'Lonen uit elkaar, extra bezuinigen' Shell gaat 'op jacht' in de VS CASINO Lisse Concessie havenwerkgevers h OESO steunt werkgevers en Ruding: Partijen in staking op Aruba weer in gesprek Atv vaak problematisch voor kleinere bedrijven Consument kan weer kopen op afbetaling Westland-Utrecht moet geboekte winst afdragen VRIJDAG 15 MAART 1985 ECONOMIE PAGINA 9 PARIJS De beloningsverschillen in Nederland zijn te klein; het minimum is nog steeds te hoog. Decentrale loononderhandelingen, dus per bedrijf of bedrijfstak, zijn een nood zakelijke eerste stap om te komen tot meer doelmatigheid en winstgevendheid in het bedrijfsleven. Dat is het oordeel van de Organisa- tie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling, een club van 24 industrielanden. In het van daag verschenen landenrapport constateert de OESO dat het in Ne derland de goede kant op gaat, al blijft de werkloosheid hoog en is de investeringsgraad gering. Er valt nog veel in te halen, want Nederland heeft over de laatste tien jaar gemeten van de 24 landen de slechtste resultaten geboekt wat betreft economische groei en werkgelegenheid. Alleen op het ge bied van inflatiebeperking behoort Nederland tot de koplopers. Dankzij de loonmatiging en de lastenverlichting neemt de pro- duktiviteit inmiddels toe. De ar beidskosten per eenheid produkt zijn in 1984 met vijf procent ge daald en die verbeterde concurren tiepositie komt tot uitdrukking is een gestegen export en het terug winnen van marktaandelen in het buitenland. Het terugdringen van de werkloosheid tot ongeveer 800.000 is echter voornamelijk te danken aan kunstmatige ingrepen. Zo hoeven oudere werklozen zich sinds een halfjaar niet meer bij het arbeidsbureau te melden. Arbeidstijdverkorting kan meer werkgelegenheid opleveren, maar moet geschieden in combinatie met het creëren van grotere loon- verschillen en andere maatregelen die de flexibiliteit van de arbeids markt vergroten. De vooruitzich ten voor jongeren kunnen worden verbeterd door het scheppen van deeltijdbanen en scholing in be drijven. Voortgaande loonmatiging is daarbij geboden, opdat de toename van bedrijfsvermogens resulteert in meer werkgelegenheid en niet in vervanging van arbeid door kapi taal (robots). Een verdergaande verschuiving in de richting van be drijfswinsten is volgens de OESO nodig om op de middellange ter mijn hogere investeringen te berei ken. Dat op zichzelf zal weer leiden tot meer werkgelegenheid en dus lagere arbeidskosten (premie druk). De OESO constateert dat, mede door het uitblijven van investerin gen, de besparingen in Nederland Kort er» zakelijk Fokker De Australische luchtvaartmaat schappij Ansett heeft bij Fokker nog eens vijf Fokker 50 vliegtuigen besteld. Een maand geleden plaat ste Ansett als eerste een order voor tien Fokker 50's met een optie voor nog eens vyf. Deze optie is nu uit geoefend, aldus heeft Fokker giste ren meegedeeld. In totaal heeft Fokker nu 21 Fokker 50's ver kocht, vijftien aan Ansett en zes aan de Duitse regionale Deutsche Luftverkehrsgesellschaft. Harrods Er bestaat voor de Britse rege ring geen aanleiding om het bod van de Egyptische broers Al-Fayed op House of Fraser, eigenaar van het vermaarde warenhuis Harrods, voor te leggen aan de monopolie commissie. Daarmee staat niets meer de gebroeders in de weg om de 51 procent van de aandelen Fra ser, die zij sinds maandag in feite al hebben, ook werkelijk te kopen. Met de transactie is 615 miljoen pond sterling, ongeveer 2,54 mil jard gulden gemoeid. Beursberichten op pagina 17 op een hoog peil zijn gebleven en ook het overschot op de betalings balans is toegenomen. Dat spaar geld (vooral van pensioenfondsen en verzekeraars) wordt momenteel aangetrokken door de overheid ter financiering van het staatstekort. Wil het kabinet de doelstelling