'Dit is echt een wet waar men op heeft gewacht' Kerk Brazilië: evangelische voorkeur voor armen Interview Staatssecretaris Van Leijenhorst gel( Zakenman: na eigen auto eigen computer DINSDAG 19 MAART 1985 II ZOETERMEER - „Het lijkt wel alsof het mode is om het oneens te zijn met de bewindslieden op onderwijs. In 1971, toen ik in de Tweede Kamer kwam, was Van Veen minister van onderwijs. Toen al werd er geweldig geprotesteerd tegen de be zuinigingen in het onderwijs. Van Veen ga heen, was toen de leuze. De vakbonden behoren het kennelijk zelden of nooit met ons eens te zijn. Dat past blijkbaar slecht in de strategie. Daar is een mooie Franse uitdrukking voor... hoe ging die ook al weer...". Voor het eerst tijdens het ge sprek denkt staatssecretaris Van Leijenhorst diep na. Op de mees te vragen schudt hij het ant woord zo uit zijn mouw. Met ver bazingwekkend gemak stapt hij, „uiteraard zonder te ontkennen dat ze er zijn", over de proble men heen die met name de vak bonden met de invoering van het nieuwe basisonderwijs hebben. Hij weet de tijd in zijn voordeel. Werkloosheid? „Wacht maar, over een paar jaar komen we leerkrachten te kort". Onderwij- zerstaak te zwaar? „Men moet beter plannen. Daar ontbreekt het nogal eens aan. Ik ga er veel aan doen". De klassen te groot? „Als het met 30 leerlingen kan, moet het ook met 32 kunnen". Schoolhoofden die bezwaren hebben tegen de wijze van invoe ring van het basisonderwijs? „Dan komt u de» verkeerde schoolhoofden tegen". door Ben Rogmans Het enthousiasme over 'zijn' wet, de wet op het basisonder wijs, overheerst. „Ik ken geen wetsontwerp van deze omvang waarvan de invoering zo grondig is voorbereid, dat is nou echt een wet waar men in het land op ge wacht heeft. Het is een wet die uit de hele samenleving gegroeid Sociale vaardigheden Kinderen moeten meer leren dan de tafel van zeven en de hoofdsteden van de elf provin cies. Sociale vaardigheden, het omgaan met informatie en het werken in groepjes moeten deel uitmaken van het onderwijs. Het strakke systeem van klassen moet worden doorbroken. Zit tenblijven zal verdwijnen. De strenge scheiding tussen kleuter en lager onderwijs, tussen speel- en leeronderwijs moet worden afgeschaft. Kinderen moeten de kans krijgen juist dat te leren waar ze op dat moment aan toe zijn. De een begint op z'n vijfde met lezen, de ander op z'n zeven de. Maar die is misschien weer vlugger met rekenen. Vroeger was alles anders, niet beter en niet slechter. Van Leijenhorst: „Je kan de school niet losmaken uit de tijd. Het onderwijs moet een duidelij ke relatie hebben met de situatie thuis, en die was in mijn jeugd ook anders. Maar emotioneel kwamen we vroeger vaak niet aan onze trekken. Kinderen had den toen ook complexen. Ik her inner het nog wel van mezelf. Daar bleef je vaak mee zitten. Nu kunnen de kinderen zich meer uiten. Natuurlijk moet dat ook weer niet overdreven worden. Er moet ook geleerd worden". „Ik verwerp de gedachte aan een tegenstelling tussen wel- zijnsschool en prestatieschool. Ik ben op scholen geweest waar van begin tot eind gewerkt werd. Maar wel in een ontspannen sfeer. En dat moeten we heb ben". „Kinderen waren vroeger een verlengstuk van het boek. Ik her inner me een natuurkundeleraar op de hbs, die uit zijn vel sprong toen hij er achter kwam dat we drie bladzijden achterlagen op vorig jaar. Dat soort dingen moe ten we niet hebben. Maar het boek moet wel uit natuurlijk. Kinderen moeten zich blijven in spannen. Ik heb er vroeger ook voor moeten vechten". Kritiek - Hoe mooi de idealen van het basisonderwijs ook zijn, vanuit 'het veld' wordt veel kritiek geuit op de manier waarop de over heid de 'grootste operatie in de onderwijshistorie' laat verlopen. „Niemand had gedacht dat op 1 augustus 1985 de basisschool er kant en klaar zou zijn. Het zal nog geruime tijd duren voordat alle bedoelingen werkelijkheid zijn. En toch gaat het snel. Een vergelijking met de invoering