'Tips voor cartoons maken me zenuwachtig' Boeken die niet om te lezen zijn Individualistisch tekenaar Peter van Straaten: BAD- EN~ STRAND- MODE'85 uiamecftetotife Opmerkelijke spankracht 'Dubbel en Dwars' met ongenuanceerd cabaret Kamermuziek van niveau H MAANDAG 25 MAART 1985 PAGINA 19 .AMSTERDAM - Wanneer je j Peter van Straaten zijn oude uitspraak 'ik kan eigenlijk he- ejlemaal niet zo goed tekenen' oi voorlegt, is er enig geamuseerd Alvonkenwerk in zijn ogen waar te nemen. „Tja, ik moet zeggen, 'J dat het tegenwoordig iets beter Jgaat. Ach, weetje wat het is: ik Jkan natuurlijk wel een beetje ijtekenen, maar ik ben me pijn- d, lijk bewust van wat ik op dat gebied niet kan. Dat is een he- J leboel". i'« M door Hans Rombouts Ti "Een voorbeeld: ik wil al jaren een tekening maken van iemand, die rj van een dak afspringt, van bovenaf e gezien, met het gebouw in perspec- tief en onderop straatgewoel. Ik e kan het niet. Elke keer probeer ik r het weer. Het zal me wel ooit luk- ken, daar niet van. Maar toch... Gek r kan je er van worden. En foto's ge- n bruik ik daar niet voor, als je al ie- ri mand zou kunnen vinden, die be- I. reid is van een dak te springen. Ik e kan niet naar foto's werken. Ik moet het in mijn hoofd hebben". t Het past helemaal bij zijn instel- 2 ling. Van Straaten is een rasechte l| individualist, die bij zijn werk zijn eigen gang moet kunnen gaan. „Ik ben wat dat betreft vrij eigenwijs. Ik moet ook niets hebben van men sen, die met tips voor cartoons ko- men. Daar word ik erg zenuwach- j tig van". Peter van Straaten, bekend om zijn 'strips' Vader en Zoon, om zijn bundels met zorgelijke grappen. 'Mag ik even afrekenen?' door Caba ret Dubbel Dwars. Met: Jack Spij- kerman, Arie van der Wulp en Joop 1 van Dijk. Gezien op 23 maart in de 1 Leidse Schouwburg. LEIDEN Cabaret Dubbel Dwars heeft twee jaar geleden met het programma 'Mag ik even afrekenen' de cabaretwereld weer even versteld doen staan. Een dergelijk maatschappijkri tisch recht-tde-recht-aan pro gramma was in tijden al niet meer vertoond. Het leek alsof de bevlogen jaren zestig terug zou den keren. Hoewel deze groep direct uit het Leids Cabaretfestival voort gekomen is, heeft Leiden heel lang op een optreden moeten wachten. Wel waren er fragmen ten van dit programma te zien op de finale-avond van het cabaret festival in 1984 en op radio en tv zijn ook al vaak bepaalde num mers uitgezonden. Zelfs de lp is reeds geruime tijd geleden ver schenen. Het verrassingseffect is dus nu wel weg; na het spelen van ruim tweehonderd voorstel lingen trouwens ook voot de groep zelf. De groep gaat routi- neuzer te werk, zelf ga je onwille keurig kritischer kijken dat is nu eenmaal onvermijdelijk. Een felle aanval op de EO (de actie bijbels voor Opper-Volta), een cynisch loflied op de eerste kruisraket (Wees Welkom Ver losser), sarcastische uithalen naar CDA (Lubbers, Van Agt), WD (Nijpels) en de paus, en het met alle duidelijkheid (de oor- om zijn politieke prenten met als hoogtepunt 'Bij ons in het dorp', om zijn schetsen uit het bedrijfsle ven, om zijn „onfatsoenlijke teke ningen" en wat niet al (in totaal 23 bundels), heeft nog wat figuren en situaties, waarmee hij artistiek vrij worstelt. Bekend is zijn tot nu toe niet geslaagde poging om Marcel van Dam in een penteke ning vast te leggen. Wonderlijk ei genlijk, omdat deze socialist toch geen alledaags hoofd heeft, mag je zeggen. sprong als actiegroep is onmis kenbaar) wijzen op misstanden als machtsmisbruik, milieuver vuiling en discriminatie: het zijn de hoofdonderwerpen uit dit programma. Ze worden met grote stellig heid behandeld. Juist omdat een belangrijk deel van de teksten bekend is, valt des te meer op (soms zelfs heel hinderlijk), dat genuanceerd denken geheel ont breekt. Je hebt de machtelozen en de machthebbers, je hebt de goeden en de kwaden. Een belangrijk aandeel in het succes van de groep had Jack Spijkerman, die als conferencier de grote verrassing bleek. Zoals hij met vlaggetjes, ballonnetjes en spandoeken op het publiek inspeelt, is knap werk. Toch dreigt zijn optreden hier en daar iets te krijgen van: kijk eens, wat ik allemaal durf te zeggen. 