Meer aandacht huisarts voor patiënt Universiteit benoemt zelf professoren 'Nederland moet voortouw nemen bij ontwapening' Deetman gedoogt wens Kamer 'Potenrammers' in cel en naar psychiater Röling relativeerde 'zijn' wetenschap Anne-Frarikkrant over bevrijding Drie mannen gearresteerd voor moord op winkelier DINSDAG 19 MAART 1985 i=hmh;iw;i.i DEN HAAG (ANP) - De universiteitsbesturen zullen over enige tijd waarschijnlijk zelf professoren kunnen benoe men. Nu gebeurt dat nog via de Kroon oftewel de minister van onderwijs en wetenschappen. Minister Deetman maakte gisteren tijdens een uitgebreide commissieverga dering van de Tweede Kamer duidelijk, dat hij zich niet tegen zo'n overheveling van bevoegdheden zal verzetten. DRONTEN (GPD)'- Over één ding wil boer Leen Plaisier geen misver standen laten bestaan. Dat hij zijn achtertuin aanbiedt als mogelijke plaats voor een Russische kernwa pen-lanceerbasis is geen stunt, he lemaal geen grap, maar bloedse rieus. En, iets anders, het liefst heeft de 44-jarige Drontenaar na tuurlijk dat de kernraketten er he lemaal niet komen. Het was bepaald geen alledaags bericht waarmee Leen Plaisier vrij wel alle kranten haalde: de Dron tense agrariër biedt aan de Russi- Drontense boer wil eventueel SS-20's plaatsen door Lex Brom Regeringspartij WD en een deel van de oppositie - PvdA, D'66 en PPR - kwamen gisteren overeen dat de universiteiten voortaan zelf hun hoogleraren moeten kunnen benoemen. Het CDA legt zich daar bij neer. Het is niet uitgesloten dat daarbij studenten via hun facul teitsraad aanzienlijke invloed op de voordracht voor de benoeming kunnen gaan uitoefenen, zo bleek gisteren. De kamercommissie boog zich over het wetsontwerp wet weten schappelijk onderwijs van Deet man, waarover later nog in de vol tallige vergadering van de Tweede Kamer zal worden gesproken. Wat de benoeming van hooglera ren betreft pleitte het WD-kamer- lid mevrouw Den Ouden-Dekkers voor garanties zodat colleges van bestuur niet stante pede over aan bevelingen van de faculteiten kun nen 'heenwalsen'. Invloed studenten CDA en PvdA zijn het er over eens dat minister Deetmans plan nen om de wetenschappelijke staf een vanzelfsprekende meerder heid in de faculteitsraden toe te kennen op zijn minst nadere over weging verdient. De PvdA is daar bij uit op handhaving van de grote invloed van studenten krachtens de bestaande wet universitaire be- stuurshervorming (WUB). Lansink (CDA) wacht af, maar maakt op zijn minst bezwaren tegen de ach tergestelde positie voor de niet- stafleden van het wetenschappe lijk korps. Voor het CDA staat het niet vast dat studenten en de wetenschap pelijk medewerkers in 'los-vast- verband' - volgens Deetman uit sluitend assistenten in opleiding, arts-assistenten en een aantal men sen bij universitaire bibliotheken - in de faculteitsraad een minder heid moeten uitmaken. De faculteitsraden moeten van het CDA groter worden dan minis ter Deetman wil: in plaats van 15 maximaal 28 leden. Dat hoeft vol gens Lansink niet strijdig te zijn met het plan van de minister om de universiteiten te 'professionalise ren' en de democratisering terug te draaien. In de Kamer zal de PvdA terug komen op de strekking van het wetsontwerp: vermindering van de invloed van studenten op het uni versitaire bestuur, van hoog tot sche autoriteiten 44 hectare van zijn drassige grond in de Flevopol- der aan om daarop Sovjet-kernwa pens te plaatsen. Belangrijkste voorwaarde die de boer stelt, is dat pas tot plaatsing van het Russische wapentuig mag worden overge gaan als het besluit om Amerikaan se kernwapens in Nederland te plaatsen een feit is. Dan ontstaat, in de visie van Plaisier, een 'actief- neutraal Nederland'. De zeker twee meter lange boer, gekleed in spijkerbroek, overhemd met een cowboy-strikje en