van de mammoetwet, ik was toen zelf leraar natuur- en schei kunde: als ik nu met toen verge lijk, de voorbereiding en derge lijke, dan zeg ik: nou, we hebben een gewéldig goede voorberei dingstijd gehad. Er zijn een hele boel lagere scholen waarin het basisonderwijs nu al functio neert. Toen de mammoetwet werd ingevoerd moesten de amvb's (algemene maatregelen van bestuur, uitvoeringsbeslui ten, red.) nog gemaakt worden. Ik voorzie dat alle amvb's straks in het staatsblad staan". - Staatsblad of niet, het zal nog lang duren voordat het basison derwijs echt individueel wordt. In het parlement is de datum van 1 augustus 1988 genoemd. Dan komen immers de eerste afgestu deerden van de (alweer) ver nieuwde pedagogische acade mies af. Is het verwezenlijken van de bao-idealen afhankelijk van de nieuwe lerarenopleiding? „Stellig niet alleen, maar die pabo zal zich eerst moeten bewij zen. In het veld is men druk be zig. Ik wil toch nog eens wijzen op de inspanningen die de leer krachten zich nu al getroosten om de wet uit te voeren. Je merkt dat het aanslaat. Het is immers een wet die uit de samenleving is gegroeid. Met alle voorprocessen van montessori-onderwijs en je naplanscholen erbij". „Met zo'n vraag toont u terecht aan dat de opleidingen voor lera ren nog achterlopen. Het is erg belangrijk dat nieuwe pabo's op leidingen verzorgen die passen bij het nieuwe basisonderwijs. Ik heb zelf een zoon die onderwijzer is en zijn vrouw is het ook: als ik zie hoe zij bezig zijn, dan zie je dat er al immens veel is veran derd. Dus ook nu al zijn er veel mensen die het mogelijke doen om de basisschool te realiseren. Dan denk je ook: je hebt steeds nieuw jong volk nodig om de vaart erin te houden". Geboortegolfje - Dat nieuwe jonge volk heeft, gezien de huidige werkloosheids cijfers, anders niet veel kans om aan de bak te komen. „Dat werkloosheidsprobleem, daar zitten we mee. Het is inder daad slecht als te weinig jonge ren instromen. Maar we hebben daartegen een paar maatregelen genomen, zoals de vervroegde vut, taakverlichting voor 55-plus- sers, het werkgelegenheidspro ject en dergelijke. En bedenk wel dat we nu in een diep dal zitten wat betreft de leerlingenaantal len. Ik sluit niet uit dat we over een aantal jaren versneld leer krachten zullen moeten oplei den. Dat zal wel in de jaren ne gentig zijn". - Er zou dus nu een groep jonge ren moeten zijn die voor een klein geboortegolfje gaat zorgen? Hun kinderen kunnen in 1990 naar school. „Ja, dat zou eigenlijk moeten. Maar ik kan dat farmaceutische probleem niet oplossen. Daar ben ik niet voor ingehuurd en collega Van der Reijden volksge zondheid) zal het óók niet kun nen, denk ik". - Niet alleen de overheid heeft de handen vol gehad met het ba sisonderwijs. Alle veranderingen moeten uiteindelijk gedragen worden door, zoals het zo mooi heet 'de man of vrouw voor de klas'. Die bepaalt of een wet een succes wordt of niet. De leer krachten hebben het de laatste ja ren erg druk gehad met de onder wijshervormingen. Dat zal de ko mende jaren wel zo blijven. Groeit het werk hen niet een beetje boven het hoofd? „De grote hoeveelheid werk kan bepaalde problemen met zich meebrengen. Erg belangrijk is dat scholen de zaak zo goed mogelijk organiseren. In het on derwijs zijn we niet zo ingesteld op het 'managen' van een school. Daar zijn ze ook niet zo goed voor opgeleid. Maar daar willen we nu meer aan gaan doen. In complexere situaties moet de zaak systematischer gepland worden. Schoolhoofden moeten durven delegeren aan het team. Ik ken teams die tot half zes op school bezig zijn. Dat is wel wat anders dan vroeger, toen de on derwijzer om vijf over vier 's middags weer in zijn tuin stond te werken". „Ja, er zijn natuurlijk altijd zwakke plekken aan te wijzen. Maar als je een school binnen komt, ik probeer één keer in de twee weken een school te bezoe ken, dein moet ik toch zeggen dat het de goede kant op gaat". Borrelende