'Grap pen' over de gezondheidstoe stand van Claus zijn volledig achterhaald en hebben werkelijk niets met maatschappijkritisch engagement te maken. Over dit programma is eigen lek al genoeg gezegd. Het is niet fair en ook niet zinvol om aan het eind van een succesvolle tournee een beetje moegespeelde en hier en daar gedateerde voorsteling kritisch te benaderen. Het weer zien met 'Dubbel Dwars' riep gemengde gevoelens op - nu maar afwachten, wat het nieuwe programma in november van dit jaar zal brengen. WIJNAND ZEILSTRA. „Ja, dat vind ik ook. Maar het lukt me nog steeds niet. En ik snap niet waarom. Met Van Agt wist ie dereen op den duur dat dat de Van Agt van Van Straaten was, ook al leek hij er volgens mij niet zo erg op. Maar die van Dam. Gek word ik er van. Kun je je dat voorstellen? Trouwens, Bert de Vries van het CDA heeft ook iets moeilijks; hij heeft zo'n wezenloos hoofd. Van Kemenade was ook moeilijk, maar die is gelukkig uit de politiek ver dwenen". Tentoonstelling 'Kunstenaarsboe ken - andere boeken'. Stedelijk Mu seum De Lakenhal, Oude Singel 28- 32. Tot en met 5 mei. Geopend: di. t/m za. van 10-17 uur; zon- en feestda gen van 13-17 uur. LEIDEN - 'De keilende galbak ken fel-realistische roman' staat op het etiket van een klein potje, dat geheel gevuld is met losse letters. Een humoristisch kunstwerkje van Juke van de Wal uit 1976, dat te zien is op de afgelopen vrijdag geopende La kenhal-tentoonstelling 'Kunste naarsboeken - andere boeken'. De tentoonstelling laat vele tien tallen boeken en boek-objecten zien die alle bedoeld zijn als beel dende kunstwerken. Geen lees voer dus, maar in de eerste plaats kijkvoer. Behalve liefhebbers van beeldende kunst zullen ech ter zeker ook bibliofielen hun ogen uitkijken op deze tentoon stelling. En wie gewoon eens even smakelijk wil lachen zal van een bezoek aan de expositie evenmin spijt krijgen. Nog wat voorbeelden om een indruk te geven van wat er zoal te bekijken valt. "Wounded book' heet een werk van Michael Gibbs, gemaakt in 1979. Het is een boek met een pleister die midden op de voorkant is ge plakt. De pleister bedekt een dolksnede die dwars door het boek blijkt te zijn gegaan: de opengeklapte pagina's tonen bloedrood-omrande sneden. Wellicht het resultaat van een Mendelssohn Trio bestaande uit Lex Korff De Gidts viool, Elias Arizcuren cello en Alwin Bar piano. Werken van Joh. Nep. Hummel, Segei Rachmani noff en Maurice Ravel. Uitgevoerd in het Groene Kerkje in Oegstgeest op 24 maart. OEGSTGEEST - Een middag van uitgelezen kamermuziek werd muziekminnend Oegst geest gisteren geboden door het Mendelssohn Trio. In de huidige samenstelling speelt het al weer vele jaren, zodat een werkelijke drie-eenheid is ontstaan van mu zikanten die elkaar in elke nuan ce aanvoelen. Ook in tempera ment en speeltrant is veel over eenstemming, of het nu om werken uit de klassieke, roman tische of impressionistische pe riode gaat, zoals in het zondag "Dan Nijpels. Die is evenmin als Wiegel een probleem. De WD schijnt het patent te hebben op goede karikaturale fractievoorzit ters. Die Nijpels is een schandvlek voor de WD. Sinds het vertrek van Wiegel is de WD niet liberaal meer". Peter van Straaten bekent zich een „anarcho-liberaal". Zorgelijk Hoewel hij politieke tekeningen erg leuk vindt om te maken, (,je agressieve uitval van een over spannen intellectueel? Wat flau wer is een werk van Harry de Kroon: een boek dat met een stuk touw strak is dichtgebon den en voorzien is van de tekst "In dit boek zit een wind gevan gen". Van de vindingrijke Alice Schorbach worden diverse ook serieuze - creaties getoond. Tot de 'leuke' behoren 'Pocket- book' uit 1967 