Titel voor Glasbergen Ridderveld ook langs S'70: 3-1 Theo de Rooy wint proloog Misstap van JU Van de Meent weg bij NEC Dramatische uittocht leiding kindercentra Mammoetconcern Taiwan dreigt in te storten SPORT DINSDAG 19 MAART 1985 LEIDEN - Glasbergen heeft met overmacht de titel in de hoofdklasse zaalvoetbal opgeëist. De Rijnsburgers ver sloegen gisteravond in de Cleijn Duin-hal Noordwijk met duidelijke cijfers (13-1) en behaalden daardoor ongeslagen het kampioenschap van de Afdeling Leiden. In de strijd om degradatie noteerde SRV Boys een belangrijke 4-3 overwinning op Cleijn Duin. In de intergionale klasse maakte Ju/de Singel in de Vijf Meihal een halve misstap tegen Zwarte Wolf: 3-3. Glasbergen-Noordwijk 13-1. De Rijnsburgers waren tot de toppen geladen, hoewel het kam pioenschap hen nauwelijks meer kon ontgaan. Noordwijk moest de Rijnsburgse dadendrang bekopen met een duidelijke nederlaag. Het team van coach/sponsor Ni co Glasbergen was aan de voor avond van de competitie favoriet voor de titel. De verwachting was dat met Bax om het, kampioen schap zou worden gestreden. De Voorhoutse ploeg moest evenwel al snel afhaken, waardoor Glasber gen vrij spel kreeg. De tegenstanders hebben het ge weten. Huug Aandewiel c.s waren dit seizoen niet te houden. Alleen tegen Van Duuren moest een punt worden ingeleverd. De naar Rijns burg uitgeweken Katwijker vorm de met Martin van der Plas de as van het team, waarin voorts een be langrijke rol was weggelegd voor Jan Hogewoning en Arie van Dijk. De spelers konden elkaar in de zaal blindelings vinden (de formatie Tennistoernooi Rotterdam Eerste ronde: Jan Gunnarsson (Zwe) Matt Mitchell (VS) 6-3.5-7.7-5; Jakob Hla- De kampioensploeg van Glasbergen speelde enkele seizoenen geleden nog voor Van der Plas), hetgeen vaak forse uitslagen tot gevolg had. Zoals gisteravond. Jan Hogewo ning (4), Martin van der Plas (4), Huug Aandewiel (3), Wim Drieber gen en Arie van Dijk verzorgden de produktie. René van Hensbergen redde voor Noordwijk de eer. "Nu nog de promotiestrijd voor een plaats in de inter-regionale klasse", keek Nico Glasbergen alweer voor uit. "De jongens willen graag pro moveren. De hele ploeg blijft bij el kaar, voor zover ik weet gaat er nie mand weg". Cleijn Duin-SRV Boys 3-4. Een gelijkopgaande strijd, die door de gelukkigste ploeg werd ge- wonne. Bij de doelwisseling leidde de thuisploeg nog met 2-1. In de twedde helft stootte de formatie uit Lisse, mede dankzij een doeltref fende opleving van Mart Meiland, door. Cleijn Duin: Jan van der Plas, Peter van der Boon en Adrie Nijgh. SRV: Ron Hoogeveen, Mart Meiland (2) en Lau van der Voort. Zwarte Wolf-Ju/de Singel 3-3. Een hoofdrol was gisteravond in de Vijf Meihal weggelegd voor Ger Nagtegeller. Met nog 20 seconden te spelen en een 3-2 voorsprong op zak, dacht de speler van Ju er goed aan te doen zijn keeper John Era- des met een boogballetje te berei ken, dit met het oog op tijdwinst. De bal kwam niet bij Erades, maar botste tegen de lat. Waarna Nico van As namens Zwarte Wolf in be zit kwam van het speeltuig en de jonge Edwin Verhoogt in stelling (foto Holvast) bracht. De veldspeler van LFC knikte in het verlaten doel: 3-3. De verslagenheid bij Ju was groot, nu de achterstand met kop loper Snoekie niet werd wegge moffeld. Eigen schuld, dikke bult, l luidde in de Vijf Meihal gister avond de slogan, want de formatie van coach Van der Reyden was niet bij de les. Hoewel Zwarte Wolf geen oppositie van betekenis bood, kon de vice-koploper geen mo ment imponeren. Vooral Jan van der Reyden had een off-day, het geen hij illustreerde door pal voor de doelwisseling zijn doelwachter Erades te passeren. Treffers Ju: Ries Klein (2) en Jan van der Rey den. ZW: Hennie Koet, Jan van der Reyden (eigen doel) en Edwin Ver hoogt. IJshockey i: Nederland.