geluiden - Waar zijn al die tevreden leer krachten? Uit het onderwijsveld horen we vooral morrende gelui den. „Dat kan niet. U komt vast te weinig schoolhoofden tegen. Dat is geen representatieve steek proef. Ik hoor echter ook hier en daar bezwaren. Natuurlijk zijn er problemen, die steek ik niet on der stoelen of banken. Kleuter en lagere school hebben twee verschillende klimaten. Hoe maak je daaruit een goed team? Nou, dat gaat niet vanzelf, maar dat hoeft ook niet in één dag te gebeuren. Vaak heeft men al een gezamenlijke huisvesting. Men moet het samen opbouwen. Ik ben er niet ongerust over". - Hoe is individueel onderwijs te bereiken als tegelijkertijd de klassen worden vergroot? „Die klachten ken ik. We had den een jaar of zeven acht gele den 37 leerlingen in de klas. Dat aantal is successievelijk verlaagd tot dertig toe. Twee jaar geleden hebben we de 30-32-maatregel genomen. We zijn iets terugge gaan. Dat vond ik geen fijne maatregel. Maar als het basison derwijs bij groepen van 30 kan, dan snap ik niet waarom het bij 32 niet zou kunnen. Kijk eens naar de maatregelen die sinds dien genomen zijn. Er komen in het basisonderwijs door het werkgelegenheidsproject alleen al 3800 banen bij. Bij de 30-32- maatregel is het allemaal gere geld via natuurlijk verloop. Nie mand werd ontslagen. Dat is een maatregel die nergens anders in de samenleving op die wijze is voltrokken. En dan is er ook nog eens compensatie geboden voor onderwijsvoorrangsgebieden". De basisschool moest worden ingevoerd zonder dat het extra geld zou kosten. De vakbonden hebben steeds gezegd dat „het mes van de budgettaire neutrali teit van tafel moest". Volgens de staatssecretaris is er uiteindelijk inderdaad geld bijgekomen. „In 1981 is de wet op het basis onderwijs aangenomen. Toen moest het budgettair neutraal (dus zonder extra kosten red.) Sindsdien is er een kwart miljard bijgekomen om die wet in te voe ren, en dat in deze tijd. Dus alle dramatische verhalen over de in voering van de basisschool als bezuinigingsmaatregel zijn vol strekte onzin: het gebeurt niet budgettair neutraal". 'Kan royaler' - Vindt u misschien dat de scho len wat ruim in hun jasje zitten met hun personeel? „Nou het kan royaler, maar on der de huidige financieel-econo- mische omstandigheden kunnen de klassen niet kleiner. Ik vind dat het basisonderwijs de laatste tien jaar behoorlijk is ontzien. Het is bovendien de vraag of ver kleining van de groep linea recta leidt tot beter onderwijs. Er zijn onderzoeken die echt het ver band tussen klassegrootte en kwaliteit niet aantonen. Maar goed, onder gunstiger omstan digheden was de maatregel 30-32 niet getroffen". „Denk erom, het is eenvoudig in te zien dat als je twee scholen samenvoegt, er leerkrachten overblijven. Maar er gaat er niet één de straat op door de vorming van de basisschool. We betalen ze, ze kunnen allemaal blijven. Boventallig dus. Dat is extra. En nu willen de bonden nog weer extra, maar om kort en goed te zeggen: we hebben feilloze af spraken gemaakt met de organi saties. En ik zou de scholen die geen boventalligen hebben, ook nog eens extra moeten geven. Extra extra! Nou, dat doen we niet. - De vakbonden hebben om dat de volgens hen toegezegde ex tra arbeidsplaatsen niet worden toegestaan opgeroepen tot een boycot. ,Ik sluit niet uit dat er scholen zijn die zeggen dat ze niet mee doen aan bepaalde activiteiten. Maar daarmee doet men zichzelf te kort, doet men de school te kort en doet men de kinderen te kort. En ik hou het geld in mijn zak". huilde bij het graf van zijn vriend. Hij bracht de nieuwe, christelijke ethiek van het blijven kiezen voor elkaar in een vruchtbare liefdesre latie". De opvoeding moet voorberei den om later vertrouwen in het hu welijk te kunnen hebben, schrijft bisschop Bomers. Tegen voorech telijk geslachtsverkeer zegt hij nee. "Wordt door samenwonen niet te vroeg gekozen voor het hebben van en leven in gemeenschap? Is