekendgemaakt. Ecuador Het openbare leven in Ecuador is gisteren door een algemene sta king van een dag in grote mate ver lamd. De in het „Eenheidsfront van Arbeiders" samenwerkende vakcentrales beoogden met de sta king een protest tegen het besluit van de regering om het minimum loon te verhogen tot slechts 70 en niet 83 dollar, zoals voordien was besloten door het parlement, dat door de oppositie wordt gedomi neerd. Hofnar De curator in het faillissement van Hofnar Sigarenfabrieken bv te Valkenswaard, mr. A.A.M. Dete- rink te Eindhoven, heeft met de Amro-bank, de belastingdienst, de bedrijfsvereniging en leveranciers overeenstemming bereikt over voortzetting van de activiteiten van Hofnar in sterk afgeslankte vorm voor de duur van 15 weken. Medio juli zullen de poorten van het Hofnar-complex definitief ge sloten worden, aldus de cutaror. De verkoop van Hofnarsigaren zal normaal doorgaan, aldus de mede deling. Met het doorwerken wordt geprobeerd Hofnar alsnog te ver kopen, geheel of in gedeelten. Aardappelen De export van Nederlandse poot- aardappelen bereikt in het nog lo pende seizoen 1984-1985 een re cord. Er wordt meer dan 500.000 ton uitgevoerd met een waarde van 400 miijoen gulden. In het tot nu toe beste seizoen, 1982/83, werd 435.000 ton uitgevoerd met een waarde van 325 miljoen gulden. De Nederlandse Federatie voor de Handel in Pootaardappelen (NFP), die dit woensdag bekend heeft ge maakt, verwacht dat de export naar landen buiten de Europese Gemeenschap nog verder zal groeien. HOUSTON/DEN HAAG (UPI/ ANP) - Een jury in de Amerikaan se stad Houston heeft gisteren de Amerikaans-Libanese zakenman Frederick Soudan op 17 punten schuldig bevonden in het proces dat tegen hem was aangespannen wegens zijn aandeel in de fraude met de supertanker „Salem". Soudan wordt beschouwd als één van de hoofdverdachten in wat wel wordt genoemd „de grootste scheepsfraude aller tijden". Na een beraad van negen uur achtte de ju ry hem schuldig aan onder andere fraude, vervoer van gestolen goe deren en meineed. Hij kan daar voor worden veroordeeld tot in to taal 86 jaar gevangenisstraf. De uit spraak van de rechtbank in Hous ton is vastgesteld op 22 april. Vast staat dat Soudan in hoger beroep zal gaan. Soudan wordt beschuldigd van het plegen van fraude bij de ver koop van 193.000 ton ruwe olie aan het door een boycot van de OPEC- landen getroffen Zuid-Afrika en van medeplichtigheid aan het tot zinken brengen van de 210.000 ton Hoofdfiguur Salemfraude: 86 jaar cel? metende, onder Libanese vlag va rende „Salem". Getuigen hebben voor de rechtbank bevestigd dat Soudan heeft samengewerkt met de Rotterdamse zakenman Anton R. Volgens Scotland Yard in Lon den, die de zaak in eerste instantie heeft onderzocht, is R. het brein achter de zwendel. R. heeft altijd ontkend iets te maken te hebben gehad met de op 17 januari 1980 voor de kust van Senegal verdwe nen supertanker. Soudan sloot in 1979 een over eenkomst met de Zuidafrikaanse staatsoliemaatschappij. Op grond van die overeenkomst wist hij een lening van 12,5 miljoen dollar te sluiten bij een Zuidafrikaanse bank. Met dat geld kocht hij de Sa lem, die hij vervolgens by Lloyds in Londen verzekerde voor het dubbele van het aankoopbedrag. In december van dat jaar nam de Salem in Kuweit 193.000 ton ruwe olie in die - terwijl het schip op zee was - voor 56 miljoen dollar werd gekocht door Shell International in Londen. De olie werd nooit afgeleverd in Europa maar aan het eind van de maand gelost in de Zuidafrikaanse havenstad Durban. Om de diefstal te maskeren werden de tanks met zeewater gevuld en werd de Salem "door de bemanning voor de kust van Senegal, op een van de diepste plaatsen van de Atlantische Oce aan, met explosieven tot zinken ge bracht. Onmiddellijk na het bekend wor den van de fraude - een beman ningslid praatte zijn mond voorbij - betaalde Zuid-Afrika 30,5 miljoen dollar aan Shell. Soudan zelf zou aan de transactie 4,25 miljoen dol lar hebben overghouden, aldus de officier van justitie. Hij zou dit be drag voor de belastingen in de VS verborgen hebben gehouden. EG-ministers: nog één jaar BRUSSEL (AP) - De ministers van Industrie van de Europese Gemeenschap hebben woensdag een ak koord bereikt waarbij het enkele lidstaten wordt toe gestaan hun staalbedrijven dit jaar meer subsidie te geven. De landen die hierom hebben gevraagd zijn Frank rijk, Italië, Belgie en Luxemburg. De ministers wel zijn van oordeel dat alle overheidssteun aan de Euro pese industrie vanaf 31 december 1985 tot het verle den moet behoren. 