- Noorwegen 5- 1; Zwitserland - Italië 7-1; Frankrijk - Roe menië 5-5; Japan - Oostenrijk 10-3. Stand: 1. Zwitserland 3-6; 2. Nederland en Japan VIC (ANP) Na de mislukte openingsklassieker Milaan-San- remo heeft de wielerploeg van Peter Post de overwinningen- reeks voortgezet in de Catalaan se Week. Op de eerste dag won Theo de Rooy uit Spaubeek de proloog. Het was een individuele tijdrit over 3300 meter op een geva rieerd parkoers. Er waren veel bochten op een hellend vlak en er moest ook een kilometer over een kasseienweg gereden wor den. De Rooy was twee tellen sneller dan de Spanjaard José Recio, onlangs Ronde van Murcia. Voor Theo de Rooy was dit de eerste overwinning van het sei zoen. Hij begon het met de derde plaats in de Wijnroute en de ze vende positie in het eindklasse ment van de Ster i Internationaal deed De Rooy voor het laatst van zich spreken in de Ronde van Zwitserland van vorig jaar juni. Hij veroverde toen in de eerste etappe de gele trui. In de Tour was hij een knecht zonder onderscheidin gen. In totaal boekte De Rooy, die de eerste jaren van zijn pro floopbaan tot de sub-top in de wereld behoorde, vorig jaar slechts één overwinning: het cri terium van Stiphout. Zijn tijdritzege in Caldes de Montbui kan heel wat hoger wor den aangeslagen. Met een achter stand van zeven seconden finish te De Rooy's Australische kop man uit de ploeg Post, Phil An derson, op de derde plaats. An derson won vorig jaar de Cata laanse Week. Hij is dit jaar op nieuw favoriet. Het succes van- assistent-ploeg leider Jules de Wever, Post bleef zoals gewoonlijk weg uit de Spaanse provincie, werd gecom pleteerd door Peter Winnen (vijf de), Gerard Veldscholten (zeven de) en Henk Lubberding (elfde). De Amerikaan Alexi Grewal maakte de eerste dag niet af. De Olympische kampioen meldde zich ziek en keert vandaag terug naar Nederland. Na de proloog verdedigde Theo de Rooy met zijn ploeg- makkers zijn leiderstrui gemak kelijk in de eerste etappe, een rit in lijn over 79 kilometer van Cal des de Montbui naar Vic. De massasprint leverde een over winning op voor de Belg Etienne de Wilde. De uitslag van de proloog-tijd rit is: 1. Theo de Rooy (Ned) 3,3 km in 4.49 (gem. 44,163 km/u); 2. José Recio (Spa) op 2 sec.; 3. Phil Anderson (Aus) op 7 sec.; 4. Luc Colijn (Bel) op 9 sec.; 5. Peter Winnen (Ned) z.t. LEIDEN De vrouwen van Ridderveld kan na de 3-1 zege op S'70, de enige ploeg die nog roet in het eten kon gooien, weinig meer gebeuren. In de onderste regionen van de Leidse eerste klasse lijken de vrouwenploegen van Gemi- ni/Kangeroes 3 en WVC na nieuwe nederlagen gedoemd tot degradatie naar de tweede klasse. Hoewel de belangen groot waren, was Ridderveld-S'70 een matte volleybalpartij. Ridderveld toonde zich duidelijk sterker dan het Wou- brugse gezelschap, dat alleen in de tweede set enige dreiging uitstraal de. Deze set won