PSV 'uitgeblust' AZ: teveel ontzag voor Ajax Kippevel en ontroering bij profgala 'Dit is typerend voor Feyenoord' Van der Meent weg bij NEC Zege vrouwen Stekende fans lang gestraft PAGINA 14 SPORT MAANDAG 18 MAART 1985 1-0. 46. Heus (eigen doel) 2-0. 53. Tol 2-1. 69. Schoenaker 3-1, 77. Talan 3-2. 88. Rij kaard 4-2. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 7.000. Gele kaarten: Van Bas ten (Ajax). Reynders. De Koning. Arntz en Van de Poppe (allen AZ'67). PSV-Roda JC 1-0 (1-0). 16. Lokhoff 1-0. Scheidsrechter: De Munnik. Toe schouwers: 15.500. schouwers: 10.000. FC Twente-FC Groningen 1-2 (0-1.32. Roossien 0-1. 60. Ashcroft 1-1. 83. McDo nald 1-2. Scheidsrechter: Thomas. Toe schouwers: 10.000. Gele kaarten: Carbo (FC Twente) en Mulder (FC Groningen). Sparta-FC Den Bosch 2-1 (1-1). 5.Sch- midt 1-0.7. Scholten 1-1. 85 De Wolf 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: Van der Niet. PEC Zwolle-FC Utrecht 0-2 (0-0). 46. Witbaard 0-1,62. Goble 0-2. Scheidsrech ter: Van der Laar. Toeschouwers: 3000. Ge le kaart: Van Loen (Utrecht). Bosman. Toeschouwers: 1500. Gele kaart: EERSTE DIVISIE Veendam-VVV 0-5 (0-2). 2 Verbeek 0-1.38. De Haan 0-2 (eigen doel). 54. Ver beek 0-3. 80. Verlijsdonk 0-4, 88. Verbeek 0-5. Scheidsrechter: Manuel. Toeschou wers: 2900. Gele kaarten: Söllner (Veen- dam). Rutten en Janssen (beiden VVV). Heerenveen-Telstar 2-1 (0-1). 23. De Jong 0-1. 53. Verbeek 1-1. 56. Kist 2-1. Scheidsrechter: Van der Leek. Toeschou wers: 6000. Gele kaarten: Kuut (Telstar) en Visser (Heerenveen). Helmond Sport-Eindhoven 7-2 (2-0). 23 Groeneweg 1-0,32. Groenewcg 2-0.52. Vincent 3-0, 55. Edelbloedt 4-0. 61. Peits- man 4-1. 72. Van Breemen 5-1. 74. Nele mans 6-1 (strafschop). 6. Bastiaansen 6-2, 90. Van Breemen 7-2. Scheidsrechter: Kempers. Toeschouwers: 1500. Gele kaar ten Teuben (Helmond Sport) en Lemmens (Eindhoven). Vltesse-Wagenlngen 2-1 (1-1). 21. Pelle- boer 1-0. 22. Gozems 1-1. 62. Grdnlund 2-1. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschouwers: 2000. Gele kaarten: Heemskerk (Wagenin- gen). De Graafschap-Cambuur 1-1 (1-0). 39. Booy 1-0, 84. Anema 1-1. Scheidsrechter: Geurts. Toeschouwers: 3200. Gele kaarten: 1-3, 82. Van Veen 2-3, (strafschop). 90. De Roode 2-1. Scheids rechter: De Schepper. Toeschouwers: 3000. Gele kaarten: Bouwens (FC Den Haag), Ri- DS'79-Wlllem 2 1-1 (M). 19. Vollebregt 1-0. 35. Wilson 1-1. Scheidsrechter: Hart- land. Toeschouwers: 1200. Gele kaarten: Wilson. Donders (Willem 2). Vollebregt EINDHOVEN (GPD) De gulzig heid waarmee PSV deze weken op twee fronten strijdt, kwam de ploeg zaterdagavond in het compe- titietreffen met Roda JC bijna duur te staan. Na de afmattende con frontaties met Feyenoord en Ajax verslikte PSV zich op een haar na in Roda, dat zich te laat bewust werd van de eigen mogelijkheden en er ten slotte niet in slaagde de verdiende gelijkmaker te produce ren. Dank zij een doelpunt van Ton Lokhoff in de beginfase van de wedstrijd zegevierde PSV met de hakken over de Limburgse sloot: 1-0. Op aandringen van trainer Jan Reker sloeg PSV de afgelopen week spijkers met koppen. De Bra bantse oefenmeester drong aan op een vervroegde contractbespre king, want de spanning in deze drukke tijden dreigde hem boven het hoofd te groeien. Vrijdag te kende Reker een nieuwe eenjarige overeenkomst, maar de PSV-trai- ner zat zaterdagavond allesbehalve ontspannen op de bank. „Ik heb doodangsten uitgestaan. We zijn door het oog van de naald gekro pen", realiseerde hij zich na afloop van het duel