'Het is een absolute vereiste dat deze bepaling strikt in acht wordt genomen. Na die datum zal geen overheidssteun meer worden getole reerd,' aldus een communique. Eerder deze week zei Frankrijk nog te verwachten dat twee van zijn staatsbedrijven, Usinor en Sacilor, waarschijnlijk ook na 1985 overheidssteun zullen be hoeven. Italië wil dit jaar 2,19 miijard ecu (f5,6 miijard) extra in de staalindustrie pompen; Frankrijk 1,5 mil jard ecu (f4,5 miijard); Belgie 0,18 miljard ecu (f450 miljoen) en Luxemburg 0,21 miljard ecu (f520 mil joen). In ruil voor de toezegging dat zij meer subsidie mo gen verstrekken beloofden de betrokken landen te zullen streven naar een verlaging van hun produktie- capaciteit. Met name West-Duitsland had hierop aan gedrongen om de levenskansen van verliesgevende bedrijven te verhogen. Landbouwprij zen De ministers van landbouw van de EG hebben gis teren het zogenoemde prijsjaar voor een aantal land-, bouwprodukten verlengd tot 15 april. Het gaat om melk en melkprodukten, rundvlees, schapevlees en gedroogde voedergewassen. De verlenging is noodza kelijk omdat de ministers na drie dagen beraad in Brussel niet zijn toegekomen aan het vaststellen van de landbouwprijzen voor het nieuwe landbouwjaar. Minister Braks(Nederland) zei na afloop gezegd dat hij niet voor 15 april zal besluiten over de wijze waar op het komende landbouwjaar de superheffing zal worden geheven. Zoals bekend kan de heffing per in dividuele melkveehouder worden geheven of per zui velfabriek, waarbij de individuele quota van de melkleverende boeren worden samengevoegd. AMSTERDAM (GPD) - Bij de AMRO-bank zullen in een jaar tijd duizend (full-time) banen verdwij nen. Het aantal vestigingen van de bank in ons land is al terug gelopen van 837 tot 828. Het aantal perso neelsleden daalde met 157 tot 23.341. De voorzitter van de Raad van Bestuur, mr. R. J. Nelissen, heeft gisteren in een toelichting op het jaarverslag gezegd dat de (ge leidelijke) afname van de duizend banen tot eind 1986 zal duren. Dit aantal is de helft van het natuurlij ke verloop in de bedoeld periode, als gevolg van automatisering, ver betering van de efficiency en de beperkte economische groei in Ne derland. Het aantal mensen bij de bank zal overigens minder afnemen als gevolg van het toenemen van het aantal parttimers. Dit jaar voert de AMRO de opleiding in voor nieu we functies. Op deze manier wordt geprobeerd werknemers op te van gen wier baan verloren gaat. De AMRO heeft trouwens enige hon derden functies waarvoor moeilijk mensen zijn te krijgen. Het gaat vooral om kredietfunctionarissen, functionarissen voor de automati sering en voor de interne controle. De eerste golf van arbeidstijdver korting heeft bij de AMRO geleid tot een herbezetting van 30 tot 50 procent. In het jaarverslag van de AMRO- bank wordt over het afgelopen jaar gezegd dat de economische ople ving nog niet heeft geleid tot een grotere vraag naar krediet. In ons land bleef deze vraag beperkt om dat in veel bedrijven de rende mentsverbetering werd gebruikt voor verbetering van de vermo gensverhoudingen en voor verrui ming van de geldmiddelen. De kwaliteit van de binnenland se kredietverlening verbeterde. De omvang van de binnenlandse kre dietverlening aan zakenrelaties en particulieren daalde met 2,3 pro cent. Binnen deze post nam het uit staande bedrag aan woninghypo theken enigszins toe. De stijging van de totale kredietportefeuille met f 1,5 miljard vond vooral plaats in de kredietverlening aan zaken relaties in het buitenland. Heijn klaagt nood over bestedingen DEN HAAG (ANP) - Het beste dingsniveau in Nederland is zo langzamerhand afgezakt