halen en het tekort in 1986 terug brengen tot 7,4 procent van het na tionaal inkomen, dan zullen ver dergaande bezuinigingen nodig zijn, zeker als de gasinkomsten vol gend jaar terugvallen. De OESO acht het raadzaam meer nadruk te leggen op het snoeien in de directe overheidsuitgaven inplaats op (verdere) verlichting van de belas ting- en premiedruk. Daarbij wijst zij op de toenemende rentelast en op het feit dat de staat in de ko mende jaren grote bedragen moet vroegere inkomensverwachtingen aflossen en dus opnieuw moet le r niet uit zijn ge- ORANJESTAD (ANP) - De drie vakbonden van overheidsperso neel op Aruba (GABA, SEPA en SIMAR) en het bestuurscollege zijn gistermiddag weer om de tafel gaan zitten om te bezien of nieuwe onderhandelingen mogelijk zijn. Partijen praten onder leiding van landsbemiddelaar Eddy Maduro (een onafhankelijke figuur die bij cao-conflicten bemiddelt). Noch de stakingsacties, noch de maatregel om de salarissen van overheidspersoneel met 10 procent te verlagen, zijn van de baan. De bonden hebben laten weten pas te willen onderhandelen wanneer de voorgenomen salariskorting van de baan is. In kringen van de Kamer van Koophandel en het Toeristenwe zen hoopt men vurig op een snelle oplossing. De angst is zeer groot dat de acties en demonstraties een daling in het toerisme zullen ver oorzaken. Na het wegvallen van de olieraffinaderij Lago is het toeris me de enige nog gezonde bedrijfs tak op Aruba. Ook gisteren vond in Oranjestad een demonstratie plaats van de sta kers. De politie en de mobiele een heid hadden de omgeving van het bestuurskantoor wederom afgezet met dranghekken en prikkeldraad. De naar schatting 500 stakers trok ken toen door de straten van Oranjestad en blokkeerden daar door het verkeer in de binnenstad. Tijdens de zo spontaan ontstane optocht groeide het aantal demon stranten tot ongeveer duizend. De mobiele eenheid probeerde enkele malen de tocht te beëindigen. De actievoerende bonden heb ben intussen telegrammen ge stuurd aan onder andere het Antil liaanse parlement en de gouver neur, waarin ze het politieoptreden van dinsdag veroordelen. De poli tie gebruikte toen traangas om een demonstratie van de stakers uiteen te drijven. Ook het FNV in Amster dam en de Latijnsamerikaanse vakcentrale CLAT hebben een te legram gekregen waarin om solida riteit wordt gevraagd. Voor het eerst tijdens de stakin gen liet ook Betico Croes iets van zich horen. Hij wees erop dat Aru ba moeilijke tijden doormaakt en "arbeidsrust één van de eerste ver eisten is om vooral het toerisme te kunnen behouden". Horeca De horeca heeft in 1984 7 procent meer omzet behaald dan in 1983. Dit blijkt uit gisteren gepubliceer de gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Op de ge gevens heeft geen correctie voor prijsveranderingen plaatsgevon den. De cijfers zijn gebaseerd op de omzetstatistiek van de logies-, maaltijden- en drankenverstrek king. Deze statistiek heeft niet al leen betrekking op hotels, restau rants en cafés, maar ook op pen sions, bedrijfskantines en onderne mingen in de recreatieve verblijfs- sector, zoals campings en bunga lowverhuurbedrijven. Inflatie De consumentenprijzen in de 24 westerse industrielanden van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO) zijn in januari met gemiddeld 0,5 procent gestegen na een stij ging van 0,2 procent in december, zo heeft de OESO gisteren bekend gemaakt. De toeneming van de in flatie was voornamelijk te wijten aan de stijging van de levensmid- delenprijzen als gevolg van het koude weer. DEN HAAG (ANP) - Het kopen 'op afbetaling', bijvoorbeeld van auto's, gaat weer toenemen. De Ne derlandse consument krijgt weer wat meer vertrouwen in de econo mie en geraakt uit de problemen van de jaren zeventig, toen meer geleend dan later, na het intreden