Steiger houdt dak van Waalse kerk nog op zijn plaats Verhuizing AZL begint in november Instortingsgevaar was groot. Kooplust nog niet groot op Bovag-occasionshow Ifo/iMAmïck'IM rnMwtefUoAUfr vneMbot $Ah/0. VRIJDAG 15 MAART 1985 LEIDEN LEIDEN - De verhuizing naar de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden kan, als alles volgens plan blijft verlopen, begin nen op 25 november. Met het mi nisterie van onderwijs en weten schappen is overeenstemming be reikt over alle kosten die voor de verhuizing moeten worden ge maakt. Met de kale verhuizing al leen al zijn miljoenen gemoeid. AZL-voorlichter P. van Dam meldt dat alles nu rond is. "Het draaiboek kan worden gemaakt". Het is de bedoeling dat in de perio de van 25 november tot 20 decem ber eerst het meubilair en alle ap paratuur worden overgebracht en geïnstalleerd. Dan zullen enkele dagen van proefdraaien volgen. "Pas aan het eind van die periode gaan de patiënten en het personeel over", aldus Van Dam. Het ministerie heeft volgens het AZL ook een informele toezegging gedaan over de verdere financie ring van de volgende fasen. Dit be tekent dat het AZL zonder opont houd kan verder bouwen. In 1992 staat er dan een heel nieuw zieken huis. Daarmee zou vier jaar zijn ge wonnen op de oorspronkelijke da tum. Overvallers veroordeeld DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft drie Leidenaars vanmorgen veroordeeld tot gevan genisstraffen van 21 en 15 maan den voor drie gewapende overval len die zij in november vorig jaar in Leiden hebben gepleegd. De cel straffen van 21 maanden zijn voor de eigenlijke daders, 20 en 25 jaar oud, de 21-jarige chauffeur komt er met 15 maanden celstraf af. Ook zijn van de overvallers twee perso nenauto's die bij de overvallén zijn gebruikt verbeurd verklaard. De officier van justitie had twee we ken geleden dezelfde straffen geëist. De overvallen hadden plaats op een pompbediende die een geld- cassette naar een bankfiliaal aan de Papiermolen bracht, op een filiaal houder van een supermarkt aan de Kopermolen en op een 62-jarige pompbediende die vlak bij zijn wo ning aan de Goejestraat op zijn fiets was overvallen. In totaal werd zo'n 14.000 gulden buitgemaakt. Geslaagd LEIDEN In het Academisch Zie kenhuis Leiden zijn de volgende kandi-. daten geslaagd voor het diploma A-ver pleegkundige: Mw. I. Adriaans, dhr. F. T. M. van Dam, mw. S. van Goch, mw. K. den Hol lander, mw. E. C. Hoogendoorn, mw. S.J. Hoogeveen, mw. M. Hüner-Boe- lens, dhr. J. T. van Kesteren, mw. A. A. Koelewijn, mw. M. L. de Koster, mw. J. M. van Oostende, mw. M. J. Oosterwyk, dhr. F. D. J. Overpelt, mw. M.P. Pieter- se, mw. J. Roos, mw. I. C. P. van Rossen, mw. M. T. van Rossum-van den Berg, dhr. P. A. Schouten, mw: J. S. Tiggelman, mw. D. M. P. de Vriend, dhr. H. J. de Waard. LEIDEN - Het dak van de Waalse kerk aan de Breestraat in Leiden is in de loop der jaren zo slecht geworden dat er acuut gevaar voor instorten heeft bestaan. Dit is aan het licht gekomen tijdens de restauratie van deze kerk en de naast gelegen 'kosterswoning, die op dit moment in volle gang is. Architect CM. Verboom wijst op de loze binnenmuur in de Waalse kerk. Deze r De balken waarop het dak steunt, bleken ernstig te zijn aangetast door houtworm en zwammen. Daardoor kon het dak nauwelijks meer steunen op de draagmuren. In feite bleef het op zijn plaats doordat het nog hing in de overige draagconstructies in de kerk. Met een na het begin van de restauratie is in de Waalse kerk een steiger neergezet die het dak moet dragen. Opmerkelijk is dat, voordat de werkzaamheden begonnen, er wei nig aan de hand leek te zijn