Liverpool slagvaardig Fortuna rommelt maar wat aan Rapid Wien stunt in toernooi bekerwinnaars Rode kaart werkt in voordeel van Inter Sponsor wil Vliesekoop nog drie jaar aan zich binden In Europa Cup 1 Everton simpel naar tweede overwinning: 0-2 Geen gratie Kraay jr. DONDERDAG 21 MAART 1985 SPORT PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - De returns van de kwartfinales in het toernooi voor landskampioenen hebben geen verrassin gen opgeleverd. Liverpool, Bordeaux, Juventus en Pana- thinaikos vonden de weg naar de laatste vier. Girondins Bordeaux overleefde de Odyssee door de Sowjet-Unie en kwalificeerde zich voor de halve eindstrijd via strafschoppen. In de return tegen Dnjepr Dneprope trovsk, gespeeld in Krivoj Rog om dat Dnepropetrovsk verboden ge bied voor buitenlanders is, kwam dezelfde uitslag op het bord (1-1) als veertien dagen eerder in Bor deaux. In de verlenging werd niet gescoord. Wel werd de Rus Visj- nievski door de Westduitse scheidsrechter Tritschler na een zware overtreding uit het veld ge stuurd. Strafschoppen moesten de beslissing brengen. Op dat onder deel waren de Fransen beter: 5-3. Battiston, Giresse. Lacombe, Specht en Chalana maakten van elf meter geen fout. Doelman Dropsy werd de held van de Franse kam pioen. Hij stopte de strafschop van Litovsjenko, de Russische voetbal ler van het jaar. In de normale speeltijd had aanvoerder Lisenko zyn club in de twaalfde minuut aan de leiding gebracht. Twaalf minu ten voor het einde schoot Tusseau zijn ploeg in de verlenging. Juventus heeft op specifieke Ita liaanse wyze de return tegen Spar ta Praag afgewerkt De Italianen verdedigden de in de thuiswed strijd verworven voorsprong van 3- 0 op uiterst secure wijze. Sparta Praag had een enorm veldover- wicht, kansen creeërden de Tsje chen nauwelijks tegen de goed georganiseerde defensie van Ju ventus. Pas in de 78e minuut kreeg Sparta loon naar werken. Al had het daarbij de hulp van de Engelse arbiter Hackett nodig. Die schonk de thuisclub een omstredën straf schop, waaruit Berger het enige doelpunt van de wedstrijd maakte (1-0). Bij Juventus viel voorstopper Brio in de 46e minuut uit met een hoofdwond na een botsing met zijn ploeggenoot Scirea. Dezelfde spe ler liep tegen de enige gele kaart in de wedstrijd op. Europees bekerhouder Liver pool maakte Austria Wien duide lijk gemaakt, dat de 1-1 veertien dagen geleden in Wenen een toe- schouwers-lokkertje betekende. De truc miste zijn uitwerking niet. Op Anfield Road zagen 32.671 toe schouwers een zeer slagvaardige thuisclub, die al in de eerste helft het eenzijdige duel besliste. Walsh in de 16e en Nicol in de 32e lieten Liverpool met 2-0 comfortabel rus ten. Eén minuut na de rust schoot international Obermayr in eigen doel (3-0) en tien minuten later de poneerde Walsh zijn tweede en Li verpool vierde doelpunt achter Koncilia. De Weense balvirtuoos Prohaska mocht in de 64e minuut Grobbelaar passeren: 4-1. In Athene vulden 80.000 toe schouwers het Olympisch stadion tot op de laatste plaats. Panathinai- kos immers had na de overwinning in Gothenburg (1-0) uitstekende perspectieven om een plaats bij de laatste vier te veroveren. Ondanks de florissante uitgangspositie heb ben de Grieken hard voor de kwali ficatie moeten werken. IFK Go thenburg trok zich niets aan van de hysterische aanmoedigingen van de Grieken en bracht de verdedi ging van de thuisclub herhaalde lijk in paniek. Bij een van die mo menten kwam Nilsson vrij voor doel: 0-1. Panathinaikos trok daar na furieus ten aanval en op slag van rust was Dimopoulos verant woordelijk voor de gelijkmaker: 1- 1. Na de pauze hetzelfde wedstrijd- beeld. IFK in de aanval en in de 53e minuut op voorsprong door Holmgren: 1-2. Daarna was het de beurt aan Panathinaikos. De Grie- Doet u ook mee met het JUBILEUM ADVERTENTIESPEL Nee? Dan mist u een kans