Feyenoord langs toppen en dalen 'Rotterdam zorgt opnieuw voor een bijzonderheid' HM IJshockeyteam laatste Minder publiek Masters-titel wéér voor Martina Navratilova PAGINA 10 MAANDAG 25 MAART 1985 Houtman 1-0, 32. Hoekstra 2-0, 44. Ta- hamata 3-0, 56. Hoekstra 4-0, 74. Taha- mata 5-0, 77. Petursson 6-0. Scheids rechter: Thomas. Toeschouwers: AZ'67 NAC 1-0 (0-0) 60. Talan 1-0. Scheidsrechter: Bosman. Toeschou wers: 3000. Gele kaart: De Kort (NAC). FC Utrecht - FC Twente 3-1. 27. Ten Caat 0-1,60. Van der Akker 1-1,81. Go- dee 2-1, 90. Rietveld 3-1. Scheidsrech ter Verhoef, toeschouwers 7500. Gele kaarten: Verkuyl (Utrecht), Carbo, Rutten, Sanchez Torres (Twente). kaart: Keur (Haarlem). Den Bosch - Excelsior 0-0. Scheids rechter Keizer, toeschouwers 3700. Ge le kaart: Van der Horst (Den Bosch). Volendam - PSV 0-5. 9. Brylle 0-1, 37. Scheidsrechter Van Ettekoven, toe schouwers 6000. Gele kaart: De Graaf (Volendam) Go Ahead Eagles Sparta 1-2. 43. Lengkeek 0-1, 60. Ten Cate 1-1. 90. Schmidt 1-2. Scheidsrechter Mulder, toeschouwers 3000. Gele kaarten: And- riessen en De Wolf (Sparta) Fortuna - AJax 0-2. 71. Rünink 0-1, 82. Bosman 0-2. Scheidsrechter Van Swie- ten, toeschouwers 10.000. Gele kaar ten: Galjé (AJax) en Van Gerven (For- ilngen - 87. McDonald 1-1. Scheidsrechter Ho- bé, toeschouwers 10.500. Rode kaart: Dijkstra (MW). Heracles - DS'79 1-0 (1-0). 36. Dams 1-0. Scheidsrechter: De Vrieze, toeschou wers: 3000. Gele kaart: Schulte (Hera cles). Wagenlngen - FC Den Haag 0-0. Scheidsrechter: Van der Laar, toe schouwers: 4000. Gele kaarten: Van Leur, Loupatti (Wageningen), Jol (Den 4,-u, OU. i'iyciinuis 6-1, <0. De Jong 3-1. Scheidsrechter: Blanke- stein, toeschouwers: 3000. Gele kaar ten: Hendriks, Smand (Vitesse), Bru- gel (RBC). Van Velzen 2-1, 88. Ruurmyn 2-2. Scheidsrechter: Smeenk, toeschou- i200' e kaarten: Mulder (SVV), Gouvernante (RKC). Willem II - Heerenveen 0-0. Scheids rechter: Banner, toeschouwers: 2.100. Gele kaarten: Kist (Heerenveen), Sof- fers en Bakker (beiden Willem II). Cambuur - NEC 1-0 (0-0). 61. Adema 1-0. Scheidsrechter: De Wit, toeschou wers: 5.500. FC WV - de Graafschap 1-2 (1-1). 3. Reinierse (strafschop) 1-0, 6. en 66. Leeuwerik 1-1 en 1-2. Scheidsrechter Dolstra, toeschouwers 5600. Eindhoven - Veendam 2-0 (1-0). 5. en 68. Maas 1-0 en 2-0. Scheidsrechter: Slikkerveer, toeschouwers: 700. ROTTERDAM (GPD) - Op papier heeft Feyenoord vol daan aan de enige voor waarde tegen PEC Zwolle: royaal winnen. In de prak tijk moet aan de forse zege maar niet al te veel waarde worden gehecht. De 6-0 waarmee Houtman, Hoek stra (2x), uitblinker Taha- mata (2x) en invaller Peturs son de wereld van verschil gistermiddag afdoende ty peerden, betekende geens zins dat in de Kuip nu defi nitief is afgerekend met de kwalen, die zo langzamer hand chronisch dreigen te worden. De Rotterdamse voetballers lieten opnieuw heel wat mogelijkheden lig gen en bewogen zich ander maal tussen uitersten. Zelfs tegen een opponent die dapper, maar zeer vrijblijvend kansen gekregen. Niet alleen i streed en slechts één minuut echt eerste minuut (Wiggemansen Monsterzege zonder waarde in eigen kunnen geloofde, bleek de Waslander werden daarin vrij Kuipploeg niet