met de steunbalken. Ze zagen er solide uit. Bij nadere inspectie bleek echter dat de balken waren overtimmerd met houten platen. Na verwijde ring van die platen kwam pas aan het licht hoe slecht de constructie was geworden. De balken, die een doorsnede hebben van ongeveer een halve meter, zullen allemaal worden ver vangen. De overige delen van de kap zijn niet of minder ernstig aan getast. Dit hout wordt, waar nodig, gerepareerd en behandeld tegen houtworm. door Wim Wegman Hagel ADVERTENTIE JUBILEUM *N ADVERTENTIESPEL Doel u ook mee met hel JUBILEUM ADVERTENTIESPEL Nee? Dan mist u een kans op één van de vele jubileum- prijzen! In de krant van maandag 11 maarl staan de spelregels maar u kunt natuurlijk ook het Leidsch Dagblad even bellen voor informatie: 071-144941. toestel 134 (Paul Beerenfenger). De Waalse kerk, tussen de Stads gehoorzaal en de kosterswoning. Peetoom - dat de plannen voor de restauratie heeft gemaakt klimt de steiger op en loopt naar een van de steunbalken. Hij wijst een rotte plek aan. Het hout ziet eruit alsof iemand er met hagel op heeft ge schoten: in het gehavende opper vlak zitten ontelbare kleine gaatjes. Verboon port met zijn duimstok in het verrotte hout en verkruimelt het moeiteloos. "Houtworm", zegt hij. "Eigenlijk is dat nog niet eens het ergste. Hout dat door hout worm is aangetast behoudt nog een beetje zijn oorspronkelijke structuur. Ernstiger wordt het als het wordt aangevreten door zwam men. Dan vermolmt het binnen korte tijd volledig". Elders zijn de sporen te vinden van een in het verleden uitgevoer de reparatie. Een van de delen van een^ steunbalk is verdwenen en ver vangen door een stalen bint. "Dat is nouook weer niet de meest idea le oplossing", vindt Verboon. Lappendeken De renovatie van de Waalse kerk die ongeveer twee miljoen gul den kost omvat nog meer dan al leen de vervanging van de draag- balken. Zo wordt onder meer de natuurstenen gevel opgeknapt en opnieuw verankerd. De ijzeren muurankers zijn in de loop der ja ren gaan roesten. Daardoor zijn ze uitgezet en hebben ze de natuur stenen platen kapotgedrukt of naar voren geduwd. Tijdens de grondige opknap beurt wordt eveneens het metsel werk en het pleisterwerk hersteld. In de kerk wordt bovendien een 'loze' binnenmuur gesloopt. Deze muur is in het verleden voor de oorspronkelijke binnenmuur ge plaatst. Deze later gebouwde muur heeft weinig nut omdat hij bijvoor beeld te zwak is om de dakcon structie te dragen. Bij het slopen van de 'loze' muur is trouwens een ware 'lappende ken' van dichtgemetselde nissen, kasten, deuren en ramen te voor schijn gekomen. Deze worden alle maal opengebroken om vervolgens weer te worden dichtgemetseld. "We hebben gemerkt dat collega's tijdens opknapbeurten in het verleden nogal eens slordig en on zorgvuldig te werk zijn gegaan", zegt Verboon. "Ze gooiden bijvoor beeld afvalhout in de kasten en achter de dichtgemetselde deuren en ramen. Die rommel moeten we weghalen, anders lukt het ons niet om de zwammen en de houtworm goed te bestrijden. Ook het afval hout is aangetast, waardoor hout worm en zwammen terug blijven komen", aldus Verboon. Geschiedvervalsing Hoewel er enkele zaken zijn te ruggevonden die stammen uit de begintijd van de kerk, wordt het gebouw niet teruggebracht in zijn 'oorspronkelijke' staat. Verboon: "Een paar jaar geleden gebeurde het nog wel dat tijdens restauraties wijzigingen uit latere eeuwen wer den weggesloopt. Zelf ben ik daar niet zo'n voorstander van. Ook de latere toevoegingen maken deel uit van de geschiedkundige waarde van de kerk. Bovendien is het veel goedkoper als we ze laten zitten". Dat