5Bestuurder mag niet boven de mensen staan 'Schilderen iets noodzakelijks' Fedde Jonkman uit Drachten nieuwe burgemeester van Rijnsburg: Volkskunstschilderes Ans Gons-Goosen exposeert Aantal leerlingen in vijf jaar verdubbeld DONDERDAG 21 MAART 1985 regio Leiden PAGINA 19 door Monica Wesseling vullen van stuurlijke c functies op het be- n het politieke vlak". RIJNSBURG - "Ik ben uiteraard heel blij met mijn benoe ming. Het moet prachtig zijn om in een dorp als Rijnsburg burgemeester te zijn. De samenhorigheid en grote gemeen schapszin maken het dorp bijna tot een paradijs op aarde". Dit zegt Fedde Jonkman uit Drachten die gisteren is be noemd tot burgemeester van Rijnsburg. Jonkman heeft nu nog een volledige baan als wethouder in de gemeente Smal- lingerland waaronder Drachten valt. Rijnsburg heeft lang moeten wachten op zijn nieuwe burge meester. Sedert december 1984 wordt het dorp bestuurd door drie wethouders. Op 1 december werd burgemeester W.K. de Roos eervol ontslag verleend, na dat hij al geruime tijd door pro blemen met zijn gezondheid bui ten functie was. Jonkman is met ingang van 1 april benoemd. De kersverse burgemeester werd geboren in het Friese Ak- marijp. Hij werd onderwijzer en werkte in totaal zes jaar op scho len in Andijk (Noord-Holland) en Warnsveld in Gelderland. Hij keerde in 1969 terug naar Fries land om leraar te worden op de christelijke leao in Drachten. In 1974 werd Jonkman voor de An ti-Revolutionaire Partij lid van de gemeenteraad van Smallin- gerland. Vier jaar later werd hij benoemd tot wethouder. Jonkman is 43 jaar oud, ge trouwd met Betty Kootje (39) en heeft drie kinderen. Twee van de drie kinderen zitten voor hun eindexamen. Niet gerust Jonkman zegt de politieke in teresse met de paplepel te heb ben binnengekregen. "In het ge zin waaruit ik kom stonden gere formeerdheid, de ARP, en het collectebusje van de VU (de vrije universiteit in Amsterdam cen traal. Die waarden heb ik heel bewust overgenomen. Zeker tij dens mijn studie werd mijn inte resse voor politieke en maat schappelijke vraagstukken steeds groter. Vandaar dat ik al vroeg begonnen ben met het ver- Jonkman was lid van het lan delijke partijbestuur van de ARP. In die functie heeft hij, zo als hij het zelf uitdrukt, de 'be grafenis van de ARP' meege maakt. "Ik heb me grote zorgen gemaakt over het opgaan van de ARP in het CDA. Voor mij moe ten binnen een politieke partij de Bijbel, beleid en uitvoering in el- kaars verlengde liggen. Ik was in eerste instantie niet erg gerust op de wijze waarop het CDA de Bij bel zou hanteren. In het landelijk bestuur heeft dit tot flinke dis cussies geleid. Toen echter be sloten werd deel te nemen aan het CDA, ben ik meegegaan met het vaste voornemen binnen dat nieuwe CDA mijn oude idealen waar te maken". Jonkman beheert de porte feuilles van sociale zaken, sport/ recreatie/toerisme, volksgezond heid en bejaardenzorg. Hij er kent dat deze portefeuilles niet erg veel raakvlakken hebben met het dagelijks leven in Rijns- burg. "Het zijn niet direct Rijns- burgse zaken. Dat neemt niet weg dat besturen, besturen is, welk onderwerp je ook bij de kop neemt". De CDA'er heeft het bloemen- dorp nu al in zijn hart gesloten. De vraag waarom Rijnsburg hem een aantrekkelijke gemeente lijkt, wordt dan ook prompt en bestuurders nog te vaak in ivo ren torens te bivakkeren. Zeker als lokaal bestuurder mag je niet bóven de mensen staan. Een bur gemeester en zijn wethouders zijn onderdeel van de bevol king". De nieuwe burgemeester zegt daarom te willen zorgen voor een grote openheid van het gemeen telijk bestuur. Regelmatige spreekuren van burgemeester en wethouders, zoveel mogelijk openbaarheid bij vergaderingen, de aanstelling wellicht van een gemeentelijk voorlichter, maar ook het bestrijden van oeverloze procedures en eindeloze bureau