E/Leiden betaalt zware tol TJMi staan klungelen' 'Go Ahead heeft Lof voor Gerets LJshockeyteam geeft Noren pak slaag Deling zet oefenweek van Oranje op de tocht Ook Den Bosch verliest Van Leeuwen pechvogel in zaalinterland tegen Spanje Bekerstunts Helmond en Wageningen Smeding klimt in titelstrijd DONDERDAG 28 MAART 1985 PAGINA 11 Van der Gijp zet Gerets op het verkeerde been en haalt uit naar 0-1. MAASTRICHT (GPD) - MW mag donderdag 11 april in Eindho ven proberen om in tweede instan tie de halve finale te bereiken van de KNVB-beker. Daarvoor moet dan wel PSV in eigen huis versla gen worden, want gisteravond bleef deze matige wedstrijd na ne gentig minuten voetbal steken bij een gelijkspel (1-1). De Maas trichtse ploeg verdiende die pun- tendelsing op basis van inzet en kansen in de tweede helft. De eerste periode was het aankij ken nauwelijks waard. De 8000 toe schouwers (toch een schamele op komst gezien het aantal van 13.000 kijkers dat vooraf werd genoemd) zagen een zeer voorzichtig spelend PSV, dat vooral geen balverlies wilde lijden. Bijna elke aanval ver liep via minimaal vijf schijven waardoor MW nauwelijks kon worden verrast. De eerste helft kende slechts twee noemenswaardige momen ten. Eén kans voor de mee opgeko men Nanninga (een inzet die door Van Breukelen knap werd gepa reerd) en dat ene onverwachte mo ment, tien minuten voor rust, toen de overigens zwak spelende Van der Gijp op aangeven van Thore- sen en Lokhoff van twintig meter afstand inschoot (0-1). De ploeg van Barry Hughes stond in die eer ste periode permanent met de rug tegen de muur. „Er was amper doorkomen aan", gaf PSV-coach Jan Reker later toe, al mag dat niet als een verdienste van MVV aange merkt worden. Gerets Alle ogen waren natuurlijk op Eric Gerets gericht. In zijn eerste optreden sinds zijn schorsing maakte hij een degelijke beurt. „De mensen hebben nog lang met de echte Gerets gezien, want om warm te draaien heb ik zeker vijf, zes wedstrijden nodig. Ik heb mij vanavond, conform de afspraak met de trainer, vooral defensief be zig gehouden. In de toekomst zal ik zeker een keer of zeven een rush naar voren maken, maar dat leek mij vandaag nog iets te vroeg". Gerets, deze keer nog rechter vleugelverdediger maar binnen kort op het middenveld als spelbe paler (dat is althans de opzet), had weinig moeite met Kenneth Brylle, al dient gezegd dat de Deen even als zijn ploegmaats ver onder het gangbare niveau speelde. Nanninga, die door de goed flui tende Bakker op een gele kaart werd getracteerd na een charge te gen Brylle, verscheen na rust voor in. Halverwege die tweede helft, waarin Pierre Vermeulen in tegen stelling tot vóór rust nu wel rende rende solo's afleverde, kwamen de Eindhovenaren knap onder druk te staan. Vermeulen stond ook aan de ba sis van de Limburgse gelijkmaker. Zijn voorzet werd ingetikt door Re- ginal Thai (1-1). Vanaf dat mo ment moest PSV zowaar alle zeilen bijzetten om niet tegen een neder laag aan te lopen. Het behoudende spelletje van de Brabanders was er duidelijk op gericht om het beker- karwei in Eindhoven te klaren. Vlak voor tijd mislukte die opzet overigens toch nog bijna toen De- lahaye op een verre ingooi van Ge rets maar hoefde in te schieten. In die scrimmage pal voor de doellijn raakte de kleine bikkelaar alles wat bewoog, behalve de bal. „Het had inderdaad nog verkeerd kunnen uitpakken", zei Reker met gevoel voor realiteit. „Wij hadden niet on ze beste dag en MW speelde goed op de counter". Dat Barry Hughes niet ontevre den was „al hadden we de halve fi nale binnen handbereik", maakte lang niet alles goed. Zijn compli ment aan het adres van Gerets, die meteen na het duel door de Waalse televisie uitvoerig werd geinter- viewd, was meer dan terecht. „Ik heb lang op