getooid met een grote schildersbaret, pos teert zich voor zijn weidse land. De vraag of hier de raketten moeten komen, beantwoordt hij bevesti gend. De opmerking dat dan wel de oprit van zijn boerderij enigs zins moet worden verstevigd, doet hij af met: "Dat zijn technische fa cetten". Alle vooroordelen die Nederlan ders over boeren hebben, daaraan voldoet Leendert Plaisier niet. "Toch verdien ik met boeren mijn brpod", zegt hij. Voor de volle hon derd procent was hij echter niet te vreden met het agrarisch bestaan. Daarom koos hij voor een econo mie- en een filosofiestudie. De eer ste volbracht hij. Visie Plaisier gaf tussen het boeren door tien jaar lang les in economie op een atheneum in het Overijssel se Kampen. De periode van stude ren en doceren, en ook nog eens zijn deelneming van een halfjaar aan een Derde-Wereldproject in Afrika, vormde en ontwikkelde Plaisiers kijk op het wereldgebeu ren. Door het plotseling overlijden van zijn echtgenote kreeg hij, vol gens zijn zeggen, een nog meer geïnspireerde visie op het leven. Binnen die denkbeelden past Plaisiers opstelling ten aanzien van kernwapens. Hij zegt: "Dat zijn ge vaarlijke dingen. Er zijn een hoop problemen in de wereld, zoals de honger in Afrika. Maar wat heeft het voor zin om na te denken over het oplossen van deze moeilijkhe den als er een dreiging van een kernwapenoorlog is?". De Drontense boer schreef reeds vorig jaar een brief naar premier Lubbers waarin hij zijn oplossin gen aanbood voor het stoppen van de wapenwedloop. "Het Neder landse volk, de wereldgeschiede nis bekijkend, heeft altijd grote in vloed gehad. Waarom kan het in deze nucleaire problematiek niet opnieuw het voortouw nemen", schreef de boer. Hij adviseerde Lubbers direct onderhandelingen met de Russen te starten over de plaatsing van Sowjet-raketten op Nederlands grondgebied, eventueel gelijktijdig met de VS-raketten. Plaisier: "Het zwakke van deze brief vond ik achteraf dat ik anderen vertel hoe ze de problemen moesten oplos sen". De boer kwam dus zelf met con cretere plannen. Hij legt uit: "Laat ik vooropstellen: ik ben vóór ont wapening. Maar als onze regering besluit om VS-raketten te plaatsen, dan vind ik dat we ook SS-20's op ons grondgebied moeten zetten. En daarvoor bied ik mijn land aan. Dat is voor het algemeen belang". Voor ontwapenen zijn maar wel je achtertuin aanbieden voor h'èt plaatsen van kernwapens? Dat klinkt als een fikse tegenstelling. Plaisier: "Juist, en daar draait mijn plan om. Ik hoop dat het Ne derlandse volk daarover gaat na denken. Dat ze het zinloze van een dergelijke operatie zullen inzien en zeggen: Dan maar helemaal geen raketten". Russen Voordat Plaisiers revolutionaire plannen daadwerkelijk tot uitvoe ring kunnen worden gebracht, zul len nog de nodige politieke hinder nissen moeten worden genomen. En zo belandt de gemeenteraad van Dronten volgende week don derdag in het middelpunt van de mondiale nucleaire bewapenings- problematiek, want dan komt boer Plaisiers voorstel, om diens weide grond eventueel af te staan voor kernwapens, aan de orde. - Op de schouders van deze loka le politici rust mogelijk het voortbe staan? Plaisier: "Ik heb gehoord dat B en W van mijn voorstel een hamer stuk willen maken. Slap! Ik hoop dat iemand uit de raad inhoudelijk over het plan wil praten". - En de Russen, hoe staan die te genover Plaisiers idee? De Drontenaar antwoordt: "Ik ben met mijn plan bij de Russische ambassade geweest. Ik vertelde dat ik de discussie rond het kern- wapenvraagstuk op gang wilde brengen. Dat werd goed ontvan gen, want dat is immers het ge meenschappelijke doel". Volgens de boer heeft ene Paren- kov, secretaris van de Russische ambassadeur, beloofd Plaisiers voorstel aan de orde te stellen in de ambassaderaad. Plaisier heeft het vermoeden