Kamer eens met huisartsenbeleid Korting huursubsidie in '86 blijft mogelijk Van der Reijden gaat kabinet bewerken CDA: voor bejaarden geen 'medicij nenknaak' Vrijlating Menten wekt woede voormalig verzet Brinkman zet computer tijdelijk stil na inbraak Steunfraude in Westland fiSSaSfiggfiS*S5gSg3 tm&ëxM «Sjï VRIJDAG 15 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) probeert vandaag het kabinet over te halen om alsnog in te stemmen met zijn vestigingsbeleid voor huisartsen. De bewindsman is erg ontstemd over de weigering van ten minste twee VVD-ministers om hun handtekening te zetten onder een algemene maatregel van bestuur waarmee dat vestigingsbeleid moet worden geregeld. De meerderheid van de Tweede Kamer, waaron der PvdA en CDA, staat achter Van der Reijden. Dat bleek gistermiddag tijdens een interpellatiedebat dat was aange vraagd door mevrouw Muller-Van Ast (PvdA). Zij diende een motie in waarin er op wordt aangedrongen de bestuursmaatregel uit te vaardi gen en de ondertekening van het zogenoemde convenant met de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) zonder dralen uit te voeren. Het CDA steunt die motie. Van der Reijden hoopt dat hij het conve nant alsnog, eventueel al van avond, zal kunnen ondertekenen. De bezwaren van WD-ministers tegen het convenant, dat onder meer ook de afschaffing van de zo genoemde goodwill bij overne ming van praktijken regelt, heb ben vooral te maken met een be perking van het vrije beroep. Zij vinden dat huisartsen moeten wor den vrijgelaten bij hun vestigings beleid en dat de overheid zich er niet mee moet bemoeien. Dat werd gisteren nogmaalsonderstreept door WD-woordvoerder Dees. Werkloos Mevrouw Eshuis (CPN) hield Dees (WD) voor dat zonder vesti gingsbeleid, met afspraken over verkleining van praktijken, hon derden huisartsen werkloos zullen blijven. Van Dis (SGP) opperde dat het probleem voor de WD vooral is dat inkomens van gevestigde huisartsen erdoor zullen afnemen. „Vele varkens maken de spoeling dun", aldus Van Dis. Van der Reijden gaf drie moge lijkheden aan voor het verdere ver loop van de in het kabinet omstre den maatregel: - het kabinet volgt zijn voorstel vandaag 'voetstoots'; - zijn voorstel wordt in het kabi net in deze vorm van de hand ge wezen - dan zal de staatssecretaris niet alleen zijn argumenten nog maals „ernstig aan de orde stellen" maar ook voor zichzelf de zaak overwegen; - er blijkt behoefte aan nader zorgvuldig beraad en een besluit DEN HAAG (ANP) - De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat be jaarden moeten worden uitgezonderd van de eigen bijdrage van 2,50 gul den die patiënten per recept moeten opbrengen. Net als in Engeland zouden kinderen beneden de 16 jaar, vrouwen boven de 60 en mannen boven de 65 jaar van de eigen bijdrage moeten worden uitgezonderd. Dit zei mevrouw Comelissen namens de CDA- fractie gisteren tijdens overleg met staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) over de eigen bijdrage. Het PvdA-Kamerlid Muller-Vüth Ast zei dat haar fractie zonder meer tegen de 'medicijnenknaak' blijft. Zy bepleitte een versoepeling voor de genen die veel medicijnen gebruiken. Daarmee tekent zich een meerder heid in de Kamer af die de reikwijdte van de eigen-bijdrage-regeling wil beperken. WD-woordvoerder Dees maakte uit de cijfers van Van der Reijden over 1983 op dat de eigen bijdrage in elk geval effect heeft gehad. Bovendien zijn er geen onaanvaardbare inkomenseffecten, aldus Dees. CDA en PvdA verschilden daarover met de WD van mening. Me vrouw Cornelissen vroeg nadrukkelijk naar meer informatie over de in komenseffecten, terwijl mevrouw Muller vaststelde dat vooral degenen met de laagste inkomens worden getroffen. CDA en PvdA vinden ook dat Van der Reijden de effecten van de medicijnenknaak te rooskleurig voor stelt. De woordvoersters van beide fracties wezen daarbij op becijferin gen van andere instanties, die een veel kleinere teruggang in het medicij- nengebruik aangeven. Mevrouw Cornelissen en mevrouw Muller waar schuwden de staatssecretaris ervoor zich niet rijk te rekenen. Het overleg wordt volgende week donderdag voortgezet. Van der Reij* den, die