deze eerste wedstrijd gewacht", zei de dappere Belg. „Nu hoor ik er tenminste weer he lemaal bij..." Dat geldt trouwens niet alleen voor Leiden, maar evenzeer voor de an dere favoriet, landskampioen Den Bosch. Die ging, ook ail in eigen hal, met 74-78 keihard op zijn bek tegen het kansloos geachte Am sterdam en moet nu zaterdag in de Apollohal maar afwachten of het gisteren bij de tegenstander een kwestie was van een eenmalige be vlieging, dan wel dat het de Am sterdammers ernst is inzake het volledig schreef trekken van de verhoudingen. Als dat zo zou zijn is er echt sprake van een verrassing van de eerste orde. Voor Leiden geldt dat in minde re mate. Want mocht de nummer twee van de reguliere competitie zaterdag het loodje leggen, dan is er in elk geval één man binnen ei gen gelederen die een dergelijke ontknoping voorspelde. Prat ging Van Helfteren daar zeker niet op. "Integendeel", verzuchtte hij na af loop van de kansloze 76-88 neder laag. "Ik had het zo graag zo anders gezien. Maar het is niet anders en ik was er bang voor." Die angst was hem ingegeven door de neerwaartse spiraal waarin zijn ploeg zich de laatste maand be vond en, daar lijnrecht tegenover, de juist sterk oplopende curve in de prestaties van Haaksbergen. Terwijl vooral geestelijke ver moeidheid het brein van de eerder dit seizoen zo oppermachtige Leid- se formatie aantastte, ontdeed te gelijkertijd Haaskbergen zich van een loden last in de persoon van de omstreden Amerikaanse coach Al Loonin. Beklemming contra be vrijding. Op het meest cruciale mo ment van het seizoen bepaalden die emoties het beeld. Gegeven het feit dat de ploegen elkaar op papier niets toe behoeven te geven past die uitslag daar op maat in." WOLVEGA (ANP) - Tjitse Smeding heeft gisteravond op de baan van Wolvega door een krachtig optreden in de derde en vierde koers de kans behou den op de Europese titel voor beroepspikeurs. De uit Oude- schoot afkomstige Smeding, compenseerde zijn zwakke start met felle aanvallen. Na acht koersen -dinsdagavond werden er in Hilversum al vier gehouden- staat Smeding twee de. Het klassement wordt ge leid door de Fin Jorma Kontio. De twaalf pikeurs reizen via de Bondsrepubliek Duitsland naar Wenen, waar zaterdag de finale plaats vindt. Gezien zijn LEIDEN - Beek 18 (5), Lockhart 18 (4), Van Helfteren 12 (3), Kragtwijk 11 (3), Ha gens 11 (27%), Wiel 6, Heijdeman 2. Schot percentage 56, rebounds 21, balverlies 8. HAAKSBERGEN - Gaddy 22 (12), Ri chardson 18, Ridderhof 15 (5 driepunters), Faber 14 (88%), Ardon 9, De Vries 6, Kruid hof 2, Kuiper 2. Schotpercentage 63, re bounds 31, balverlies 11. Vijf fouten: geen Arbiters: Woudstra/Kamerling Toeschouwers: 1000. Waar het allemaal misging is niet helemaal duidelijk, feit is wel dat Leiden-coach Ruud Harrewijn te laat de vermoeidheidsverschijnse len bij sommige van zijn spelers onderkende. Even leek het erop - met een knappe overwinning op Den Bosch - dat die inzinking slechts van tijdelijke aard was en dat zijn ploeg alleen maar een te genstander van naam of een goede reden nodig had om, zeg maar op afroep, naar het niveau van rond Kerstmis te reiken. In de hoop vo rige week op de training nog tijdig gas te hebben teruggenomen hield Leiden zich aan die strohalm vast. "Een wankele basis", noemde Van Helfteren dat vooraf. Dat die uitschieter tegen Den Bosch hoogstwaarschijnlijk tot stand kwam door, na een lang en slopend seizoen, het laatste restje wilskracht aan te spreken, lijkt in derdaad meer aannemelijk. Giste ren althans holde Leiden, op een korte fase na, net als in de voorbije weken weer volledig achter de fei ten aan. De ploeg oogde niet fit en dus niet klaar. Demonstreerde een matheid die binnen het kader van de play-offs onwezenlijk aandeed. En kreeg daarvoor