naar dat van tien jaar geleden. Het econo misch herstel gaat vrijwel geheel aan de binnenlandse markt voor bij. Dit heeft de voorzitter van de Raad voor het Filiaal- en Grootwin kelbedrijf (Raad FGB) A. Heijn gis teren in Den Haag gezegd bij de presentatie van het jaarverslag 1984 van de Raad FGB. Heijn zei de betekenis van de door het kabi net verschafte lastenverlichting aan het bedrijfsleven niet te onder schatten. Een kleine bijsturing van het be leid zou volgens de Zaandamse su perkruidenier echter wenselijk zijn om het vertrouwen van de consu ment te versterken en een toe komstperspectief te openen waar in ook het winkelbedrijf de weg naar herstel weer kan inslaan. Eversdijk meent dat zo'n hoog ontwikkeld bedrijf als de PTT geen knip voor de neus waard zou zijn als de tarieven niet op korte ter mijn zouden kunnen worden te ruggedraaid. Zo dacht de hele Ka mer er over. Maar Scherpenhuizen bleef bij zijn oude voorstel, waarbij hij de bereidheid uitspraak met na me te bezien of voor de 20 procent van de PTT-klanten die getroffen worden nog iets kan worden ge daan. Vandaag, de laatste dag voor het Paasreces, zal de Kamer over de motie stemmen. Van der Doef wil de weten wanneer er een kabinets standpunt over de eis van de Ka mer te verwachten valt. Hij kreeg geen antwoord omdat Kamervoor zitter Dolman hem er op wees dat de motie eerst moet worden aange nomen alvorens er op kan worden gereageerd. OESO wil vervoer van gevaarlijk afval regelen BASEL (Rtr) - Op een bijeen komst van 21 geïndustrialiseerde landen is aangedrongen op een we reldomvattende conventie om het risico van ongelukken bij het ge staag groeiende internationale ver voer van gevaarlijke afvalstoffen te verminderen. In een gisteren bekend gewor den rapport van een tweedaagse conferentie in Basel merkt de Or ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO) op dat de bestaande controle op grensoverschrijdende transpor ten van dergelijke stoffen niet al tijd optimaal is. Naar de mening van hoge regeringsvertegenwoor digers op de conferentie, onder wie negen ministers, bestaat er ernstig gevaar voor de mens en het milieu als deze transporten niet scherp worden gecontroleerd. Twee jaar geleden verdwenen 41 vaten met het uitermate gevaarlij ke dioxine, dat afkomstig was van een chemische fabriek in het Ita liaanse Seveso. Zij werden pas acht maanden later teruggevonden in een leegstaand slachthuis in Frankrijk. In het rapport wordt gezegd dat een internationaal en juridisch bin dende overeenkomst inzake con trole op dergelijke transporten vóór eind 1987 gereed dient te zijn. Een desbetreffend voorstel zal in juni worden voorgelegd aan een in Parijs te houden vergadering van ministers van de OESO-landen. De ministers zullen dan ook praten over de mogelijkheid dat landen die geen lid van de organisatie zijn zich bij de conventie kunnen aan sluiten. De kosten van strengere controle zullen voor de industrie met slechts maximaal een procent stij gen. Momenteel bedragen zij zo'n 13,3 miljard dollar per jaar. De OE SO heeft beraamd dat haar 24 lid staten jaarlijks circa 300 miljoen ton gevaarlijk afval produceren. Hiervan komt 10 procent voor re kening van de Europese industrie. In 1983 passeerde ongeveer 2,5 miljoen ton gevaarlijk afval de grenzen. Een fors gedeelte ging naar landen in Oost-Europa en de Derde Wereld, waar de kosten van opslag en vernietiging laag zijn. Sommige afgevaardigden waar schuwden dat, hoe strenger toe komstige controlemaatregelen zul len zijn, hoe groter het risico wordt dat de producenten van gevaarlijk afval zich zullen wenden tot landen die minder of helemaal geen voor schriften op dit terrein hebben. VARKENSPEST - De door de Afrikaanse varkenspest direct in hun voortbestaan bedreigde Vlaamse varkenshouders kunnen rekenen op tijdelijk steun van de Europese Gemeenschap. EG- Landbouwcommissaris Andries- sen heeft dit gisteren meegedeeld, nadat de Belgische staatssecretaris van Europese zaken en landbouw, De Keersmaeker, daarom had ge vraagd tijdens de landbouwraad. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13