dat er Nederlanders zullen zijn die zijn plan als 'idioot' zullen bestempelen. „Maar dan zeg ik, laat deze mensen maar eens goed over mijn idee nadenken. Dan zullen ze zien dat 'die dwaas uit de polder' het nog niet zo gek heeft bekeken". Overigens zal een komende ge beurtenis Plaisiers aandacht van het kernwapenvraagstuk enigszins afleiden. De Drontenaar heeft na melijk nog een daverende actie in petto. Hij wil de paus, als die straks in Nederland zijn bezoek aflegt, voor de rechter dagen. De boer stelt de kerkelijk leider verantwoordelijk voor enkele be langrijke zaken die niet door Plai siers beugel kunnen: zoals moord door de eeuwen heen en drugshan del. De eerste contacen met de offi cier van justitie in Zwolle zijn reeds gelegd. De details van deze ongetwijfeld onthullende rechtszaak wil de Drontense boer nog even voor zich houden. „Die bewaar ik voor het tv-programma Bij Sonja", aldus Plaisier. AMSTERDAM (ANP) - De drie Amsterdamse jongens die gisteren wegens 'potenrammerij' zijn ver oordeeld, kunnen rekenen op straf fen variërend van psychiatrische behandeling tot een half jaar ge vangenis. In haar overwegingen zei de rechtbank bij de oplegging van de straf rekening te hebben gehou den met het feit dat de jongens (16, 18 en 19 jaar) na het drinken van alcohol welbewust op weg waren gegaan met de honkbalknuppel en een priem met als doel een wille keurig slachtoffer ernstig te gaan mishandelen. Een 18-jarige jongen had op 25 september van het vorig jaar bij een urinoir na kalm beraad en rustig overleg op een 54-jarige homofiele man ingeslagen met de honkbalknuppel, zo hard dat deze daartegen geen verzet kon bieden. De man was later aan zijn verwon dingen overleden. De rechtbank veroordeelde de jongen op grond van onder meer het psychiatrisch rapport tot het ondergaan van een psychiatrische behandeling omdat de jongen vol gens de psychiaters door zijn agressiviteit een voortdurend ge vaar voor zichzelf en voor zijn om geving zou zijn. Bij het slaan met de honkbalk nuppel was ook een 16-jarige ver dachte aanwezig. Hij had wel niet geslagen maar was door zijn aan wezigheid ter' plekke volgens de rechtbank ook verantwoordelijk voor de zware mishandeling die de dood tot gevolg had. Dat hij zijn 18- jarige vriend een paar keer gezegd had te stoppen met slaan deed hieraan niets af, aldus de overwe gingen. Naast de zes maanden tuchtschool die deze 16-jarige jon gen kreeg opgelegd moet hij van de rechtbank een jaar lang onder toezicht gesteld worden om hem te leren wennen aan de regels van de maatschappij. Tegen beide ver dachten (18 en 16 jaar) achtte de rechtbank ook bewezen dat zij een portefeuille gestolen hadden van het slachtoffer. De oudste van de drie (de 19-jari- ge jongen) had de honkbalknuppel aan de twee anderen gegeven ter wijl hij volgens de rechtbank wist wat zij daarmee van plan waren te doen. Daar stelde de rechtbank wel tegenover dat hij niet echt de vre selijke gevolgen daarvan had kun nen overzien. ADVERTENTIE Vredeswetenschapper overleden De Amsterdamse zanger Danny de Munck kreeg gisteren de eerste r trice Gerda Havertong IRflIKff iv«iiuin;uii e ZON voor zijn, hoeft niet duur te zijn KH"|£i? Katwijk a/d Rijn, K pperman 39. 01720-34014 ppermanstraat 6. 