op één van de vele jubileum- prijzen! In de krant van maandag 11 maarl staan de spelregels maar u kunt natuurlijk ook het Leidsch Dagblad even bellen voor informatie: 071-144941. toestel 134 _JPaul_BeerenfengeO__ ken hadden een strafschop, na een overtreding van Culbert, nodig om de kwalificatie af te dwingen. Sara- vakos benutte de elf-metertrap. De irritatie bij Carlsson over de op handen zijnde uitschakeling was zo groot, dat hij zich een minuut voor het einde vergat en zich aan een tegenstander vergreep. Roth toonde geen clementie en stuurde de Zweed het veld uit. Dynamo Dresden met 5-0 verslagen DEN HAAG (ANP) - Behalve door een treffer van Lainer. In de Everton plaatsen Dinamo Moskou, 37e minuut was de stand volledig De uitblinkende 'Milanees' Rummenigge Bayern München en Rapid Wien zich voor de halve eindstrijd in het toernooi voor de bekerwinnaars. Voor de grootste verrassing zorg de daarbij Rapid Wien. De Oosten rijkse ploeg versloeg in Wenen Dy namo Dresden met 5-0 en maakte daarmee de nederlaag met 3-0 in Oost-Duitsland meer dan goed. De prestatie van de Rapid Wien kwam zelfs voor de eigen aanhang als een volslagen verrassing. Slechts 12.000 supporters bevolkten het stadion in de Oostenrijkse hoofd stad. Zij kregen een duel voorge schoteld dat hen nog lang zal heu gen. Al na 3 minuten lang de bal achter de Oostduitse doelman toen Pacult een aanval goed afrondde. Nog geen kwartier was het al 2-0 evenwicht toen Pacult zijn twee de treffer liet aantekenen. Na de pauze bleef Rapid de veel sterkere ploeg. Het wachten was op het vol gende doelpunt. Dat kwam in de 70e minuut toen de Tsjechoslo- waak Antonin Panenka een straf schop verzilverde. Acht minuten later maakte Hans Krankl een ein de aan elke onzekerheid. Vertrouwend op de sterke verde diging begon Bayern met een ge rust hart aan het tweede duel tegen gen in het eerste half uur, slaagde de thuisploeg er niet in die belang rijke eerste treffer te maken. Na een half uur besliste Lothar Mat- taus het duel eigenlijk al door een strafschop te benutten. Die was toegekend door de Tsjechoslo- waakse scheidsrechter Christof toen de Italiaanse doelman Tancre- di Reinhold Mathy bij de eerste se rieuze Westduitse aanval onderuit haalde. Na het doelpunt zette Ro ma de gasten nog meer onder druk. Het kreeg ook kansen maar de Ita lianen faalden in de afwerking of Köln door tien man uit toernooi om UEFA-beker gewerkt DEN HAAG (ANP) - Inter Milan werkte als zorgde in Köln voor vuurwerk voordeel v door de plaatselijke FC met tien onder leiding stond n boemerang in het der Tottenham Hotspur thuis met Inter. De ploeg, die 1-0 te verslaan. Perryman passeer de West- de die gedenkwaardige avond zijn op het Madrileense troetelkind Bu- Dosztl, de nummer één van Honga- uit het toernooi om de UEFA- duitser Rummenigge en de Ier eigen doelman Clemence. Die for- beker te stoten. Met Inter kwalifi- Brady, bleef koel, verdedigde stug tuinlijke treffer bleek goud waard ceerden zich Real Madrid, het Joe- en kwam met tien man spelend in voor Real Madrid goslavische Zeljeznicar en het de 17e minuut op voorsprong door Bernabeustadion Hongaarse Videoton dat Manches- Real Madrid. De return werd bijge- schitterend "schot van Marini woond door 100.000 toeschouwers, op aangeven van Brady. Na een Die verkeerden lange tijd in onze- uur leek FC Köln nog te kunnen kerheid, want in de gestaag vallen- terug komen. Bein maakte gelijk de regen brak Tootenham enkele ter United uitschakelde. FC Köln was er van overtuigd w eigen stadion (uitverkocht met en trof pal daarop de paal. De be- keren gevaarlijk uit, slissing "viel echter aan de andere Miguel Angel blonk uit. Tien minu- kant. Rummenigge schitterde met ten voor tijd scoorde Falco i volley e 59.000 toeschouwers) de achter stand uit Milaan van 0-1 zeker te zullen wegwerken. Die overtuiging werd