van de crisis, kon worden afbe taald. Dat zei voorzitter J.M. Vullings van de Vereniging van Financie ringsondernemingen in Nederland (VFN), de club waarin de verschaf fers van consumptief krediet zich hebben verenigd. Hij meent dat de problemen bij de leners nu wel on der controle zijn. Vullings reageer de op gisteren door het Centraal Bureau van de Statistiek gepubli ceerde cijfers. Daaruit blijkt dat er, na enkele jaren van een forse teruggang en een stijgend aantal probleemgeval len, sprake rig jaar tot stilstand. Zij beheersen nu 14,5 procent van de markt. In de produktvormen deed zich een lichte verschuiving voor van persoonlijke leningen naar doorlo pend krediet en financieringskre diet. De relatief sterke toeneming van de laatste kredietvorm van 554 naar 632 miljoen gulden is mede het gevolg van verkoopondersteu nende activiteiten in de autobran che. De VFN denkt niet, dat de groei in de komende jaren zo groot zal zijn als in de jaren zeventig. Niet alleen het acceptatiebeleid is scherper geworden, maar ook de consument is voorzichtiger. De looptijden van leningen worden af gestemd op de gebruiksduur van het aan te schaffen goed. De verstrekking van de con sumptieve kredieten nam in de ja ren tot en met 1978 sterk toe, met groeipercentages tot 30 procent. DEN HAAG (GPD) - Arbeidstijd verkorting stuit in de kleine onder nemingen van het midden- en kleinbedrijf (van een tot 25 werk nemers) op grote problemen. Ruim de helft van de ondernemers heeft de prijscompensatie uitbetaald om daarmee geen wijziging in hun or ganisatie aan te hoeven brengen. Bij de meeste andere bedrijven ontstond geen uitbreiding van de werkgelegenheid. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands Chr. Ondernemers Verbond heeft gehouden onder ruim 300 ondernemers. Geconsta teerd werd dat de personele om vang van het bedrijf duidelijk in vloeden heeft op de mogelijkheden arbeidstijdverkorting door te voe ren. Vooral in kleinere bedrijven leidt arbeidstijdverkorting tot meer overuren, dus tot kostenver- hoging. Herbezetting door invoering van verkorting van de werkweek blijkt maar in zeer geringe omvang plaats te vinden. Veelal geschiedt die via een deeltijdfunctie. Van een belangrijke bijdrage tot de werkge legenheid in het kleinschalige be drijfsleven is dan ook geen sprake, zo heeft het NCOV in deze enquête bevonden. In de dienstverlenende bran ches, de horeca en de vervoerssec tor wordt sneller tot uitbetaling van de prijscompensatie overge gaan dan in andere delen van het midden- en kleinbedrijf. In de de tailhandel is sprake van een capa citeitsprobleem. Via het proces van herverdeling van de arbeid zal deze problematiek niet kunnen worden opgelost. Het NCOV doet naar aanleiding deze uitkomsten enkele aanbe- Snellere verlaging van het over heidstekort kan bovendien de druk op de rente verminderen. In- plaats van hogere besparingen in de bedrijven zelf ontstaat daardoor meer ruimte op de kapitaalmarkt voor investeringen. Intussen kan het volgens de OESO ook geen kwaad als het kabinet de plannen op het gebied van sociale zeker heid uitvoert, omdat ze ten alleen de 'meest genereuze' uitkeringen betreffen. Moest vorig jaar van elke ver diende gulden ruim 57 cent weer worden ingeleverd, dit jaar zal dat naar verwachting 53 cent worden. Ook dat zal de flexibiliteit van de arbeidsmarkt bevorderen, meent de OESO, die meldt dat het huidi ge sociale stelsel "vermoedelijk STRAATSBURG - Arnhemse schillenboeren van de Ecologische Kringloop Stichting zijn met hun paard Bian- ca na een moeizame tocht in Straatsburg gearriveerd. Zij vroegen de hulp van de Raad van Europa om een goed prijs voor hun afval te krijgen. (foto anpi velingen. Het is noodzakelijk dat er een breed onderzoek naar de knel punten van werkduurverkorting in kleine bedrijven