01718-25640 AMSTERDAM (GPD) - Het popu laire Amsterdamse zangertje Dan ny de Munck heeft gisteren het eer ste exemplaar van de vernieuwde Anne Frankkrant ontvangen. Hij kreeg die uit handen van oud-ver zetsleider Cor van Stam uit de Haarlemmermeer. De krant, voor zien van kleurenbijlagen, handelt over het thema 'Vrijheid' en is ver schenen ter gelegenheid van de veertigjarige viering van de bevrij ding. De krant is samengesteld door TWEEVERDIENERS (ANP) - D'66 heeft in een open brief PvdA en WD opgeroepen zo snel mogelijk een einde maken aan de tweever- dienerswet. De partij reageert daarmee op uitlatingen van zowel WD-fractieleider Nijpels als PvdA-leider Den Uyl. Nijpels heeft gezegd de nieuwe wet bij de ko mende kabinetsformatie aan de or de te willen stellen, Den Uyl heeft gezegd al per 1 juli wat aan de wet te willen doen. de Anne Frankstichting, het comi té Nationale Viering Bevrijding en de stichting 1940-1945, en is vooral bedoeld als lesmateriaal op scho len. Alle scholen in Nederland ont vangen dank zij een gift van de ju bilerende Stichting 1940-1945, een gratis set kranten in de hoop dat er meerdere worden aangeschaft. Ge hoopt wordt dat de gemeenten die aankoop willen subsidiëren. Danny de Munck kreeg de kran ten omdat ze bestemd zijn voor kinderen van zijn leeftijd, 10 tot 16 jaar. De krant gaat over de onvrij heid in de Tweede Wereldoorlog en de vrijheid van tegenwoordig. Er staan interviews in met kinderen, waarin ze hun mening en ervarin gen geven over vrijheid en onvrij heid. De boodschap is: vrijheid maak je met elkaar. De opzet van de krant is totaal veranderd verge leken met eerdere edities. De Anne Frankkrant is onder deel van het project 'Vrijheid 1985'. Daartoe behoort ook de tentoon stelling 'recht op vrijheid' die van af 15 april langs alle provinciehui- Jezuïet al week zoek in Libanon NIJMEGEN (ANP) - De 43-jarige jezuïet N. Kluiters uit Delft, sinds tien jaar werkzaam in Libanon, wordt sinds vorige week woensdag vermist. Aangenomen wordt dat hij ontvoerd is. Kluiters werd en kelejaren geleden ook al ontvoerd. Dit hebben Nederlandse jezuïeten desgevraagd meegedeeld. Kluiters werd donderdag voor het laatst gezien met zijn auto in de Beeka Vallei in Oost-Libanon. Hij reisde steeds per auto van zijn wo ning naar zijn parochie. DEN HAAG - Kleinere praktijken en meer aandacht voor de patiënt. Dat zijn de voornaamste gevolgen van de afspraken die de huisartsen gisteren hebben gemaakt met staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid). De ondertekening van de over eenkomst ('convenant') is de eerste aanzet tot een wettelijk geregeld vestigingsbeleid. Doel is het aantal door Erik van Venetië artsen per regio aan een maximum te binden, het verkleinen van de praktijken en het tegengaan van 'wilde' artsen. De patiënt kan daar door vanaf volgend jaar tijdens een bezoek aan de dokter rekenen op meer aandacht. De laatste jaren zijn de kosten van de gezondheidszorg de pan uit gerezen. Volksgezondheid kost de schatkist jaarlijks een slordige veertig miljard gulden. Een betrek kelijk gering deel daarvan - bijna 1,5 miljard - wordt uitgegeven aan de huisartsen. Reden voor staatsse cretaris Van der Reijden om de goedkope eerstelijns gezondheids zorg, waarvan de huisartsen deel uitmaken, te versterken. De bedoe ling is dat minder patiënten belan den bij de peperdure specialisten of in de nog duurdere'ziekenhui- Die versterking van de eerste lijn brengt echter wel met zich mee dat op de huisartsen (maar ook de wijkverpleging, de gezinsverzor- Staatssecretaris Van der Reijden (midden) ondertekent het convenant dat het kabinet heeft gesloten met de Landelijke Huisartsen Vereniging. (foto ANP) ging en het maatschappelijk werk) een groter beroep wordt gedaan. Los daarvan is de aard van de klachten veranderd. De 6.000 huisartsen in Nederland krijgen steeds vaker patiënten in hun spreekkamer met 'onduidelijke pijntjes': klachten die te maken hebben met psychische spannin gen die de huisarts met zijn puur lichamelijk-medische opleiding moeilijk aankan en die bovendien veel tijd opslokken. Werkloosheid Een ander probleem is de toene mende werkloosheid in de medi sche stand. Op het ogenblik zitten enkele honderden pas afgestudeer de huisartsen zonder praktijk. Het zou voor de hand liggen dat ze" een praktijk van een vertrekkende col lega