Spelers van 'redden' De 'PSV bijna perfect' RSiKg Barcelona in extase 'Hu ug Aandewiel is de wedstrijd uitgeschopt' LEIDSCH DAGBLAD Poging tot moord op voetbalveld Van der Niet naar EK jeugd 'Erg belangrijke zege' Hele trein supporters aangehouden Emma vraagt Theuns uitleg 'Njet' voor Beenhakker RIJNSBURG - "Ik vind het frappant hoe Huug de laatste tijd wordt aangepakt. Hoewel ik me niet voor kan stellen dat een trainer aan zijn spelers opdracht geeft om een tegenstander uit de wedstrijd te schoppen, vraag ik me toch af wat er nu voor zo'n wedstrijd gezegd wordt". Gerard van Zuylen reageert verbitterd op de 'aanslag' op Huug Aande wiel door RCL'er Ruud Boendermaker, zaterdagmiddag in de streekder- by tegen Rijnsburgse Boys. De Rijnsburgse spelbepaler moest na ruim tien minuten na een behoorlijke trap tegen zijn rechterknie per brancard naar het ziekenhuis worden afgevoerd. Van Zuylen, die Aandewiel op de foto samen met RCL's elftalbegelei der Rinus Rijnsburger wegdraagt: "Ik vind het frappant. Drie seconden na de aftrap werd hij al door Pierre van Gemerden gepakt. Voordat hij de wedstrijd werd uitgeschopt, anders kan ik het niet zeggen, werd hij nog vijf keer keihard aangepakt. Bij Oostkapelle en Barendrecht was dat ook al zo". Gisteravond kon nog niet worden gezegd hoe ernstig Aandewiels bles sure is. Vandaag volgt nader onderzoek. (foto Holvast) SOT JOHANNESBURG (GPD) - Vijf en dertigduizend toeschouwers en miljoenen Zuidafrikaanse tv-kij- I kers zijn zaterdagmiddag getuige geweest van een poging tot moord op een clubofficial bij de voetbal- wedstrijd Orlando Pirates tegen Jomo Kosmos in het Ellispark-- j stadion in Johannesburg. Teamlei der Hlongwane van de Pirates I werd vlak voor de aftrap door een supporter met een mes neergesto ken. Met een spoedoperatie kon zijn leven worden gered. De moeilijkheden in Johannes burg begonnen op vreemde wijze. Vlak voor de aftrap van het duel kwamen drie elftallen het veld op. Jomo Kosmos en twee ploegen, die beide claimden het enige echte vertegenwoordigende elftal van de Orlando Pirates te zijn. Het ene werd geleid door 'China' Hlongwa ne en het andere team door 'Sixty' Mali. Toen de twee teamleidérs met el kaar in de clinch gingen, stormden supporters het veld op en hierbij werd Hlongwane tot tweemaal toe neergeslagen en met een mes ge stoken tot verbijstering van de toe schouwers. Niemand evenwel greep in. De wedstrijd ging na de steek partij gewoon door. Voor Orlando Pirates speelde de ploeg vai\,team- leider MaliDe uitslag was 2-2. De toestand van Hlongwane is na de operatie 'bevredigend' genoemd. De politie arresteerde de dader van de steekpartij. Niet zo moeilijk overigens, aangezien elke krant in Johannesburg de foto, waarop hij met het mes staat, inmiddels heeft gepubliceerd. KATWIJK - KNVB-coach Bert van Lingen heeft Tom van der Niet opdracht gegeven zijn paspoort in orde te maken, zodat de jeugdige Quick Boys-keeper van 15 tot en met 27 mei mee kan naar het Euro pees kampioenschap voor junioren onder 17 jaar in Hongarije. Afgelo pen week plaatste het Nederlands elftal zich voor de eindronde, on danks de 2-1 nederlaag in en tegen Frankrijk. Nederland eindigde in de poule achter Frankrijk als twee de omdat het doelsaldo gunstiger was dan dat van België. Het Nederlands scholierenelftal, bestaande uit spelers tot 15 jaar, heeft zaterdagmiddag op het ter rein van TOP in Oss een vriend schappelijke wedstrijd tegen Wa les met 3-0 gewonnen. In de Neder landse selectie speelden de Leide- naars Joop Tegelaar (UVS) en Ri chard de Graaf (Docos), terwijl Rijnsburgse Boys-junior Cor Heemskerk als invaller binnen de lijnen kwam. Bij rust was het 1-0. De doelpunten kwamen op naam van Frans Alma, Brian Roy en Marc Trienen. SITTARD (GPD) - De spelers van Ajax hebben niet alleen zich zelf maar vooral ook hun trainer Aad de Mos een goede dienst be wezen. Met de overwinning van 2-0 op het als "zeer lastig" geta xeerde Fortuna Sittard werd een verdere verzwakking van de po sitie van De Mos voorkomen. Zou op de