'Verraad' Gemayel oorzaak van opstand christelijke militie Geen uitzicht voor Calcutta's massa daklozen Positief resultaat Kerkbalanbij hervormden Zuid Europa Stichting liep stuk op eisen van het Garantiefonds PAGINA 6 MAANDAG 18 MAART 1985 Er zullen weinig vakantiegangers zijn die echte kritiek hebben op de Zuid Europa Stichting (ZES). De door dit reisburo georganiseerde reizen waren bijna altijd tot in de puntjes verzorgd. Ondanks deze goede naam verplichtte het Garan tiefonds Reisgelden de ZES ineens een borgsom van drie miljoen gul den in het fonds te storten. Ook de jaarlijkse bijdrage aan het garantie fonds werd op slag met een half procent verhoogd. door Huub Klompenhouwer De Stichting stapte uit het Garantiefonds en de stroom van publikaties die daarop losbarstte, leek de genadeklap voor de ver trouwde reisorganisatie. De vaste advocaat van de Zuid Europa Stichting is inmiddels redelijk ver met een kandidaat voor overname van het bedrijf met 40 werkne mers, dat daarna in het Garantie fonds zal terugkeren. In de reiswereld heerst een moordende concurrentie. Hoe slechter het de concurrent gaat, des te gretiger is men op het beha len van eigen voordeel uit die si tuatie. In de jaren vijftig was de Stichting Zuid Europareizen voor al voor de wat oudere generatie een vooraanstaand reisbureau. Niet goedkoop, maar kwalitatief erg goed. „Ik moet eerlijk zeggen, dat we eigenlijk nauwelijks problemen hebben gehad met de Stichting", weet een woordvoerder van het Garantiefonds. „Het was tot nu toe een reisbureau met een heel goede De eigenaar, de heer Hoogen- doorn, was een eigenzinnig man, dat wel. Met zijn auto verkende hij ooit zelfde routes naar het Zuiden. Sprak onderweg hardop zijn infor matie in op een bandrecorder en gaf de bandjes vervolgens weer aan de als reisgids optredende bu schauffeurs. Toch groeide zijn or ganisatie gestaag. Maar, Zuid Eu ropa werd door meer toerisme-ba- zen ontdekt en de concurrentie werd steeds harder. ACHTERGROND lei garanties dat de reis ook door gaat, of betaalt pas op de dag van vertrek. Er was geen ontkomen aan. Ook Hoogendoorn moest wel mee", zo laten mensen uit zijn na bije omgeving weten. Noodlottig Dwarsligger Het was al snel duidelijk dat Hoo gendoorn een dwarsligger zou zijn voor het bestuur van het Garantie fonds. Na de dramatische onder gang van de Christoffelreizen in 1981 bleek dat nog eens overduide lijk. Tot dan toe was het Garantie fonds onderdeel van de ANVR. Ie dereen die lid was van het ANVR, was automatisch aangesloten op dat Garantiefonds. Toen Christof- fel op de fles ging, moest het het toenmalige Garantiefonds insprin gen. Voorzitter daarvan was toeval lig ook de directeur van Christof- fel. De heren reisorganisatoren trok ken lering uit het gebeuren. Het Garantiefonds moest losgekoppeld worden van de ANVR en een apar te organisatie worden. Markttech nisch gesproken ook al geen slecht idee, omdat tweederde van de reis- verkopende instanties, met name de banken, geen ANVR-lid waren. Die zouden nu direct wel lid van het Garantiefonds kunnen worden. De reisorganisaties betalen er 2500 gulden per jaar voor, plus nog een bankgarantie van aanvankelijk één procent van hun omzet. Bovendien is er de verplichting om eens per jaar de financiële status van het be drijf te laten doorlichten. „De dictatuur van de koppelver koop", zo wordt er door de kleinere touroperators gereageerd op het Garantiefonds. „De eigenwyzig- heid van een notoire dwarsligger", denken de grote heren in hetzelfde fonds, ook al houden ze hun kiezen stijf op elkaar. Tot op het allerlaatste moment bleef Hoogendoorn zich verzetten tegen het Garantiefonds-nieuwe- stijl. In het wereldje van de tour operators ging Hoogendoorn altijd al zijn eigen gang. Ieder voor zich was zijn standpunt. De komst van een Garantiefonds zag hij als een gruwel. Meebetalen aan de ellende die anderen veroorzaken, zo om schreef hij het wel. Maar het Garantiefonds werd zo breed opge zet, dat geen enkele reisorganisatie van