'Prima hal voor weinig geld' Wéér goud van oud LFC-trainer Wim Visser stank voor dank Belangstelling LD-cup groot Kuiper maakt onmogelijk mogelijk Wethouder Tesselaar optimistisch en tevreden LEIDSCH DAGBLAE Piet Biegstraten enthousiast binnen GLASBERGEN DE BEST NOORDWIJK de hal ■HBS I Zo wordt MAANDAG 18 MAART 1985 NOORDWIJKERHOUT - LFC- trainer Wim Visser heeft gisteren stank voor dank gekregen.-Na af loop van de wedstrijd WSB-LFC (3-1) wilde hij een ruzietje sussen tussen een paar Leidse spelers en grensrechter Aad Heymans ener zijds en enige WSB-supporters anderzijds. Visser kwam tussen beide. hetgeen hem prompt een ra ke klap in het gezicht opleverde van een toeschouwer. Visser wilde terugslaan, maar ingrijpen van en kele Noordwijkerhoutse-spelers voorkwam een vechtpartij. De LFC-ers hadden het aan dè stok gekregen met de kijkers, om dat die zich tijdens de tweede helft van de wedstrijd nogal laatdun kend over hun ploeg en de grens rechter zouden hebben uitgelaten. Toen Heymans door een paar man omringd werd, poogde Visser tus senbeide te komen, met alle gevol gen van dien. De trainer, die onlangs voor twee jaar bij LFC bijtekende: "Voordat het uit de hand zou lopen, ben ik tussenbeide gesprongen. Waarom ik toen een klap kreeg weet ik ei genlijk niet, misschien reageerde die man zich op mij af. Het was in elk geval goed raak, maar ik ga er toch geen aanklacht over indienen, dat vind ik overdreven". LFC-secretaris Van der Linden zal voorlopig ook geen verdere stappen ondernemen: "Wat die paar supporters tijdens de wed strijd niet allemaal over LFC ge roepen hebben, daar lusten de hon den geen brood van. Wim Visser liep bovendien een fikse klap op. Ik ben echter vol lof over het optre den van de WSB-spelers. Het be stuur heeft ons bovendien toege zegd de zaak intern uit te zoeken". WSB-voorzitter Van der Wei den beaamt dat, maar volgens hem zou er weieens sprake kunnen zijn van een storm in een glas water: "Ik ben de hele avond aan het tele foneren geweest, maar tot nu toe heeft dat niet veel opgeleverd. Het is mij vooralsnog onduidelijk wat er nu precies gebeurd is. Ik sluit echter niet uit dat het gebeuren overtrokken is, of voortkwam uit teleurstelling bij de LFC-spelers. Het was voor hen immers een kost bare en onverwachte nederlaag. We houden LFC in elk geval op de hoogte en natuurlijk zullen wij on ze excuses aanbieden als er wel wat gebeurd is". LEIDEN Zo'n tachtig procent van het Leidse bestand aan stan daardelftallen zal in de maanden april en mei gaan strijden om de Leidsch Dagblad-Cup. Bij het bondsbureau in Leiderdorp had den zich vanochtend, op de laatste inschrijfdag, 51 voetbalclubs uit de regio aangemeld. "Ik verwacht dat er vanmiddag nog vier of vijf clubs bijkomen, waaronder Quick Boys en Rijnsburgse Boys", meldde ad ministrateur Cor va Steijn. De competitieleider van de afdeling Leiden van de KNVB weet zich in elk geval verzekerd van deelname van de zaterdageersteklassers Noordwijk en RCL en de zonda geersteklassers UVS, Lugdunum en Roodenburg. Onder de 51 aan gemelde verenigingen bevinden zich 25 afdelingsclubs die met in elk geval 26 'KNVB-standaard- teams' de strijd gaan aanbinden om de LD-Cup waaraan niet alleen lucratieve hoofdprijzen zijn ver bonden maar ook de regionale be kerstrijd. Hennie Kuiper maakt het onmoge- door na een ouderwetse en oerde- lijke mogelijk en passert als win- gelijke voorbereiding dwars door naar uitgelaten de finishlijn in San een peloton computergestuurde Remo. De 36-jarige routenier ver- renners naar de triomf te fietsen, baasde de complete wielerwereld (foto ap> SAN REMO (GPD) - Afgeschre ven was hij vorig jaar. Voor