uitschakeling in het bekertoernooi door PSV op nieuw een nederlaag zijn ge volgd, dan had De Mos het waar schijnlijk erg moeilijk gekregen. In dat geval zou het ook hoogst onzeker zijn geworden of hij aan de opdracht van het bestuur (het binnenhalen van een hoofdprijs) had kunnen voldoen. Weliswaar staat De Mos nog tot volgend jaar juni onder contract, maar dat betekent nog niet dat zijn toekomst tot die tijd automa tisch gewaarborgd is. Zijn voor gangers, Brom en Beenhakker, hebben ervaren dat overeenkom sten bij Ajax niet "heilig" zijn. Zij werden voortijdig aan de kant geschoven, een lot dat ook De Mos beschoren leek toen Ajax dit seizoen uit het Europa- Cuptoernooi werd gezet door Bo hemians Praag en de tegenstan ders zich met name in de perso nen van Rijkaard en Vanenburg krachtig lieten gelden. Het tweetal heeft zich later na een "verhelderend" gesprek wat minder onvriendelijk ten opzich te van De Mos opgesteld, maar dat betekende nog niet dat daar mee het spanningsveld op slag was verdwenen. In de loop van het seizoen hebben Ook anderen (onder wie Boeve) laten weten dat De Mos hen niets of nauwe lijks iets kon leren zodat er maar weinig voor nodig was om de op positie nieuwe troeven in han den te geven. Een nieuwe explo sieve sfeer zou zijn gecreëerd als Ajax na het verlies van vorige week tegen PSV, in Sittard een deel van zijn voorsprong in de eredivisie zou hebben prijsgege- Nu dat niet gebeurde en het verschil van drie punten ten op zichte van PSV intact bleef, haal de De Mos dan ook opgelucht adem: „Ik ben erg blij, ook voor de spelers trouwens. Dit was een van de belangrijkste zeges van het seizoen. Ik wil mijn ploeg dan ook complimenteren dat zij onder deze moeilijke omstandig heden zo goed heeft gepres teerd". De "van de ene dag in de ande re" levende trainer refereerde daarmee aan de golf blessures, waardoor een deel van zijn ploeg de afgelopen weken is wegge spoeld. Tegenover de rentree van Van Basten (tegen PSV ge schorst) stond in het stadion de Baandert nog altijd de absentie van vier lichamelijk gekwetsten: Meeuws, Spelbos, Vanenburg en Koeman terwijl Bosman (in een oefenduel met het militaire team Rob Rijnink haalt uit voor zijn schitterende treffer. Tegen PSV brak het Ajax nog SITTARD (GPD) - Chris Dekker ontbrak gisteren in de selectie van Fortuna. De centrale verdediger heeft op eigen verzoek een paar weken rust gekregen. Afgelopen woensdag kreeg hij in het Europa-Cupduel tegen Everton van de supporters van de Lim burgse club een hels fluitconcert, omdat hij door balverlies verant woordelijk was voor het eerste doelpunt van de Engelsen. "Ik ben", aldus de 39-jarige Dekker, "door die ontwikkelingen in een put gesodemieterd. Daar ben ik wel weer uitgeklauterd, maar zoiets laat natuurlijk wel zijn sporen na. Daarom wil ik voor lopig niet spelen. Fortuna kan nu rustig gaan experimenteren zo als vandaag met Anne Evers als libero, dat ging goed". op dat het in de breedte niet sterk genoeg is. In Sittard spra ken de Amsterdammers daaren tegen met succes hun reservers aan. Zowel Bosman als Rijnink scoorde. Vandaar dat De Mos weer eens uiterst opgewekt voor uitblikte. Tweemaal eerder in de ze voetbaljaargang bleken derge lijke optimistische bespiegelin gen veel te voorbarig. Een week na het veroveren van de „herfst- titel" (op 9 december) werd Ajax weggevaagd door PSV: 1—4. Twee weken geleden maakte De Mos na het duel tegen NAC op nieuw stralend de balans op (foto ANP) maar sloeg het noodlot in de vorm van blessures en eliminatie in de bekerstrijd al snel toe. Op dit moment klampt De Mos zich vast aan de terugkeer van het duo Spelbos/Koeman aan staande zondag, het op papier lichte programma tegen Den Bosch en PEC („daardoor hoe ven Meeuws en Vanenburg zich de komende twee wedstrijden niet te forceren") en het opval lende optreden van Rob Rijnink in Sittard. De 19-jarige "eigen kweek" van Ajax ("Ik ben op mijn der tiende bij de afdelingsclub He- renmarkt weggehaald") schoot het duel tegen Fortuna van een afstand van 25 meter