in staat maal bereikt prestatie-n te houden. Opmerkelijk band was de uitspraak van de ver liezende trainer Co Adriaanse: „Het klinkt gek na zo'n uitslag, maar als we hier ooit een kans had den, dan was het vandaag wel". acties van Been en Tahamata te niet en haalden de amusements- te- waarde van het duel sterk omlaag. I Alleen al met het oog op de kijkcij fers in Rotterdam (12.343 toeschou- ditmaal) moet Feyenoord doelman Hiele gezet), maar ook vast de fasen dat de tegenstander ve; ver- rugviel. Die zwakke perioden zijn zo langzaamaan weer traditie gewor den bij Feyenoord en deden zich vooral aan het vermijden zelfs voor nu de partner PEC Zwol- dalen gaan werken. Ie heette. Zonder enige directe aan- Die constatering was niet eens leiding dienden chaos en paniek onjuist, want de lijstsluiter van de zich aan op die momenten, waarop i, eredivisie had op weg naar de inge- allerlei spelers uit de positie ren- Ü5 calculeerde nederlaag nog heel wat den. Gevolgen voor de uitslag had nl, het ditmaal niet maar de vreemde dieptepunten deden wel de fraaie Trainer Ab Fafié besefte het be- Onbekende Tsjech Mecir winnaar geen ploeg ter wereld die tweemaal drie kwartier op de top van zijn kunnen kan spelen, dus een terug val is normaal. Maar van 100 pro cent zakken wij niet naar 70 pro cent, maar direct door naar 20 pro cent. Dan doe je jezelf onnodig heel wat aan". PEC Zwolle weet ervan mee te praten. De Zwolse formatie ver toeft dit seizoen vrijwel constant op het niveau waarop het noodlot wordt opgeroepen. Na een sterk begin vloeide ook gistermiddag snel alle overtuiging weg uit het elftal, waarin Notten als libero con stant voor zijn verdediging speel de, wat Feyenoords 'zesling' op dieptepasses in de hand werkte. Behalve de 6-0 (Adriaanse: „Ook niet bepaald goed voor het mo reel") kreeg PEC bovendien nog een paar mentale tikken mee. De penalty-misser van Houtman was niet eens een echte meevaller omdat Tahamata de bal in duidelij ke buitenspel-positie had ontvan gen voordat hij was gevloerd door Weggelaar; het uitvallen van Schrijvers en Waslander waren re gelrechte tegenvallers. Niet direct voor het duel van gisteren, wel voor de langere termijn. Vooral met het oog daarop lieten de mid denvelder (gekneusde hand) en de doelman (knie verdraaid) zich ver vangen. „Als ik door was gegaan, had ik het alleen maar erger kunnen ma ken", aldus Schrijvers, „Nu kan ik na een paar dagen rust weer spe len. Dat is belangrijk. Deze neder laag is niet erg. Die was ingecalcu leerd, maar we moeten ook nog te gen Excelsior, AZ en NAC. Tegen die clubs moeten we de punten pakken". Feyenoord moet die tegen elke tegenstander verzamelen om de kleine hoop levend te houden. De ploeg, die Gullit dit seizoen verder zal moeten missen, is dan ook ge baat bij rust. Reden bijvoorbeeld waarom Fafié niet Steur met zijn opzichtige 'Kuipvrees', maar Hout man en Hoekstra wisselde. „Zij kunnen zo'n vervanging beter aan in de mentale sfeer. Steur moet ze kerheid hebben om hier te slagen". Feyenoord, dat voor 1 april uit sluitsel krijgt van Johan Cruijff, heeft vooral behoefte aan stabili teit. PAUL DE TOMBE Na nederlaag tegen Polen: 4-3 FRIBOURG (GPD) - Het Nederlands ijshockeyteam ver zaakte