naam onder dat fonds uitkon. „Het is de druk van mensen als Frits Bom, de ombudsman, die meespeelt. Als we op diens verha len afgaan, is iedereen die een reis boekt bij een organisatie buiten het Garantiefonds de domheid zel ve. Het maakt niet uit hoe betrouw baar een organisatie al jaren is, maar plots wil de consument aller- Die controle op de eigen financiële middelen werd de inmiddels tot BV Reisburo Zuid Eropa omge doopte organisatie noodlottig. Be studering van de overhandigde stukken gaven het beeld van een zorgwekkende financiële situatie. Het jaar daarvoor had het reisburo nog goed gedraaid en ook dit jaar zag het vervoersaanbod er gunstig uit. Niettemin toch financiële zor gen. En het Garantiefonds eiste drie miljoen gulden extra borg, om eventuele verliezen te kunnen dra gen als het Garantiefonds per slot zou moeten inspringen. Het bestuur van het Garantie fonds zwijgt als het graf als ge vraagd wordt hoe een goedlopend reisburo toch financieel de mist in kan gaan. „Slecht management" en „financieel wanbeheer" zijn de termen die per ongeluk na lang aandringen nog wel losgelaten worden. Collega's reisorganisato ren zijn veel duidelijker in hun overigens anoniem uitgespro ken vermoedens. „Er is simpelweg kapitaal onttrokken aan de BV". Dat laatste wordt ten stelligste ontkend door betrokkenen van het reisburo en is dan wellicht ook eer der typerend voor de onderlinge verhoudingen in de reiswereld. Het verhaal van de BV is dat men de drie miljoen weigerde omdat het om een „absurde" garantie ging. „Er was echt nog geen situa tie die daar aanleiding toe gaf'. De BV trok zich uit het Garantiefonds terug. Vertrouwend op de goede naam en faam dacht men de 40.000 boekingen per jaar ook wel zonder dat etiket van het Garantiefonds te kunnen uitvoeren. Dat bleek an ders uit te pakken. „Op 27 februari kwam het be richt van het Garantiefonds dat wij uit het fonds gezet waren. Maar daarvoor al waren al onze buiten landse relaties op de hoogte ge bracht van die stap. Met een toe lichting van wat het Garantiefonds inhoudt. Dus met andere woorden: 'Pas op met zaken doen'. Maar nog kwalijker is het gegeven dat rond de Middellandse Zee al onze rela ties met anonieme telexen be stookt zijn, waarin we van de ene op de andere dag als hoogst onbe trouwbaar werden afgeschilderd". Brief De lezing van het Garantiefonds is dat op 27 februari alle reisagenten een brief hebben gehad dat de BV Reisburo Zuid Europa uit het Fonds gestoten is. „Dan krijg je hét effect dat iedere reisagent als de sodeju zijn brochures van die orga nisatie weghaalt, want als er i nocht boeken, zou hij c eventuele verlies moeten ophoes- klant i ten". Alle boekingen tot en met 26 februari vallen nog onder het Garantiefonds. Wie daarna ge boekt heeft bij de BV, kan in de problemen komen. Tenzij er op korte termijn toch nog overeen stemming bereikt wordt met een kandidaatkoper. Die gesprekken zijn nu gaande. Ondertussen wordt er van alle kanten door de 'collegae' reisorga nisatoren geloerd op de BV. Niet alleen vanwege de hotels en appar tementen rond de Middellandse Zee, waar het toerisme nog lang niet verzadigd is, maar ook vanwe ge de goede naam en kwaliteit van de reizen van de Stichting Zuid Europa Reizen. Een reisorganisator: „Als er ge sproken wordt over 'collega-reisor ganisatoren' staan mijn tenen ge kromd. Onzin. Ergere concurren ten kun je niet hebben". CALCUTTA (AP) - Shakila Be gum is 20 jaar oud en daarvan heeft zij 15 jaar op straat gewoond. Haar huis bestaat uit een hoeveelheid aangestampte plaggen en haar dekbed is een stuk plastic. Daar kookt zij haar magere maaltijden en daar heeft zij twee zonen ter we reld gebracht. En daar zal zij naar alle waarschijnlijkheid ook ster ven. Zij is bekoorlijk en draagt een versleten, maar schone rode sari. Haar polsen worden gesierd door namaak gouden armbanden. Zij werkt soms als part-time dienst meisje en heeft haar verarmde dorp, het nabijgelegen Lakshka- natpur, samen met haar vader ver laten toen zij