gesterkt toen de Belgische de eindstand 1-3 werd. scheidsrechter Ponnet de Italiaan Ferri voor natrappen naar de 0 kleedkamer zond. De rode kaart verrassing gezorgd door bekerhou- gaan. Perryman reageerde zich af i kopbal, waardoor Londense club, maar de Oosten rijkse scheidsrechter Fahnler keur- Real Madrid had een halve de het doelpunt af omdat er een maand terug al voor een daverende overtreding aan vooraf zou zijn ge- tragueno en kon vertrekken. De miljoenenploeg van Man chester United vond in het Hon gaarse Szekesfehervar zijn Water loo. Het winnende doelpunt van Stapleton uit het eerste duel met het onbekende Videoton werd weggestreept door zijn ploegge noot Gidman. De verdediger schoot in eigen doel. Ook in Sze kesfehervar eindigde de wedstrijd in 1-0. In de verlenging werd niet meer gescoord, zodat strafschop pen de halve-finalist moesten aan wijzen. In de eerste serie van vijf miste Stapleton voor United en Gömöri voor Videoton. Doelman AS Roma. Door de 2-0 voorsprong vonden Pfaff op hun weg. Pas elf uit de eerste wedstrijd was de minuten voor het einde van het ploeg redelijk gerust op een plaats due kregen de Italianen loon naar in de halve finales. Slechts een tref- werken, maar lang had Roma geen fer in de begin fase van de strijd, pleger van de gelijkmaker van Ne- zou het voor de gasten nog lastig la- Direct na de aftrap scoorde de kunnen maken en de de Italianen 18-jange invaller Kogl koelbloedig redden. Ondanks hevig aandrin- de winnende treffer na een diepte- pass van Augenthaler. Een doelpunt was voor Dinamo Moskou genoeg om eveneens de laatste vier te bereiken. Na de doel puntloze wedstrijd in Griekenland, werd Larissa in de Sowjet-Unie door een treffer van Fomitsjev uit geschakeld. De Russische ploeg, in verband met het slechte weer in Moskou uitgeweken naar het veel zuidelijker gelegen Tblisi, was in het eerste gedeelte sterker dan de onervaren Grieken. Falende aan vallers en een sterke verdediging van de gasten hielden de strijd tot in de 61e minuut spannend. Verde diger Fomitsjev maakte met een schot van 35 meter de Griekse doelman kansloos. rije, werd de held van de dag door de eerste om-en-om-strafschop van United, genomen door Albiston, te stoppen. Vadasz schoot Videoton vervolgens naar de halve eindstrijd van het UEFA-bekertoernooi. Als vierde club plaatste zich vol gens verwachting Zeljeznicar uit Sercgewo bij de laatste vier. Dat ge beurde ten koste van Dinamo Minsk dat in Joegoslavië met 2-0 het onderspit had moeten delven. Tijdens de return in de Sowjet- Unie bleef een verassing uit. Voor 31.000 toeschouwers zorgden Sjisj- kin en Bahtic voor een 1-1 gelijk spel. ZEIST (ANP) - Het sectiebe- stuur betaald voetbal zal Hans Kraay jr geen gratie verlenen. Het bestuur volgt met deze be slissing in zijn dinsdagavond gehouden vergadering het ad- de c i be- SITTARD (GPD) - De dagen van Chris Dekker in het betaalde voetbal lijken nu toch echt geteld. De oudste veldspeler van de Nederlandse eredivisie, voelde gister avond ook zelf aan dat het einde van zijn actieve carrière op de velden nu wel zeer duidelijk in zicht is. „Ik denk dat dit voorlopig mijn laatste wedstrijd is geweest", sprak de 39-jarige libero met een scherp oog voor de realiteit, nadat Fortuna kleurloos uit het Europa-Cup-II-toernooi was ge kegeld door Everton. Hoewel zijn trainer Bert Jacobs zijn, in het pure afstopwerk staat hij nog altijd zijn mannetje. Met ervaring bovendien die Evers hem na de wedstrijd opzichtig bescherming nam, voelde Chris Dekker zich wel degelijk de zonde- op die plek mist, zoals gisteravond bok na de nieuwe nederlaag van tijdens het tweede deel van Fortu- zijn team. Niet dat de tweede En- na-Everton nadrukkelijk bleek, gelse zege in het Europese dubbel- Ook toen de Limburgse defensie spel onverwacht kwam, i andere leider had, moest dat zelfs. Na de 