Een tijdelijk monsterverbond uit praktische overwegingen Buurthuis tijd dicht wegens problemen met groep jongeren Leidse Modefestival familiegebeuren Amateurfotografen op hun kennis van Leiden getest CDA werkt in oppositie samen met klein links9 Bestuur doet voorstel voor Lusthoflaanschool Dief betrapt in telefooncel Man in trein mishandeld MAANDAG 18 MAART 1985 LEIDEN Enkele tientallen mensen liepen gisteren in de stad rond, mensen gewapend met fototoestellen en ondertussen ook druk in de weer met pen en papier. Het waren de deelnemers aan de foto-puzzel- tocht die was georganiseerd door de Leidse Amateur-Fotografen Vereniging. Gestart werd er in Bernsen aan de Breestraat. Aldaar kregen de deelnemers te horen wat er nu pre cies van hen verlangd werd. De tocht duurde ongeveer ander half uur en tijdens die wandeling moesten de deelnemers twaalf fo to's maken, alsmede achttien vra gen beantwoorden. Vragen als: rechts ziet u 'Het Huys in de Houck', hoe diep is dit huis? En: welke bestemming had het Acade mie-gebouw voor 1572? Voor 30 maart moeten de deelne mers hun foto's inleveren. Een se lectie van de bekroonde foto's wordt tentoongesteld tijdens de expositie van de L.A.F.V. in de Waag die van 6 tot en met 20 april duurt. De prijsuitreiking zal aan het begin van die tentoonstelling plaatsvinden. De vereniging heeft deze puzzel- tocht overigens vooral georgani seerd omdat men best meer leden kan gebruiken. Een bestuurslid: "We hebben zo'n veertig leden en dat is inderdaad niet zoveel. Dus we dachten: als we eens zo'n tocht zouden houden, wie weet. Je kunt dan ook een aantal dingen combi neren: dus de beste foto's van de deelnemers op onze tentoonstel ling hangen". Bedreigingen en scheldpartijen De Burcht wordt gefotografeerd, tijdens de puzzeltocht van de LAFV. LEIDEN - Het buurthuis Groenoord is vanaf vandaag tot 1 april gesloten voor bezoekers. Het bestuur en de staf van het buurt huis hebben deze maatregel geno men vanwege de problemen die de afgelopen maanden in het buurt huis zijn voorgevallen. De vaste ac tiviteiten, zoals cursussen en bij eenkomsten, gaan overigens nor maal door. De moeilijkheden hebben zich voorgedaan tijdens de open bijeen komsten in het buurthuis. De vrij willigers achter de bar werden las tiggevallen door - voornamelijk - LEIDEN "De gelegenheids coalitie met klein links is geen monsterverbond dat de tijden zal trotseren", brengt CDA- fractieleider Joop Walenkamp het plastisch onder woorden. "Uit praktische overwegingen hebben wij de laatste tyd geen moeite met de opstelling van klein links. We zien van elkaar dat we allebei te lijden hebben onder dezelfde kwalen: PvdA en WD. Klein links heeft nu een ploeg met een hoog reali teitsgehalte. Daar hebben we het erg mee getroffen". door Raymond Peil De banden tussen de grootste op positiepartij CDA en de kleine linkse partijen in de gemeenteraad zijn de laatste tijd zichtbaar aange haald. In toenemende mate slaan de fracties de handen ineen, zeker als het om hete hangijzers gaat als de technisch bewoners adviseurs (tba's) en het Instituut Burger raadslieden (IBR). Weliswaar met wisselend succes, maar de huidige wijze van oppositie voeren lijkt meer vruchten af te werpen dan de solotoeren van het door PvdA en WD geregeld uitgekotste CDA. "Wij weten uit de dagelijkse praktijk dat de coalitie makkelij ker raadsvoorstellen accepteert die eerst door klein links zijn onderte kend", zegt Walenkamp, hierover aan de tand gevoeld. "Dat is een politiek gebaar, ze gooien daarmee wat olie op de golven aan de linker kant van de partij. Als daar een zwaar aantal