S'70 dan ook met 13-15. In de overige domineerde Ridderveld, met Jacqueline van Bemmelen als gevaarlijkste aan- valster: 15-9, 15-3 en 15-9. Orion bleef op de tweede plaats door een 0-3 zege op Blok '77.tBlok verweer de zich in eigen huis uitstekend, maar was op den duur niet bestand tegen het Hazerswoudse aanvals- geweld: 14-16, 10-15 en 7-15. In het eerste bedrijf gaf het Katwijkse team een 14-12 voorsprong uit han den. WVC leed een kansloze neder laag tegen Gemini/Kangeroes 4. Het Warmondse team had de grootste moeite met de serve van de tegenstander en kwam aan aan vallen nauwelijks toe (7-15, 9-15 en 6-15). Liusna deelde in Lisse de punten met Leython 3. In een spannend duel gaven de twee ploe gen elkaar niets toe: 15-12,14-16, 9- 15 en 15-10. De serve was in dit tref fen uiterst belangrijk. Via de op slag verzamelden beide ploegen talrijke punten. Leython 4 moest z'n meerdere erkennen in het twee de vrouwenteam van DAC. De Al- phense formatie beschikte over een betere pass, hetgeen resulteer de in setstanden van 9-15, 12-15 en 10-15. Hoewel RW geenszins de sterren van de hemel speelde, kon Gemini/Kangeroes 3 toch in de ver ste verte niet op tegen deze oppo nent (15-7, 15-9 en 15-6). In de Goudse eerste klasse verloor Be Fair 2 met 3-0 van Zevenhuizen 2. Mannen Bij de mannen neemt de span ning aan de staart van de ranglijst toe. Daar staan thans Leython 3 en DAC 3, na nederlagen tegen res pectievelijk Novo 2 en LUSV, op de degradatieplaatsen. Leython was een maatje te klein voor de kampioenen van Novo, die won nen zoals ze wilden: 8-15, 12-15 en 8-15. DAC 3, dat in de laatste we ken twee overwinningen had be haald, had in de aan de wedstrijd tegen LUSV voorafgaande trainin gen blijkbaar weinig aandacht aan de pass besteed. Deze was ver be neden peil, wat weer tot gevolg had dat LUSV een gemakkelijke 3-0 overwinning in de boeken kon bij schrijven. Orion 2 en Donar 2 boekten kost bare puntjes. Na twee verloren sets (15-13 en 15-12) slaagde Orion er in Warmond in WVC een punt af te snoepen. Dat het in de derde en vierde set tumultueus toeging was Orion een zorg: 14-16 en 13-15. Ook Donar 2 veroverde éen winstpunt. In het treffen met SKC gaf Donar de moed nimmer op. De ploeg vocht voor wat ze waard was tegen een tegenstander die qua lengte veel meer in huis had. In de vierde set, bij een 2-1 voorsprong (16-14, 13-15 en 15-4) voor SKC, kwam Do nar met 2-14 voor. SKC, dat Bert Holman, de beste aanvaller, miste, kwam vervolgens terug tot 12-14. Maar niet zonder geluk eiste Donar dit speldeel toch nog voor zich op (12-15). Ridderveld, dat door enkele ne derlagen behoorlijk geduikeld was op de ranglijst, pakte twee welko me punten middels een 3-1 over winning op het wispelturige DAC 2 (15-7, 6-15, 15-10 en 15-13). RW stelde in Sassenhéim enigszins te leur door met 3-1 van VCS te ver liezen (15-12, 16-14, 12-15 en 15-4). De Rijnsburgers presteerden het in het eerste bedrijf een 0-11 voor sprong uit handen te geven. Koplo per Agon zegevierde in de Goudse eerste klasse met 3-1 over Be Fair 2. De Boskopers herstelden zich daarmee van de onverwachte ne derlaag van vorige week. De set standen waren 15-6, 14-16, 15-7 en 15-6. Het tweede mannenteam van Waterlander leed eer; kansloze ne derlaag bij Atalante (15-4, 15-7 en 15-9). NIJMEGEN (ANP) - Trainer Pim van de Meent verlaat