3-0 van Liverpool tegentreffer worden geincasseerd lag de 0-2 van Sittard geheel in de (van Peter Reid, de beste man van lijn der verwachtingen. Niettemin het veld), maar niemand die Evers i de publieke teleurstelling over daarop aankeek. de 'anti-climax' in volle hevigheid ontladen boven het hoofd van *i Chris Dekker. Dekker Het inderdaad knullige balver- lies gestaan terecht, net zoals het /as geweest dat alleen IS uitgekozen als het r hii aan de basis had nukpunt van kritiek na de eerste de^O- HGraeme Sharp) 2£" die het laatste restje hoop bij For- na J1™ Presteerden »ster- tuna had weggespoeld, had de avond buitengewoon matig en 20.000 kijkers in het uitverkochte rommelden maar wat aan met uit- stadion De Baandert een hels fluit- sondering misschien van Arthur concert ontlokt. Zo hels dat de do- Ho°yer- delijk beledigde Dekker onmiddel lijk zelf om vervanging had ge vraagd. Het werd pas in de rust toe- Jaagvoetbal De spits was de enige die zichzelf Sittard. gestaan door Jacobs, die in de bleef tegen Everton. Op persoonlij tweede helft Anne Evers op zijn ke klasse zorgde hij tenminste nog in alle opzichten enige dreiging met zijn scho- roep betaald voetbal. Kraay, die in de competitiewedstrijd NAC-Wageningen op 27 okto ber 1983 tegen een rode kaart opliep wegens „gewelddadig optreden tegenover de scheids rechter" en vervolgens voor vijftien bindende wedstrijden werd geschorst, vertrok naar Engeland, nadat hij zeven wed strijden voor NAC had gemist. Kraay, die voor Brighton uit kwam, vroeg om gratie indien hij in Nederland zou terugke ren. In het advies aan het bestuur betaald voetbal stelt de com missie van beroep onder meer dat iedere profvoetballer, die in een soort gelijke positie komt te verkeren, zijn straf zou kun nen ontlopen door tijdelijk in een ander land te gaan spelen. De commissie zegt in haar ad vies aan het bestuur eveneens dat Kraay bij zijn verzoek tot gratie ten onrechte de indruk wekt dat zijn verblijf in Enge land het karakter van een straf draagt. Willy Boessen van Fortuna (links) komt er niet aan te pas bij Trevor Steven, Typerend beeld plek posteerde. WKÊ Chris Dekker was diep gekrenkt ten en zijn kopbal op de lat. Zijn in de kleedkamer achtergebleven, ploegg „Ik speel hier nooit meer", was André daar zijn eerste reactie, maar later kom) Fortuna. „Dat zou bij ons in de league in ploeggenoten, van wie doelman de tweede divisie, of misschien net Gerven (pink uit de in de eerste divisie kunnen spe- zwakte hij die zelf af. „Fortuna schorst) moet verder gaan met een jonge knul", keek hij toen bedaard uit. „Evers heeft nog gaat proberen". Wout Holverda (ge- len", analyseerde Sharp minzaam, de kant moesten blij- „In Liverpool vond ik ze verdedi- veel min- _n, raakten volledig de kluts kwijt gend sterk, hier waren in het Engelse 'jaagvoetbal'. Hoe- der", contract wel Everton er „nooit voor hon- De i jaar. Het zou dus normaal derd procent tegenaan ging, omdat slappe verzet van Fortuna, dat zijn als Jacobs hem op die plek het toch al een gelopen partij was aanvang al niet geloofde in een we ons wilden sparen voor het delijk resultaat De constatering tekende het i zich alleen zo Of dat voorlopig veel zal uitma- competitieduel van zaterdag tegen goed mogelijk voor eigen publiek ken, is echter nog maar de vraag. Arsenal" (uitspraak Graeme wilde presenteren met het oog op Opbouwend mag Dekker zwak Sharp), bleek de Engelse koploper de thuiswedstrijd van zondag te- HAZERSWOUDE (GPD) - Bet- tine Vriesekoop heeft haar spon sor definitief voor zich gewon nen. De geldschieter (Dextro) overweegt de tafeltennisster voor een periode van drie jaar aan zich te binden. Daarbij wil de firma verder gaan dan alleen fi nanciële ondersteuning. De sponsor koestert plannen Betti- ne Vriesekoop te begeleiden in haar maatschappelijke carrière. „Na haar topsportcarrière