komt. Bedrijven zouden daarover dan ook van des kundig advies moeten kunnen worden voorzien. Werkgevers, werknemers en overheid samen zouden de organisatorische aspec ten van ATV nader moeten bestu deren. Het verbond vindt dat de vakbe weging zich soepel tegenover ar beidstijdverkorting moet opstel len. Niet de discussie over een 36- urige werkweek moet centraal staan. Wel een soepele houding te genover de totale arbeidsduur per jaar met minimaal behoud (soms uitbreiding) van de bedrijfstijd. Zogeheten ingroeiregelingen voor jongeren zouden sterker moeten worden bevorderd. Winst HBG iets hoger RIJSWIJK (ANP) - De Holland- sche Beton Groep (HBG), waarvan de Leidse vestiging HCG een on derdeel is, heeft vorig jaar een winst geboekt van netto 64,3 mil joen gulden. Dat blijkt uit medede lingen die de bouwonderneming gisteren heeft verstrekt. De winst steeg met vier procent ten opzichte van 1983, toen het concern een winst behaalde 61,9 miljoen gul den. Per aandeel bedraagt de winst 23,40 gulden, vergelijkbaar met 22,56 gulden in 1983 en de kas stroom 72,93 gulden, vergelijkbaar met 72,11 gulden in het jaar daar voor. De jaaromzet kwam 8 pro cent hoger uit op 3,1 miljard gul den. De werkvoorraad bedroeg aan het einde van het jaar 2,9 miljard gulden ofwel 8 procent minder dan eind 1983. HBG verwacht ondanks de hui dige situatie op de bouwmarkt in binnen-en buitenland dat de omzet in het lopende jaar niet zal afwij ken van die in 1984. Hetzelfde feeldt voor de winst. Het concern baseert die verwachting op de omvang van de werkvoorraad in het begin van het jaar en de sindsdien verkregen opdrachten. Order Wavin voor nieuwe bierkratten van Heineken HARDENBERG (ANP) - Wa vin heeft van Heineken op dracht gekregen voor de leve ring van zes miljoen nieuwe bierkratten. Deze moeten de kratten gaan vervangen, waarin nu de „pijpjes" bier worden vervoerd. Het pijpje begint eind volgend jaar geheel van de markt te verdwijnen en wordt vervangen door een andere, lichtere fles. Wavin is met ande re brouwers in bespreking over de vervanging van hun kratten. De totale vervangingsmarkt wordt geschat op 20 miljoen stuks. Ondanks een vergaande automatisering van de produk- tie kan het aantal arbeidsplaat sen bij het spuitgietbedrijf van Wavin met 20 tot 25 worden uit gebreid. Wavin begint in september met de produktie van kratten voor Heineken. De kratten blij ven bij het bedrijf tot een jaar later de grote pijpjesoperatie begint. Dan zullen de kratten met 300.000 per week worden afgeleverd. Wavin heeft voor de opslag een 4 ha groot terrein aangekocht. Het bedrijf heeft intussen bij Stork Plastics Ma chinery in Hengelo tien volau tomatische spuitgietmachines besteld, die in juli en augustus in gebruik zullen worden geno men. Na werkonderbrekingen bij ECT ROTTERDAM (GPD - Handha ving van de prijscompensatie, een aanvulling op het ziekengeld tot ploegen van de raildienst 100 procent en het bespreekbaar maken van korter werken per ha vensector. Dit aanbod hebben de havenwerkgevers vanochtend ge daan in de vierde onderhande lingsronde over een nieuwe haven cao. De havenwerkgevers komen hiermee vergaand tegemoet aan de verlangens van de bonden. Tot nu toe was er van beide kanten geen bereidheid tot het doen van con cessies. De verwachting rond het middaguur was dan ook dat onver wacht toch nog een nieuwe onder handelingsronde zal volgen. Beide partijen hadden vanmiddag andere afspraken. De 240 havenarbeiders uit de nachtploeg van het containerover slagbedrijf ECT zijn vanochtend een uur eerder met het werken ge stopt. De dagploeg van dezelfde sterkte begon vanmorgen een uur later dan anders. De werkonder breking was bedoeld om druk uit te oefenen op de vanmorgen om negen uur voortgezette onderhan delingen over een nieuwe haven cao. Ook de werknemers