met die keuze de ontplooiing naar geestelijke volwassenheid en vrij heid wel gebaat? Oefening in eer bied en terughoudendheid zou wellicht enige garantie kunnen in houden voor een gaaf huwelijk, waarin wederzijdse offerbereid heid niet is weg te denken". Bisschop Bomers vindt, dat 'er varing' te hoog wordt gewaardeerd tegenover het 'nieuwe', dat voor het huwelijk bewaard moet wor den. Niet naar paus. Het bestuur van de hervormde provinciale kerkvergadering van Groningen zal geen afgevaardigden sturen naar de oecumenische ontmoeting met de paus op 13 mei in Utrecht. Dit besluit is een gevolg van'uit voerig overleg met rooms-katholie- ke oecumenische partners in Gro ningen. Als reden wordt opgegeven, dat kritische groeperingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk bij de paus worden geweerd. De her vormde kerkvergadering van Gro ningen wil solidair met deze groe pen zijn. Bovendien maakt Rome de oecu^ menische winst van na het Tweede Vaticaans Concilie krachteloos. "De greep van deze paus naar de absolute pauselijke en curiale macht gaat ten koste van de colle gialiteit van alle bisschoppen, in clusief de bisschop van Rome". "Elke aanwezigheid straks in Utrecht versterkt deze macht". En daarin wil de Groningse kerkver- gadering.niet betrokken zijn. Hervormde Kerk: beroepen te Ootmarsum kandidaat A. Wijting Veenendaal; aangenomen naar Aalst kandidaét F. Hoek AlblasserJ dam, naar Katwijk aan Zee C. J Sjollema Hien-Dodewaard; be] dankt voor Zetten-Andelst H. Wes terhout Lienden. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Bos koop G. de Jong Leeuwarden. Afscheid. Het afscheid wegenJ pensionering van ds. A. J. de Jon{ als hervormd predikant in Leidei is bepaald op zondag 28 april om l uur in de Marekerk. Daaraan gaal op vrijdag 26 april om half 8 eei afscheidsbijeenkomst (met toe) spraken) in deze kerk vooraf. RAI opent deur voor nieuwe beurs Ooit is de Firato in Amsterdam begonnen als een radio-tentoon stelling. De laatste jaren echter ziet men er steeds meer muziek-, spel- en zakelijke computers. Ooit is ook de Efficiency Beurs begonnen als een beurs van kan toormeubelen, kantoorbeno digdheden en telmachines. De laatste jaren ziet men er nog vrij wel uitsluitend allerhande com putersystemen. Maar op de Firato is er eigen lijk onvoldoende aandacht en te weinig ruimte voor de zakelijke computer, terwijl op de Efficien cy Beurs het accent nogal sterk op grote computersystemen voor zakelijk gebruik ligt. De eigenaar van een eenmanszaak valt zo tus sen wal en schip. door Hugo van der Heem Daarom heeft de RAI besloten er derde tentoonstelling tussen te schuiven: de Personal Compu ter RAI. Deze beurs begint mor gen en loopt tot en met zondag 24 maart. Hij is dus speciaal ook in het weekeinde (en op twee avonden) open om ook het mid den- en kleinbedrijf en de werkenden de gelegenheid te ge ven met de computer kennis te maken. Explosief Personal Computer RAI is sterk gericht op die werkelijk explosief groeiende markt van de microcomputer en de personal computer. De micro computer is zo groot als een schrijfmachine, maar dan met een beeldscherm. Hij wordt meestal aangeschaft als huis computer. Men begint er spel letjes op te spelen, maar op den duur blijkt dat er ook zinniger dingen mee kunnen worden on dernomen. Voor een flinke boekhouding of een stevig archief heeft men Personal Computer nodig. Soms zijn de verschillen met een gewo ne microcomputer flinterdun, maar meestal is het apparaat wat groter en heeft hij een of meer diskette-stations (waar die slap pe magnetische plaatjes in pas sen) of zelfs een ingebouwde zo genaamde 'harddisk' met een groot geheugen. Deze laatste categorie kan van groot nut zijn voor de alleen ope rerende zakenman of voor mid- den- en kleinbedrijf, waarin men met maximaal enkele tientallen mensen werkt. Een woordvoer dervan IBM-Nederland heeft het succes van de Personal Compu ter eens mede verklaart uit het