daarvoor gisteren onvoldoende tijd had, zal dan antwoorden. Molukse folder door foutje in Indonesisch "ROTTERDAM (ANP) - Het minis terie van onderwijs heeft een infor matie-folder voor ouders van Mo lukse kinderen over onderwijs in de eigen taal vernietigd, omdat de tekst was gesteld in de officiële In donesische landstaal (Bahasa In donesia) en niet in het Moluks-Ma- leis, dat onder de Molukkers in Ne derland nog wordt gesproken. Dit heeft een woordvoerder van het departement gisteren bevestigd. Inmiddels is een nieuwe folder in het Moluks-Maleis rondgestuurd. De scholen en gemeenten is ver zocht de oude folders te vernieti gen. Volgens de woordvoerder van het departement is aan het vertaai- centrum dat is ingeschakeld op dracht gegeven tot een vertaling in het Moluks-Maleis, maar is dat door een fout misgegaan. Het de partement heeft daarna zelf geen controle meer uitgevoerd, mede omdat de ervaringen met het insti tuut altijd goed zijn geweest. Van uit Molukse kring is het departe ment op de voor Molukkers gevoe lige fout gewezen. De fout is des te opmerkelijker omdat de Molukse minderheid in Nederland de enige is die door de Nederlandse overheid wordt toe gestaan onderwijs in de eigen taal te volgen en niet in de officiële taal van het land van herkomst. Ar meense Christen-Turken en Koer den bijvoorbeeld kunnen niet in hun moedertaal worden onderwe zen, maar slechts in het Turks. DEN HAAG (ANP/GPD) - De 85- jarige oorlogsmisdadiger Pieter Menten wordt volgende week vrij dag voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van justitie gis teren desgevraagd meegedeeld. Menten zit vast in het peniten tiair ziekenhuis in Scheveningen. De rechtbank in Rotterdam ting van Menten. TASS sprak in de oordeelde hem in 1980 tot tien jaar verklaring van een heiligschen- gevangenisstraf wegens oorlogs- «"JfJ*S'"AJTZZ misdrijven en misdreven tegen de ïfertigste verjaardag nadert mensheid. De Hoge Raad bekrach- Eur°Pa s vrijmaking -*■> tigde het vonnis in 1981. De be kendmaking van de vervroegde vrijlating heeft in kringen van het voormalig verzet tot woedende reacties geleid. De Nationale Fede ratieve Raad van het Voormalig Verzet noemt de vrijlating van de 85-jarige kunsthandelaar uit Blari- cum 'emotioneel onaanvaardbaar'. "Voor oorlogsmisdadigers hoort een vervroegde invrijheidsstelling niet mogelijk te zijn", aldus voor zitter Minco van de Raad. wordt voor de tweede maal uitge steld. Van der Reijden ging niet in op de vraag van mevrouw Muller of hij zal aftreden indien het kabinet zijn beleid niet volgt. Wel zei hij dat hij de algemene maatregel van be stuur in het kabinet hardnekkig zal verdedigen. Lansink (CDA) deed een drin gend beroep op het kabinet de be stuursmaatregel over het vesti gingsbeleid 'spoedig' uit te bren gen. Zoons Margriet blijven lid van Koninklijk Huis DEN HAAG (GPD) - De rege- ringspartijen CDA en WD in de Tweede Kamer hebben er, zoals het er nu naar uitziet, geen bezwaar tegen dat de vier zonen van prinses Margiet en Pieter van Vollenhoven lid blijven van het Koninklijk Huis. Die situatie zou moeten voortduren tot kroonprins Willem- Alexander zijn moeder opvolgt. De regeringspartijen gaan akkoord met het gewijzigde wetsontwerp dat onder meer de positie van Mar- griets kinderen regelt. Dat blijkt uit het schriftelijk eindverslag over het wetsontwerp. Volgende maand komt het aan de orde in de Kamer. Een aparte wet waarin staat wie lid is van het Koninklijk Huis, en daarmee troongerechtigd, is vol gens de grondwet verplicht. Er wordt tegelijk mee aangegeven hoe het staat met de ministeriële verantwoordelijkheid voor gedra gingen van de leden van het Ko ninklijk Huis, waarbij het open baar belang in het geding is. De PvdA heeft geen laatste schriftelijke reactie op het wets ontwerp gegeven. Zij wil het aantal leden van het Koninklijk Huis waarvoor ministeriële verantwoor delijkheid geldt, zo beperkt moge lijk houden. D'66 vindt het com promis dat het kabinet heeft be dacht voor de kinderen van prinses Margriet een 'gewrongen construc tie'. Zes jaar geleden werd het oor spronkelijke wetsontwerp inge diend. "De slager wordt losgelaten". Met deze woorden reageerde