een boekenkaft waarin een genaaid zakje hangt - en 'Bestseller' uit 1976: een kaft om een pakketje stro. En zo zijn er nog veel meer veelal amu- sant-dadaïstische, maar soms ook ernstig of mooi bedoelde produkten aan te treffen. De samenstelling van deze ex positie was in handen van de educatieve afdeling van het Nij meegs Museum Commanderie van Sint-Jan. Eerst is zij enige maanden in dat museum te zien uitgevoerde programma. Het Trio in Es op. 12 van Hummel werd onder hun handen een be koorlijk stukje muziek, met een. melodieus Andante en een Fina le vol vaart. Ravel's Trio uit 1914 had ik graag op zijn oorspronkelijke plaats in het programma, nl. na de pauze gehoord als bekroning van een exquise middag kamer muziek door een werk dat in de Trio-literatuur een bijzondere moet wel zorgen er niet te veel van af te weten"), gaat zijn hart toch meer uit naar de zorgelijke grap pen, zoals die ook weer in zo'n rijke en knappe mate te vinden zijn in zijn laatste bundel 't Is niks ge daan. Het zijn schetsen met een punti ge, vaak wrange tekst, die een vol komen eenheid vormt met de teke ning. Je ziet twee liederlijk onder uit op een bank hangende ouders, die een lui zittend kind vermanen: 'ga's wat dóen, jongen'. Je ziet een moeder met kind, die tegen haar weer vertrekkende man zegt: 'Je ziet er moe uit, Hans... Probeer dit weekeinde nou eens even niks voor Nicaragua te doen'. Je ziet een oude vader in een bejaardentehuis, die tegen zijn dochter, op bezoek, opmerkt: 'Het gaat wel kind, ik wou alleen dat ze hier wat minder opgewekt deden' (en er schuifelen op de achtergrond gebukt lopende bejaarden voorbij). Hoe ontstaan die tekeningen? Heeft hij een klein bloknootje bij zich, waarop hij invallen vastlegt? „Dat zou ik eigenlijk wel moeten doen. Ja, dat moet ik maar eens doen" (en je ziet hem achter die woorden en brilleglazen denken: daar komt niets van terecht). „Met de Vader en Zoon heb ik nu geen enkele moeite meer. Ik ga zitten en maak die tekeningen en teksten gewoon. Daar tob ik niet mee. Al leen in de eerste jaren vormde dat een geweldige druk. Ik ga er al weef het vijftiende jaar mee in. Die zoon is ook zo jong niet meer. De vader is eigenlijk veel leuker ge worden. Hij komt met de meest dwaze ideeën". geweest, en nu kan zij dan tot 5 mei in de Lakenhal bezocht wor den. De organisatoren hebben zich mede op schoolklassen ge richt. Voor hen in het bijzonder is een - ook voor anderen wel enigszins interessant - begelei dend boekje gemaakt, dat men overigens zélf dient te vouwen, snqden en naaien. Aan werkelijk geïnteresseerde volwassenen wordt weinig informatie gebo den. Méér over deze betrekkelijk nieuwe kunstvorm, die met na me in de afgelopen twintig jaar tot bloei is gekomen, kunnen zij lezen in het komende nummer van 'Kunstschrift'. Ook kan men terecht in de catalogus van de voorlaatste Documenta-tentoon- stelling te Kassei, waar ook di verse kunstenaarsboeken wer den geëxposeerd. 'Kunstenaarsboeken andere boeken' bestaat uit een aantal onderdelen. Er zijn - ter vergelij- plaats inneemt. Instrumentale effecten worden op Raveliaans meesterlijke wijze gemengd waardoor een rijkdom aan klankkleuren wordt geschapen die de 'gewone' klank van viool cello en piano overtreft, bijv. in het betoverende begin van de Fi nale. Ook in ritmisch opzicht gaat Ravel met raffinement te werk, maar belangrijker dan boeiende klankkleur en interessante rit- Komt dat dan, omdat Peter van Straaten ook niet meer tot de jong ste generatie behoort en meer zich zelf verplaatst in de rol van de ou dere, wijzere (of onwiizere) man? „Dat zou best eens kunnen. Ik word nu vijftig. Dat zegt me eerlijk gezegd minder dan toen ik veertig werd. Dat vond ik echt een soort drempel. Ik dacht toen: nu is het afgelopen, Van Straaten, het is ge beurd. En dan merkje dat het juist niet gebeurd is, maar dat het prima gaat". Toneel In zijn vijftigste jaar is zijn een akter Welwezen