stemmen onder staat van onze kant, haal je een meerder heid die er anders niet in zit". "Ik dien liever een voorstel in on der de eigen ylag- Maar als het er dóérom niet komt, uit politiek op portunistische overwegingen, zijn we tevreden met succesjes die ken nelijk wel mogelijk zijn onder de piratenvlag. Wij doen niet alleen klein links een plezier, maar dat werkt naar twee kanten". Van het inleveren van eigen identiteit om wille van oppositionele overeen stemming wil Walenkamp echter niets weten. "Als wij steun willen, gaat het vaak om accenten, de mar ges. Wij vragen hun geen steun voor zaken die niet stroken met hun idealen". Slijtage De verandering in de opstelling van het CDA is voor een belangrijk deel voortgevloeid uit de handel wijze van de coalitie. "We hebben het gemakkelijker gekregen dan in 1982 omdat de collegepartijen naar mijn idee zo zijn veranderd. Het ge halte waarin PvdA en WD demo cratie invullen is aan slijtage on derhevig. Na 1982 werd in het col lege een zucht geslaakt: 'nu maakt het ons allemaal geen bal meer uit'. De uitdaging om het goed te doen is weg. Men laat zich niets gelegen aan een open politieke discussie". "In de tussentijd is de oppositie soms op een schandalige manier bejegend. Ik ben er stupéfait van. We willen het in principe graag eens worden over zaken, zonder te veel van de eigen identiteit in te le veren. Maar het college is op zo'n toer gegaan, dan moet je wel. Op een gegeven moment zijn allerlei kleine punten, waarover we het on eens waren, te veel geworden. De verbeelding is aan de macht: niet de bestuurders met creativiteit maar zij die zich verbeelden be stuurders te zijn. Ook na de begro ting zijn idiote besluiten genomen. Op een gegeven moment wordt het te veel om er steeds tegen in te gaan". "Ik noem als voorbeeld de vra gen van Dick van Duijn over het Europees Sociaal Fonds. Ze zijn keurig beantwoord maar het colle ge vond het nodig te ventileren dat die vragen eigenlijk de moeite van het beantwoorden niet waard zijn. Dat hoort niet thuis in een formele relatie tussen raad en college. Je zegt in feite dat je democratie niet de moeite waard vindt. We hebben op een gegeven moment maar af gezien van te veel interpellaties. Het dreigde ten koste van de dage lijkse werkzaamheden te gaan". Technocratisch "Een ander voorbeeld: het ont breken van inspraak op de veror dening voor gemeentegarantie. Philip Geelkerken heeft dat aange kaart. Het is het meest normale en alledaagse voorbeeld, dat in de in spraak móet. Dat zijn van die za ken, daar kan ik met mijn verstand niet bij. Dan moet je als raadslid het dagelijks bestuur corrigeren en daar je tijd in stoppen". De voorbeelden staan niet op zich. "De huidige wijze van bestu ren van B en W wordt gekenmerkt door het vermijden van de discus sie, een traditioneel middel middel van dit college, en het verkrachten van de procedures, het tweede middel dat kennelijk nodig is om de rit uit uit te zitten", betoogt Joop Walenkamp. "Het beleid is technocratisch. Als er een ideaal, een gedrevenheid achter zit herken ik dat niet. Als het alleen om het behouden van de macht gaat, wordt het een wat troosteloze, schrale discussie. Dan vragen we om antwoorden die nooit zullen komen". Walenkamp voert het voorstel van Dick van Duijn voor een sleu telwerkplaats voor werkloze jonge ren ten tonele. "Dat was een een voudig voorstel, het diende een goed doel, het was niet duur en het stak goed in elkaar: in andere ge meenten werkt het uitstekend. Zo'n voorstel wordt op vreselijk formele gronden verworpen. We zijn het vaak wel eens met de ge middelde