Recordtekort VS op handelsbalans CDA en WD: koers regering blijkt juist BEL GEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON Amerika straks grootste schuldenland Bedrijven nog steeds niet beter van betalen Volvocar komt met een sportwagen op de markt Plan om spaarders in Ohio gerust te stellen Premie voor oude telefoon VRAGEN BIJ HET INVULLEN VAN UW BELASTINGAANGIFTE? DINSDAG 19 MAART 1985 ECONOMIE PAGINA 9 WASHINGTON (AP) - Het tekort op de lopende rekening van de Amerikaanse handels balans is vorig jaar opgelopen tot een record van 101,6 miljard dollar, meer dan een verdubbeling ten opzichte van 1983. Dat heeft het ministerie van handel in Washington gisteren bekend gemaakt. Volgens regeringsanalisten is het vrijwel zeker dat de VS voor het eerst sinds 1914 weer in het krijt staan bij het buitenland. BRUSSEL (GPD) In West- Vlaanderen moeten op bevel van het ministerie van landbouw tien duizenden varkens worden afge maakt. Op die manier hoopt men de epidemie van Afrikaanse var kenspest te kunnen indammen. Gisteren werden opnieuw drie haarden van varkenspest geconsta teerd. Vorige week was deze zeer besmettelijke en voor varkens do delijke ziekte al op zes plaatsen aangetroffen. Toen werden al 4000 varkens afgemaakt. Maar volgens staatssecretaris van landbouw De Keersmaecker blijkt die maatregel onvoldoende te zijn geweest. Om uitbreiding van de ziekte te voorkomen wor den nu in de wijde omgeving van Uit de gisteren gepubliceerde cij fers blijkt dat Amerika's netto in vesteringen in het buitenland eind 1984 waren geslonken tot 32 mil jard dollar, vergeleken met 104 mil jard dollar aan het begin van het jaar. Volgens economen is het vrij wel zeker dat dit netto-bedrag nu geheel is verdwenen, ofschoon dat pas over drie maanden door de cij fers zal worden bevestigd. De oorzaak van deze ontwikke ling is de slechte positie van de buitenlandse handel. Het gevaarlij ke van de situatie is volgens econo men dat Amerika zich op een glij baan bevindt en dat de schulden last dit jaar drastisch zal toenemen. Tegen het einde van het jaar zal Amerika volgens de voorspellin gen het grootste schuldenland ter wereld zyn. Hoewel de VS sinds 1975 bijna elk jaar een tekort moesten boeken op de handelsbalans, waren de op brengsten van de Amerikaanse be leggingen in het buitenland tot nu toe meestal voldoende om het te kort te dekken. Nog in 1981 boek ten de VS een overschot van 6,3 miljard dollar op de lopende reke ning. Maar nadien zijn de over schotten omgeslagen in giganti sche tekorten. Schade door namaak in VS per jaar 20 miljard WASHINGTON (Rtr) - De Ameri kaanse industrie lijdt per jaar een schade van twintig miljard dollar doordat in het buitenland mis bruik wordt gemaakt van Ameri kaanse patenten, copywright en handelsmerken. Het misbruik strekt zich uit over veel terreinen, variërend van spijkerbroeken en chemicaliën tot computeronderde len, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van handel laten weten. De regering-Reagan acht de pro blemen van de namaak zo groot ge worden dat zij er bij de Amerikaan se handelspartners sterk op is gaan aandringen wat te doen tegen de „piraterij". Ze wil ook dat de regels van de GATT, de Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Han del, worden veranderd zodat na maak internationaal kan worden aangepakt, maar overleg hierover is al sinds 1970 gaande zonder dat er iets concreets uit is gekomen. Washington noemt Taiwan, Zuid-Korea, Singapore, Indonesië, Maleisië, de Filippijnen, Thailand, India, Brazilië en Mexico de groot ste producenten van namaakpro- dukten. Ballast Nedam Het bouw- en befgerconcern Ballast Nedam heeft vorig jaar een nettowinst na belastingen be haald van f 25 miljoen tegen f 16,5 miljoen In 1913. Daarmee is de in zinking die in 1913 intrad voor een groot deel ongedaan gemaakt. In 1982 verdiende het concern f29 miljoen netto. De omzet bedroeg vorig