maar al te goed. De „maartse bui" waaraan PSV tegen Roda JC onderhevig was, kostte de ploeg bijna een duur punt. Tussen twee toppers tegen Ajax door kon de nummer twee van de eredivisie niet de kracht op brengen ook tegen Roda voluit te gaan. PSV raasde een. minuut of twintig over het veld, maar vocht daarna tegen de eigen onmacht, de klok en tegen een steeds brutaler wordend Roda JC. Dank zij „long tall Ernie" Brandts en doelman Hans van Breukelen, die wèl hun normale niveau haalden, bleef PSV een kleine ramp bespaard. PSV dankte de LO-overwinning uiteindelijk slechts aan de flitsen de openingsfase. Een op volle toe ren draaiende Eindhovense forma tie zette Roda JC met de rug tegen de muur. Zonder de met een enkel blessure kampende Kenneth Bryl- le (voor wie Frans van Rooy speel de) kwam Roda er nauwelijks aan te pas. De treffer van Ton Lokhoff. na een een-twee met René van der Gijp, was na ruim een kwartier spelen het logische gevolg van het openingsoffensief: 1-0. Daarmee was de koek op. Afge zien van een kans(je) voor Willy van de Kerkhof, die over kopte na een pass van Michel Valke, was PSV uitgespeeld. Lokhoff schakel de een paar tandjes terug, Valke zocht tevergeefs naar verdere ope ningen en Frans van Rooy was niet meer dan een meeloper. Voorin fopte Rene van der Gijp scheids rechter De Munnik met uitgelokte overtredingen in duels met zijn di recte opponent Gene Hanssen, ter wijl de beweeglijke Hallvar Thore- sen zelden op maat werd aange speeld. Vooral in de tweede helft rook Roda JC mogelijkheden. Het duel was intusen naar een uiterst be denkelijk niveau afgezakt, maar de beste kansen waren toch voor Ro da. Terwijl de politie de zich stier lijk vervelende supporters op de tribune tot rust maande, kreeg de Limburgse ploeg na mislukte pogingen van Hofman en Van de Ven bijna de verdiende gelijk maker. René Hofman mocht op links een vrije trap nemen en uit de daarop volgende kopbal van Ron Jans moest Hans van Breukelen op de lijn redding brengen. Reker: „Ik heb steeds op de klok zitten kijken. We waren in de tweede helft uitge blust". Roda-trainer Frans Körver: „Als we PSV ooit hadden kunnen pak ken, dan was het vandaag. We heb ben te weinig op balbezit gespeeld. Dat is onze nederlaag geworden. Er gingen te weinig aanvallende impulsen van de ploeg uit". Jan Reker vroeg zich vervolgens af, hoe zijn ploeg „opgekrikt" moet worden voor het bekerduel van morgen tegen Ajax. „We zullen alles nodig hebben. Er zijn nu jongens die helemaal ka pot zitten. De krachten zijn op, we hebben de afgelopen weken hard moeten werken. Ik denk dat we de meeste spelers na de wedstrijd te gen Ajax naar binnen moeten dra gen", zei de PSV-trainer. AMSTERDAM (GPD) - PSV-trainer Jan Reker had hal verwege Ajax-AZ'67 graag de tribune verlaten om in de Alkmaarse kleedkamer duidelijk te maken dat ze nooit meer zo'n kans kregen om Ajax te verslaan. De Amsterdammers voetbalden ui termate zwak, maar wonnen toch met 4-2 omdat nummer 16 van de eredivisie niet geloofde in overwin ningskansen. „Ze hadden te veel respect maakt van de ruimte die de niet zichzelf worstelende opponent bood dan had het voor Ajax een dramatisch dagje kunnen worden. Zelfs na een door Felix Gasselich door dat dit Ajax te pakken was", merkte een over het eindresultaat tevreden Aad de Mos op. Na de moeilijke wedstrijd zijn eigen PSV tegen Roda i spelde Reker de Amsterdamse hadden niet. gemiste strafschop en doelpunten i Dick Schoenaker en Ricky Ta lan (3-2) waren de Noordhollanders niet te verleiden