feit, dat die 'persoonlijke compu ter' voor mensen een extra, bijna emotionele waarde heeft. Het is niet een computer met een waar de, zoals de eigen auto die heeft ten opzichte van het openbaar Concurrentie Van deze Personal Computers zal het wemelen in de RAI. IBM bepaalt in dit opzicht de markt, maar de laatste jaren is het con cept van de Personal, zoals IBM dat uitgewerkt heeft, door velen overgenomen. Een computer die soortgelijke eigenschappen heeft als die van de drieletter-gigant, wordt dan tegen lagere prijzen aangeboden. Onderling is er een zeer scherpe concurrentie, die leidt tot prijsafbraak, maar ook tot het verlenen van steeds min der service. Juist bij automatise ring is service en begeleiding echter dringend gewenst. Volkomen nieuw op de Perso nal Computer RAI is zo'n compa tibele of gelijksoortige computer als IBM heeft, dit keer aangebo den door Commodore. De Com modore PC belooft een van de trekkers van de beurs worden, met name om zijn prijs. Rekent IBM voor een tamelijk compleet computersysteem ongeveer 11.000 gulden, Commodore blijft (inclusief btw) onder de 7000 gul den. Het apparaat moet na de beurs leverbaar zijn. Commodore Nederland rekent op een geweldige omzetstijging. Nu al is de firma marktleider op het gebied van de kleinere mi crocomputers, veel in gebruik als huiscomputer. Door de ge weldige verkoop van de C-64 heeft men meer dan de helft van de markt veroverd. Toch bete kent dat niet automatisch ook succes met de nieuwe, zakelijke computer. Bovendien heeft de Consumentenbond zeer onlangs nogal wat vraagtekens gezet waar het de kwaliteit en garantie betreft van de Commodore- (huis)computer. De zakelijke markt zal veel kri tischer reageren dan de consu mentenmarkt, waar de computer een totaal nieuwe verschijning was. En Insiders menen dan ook dat Commodore de nodige risi co's loopt met de nieuwe PC. Als de introductie niet soepel ver loopt kan er een, boemerang-ef fect ontstaan. Eerst moet worden afgewacht of de eerste order stroom tijdig verwerkt kan wor den, vervolgens zal blijken hoe het met kwaliteit en garantie is gesteld. Standaard Nieuw op deze markt is ook een apparaat van Philips, waar bij het Eindhovense concern in haakt op een inmiddels enigszins gegroeide standaard: het MSX- principe. MSX staat voor Micro soft Extended Basic. Het is een 'taal' die ontwikkeld is door een van de grootste ontwikkelfirma's op het gebied van software ofwel programmatuur: Microsoft in Amerika. Volgens deze standaard heb ben een groot aantal Japanse fir ma's, met op kop Sony en Pana sonic en nog enige anderen, huis computers op de markt ge bracht. Philips volgt nu. De start is wat later dan in de rest van Eu ropa omdat Philips in Nederland al eerder aan onderwijs en hob byisten het zogenaamde P-2000 type had geleverd. Dit type lag echter in een hogere prijsklasse en het ontwerp is inmiddels ver ouderd. Philips sluit zich maar al te graag aan bij een 'wereldnorm' wat MSX op de lange duur zeker kan worden voor huiscomputers. Eigen onderzoek heeft Philips geleerd dat 25 procent van de huishoudens zich al een compu tertje aanschaft in de prijsklasse tot 500 gulden (dat zijn de Atari's en Texas-computers en goedko pe Sinclairs). Zestig procent van de gezinnen trekt 500 tot 1000 gulden uit voor bijvoorbeeld de Commodore C-64, de duurdere Sinclair of de Acorn. Slechts 15 procent schiet over de duizend- guldengrens. De Philips P-2000 computer zat boven de duizend-gulden- grens. De laatste tijd is hij wel steeds goedkoper geworden, maar zo'n 1500 gulden is te hoog voor de consumenten-massa markt. Met de MSX-standaard en een volledig aanbod van rand apparatuur en twee modellen van respectievelijk rond de 1000 en de 800 gulden hoopt Philips de 'schade' te kunnen inhalen. Test Wie zich tevoren wil oriënteren op het gebied van huiscompu ters doet er goed aan de vergelij kende test in de Consumenten gids van maart eens door te ne men, al komen