grijze brei die het college voortbrengt, maar als het zo gaat dan moeten wij ook meer resultaat- voetbal spelen". Harde hand "Kennelijk gaat de coalitie uit van de gedachte 'laten we met har de hand optreden, anders sleept CDA een succesje in de wacht'. We zijn niet uit op goedkope politieke successen. Ik voel me aardig op de tenen getrapt dat de PvdA zover is weggegleden, dat ze niet eens de onroerend-goedbelasting in een breder kader heeft besproken dan in de coalitie. Van der Molen is er vanuit gegaan dat er met het CDA geen overeenstemming zou zijn te bereiken. Terwijl iedereen weet dat de WD nu niet uit het college zal breken. Juist dat geeft de PvdA meer beleidsruimte voor idealen". Dit optreden levert tevens een niet te nemen horde op voor een inhoudelijke politieke discussie. "Die discussie ga ik veel liever aan. Wat is nu echt liberaal en en wat echt socialistisch? Ik heb Van der Molen en Kuijers uitgedaagd daar over een discussie aan te gaan. Ik kan een heleboel dingen op een rij zetten en durf dat zonder meer aan vanuit de christen-democratische' optiek. Zo zou de begrotingsbe handeling nog de moeite waard zijn". Met enig genoegen stelt Joop Walenkamp echter ook vast dat binnen de coalitiepartijen de on vrede met het huidige beleid groeit. "Het denken staat niet stil bij de discipline die wordt ver langd van het college. De fracties van de coalitie gaan er vaak, onder de druk van het college, onder door en geven toe. Maar ik denk dat je mensen in de PvdA houdt met de bereidheid om als dissident te durven te stemmen, als je je ont houdt van politieke franje en reèel en zakelijk argumenteert". Binnen de coalitiepartijen wor den de teugels soms echt strak aan gehaald, zoals bij het Medisch Ar chief. Wethouder Tesselaar dreig- Joop Walenkamp: "We zijn tevreden met succesjes die kennelijk mogelijk zijn onder de piratenvlag" (foto Holvast) de toen zelfs het collegevoorstel niet langer te verdedigen, als PvdA-leden zich zouden bezondi gen aan dissident stemgedrag. "Zo'n grof politiek middel keert zich tegen je", meent Walenkamp echter stellig. "Je kunt het niet blijven uitha len. Da's een toverdoos die op een gegeven moment leeg blijkt. Waal heeft het misschien een paar keer gebruikt, dat is op de vingers van één hand te tellen. Het is een paar- demiddel en dat hoort het te blij ven. Als het niet pragmatisch is, ben je op het randje van je politie ke geloofwaardigheid. Elk fractie lid dat dat vaker over zijn kant laat gaan is geen knip voor zijn neus waard". Sociaal hart De vraag of het CDA zich voor bereidt op nog vier jaar oppositie voeren, na de raadsverkiezingen van volgend jaar, laat Joop Walen kamp open. "Ik ben in de raad ge komen toen het CDA in de opposi tie zat. Naar mijn idee is het be langrijk werk. Het werk in de op positie heeft onze partij goed ge daan. De motor is soepel gaan lo pen. Je hebt geen zorg voor be stuurlijke en coalitieproblemen". "Als je alleen politiek bedrijft om in het college te komen, zoals PvdA en WD het doen om in het college te blijven, ben je geen knip LEIDEN - De oudercommissie van de Lusthoflaanschool is rede lijk tevreden over het gesprek dat zij afgelopen vrijdag heeft gehad met het bestuur van de Protes tants-Christelijke Schoolvereni ging. "Er is afgesproken dat het be stuur woensdag met een voorstel komt dat moet leiden tot een oplos sing van alle problemen". De ouders van de Lusthoflaan school hebben vorige week hun kinderen een dag thuisgehouden, omdat er grote spanningen zijn ontstaan over een onderwijzeres die volgens de ouders niet naar be horen functioneert. De