het eerst in zijn carrière gepasseerd voor het wereldkampioenschap, aan het eind van het seizoen niet meer goed genoeg bevonden voor de formatie van Jan Gisbers en vertrokken naar een Belgische ploeg, waar hij volgens insiders rustig en onopgemerkt de nadagen van zijn wielerleven zou uitzitten. Hennie Kuiper (36) heeft hun onge lijk bewezen. Twee dagen nadat Joop Zoete melk de Tirreno-Adriatico won, verbaasde hij de wielerwereld met een zege in de Italiaanse voor jaarsklassieker Milaan-San Remo. De oude garde heeft daarmee in een week tijd de Nederlandse wie lersport, die vorig jaar onder het geruzie van toprenners door de knieën dreigde te gaan, weer hele maal op de been geholpen. Toch ligt het lot van het Neder landse profwielrennen niet louter in handen van de veteranen. Behal ve een roemrijk verleden is er een heden en zeker ook een toekomst. Dat bewees Teun van Vliet zater dag op weg naar de Via Roma. De 22-jarige leerling van Hennie Kui per was superieur in de slotfase. Alleen door onervarenheid liet hij de kans liggen om de deur naar een flonkerende loopbaan nu al wijd open te trekken. Routine die Kuiper wel heeft. Uit de wielen gereden op de Poggio di San Remo, altijd de scherprechter in de lange en doorgaans slaapver wekkende klassieker, was hij nor maal gesproken al kansloos. „Maar ik had geen slechte benen en toen het peloton achter ons niet kwam opdagen ben ik doorgereden voor de derde plaats. Vervolgens om te proberen Teun nog te helpen en uiteindelijk om zelf te winnen. Wij hebben het onmogelijke gedaan. En juist omdat het onmogelijk was is het mogelijk geworden", zei Kui per. Milaan-San Remo was de omge keerde wereld. De winst van Kui per kwam tot stand dwars tegen de wielerlogica en de moderne opvat tingen in. Leek vorig jaar met de „reageerbuis-zege" van Francesco Moser in de Primavera een nieuw tijdperk te worden ingeluid, de in het Westbrabantse Putte wonende Tukker reed na een ouderwetse, maar oerdegelijke voorbereiding dwars door een peloton computer gestuurde coureurs naar de triomf. Terwijl de wetenschappers, ge schrokken door het slechte weer, hun vedetten vorige week haastig terugtrokken uit de Tirreno-Adria tico, zwoegden Kuiper en Van Vliet daar dapper voort. „De laat ste dag heb ik zelfs zoveel mogelijk de zware versnelling getrapt, als training", aldus Kuiper. Het bleek een juiste beslissing, want het kan geen toeval zijn dat de eerste vijf renners in de uitslag van Milaan- San Remo in de aanloop naar die koers de Tirreno-Adriatico vol brachten. Ook in de verdere voorbereiding volgde Kuiper zijn eigen weg. Zo besloot hij de dag voor de wed strijd tussen de lakens te blijven om uit te rusten. Zo concentreerde hij zich op een klassieker die hij nooit zou kunnen winnen. Hoewel, Kuiper heeft al eerder het schier onmogelijke gepresteerd. Welis waar verdiende hij zijn sporen als eendags-renner in het olympisch wegkampioenschap (München 1972) en het WK voor profs (Yvoir 1975), zijn kwaliteiten lagen vooral in de meerdaagse wedstrijden, zo als de Tour de France, waarin hij tweemaal tweede werd. Het leek dan ook een toevalstreffer toen hij in 1981 de Ronde van Vlaanderen won. Op 32-jarige leeftijd. In het zelfde jaar voegde hij er echter de Ronde van Lombardije aan toe en in 1983 volgde de Noordfranse hel letocht Parijs-Roubaix. „Daarna stonden nog Luik-Bastenaken- Luik en Milaan-San Remo op mijn lijstje. Maar die laatste winnen was normaal gesproken uitgesloten". Trouwens, de hoop om nog eens een klassieker op z'n erelijst te kunnen bijschrijven was toch al tot het absolute minimum gedaald. Kuiper besloot zelfs om de mon sterwedstrijd Bordeaux-Parijs