tot een alles-of- niets-offensief. „We hadden zeker een punt moe- Dick Schoenaker scoort fraai 3-1 voor Ajax. AZ heeft ook die treffer ingecalculeerd. koploper van de eredivisie een ten pakken", verzuchtte Piet de zware middag. Het kwam er niet Visser die het minderwaardig van omdat AZ bij voorbaat de ne- heidscomplex dat door vergelijkin- derlaag in De Meer had ingecalcu- gen met de gouden ploeg van vijf leerd. De Amsterdammers hadden jaar geleden gegroeid is, nog niet bij rust een 1-0-voorsprong door weg heeft kunnen praten. „We zijn Felix Gasselich. Het feit dat de veel te slordig omgesprongen met weggevertje van Heus ging verge zeld van goals van de middenvel ders Gasselich, Schoenaker en pas drie minuten voor tijd van Frank Rijkaard. De onzichtbare Vanenburg werd Vanenburg wenst niet meer te spe len. „Ik moet eerst weer helemaal fit zijn, als ik maar voor veertig procent in orde ben doe ik het niet meer". De mogelijkheid bestaat dat ook Marco van Basten niet Jurrie Koolhof mist nog lef Alkmaarders minstens evenveel de kansen e hebben te slordig mogelijkheden gekregen hadden, verdedigd waardoor Ajax te ge- kon het geloof in eigen kunnen makkelijk aan zijn doelpunten ge niet aanwakkeren. komen is". Na een eigen doelpunt van Ruud Heus in de eerste minuut na rust Het kwam Ajax allemaal goed kwam AZ terug tot 2-1 door de u}1- Twee dagen voor de bekerre- licht geblesseerde Pier Tol. Had- play tegen PSV wilden de Amster- den de Alkmaarders gebruik ge- dammers met een minimale hoe veelheid inspanningen de twee punten in de achterzak stoppen. Het puntentotaal werd inderdaad uitgebreid, maar daarvoor moest veel arbeid verricht worden. Voor al door de veteranen Walter Meeuws en Dick Schoenaker, de inspirerende figuren in een sukke lende formatie. „We spelen zonder halverwege vervangen door John- de partij is, omdat een van de vijf gele kaarten die invaller-scheids- rechter Egbert Mulder uit zijn bin nenzak haalde, zijn derde beteken de. Arriveert het rapport van arbi ter Mulder tijdig in Zeist en be krachtigt de tuchtcommissie de kaart, dan kan hij al voor morgen club NEC heeft besloten het con- LSS tract met trainer Pim van de Meent ZJ>" ÏP J aan het eind van dit seizoen niet te slaS' R°? de deedPa,^ verlengen. Volgens voorzitter Bosman. De Wit kreeg van zijn trainer de boodschap mee dat hij voor de club rendement had door keihard te werken. De tweede oor zaak voor Ajax' slechte prestaties vond De Mos in de medische sfeer. „We hebben een groot aantal klei ne blessures die door het drukke geschorst worden, programma niet kunnen genezen". Walter Meeuws kwakkelt, Schoe- Mulder leidde ongeinteresseerd naker heeft last van een kwetsuur, en kon het nauwelijks opbrengen Gerald Vanenburg kan niet voluit om hoorbaar op zijn fluitje te bla- en Ronald Koeman bleef aan de zen. Met het pakken van het ge kant. Men wilde hem sparen voor kleurde karton had hij minder dinsdag. moeite. De wegens hands van Mar tin Haar gegeven strafschop lever- De volledig Utrechtse aanval de de Alkmaarders twee gele kaar- kreeg de zwarte Piet toegeschoven, ten op, doelman Hans de Koning maar het gemak waarmee een nau- werd genoteerd omdat hij het leer welijks aandringend AZ de defen- boos wegwierp, en Peter Arntz sie twee keer onderuithaalde moet raakte over het onrecht dat zijn het Ajax-kamp toch ook zorgen ge- ploeg aangedaan was zo over zijn ven. „We hebben nog veel werk te toeren dat hij Van Basten op de be- doen", verzuchtte De Mos, wiens nen trapte en ook geel kreeg. De nog