bij het Am sterdamse massageoderenover- slagbedrijf OBA hebben gister avond het werk voor een uur neer gelegd. De prikacties bij het staalcon cern Hoogovens in Velsen, die gis- de vier koudbandwalserij- en. Ook dit personeel wil met stipt heidsacties en werkonderbrekin gen de cao-eisen van de vakbon den kracht bijzetten. De werknemers van de rail- dienst, die moet zorgen voor het in terne staaltransport, hebben giste ren de hele dag stipt volgens de veiligheidsvoorschriften gewerkt. Daardoor zijn volgens woordvoer ders van de Industriebond FNV aanzienlijke stagnaties opgetreden in het produktieproces. Hoogo vens ontkende dat de stiptheidsac tie hinder veroorzaakte. Later op de dag sloeg de sponta ne actie van het railpersoneel over op de werknemers van koudband- walserij 2, die het werk tussen zes en negen uur 's-avonds neerlegden om te discussiëren over de cao-on derhandelingen. De bonden eisen een 36-urige werkweek, behoud Van koopkracht en doorbetaling van het volledige ziekengeld. Zij hebben de Hoogovens-directie la ten weten dat zij harde acties als stakingen zullen organiseren als het bedrijf zich niet voor 1 april be reid verklaard hierover te praten. AMSTERDAM (ANP) - De West- sultaat stijgen van f25,4 miljoen land-Utrecht Hypotheekbank naar f 40,8 miljoen. Er werd f 30 (WUH) heeft het afgelopen jaar miljoen in de stroppenpot gestopt weer winst behaald na een verlies tegen f75 miljoen in 1983. van f 49,6 miljoen in 1983. De winst De bank noemt 1984 naar om kwam uit op f 9,1 mihoen. De winst standigheden een bevredigend moest echter afgedragen worden jaar. De onroerend-goedactivitei- aan het verzekeringsconcern Na- ten zijn beëindigd en de WUH con- tionale-Nederlanden als uitvloeisel centreert zich nu op het hypo- van de reddingsoperatie van vorig theekbankbedrijf en op beheersac- jaar. WUH moet 25 jaar lang de eer- tiviteiten van derden. De marktpo- ste f 10 miljoen winst afdragen. Het sitie hierin is vorig jaar verbeterd. nettoresultaat bedraagt derhalve nihil, aldus WUH. De bank zag het brutobedrijfsre- ADVERTENTIE een omslag: ooJ| kon meer worden afgelost dan er. Daarna volgde daarop een'periode nodig was voor nieuwe leningen. In 1984 werd, inclusief de rente, voor ruim 6,6 miljard gulden con sumptief krediet verstrekt aan par ticulieren, een half procent meer dan in 1983. Doordat er bijna zeven miljard werd afgelost (285 miljoen gulden meer dan er werd opgeno men) nam het uitstaande bedrag aan kredieten af tot bijna 12 mil jard gulden. Dit betekent tevens, dat de finan- cieringsbedrijven er nu beter voor staan dan een paar jaar geleden en uit de rode cijfers klimmen. De le den van de VFN hebben een marktaandeel van iets meer dan 50 procent. De spectaculaire groei van het aandeel van de spaarban ken van de laatste jaren kwam vo- enkele jaren waarin de markt afbrokkelde. De sterkste daling van de kredietverlening, namelijk met 11,7 procent, kon in 1981 wor den waargenomen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse industrie heeft het afgelo pen jaar in de Sovjetunie voor mil jarden guldens aan orders laten lo pen. Dit zegt de scheidende Sovjet ambassadeur Dr. Viktor Beletski in een interview met het ANP. "Nederland neemt weliswaar op het gebied van handel de zesde plaats in van de kapitalistische lan den, maar verzuimt gebruik te ma ken van de nog grote open ruimte in de handelsrelatie met de Sovjet- De Sovjetunie is zeer geïnteres seerd in een uitbreiding van de sa menwerking op het gebied van de landbouw. Beletski zegt niet te be grijpen waarom Nederland bij- Nederland liep voor miljarden aan orders mis in Rusland voorbeeld zo traag heeft gerea geerd op een Russische voorstel voor een langlopend agrarisch ak koord dat dateert van vorig jaar ju ni toen minister Braks van land bouw de Sovjetunie