dit jaar op zijn programma te zetten, „omdat er in die andere wedstrij den zoveel favorieten zijn dat de kans om te winnen heel erg klein De uitslag van de 76e Milaan-San Remo is: 1. Hennie Kuiper (Ned) 294 km in 7.36.34 (gem. 38,636 km/u), 2. Teun van Vliet (Ned) op 8 sec, 3. Silvano Ricco (Ita) z.t, 4. Eric VanderAerden (Bel) op 11 sec, 5. Giovanni Mantovani (Ita) z.t, 6. Francis Castaing (Fra) z.t, 7. Sean Kelly (Ier) z.t, 8. Guido van Calster (Bel) z.t, 9. Steve Bauer (Can) z.t, 10. Etienne Dewilde (Bel) z.t. is". Daarom ook was hij bereid zichzelf volledig weg te cijferen voor Teun van Vliet, het aanstor mende Nederlandse talent dat Pe ter Post door de vingers is geglipt en vorig jaar werd opgenomen in de Belgische formatie van Roger Swerts. Aan de hand van Kuiper zou Van Vliet naar de top worden geleid. Dat was ook zaterdag de bedoe ling en tot twee kilometer voor dé. eindstreep vertolkte Kuiper de rol van de nederige dienaar. „Na de Ci- pressa heb ik aangevallen om de wedstrijd open te breken voor Teun. Normaal blijf je nooit weg, maar achter ons werd geaarzeld". Kuiper sloeg, met in zijn wiel de onbekende Italiaan Silvano Ricco, een gat. De Belg Patrick Versluys en de fanatiek meewerk wide Van Vliet overbrugden de kloof. Van Vliet was het sterkst, en reed Ver sluys domweg los. Ricco kon op de tanden bijtend net aanklampen, al werd hij net als Kuiper in de be klimming van de Poggio gelost. Nederlanders: 44. Nico Verhoeven o sec., 48.Johnny Broers z.t, 50. Johan der Velde z.t., 68. Joop Zoetemelk o sec., 74. Henk Lubberding op 56, 76. Pirard z.t., 93. Ad Wijnands op 3.51, 94 Raas, 95. Peter Pieters, 102. Oosterb op 4.07., 109. Kent op 5.06, 111. Fons Katwijk op 5.31, 114. Theunisse z.t., Frits van Bindsbergen op 7.03,128. Jar Houwelingen op 8.15. weest met die vorm, had ik koers met twee minuten v sprong gewonnen". Van Vliet echter aarzelde, schrok dat Hennie er niet mee was'.', stelde De Vlaeminck, ei derdaad wachtte hij kennelijl zijn steun er toeverlaat. Ricco i weer aan, Kuiper reed in e tempo naar boven. „Toen ik gt werd op de Poggio, dacht ik: werk is gedaan. Laat Teun nu i winnen". Van Vliet echter liet de tweede kans om alleen w( gaan, in de afdeling, onbenut wilde op zeker spelen en met nie er bij zou dat lukken". Kuiper stuurde behendig beneden, nam geen overdreve sico's en kwam bij het binne den van San Remo bij de t „Aan het wiel", riep hij tegen Vliet, omdat hij hem zo naar winnende eindsprint wilde 1 sen. De jonge Maaslander i echter dat Ricco maar als e< met Kuiper mee moest sprir „Maar het leek wel of die kerel snapte dat wij, Kuiper en ik, p maats zijn. Hij deed niks e mocht niets meer doen in he lang van de ploeg. Het is forn bel voor Hennie, schitterend de ploeg en geweldig voor de derlandse wielersport. Maar verschrikkelijk jammer dat ik zelf gewonnen heb", besloot Vliet. „Daar verloor Teun Milaan-San Remo", ontleedde Roger de Vlae minck - drievoudig winnaar van de Primavera en als public rela tions-man aan de ploeg van Swerts verbonden - de zinderende slotfa se. „Hij had alleen door moeten gaan, maar hij bleef rustig tempo rijden. Als ik in zijn plaats was ee- LEIDEN - Precies een jaar gele den, op 12 maart 1984, nam de Leidse gemeenteraad de beslis sing om op het sportpark Room burg een kunstgrasveld aan te leggen. De beleidsvoorbereiding daarvan was, zeker voor politie ke begrippen, in recordtijd gere geld. En het feit dat er inmiddels de hele winter door op dat 'na- maakveld' is gespeeld, geeft aan dat over de uitvoering van het project aan de Kanaalweg beslist geen gras is gegroeid. In diezelfde vergadering dien de de oppositie onder leiding