volgt er immers nog een leven", ontvouwt de heer Hardeveld, verantwoordelijke man bij de sponsor. „We hebben inmiddels gesproken met de Nederlandse Sport Federatie hoe we dat het best kunnen invullen. Het is niet de bedoeling dat Bettine voor ons pakjes suiker gaat verkopen, dat zou ze zelf ook niet al te leuk vinden". Wellicht dat Vriesekoop wordt ingezet in het promotionele vlak, nu de speelster van Avanti de laatste tijd veel successen heeft behaald en dien ten gevolge veel in de belangstelling staat. „We zijn blij met het fenomeen Vrie sekoop", was Hardeveld tevre den. „Ze is een fantastische sportvrouw en wij kunnen daar gebruik van maken. Hoe is voor alsnog onzeker, omdat we met al le partijen nog besprekingen moeten voeren. Met de NTTB bijvoorbeeld, over het voeren van shirtreclame". Vriesekoop zelf is bijzonder in genomen met de houding van de geldschieter, die ook Avanti in de komende jaren zal blijven on dersteunen. Dankzij de facilitei ten die door de goedgevigheid van de sponsor mogelijk zijn ge maakt, heeft de pupil van Gerard Bakker het plezier in tafeltennis teruggekregen. Ze is dan ook „zeker van plan" de Olympische Spelen van 1988 in Seoel als ac tief tafeltennisster bij te wonen. gen Ajax en de daarna nog volgen de „toppers" tegen Feyenoord en PSV. „Dat is niet helemaal gelukt", poneerde Frans Thijssen, maar dat was een understatement. Het was helemaal niet gelukt. Nu Fortuna na twee jaar (Ajax) weer eens een vol huis had werd aan alles gedaan behalve aan klantenbinding. Het grootste vermogen bleek het on vermogen. De ploeg knoeide, leed veel balverlies, bewoog niet en leek slechts toeschouwer bij de ac ties van Everton. „Geen briljant elftal", oordeelde Frans Thijssen over de tegenstan der, „er lopen ook geen echte top pers in, maar collectief is het zo verschrikkélijk sterk dat zelfs Ajax, PSV of Feyenoord kansloos geweest zouden zijn. Everton jaagt gestaffeld op de bal; is de eerste man geweest dan komt de tweede, dan de derde. Dat doen die jongens uitermate goed". Topjaar Anders dan Thijssen wilde doen geloven, bezit Everton echter wel degelijk een kanjer: Peter Reid, die op de nominatie staat speler van het jaar te worden in Engeland. Zijn collega's vormen het collectief rondom hem, „zonder zwakke plekken", aldus Thijssen weer. Die heeft Fortuna in alle linies. „We moeten dan ook aankopen", keek Thijssen alvast vooruit mid denin het seizoen dat kwa finan ciën een topjaar lijkt te worden. „We moeten er een middenvelder bij hebben, een spits die voor pa niek kan zorgen en eventueel een laatste man". Zover wilde Jacobs nog niet vooruit kijken. Terwijl Everton op drie fronten (kampioenschap, FA- cup, Europa Cup II) op succes en publiciteit blijft jagen, moet hij met Fortuna terug naar de anoni miteit van de middenmoot in de eredivisie. Met het oog daarop nam hij zijn hele team in bescherming („we hebben gedaan wat in onze mogelijkheden lag") en Chris Dek ker in het bijzonder. „Ik vind het niet fair dat het publiek hem na een fout zo de grond in boorde en ik laat me er al helemaal niet over uit of dit zijn einde als voetballer betekent. Dat zal wel komen, maar het is veel te cru om te zeggen dat het er nu al is". PAUL DE TOMBE Blunder kost Janssens nóg drie maanden ZURICH (GPD) - In tegenstel ling tot zijn landgenoot Eric Gerets moet Roland Janssens van Waterschei de volledige straf uitzitten die hij kreeg als gevolg van de omkopingsaffai re in de Belgische voetbalcom petitie. Tijdens het pleidooi dat in Zürich werd gehouden om een einde te maken aan de strafperiode, werd Janssens... vergeten. Deze misser van een Belgische official heeft tot ge volg dat Janssens, die in eerste instantie een geringere straf kreeg vergeleken met anderen, nu drie maanden langer dan de rest buitenspel staat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13