open. De Amsterdammer stond nauwe lijks een minuut in het veld als vervanger van De Wit, of hij had de bal al achter doelman Van Gerven in de uiterste bovenhoek geknald. Een schitterend doel punt dat eigenlijk niet paste in de saaie wedstrijd. Tot dat moment had Ajax het duel beheerst zonder dat het echt aanspraak kon maken op een treffer. Daarvoor was het aanval lend te zeer verzwakt. Gedwon gen door de omstandigheden was spits Van Basten ditmaal op het middenveld beland. Daarop manifesteerde hij zich als een verdienstelijke spelmaker zon der dat dat al te veel effect sor teerde. Dat lag niet zozeer aan Van Basten die vrijwel geen last had van zijn "bewaker" Suvrijn, maar aan de voorste linie De Wit- Bosman-Van 't Schip van wie de laatste te vaak genegeerd werd door andere middenvelders. De wedstrijd leek dan ook in 0—0 te zullen eindigen (De Mos: "We waren daar al een beetje van uit gegaan"), totdat Rijnink zijn al- les-of-niets-poging deed. Pas toen was Fortuna (zonder Bux, Ruys, Van Well, Boessen en Dekker) gedwongen om alsnog de presentielijst te tekenen. Het deed dat toen de ver uit zijn doel gekomen Galjé in zijn overdre ven angst de bal in handen nam en prompt een gele kaart kreeg. Uit de vrije trap knalde Hoyer de bal op de lat waarna Holverda (al evenzeer "afwezig" als afgelopen woensdag toen hij tegen Everton wegens een schorsing ontbrak) niets anders wist te doen dan de bal naast te tikken. Uitsluitend op die twee mo menten doelde Fortuna-trainer Jacobs toen hij achteraf Ajax als een "gelukkige winnaar" aan wees: "Ajax was vanmiddag te pakken. We hadden op z'n minst gelijk moeten spelen. Holverda had toch moeten scoren. Zijn misser was van vitaal belang. Ik weet niet wat er met hem is. Hij is bepaald niet aan zijn beste sei zoen bezig. Ik kan er tenminste geen chocola van maken". Na dat oplevinKje werd het op vallend tamme Fortuna zoek ge speeld en ontsnapte het aan een grote nederlaag. De schade bleef voor de Limburgers beperkt tot een treffer van Bosman (na een omhaal van Rijnink) en een gele kaart voor Van Gerven (zijn der de), die de doorgebroken Boeve vastpakte. SITTARD (GPD) - Het bestuur van Ajax zal pas in de loop van april met de contractbesprekingen gaan beginnen. Aan het eind van het seizoen lopen de overeenkomsten af van Boeve, Van 't Schip, Schoenaker, Ophof, Storm en Van Basten. Van dat zestal liet reservekeeper Storm gisteren weten dat hij „graag weg wil" bij Ajax. "Het liefst bij een andere eredivisieclub in het doel". Rijnink, die gisteren inviel hoopt in het resterende gedeelte van het seizoen nog een aantal keren te worden ingezet, zodat hij in aanmerking kan komen voor een contract. Ajax heeft tot eind een optie op de Amsterdammer die nog amateur is. DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag heeft gisteravond op het Haagse Centraal Station 207 FC Den Haag-supporters aangehou den en voor de hulpofficier van justitie voorgeleid wegens het ple gen van vernielingen in een trein. De supporters kwamen terug van de voetbalwedstrijd FC Wage- ningen-FC Den Haag in Wagenin- gen, die in 0-0 was geëindigd. Vol gens een woordvoerder van de po litie hebben de supporters voor en kele duizenden guldens schade aangericht in de trein, waarin rui ten, banken en tl-buizen werden vernield. De Spoorwegpolitie had de poli tie van Den Haag ingeseind dat de voetbalsupporters in de trein de boel aan het vernielen waren. Op de heenreis hadden ze zich rustig gehouden, op de terugreis begon nen ze al op het station Ede/Wage- ningen aan de noodrem te trekken en vernielingen aan te richten. De massale aanhoudingsactie ge beurde in nauwe samenwerking tussen de politie van Wageningen (die in de trein naar Den Haag is meegereden), de politie van Utrecht (die voorkwam dat de sup porters op het Utrechtse station konden uitstappen), de Spoorweg politie en de politie van Den Haag, aldus de woordvoerder. De trein kwam omstreeks half zeven aan op het CentraaL Station en is toen meteen geïsoleerd, aldus de woordvoerder. Alle 207 suppor