vijf jaar oud was. In het dorp hadden zij zelden meer dan eenmaal per dag te eten; ge woonlijk aten zij in de namiddag wat rijst en groente. Haar echtgenoot Mohammad Shamin is riksj a-loper en op het trottoir ter wereld gebracht. Hij weet niet waar en wanneer. Maar hij beschouwt zichzelf gelukkig, omdat hij ongeveer tien roepies per dag verdient (ongeveer drie gulden). De Moesson-tijd is hun beste pe riode want dan doet Mohammad goede zaken in de overvolle straten van Park Circus Maidan. Dan kun nen ze tweemaal per maand vis en vlees eten. Shakila en haar man behoren tot een groep van ruim 200.000 daklo zen in Calcutta. Volgens officieuze schattingen moet het aantal onge veer 500.000 zijn en de autoriteiten noemen cijfers tussen de 50.000 en de 200.000. Niemand weet echter hoeveel het er zijn. Ze zijn nauwe lijks geregistreerd en de meesten hebben geen achternaam. De daklozen vormen een uitge breide vormloze subcultuur, waar van de leden er slechter aan toe zijn dan de bewoners van de slop penwijken, die tenminste een dak boven hun hoofd hebben en zich enkele roepies huur kunnen ver oorloven. Sommige daklozen sla pen op straat, vooral in de zomer. Anderen slapen elders, maar was sen zich onder een straatpomp en doen hun behoefte langs de trot toirband. Velen, zoals Shakila, kennen geen ander bestaan dan het straatleven. Hun bestaan is ille gaal, maar de overheid is niet in staat hen een alternatief te bieden. Huisvuil Veel daklozen werken als part-ti me arbeiders, straatvegers, riksja- lopers. Zij gaan systematisch de tonnen huisvuil na die dagelijks worden geproduceerd, concurre rend met honden, op zoek naar de minder verrotte groente die nog te koken of te verkopen is, naar ver koopbare kolen, papier, vodden, conserven of spijkers. Velen bede len en leren hun kinderen hetzelf de te doen. Prostitutie helpt hen om in leven te blijven. Gemeentefunctionarissen tonen zich vol medeleven, maar stellen zich op het standpunt dat de daklo zen zo arm zijn dat hulp geen zin heeft. 'Wij weten niet hoe wij hen met de huidige economische struc tuur moeten helpen. We zijn ge dwongen onze aandacht te schen ken aan andere arme groepen, die iets beter af zijn en die we werkelijk kunnen helpen,' aldus S.K. Roy, het hoofd van de ge meentelijke dienst ontwikkeling en planning. De gemeente probeert de huis vesting in de sloppenwijken te ver beteren, maar de daklozen kunnen zich geen huur veroorloven. Zij kunnen niet naar elders worden gedeporteerd, omdat zij afhanke lijk zijn van de vuilnisbelten waar naast zij wonen en geen geld heb ben om op en neer te reizen. De meeste hulp wordt verleend door religieuze en liefdadige instel lingen, zoals Moeder Teresa's Zus ters van Liefdadigheid en de Lu therse Wereld Dienst. Deze groe pen verstrekken gratis maaltijden, dekens en medische zorg. Een klein aantal daklozen komt in aan merking voor enige scholing. De zusters halen soms sterven den van de straat om ze naar een plaats te brengen waar zij op waar diger wijze afscheid van het leven kunnen nemen. Anderen blazen onopgemerkt hun laatste adem op straat uit. Een enkeling keert voor zijn dood terug naar het dorp van afkomst. Shakila en Mohammad hebben twee zonen van drie en vijf.'Ik wil dat zij onderwijs krijgen,' aldus Shakila. 'Zij moeten niet het leven leiden dat ik leef, maar ik weet niet hoever zij kunnen gaan of hoeveel ik hen kan helpen. Als ik ook maar een enkel stuk papier moet kopen, moeten ze van school, omdat er al leen geld is om voedsel te kopen en omdat onze kinderen geld moeten verdienen.' door Aernout van Leynden BEIROET - De woordvoerder van de rechtse christelijke militie in Li banon, een kleine man die halfver- scholen zit achter zijn bureau, ro- beert met behulp van een vel pa pier uit te leggen waarom het mo ment was aangebroken dat zijn mi litie actie moest ondernemen. "Beetje bij beetje eet Syrië Liba non op", zegt hij, terwyl hij kleine stukjes papier van het vel af scheurt. "Zo. Net als een muis die aan een stukje