cratie, zijn hiervoor zijns inziens de ingrediënten. "Een bestuurder moet voor spelbaar zijn. Zijn beleid moet betrouwbaar, consistent en rust gevend zijn. Iedere burger moet weten wat hij aan zijn gemeente bestuur heeft", aldus Jonkman. Taken De drie Rijnsburgse wethou ders, Van der Meij, Brul en Glas bergen die sedert het overlijden van loco-burgemeester C. Noort op 25 september van het vorig jaar het bestuur hebben waarge nomen, blijven in ieder geval tot de gemeenteraadsverkiezingen in 1986 aan. Jonkman laat zich nog niet uit over het aantal wet houders dat Rijnsburg daarna zal tellen. Daarmee hangt de vraag samen of de burgemeester zelf ook een portefeuille zal gaan be heren. Een uitgesproken voorkeur heeft Jonkman niet. "Ik ben een man van daden. Met flinke klus sen ben ik in mijn element. Ook zonder portefeuille kun je als burgemeester grote taken ver vullen". Dat Jonkman inderdaad een man van de daad is blijkt onder meer uit het grote aantal be stuurlijke functies dat hij be kleedt. Hij is lid van het bestuur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, en lid van het dagelijks bestuur van de provin cie Friesland. Zijn voornemen 'open' te zijn, ook in de richting van de pers, is wellicht een ge volg van zijn bestuurslidmaat schap van de Provinciale Pers Vereniging (PPV). Het Friesch Dagblad (een uitgave van de PPV) is zijns inziens zo aan het Friese gereformeerde gezin ge koppeld dat het bestuurslid maatschap van deze vereniging voor hem een ere-kwestie is. Eerlijk De gemeente Smallingerland ziet Jonkman met lede ogen ver trekken. Burgemeester mr. A.G. Smallenbroek over Jonkman: "Hij is een harde werker die bin nen en buiten Drachten zeer ge waardeerd wordt. Hij heeft zich als wethouder een open, eerlijk en degelijk bestuurder getoond. Hij verdient het door hem zeer begeerde burgemeesterschap, maar wij zien hem met spijt ver trekken". Het is nog niet bekend wan neer Jonkman zal worden geïn stalleerd. De eerste maanden zal de nieuwe burgemeester op en neer reizen tussen Drachten en Rijnsburg. Een verhuizing is nu, in verband met de examens van de twee oudste kinderen, niet haalbaar. Of het gezin Jonkman de ambtswoning aan de Kerk straat in Rijnsburg zal betrekken staat evenmin vast. "Er breekt een heel drukke tijd aan. Ik zal me terdege in het rei len en zeilen van Rijnsburg ver diepen. Daarnaast zijn er natuur lijk praktische zaken te regelen zoals het verhuizen van Fries land naar Zuid-Holland. Al met al wacht ons een drukke maar heerlijke tijd. We hebben hier fijn gewoond en gewerkt, maar zien uit naar Rijnsburg. De Rijnsburgers, het dorp, de vei ling en de Rijnsburgse Boys zijn nu onze toekomst. Een heerlijk vooruitzicht". School voor Zeevisvaart floreert LEIMUIDEN - "M'n hele leven heb ik eigenlijk al ge tekend en geschilderd. Mijn vader restaureerde als hob by oude meubelen en ter wijl hij daarmee bezig was zat ik een plankje te schilde ren, dan bleef ik zoet". door Henk Streng Ans Gons-Goosen uit Bilderdam mag zich wellicht Neêrlands enige professionele volkskunstschilder noemen. Naast het decoreren van gebruiksvoorwerpen maakt ze ook vrij werk op houten luiken en pa- nelen.Tot en met zondag houdt zij open huis naar aanleiding van de ingebruikname van de atelierruim te in het zeventiende eeuwse pand Bilderdam 28, dat Ada en Kees Gons zeventien jaar geleden heb ben betrokken. Een mooie gele genheid om kennis te maken met haar werk. "Schilderen is voor mij iets noodzakelijks", vertelt Ans Gons. "Het is iets dat ik niet kan laten. Kijk, spinnen en breien zijn lief hebberijen voor me, het schilderen betekent veel meer. We hadden thuis een groot schoolbord. Daar op zat ik altijd te krijten. Andere kinderen doken weg als ze verdriet hadden, ik ging dan tekenen". "Bewust ben ik niet naar de kunstacademie gegaan. In de tijd dat