overnemen. Maar hët aantal vertrekkende artsen is te klein om de instroom van jonge artsen op te vangen. Bovendien moet een jonge arts vaak enkele tonnen aan 'good will' betalen aan de vertrekkende arts. Hiermee 'koopt' hij het pa tiëntenbestand dat zijn voorganger in jaren heeft opgebouwd. Een deel van de werkloze artsen is het wachten moe of kan de good will niet opbrengen en begint uit wanhoop een 'wilde' praktijk. De wilde artsen zijn geen lid van de artsenvereniging en storen zich dus niet aan de onderlinge afspra ken. Met hun nieuwe vestigingen snoepen ze echter wel patiënten af van gevestigde huisartsen in de buurt. Het fenomeen 'wanhoop- sarts' is de gevestigde artsen dan ook een doorn in het oog. Deze problemen waren aanlei ding voor de huisartsen en staats secretaris Van der Reijden om ac tie te ondernemen. De kwaliteit van de gezondheidszorg komt in gevaar, redeneren ze. Niet alleen omdat steeds meer patiënten een beroep doen op de eerstelijnszorg, waardoor de dokter de patiënt on voldoende aandacht kan geven. Ook bestaat het gevaar dat artsen makkelijker tegemoet komen aan de wensen van de patiënten. Hier- willen ze voorkomen dat pa tiënten overstappen naar dé con current. Vergunning In het gisteren ondertekende convenant hebben huisartsen en de staatssecretaris voor de meeste problemen een oplossing. Iedere nieuwe arts kan zich pas vestigen met een vergunning van het colle ge van B en W. Zo is het gemeente bestuur in staat de huisartsen goed over de regio te spreiden. Oneerlij ke concurrentie moet tot het verle den gaan behoren. Verder voorziet het convenant in de afschaffing van de gewraakte goodwill-som, zodat jonge, begin nende artsen zich niet meer voor jaren in de schulden hoeven te ste ken. De schadeloosstelling voor de vertrekkende arts komt vanaf 1 ja nuari 1986 uit een nog op te richten fonds, GRONINGEN (GPD) - Prof. dr. B. (Bernard) V. A. Röling, de man die het Polemologisch Instituut van de rijksuniversiteit in Groningen een reputatie bezorgde, is op 78-jarige leeftijd overleden. De laatste twin tig jaar was hij een zeer gezagheb bend maar tevens omstreden we tenschapper op het terrein van vre de en veiligheid. In een recente analyse van zijn veiligheidsdenken tegenover het regeringsbeleid stellen twee we tenschappers van de Technische Hogeschool dat beide denkwerel den zich bedienen van een sluiten de theorie, maar dat er nauwelijks een echt debat mogelijk is tussen grofweg het denken van de NAVO en het denken van Röling. De uit gangspunten zijn te verschillend. Het verschil in uitgangspunt over de bedoelingen van de Rus sen leidt tot totaal verschillende opvattingen over de noodzakelijke verdediging. In de visie van Röling kan worden volstaat met een mini mum bedreiging, waardoor het voor een vijand onaantrekkelijk wordt aan te vallen. In de loopbaan van Röling is hij vaker in botsing gekomen met de overheid. Vlak na de oorlog maak te hij deel uit van het tribunaal in Tokio, waar Japanse oorlogsmis dadigers terecht moesten staan. Hij vroeg zich af of een winnaar na een oorlog het recht had om nieuw recht te maken en dat toe te passen op de overwonnenen.Later in zijn loopbaan kwam hij in botsing met Luns over Nieuw-Guinea. Röling, destijds gedelegeerde naar de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties, verwachtte dat het internationaal volstrekt verkeerd zou vallen als Nederland zich zou inzetten voor het behoud van Nieuw-Guinea. Na de onafhanke lijkheid van Indonesië was het niet te verdedigen om nog een deel van dat gebied onder Nederlands be heer te houden, vond hij. De loopbaan van Röling, die in 's-Hertogenbosch werd geboren en die in Nijmegen studeerde, begon in 1936 toen hij in Utrecht plaats vervangend rechter werd. In de oorlog was hij rechter in Middel burg. In 