ouders ei sen dat ze wordt overgeplaatst. Door de moeilijkheden en span ningen verblijven vier van de zes leerkrachten van de Lusthoflaan school overspannen thuis, waar door de leerlingen steeds met in vallers en tijdelijke leerkrachten worden opgezadeld. Ook dat vin den de ouders een onhoudbare si tuatie. Lom-school De openbare lom-school De Twee Sleutels houdt dinsdag de jaarlijkse informatiemiddag- en avond voor ouders van eventuele toekomstige leerlingen. De school is voor hen 's middags van twaalf tot vier en 's avonds van zeven uur tot half tien geopend, 's Middags tot drie uur is het moge lijk bij de groepen een kijkje te nemen; tot half negen 's avonds zullen enkele leerlingen daarna medewerking aan de open dag verlenen. Op verschillende pun ten in het schoolgebouw aan de Rijnsburgersingel is verder in formatie verkrijgbaar. Wereldwinkel De Wereldwinkel Leiden heeft voor een nieuwe organisatie vorm gekozen. Er is een litera- tuurgroep, een administratie- groep en een publiciteitsgroep in gesteld. De winkel hoopt op deze manier een meer open structuur te hebben, waardoor nieuwe vrij willigers gemakkelijker kunnen worden ingewerkt. Belangstel lenden kunnen voor informatie langskomen op dinsdag tot en met vrijdag van half drie tot zes uur en op zaterdag van twaalf tot vijf uur. De Wereldwinkel is gevestigd aan de Steenstraat 1B. Kinderfilm 'Het wilde paardje' is de titel van de kinderfilm die woensdag middag bij K&O, Oude Vest 45, draait. In deze in het Nederlands gesproken film krijgen kinderen van een dorp het aan de stok met de burgemeester als hij de hoofd figuur uit de film weg wil heb ben. Aanvang half drie. voor de neus waard. Het CDA heeft meer gedaan dan alleen het verkie zingsprogramma uitvoeren. PvdA en WD doen geen bal meer dan het collegeprogramma. Bovendien gebeurt dat door betaalde bestuur ders en ambtenaren, zonder enige creativiteit". "In het CDA klopt een warm so ciaal hart. Dat uit zich ook in de botsing over het IBR. Onafhanke lijke instrumenten, die mensen hebben voor ondersteuning van hun rechtspositie, worden beetje bij beetje teruggepikt. Naar mijn mening is het een onbehoorlijke zaak als het IBR geen kritiek mag hebben op ambtenaren, dat het ze venjaar nadat het is ingesteld moet worden afgebroken. En niet om fi nanciële redenen. De Adviesraad voor de Binnenstad, de Leidse Jeugd Aktie, de Welzijnsraad, het is allemaal afgebroken. De Sport stichting werd de sportfederatie: een tandeloze leeuw. Het past in de centralistische visie van de PvdA". Walenkamp bestrijdt dat het be leid van het landelijke en Leidse CDA hemelsbreed verschillen. "Wat mijn partijgenoten landelijk doen gaat op zo'n manier dat chris ten-democratische aspect niet dui delijk is op korte termijn. Maar op de lange termijn is t het wel te rechtvaardigen. De vraag is: laten we onze kinderen en kleinkinde ren een failliete boedel na of een wat soberder geheel in vergelijking met de welvaartsmaatschappij van de zeventiger jaren. Ook bij de PvdA - landelijk komt dat be sef. Vergelijk het maar met een ge zin: aanvankelijk houd je meer geld over zonder weduwen- en we zenvoorziening en zonder verzeke ring". Etiket Vroeger kreeg Walenkamp van Tesselaar het etiket 'oppositielei der' opgeplakt, nu is dat PSP-er Hans de la Mar. "Tesselaar ge bruikt dat nu voor degene die het felst tegenover het college staat. Ik zou ongelukkig zijn met dat predi kaat. Het is niet zo dat we B en W met een vlammend zwaard uit de collegekamer willen jagen. Ik wil graag dat ze van het CDA zeggen dat ze een constructieve bijdrage levert aan de politieke