van daag het officiële Sowjetpersbu- reau TASS op de komende vrijla- Ide fascis- tische plaag". Staatssecretaris van justitie Kor- te-Van Hemel heeft haar beslissing om Menten in vrijheid te stellen besproken met vertegenwoordi gers van de Raad van het Voorma lig Verzet. Zij hebben de staatsse cretaris laten weten dat de raad er grote waarde aan hecht dat het recht in een democratisch bestel zijn loop heeft. Volgens een verklaring van het ministerie, die gisteren werd uitge geven, is voorwaardelijke invrij heidsstelling geen gunst meer. Al leen aan gevangenen die zich tij dens hun detentie aan strafbare fei ten schuldig maken, kan een voor waardelijke invrijheidsstelling worden geweigerd. De proeftijd van Menten duurt vier jaar en drie maanden. De juridische raadsman van Menten, mr A. Oomen uit Den Haag, zei gisteren dat Justitie te gen alle geheime afspraken in een datum voor de vrijlating heeft ge noemd. Volgens Oomen was afge sproken dat het publiek in de waan zou worden gelaten dat Menten pas op 28 maart op vrije voeten kwam. Een woordvoerster van Justitie zei gisteren van geen afspraak te weten. Menten komt eerder vrij, omdat hij in 1979 een keer vier da gen heeft moeten wachten op de betekening van een bevel tot voor lopige hechtenis. Deze vier dagen had Justitie in het verleden ten on rechte niet meegeteld. Omdat 24 maart op een zondag valt krijgt Menten nog eens twee dagen ca deau. De wet schrijft voor dat hij op een werkdag moet worden vrij gelaten. Oomen weet nog niet precies waar Menten zich na zijn vrijlating gaat vestigen. Hij is op zoek naar een flat in Den Haag, maar het is ook mogelijk dat hij zich voorlopig in Blaricum vestigt. Alle verhalen dat het echtpaar Menten naar Ier land gaat zijn uit de lucht gegre pen, zo meent Oomen. Menten is van tafel en bed gescheiden van Het afgelopen jaar probeerde Mentens huidige advocaat mr A. Oomen overigens nog van Justitie gedaan te krijgen, dat ook het ar rest van de 506 dagen die zyn cliënt in 1948/49 heeft uitgezeten op zijn huidige straf in mindering zouden worden gebracht. Justitie verwierp deze redenering echter. Op 22 maart verdwijnt het dikste dossier uit de geschiedenis van de bijzondere rechtspraak in ons land definitief in de kast. Trambotsing: 27 gewonden ROTTERDAM (ANP) - Door een frontale botsing van twee trams op het Heemraadsplein in Rotterdam zijn gisteravond zevenentwintig mensen gewond geraakt, van wie drie ernstig, maar niet levensgevaarlijk. Het voorste deel van de trams werd geheel vernield. De oorzaak van het ongeluk is een foute wissel waardoor de trams in plaats van elkaar te passeren met elkaar in botsing kwamen. Twee mensen raakten bekneld en moesten met behulp van de brandweer worden be vrijd. De chauffeurs van de trams liepen respectievelijk een gebroken scheenbeen en lichte hoofdwonden op. Het tramver keer rond het Heemraadsplein is voor een groot deel van de avond gestremd geweest. Op de foto twee van de ge wonden aan wie snel hulp werd geboden. (foto anp> Het telefoonnummer is slechts een voorfase van de beveiliging van het systeem. De gebruiker moet daarna nog een gebruikersco de en een persoonlijk 'password' kenbaar maken. Volgens de minis ter kende de journalist zowel het telefoonnummer als de gebruikers- code. De journalist, met wie een openhartig gesprek heeft plaatsge- DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) heeft de compu ter van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne (RIVM) gesloten ter voorko ming van nieuwe inbraken in het systeem. Het gaat om een tijdelijke noodmaatregel, zo heeft de minis ter in een brief aan de Tweede Ka mer laten weten. Inmiddels wor- den maatregelen getroffen om het had, is door puur toeval aan het computersysteem beter te beveili- persoonlijk password gekomen, gen. Begin deze week slaagde een journalist erin binnen te dringen in het computerbestand van het RIVM, waarin onder meer per soonlijke gegevens van patiënten zijn opgeslagen. De journalist be schikte over een speciaal telefoon nummer waardoor hij tot het sys teem kon doordringen. Dat tele foonnummer is bij ongeveer vijftig foonnummer personen, medewerkers van