1949, na zijn periode bij het tribunaal in Tokio, wordt Rö ling hoogleraar in het strafrecht, het strafprocesrecht en het volken recht aan de rijksuniversiteit in Groningen. In 1972 veranderde hij van baan. Toen werd hij hoogleraar in het volkenrecht en de polemolo- nu op 2.500 patiënten, die door de artsen als te groot wordt ervaren. Staatssecretaris en huisartsen stre ven naar een norm van 2.400 per 1 Professor Röling, die zaterdag op 78-jarige leeftijd is overleden. (foto ANP) gie in Groningen, nadat hij in 1964 het Polemologische Instituut al had opericht. Hoewel Röling een tegenstander was van de voortdurende groei van de bewapening binnen de NAVO, dacht hij toch dat het bondgenoot schap van belang is voor de vrede. Hij vond onder meer dat Duitsland door de NAVO weerhouden wordt van trieste oplevingen. Bovendien speelt het bondgenootschap vol gens hem een rol in het beheersen van crisissen en via dat bondge nootschap moet de Sowjet-Unie ontmoedigd worden om de in vloedsfeer in westelijke richting te vergroten. Röling achtte het gebruik van atoomwapens, tegen de achter grond van de beginselen van Neu renberg, een misdaad tegen de mensheid. In die zin heeft hij in het Vredespaleis in Den Haag zich uit gelaten op een symposium over Hugo de Groot. Hij heeft in inter views nooit bijzonder hoge ver wachtingen geuit over de moge lijkheden van het vak polemologie dat hij aan het eind van zijn loop baan zo nadrukkelijk beoefende. In 1973 zei hij in een interview: "Ik zie het resultaat van de vredeswe tenschap niet hoopvol in. Maar er kan zóveel gebeuren dat het uit zicht hoopvoller kan maken". ger met de huisarts over klachten of problemen kan praten. „Verder krijgt de arts meer tijd om zich op de hoogte te stellen van nieuwe ontwikkelingen in zijn vak gebied. Veel artsen hebben nu nau welijks tijd de snelle veranderin gen in de medische wetenschap bij te houden. In het convenant spre- Maar de belangrijkste wijziging ken we met de staatssecretaris af is de verkleining van de praktijk, dat meer geld voor die na- en bij- De zogenaamde 'normpraktijk' ligt scholing beschikbaar komt", aldus De Regt. Een derde voordeel van de prak tijkverkleining is dat de arts meer tijd overhoudt om samen oktober en een praktijkomvang werken met de wijkverpleegster e 2.200 op langere termijn. Voorzitter W. J. de Regt van de de maatschappelijk werkster. „Ge- het grote aantal psychische Landelijke Huisartsen Vereniging klachten komt die samenwerking voorspelt dat de patiënt vanaf vol- de zorg zeer ten goede", aldus de gend jaar per bezoek of visite lan- voorzitter van de huisartsen. BREDA (ANP) - De politie heeft gisteren in drie verschillende plaatsen drie personen aangehou den in verband met de roofoverval op een levensmiddelenzaak in Hil- varenbeek, vorig jaar november. Daarbij kwam de 46-jarige winkel eigenaar C. Kloppenberg om het leven. De man werd door twee ko gels getroffen en overleed ter plaat- Het gaat om een 27-jarige man die in Bladel werd aangehouden, een 22-jarige inwoner van Made en een 25-jarige Rijswijker. De politie rekent er op de zaak nu tot een op lossing te kunnen brengen. Eerder was in deze zaak een 37-jarige man uit Best aangehouden, die wegens gebrek aan bewijs weer moest wor den vrijgelaten. Bij de aanhoudingen, die gelijk tijdig 's-morgens om vijf uur plaatshadden, waren veertig poli tiemensen van de rijkspolitie dis trict Breda en de plaatselijke korp sen betrokken. ADVERTENTIE Doet u ook mee met het JUBILEUM ADVERTENTIESPEL Nee? Dan mist u een kans op één van de vele jubileum- prijzen! In de krant van maandag 11 maart staan de spelregels maar u kunt natuurlijk ook het Leidsch Dagblad even bellen voor informatie: 071-144941, toestel 134 (Paul Beerenfenger).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5