kaas knabbelt". Terwijl de stukjes papier lang zaam op zijn bureau dwarrelen, houdt hij triomfantelijk het ietwat verminkte vel op, alsof hij net het beslissende bewijs heeft gegeven van de Syrische 'samenzwering' waartegen zijn militie vorige week in opstand is gekomen. "Dit konden wij niet langer ac cepteren. Het was tijd om op te staan en 'nee' te zeggen tegen Syrië en tegen de Libanese regering die te ver is gegaan met de concessies aan de Syriërs. Van nu af aan zal elke beslissing over de toekomst van Libanon de goedkeuring van ons moeten hebben". Vorige week dinsdag heeft de militie zich 'onafhankelijk' ver klaard van de Falangistische partij, waarvan de militie tot dan toe al tijd de militaire vleugel vormde. Dat besluit viel nadat maandag een van de voornaamste militiecom mandanten, Samir Geagea, uit de partij was gezet. De militie controleert het groot ste deel van het gebied dat nog door de christenen in Libanon wordt (Oost-Beiroet en de Kes- rouan-regio ten noorden van de hoofdstad). Sinds hun afscheiding zijn er sporadische schietpartijen uitgebroken tussen de opstandige militieleden en de 'loyalisten' van de partij, die onder de feitelijke controle staan van president Amin Gemayel. Zover tot nu toe is na te gaan in het wat vrije nieuwsgaring betreft grotendeels afgesloten christelijke kanton, is de macht van de opstan delingen nu vrijwel totaal. Syrië President Gemayel, wiens vader en jongere broer respectievelijk de partij en de militie oprichtten, en de andere falangistische leiders weten zich tot nu toe geen raad we ten met deze rechtstreeks opstand tegen hun gezag. Syrië heeft daar entegen al laten weten geen nieu we ontwikkeling te aanvaarden die de Syrische plannen voor een poli tieke oplossing van het al tien jaar oude conflict in Libanon in gevaar zou kunnen brengen. De Syrische vice-president Khaddam waarschuwde al snel dat Syrië actie zou ondernemen tegen 'elke stap die vanuit Israël gediri geerd is, Israëlische belangen in Libanon dient of Libanese nationa le belangen schaadt'. Een recht streeks dreigement aan het adres van de militieleiders, want het is bekend dat zij allen voorstanders zyn van de nauwe banden die de militie de afgelopen tien jaar met Israël heeft gehad. Daarnaast wer den op zaterdag Syrische legereen heden tot aan de rand van de christelijke 'kanton' gestuurd. Syrië, dat een jaar geleden na het vertrek van de Amerikaanse troe pen uit Libanon zijn historische in vloed in het buurland heroverde, heeft juist in de afgelopen weken een proces op gang gebracht dat uiteindelijk moet leiden tot een al gehele politieke regeling van het De Libanese president Amin Gemayel (rechts) begroet de Syrische vice-premier Khaddam tijdens de eerste ronde van besprekingen over de Syrische oplossing voor de problemen in Libanon. Een doodskus,vindt Gemayels militie. (fotoANP) Libanese conflict. Vorige week za terdag waren, in aanwezigheid van de Syrische vice-premier Khad dam, de verschillende moslim-lei ders met president Gemayel bij eengekomen voor een eerste ronde van besprekingen over een derge lijke regeling. Deze besprekingen zijn nu onmogelijk geworden. Belang Juist dit maakt het belang van de opstand duidelijk: de militieleiders zijn onder aanvoering van de 32-ja- rige Geagea tot actie overgegaan omdat zij geloven dat Gemayel tij dens de besprekingen met de mos lims te veel concessies doet (alhoe wel er in feite tot op het heden geen concrete beslissingen zijn ge nomen). Met hun opstand hebben Geagea en de zijnen Gemayel het spreken als erkend leider van de christelijke gemeenschap in elk ge val onmogelijk gemaakt. Al Amal, de krant van de Falan gistische partij, opende gisteren met een verklaring van een van de partijleiders waarin hij de militie leiders ervan beschuldigde het he le proces van nationale verzoening te willen ondermijnen. De opstand zou als gevolg daarvan, aldus de verklaring, ook kunnen leiden tot sectarische gevechten. Generatie Alhoewel de directe aanleiding voor de