MSX-typen daar in helaas nog niet erg aan de or de. Voor het onderwijs is er de zogenaamde CEBOM-wijzer, ge titeld 'Micro-computers en on derwijs'. Deze gids wordt samen gesteld door het voorlichtings centrum van het NIAM, Weena 700 (Bouwcentrum) in Rotter dam. Een speciale studiecommissie n de Braziliaanse bisschoppen geeft in een uitvoerig document steun aan de - maatschappelijk gerichte - bevrijdingstheologie, maar waarschuwt voor de overdre ven rol die aan de theologie wordt toegeschreven bij de huidige ont wikkelingen in Latijns-Amerika. Het stuk zal na goedkeuring door de algemene vergadering van bis schoppen (van 10 tot 19 april) op brede schaal binnen de kerk wor den verspreid. Volksbewegingen in de Latijnsa- merikaanse landen staan lang niet altijd in verband met kerkelijke ac tie, zegt het document. Zij komen voort uit sociale ellende en onder drukking, waarbij de bevrijdings theologie slechts een onderdeel van het proces is. Die draagt bij tot een beter begrijpen (bewustwor ding) van de situatie. Het gevaar is niet dat het volk begrip krijgt van zijn toestand, maar zit in de situatie zelf, "die wordt gekenmerkt door onrechtvaardigheid". De kerk steunt ontwikkelingen die moeten leiden naar een 'vrije, rechtvaardige en broederlijke sa menleving'. Het document hekelt de consumptiemaatschappij als een 'gecamoufleerde onderdruk king van de armen'. De evangeli sche voorkeur voor de armen wordt, volgens de bisschoppelijke studiecommissie, het best beleefd in de kerkelijke basisgemeen schappen. Net als de bevrijdings theologen ziet ook de commissie in de voortdurende groei van deze ge meenschappen de toekomst van de kerk. Erkend wordt, dat de nieuwe theologische en pastorale inzich ten hebben geleid tot interne,span- ningen. Maar dat kan bijdragen tot een gezond verschillend denken over bepaalde zaken. De commis sie pleit dan ook voor een 'openlijk en creatief debat'. Dat zal de theo logische gedachten waarop de Bra ziliaanse kerk nu drijft een steviger structuur moeten geven. Indirect levert de commissie kri tiek op sommige theologen. Bij de verspreiding van hun werk moeten zij wel duidelijk maken, dat het Oost-Afrika. Volgens priester- antropoloog Aylward Shorter, lid van de Witte Paters, slaan de basis gemeenschappen binnen de Rooms-Katholieke Kerk van Oost- Afrika (Kenya, Tanzania) niet aan, omdat de bisschoppen die van bo venaf hebben willen organiseren. Jongeren beneden de 25 konden niet tot medewerking worden be wogen. Maar zij maken wel tussen de 60 en 70 procent van de bevol king uit. De grote fout is, volgens Shorter, geweest, dat in de gemeenschap sopbouw algemene principes zijn toegepast zonder dat werd vastge steld of die wel zouden passen in de culturele behoeften van de men sen om wie het gaat. Waar nog bij komt, dat de aanwezigheid van de kerk in tal van plaatselijke ge meenschappen de groei van plaat selijk leiderschap heeft gesmoord.' Relaties Nieuwe relatievormen zijn al leen geldig als ze bijdragen tot ver dieping van menselijke verhoudin gen en tot grotere hechtheid van huwelijk en gezin. Christenen zien daarin de hoeksteen van de samen leving. Bisschop Bomers van Haarlem zegt dat in e,en brief over het huwe lijk. Daarin schenkt hij aandacht aan de onvoorwaardelijke trouw en persoonsverbondenheid, waar toe Jezus twee mensen oproept "die hun huwelijk willen beleven in de Heer". Zorgwekkend noemt Bomers het hoge percentage echtscheidin gen. Van alle echtscheidingen in ons land waren in 1982 bij ruim 43 procent een of beide partners rooms-katholiek. Zowel van bui tenaf als van binnenuit staat het huwelijk onder druk. "Nemen prestige, inkomsten en consumptie niet al te gemakkelijk bezit van ons denken? Krijgen bij christenen andere waarden nog wel ruim baan?" "Het sacrament van het huwelijk verwijst naar de Heer, de tederheid bij uitstek, die kinderen op zijn schoot nam en

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11