op het toneel in première gegaan. Een opmerkelij ke zaak voor een tekenaar, hoewel hij al wat ervaring had opgedaan met de tv-serie Vader en Zoon, een serie, die bepaald geen succes ge noemd kon worden. Peter van Straaten: „Van de Rest, die de re gie daarvan had, is niet goed in ko medie en vooral niet in spelregie. Daardoor kregen de acteurs ook de neiging om leuk te doen. Het is veel aardiger als je het als drama speelt. Ik ben te laat gaan kijken. De rollen waren al verdeeld en de spelregie was bepaald". „Het script zag er leuk uit. Ik had graag een snelle opeenvolging van beelden gehad, zoals ik ook teken. Zo was het ook bedoeld. Nu werd het allemaal te dik aangezet en werd het mooifilmerij. Ik heb er met de tenen tegen elkaar naar zit ten kijken. Hoewel Guus Hermes natuurlijk toch wel komisch was. En Ko van Dijk? Als die alleen al ademde was-ie al leuk. Maar hoe dan ook, met die tv-serie is alles be king enkele verschillende boekvormen te zien, zoals de boekrol, het blokboek, stukken beschreven perkament, en het moderne gedrukte boek van pa pier. Als aardigheidje zit hiertus sen ook het kleinste met de hand gebonden boekje ter wereld: het binnenwerk hiervan meet 0,5- x0,5 centimeter en toont op pagi na één het Onze Vader (dat van zelfsprekend alleen met een loep te lezen is). Dan is er een groot aantal moderne kunstenaarsboe ken te zien, de meeste helaas in gesloten vitrines. Voor een aan zienlijk deel zijn dat boeken waar iets aparts mee gedaan is, of kunstvoorwerpen die sterk op boeken lijken. Ook zijn er allerlei objecten met een eigenaardige vormgeving waarvoor de moder ne boekvorm als uitgangspunt heeft gediend. Soms zijn dat prachtige sculpturen, zoals de witte reliëfs 'De lege roman' en 'De volle roman' van Agnus Gastmans. Behalve van de al genoemde kunstenaars kan men werk aan treffen van Andy Warhol, Stan ley Brown, Dieter Rot, Diederick van Kleef, en verschillende ande ren. De samenstellers hebben ge put uit de collecties van musea, particulieren als G.J. de Rook en Wim Scheepens, en kunstenaars. Ook zijn verscheidene werken afkomstig van Harry Ruhé, wiens Galerie 'A' te Amsterdam gespecialiseerd is in kunste naarsboeken. ANTOON ERFTEMEIJER miek is de buitengewone grote zeggingskracht van dit Trio in al le delen. Van de uitvoerenden vraagt het een grote virtuositeit, en wel in de zin van technisch meesterschap in dienst van de expressie. Dat deze uitvoering een ideale genoemd kan worden bewijst het niveau van het Men delssohn Trio. Ook in de meer di rect in het gehoor liggende ro mantische klankenwereld van Rachmaninoff (Trio Elégiaque op. 9) voelen de leden van dit trio zich in hun element. Terecht toonde het talrijke pu bliek zijn dankbaarheid in een nadrukkelijk applaus, waarvoor het Mendelssohn Trio dankte met het Scherzo uit het tweede Trio van Turina. MIESALBARDA. gonnen, wat buiten het tekenen viel". "Duidelijk was dat ik wel aardige dialogen kan maken. Ik kreeg dan ook het verzoek om een eenakter voor toneel op te zetten. Dat was een jaar of vier geleden. Het werd Welwezen, een charge tegen het jargon en gedoe van de welzijns sector. Als ik het nu nog eens moest doen, had ik een ander on derwerp gekozen. Ik was bij de première bang dat dat onderwerp al te doodgeknauwd was. Maar dat is me meegevallen. Het stuk is re delijk goed ontvangen". Vrijheid Terug naar de tekeningen. Peter van Straaten, die altijd nauw sa menwerkte (in Het Parool) met Carmiggelt, heeft - na het stoppen van Carmiggelt met zijn Kronkels - eigenlijk ook diens werk als co lumnist overgenomen. Hij is ook van mening, dat de moderne teke naar een columnist met lijnen is geworden. „Dat geeft wel eens reacties van lezers. Ze menen dat zo'n tekening, zo'n column dus, de mening van de krant weergeeft. Nou, dat is bij een column nogal eens niet het geval. Het is nou juist het aardige van zo'n verschijnsel". "Vroeger lag dat anders. Dan werd ter redactievergadering vast gesteld wat er getekend moest worden; zelfs de mop werd be dacht. Vreselijke tijden. Jordan bijvoorbeeld moest dat goedvin den. En Opland kreeg soms in structies van zijn hoofdredacteur Lücker. Vreselijk... Gelukkig maak ik dat niet mee. Zowel in Vrij Ne derland als in Het Parool heb ik volledige vrijheid van handelen". 