Henk Bergamin, de kersverse bur- team gistermiddag figuurlijk der aanval optrad en die morgen misschien letterlijk niemand meer tot zijn beschikking heeft. Gerald andere prenten waren voor Bert van de Poppe en Hans Reijnders. Voor niemand was het het derde geel. EINDHOVEN (GPD) - Het niet bekend wanneer Jurrie Kool hof zijn rentree maakt bij PSV. De blonde aanvaller, die in april van het vorig jaar geblesseerd raakte en bij wie in juli een meniscus werd verwijderd middag met de tegen het tweede van Roda JC. „Het gaat beter met hem", ver klaarde trainer Jan Reker, „maar hij heeft ruim tien maanden niet gespeeld. Naast lef en durf mist hij nog wedstrijdritme". LEEUWARDEN (ANP) - De Ne derlandse vrouwen voetbalploeg heeft zaterdagmiddag in Leeuwar den met 1-0 gewonnen van Frank rijk. Het duel werd gespeeld in kwalificatiegroep 3 voor de strijd om de Europese titel. De voor KFC '71 spelende Jean Allot zorgde al na drie minuten voor de voor sprong van de Nederlandse vrou wen. gemeester van de gemeente Berm het aanvalstrio geproduceerd. Het mei, is het besluit in onderling overleg genomen. Wie Pim van de Meent, die aan zijn vierde seizoen bij de Goffert- club bezig is, zal opvolgen en wie zijn nieuwe werkgever wordt, is nog niet bekend. NEC heeft oriën- oud" pelerGuus Hiddinkfde hifi- HAARLEM (GPD) - Feyenoord heeft zichzelf onnodig in moeilijkheden vrijdag was uitgeroepen tot de meest belovende speler van het betaalde dige assistent-trainer van PSV. Tot gebracht tegen Haarlem. Op het moment dat de Haarlemmers een her- voetbal. de clubs die geinteresseerd zijn in kansing kregen, hadden ze allang overspoeld moeten zijn met doelpun- Feyenoord werd dan ook aanvankelijk met alle egards ontvangen. Als Pim van de Meent behoort FC Den ten- Nu dat niet was gebeurd, mocht Feyenoord ten slotte nog blij zijn Verkaik niet tot tweemaal toe zyn reeds verslagen doelman had bijge- Haag, waar Dé Stoop (voorheen bij met de overwinning van 3-2. Zonder Wijnstekers (geschorst) en Gullit staan, als Been een penalty had gekregen toen hij door Van der Kuijl het voormalige FC Amsterdam (geblesseerd) ontbrak het de Rotterdammers na een goede eerste helft werd vastgehouden en als Feyenoord wat doelbewuster had gewerkt, dan voormalige goede maatjes met Van de Meent) vinger in de pap heeft. intellect en rust, zodat trainer Fafié op zoek blijft naar een regisseur, die in afwachting van de definitieve doorbraak van Been de lijnen kan uitzetten. Fafié: „Eens te meer is gebleken dat er te weinig rust is als v 3-0 voorstaan. Dan moetje de wedstrijd rustig kunnen uitspelen en tegen i ploeg als Haarlem zeggen: „kom maar". Dat gebeurde niet. Het het duel voor rust al beslist geweest. Het lange tijd zo onmachtige Haarlem, dat in geen enkel opzicht duide lijk kon maken waarom het uit de laatste zeven competitiewedstrijden dertien punten had gehaald, werd nu behoorlijk ontzien. Nietemin leek er met 2- of Feyenoord ook niets aan de hand nu alleen Houtman (kopbal na voorzet typerend voor dit team dat het in problemen komt als het i staat". In Haarlem mocht Feyenoord zich één helft i Tahamata), Hoekstra (na een pass van Been) en weer Houtman (begin tweede helft) hadden gescoord. Ook al bracht Verkaik de marge al snel MILAAN (SID) - Twee supporters van Inter Milaan zijn zwaar gestraft staan voor de steekpartij tijdens de UE- FA-bekerwedstrijd tussen hun club en Austria Wien, in december 1983. Een rechtbank in Milaan ver oordeelde Rudolfo Ratti (27) en Massimo Marni (21) tot acht en half