jaar f 2,5 miljard tegen f 2,1 miljard in 1993, zo heeft het be stuur gisteren bekendgemaakt. De winst plus afschrijvingen steeg vorig jaar van f 67,9 tot f 71,5 miljoen. Het aandelenkapitaal steeg van f 30,5 tot f 76,2 miljoen. Dit komt omdat eind december 2.266.471 bonusaandelen werden uitgegeven. De orderportefeuille per eind vorig jaar bedroeg f 4,1 miljard. ABC De Amerikaanse televisiemaat schappij American Broadcasting Company (ABC) zal voor 3,5 mil jard dollar (ruim dertien miljard gulden) worden overgenomen door het concern Capital Cities Communications, zo hebben de twee ondernemingen maandag bekendgemaakt. ABC is na CBS en NBC de grootste tv-organisatie in de Verenigde Staten. Pon De fietsenfabriek Union te Nieuwleusen mag behalve het ei gen merk de fietsmerken Empo, Burgers ENR en Pon alsmede een aantal bijmerken gaan voeren, zo heeft Union gisteren meegedeeld. Union heeft de merken gekocht uit de boedel van de fietsenfa briek Pon in Amersfoort, die on langs failliet is gegaan. De fietsen worden binnenkort op de markt gebracht door Burgers ENR Ver koopmaatschappij in Nieuwleu- Het tekort van 101,6 miljard dol lar werd in 1984 bereikt ondanks een lichte verbetering van de han del in het laatste kwartaal. Het te kort op de lopende rekening beliep in de laatste drie maanden 23,7 mil jard dollar, een daling 30 procent vergeleken met het tekort van 33,6 miljard dollar in het voorafgaande kwartaal. Economen schreven de afremming van de invoer toe aan de lichte economische stagnatie in de VS, maar zij wezen op een toe neming van het handelstekort met 28 procent in januari als teken dat de invoer weer aantrekt. De oorzaak hiervan wordt gezien in de hoge koers van de Ameri kaanse dollar, waardoor de Ameri kaanse uitvoer duurder en buiten landse produkten goedkoper wor den. Volgens de cijfers van de lo pende rekening steeg de invoer in 1984 met 66,5 miljard dollar, terwijl de uitvoer slechts met 20,1 miljard dollar toenam. AMSTERDAM (ANP) - Van een verbeterde betalingsmoraal in het Nederlandse bedrijfsleven is nog weinig te merken. Het leveran cierskrediet wordt steeds meer ge zien als alternatief voor het door strengere acceptatienormen moei lijker te verkrijgen bankkrediet. Dat bleek gisteren uit de toelich ting van directeur Groenen op het jaarverslag van NMB-Heller (finan ciële dienstverlening, onder meer financiering van debiteurenporte feuilles). Groenen zei zei dat bij zijn 600 a 700 klanten nog weinig te bemerken is van een sensationele verbetering van de betalingster mijnen, zoals soms wordt gecon stateerd. NMB-Heller constateerde vorig jaar een toeneming van haar soort dienstverlening met gemiddeld 21 procent. "Het bedrijfsleven is er niet zeker van dat de stijgende or derontvangsten een blijvend ver schijnsel zijn. Daarom wil men de uitbreiding van zaken ook graag flexibel financieren en kiezen de bedrijven eerder voor een transac tie- of objectfinanciering dan voor uitbreiding van de algemene finan cieringsruimte met meeijarige ver plichtingen", was de verklaring van Groenen. Een ander nieuw marktsegment heeft NMB-Heller gevonden in de reorganisatiekredietverlening. Ook Nederland is de laatste jaren Belgen moeten tienduizenden varkens alsnog laten afmaken de besmettingshaarden vrijwel alle varkens afgemaakt. Een varken kost tussen 250 en 350 gulden per stuk, zodat de direc te schade voor de Vlaamse veehou ders nu al op 3,5 tot 5 miljoen gul den moet worden geraamd. Samen met de bedrijfsschade de export van Vlaamse varkens is volledig verboden en een aantal veehou ders moet weer helemaal opnieuw een varkensstapel opbouwen loopt de schade in de tientallen miljoenen. Tegen de Afrikaanse varkens pest, die waarschijnlijk via besmet varkensvoer uit Spanje naar België is overgebracht, bestaat nog geen vaccin. Afmaken is daardoor de enige remedie geworden. Ook in Italië is deze ziekte recent gecon stateerd. Het