bezocht. „Na zeven maanden was er nog geen reactie". Hij meent dat een aantal grote Nederlandse bedrijven kennelijk moeite doet zich uit de markt te prijzen. „Met name Philips, AKZO en Makintosh hebben de afgelopen tijd interessante Sovjet-aanbiedin gen van de hand gewezen". De Russische ambassadeur vraagt zich af of het niet willen le veren door Philips van een volledi ge fabriek voor beeldplaatspelers soms voortvloeit uit het feit dat la ser-techniek voorkomt op de co- com-lijst van strategische goede ren die niet door Navo-lidstaten aan Oost-Europa mogen worden geleverd. DEN HAAG (ANP) - Shell gaat in de Verenigde Staten op jacht naar (delen van) andere oliemaatschap pijen. De overname van het reste rende belang in de Amerikaanse dochter Shell Oil is een eerste maar belangrijke stap in deze richting. ADVERTENTIE ifTfc GOLDEN TULIP DE NACHTEGAAL VAN LISSE^r Dagelijks geopend van 14.00 tot 02.00 uur. Vrijdag en zaterdag tot 03.00 uur geopend Wij zien uw bezoek gaarne tegemoet. Shell is zeer goed bij kas en ver wacht dat tal van concurrerenten in de komende jaren moeten sane ren en delen zullen afstoten. Het feit dat de groep niet de vol ledige zeggenschap had bij Shell Oil vormde een rem op de moge lijkheden tot expansie in de VS. Shell Oil zal binnenkort volledig worden ingelijfd als het juridische steekspel definitief ten einde is, zo liet Shell-topman ir.L.C. van Wa- chem gisteren blijken bij het pre senteren van de jaarcijfers. Die la ten een recordwinst zien van 3,65 miljard pond, omgerekend bijna 12 miljard gulden. Mede door die winststijging, vol gens Van Wachem te danken een successen bij het zelf opsporen van olie en gas, kon Shell probleem loos ruim 13 miljard gulden uit te trekken voor overname van het be lang van 33 procent in Shell Oil, dat bij derden berustte. Ondanks die uitgave had Shell eind vorig jaar nog 24,4 miljard gulden in kas en met voortgaande winsten voor de boeg staat Shell voor de taak om de stroom geld te investeren. Vooral Amerika komt daarbij in aanmerking, omdat dit land de mo gelijkheden biedt om investerin gen op grote schaal te doen, aldus Van Wachem. Bij de stoelendans om oliemaatschappijen in de afge lopen tijd zijn schulden gemaakt en die zullen volgens Shell tot sa neringen zullen leiden. Shell, na Exxon (Esso) de groot se onderneming ter wereld, wacht daarbij rustig af en doet bijvoor beeld niet mee aan de jacht van speculanten op Phillips Petro leum. Van Wachem zei althans dat Shell 'niet erg veel belangstelling heeft voor wat er tot nu toe op de markt is gekomen'. Ook buiten Amerika heeft Shell een aantal grote investeringen op het oog, zoals het gasproject voor de kust van Noordwest-Australie. Shell verwacht dat het definitieve groene licht voor dit miljardenpro ject binnenkort zal worden gege ven. De investeringen en opspo ringskosten zullen het komende jaar met 15 procent stijgen naar 6,5 miljard pond. Vorig jaar namen de oliereserves toe ondanks de voor het derde achtereenvolgende jaar hogere eigen produktie van ruwe olie. In een aantal landen heeft Shell de oliereseves weten te ver hogen onder meer in Oman, Bru nei, Nigeria en Syrië. Tegenover de goede resultaten in opsporing en winning staat de voortdurende druk op de .resulta ten bij de verwerking, de raffinage. Dit zal erger worden doordat het Midden-Oosten zijn olieprodukten zelf geraffineerd en wel op de markt gaat brengen. Shell meent er echter gezien zijn moderne instal laties beter voor te staan dan de concurrenten in Europa. Het olie concern verwacht bovendien op nieuw een stijging van het totale energieverbruik (vooral aardgas). Ook het olieverbruik zal, in tegen stelling tot 1984, weer een (beschei den) groei vertonen. Keiler-dealers vindt u in de Gouden Gids

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9