stituut, bekend. De minister, die zegt het te be treuren dat een van de computer bestanden niet voldoende was be veiligd, heeft nu de telefonische bereikbaarheid van de computer laten afsluiten. Op korte termijn zal een zogenaamd terugroepsys- teem worden ingevoerd. Als van buitenaf het desbetreffende tele- wordt gekozen, vraagt de computer aan de opbel ler het telefoonnummer te melden waarmee de computer is benaderd. Onmiddellijk daarna wordt de ver binding verbroken. De computer controleert vervolgens het opgege ven nummer en belt dat - indien het klopt terug. Ook heeft de minister maatrege len genomen voor het gebruik van passwords door medewerkers van het instituut. DEN HAAG (ANP) - PvdA-frac- tieleider Den Uyl heeft gisteren het eerste exemplaar in ontvangst ge nomen van het boek 'Wat ik nog zeggen wilde', herinneringen van oud-minister Boersma (rechts). De ze kenschetst zichzelf in zijn boek als een nuchtere jongen die zowel in de politiek als in het bedrijfsle ven tamelijk pragmatisch zijn op vattingen over de samenleving in de praktijk wilde realiseren. Boers ma is nu directeur gemeentereini ging in Amsterdam. ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam is een om vangrijke fraude-affaire in het Westland op het spoor, waarbij zo'n hon derd uitkeringstrekkers zyn betrokken. Volgens officier van justitie, mr. R.A.F. Gerding bemiddelde een koppelbaasechtpaar uit Maassluis by het uitzenden van uitkeringstrekkers naar tuinbouwveilingen in het West land, waar inpakwerkzaamheden werden verricht In totaal werden zes arrestaties verricht. Het echtpaar is afgelopen maandag door de Maasslui- se politie aangehouden. Volgens Gerding is de staat door de steunfraude voor miljoenen guldens benadeeld. Het uitgebreide onderzoek, waar enkele maanden geleden mee werd begonnen, wordt uitgevoerd door een speciaal opsporingsteam, bestaan de uit de politie in Maassluis en medewerkers van het GAK en de Loon- MT A md\ dus de zegsman van Shell. De situatie liet zich aanvankelijk ernstig aanzien omdat in het ge bouw waar het gas ontsnapte con centraties vinylchloride werden gemeten die bijna honderd keer boven de veilige marge uitkwa- vernielingen zou hij de jongens op men. Volgens Rijnmond is er geen Jongens bekennen vernieling graven ~rMaaSSlUlS' SCWedam 6n Vlaardlngen' Hy Oefenvergunning motorrijexamen verdwijnt 1 juli DEN HAAG (ANP) - Het motor- rijexamen wordt - waarschijnlijk al per 1 juli - gewijzigd. Een van de belangrijkste wijzigingen is dat de zogenoemde oefenvergunning ver valt. In afwachting van het rijbe wijs mochten aspirant-motorrij ders tot nu toe met zo'n vergun ning in een begrensd gebied oefe nen. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat vanochtend meegedeeld. Nieuw is ook dat de examinan dus een aantal „acrobatische" proeven moet doen, waaruit de be hendigheid in de omgang met de motor moet blyken. Slaagt de kan didaat daarin de eerste keer niet, dan mag hij dat direct overdoen. Tot nu werd het examen steeds binnen de bebouwde kom afgeno men. Ook dat verandert volgens de nieuwe regels. Een gedeelte van het examen wordt buiten de be bouwde kom afgelegd zodat de vaardigheid van de kandidaat ook bij hoge snelheden kan worden be keken, aldus het ministerie. Er kan examen worden afgelegd op een motor (of bijvoorbeeld scooter) met een automatische ver snellingsbak. Slaagt men daarvoor dan verkrijgt men de aantekening „automaat". Pseudo-arts in cel AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren een 37-jarige man uit Zaandam ver oordeeld tot acht maanden gevan genisstraf en voorwaardelijke tbr. De man had zich uitgegeven als pseudo-arts en vervolgens ontuch tige handelingen gepleegd met minderjarige vrouwen en de eer baarheid van volwassen vrouwen geschonden. Het vonnis van de rechtbank was conform de eis. De man bekende vanaf begin 1983 tot oktober 1984 ontucht te hebben gepleegd met ongeveer twintig vrouwen en meisjes. Hij won hun vertrouwen door zich uit te geven als schoolarts of contro learts van het Academisch Me disch Centrum (AMC) in de hoofd stad. Gifgas ontsnapt bij Shell door computerstoring ROTTERDAM (ANP) - Vermoede lijk als gevolg van een