vrijdag om bij een 2-0 voorsprong Italië op de knieën te dwingen, hoewel de kansen daartoe niet te ver smaden waren. De Zuideuropeanen hervonden op tijd het ritme en nagelden Nederland aan de paal. Polen, de twee de tegenstander van de formatie van coach Claus Wallin leek zaterdag op een royale overwinning af te stevenen (3-0 na de eerste periode), maar Nederland herstelde zich in de tweede twintig minuten kranig en bracht de favoriet voor promotie naar de A-poule aan het wankelen: 3-2. ROTTERDAM (GPD) - Over ironie gesproken. Vorige week vrijdag was het Rotterdamse Grand Prix-tennistoer- nooi nog sterker bezet dan ooit tevoren met zes van de tien beste spelers ter wereld op de deelnemerslijst. Gisteren stonden voor het eerst in de historie twee ongeplaatste finalisten in een uitverkochte Ahoyhal. Dat een van beiden, Jakob Hlasek, nota bene de officiële vervanger was van de te elfder ure afgehaakte John McEnroe maakte het alleen maar pikanter en veelzeggender. „En zo blijven we de laatste jaren wel voor een bepaalde bijzonder heid zorgen", stelde persvoorlich ter Jan Leupe later niet zonder bit terheid vast. Want of de organisatie ook zo blij was met die onverwachte eind strijd moet ten zeerste worden be twijfeld. In de praktijk immers heeft 'Rotterdam' zich, na de start- geldaffaire rond Vilas en het bo- mincident dat vorig jaar zo'n abrupt einde maakte aan het slot- duel Connors-Lendl, opnieuw slecht verkocht. Mensen die nu in de voorverkoop een finalekaartje van 35 gulden hadden aangeschaft met het idee McEnroe en Wüander aan het werk te gaan zien, zullen zich straks wel twee keer beden ken. Want met alle respect, Jakob Hlasek en Miloslav Mecir behoren (nog) nadrukkelijk tot de tennis- anonimi die zelfs in een Melkhuis- je-finale zouden misstaan; en dat terwijl in Hilversum slechts een kwart van het Rotterdamse prij zengeld (totaal 250.000 dollar) wordt verstrekt ROTTERDAM (ANP) - Het twaalfde internationale tennis toernooi van Rotterdam trok in totaal ongeveer 50.000 toe schouwers, 6.000 minder dan het record van vorig jaar. Dat kwam voornamelijk doordat de sponsorende bank ditmaal niet meer enkele duizenden toe gangskaarten afnam om de per soneelsleden cadeau te doen. „Dat in aanmerking genomen zijn we dik tevreden", aldus persvoorlichtiger Jan Leupe. „Volgend jaar zullen we probe ren door een gerichte reclame meer mensen te lokken voor de eerste dagen". Het is zeer waarschijnlijk, dat de hoofdsponsor van het toer nooi, A.B.N., ook volgend jaar de nodige financiële steun zal geven. Woordvoerder Ruud Hoek hierover: „Zoals elk jaar moeten de onderhandeüngen nog worden gevoerd. Maar ik kan al wel zeggen, dat we dit toernooi rnet groot genoegen hebben gevolgd. We zijn vol vertrouwen voor de toekomst". Nu kan zo'n wedstrijd tegen twee onbekende 'stuntmannen' best aantrekkelijk zijn, maar zelfs die meevaller werd het publiek niet gegund. De enkelspelafslui ting van het twaalfde ABN-toer- nooi was (uiteraard op verleden jaar na) behalve de kortste onge twijfeld ook een van de saaiste. Precies 55 minuten had de 20-jari- ge Mecir nodig om de evenoude Hlasek kansloos aan de kant te schuiven: 6-1, 6-2. Daar kon ook een wanhoopskreet van een