eerste-divi- sieclub NEC aan het einde van dit seizoen. Van de Meent, die nog zonder nieuwe betrekking is, en het bestuur zijn dat gisteren in goed overleg overeengekomen. NEC heeft voor Van de Meent, be zig aan zijn vierde seizoen, nog geen opvolger gevonden. Door wet tweeverdieners DEN HAAG (ANP) - Bij de georganiseerde kinderopvang hebben 750 (inval)leidsters of tien procent van alle betaal de beroepskrachten, hun baantje opgezegd of wordt ver wacht dat ze dit zullen doen. Bovendien zijn 65 schoon maaksters en 55 gast- en vraagouders met werken opge houden of doen zij dit binnenkort. Een dramatische uit tocht van laag betaalde maar hoog gewaardeerde deeltijd arbeid dié juist essentieel is voor vrouwen. Tot deze slotsom komt de Werkge meenschap Kindercentra Néder- land (WKN) aan de hand van de ge- riaarlemmermeer, Rotterdam, Voorst, Austerlitz, Purmerend, Beegden, Nuth en Stein. Behalve gevens die een enquête heeft opge- (dreigende) sluiting is er ook kwali- leverd. De uittocht is veroorzaakt teitsverlies. Het aantal vrijwilligers door de invoering van de derde fa se van de Wet Tweeverdieners, waardoor vooral vrouwen met een gering jaarinkomen afhaken. Onaanvaardbaar is het volgens de WKN dat de recente belasting maatregel tweeverdieners met jon ge kinderen enerzijds een zoge naamde kinderopvangtoeslag toe kent en anderzijds een barrière op werpt om de kinderopvang in stand te houden, die voor kinderen en vrouwen van wezenlijk belang is. De maatregel benadeelt in de kinderopvang, in 1982 i 52 procent, zal aanzienlijk toene men en het vinden van betaalde leiding zal moeilijk zijn, vreest de WKN. Prof. Kooijmans VN-rapporteur van martelingen? jonge kinderen, de meest GENEVE/DEN HAAG (ANP) - kwestbare groepen in de samenle- Prof. P.H. Kooijmans, leider van ving, en moet daarom worden her- de Nederlandse delegatie bij de zien, vindt de WKN. Zij heeft uitgerekend, dat een derde van alle bij haar aangesloten kinderopvangvoorzieningen nade lige gevolgen ondervindt van de nieuwe belastingmaatregel. Nood situaties en onoverkomelijke pro blemen zijn er gesignaleerd in de Fokker wil wel meewerken aan Eurohelikopter SCHIPHOL (GPD) - Vliegtuigfa briek Fokker wil in principe mee bouwen aan een Europese ge vechtshelikopter. Fokker denkt daarbij aan het bouwen van de romp voor de helikopter en wel licht verdere assemblage. „We kunnen de technologieën toepas sen die we nu gebruiken vliegtuigbouw", aldus voerder van Fokker. Naar de bouw van i kopter" wordt onderzoek gedaan VN-mensenrechtencommissie, de belangrijkste kandidaat voor het speciale rapporteurschap voor de VN op het gebied van martelin gen. Dat is vernomen in kringen van de mensenrechtencommissie in Genève. De kansen op een be noeming van Kooijmans worden daar hoog aangeslagen. De VN-commissie aanvaardde afgelopen week een resolutie waar in de benoeming van een speciale rapporteur op het gebied van mar telingen wordt bepleit. De resolu tie moet in mei van dit jaar nog worden overgenomen door de Eco- soc, de sociaal-economische raad van de VN, maar dat wordt als een formaliteit beschouwd. Kooijmans heeft verklaard een eventuele kan didatuur serieus in overweging te zullen NEPBOM - Op de spoorbaan tus sen Deventer en Olst is gisteren een perfect nagemaakte nepbom „We gevonden. Het treinverkeer tussen de twee plaatsen