'La Grande Parade' breekt records AMSTERDAM (ANP) - Het Stede- lijk Museum in Amsterdam ver wacht dat de expositie van moder ne kunst La Grande Parade uitein delijk ruim 300.000 bezoekers trekt. Twee weken geleden passeerde de 200.000ste bezoeker de loketten. Er was toen reeds sprake van een record: een expositie bij het Stede lijk trok nog nooit zoveel kijkers. Het oude record stond met 188.000 mensen op naam van de Picasso- tentoonstelling in 1976. La Grande Parade werd op 15 de cember vorig jaar geopend en duurt tot en met 14 april. Uit en quêtes onder de bezoekers blijkt, dat ruim de helft van hen voor het eerst in het Stedelijk komt. NEW YORK - Tenorsaxofonist John 'Zoot' Sims is zaterdag op 59- jarige leeftijd in New York overle den. Sims speelde bij Benny Good man en was één van de 'four bro thers' in de Woody Sherman Band. Hij werkte meer dan 30 jaar samen metAlCohn. <fotoAP> ADVERTENTIE Het is nü de tijd om alvast 'n fijne keuze te maken uit onze overweldigende en héél mooie kollektie badmode. Hen verrassend komplete kollektie met oa. ook C en D cups voor de kleinere maten Welkom! Breestraat 126, Leiden. 'Stijgers' bij Haagse Comedie 'Stijgers', studio-produktie van de Haagse Comedie met Lucas Dietens en Alfred van den Heuvel. Tekst en regie: Ruurd van Wijk. Gezien in Het Paradijs (Kon. Schouwburg) op 23 maart. Voorstellingen op vrijdag avond (18.00 u), zaterdagmiddag (14.30 u) en zondagmiddag (12.00 u). DEN HAAG - Met een beetje goede wil zou men 'Stijgers' de keerzijde van 'Wachten op Go- dot' kunnen noemen. Ergens op de top van een enorme, science fiction-achtige stijger worden twee mannen geconfronteerd met hun twijfels en hun zoeken naar houvast, als 'hun Godot', van wie ze tot dan toe steeds hun opdrachten kregen, hen op mys terieuze wijze verlaten heeft. Af gesneden van de wereld beneden hen zoeken zij naar nieuwe ze kerheden en een nieuw even wicht tot de absolute zinloosheid van hun situatie duidelijk wordt en nog slechts één uitweg moge lijk lijkt. De op basis van ideeën en im- prosivaties door drie studioleden van de Haagse Comedie in elkaar gezette voorstelling laat zien dat dit thema, ondanks alle onver mijdelijk clichés, nog steeds niet uitgeput is en bezit daarbij een opmerkelijke spankracht. De teksten zijn weliswaar voorspel baar, maar daar staat een kenne lijke gedrevenheid van de execu tanten tegenover, al ontaardt die soms wat al te sterk in de licha melijke workshopstijl van de ja ren zeventig. Bewondering moet men bovendien hebben voor de hier aan de dag gelegde zelfkri tiek. 'Stijgers' is uiterst economi sche opgebouwd en duurt geen minuut te lang (bijna een uur). Het grote probleem van tek sten die tot stand zijn gekomen op basis van improvisaties, is meestal de fragmentarische op bouw. Aan goede vondsten geen gebrek, maar het probleem vor men de verbindende teksten, die de verschillende scènes naadloos en zonder inzinkingen aan elkaar moeten breien. De valkuil werd hier vermeden door de opbouw in losse segmenten juist via de belichting te benadrukken. Een degelijke en nog steeds ijzerster- ke methode die ook nu weer ui terst effectief bleek. PAUL KORENHOF Krokodillenboek van Alice Schorbach (1984). De kaken vormen de kaft, enkele linnen tongen zijn de bladzijden. (foto p.r.) 'Krid's book' van Dick Larssen (1976). Een oude koffer vormt het boekomslag. De bladen bestaan uit de achterkant van een viool, platgetrapte stukken blik, een biezen tegel en Opmerkelijke expositie in Lakenhal Mendelssohn Trio

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19