gebied waarin de strenge maatregelen gelden beslaat heel West-Vlaanderen en een deel van Oost-Vlaanderen. Ruwweg gaat het om het gebied ten westen van de lijn Sas van Gent/Franse grens, en een klein stuk ten oosten daar- overspoeld door verzelfstandiging van bedrijven door de ondergang van conglomeraten of omdat con cerns "vreemde eenden" in de bijt kwijt wilden. Het geloof in de we derzijdse bevruchting van bedrij ven binnen een concern lijkt voor bij. Vroeger was de vuistregel een plus een kan drie zijn, nu eerder twee min een moet drie worden. De bedrijven worden vaak over genomen door hun directies. Deze zijn eerder geneigd, projectgebon den vreemd kapitaal aan te trek ken dan aandelen onder te brengen bij bijvoorbeeld participatiemaat schappijen. NMB-Heller heeft al circa 20 verzelfstandigde bedrijven in haar portefeuille, die goed zijn voor een jaaromzet van f 400 mil joen, wat een kredietvolume bete kent van tussen de f30 miljoen en f 40 miljoen. NMB-Heller zag vorig jaar de omzet stijgen van f 2,6 miljard tot ruim f3,1 miljard. Daarmee is zij de grootste op de Nederlandse facto- ringmarkt, waarvan de omvang wordt geschat op f 6,5 miljard. Me de door een gunstiger schadever- loop kon het nettoresultaat toene men met 35 procent van f 6,4 mil joen tot f 8,6 miljoen. Dertig pro cent van de winst wordt aan de aandeelhouders uitgekeerd. Dat zijn de NMB en de Amerikaanse Heller, een dochter van de Japanse Fuji Bank. TSUKUBA - De bedienden in een Japanse winkel hebben er een nieuwhulpje bij. Zijn r en hij is in staat tien kilo aan boodschappen voor de klanten te dragen. Akkoord over vijf ploegen bij veerdienst UTRECHT (ANP) - De directie van Texels Eigen Stoomboot On derneming (TESO, die de veer dienst tussen Texel en Den Helder onderhoudt) en de vakbonden heb ben gisteren overeenstemming be reikt over de vijfploegendienst bij het nu nog 79 werknemers tellende bedrijf. De aangekondigde staking is daarmee van de baan, zo heeft een woordvoerder van de Ver- voersbond FNV gisteren meege deeld. De directie is voorlopig afgestapt van het idee om tussen oktober 1986 en 1987 met uitzondering van de zomermaanden een vierploe- gendienst te laten varen, aldus TE- SO-directeur Th.Hoogerheide. De continue vijfploegendienst blijft in elk geval tot oktober 1987 van kracht. Na die tijd zal de ploegen dienst opnieuw onderwerp van discussie zijn. De vakbonden had den ernstig bezwaar gemaakt te gen de vierploegendienst omdat de wal zou moeten blijven. Daar mee zou „tweederangs" personeel ontstaan. Bij TESO moeten de komende jaren 21 arbeidsplaatsen vervallen vanwege de overschakeling deze zomer op een dubbeldeksboot en een dubbele aanlegsteiger. Direc tie en bonden hebben al eerder een akkoord bereikt over een arbeids tijdverkorting van twintig procent om gedwongen ontslagen te voor komen. In ruil voor prijscompen satie en dertiende maand gaan de TESO-werknemers volgend jaar gemiddeld 36 uur werken en in 1987 32 uur. Volgens directeur Hoogerheide is de 32-urige werk- is "Robbot Caddy" week onderdeel van het sociaal (foto afp) plan en geen cao-afspraak. Stormloop op telefonische informatie belastingen DEN HAAG (ANP) - De Belas tingtelefoon, waar mensen met vragen op het gebied van de be lastingen terecht kunnen, heeft in zes weken 100.000 mensen te woord gestaan. Ongeveer 60 procent van de telefoontjes gin gen over problemen bij het in vullen van het aangiftebiljet en 40 procent over de Tweeverdie nersmaatregel. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van finan ciën gisteren laten weten. Het aantal bellers heeft de verwach tingen ver overtroffen. Of vol gend jaar weer een dergelijke service aan de belastingbetaler wordt geboden valt nog niet te zeggen. De belastingdienst heeft der tig ambtenaren ingezet op de aangiftelijn (06-0543) en dertig op de tweeverdienerslijn (06- 0542). De beide nummers zijn gratis te raadplegen. De Vries wijst extra bezuiniging nog af DEN HAAG (GPD) - De twee re geringsfracties, CDA en WD, be schouwen het Centraal Econo misch Plan als een bewijs dat het economisch beleid van het kabi- net-Lubbers vruchten begint af te werpen. „Er is alle reden om dit be leid op hoofdlijnen voort te zet ten", aldus CD A-fractieleider De Vries. Volgens WD-woordvoerder De Korte tonen de becijferingen van het Centraal Planbureau aan dat Nederland dankzij het kabinetsbe leid meer dan evenredig profiteert van de oplevende wereldhandel. „Onze exportkracht groeit mede dank zij de loonmatiging", aldus De Korte. Het herstel doet zich voor in het bedrijfsleven, dat de winsten dit jaar verder ziet verbeteren en de ar- beidsproduktiviteit opnieuw ziet toenemen. De bedrijfsinvesterin gen zullen met 5,5 stijgen. Volgens het Planbureau steeg de export vo rig jaar met zes procent terwijl de ZAANDAM - Langs de AIO, ter hoogte van Zaandam, is begonnen met het plaatsen van zogenaamde wilgenschermen als geluidswering voor de langs de weg gelegen woningen. (foto anpj BORN (GPD) - Als voorloper op een geheel nieuw seriemodel is Volvocar BV van plan om na de be- drijfsvakanties van augustus met een sportwagen op de markt te ko men. Een sportief gelijnde Volvo, aangedreven door een 1,8 liter-mo tor van Renault en uitgerust met een variabele transmissie VCT van de Van Doorne-fabrieken in Til burg. Directie-secretaris mr. M. Maes- sen van Volvo wil er echter niets over zeggen. „Het is niet de ge woonte dat automobielfanrikanten over hun toekomstplannen praten voordat de tijd daarvoor rijp is", al dus Maessen. Hij bevestigde wel dat de Volvo-fabriek in Bom vanaf de volgende week gesloten wordt voor buitenstaanders en dat ook bezoekers dan niet meer zullen worden toegelaten. Volgens mr. Maessen is dat geen abnormale maatregel, maar ge beurt dit ieder jaar, vooruitlopend op wijzigingen in het produktie- schema. Ongebruikelijk is wel het vroege tijdstop van maart. In de Volvo-fabriek in Bom is men vorig jaar direct nadat dé nieuwe lakstraat in gebruik werd genomen, begonnen met de bouw van een nieuwe prodüktielijn op een plek waar de autolakstraat was gesitueerd. Volgens ingewijden in de auto mobielwereld wil Volvo met het sportmodel aftasten hoe het pu bliek op bepaald nieuwigheden in model en techniek zal reageren. Ook worden met een sportmodel. als voorloper op een geheel nieuw model, nieuwe produktiemetho- den uitgeprobeerd. Volvocar is al enige jaren bezig met diepte-inves teringen, die een sterk geautomati seerde produktie met handhaving van hoge kwaliteit mogelijk ma ken. COLUMBUS (Rtr/DPA) - De spaarbanken in de Amerikaanse staat Ohio, die sinds vorige week vrijdag gesloten zijn, gaan wellicht deze week weer open. De banken moeten hun tegoeden verzekeren bij een overheidsin stelling en niet langer bij een particulier fonds. Dat is het kernpunt van een plan dat is opgesteld om de spaarders gerust te stellen, zo heeft gou verneur Celeste van Ohio laten weten. Het particuliere fonds is in de problemen geraakt door de ondergang van de grootste spaarbank, Home State Savings Bank, ongeveer twee weken geleden, hetgeen een stormloop veroorzaakte van mensen die hun spaargeld van de bank wilden halen. Om daar een einde aan te maken gelastte gouverneur Celeste eind vorige week de sluiting van de spaar banken. Ze zouden gisteren weer open zijn gegaan, maar toen was het reddingsplan nog niet geheel klaar. Volgens gouverneur Celeste kan in de tweede helft van deze week wor den begonnen met het openen van de banken, waarschijnlijk één of twee per dag. Er wordt nog gewerkt aan een plan om in elk geval een deel van de 500.000 getroffen spaarders in Ohio snel tegemoet te komen, maar daar is nog niet veel uitgekomen. Het is overigens nog maar de vraag of alle banken in aanmerking ko men voor overheidsdekking van hun tegoeden. Daarvoor is een bepaald kapitaal vereist, waarover