en thousiasteling onder de bijna in slaap gesukkelde toeschouwers, die laatstgenoemde probeerde te motiveren met een 'come on John', niets aan veranderen. Nivellering uit Tsjechoslowa- kije, of in feite het Rotterdam-toer nooi in zijn algemeenheid, onder streepte eens te meer dat een zoge heten Super Series-evenement zonder een speler uit de top-drie op voorhand gedevalueerd is en dat men zich daarbij zal moeten neer leggen. Internationale proftennis blijkt in de breedte zo sterk te zijn geworden, dat een grote groep spe lers vlak onder die even smalle als machtige en nukkige bovenlaag min of meer 'inwisselbaar' is. En er komt nog telkens talent bij. Toernooi-directeur Wim Buiten dijk vindt derhalve dat „we ons nu maar op die nieuwe lichting moe ten storten en niet langer alle mo gelijke moeite moeten doen om per se toppers in huis te halen. Je ziet het aan Boris Becker en aan deze finalisten. Het zijn allemaal poten tiële kanshebbers". Rotterdam zette de opvallend ni velleringstrend dus door. De tot nu toe negen gespeelde Grand Prix- toernooien leverden acht verschil lende winnaars op en gisteren kwam daar de naam van Miloslav Mecir bij. De Oosteuropeaan, die achtereenvolgens McNamee, Jar- ryd, Becker en Nyström had ver slagen, was gisteren ook licht favo riet. Niet zozeer omdai zijn voor malige landgenoot - Hlasex "-liet Tsjechoslowakije al op driejarige leeftijd wegens de Russische inval en heeft nu de Zwitserse nationali- zien de verrassende finaleplaats i Philadelphia waar Mecir onder an dere Connors aftroefde. De huidige nummer 32 van de wereld verloor daar uiteindelijk van McEnroe. Datzelfde gebeurde trouwens in 1984 tijdens de enkel finales van Palermo en Keulen. Miloslav Mecir heeft alle reden om te lachen. De onbekende Tsjech schreef verrassend het Grand Prix-toernooi van Rotterdam op zijn naam. „Daarom was ik best ben blij dat het me nu dan toch ge lukt is een toernooi te winnen", al dus Mecir, wiens gezicht echter nauwelijks een spoor van emotie verraadde en bij wie het antwoord: 'ik weet niet', gisteren op de lippen bestorven lag. De verliezer zat er gisteren in feite nog monterder bij, wat ook weer niet zo verwonderlijk was. toernooi - in Rotterdam redelijk gunstig gezind. Hij mocht eerst af rekenen met Maurer, vervolgens kruiste de wisselvallige Krishnan zijn weg, daarna was de precies even hoog genoteerde (86e) Gonza lez aan de beurt en zaterdag moest de gedoodverfde finalist Tomas Smid (zesde geplaatst) er aan gelo ven. Tegen Miloslav Mecir kwam Ja- (fotoANP) kob Hlasek er echter niet aan te pas, maar de verliezerspremie van 25.000 dollar zal een behoorlijke pleister op de wonde zijn geweest. En Mecir, die met het tweevoudige van dat bedrag bijna net zoveel verdiende als in zijn hele afgelopen tennisjaar, kan zich met recht oriënteren op de duurdere auto markt, zijn grote liefhebberij. Nu alleen het rijbewijs nog. Rijbewijs Jakob Hlasek behaalde dit sei zoen alleen in Brussel een tweede ronde en verder moest hij zijn te genstanders, onder wie ook Mi- chiel Schapers, telkens al na de v-^^ningsbeurt feliciteren. „Maar dat ztto* me niets", wierp de archi- tectenzoon uit Zürich, die op aan raden van zijn vader veilig ging tennissen