wil overigens niet zeggen dat het verleden van de kerk helemaal wordt weggemoffeld. De plaatsen van de' ramen die tijdens het slo pen van de binnenmuur tevoor schijn zijn gekomen, worden met dunne lijnen in het pleisterwerk aangegeven. "Het openbreken en herstellen van de dichtgemetselde ramen had trouwens geen enkele zin omdat ze alleen maar zicht zou den bieden op de - pal tegen de Waalse kerk gebouwde Stadsge hoorzaal". Onder de vloer van kosterswo ning naast de Waalse kerk zijn tij dens de restauratie menselijke overblijfselen gevonden. Boven dien werd in de tuin van de kerk een zogenoemde knekelput ont dekt. De beenderen zijn verzameld en opnieuw begraven in de knekel put. Marekerk Een andere Leidse kerk die op dit moment in de steigers staat, is De Marekerk in de steigers. Scheuren in de r gevel wordt opgeknapt. de Marekerk aan de Lange Mare. Eigenlijk is hier geen sprake van een 'echte' restauratie, maar meer van een grote onderhoudsbeurt. Het werk spitst zich voornamelijk toe op het herstellen van grote scheuren die zijn. ontstaan in de muren van deze kerk en het op knappen van de zandstenen gevel. De scheuren in de acht muren van de Marekerk zijn ontstaaru door de druk van de grote koepar op deze kerk. Verboon (Van der Sterre/Peetoom heeft ook het res tauratieplan voor deze kerk ge maakt): "De muren zijn als het wa re iets naar buiten gedrukt. Nu is daar in het verleden al iets tegen gedaan. Een aantal jaren geleden is de koepel van de kerk gehaald en is er een grote betonnen ring onder gelegd. Destijds is echter niets ge daan aan de al ontstane scheuren". Door een dun gaas op de muren te bevestigen en daarover een nieu we pleisterlaag aan te brengen, worden de scheuren nu wegge werkt. "Als de scheur blijft 'door werken', wordt de grootste span ning opgevangen door het gaas. Op die manier kan de kerk er voorlo pig weer twintig tot dertig jaar te gen", aldus Verboon. Zoals gezegd krijgt ook de zand stenen versiering aan de buiten kant van de2e kerk een opknap beurt. Overigens verkeert het zandsteen nog in een redelijke staat. "Er zijn hier en daar wat stukken verweerd. En of er ook schade is door zure regen? Ach, dat valt wel mee", vindt Verboon. Hij vertelt nog dat enige bouw vakkers tijdens het afschrappen van oude pleisterlagen verbaasd opkeken toen opeens schilderin gen te voorschijn kwamen. Een 'echte' kunsthistorische ontdek king bleek het niet te zijn. De be schilderingen zijn tijdens een vori ge restauratie aangebracht door enige collega's van hen. Wanneer dat is gebeurd, is volgens Verboon niet meer te achterhalen. Voordat de schilderingen opnieuw werden bedekt met een pleisterlaag, zijn er foto's van genomen. Overigens zijn ze intact gelaten. "Misschien wil een toekomstige kunsthistoricus ze nog eens onderzoeken, je weet maar nooit", zegt Verboon la chend. LEIDEN - De voorjaarseditie van de inmiddels traditioneel gewor den Bovag-occasionshow had gis teravond in de Leidse Groenoord- hallen geen overweldigende start. Zeker, er was genoeg aanbod. Zo'n 200 glanzend opgepoetste au to's in alle mogelijke prijsklassen. Tot dik vijftig mille toe. En er was ook flink wat belangstelling van de kant van het publiek. Maar de kooplust was op deze eerste avond niet bijster groot. Het in geel en wit gestoken Blij-dat-ik- rij-meisje was om even negen uur nog maar tien keer in het geweer geroepen. En haar was de taak toe bedeeld de eigenaars van nieuw gekochte auto's in de bloemetjes té zetten. Die matige aanloop kon het opti misme van de deelnemers echter niet temperen. Meer dan tien jaar ervaring met deze beurs heeft ge leerd dan men