werd enige tijd de stilgelegd en er werden bussen in- i woord- gezet, terwijl omwonenden werd aangeraden hun ramen wijd open i een „Euroheli- te zetten. De nepbom lag op het talud van door vijf Europese ondernemin- de spoorbaan, ongeveer één meter gen, waaronder Fokker. Fokker i de rails. De Explosieven Op maakt deel uit van de NIHP (Ne- ruimings Dienst (EOD) demonteer- derlandse Industriële groep Heli- de het voorwerp en constateerde kopter Participatie) die een jaar ge- dat echte, noodzakelijke bom-on- leden werd opgericht. In de groep derdelen ontbraken. De politie1 zitten ook Philips-ASA, DAF e Vereniging Gasturbine. i de Deventer is er van overtuigd dat de nepbom geen kwajongensstreek is. TAIPEI (Rtr) - Cathay, vrijwel het grootste concern van Taiwan, is in grote financiële problemen ge raakt. De 68-jarige oprichter Tsai Wan-Chun en een van zijn zonen is aangeklaagd wegens fraude en het vermoeden bestaat dat er ook cor ruptie in het spel is. Cathay heeft meer dan tachtig dochterondernemingen, waaron der een aantal banken. Nog geen maand geleden leek er geen vuiltje aan de lucht, maar na geruchten over zware verliezen door specula ties met onroerend goed, besloot het ministerie van financiën in Tai pei een van de banken cern, Tenth Credit Cooperative Bank, voorlopig te verbieden le ningen te verstrekken. De direc teur van de bank, de zoon van Ca- thay-oprichter Tsai, en 26 andere functionarissen van de bank wer den gearresteerd op verdenking onder meer fraude. Er ontstond een run op de bank van mensen die hun spaargeld hun rekening wilden halen. In vier dagen betaalde de bank 425 mil joen dollar uit en tegen de tijd dat de regering de bank onder haar hoede nam was er 600 miljoen dol lar uit de kluis verdwenen. Op politiek niveau werd derzoek geëist naar de handel en wandel van Cathay. Er is een spe ciale commissie voor dat onder zoek in het leven geroepen. De vo rige week nog nam de minister van economische zaken, Hsu Li-Teh, ontslag omdat hij naar eigen zeg gen niet in staat bleek te zijn om de onregelmatigheden bij Tenth Bank te stoppen. Een van de gearresteerde bank- functionarissen heeft de onder zoekscommissie al laten weten dat Cathay enorme bedragen spen deerde ter vermaak van hoge amb tenaren. php8%» 83-93 101 pandbrieven aegon7V2 84 97 Aandelenmarkt blijft zwak De aandelenmarkt van de Amster damse effectenbeurs lag er van ochtend weer niet zo opwekkend bij. De activiteit was nogal mager tjes en in bijna alle sectoren gingen de koersen omlaag. Door de vrij sterke daling van de dollarprijs hadden de internationale aandelen druk te verwerken maar. de obligatiesector profiteerde juist van de daling van de dollarnote ring. De koersen trokken daar dan ook aan en bij de start van de offi ciële handel werden er winsten ge boekt tot omstreeks dertig cent. De beurs houdt er overigens rekening mee dat de staat morgen een nieu we lening zal aankondigen. Unilever en Koninklijke Olie moes ten allebei zon drie gulden afstaan. Ook Akzo moest achteruit hetgeen mede werd toegeschreven aan een bericht van de ABN waarin de verwachting wordt uitgesproken dat Akzo dit jaar een lagere winst per aandeel zal behalen. Van de banken moest vooral de NMB inleveren en bij de verzeke raars wist alleen Amev zich staan de te houden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15