opstand het ontslag van Geagea uit de partij was, was het al langer duidelijk dat de nieuwe ge neratie van Falangistische leiders ongelukkig is met de politiek van Amin Gemayel. De nieuwe generatie is niet opge groeid onder leiding van de oude Pierre Gemayel, die de Falangisti sche party in de jaren dertig op richtte na diep onder de indruk van nazi-discipline en organisatie te zijn teruggekeerd van de Olym pische Spelen van 1936 in Berlijn, maar van diens jongste zoon Bas- hir. Bashir was een charismati sche, onkreukbare, maar ook ui terst extremistische jonge man, die bereid was alles in te zetten om de macht van de christenen in Liba non te behouden. Een heel ander figuur dan de meer gematigde Amin, die zich altijd meer heeft be ziggehouden als zakenman en in tegenstelling tot zijn broer en va der bekend staat als een typisch corrupte Libanese politicus. De dood van Bashir in septem ber 1982 was een hevige slag voor de militie, omdat er niet direct een natuurlijke leider was die de plaats van Bashir kon innemen. En in de eerste jaren van het bewind van Amin werd de militie gedwongen de politiek van 'een Gemayel' te volgen, met name ook door druk van de oude vader Gemayel. Maar sinds de dood vorig jaar au gustus van de oude 'sjeik Pierre', zoals vader Gemayel in Libanon bekend stond, heeft de president getracht zowel de Falangistische partij als de militie geheel onder zijn rechtstreekse controle te bren-| gen. Bij de partij had de president succes, maar alhoewel hij zijn neef Fuad Abu Nader tot chef militie bombardeerde, werd al snel duidelijk dat steeds meer militiele den zich begonnen te verzetten te gen het beleid van de president. En na de dood van zijn vader stond Amin alleen. De opstand is dan ook melijk tegen Amin Gemayel ge-| richt tegen de pro-Syrische poli tiek waarvoor hij gekozen heeft, te gen het feit dat hij getracht heeft zowel president te zijn als de enige leider van de christelijke gemeen schap, en tegen zijn pogingen oir de militie militair te verzwakken. J Idealist De man die de opstand geleid heeft, Samir Geagea, is een pure idealist. Een man die wegens het uitbreken van de burgeroorloj nooit zijn medische studie heeft al gemaakt (maar desondanks wel 'doctor' genoemd wordt), en zich sindsdien geheel gestort heeft in wat hij beschouwt als een heilige kruistocht om Libanon als een vei lige toevluchtsoord voor de chris tenen te behouden. Geagea is een asceet, hy drinkt geen alcohol, rookt niet, en leest zijn vrije tijd de werken van i Franse filosoof en theoloog Pierre Teilhard de Chardin. Hy onkreukbaar als zijn voormalige leider, maar mogelijk nog extre mer in zijn ideeën. Hij verwierf grote bekendheid toen hy in 1978 de leiding had bij een aanval op het huis van een andere christelijke leider, Suleiman Franjieh, die al tijd wel een pro-Syrische politiek heeft voorgestaan. Diens zoon To ny werd daarbij vermoord "Geagea en zijn mannen zijn ei genlijk een groep monnikken ir wapenrok. Het zijn de fundamen talisten van de christelijke ge meenschap", zei een ervaren jour naliste in Oost-Beiroet deze week, "Maar zij vertegenwoordigen wel een groot deel van onze gemeen schap, en van nu af aan zal Ge mayel met meer kunnen handelen zonder dat zij eerst hun goedkeu ring hebben gegeven". In zekere zin is de 'coup d'état' van de jongere garde Falangisten een logische ontwikkeling na tien jaar burgeroorlog. De oude partij van Pierre Gemayel heeft zichzelf j overleefd. Ze wordt niet langer ge steund door de nieuwe generatie christenen, die gevochten en gele den hebben om hun privileges te behouden en niet bereid zijn die nu weg te laten geven door een zwak ke president en een stel oude, me rendeels corrupte politici. "Gemayel mag van ons president blijven. Maar hij kan niet meer pre sident van alle Libanezen zijn en tegelijkertijd ook de enige christe lijke leider. Dat zijn twee verschil lende functies. Er zal leider gekozen moeten worden die de christenen in Libanon vertegen woordigt en hun belangen