geen staat kan ma ken op het resultaat van de eerste avond. De consument is mondiger en kritischer geworden, hij wikt en weegt wat langer. De hoop is dus gevestigd op vanavond (tot tien uur) en morgen (van tien tot vijf uur). De bezetting van zo'n show wis selt nogal eens. Sommige deelne mers verdwijnen na een aantal ke ren, andere nemen hun plaatsen in. Maar de Leiderdorpse groep be drijven, die vorig jaar als 'Autobou levard' voor de eerste maal als een heid voor het voetlicht trad, heeft ditmaal weer de krachten gebun deld. Gezamenlijke inspanning schijnt te lonen in deze voor de ga rages verre van gemakkelijke ty- den. Informatie over Mostertcomplex LEIDEN - Omwonenden van het Mostertgebouwen tussen de Uiter stegracht en Middelstegracht krij gen volgende week donderdag de gelegenheid om hun zegje te doen over de verbouwing van dit com plex. In het buurthuis De Pancrat organiseert de gemeente dan een informatieavond over de plannen. In het Mostertcomplex worden een bedrijfsverzamelgebouw en een buurthuis ondergebracht. Donderdagavond 21 maart zijn ver tegenwoordigers van de gemeente en het buurtcomité aanwezig om in te gaan op vragen en suggesties van de omwonenden over de ver bouwing. De informatieavond be gint om 20.30 uur. The Family (1) Ze zijn met z'n achten. Hebben bijna allemaal dezelfde achter naam, op Overdijk en Slijkhuis na, maar die horen ook op de een of andere manier bij de familie. Sommigen hebben trouwens zelfs de voornaam gemeen. Pra ten door elkaar heen, maar dat doen ze meestal. Wat ze nog meer gemeen hebben is dat ze samen op vakantie gaan en meestal schor of ziek weer terugkomen. De verslaggever op bezoek bij de woordvoerders van de familie Keijzer. Omdat het onmogelijk is gebleken de aanwezige leden van de clan uit elkaar te houden, doen we maar net alsof er in die huiskamer aan de Voorstraat één persoon zat: Keijzer. Vijfendertig jaar geleden, vijf jaar na de oorlog dus, werd hun familiereisvereniging 'Onder Ons' opgericht. Een paar van de oudere leden weten nog wel hoe het idee ontstond. Het was op een zondagmiddag. Ze zaten bij elkaar en opeens moet iemand hebben gezegd: waarom gaan we eigenlijk niet eens met z'n allen een dagje uit? Besloten werd dat iedereen een kwartje zou geven voor dat dagje uit. Dat geld werd door één van de leden van de familie opge haald. Op de fiets. Moest-ie.al die huizen langs. Heel karwei, want er waren wel veertig familiele den die meewilden. Het duurde nog anderhalf jaar eer het zover Keijzer: "En toen gingen we naar een soort restaurant in de buurt van Vinkeveen. Tegen woordig is het een pretpark, het is geloof ik eigendom van Bolti- ni. We waren daar met z'n veerti gen en we vonden allemaal ge lijk: dit moet herhaald worden". The Family (2) Een kwartje contributie bleek na verloop van tijd toch te weinig te zijn. Het werden er twee. Drie, na verloop van tijd. Maar toen bleef de familie dan ook al langer dan één dag weg. Keijzer: "De eerste keer dat we een nacht overble ven was in Vaals, als ik het me goed herinner". Limburg, daar zijn ze vaker ge weest. En het is niet ondenkbaar dat veel Limburgers de rillingen over de rug lopen als ze de naam Keijzer horen. Niet dat ze een spoor van verwoestingen achter laten. Ze zijn geen Hunnen uit de twintigste eeuw, welnee, maar ze laten wel weten dat ze er zijn. Keijzer: "Soms reageren men sen heel leuk als we met die hele meute komen aanzeilen. Zoals die keer in Valkenburg. Nee, wacht...het was in de buurt van Valkenburg. Daar gingen we naar een boer toe. Wat een kinde ren had die man trouwens. Wel 47 als je het mij vraagt. In elk ge val was