niet alle spaarbanken in Ohio beschikken. Kleinere banken moeten dan maar worden overgenomen, aldus Celeste. wereldhandel met negen procent toenam. Dit jaar zal de export met 4,5 procent toenemen bij een groei van de wereldhandel met vijf pro cent. Op een bescheiden vergro ting van het Nederlandse markt aandeel mag worden gerekend. Grote zorgen hebben CDA en WD wel over de beheersing van de overheidsuitgaven. Volgens di recteur De Ridder van het CPB zal dat tekort volgend jaar niet verder dalen als het kabinet niet verder gaat dan de afgesproken bezuini ging van zeven miljard gulden. Mi nister Ruding (financiën) heeft in middels gepleit voor een extra om buiging van twee miljard gulden, maar vindt vooralsnog zijn eigen partij, het CDA, op zijn weg. Strakke beheersing van de uitga ven is volgens De Vries weliswaar een eerste vereiste, maar hij vindt de zeven miljard uit het regeerak koord nog steeds een goed 'start punt' voor de discussie. "Wie meer wil, zal met goede argumenten moeten komen", aldus de CD A-lei der, die in het midden in hoeverre die argumenten al door Ruding en het CPB zijn aangereikt. De WD is nu al overtuigd van de noodzaak om in 1986 twee mil jard extra te bezuinigen en waar schuwt voor een "ordinaire verho ging' bare weg', die zeer nadelig zou uit werken voor het midden- en klein bedrijf. De WD constateert tevens, dat de loonmatiging dankzij lastenver lichting niet ten koste is gegaan van de binnenlandse bestedingen. "Het oppositieverhaal dat dit kabi netsbeleid de binnenlandse con sumptie wegdrukt is een indianen verhaal gebleken". Volgens het CPB zullen de lonen dit jaar met anderhalf tot twee procent toene men, mede door aanvulling van la gere uitkeringen bij ziekte. Uitke ringstrekkers gaan er echter nul tot vijf procent op achteruit. Dat komt doordat de prijzen door de hoge dollarkoers meer stijgen dan bij het indienen van de begroting werd geraamd. Dat laatste is voor de PvdA aan leiding om aanvullende maatrege len te bepleiten voor het handha ven van koopkracht van de echte minima. De aankondiging van het kabinet dat de echte minima er dit jaar niet op achteruit gaan klopt niet meer, zo betoogde woordvoer der Wöltgens gisteren. Alle partijen zijn het er over eens dat herverdeling van arbeid hoge prioriteit moet houden, nu blijkt dat een echte daling van de werk loosheid e niet in zit. Daarbij moet belastingen als de btw volgens CDA en WD speciale aan- 'n extra ingreep te ontko- dacht worden besteed aan jonge- moet het scheppen van deel- Woordvoerder Nijpels sprak i 'onbegaan- tijdbanen worden bevorderd. Haag noemt de eerste resultaten niet hoopgevend. Rotterdam wil de proef stopzet ten, ofschoon van de 80 opzeggers er 79 gebruik maakten van de rege ling. Noch op het hoofdkantoor in Den Haag, noch in het telefoondis trict Rotterdam was men niet in staat te zeggen waarom de proef een mislukking is. In Zwolle en Amsterdam wordt geëxperimenteerd met het maken van sluitende afspraken voor het ophalen van de telefoons. De op zeggers krijgen in deze gevallen geen premie. DEN HAAG (GPD) - De PTT on derzoekt of tien gulden premie kan worden betaald aan mensen die bij opzegging van hun telefoonabon nement zelf hun toestel inleveren. Op deze wijze wil de Telefoon dienst de kosten drukken van het ophalen van de PTT-eigendom- Momenteel peilt de PTT in Zeeuwsch-Vlaanderen, Rotterdam en Den Bosch de bereidheid van de mensen om tegen beloning van een tientje het overbodig gewor den toestel terug te brengen. De woordvoerder van de PTT in Den ADVERTENTIE Een nieuwe gratis service van de Belastingdienst Bedoeld om u te helpen als u met vragen zit over het invullen van uw aangifte formulier inkomstenbelasting1984. Ook als u informatiemateriaal wenst. Alleen tussen 4 februari en 30 maart, op werkdagen y~i Publikatie van de belastingdienst tussen 9.00 en 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9