respectievelijk zeven en half jaar gevangenisstraf. Ze hadden een aanhanger van Austria, Gerhard Wanninger, le vensgevaarlijk gewond. De 29-jari r voor- tot twee goals terug. Toch verdween geleidelijk de Rotterdamse zelfverzekerdheid. Fafié Toen het duel eindelijk in stereo werd afgewerkt, verloren de RoUerdam- zocht zijn heil nog in een wissel Brard-Nielsen, maar na drie maanden ieder gevoel voor richting. „Van de Korput of Been moet dan op- afwezigheid met een rugblessure miste de Deen teveel wedstrijdritme c iets te veranderen aan het foutenfestival. Veel meer alternatieven dan Nielsen, die alleen vorige week met het tweede team tegen RBC heeft gespeeld, had Fafié overigens niet. Tijdens de training afgelopen vrijdag had naast Gullit („Nog zeker veertien dagen i de kant") ook Rep een enkelblessure opgelopen. „Ik heb", stelt' de leiding te nemen. Maar nee hoor, het werd opeens chaotisch en niemand die daar iets aan deed". En dat terwijl Haarlem, net als in het eerste duel in de Kuip (4-1 Feyenoord), een alleraardigste sparringpartner was die het nodige ri wilde nemen. Om de Rotterdammers na hun vermoeiende trip naar Saoe- di-Arabië af te bluffen, had trainer Van Doorneveld gekozen voor een Fafié in zijn nabeschouwing eufemistisch vast, „de spelers vrijdag be- experiment in de verdediging. Daarin werd één op één gespeeld, waarbij hoorlijk aangepakt, omdat ik ze na de trip naar Saoedi-Arabië wilde wak- Van der Kuijl, de vervanger van de geblesseerde libero Verschoor, was ker schudden", opgeschoven. Afgezien van de tijdens de training aangerichte schade bleek Fafié in Van Doorneveld dacht Feyenoord daarmee af te troeven en de Rotter- eerste instantie aardig in zijn opzet geslaagd. Toen het er echt op aan- w dammers in hun opbouw te storen, maar de tegenstander genoot even- kwam leek het er op dat de spelers aan een siësta waren begonnen, waar- ge man, die lang als hoofdverdach- veel vrijheid als vorig jaar september. Niet in de laatste plaats omdat Van uit ze pas ontwaakten door een tweede tegengoal. Van Runderkamp te werd gezien, werd wegens ge- der Kuijl zich nauwelijks iets aan zijn verdedigende taken gelegen liet (voorbereiding invaller Jansen) die Haarlem met de 2-3 ten onrechte het brek aan bewijs vrijgesproken. liggen. Bovendien was hem kennelijk niet verteld dat Been afgelopen idee gaf dat het nog aardig partij had gegeven. UTRECHT (GPD) - Kippevel en ontroering in Utrecht, waar de crème de la crème van het Neder landse betaalde voetbal zich vrij dagavond verzamelde voor het eerste profvoetbalgala van de spelersvakbond VVCS. Kippevel bij Ruud Gullit, toen bleek dat hij door zijn collega's tot beste eredi visiespeler van het kalenderjaar 1984 was uitgeroepen en daar voor op het podium t de tv-camera's en de 900 zige toeschouwers in de Amfi theaterzaal in de Jaarbeurs werd toegezongen door Lee 'elleboog' Towers. 'You'll never walk alone' doet het niet alleen goed in de En gelse voetbalstadions. Ontroering bij Ignace van Swieten, die zijn tranen maar net in bedwang kon houden op het moment dat hij de prijs voor beste scheidsrechter van vorig jaar kreeg uitgereikt door inte- rim-bondscoach Leo Beenhakker. „Dit is het grootste compliment dat ze me kunnen maken". Met 'ze' bedoelde Van Swieten de 600 spelers die nog wekelijks op contractbasis een balletje trappen op de Nederlandse voet balvelden. De VVCS hakte vorig jaar de knoop door om naar En gels voorbeeld een verkiezing te organiseren voor en door con tractspelers. In Engeland is die