computer storing is gistermiddag op het Shell-complex in Pernis een nog onbekende, maar waarschijnlijk kleine, hoeveelheid giftig vinylch- loride-gas ontsnapt. Volgens woordvoerders van Shell en van het Openbaar Lichaam Rijnmond zijn er geen slachtoffers. De gas- Brokx houdt vast aan de afschaf fing van de overgangsmaatregel De staatssecretaris is niet bereid voor de huursubsidie, die hij ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Staatssecre- stiger uitpakken dan taris Brokx (volkshuisvesting) wacht. (foto ANP) sluit voor volgend jaar bezuinigin- gen op de individuele huursubsi- om de meeijarige echte minima ge week in^de Eerste Kamer aan- die niet uit. De regeringspartijen CDA en WD dringen wel aan op een terughoudend beleid. Maar ze gisteren tijdens het jaarlijk- kondigde. De regeling is vorig jaar juli ingesteld als overbrugging die toen in een huis met huursubsidie dit jaar malige huurtoeslag te geven. In 1983 en 1984 hebben ze die wel ge- had, maar volgens Brokx is dat dit woonden met een huur tot 735 gul- huurdebat in de Tweede Kamer jaar niet nodig, omdat hun inko- den per maand. De huursubsidie- niet bereid om een motie van de PvdA'er De Pree, die bezuinigin- dan vorige jaren. De Kamer zal op korte termijn te hebben vernield op een roomskatholiek kerkhof in Nijme gen. De jongens waren tot de graf schennis aangezet door een 23-jari- ge Nijmegenaar die daarmee de op zichter van de begraafplaats dwars wilde zitten. Als beloning voor de frites trakteren, aldus gisteren woordvoerder van de Nijmeegse politie. De schade aan de grafstenen en aan grafmonumenten op de be graafplaats loopt volgens de politie in de vele tienduizenden guldens. Verscheidene graven zijn onher stelbaar vernield. De 23-jarige Nij megenaar ontkent overigens de vernielingen te hebben uitgelokt. sprake geweest van gevaar voor woonbuurten. Het openbaar, li chaam is onmiddellijk na het op treden van de storing door Shell gewaarschuwd, aldus een zegsman van Rijnmond. De gealarmeerde Rotterdamse politie heeft voor alle zekerheid enige tijd de wegen in de omgeving van het raffinaderij-complex afge zet totdat de gaswolk was opgelost. ADVERTENTIE gen op de huursubsidie voor vol gend jaar verwierp, te steunen. Mi- vergelijking met de huren grens werd verlaagd naar 650 gul- zich gunstiger heeft ontwikkeld den, maar de Kamer vroeg Brokx nister Ruding (financiën) wil 100 overleg voeren met Brokx miljoen gulden op deze volkshuis- nister Brinkman (welzijn volksge- vestingspost snoeien. Staatsecreta- zondheid en cultuur) over de vraag ris Brokx heeft al eerder laten we- hoe bejaarden financieel tegemoet ten dat volgens hem niet verder ge- kunnen worden gekomen nu per 1 tornd mag worden aan de huursub- juli een aantal servicekosten ver- •sidie. vallen die tot nog toe werden ver goed via de huursubsidie. De ver- Dit jaar zal ongeveer 180 miljoen andering van de regeling zal gevol- gulden minder aan huursubsidie gen hebben voor zelfstandig wo- worden uitgegeven dan was ge- nende bejaarden die gebruik ma- schat. Brokx verwacht dat dit be- ken van bijzondere voorzieningen drag in 1989 zal zyn opgelopen tot zoals een alarmsysteem of een re- een miljard gulden. Veertig pro- creatiezaal. De Kamer vreest dat cent van deze extra besparingen het bedrag van 55 mihoen gulden zijn volgens hem het gevolg van de dat het kabinet wil uittrekken om bezuinigingsmaatregelen die vorig de bejaarden te ontzien, niet vol- jaar zijn genomen en die veel gun- doende is. uitzondering te maken voor mensen die na die datum werkloos werden en daardoor in inkomen achteruit zouden gaan. WD'er De Beer vroeg Brokx woensdag in een motie om de over gangsregeling tot 1987 te handha ven. De staatssecretaris wilde dat liever niet, aangezien dat per jaar 14 miljoen gulden kost. Ook een voorstel van CDA'er Wolters om de aanvangshuren van nieuwbouw- flats dit jaar niet met 0,25 procent maar met 0,15 procent te verhogen, wees hij af. De maatregel zou overi gens maar voor een beperkte groep van zo'n 15.000 huurders effecten hebben. Voor hen zou het onge veer 11 gulden minder huur per maand betekenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5