besluitvor ming". "Gemeentepolitiek is niet zwart/ wit. Er moet een heel scala zijn van normale zaken waarover je op een normale manier met elkaar kan praten. Daarbij is het een handicap dat we in de oppositie zitten, maar dat is ons probleem. Naar de kie zers stappen met 'wij zijn zo zielig, help ons in het college' willen we niet". LEIDEN - Een 16-jarige Leidse jongen is in de nacht van zaterdag op zondag door de politie op heter daad betrapt toen hij de geldauto maat van een telefooncel wilde openbreken. De jongen probeerde, na te zijn betrapt, nog te ontkomen en raakte bij die vluchtpoging verwond aan zijn rechteroor. Eenmaal in de kraag gegrepen deed de 16-jarige het volgens de politie van angst spontaan in de broek. Hij werd na behandeling in het academisch zie kenhuis, en na een douche, inge sloten. Een tweede knaap die in zijn gezelschap was, heeft wel kans gezien te ontkomen. jongeren. Deze medewerkers wer den uitgescholden en in enkele ge vallen bedreigd. Bovendien kon den de vrijwilligers het niet langer aanzien dat er in het buurthuis za ken werden vernield en vervuild. Ze hebben daarom de afgelopen maanden hun medewerking stuk vóór stuk beëindigd. De staf en het bestuur vinden nu dat het niet meer verantwoord is om op de huidige manier door te gaan met de open bijeenkomsten. Door de 'ongeregeldheden' werden de vaste activiteiten die tegelijker tijd in het buurthuis werden ge houden, verstoord. Op den duur zou dit hebben geleid tot de defini tieve sluiting van het buurthuis, al dus de leiding van 'Groenoord. Weigeren De problemen spelen al geruime tijd. Ze worden veroorzaakt door een groep van ongeveer 30 tot 40 jongeren die in hoofdzaak uit de wijk 'Groenoord' afkomstig zijn. Volgens beroepskracht Willem Smid is er met de jongeren indivi dueel best te praten. Zodra ze ech ter samen zijn, lopen de zaken uit de hand. In het verleden hebben bestuur en staf van het buurthuis al eerder geprobeerd iets aan de moeilijkhe den te doen. Zo is de bar geduren de een bepaalde tijd gesloten ge weest en is een aantal jongeren de toegang tot het buurthuis gewei gerd. "Telkens als we maatregelen hadden genomen, ging het weer een tijdje goed. Maar vroeg of laat keerden de problemen telkens weer terug". Smid is niet in staat een directe aanleiding voor de pro blemen te noemen. "Het is lang zaam gegroeid. Jongeren gingen telkens een stapje verder". De staf van het buurthuis gaat de komende weken met het bestuur praten over een oplossing van de moeilijkheden. Welke oplossing er uiteindelijk uit de bus zal rollen, kan hij nog niet zeggen. "Zeker is in elk geval dat we extra aandacht aan de groep jongeren jongeren moeten besteden", zegt Smid. LEIDEN - Een 30-jarige Alphe- naar is zaterdagavond in de trein Leiden - Alphen zonder enige re den door twee jongens in elkaar ge slagen. Het tweetal, 18 en 19 jaar, afkomstig uit Boskoop is later door de Leidse politie aangehouden. De Alphenaar liep schaafwonden op aan het hoofd en kreeg een blauw oog. VROUWENEXCURSIE - De Leidse Vrouwenraad organiseert volgende maandag excursie naar het Gemeentelijk Rekencentrum en het Stadsbouwhuis, beide aan de Langegracht. Deelnemers ver zamelen zich om twee uur in de hal van Langegracht 70a, naast het Stadsbouwhuis. Opgegeven kan bij de LVR, Caeciliastraat 18, tel. 170928. ADVERTENTIE Doet u ook mee met het JUBILEUM ADVERTENTIESPEL Nee? Dan mist u een kans op één van de vele jubileum- prijzen! In de krant van maandag 11 maart staan de spelregels maar u kunt natuurlijk ook het Leidsch Dagblad even bellen voor informatie: 071-144941. toestel 134 (Paul Beerenfenger). LEIDEN- De opzet van de organi satoren is geslaagd, het Leids Mo defestival in de Stadsgehoorzaal was een echte familiegebeuren. Ongedwongen, gezellig, vol mode nieuwtjes en muziek. Gezien de be langstelling voor dit 'andere zater dagavondje uit' is dit evenement voor herhaling vatbaar, zeker met wat meer deelnemers en een nog wat lossere opzet. Het was Henny's Rits die zater dagavond met veel elan het spits afbeet. En dat er geen broepsman- nequins en dressmen van het to neel tot de zaal afdaalden, droeg al leen maar bij tot het ongedwongen sfeertje. De collectie van Henny's Rits is duidelijk afgstemd op een jong publiek, met veel sportieve witte en pastelkleurige kleding. En omdat presentator Ton Tabben steeds prijzen noemde, werd het duidelijk dat leuke kleding niet ex treem duur hoeft te zijn. Dat het kostuum terug is voor mannen, bleek uit het feit dat ondanks het sportieve karakter van de 30 minu ten durende show ook enkele kos tuums werden getoond. Naast zeer modieuze Italiaanse modellen was er ook een prachtig voorbeeld uit de collectie van de Tilburger Peter van Holland met een vrij ruim col bert en een bandplooienbroek. Vrouwen kwamen royaal aan bod in deze show, erg leuk was de pastelkleurige jas, gedragen op een vrij rechte witte rok, die een knoopsluiting van achteren had en van voren los openviel. Na elk half uurtje mode werd de pauze opgevuld door de John Rich band, maar dansen was er tot elf uur nog niet bij. Het volgende blokje mode werd gevuld door de Joffers, die lieten zien wat er voor grote maten allemaal mogelijk was. Dit showtje liep wel een beetje traag maar gaf een goed beeld van de jonge collectie. Een voorproefje van wat er op 29 maart bij de grote show van de Joffers al lemaal te zien zal zijn. Wat er aan het haar deze zomer allemaal kan worden geknutseld, daarvoor kwam het team van Tom Westen op het podium. Echt pre cies laten zien wat de nieuwe cou pe is, dat is natuurlijk onmogelijk. Maar wat hairstylisten deze zomer allemaal kunnen maken, daarvan kreeg het publiek toch een goed idee, zeker toen de modellen onbe kommerd de zaal in wandelden en zich onder het publiek mengden om zich te laten bekijken. Leer blijft een materiaal waarvan luxe en vakmanschap afstraalt, zo ook de show van Leather Fashion, het derde modeblok van de avond. Leer geverfd in prachtige pastel tinten wordt allang niet meer uit sluitend gebruikt om mooie panta lons en jacks van te maken. Bij Leather Fashion zagen we schitte rende voorbeelden van leren over hemden, ruim gesneden 7/8 bla zers, elegante rokken en mooie ja ponnen. Het blijft wel een prijzige aangelegenheid, want het basisma teriaal is nu eenmaal duur, maar daarvoor krijgt de klant dan ook bijna een stukje haute couture, want alle kleding wordt op maat gemaakt. En bij het nieuwe seizoen hoort natuurlijk ook de badkleding. La dy Service haalde de mooiste stuk ken uit de collectie naar de Stads gehoorzaal. Niet aleen badpakken (veel strapless) en bikini's maar ook de daarbijpassende flaneerkle- ding. Samen met de fijne lingerie was ook dit een voorproefje op de grote show, die medeorganisatrice van dit festival Judith Dickhoff maandag 16 april, eveneens in de Stadsgehoorzaal geeft. En zo volop in zomerstemming werd het feest voorgezet met Ivan van Bruggen die Michael Jackson imiteerde en Oscar Harris. Een hoopvolle aanzet tot een groot Leidse modefeest? Wie weet. Henriëtte v.d. Hoeven Leidse bedrijven presenteren zich zaterdag in de Stadsgehoorzaal, op het eerste Leidse Modefestival.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3