die boer niet te beroerd om ons z'n knol ter beschikking te stellen, zodat we konden ringsteken". "Natuurlijk bleef bijna nie mand op dat paard zitten, maar dat was ook juist het leuke. Een jaar daarop hadden we géén paard, toen hebben we maar ge bruik gemaakt van stepjes voor het ringsteken. En we hebben ook wel eens een fiets gedemon teerd. Weet je^vel, dat je dus de stang vervangt door een groot stuk hout. Dan krijg je als het ware een lange fiets. Daarmee hebben we op de hei gereden". The Family (3) Wat zullen toevallige voorbijgan gers gedacht hebben; een stel gekken? Keijzer: "Ongetwijfeld. We hebben sowieso de indruk dat we overal maar één keer mogen komen. Onzin natuurlijk, maar je weet maar nooit, dus gaan we meestal overal maar één keer naar toe met z'n allen". - Reisvereniging Onder Ons, oftewel de familie Keijze' wen gek zijn". "Het gaat altijd goed, omdat we allemaal Hun tochtjes vallen nooit in het water, zelfs niet als het re gent. Keijzer: "Nee, we zijn niet voor één gat te vangen. Vorig jaar waren we dus weer in Lim burg, begon het opeens te stor tregenen. Daar zat je dan. Toen zijn we met z'n allen zo'n restau rantje in Roermond binnen ge gaan. Nou, die man dacht ook: wat zullen we nou krijgen. Op een gegeven ogenblik zei hij...". Imiteert een Limburger: "Heren, het spijt me, maar ik kan geen koffie meer schenken. Ik heb maar zestien tassen". Ze organiseren altijd zelf hun spelletjes. "Blaasvoetbal tussen de koeienflatsen bijvoorbeeld. Of we houden een gemaskerd bal. En dat gebeurt dan zeer se rieus hoor". Volgt het verhaal over het fa milielid dat gips om zijn been deed. Leek hem leuk voor het ge maskerd bal. Laat hij nou verge ten om verband aan te brengen. "Geschreeuwd van de pijn heeft hij toen dat gips er weer af moest. Dat gips zat echt aan z'n haartjes vast". Ze hebben trouwens ook een eigen brandwacht bij zich. Altijd gehad. De huidige is een beetje getikt, als we de woordvoerders mogen geloven. "Die heeft de ei genschap dat-ie alle deuren erui- thaalt. Had je een gang met ze ventien deuren, had-ie ze er alle zeventien uitgehaald. Merkwaar dig heerschap, bepaald gekker dan de rest". The Family (4) Dit jaar gaan ze drie dagen naar Ootmarsum. Waarschijnlijk gaat er ook een muziekband mee, want je bestaat natuurlijk niet voor niets vijfendertig jaar. Keij zer, ironisch: "Het zal toch niet waar zijn, een bandje? Denk jé rust te krijgen, en wat gebeurt er: herrie aan je hoofd". Gaan alle familieleden mee? Keijzer: "Nee, sommigen niet, maar de meesten wel. Kijk, het is bij ons zo dat het makkelijker is om een nieuw lid te krijgen dan dat iemand eruitgaat. De leden - we hebben er op dit vijfenveertig - verlaten de club meestal pas als ze dood gaan". Honderdnegentig gulden beta len ze tegenwoordig om mee te mogen. "Dat is de enige afspraak die we hebben. Ja kijk, ooit heb ben we ons eens druk gemaakt over wetten...of hoe heet dat ook alweer, wat een vereniging heeft- ?...ja precies, reglementen. We hebben eens een keer gezegd: jongens, moeten we geen regle menten hebben? Maar daar zijn we niet uitgekomen en dus ook maar weer mee opgehouden". Het blijft verbazingwekkend, een familie die een eigen reisver eniging heeft. Hoe'komt het dat ze zo goed met elkaar kunnen op schieten, of is dat maar schiin? Keijzer: "Ja, kijk eens...tijdens die dagen gaat het altijd goed omdat we allemaal even gek zijn. Voorbijgangers zullen wel eens denken: tsjonge, wat heeft dat stel ruzie met elkaar zeg. Die in druk krijgen ze dan hè. Maar zo is het niet: we staan dan gewoon plezier te maken".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3