ters zijn met HTM-bussen naar het hoofdbureau overgebracht, waar werd uitgezocht wie precies de ver nielingen op zijn geweten had. LEIDEN - De Dordtse voetbalver eniging Emma zal voorlopig nog geen stappen ondernemen tegen Rob Theuns. Wel is hem verzocht binnen tien dagen te reageren op een schrijven dat de zondag-der deklasser hem eind vorige week zond naar aanleiding van zijn be noeming tot trainer van Quick Boys. Emma vraagt Theuns om uitleg. Volgens de club uit Dor drecht ging hij met het tekenen van het contract op Nieuw Zuid in de fout, omdat hij al op 10 maart tot een mondeling akkoord zou zijn gekomen met het bestuur van Em- "Wij houden hem aan die toezeg ging. Verder geven we geen com mentaar", aldus secretaris Hak- steen. Reactie van Rob Theuns: "Em ma heeft inderdaad gevraagd of ik wil reageren. Ik wil nu ook geen commentaar geven, want elke pu blicatie zou tegen me gebruikt kunnen worden. Ik hoop alleen dat het allemaal gauw voorbij is, want het is toch iets wat je niet in je kou- we kleren gaat zitten". VOLENDAM (GPD) - Nu het be stuurlijk weer als vanouds rom melt bij Volendam is de ploeg van Leo Beenhakker een gewillige prooi in de eredivisie. Het recente opstappen van twee bestuursle den na een openlijke aanvaring met sponsor Lukkien heeft abrupt een einde gemaakt aan de betrek kelijke rust in het Noordholland se voetbalkamp. Volgens slecht gebruik heeft het wel haast traditionele gekrakeel een verlammende uitwerking op de Volendam-spelers, die zich gis teren dan ook onthutsend makke lijk lieten slachtofferen door PSV. De Eindhovense titelkandidaat, vooraf niet erg happig op een zwaar gevecht na de toppers tegen Ajax en Feyenoord, mocht zijn gang gaan en kopieerde het resul taat van de eerste ontmoeting: 0-5. "Dit was inderdaad de makke lijkste wedstrijd van het seizoen. De andere ploegen vechten ten minste nog", aldus gaf Jan Reker na afloop van de bijzonder eenzij dige ontmoeting Volendam een brevet van onvermogen, „het ty peert de wedstrijd dat de moeilijk ste bal voor Van Breukelen afkom stig was van Van der Kerkhof. Met 5-0 winnen van Volendam is op zich natuurlijk een goed resultaat, maar er hadden nog wel een stuk of vier goals bij gekund. Maar we lieten ons te veel in slaap sussen". Een vroege achterstand had op Volendam een dodelijke uitwer king. Al in de tiende minuut sloeg PSV voor de eerste maal koel toe. De ijverige Van der Gijp, die dank zij zijn falende bewaker De Graaf een heerlijke middag had, vond Brylle in het centrum en de Deen tikte simpel binnen. Volendam liet zijn behoedzame koers prompt varen en vrije verde diger Keje Molejaar verleende aan vallend zijn diensten. Door het ont breken van een gezonde dosis agressie mocht het verweer van de thuisclub echter geen naam heb ben. Met name in de persoon van Michel Valke heerste PSV op het middenveld, waar Volendam con stant achter de feiten aanliep. Kort voor de rust gaf de dolende ploeg van Beehhakker het duel he lemaal uit handen. Knullig balver lies van Plugboer leidde een coun ter van PSV in. Van der Kerkhof kon frank en vrij oprukken en stel de Van der Gijp in staat het karwei af te maken: 0-2. Het tweede bedrijf had net zo goed schriftelijk afgedaan kunnen worden. Volendam probeerde het nog wel met een driemansaanval, Meijer, Van Buren en Kemper, maar ontbeerde de gretigheid de Eindhovenaren. Een op alle fronten superieur PSV stelde zich nog tamelijk clement op. Alleen Brylle, Lokhof en Van der Gijp straften defensieve miskleuren van de Volendammers af. Beenhakker stelde zich na de af straffing opvallend gematigd op. "Laten we niet al te dramatisch doen. Dit is een normale nederlaag, alleen bij de manier waarop zet ik vraagtekens. PSV heeft zijn moge lijkheden perfect uitgespeeld, dan zie je ook het enorme verschil in kwaliteit". Van der Gijp in duel met Mar cel van Buuren. De PSV-er wint opnieuw. (foto anp» BARCELONA (GPD) - In Barce lona is gisteren de hel losgebarsten nadat de plaatselijke FC voor het eerst sinds elf jaar de begeerde Spaanse voetbaltitel