van Haaksber gen, dat na het 'schrikbewind' van Loonin onder interim-coach Sybe MAASTRICHT - Na het gelij ke spel van PSV en MW was Leo Beenhakker de verliezer. De interim-coach van het Ne derlands elftal komt door de re play van die bekerwedstrijd op 11 april in de problemen met de voorbereiding van de Oranje-- selectie op de belangrijke WK-kwalificatiewedstrijd te gen Oostenrijk van 1 mei. Beenhakker had vanaf 10 april een oefenweek gepland voor zijn selectie in Zeist. Nu de internationals van PSV hier voor niet beschikbaar zijn, ver wacht competitieleider Jan Huijbregts dat de oefenweek niet doorgaat. LEIDEN Naast een portie gezond verstand, een enorme dosis vechtlust en een grote ervaring binnen het kleine wereldje van de basketbalsport, beschikt Toon van Helfte ren sinds kort over nog een opmerkelijke gave. Namelijk het kijken in het koffiedik en het trekken daaruit van juis te conclusies. Hoewel niemand bij Elmex Leiden daar vooraf aan wilde, voorzag de reserve-center voor wat be treft de eerste ronde van de play-offs uitsluitend en alleen narigheid. Tegen wil en dank kreeg hij vooralsnog gelijk. De stand is 0-1 in het voordeel van Haaksbergen. In con crete kan het dus zaterdag in Tukkerland allemaal over zijn. FRANEKER De entourage was fraaier dan de wedstrijd. Voor dik 120Ó toeschouwers in de schitterende sporthal in het Friese Franeker ging het Ne derlands zaalvoetbalteam gis teravond met 4-1 ten onder in de vriendschappelijke inter land tegen Spanje. Cijfers waarop naderhand maar wei nig af te dingen viel, omdat Oranje verdedigend bepaald geen beste dag had. Hans van Leeuwen toonde dat ongewild eenmaal nadruk kelijk aan. De Leidenaar, die net als zijn stadgenoot Mario Faber maar weinig speeltijd kreeg in Franeker, was de grootste pechvogel. Hij deed de •1-0 van Vic Hermans (13e mi nuut) per ongeluk teniet, door de bal na een crosspass van Ro- driquez in eigen doel te werken. Vanaf dat moment was het gedaan met de rust en ging het defensief echt mis met het Ne derlands team, dat geconfron teerd werd met een paar fraaie Spaanse één-tweetjes die 1-2, 1-3 en in de tweede helft 1-4 opleverden van resp. Bermu- dez en Nicolas (2x). Goals waar bij doelman Westdijk overigens geen beste indruk maakte. Dat laatste gold trouwens ook voor Peter Bastiaanse die in de tweede helft een penalty miste voor Nederland en nog eenmaal op de paal schoot. Zelfs de geroutineerde Vic Her mans had geen beste dag. Hans van Leeuwen en Mario Faber stonden te kort in het veld (10 om 3 minuten) om in hun eigen spel te komen. MW-PSV: 1-1 visieclubs voor de stunts zorgden. Wageningen duwde Go Ahead Eagles van de 'Berg', Helmond Sport klopte Den Bosch in eigen huis met 2-1. FC Utrecht is in de andere halve eindstrijd de tegenstander van de winnaar van de replay van PSV-MW. De Utrechters plaat sten zich via een 2-0 zege bij Spar ta simpel bij de laatste vier. Het bescheiden Helmond dankte de opmerkelijke prestatie in het Brabantse onderonsje in de kwart finale voornamelijk aan Nelemans en Van Tilburg. De routinier fun geerde tweemaal als aangever, de jonge aanvaller produceerde beide goals. Pas elf minuten voor het ein de kon laatste man Van Herpen na mens Den Bosch tegenscoren voor 4000 kijkers. Het was veel te laat. Helmond Sport gaf de zege niet meer uit han den en had daar ook het meeste recht op. Met een defensief, maar uiterst slim spelletje verraste de underdog de favoriet. Bij de eerste de beste offensieve actie al schatte Van Tilburg een pass van Nele mans op juiste waarde en die klap van de derde minuut kwam Den Bosch niet meer te boven. Wel werd Helmond 'bestormd', maar de aanvallen waren gespeend van elke intelligentie. Helmond was veel slimmer en bewees dat in de 70e minuut ander maal via