die keuze aan de orde was kwam ik vriendjes tegen die op de academie waren afgeknapt. Er werd hun daar een stijl opgelegd die niet de hunne was. Ik durfde het niet meer aan en het werd de Aangeschoten spookrijder LEIDEN - Een 68-jarige man uit Uithoorn presteerde het afgelopen nacht om slingerend op de ver keerde rijbaan van de Lammen- schansweg de weg naar huis te zoe ken. Een agent in een surveillance wagen zag de spookrijder op zich afkomen en trachtte door lichtsig nalen de man nog tot rede te bren gen. Toen dat niet lukte besloot hij, om zijn vege lijf te redden, de wa gen maar langs de kant te zetten en de automoblist te laten passeren. Daarna zette de agent de achtervol ging in. Op de Oranjeboomstraat kon de bestuurder tot stoppen worden gedwongen. De auto ver toonde aan de voorkant al schade van aanrijdingen. De bestuurder was echter zodanig onder invloed dat hij niet in staat was om een ver klaring af te leggen. Zijn rijbewijs is ingetrokken. kleuterkweek. Nu had ik daar ge lukkig een tekenleraar die me alle ruimte gaf. Anderen gaf hij onder- werpsopdrachten, ik mocht vrij te kenen omdat hij bang was mijn ta lent te verprutsen. Dat gaf me een enorm zelfvertrouwen Opdrachten "In die tijd kwamen ook de eer ste opdrachten van vrienden en kennissen. Of ik hun trouwkaart wilde ontwerpen. Later of ik voor een origineel geboortekaartje kon zorgen. Het heeft zich allemaal spe lenderwijs ontwikkeld. Zeventien jaar geleden zijn we in Bilderdam gaan wonen. Hier aan de Drecht trekt me vooral de natuur en de stilte. De mensen zijn hier echt, niets geen kouwe drukte". "Ik ben eigenlijk vanzelf op het decoratieschilderen gekomen. Mijn twee kinderen liepen op klompjes. Omdat ze te jong waren om het maatverschil te zien schil derde ik het paar van mijn zoon blauw en dat van mijn dochter rood. Ik schilderde er ook nog wat figuurtjes op. Een kennisje van me, die een kindermodezaak in Hilver sum heeft, zag dat en vond het zo'n grappig gezicht dat ze voor haar boetiek gelijk tien paar geschilder de klompen bij me bestelde". "Zo kwam van het een het ander. Ik kwam terecht in een circuit van kunstmarkten en braderieën waar men oude ambachten demon streert. Daar kwamen weer op drachten uit voort. Niet alleen voor klompen, ook voor wiegen, com modes, dienbladen, kastdeuren. Het was niet meer te stoppen. Ik heb nooit lawaai gemaakt, nooit een advertentie hoeven te plaat sen". Volksschilderkunst stamt uit het einde van de middeleeuwen. De mensen hadden daarvoor alleen het houtsnijwerk als decoratiemid del. In het begin van de zestiende eeuw begon de timmerman stoelen en tafels te beschilderen met bloemmotieven. Waren de klanten het bloemetje zat dan schilderde men er wat anders overheen. Net behang dus. Iedereen kent de drukke krioe lende Hindelooper stijl. Maar er be staan daarnaast nog tal van andere lokale genres: Assendelfts, Cad- zands, Amelander, Jisper, Stap- horsts. Ieder dorp heeft zijn ken merkende patroontje. Herontdekt De laatste jaren hebben velen de- - ze vorm van schilderen heront dekt. Een beetje creatief centrum heeft een cursus volkskunstschil deren op het programma staan. De verffabrikant Talens kwam enkele jaren geleden met een speciale verf voor het volkskunstschilderen op de markt. Daar maakt Ada Gons- Goosen geen gebruik van. "Ik werk uitsluitend met alkydhars", zegt ze. In ons land is het traditionele Ans Gons-Goosen: "Hier aan de Drecht trekt me vooral de natuur en de stilte. De geen kouwe drukte" volkskunstschilderen doodgelo- maakt Ada Gons-Goosen ook vrij pen. Na 1850 zat er geen ontwikke- werk. "Daar zit ik helemaal zelf in", zegt ze, "het zijn geschilderde verhalen. Mijn vrije werk maak ik 's nachts, lekker in de stilte, geen telefoon, alleen mezelf. Ik schilder op greenhouten panelen die m'n man op de kop tikt bij de sloop van oude