omdat hij met ijshockey een voet en een arm had gebroken, gisteren tegen. „Dan kun je toch beter spelen wanneer je een halve- (Melbourne vorig jaar, red.) of kwartfinale (Mi laan en Tel Aviv, red.) haalt". Het lot was Hlasek - in november nog winnaar van een Fins 25.000-dollar- NEW YORK (AFP) - De Amerikaanse tennisspeelster Martina Navratilo va, 28 jaar, heeft gisteravond op briljante wijze voor de tweede achtereen volgende keer het masters-toernooi voor vrouwen gewonnen. In de finale van het toernooi in New York, waarvoor een prijzengeld beschikbaar was van bijna twee miljoen gulden, versloeg zij de acht jaar jongere Tsjecho- slowaakse Helena Sukova, nummer vijf op de wereldranglijst, met 6-3, 7-5 en 6-4. Voor het eerst speelden vrouwen om drie gewonnen sets. Navratilova was, ondanks de pittige tegenstand en terwijl ze de dodelijk vermoeiende halve eindstrijd tegen Hana Mandlikova nog in de benen had, in een uur en 55 minuten klaar. Voor Navratilova betekende deze overwinning ge lijk een revanche voor de uitschakeling bij het voorlaatste grote toernooi, in de halve finales van de Australische kampioenschappen in Melbourne. „Bij deze stand kon je een vergelij king trekken met de wedstrijd te gen Italië", bromde captain Ron Berteling. „Toen mjsten we schit terende mogelijkheden op 3-0 en tegen Polen wilde de derde goal er maar niet in. Ja, toen het 4-2 voor de Polen werd scoorden we, maar dat was te laat". Door de nederlagen van 5-2 en 4- 3 in de eerste twee WK-duels staat Nederland met Hongarije en Noor wegen op een benauwde laatste plaats. Benauwd, omdat komende zondag bij het opmaken van de ba lans twee landen naar de C-poule afdalen. Al het gegronde optimis me over het handhaven van de B- status ten spijt, zal Nederland deze week - en nu onder verhoogde druk - een puntje of vijf moeten behalen, wil de ploeg volgend jaar niet opnieuw te maken krijgen met nietszeggende ijshockeynaties als Frankrijk, Spanje en Joegoslavië. „Maar de landen in deze poule zijn aan elkaar gewaagd", hield de stoicijnse Wallin de moed er in. „Kijk naar de uitslagen, alles is mo gelijk, dus waarom zouden we in paniek raken". De Zweed mag het gelijk aan zijn kant hebben, zijn ploeg heeft alle reden om in de piepzak te zitten. Vooral omdat in de openingsfase van het WK snel (tegen Italië) en beheerst (tegen Polen) ijshockey Nederland geen soelaas bood. Wallin weer: „Het is voor mij een opluchting dat we conditioneel iedere ploeg aankun nen. Dat is met name gebleken in de wedstrijd tegen Italië. Helaas hebben we ons toen na de eerste tegentreffer laten verleiden tot een paar ondoordachte acties. Tegen Polen hebben we veerkracht ge toond. Na een 3-0 achterstand te rugkomen tot 3-2 vind ik niet niks na de teleurstelling van een dag eerder. Als je deze kwaliteiten bij elkaar voegt en bovendien in aan merking neemt dat de vechtlust van de ploeg enorm groot is, dan biedt het toernooi nog steeds per spectief'. Wat Nederland in Fribourg de nek kan breken is het schromelijk tekort aan koelbloedigheid voor het doel van de tegenstander. Zelfs de beste aanvalslijn met Leo Koop- mans, Tonny Collard en Johan To ren, verantwoordelijk voor Oran- je's vüf doelpunten, knoeit het