het duo Nelemans (overi gens ook nog bestraft met geel) Van Tilburg. Pas toen Van Herpen voor 1-2 had gezorgd werd het nog even benauwd voor Helmond, dat de zege echter niet meer liet glip pen. Melis nog net binnen de tijd op scherp kwam te staan en zodoende van een rampjaar werd behoed, keihard de rekening gepresen teerd. Agressiviteit was het sleutel woord en waar Haaksbergen daar gisteren een onbeperkte dosis van inbracht, bleven Hagens, Wiel, Beek, Lockhart, Heijdeman en Kragtwijk het antwoord schuldig. Ze wilden wel, maar konden niet. Telkens net mis, telkens net te laat, telkens net afgetroefd door een ui terst gemotiveerde tegenstander. Het duidelijkst kwam dat verschil naar voren in de verdediging en onder het bord. Op die onderdelen waar topduels zoals deze meestal worden beslist. Zo ook nu, met één wezenlijk verschil, namelijk dat het, zoals evenzeer gebruikelijk, ditmaal niet op de laatste minuten aankwam, maar dat Haaksbergen zich ruim voor tijd zeker wist van de uiterma te belangrijke winst. Slechts even moest de oostelijke formatie een storm in een glas water onderdruk ken. Voor het overige speelde Haaksbergen eigenlijk van meet af aan een gewonnen partij. De beroering onstond toen Lei den pal na de pauze (36-47) einde lijk het voorbeeld volgde dat zesde man Van Helfteren vlak daarvoor had gegeven. De 'oude man' bin nen het geheel zorgde er eerst met een fraaie serie van vier treffers hoogstpersoonlijk voor dat zijn ploeg niet al halverwege compleet kansloos was, maar bovendien werkte dat buffelen van hem toch nog zo aanstekelijk op zijn ploeg maten, dat hij zowaar navolging kreeg. Het publiek, dat voor rust met lede ogen moest toezien hoe Haaksbergen-uitblinker Andre Gaddy binnen de bucket het recht geheel in eigen hand had mogen nemen, ging er toch maar even goed voor zitten. Dunks van de voordien te ner veuze en daarom onzichtbare FRIBOURG (GPD) - Het Nederlands ijs- hockeyteam heeft gisteravond zijn eerste zege behaald in het WK voor b-landen. Noorwegen kreeg een stevig pak slaag: 8-2. Door de triomf op de Noren heeft Oranje een prima uitzicht op behoud van de b-status, die de ploeg na drie nederlagen dreigde te gaan verspelen. Zoals de uitslag tegen de toch niet kin derachtige Scandinaviërs al aangeeft, speelde het team van coach Claus Wallin een prima wedstrijd. Opmerkelijk was de produktiviteit van aanvaller Tonny Collard die eerder dit toernooi niet erg overtuigde. Collard scoorde maar liefst viermaal en staat meteen bovenaan de topscorerslijst van het WK in Fribourg. De Heerenveen-speler: "Als ik mijn eer ste kans maar benut. Dan speel ik goed. Dan valt er een druk van me af. Het hele team heeft trouwens uitstekend gespeeld. Het is anders wel een grote zege geworden. Bij 3-2 leek het er niet op dat het op zo'n score zou uitdraaien". De andere Nederlandse goals kwamen van de stick van Bennie Tijnagel, William Klooster, Harry van Heumen en Johan To ren. Nederland sloeg in de derde periode zijn slag. Een 3-2-voorsprong werd uitge bouwd tot de forse 8—2-eindstand. De stand na vier ronden is: 1. Zwitserland 4 ge speeld, 7 punten; 2. Polen 4-7: 3. Italië 4-6; 4. Oosten rijk 4-4; 5. Japan 4-4; 6. Nederland 4-2; 7. Noorwegen 4-2; 8. Hongarije 4-0. Een gave dunk van Bert Kragtwijk. Beek, driepunters van de ditmaal niet dominerende Hagens en bij dragen van de verder onder de maat blijvende Wiel en Lockhart brachten Leiden in drie minuten naast en zelfs even voorbij (52-51) Haaksbergen, dat vluchtte in een time-out en onmiddellijk routinier Faber terugbracht in het veld. Hoe wel die pal daarop tweemaal Kragtwijk langs zich zag vliegen (57-56) slaagde de geslepen rot erin om de rijen juist op tijd weer te sluiten. De flexabiliteit van Haaksbergen deed Leiden vervolgens