huizen. Uitgewerkt hout moet het zijn". ling meer in. Er kwam niets r bij, men schilderde elkaar na. In Hindeloopen bijvoorbeeld ging men de patronen nummeren, zo bond men zich aan een omschre ven repertoire van bloemetjes en krullen. Wie daarbuiten durfde, was niet 'echt'. Alleen in Polen is men tot in onze dagen altijd door blijven gaan. "Ik houd me ook niet aan bestaande patronen", legt Ada uit. Ze pakt een klomp uit het rek. "Kijk, hier zie je het Bilderdammer kamillebloempje, dat is een eigen vinding". Naast het versieren van kleer hangers en kinderledikantjes KATWIJK - Het aantal leerlingen van de School voor de Zeevisvaart in Kat wijk is in de afgelopen vijf jaar verdubbeld. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1984. Telde de school aan de Sluis weg in 1980 nog 63 leerlingen, momenteel ligt dat aantal op 131. "Het klinkt raar", zegt directeur C. van Beelen, "maar ik hoop dat het aantal nu niet al te veel meer om hoog schiet". Van Beelen komt tot die uitspraak omdat hij vreest dat bij een nog hogere bezettingsgraad het niet eenvoudig is de afgestu deerden aan een baan te helpen. "Nu lukt dat nog, maar het wordt steeds moeilijker", aldus de direc teur. Ondanks de toeloop van het aan tal leerlingen kampt de school op dit moment nog niet met ruimtege brek. Een lokaal dat tijdens de 'ma gere periode' was verhuurd aan de haringcontroledienst is weer in ge bruik genomen. Van Beelen: "De klassen zijn natuurlijk wel veel groter geworden. Zaten er een aan tal jaar geleden 15 leerlingen in een klas, dat zijn er nu soms 30". In het jaarverslag, dat volgens de opstellers moet worden gezien als een dwarsdoorsnede van twee leer jaren, wordt de groei van het aantal leerlingen vooral toegeschrèven aan een grotere belangstelling voor dit type onderwijs. Een verzadigde arbeidsmarkt aan de wal speelt daarbij een bepalende rol, zo wordt gesteld. Waas De afdeling middelbaar beroeps onderwijs van de school, anders gezegd het opleidingsniveau voor de stuurlieden en werktuigkundi gen. trekt inmiddels zoveel belang stelling dat een parallelklas is inge voerd. "Op deze manier blijft de vloot verzekerd van voldoende aanbod van goed gekwalificeerde bemanningsleden", wordt gecon cludeerd. In het verslag wordt betreurd dat rond de visserij nog altijd een 'waas van warrigheid en folklore hangt', terwijl volgens de schrij vers juist daar het vernieuwings proces stringent en rimpelloos is verlopen. De toekomst van deze bedrijfstak en de visverwerkende industrieën oogt bovendien gun stig, zeggen zij. Ook de wijze waarop het onder wijs op de School voor de Zeevis vaart wordt gegeven een ontwikke ling ondergaan. De inhoud van de vakken wordt voortdurend ge toetst en er zijn onder meer nieuwe leerboeken geïntroduceerd. Ook een vak als wiskunde en het ge bruik van de computer krijgt op de school steeds meer aandacht. Taak Bij de steeds moeilijkere taak van het onderwijzend personeel wordt in het jaarverslag eveneens stilgestaan. "In een maatschappij waar de puberteitsfase tot het ui terste schijnt te worden gerekt, valt dat om den drommel niet mee", zo is te lezen. Van vrijwel al Beelen daarover: "De jeugd wordt tegenwoordig thuis in de watten gelegd. Aan hun wensen wordt voldaan. Ze worden ook gemakzuchtiger. Op school krijgen wij daarmee te maken. Vooral nieuwe, jonge leerkrachten moeten tot op de bodem gaan". Het jaarverslag zegt daarover: "Juist leerlingen zijn gebaat bij or de en regelmaat. Het tornen aan de grenzen van het toelaatbare is voor opgroeiende jongeren alleen leer zaam, als deze grenzen getrokken zijn en in stand worden gehou den". AANRIJDING Een 18-jarige bromfietster uit Boskoop is giste ren op de Goudse Rijweg ter hoog te van de Biezen in haar woon plaats gesneden door een vracht wagen en ten val gekomen. De vrachtwagen, bestuurd door een 