er af en toe flink op los. Ron Berteling: „Maar Koopmans, Collard en To ren scoren tenminste. De andere aanvalslijnen blijven totaal in ge breke. Mijn lijn met William Kloos ter en Arnold Troch zit vast en ook die van Nijmegen met Harry van Heumen, Benny Tijnagel en Theo van Gerwen. Leo Koopmans heeft gelijk als hij zegt dat de anderen ook eens een goaltje moeten mee pikken. Maar laten we eerlijk zijn, veel geluk hebben we niet. We spe len echt behoorlijk ijshockey, kun nen iedere ploeg aan, maar die puck vliegt bij ons iedere wedstrijd een keer of vijf rakelings naast of over het doel. Promotie of degrada tie, in deze poule is het vaak een kwestie van centimeters en niet van krachtsverschil". Nederland krijgt nog vijf wed strijden de gelegenheid om degra datie af te wenden. Japan (van daag), Noorwegen, Hongarije, Oos tenrijk en Zwitserland vormen de barricades die de nationale selectie nog moet nemen. Dat Hongarije, dat gisteren de Polen overigens de stuipen op het lijf joeg, (5-3 verlies na een 3-1 voorsprong) degradeert, is zo goed als zeker. Het land is de 'zwakke' broeder in de poule. Maar wie volgt de Magyaren in een tui meling naar de C-groep? Zwitser land en Polen zullen buiten schot blijven. Zij zijn getipt (en terecht blijkt) als de kanshebbers voor een plaats in e A-poule het volgend jaar. Alle andere deelnemers aan het wereldkampioenschap in Fri bourg, waaronder het nog niet ge noemde Italië, zullen op hun tellen moeten passen. Ja, ook Noorwe gen dat net als Oranje nog geen punt in de knip heeft. Een bittere pil voor de Scandinaviërs die zich voor het begin van het WK een se rieuze gegadigde voor een topposi tie waanden. Het is overigens niet in Oranje's voordeel dat zondagavond de laat ste WK-ontmoeting tegen Zwitser land wordt afgewerkt. De Zwitsers zijn in de 'winning mood' en reke nen vast op promotie. Het afslui tende duel kan voor hen beslissend zijn. Als Wallins formatie komende zondag nog onverhoopt op één puntje (meer valt niet te hopen) wacht, dan is het zo goed als zeker gedaan met Nederland. Het ijshoc- key-stadion van Fribourg zal in het weekeinde tot de nok toe (6500 toe schouwers) vol zitten met een fana tiek thuispubliek. Dat wordt even wennen voor Nederland dat het tot die tijd zal moeten doen met de be langstelling van voornamelijk scholieren die gratis toegang heb ben tot de baan. „Maar", weet Wallin, „ons team knokt zich er doorheen". En Berte ling: „Het zou toch het toppunt zijn als we met onze speelwijze niet een paar keer het geluk afdwingen". Jeugdploeg knap tweede SAPPORO (RTR) - Nederland is in Japan als tweede geëindigd in het toernooi om het wereldkampioen schap ijshockey B-groep voor de jeugd. Gisteren zegevierde Neder land in Sapporo met 12-1 over Frankrijk. De tussenstanden wa ren 5-0, 1-1, 6-0. Zwitserland, dat Oostenrijk kansloos liet, werd win naar zonder ook maar een punt te hebben verspeeld en promoveert naar de A-groep. De eindstand is: Zwitserland 7 7 0 0 14 58-22 Nederland 7 5 l 1 11 47-14 Japan 7 4 1 2 9 34-23 Oostenrijk 7 3 1 3 7 30-53 Noorwegen 7 2 1 4 5 23-28 Italië 7 2 0 5 4 14-28 Roemenië 7 1 1 5 3 27-42 Frankrijk 7 115 3 19-42

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10