verde digt. En er moet een sterke militie zijn die als het nodig is die belan gen militair kan verdedigen - met name tegen de Syriërs". De kleine woordvoerder kijkt ons aan met de brandende, fanatieke ogen die je in Libanon bij elke militie tegen komt. Hij zegt het niet, maar het is duidelijk dat in zyn ogen die nieu we christelijke leider Samir Gea gea heet. De beoogde hereniging van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland is weer een stapje dichterbij gekomen met de be vestiging door de hervormde sy node van de besluiten van de laatste gecombineerde synode vergadering. Met weinig tegen stemmen aanvaardde de synode in Doorn allerlei regelingen voor plaatselijke samenwerking tus sen hervormde gemeenten en ge reformeerde kerken. De meerderheid van de synode (33 tegen 17 stemmen) stemde in met een motie om de regionale (classicale) vergaderingen een grotere rol te laten spelen in het Samen op weg-proces. Een van de indieners van deze motie was de Leidse predikant dr. S. Mey ers, die het moderamen (bestuur) van de synode verweet, de advie zen van de classes niet serieus te hebben genomen. "Als gevolg daarvan ontstaat een gevoel van onmacht, wat zich ontlaadt in agressie tegen de synode", zei hij. "Een ongelukkige ontwikke ling, temeer omdat de classes zich door het vele papier en de ingewikkeldheid van de materie overbelast en overvraagd voe len". Over de financiële actie 'Kerk balans 1985' deelde de secretaris van de commissie 'Geldwerving', ds. W.H. den Ouden, mee, dat de eerste cyfers wyzen op een be moedigend resultaat. Op basis van gegevens uit de helft van de deelnemende gemeenten kan worden geconcludeerd, dat er 1 procent meer is toegezegd dan in 1984. Bovendien is het aantal ge meenten dat een stijging te zien geeft met 6 procent vooruitge gaan. Overigens constateert een eind vorige week uitgekomen statis tiek, dat het ledental van de Her vormde Kerk de laatste 10 jaar met gemiddeld 1,5 procent per jaar daalt. In 1976 stonden 3.015.000 mensen als hervormd geregistreerd, eind 1983 was dat aantal teruggelopen tot 2.710.000. De daling bedroeg in dat jaar on geveer 40.000. In Katwijk aan Zee is op 81- jarige leeftijd de gereformeerde predikant J. Snoey overleden. Hij werkte achtereenvolgens in 's-Gravenmoer, Huizen en Wad- dinxveen. In 1968 ging hy met pensioen. De gereformeerde predikant van Leimuiden, ds. C. van der Kooi, hoopt vrijdag aan de Vrije Universiteit in Amsterdam te promoveren tot doctor in de theologie. Zyn 300 pagina's tel lende proefschrift heeft als titel: 'De denkweg van de jonge Karl Barth'. Hervormde kerk: bedankt voor Vroomshoop D. Voortman Wolvega. Gereformeerde ker ken: beroepen te Surhuisterveen K. Meijer Middenmeer. Gerefor meerde gemeenten: bedankt voor Katwijk aan Zee E. Venema Middelburg, voor Hoogvliet R. Boogaard Leiden. Euthanasie. De Katholieke Artsenvereniging heeft op een studiedag in Nijmegen over het thema 'Sterven: ethiek, geloof en praktijk' geen eensluidend standpunt naar voren gebracht over euthanasie. Eerder deze maand hadden de bisschoppen in een brief over lijden en ster ven actieve euthanasie afgewe- Uit de lezingen op de studie dag bleek, dat noch de artsen, noch de ethici, noch de pastores zover wilden gaan dat ze eutha nasie onder alle omstandigheden afwijzen. Mevrouw M. van de Boogerd, arts in een verpleegtehuis voor demente bejaarden, zei, dat de ernstig demente bejaarde niet gebaat is by allerlei middelen die het leven maar moeten rekken. "De wil om te sterven moet wor den gerespecteerd". De arts J. Gribnau hield een- warm pleidooi voor de mogelijk heid om doodzieke mensen thuis te laten sterven. Hij gaf wel toe, dat thuis sterven niet altijd mo gelijk is. Volgens professor dr. C. van der Meer van de Vrye Uni versiteit in Amsterdam zyn er heel veel patiënten die beslist in het ziekenhuis willen sterven, "omdat zy denken daar op een waardige manier te kunnen over- lyden zonder panische angsten".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6