22-jarige inwoner van Soesterberg, nam de bocht richting de Biezen zonder het naast hem rijdende meisje op te merken. Onderwerpen "De onderwerpen raap ik uit mijn eigen leven. Zo fietste ik pas langs de Amstel bij Nes aan de kant van de Ronde Hoep. Aan de overkant zag ik een oude school staan, een typisch hoog gebouw, zijn hier echt, niets (foto Wlm Dijkman) een beetje apart staand aan de rand van de bebouwing. Ik afstappen en tekenen natuurlijk. Met zo'n schets ga ik dan thuis aan de slag. Om de vermolmde indruk die het gebouw op me maakte aan te géven heb ik er op de voorgrond op de oever twee reuzenbovisten, grote bolle paddestoelen, bijgeschilderd. In de lucht boven het rode pannendak van de school heb ik touwtjes met gedroogde champignons gehangen zoals je dat in Zwitserland wel ziet". Wie kennis wil maken met het werk van Ada Gons-Goosen kan tot en met zondag een kijkje ne men op haar expositie in eigen huis, Bilderdam 28. Kleiner aantal toeristen met Pasen verwacht BOLLENSTREEK - Het aantal toeristen dat met Pasen de Bollen streek zal bezoeken is waarschijn lijk kleiner dan in voorgaande ja ren. De VW's van Noordwijk, Kat wijk en Lisse melden minder boe kingen var. Duitse en Engelse toe risten dan gebruikelijk is in deze tijd van het jaar. Er is zelfs sprake van annuleringen van voor de win ter geboekte reizen. De oorzaak is volgens de VVV- directeuren gelegen in het vroeg vallen van Pasen en het koude voorjaarsweer. Ook in Duitsland is de temperatuur abnormaal laag. De VW-directeuren zien het niet al te somber in. "Een paar da gen mooi weer kan het aantal boe kingen explosief doen stijgen", al dus directeur W. Rovers van het VW-kantoor in Noordwijk. Hij voegt er aan toe dat in Noordwijk' de gemeubileerde zomerhuizen en appartementen dit jaar erg in trek blijken te zijn. "Vooral de laatste dagen loopt de gemeubileerde ver huur als een trein. Mogelijk dat het slechte weer, ook in Duitsland is het koud en nat, de toeristen tot de ze keus brengt". jfc Rijnsburgs n de kinderen Gert, Jan en Rolanda. burgemeester Fedde Jonkman met zijn gezin. Naast Jonkman zijn echtgenote Betty met uit volle overtuiging beant woord: "Rijnsburg is een hechte gemeenschap met veel samenho righeidsgevoel. Het is van oor sprong een godsdienstig dorp en nogh steeds nemen vele Rijns- burgers de Bijbel als uitgangs punt voor hun doen en laten. Bo vendien kent het dorp een rijke historie. Als oud-geschiedenisle raar (hij gaf in Drachten les in ge schiedenis, aardrijkskunde en maatschappijleer) ben ik er van overtuigd dat de mens moet le ven met het besef van het verle den". Veehouder Een echte kenner van land- en tuinbouw is Jonkman niet. Hij zegt wel grote affiniteit met de agrarische sector te hebben. Zijn vader was veehouder, veel ooms en tantes hebben een agrarisch bedrijf. De komende weken en maanden zal Jonkman zich de typische Rijnsburgse problema tiek op agrarisch gebied eigen maken. Vooraf wil hij wel zeggen dat hij het een taak van de ge meente acht een beleid te voeren dat goede voorwaarden voor de tuinbouw schept. Als agrarische gemeente zal Rijnsburg de ruim te moeten blijven houden zich op land- en tuinbouwgebied zo breed mogelijk te ontwikkelen. Over zijn keuze voor het burge- (foto Johan Wltteveen) meesterschap zegt Jonkman: "Ik heb zeven jaar als wethouder het burgemeestersambt van zeer na bij kunnen bestuderen. Het lijkt me prachtig om binnen een zo hechte gemeenschap als Rijns burg de samenhorigheid, de be trokkenheid en het in harmonie samenleven, te mogen bevorde- Jonkman blijkt zeer uitgespro ken ideëen te hebben over de wijze waarop een gemeente dient te worden bestuurd. "Het ge beurt te vaak dat burgers hun wenkbrauwen fronsen wanneer er over de overheid gesproken wordt. Jammer genoeg blijken

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19