definitief de das om. Het fysieke spelletje waarmee de Tukkers de tegenstan der in eerste instantie de wil opleg de werkte niet langer omdat alle lange mensen als gevolg daarvan op vier fouten stonden. Maar dat Leiden daardoor eindelijk via Beek naar het bord kon penetreren deerde het steeds zelfverzekerder optredende Haaksbergen geens zins. Gebruik makend van de to taal niet werkende 1-3-1 Leidse (nood)zóne sloegen de gasten dankzij twee driepunters van de steeds vrijkomende Ridderhof en drie snelle sprongschotjes van Fa ber opnieuw een gat: 60-68. Het betekende de nekslag. Over reserves beschikte Leiden niet meer. Ontdaan, vermoeid en be roofd van alle trots gaf de ploeg zich tenslotte maar over. Voor za terdag moet Harrewijn het ergste dan ook vrezen. In zijn rol als waar zegger voorspelde Toon van Helf teren tenminste wederom weinig goeds. "We hebben nog 25% kans. Hooguit". AD VAN KAAM Wageningen hield voor 3700 toe schouwers de reputatie van cup- fighter hoog tegen de Eagles. De Deventer ploeg verzuimde in de eerste helft afstand te nemen en werd daarna het slachtoffer van de aanvalsdrift van Wageningen ener zijds en van defensieve blunders anderzijds. Frappant was dat uitgerekend Oude Wesselink en doelman Jan Jongbloed, nota bene de routiniers die de rust moeten bewaren, afgrij selijk in de fout gingen. Eerst werd een schot van Van der Ley door Oude Wesselink zodanig van rich ting veranderd dat Jongbloed kansloos was (69e min, 1—0). En in de 85e minuut rolde de doelman de bal zomaar in de voeten van Van Zanten, die Nijhuis de 2-0 aan bood. Helemaal schadevrij haalde Wa geningen het einde niet. Tollenaar en Gardien kregen de gele kaart van scheidsrechter De Munnik, maar daar maalde niemand om. Trainer Henk Wullems van Go Ahead wond zich wel op. „We heb ben hier ongelooflijk staan klunge len. Mijn ploeg heeft een finale plaats weggegooid". FC Utrecht toonde in het duel bij Sparta eens te meer aan dat een voud het kenmerk van het ware is. De ploeg van Nol de Ruiter had gisteravond op Spangen (3800 klanten) de franje in de ban gedaan en was bereid keihard te werken. Met de vroege 0—1 van Van de Akker als stimulans, de treffer viel in de zesde minuut, hield Utrecht de tegenstander moeiteloos van zich af en toen Ton de Kruyk drie minuten voor de pauze 0-2 bin nenkopte, was het duel eigenlijk al beslist. Sparta wilde na de pauze wel, maar kon eenvoudig niet. Verder dan een schot van Eijer op de on derkant van de lat, kwamen de Rotterdammers niet. LEIDEN - In de finale van de strijd om de KNVB—beker speelt in elk geval een eerste divisieclub. Het lot koppelde gisteravond Wa geningen en Helmond Sport aan elkaar voor de halve finale op dins dag 7 mei. Een verrassende ontwikkeling na een opmerkelijke avond beker dot and voetbal, waarop de twee eerste di- machtvertoon is Kontio de fa voriet. Hij heeft dezelfde stijl als zijn landgenoot Pekka Kor- pi, vier keer kampioen van Eu ropa. In Finland geldt Kontio inmiddels als de meerdere van Korpi. Met 98 punten heeft Kontio er 24 meer dan Sme ding, die op zijn beurt in de Belg Martens (69 punten) een concurrent heeft. In koers één en twee stelde Smeding teleur, al gold als han dicap dat hij het met B-paarden moest doen. Volgens de regle menten moet elke deelnemer twee afstanden op minder goe de paarden afleggen. Op Wilton Star in de derde en Yo Yo in de vierde koers voelde de Fries zich beter. Maar ook met deze A-paarden liet het geluk hem in de steek. Bij Wilton Star raakte op het laatste rechte eind een bandage aan het voorbeen los. Yo Yo, die in de slotfase Wikje Last met Kontio liet voorgaan, had een stevige eindsprint no dig. De finishfoto moest aanto nen dat Smeding met Yo Yo had gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11