zogenoemde 'Players player of the Year Award' inmiddels een traditie geworden. Het evene ment groeit elk jaar weer uit tot een happening waar de profs maar al te graag geld voor neer willen leggen om bij aanwezig te kunnen zijn. „Waarom? Omdat het hun avond is. Zij bepalen zelf wie tot beste speler wordt geko zen en niet oud-voetballers of rapporteurs", aldus Frans Thijs- sen, die de titel in Engeland tot nu toe als enige buitenlander een keer voor zich mocht opeisen. De WCS stelde de toegangs prijs voor het Nederlandse gala op dertig gulden voor spelers en vijftig gulden voor sponsors. Het totale budget waarmee de avond werd afgewerkt, bedroeg volgens initiatiefnemer Karei Jansen van de WCS „nog geen 75.000 gulden". Voor dat geld beschikte men over de Amfi-zaal, 25 hostes- sen, artiesten als Lee Towers, André Hazes (belangeloos), het combo van Tonny Eijck en Albert West, een koud buffet voor 900 personen en de gehele eerste etage van de Jaarbeurs, waar de avond na het officiële gedeelte werd besloten. De WCS bleek zeer ingenomen dat ruim 300 profs gehoor had den gegeven aan de uitnodiging deze avond al dan niet in smo king in Utrecht te verschijnen. Onder de overige 600 gasten be vonden zich o.a. de voorzitter van het bestuur betaald voetbal André van der Louw, staatsse cretaris Van der Reijden van WVC, FNV-voorzitter Wim Kok, Johan Cruijff, trainers, coaches en journalisten. Droom In zijn openingswoord tot de zaal stelde Karei Jansen dan ook dat een droom werkelijkheid was geworden. „Toen we aan de orga nisatie begonnen, werd gezegd dat dit nooit zou lukken. En kijk nu eens". Slechts drie clubs ont braken op het appèl: de spelers van Volendam, Roda en DS'79 hadden verplichtingen op het trainingsveld. FC Groningen, FC Twente, FC Den Bosch, FC VVV en de 28 man sterke delegatie van Fortuna wa ren met bussen naar Utrecht af gereisd en kregen daarvoor op verzoek van presentator Kees Jansma een belonend applaus. Overigens was Jansma voor de uitreiking van de prijs van de beste Europese speler van '84 naar Italië gevlogen. Jullie heb ben unaniem voor Michel Platini gekozen", aldus de showmaster, waarna de zaal op een levens groot projectiescherm een vraag gesprek tussen Jansma en Plati ni en vervolgens de uitreiking van de prijs aan de Fransman door Preben Elkjaer-Larsen, zelf derde, kon volgen. De uitreiking van de prijs van de beste scheidsrechter zorgde voor een vertederend beeld op het podium. Van de top drie (Ignace van Swieten, Henk van Etteko- ven en Bep Thomas) maakte Leo Beenhakker de favoriet van de spelers bekend: Van Swieten. Beenhakker tot de zichtbaar ont roerde sociaal-werker: „Ik vind het leuk dat jij het bent gewor den. Ik ben weliswaar pas weer een half jaartje in Nederland, maar ik kan me volledig vinden in deze uitverkiezing". Van Swieten: „Dit is het mooiste com pliment dat ze me kunnen ma ken". Erkenning Uren na het feestje op het po dium was Van Swieten nog niet helemaal zichzelf. „Dit is een er kenning voor de manier waarop ik met mensen omga. Ik werk da gelijks onder zeer moeilijke om standigheden en in het veld is dat eigenlijk niet anders. De spelers maken me met deze titel duide lijk dat ze begrijpen waar ik mee bezig ben. Ik ben nog helemaal ontroerd. Ik zal nooit een prijs op een in het oog vallende plaats in mijn huis zetten, maar voor deze maak ik plaats vrij in de mijn woonkamer". Van Swieten zei zelf twee maanden in een dal te hebben ge zeten na zijn uitspraken die hij deed tijdens een COC-bijeen- komst over zijn