van de CDA-er en oud-voorzitter van de Sportstichting, Piet Biegstraaten, een motie in met betrekking tot het instellen van een onderzoek naar de haalbaar heid van een sporthal in of nabij de nieuw te bouwen stadswijk de Stevenshof. Exact twaalf maan den later leverde de verantwoor delijke wethouder van (onder meer) sportzaken, Dick Tesse laar, opnieuw het bewijs dat ambtelijke molens niet per defi nitie langzaam behoeven te ma len. Want wat een haalbaarheids onderzoek had moeten worden mondde in dat tijdsbestek uit in een concreet en afgerond plan waaraan B en W afgelopen vrij dag de volle medewerking gaven en daartoe ook het benodigde be drag van 2,3 miljoen gulden plus nog wat op tafel brachten. Deze week nog buigen de commissies financiëen en sport zich over de voorstellen. Waarna over veer tien dagen de gemeenteraad voor een voldongen feit staat. Plannen om te komen tot een tweede sporthal in Leiden, naast de bestaande Vijf Meihal, zijn overigens niet nieuw. In zijn functie als voorzitter van de Sportstichting maakte Biegstraaten zich destijds jaar in jaar uit sterk voor een dergelijke accommodatie waarbij hij niet alleen steun kreeg van de vereni gingen, maar ook bijvoorbeeld door Ad van Kaam van Groenoordhal-directeur André de Jong. Na het ter ziele gaan van de Sportstichting nam de Leidse Sport Federatie de aanbevelingen over. Biegstraa ten, inmiddels politiek actief, greep de bouw van de stadswijk Stevenshof aan om zijn stok paardje opnieuw te berijden. De Jong daarentegen hield vast aan een hal op zijn Groenoord-com- plex. Op dak Omdat De Morsch per slot van rekening pal naast de Stevenshof ligt ondersteunde Biegstraaten met het CDA van harte het in april gelanceerde initiatief van de voetbalvereniging Docos (waarvan hij overigens oud-voor zitter is) om te komen tot de bouw van een hal op het dak van de kantine van die club. Na on derzoek bleek een accommoda tie op het tot clubgebouw ge transformeerde viaduct niet haalbaar omdat talloze aanpas singen noodzakelijk waren. De Groenoordhal, die nauwelijks aanpassing behoefde, lag tever van de geplande locatie. Tesselaar en zijn rechterhand Jan Duivesteijn (directeur Sport en Recreatie) vonden vervolgens op een steenworp afstand van de Docos-kantine hét gat. Dat lag letterlijk tussen de velden van de rugbyclub DIOK en de voetbal vereniging Leiden en was figuur lijk aantrekkelijk omdat de grond al in de exploitatie was op genomen van de directie Sport en Recreatie. De verschuiving van een veld, het verleggen van een fietspad en het dempen van een sloot zorgen voor de beno digde bouwruimte. Parkeergele genheid is bij de clubs in ruime mate voor handen. Met die gegevens, plus reke ning houdend met de wensen van de LSF ten aanzien van de herverdeling van de ruimte voor binnensporten, ging Tesselaar niet terug maar gaf hij Duives teijn meteen opdracht uit te vin den of met een budget van 2,3 miljoen gulden ook daadwerke lijk een passende accommodatie te realiseren was. Na een te prij zige tussenoplossing bleven er uiteindelijk twee plannen over. Die van Pellikaan kreeg tenslotte de voorkeur. Niet alleen omdat die stalen constructie van het Tilburgse be drijf het goedkoopste was, maar mede omdat daarbinnen ruimte is (36x44 meter) voor het beoefe nen van de 'grotere' binnenspor ten zoals hockey, handbal, korf bal en tennis. Laatstgenoemde tak is daarbij belangrijk, omdat de hal in principe niet zal worden benut voor schoolsport en het re creatieve tennis overdag (op drie banen) de exploitatie-opzet posi tief moet beinvloeden door de verkoop van jaarkaarten. Dat zelfde geldt ook voor een sport als badminton. Controle De