voor zich had opgeeist. Door met 2-1 te winnen in de uitwedstrijd bij Valladolid werd Barcelona vier competitie- ronden voor het einde onbereik baar voor Atletico de Madrid. Het vroege kampioenschap werd in de Catelaanse hoofdstad massaal ge vierd. Naar schatting 700.000 mensen concentreerden zich rond het cen trale plein, de Plaza de Catalunija en de historische Ramblas. Het verkeer werd totaal ontwricht door een kilometerslange colonne van VOLENDAM (GPD) - Interim- bondscoach Leo Beenhakker krijgt geen toestemming van de Russische autoriteiten om getuige te zijn van de vriend schappelijke wedstrijd tussen Rusland en Oostenrijk komen de woensdag in Tiflis. Wat daarvan de reden is, werd niet bekend gemaakt door de Rus sische ambassade. Feit is wel, dat Beenhakker hierdoor geen gelegenheid meer krijgt om Oostenrijk nog aan het werk te zien voor het beslissende WK-kwalificatieduel op 1 mei in Rotterdam. Wint Nederland die wed strijd tegen Oostenrijk en ein digt het o.a. hierdoor als twee de in de groep achter Honga rije, dan bestaat de kans dat Oranje een beslissingswed strijd moet spelen tegen de nummer twee in de groep met o.a. België. Vandaar dat Been hakker overmorgen dan ook naar Brussel reist om het WK- kwalificatieduel tussen België en Griekenland te aanschou- Overigens bestaat de kans dat bondscoach Rinus Michels al weer op korte termijn met zijn activiteiten in Zeist kan beginnen. Michels, die onlangs een hartoperatie onderging, zegt zich weer uitstekend te voelen. „Maar het hangt van de specialist af of ik snel weer aan de slag ga", aldus Michels. Vandaag zal het helemaal een gekkenhuis worden als het kam pioensteam in Barcelona terug keert. Zeer tot ongenoegen van een deel van de selectie besliste voor zitter Nunez de terugtocht uit Val ladolid te onderbreken in Madrid, waar de spelers afgelopen nacht overnachtten. Pas vanmiddag zal de selectie van trainer Venables, die al een aanbod op zak heeft van voorzitter Nunez om zijn in 1986 af lopende contract nog eens met vier vette jaren te verlengen, per vlieg tuig uit Madrid in Barcelona arri veren. Het zal niemand hoeven te ver bazen als daar een dezer dagen een steuncomité wordt gevormd om een standbeeld op te richten voor doelman Javier Urriti. De sluitpost van Barcelona was de grote held in de beslissende wedstrijd bij Valla dolid. Drie minuten voor tijd vloer de linksback Julio Alberto de doorgebroken „magico" Gonzalez in het strafschopgebied. De „tove naar" uit El Salvador belastte zich persoonlijk met de penalty. Maar tot opluchting van heel Catalonië pareerde doelman Urriti de inzet van Gonzalez. In de drie resterende minuten in de extra blessuretijd liet Barcelona zich de zege niet meer ontglippen. Die overwinning was overigens tot stand gekomen dankzij twee ca deautjes van de Valladolid-verde- diging. In de negende minuut van de eerste helft liep de hele defensie onder een voorzet van Schuster door, waarna de instormende Klos de bal met zijn knie in het doel kon frommelen. Net als vorige week, toen Barcelona tegen Hercules vlak voor tijd uit nonchalance de winst liet liggen, was de concentra tie plotseling weg. Gonzalez kon zodoende ongehinderd uit een vrije trap gelijk maken. Bij de tweede treffer van Barce lona ging de Valladolid-defensie opnieuw niet vrijuit. In de 19e mi nuut van de tweede helft kopte verdediger Alexanco in, waarbij de bal langs een pilarengalerij van Valladolid-benen in het doel hup pelde. Barcelona werd met de 2-1 onbereikbaar voor Atletico de Ma drid, dat wel de lastige uitwed strijd tegen Real Santander won (1—2), maar kan in de resterende vier competitiewedstrijden slechts op 48 punten komen, het totaal dat Barcelona gisteren bereikte. Zelfs indien Barcelona geen punt meer zou behalen en de Madrilenen alles zouden winnen, kan Barcelona zich toch nog kampioen noemen. Het resultaat van de onderlinge confrontaties valt namelijke in het voordeel van de Catelanen uit: 1-2 in Madrid en 2-2 in Barcelona.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9