functioneren in het betaalde voetbal. Een optre den in de tv-show van Ivo Niehe, waar Van Swieten volledig ver krampt antwoord gaf op de vra gen over dat optreden, betekende weer een klap voor hem. „Het is onvoorstelbaar hoeveel mensen dat programma hébben gezien. Ik was volledig kapot. Ik ging steeds meer aan mezelf twijfelen, ben ik wel goed bezig, zijn die 16 jaren dat ik nu in de top fluit, weggegooide tijd geweest. Deze uitverkiezing komt net op tijd, het is een teken van echtheid, je weet niet wat er door me heen ging toen Leo mijn naam noem de. Al die ergernis, kritiek en ver driet van de afgelopen maanden, vanavond blijkt dat het het alle maal waard is geweest". Van Swieten had er overigens geen enkele moeite mee gehad, zo als eerst het plan was, de prijs uitgereikt te krijgen door of het duo Dick Schoenaker/Ton Patti- nama (beiden kregen bij FC Den Bosch-Ajax de rode kaart die la ter echter werd kwijtgescholden) of de man met de grootste stra flijst in Nederland Cor Lems. „Vanavond hadden ze me ieder een kunnen voorschotelen om die prijs uit te reiken", aldus de in een keurige smoking gestoken Van Swieten. „Het had me alle maal niets meer uitgemaakt". André van der Louw mocht Re- my Reynierse van FC VW de prijs van beste eerste-divisiespe- ler uitreiken. Reynierse werd door zijn collega's talentrijker bevonden dan Pieter Bijl (Hee renveen) en Hendrie Kruzen (He racles). Talent „Ik hoop niet datje het irritant vindt dat ik je als de oudste spe ler van het betaalde voetbal in troduceer Jan", 'verontschuldig de' Kees Jansma zich nadat hij Jan Jongbloed op het podium had gehaald. Jongbloed had de toepasselijke eer de prijs voor het meest, veelbelovende talent uit te reiken. „Ik zou het erger vinden als je me als een talent had aan gekondigd", counterde Jong bloed, die dit jaar 45 jaar wordt. Eenzelfde advies gaf de doelman aan de uitverkozen Mario Been mee. „Zorg ervoor dat ze je over vijf jaar niet nog een talent noe men, want dan ben je verkeerd bezig geweest". Aangezien Ruud Gullit tot bes te eredivisiespeler werd gekozen, vielen de Ajacieden Marco van Basten en Gerald Vanenburg tot twee keer toe buiten de boot. Zij behoorden zowel bij de verkie zing van het talent als de beste eredivisiespeler van '84 tot de drie kanshebbers. In beide geval len konden ze blijven zitten en de prijzen naar Feyenoorders zien gaan. Hoewel Been te laat arriveerde in Utrecht, was hij nog wel op tijd om de eerste prijs in zijn car rière in ontvangst te mogen ne men. „Ik ben een tijdje geleden bij Ruud (Gullit) op visite ge weest en heb daar zijn beker voor de beste speler van de eerste divi sie zien staan. Ik heb toen meteen de opmerking gemaakt dat ik in mijn voetbalcarrière in ieder ge val twee dingen wel meemaken: een interland spelen en ook zo'n prijs verdienen. En het is niet te geloven, maar een paar maan den later is het al zover". Pyama „Zo zie je maar hoe vreemd het met voetbal kan lopen", aldus de 21-jarige Been. Hoelang is het nou geleden dat ik bij Feyenoord niet aan de bak kwam en al rond was met Volendam. Achteraf ge zien is het dus maar goed dat ik toen niet ben vertrokken. Te snel vind ik deze erkenning overigens helemaal niet, het is en blijft een prijs voor een talent. En alles is zo betrekkelijk, speel ik volgende week een onzichtbare en slechte wedstrijd, dan word ik afge maakt in de pers. Nee hoor, ik blijf maar gewoon die jongen die nog steeds in Feyenoord-pyama naar bed gaat".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14