controle overdag op het tennis en badminton en ook op de vier geplande squashbanen (die overigens buiten de begro ting vallen) komt voor een deel voor rekening van het personeel Sport en Recreatie. Het bureau, dat nu nog in de Groenesteeg is gehuisvest, zal in de plannen een apart onderkomen in de nieuwe hal vinden. Dat bespaart man kracht en bovendien wordt een deel van de exploitatie van het gebouw in de Groenesteeg (wat leeg komt wordt aan de sport verhuurd) afgewenteld op die van de hal. De bedoeling is dat 's avonds en in het weekeinde de grotere en georganiseerde takken van sport als voetbal, handbal, korf bal en hockey in de hal worden beoefend. De Vijf Meihal en de sportzaal Broekplein kunnen in die opzet meer ruimte vrijmaken voor basketbal, volleybal en bad minton. De kantine zal worden verpacht, zoals bij alle gemeente lijke sportfaciliteiten het geval is. De uitschuifbare tribunes bieden plaats aan minimaal 800 toe schouwers. In de voorstellen moet de ge meenteraad akkoord gaan met een apart krediet van ƒ480.000,- voor de aanleg van vier squash banen. Met een bezettingsgraad van 40% en op tariefbasis van 30,- per uur zijn deze banen al LEIDEN - Als alles volgens plan verloopt gaat na de bouwvak vakantie de eerste paal voor de sporthal de grond in. In september 1986 moet de bouw zijn voltooid. Als de auto en de fietser op de foto (Holvast) niet de bocht om gaan, maar rechtdoor zouden rijden ko men ze via het parkeerterrein op de plaats waar de hal verrijst. Bij de pijl in het 'gat' tussen DIOK (links) en de v.v Leiden (rechts). LEIDEN - Niet verrast, wel en thousiast. Dat toonde Piet Biegstraaten zich gisteravond met betrekking tot de plannen van een nieuwe sporthal in De Morsch. "Ik wist natuurlijk", sprak het raadslid van de CDA en de oud-voorzitter van de Sportstichting, "waar Tesselaar mee bezig was. Hij heeft me op de höogte gehouden, zodoende." "Over de grondgedachte, de bouw van een tweede hal, waren we het allang eens. Het CDA heeft vorig jaar zelf aangedron gen op een onderzoek naar de haalbaarheid in de buurt van de Stevenshof. Het is jammer dat het Docos-plan niet was te reali seren. Maar deze lokatie en deze opzet krijgen zeker mijn instem ming. En die van mijn partij". kostendekkend. "Het is overi gens niet de bedoeling", zo licht te Tesselaar hierbij toe, "dat we een concurrentieslag met Holi day Inn willen aangaan. Dat geldt evenmin voor het tennis. Gezien de snelle ontwikkeling van deze sporten is er ons inziens dringend ruimte nodig". Geld Het geld voor de nieuwe hal komt voor een miljoen uit de ex ploitatie Morskwartier, voor nog een miljoen uit het fonds boven- wijkse voorzieningen, voor een halve ton uit de huurwaarde van de Groenesteeg en voor twee ton uit de verkoop van de sportzaal Morssingel. Over dat laatste is de gemeente nog in onderhandeling met het ministerie van defensie. Met één van de huurders, sport schoolhouder Gerard van den Berg, is inmiddels een regeling getroffen. Hij verhuist hoogst waarschijnlijk naar de Pieters kerkgracht. Omtrent de afwikkeling en uit voering van de plannen toonde wethouder Tesselaar zich opti mistisch. "De PvdA en de WD hebben zich zeer positief uitge sproken over deze plannen. Ik neem aan dat het CDA, die dil toch allemaal heeft aangezwen geld, zich straks in de gemeente raad ook zo opstelt. Binnen het gegeven krijgen we een uitste kende hal voor weinig geld. Da1 stemt me zeer tevreden. En dal geldt ook voor het tempo waarin dit allemaal is gerealiseerd.". De kampioenswedstrijd zaalvoetbal 20.00 uur, sporthal Cleynduin te Katwijk In gat tussen DIOK en Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13