Kinderen voorlopig weer terug naar Lusthoflaanschool Man mag niet meer bij Cortona komen Ouders geven bestuur paar dagen tijd Politie wil beloning voor tips geven in moordzaak Fietser (13) zwaar gewond Nieuwe entree naar Groenoordhallen maandag in gebruik 'Kans Leiden op geld uit Europees fonds' Vrije School vraagt om vervangende huisvesting GOLF GTS. MACHTIG MOOI! DONDERDAG 14 MAART 1985 LEIDEN LEIDEN - De 165 leerlingen van de Lusthoflaanschool zijn vanmorgen weer naar school gegaan. De ouders geven het bestuur tot het weekeinde de tijd om de problemen op de school op te lossen. "Wordt er niets ondernomen dan zullen wij maandag opnieuw met de ouders gaan bekijkën wat we moeten doen", aldus de oudercommissie. LEIDEN - De Leidse politie wil een beloning uitloven voor degene die aanwijzingen kan verschaffen, die leiden tot de aanhouding van de moordenaar die vorig jaar de studentenpastor Ben Juffermans in diens woning aan de De Sitter- laan heeft doodgeschoten. De on geveer 75 tips die de politie heeft gekregen, onder meer ook naar aanleiding van een uitzending van het televisieprogramma 'Opspo ring verzocht', hebben niet tot con crete resultaten geleid. Volgens de politie is bij de hoofdofficier van justitie het ver zoek ingediend om een beloning uit te loven. Het gaat dan om een bedrag van maximaal 10.000 gul den. Het wachten is op het ant- de Lusthoflaanschool werden gisteren in buurthuis 't Spoortje opgevangen. Ze had- woord van de hoofdofficier op dit Sommige leerlingen den door de actie van de ouders een onverwachte vrije dag. De ouders van de Lusthoflaan school hebben gisteren hun kinde ren thuisgehouden, omdat er grote spanningen zijn ontstaan over een onderwijzeres die volgens hen niet functioneert. Door al die moeilijk heden zitten vier van de zes leer krachten overspannen thuis en krijgen de leerlingen steeds met andere invallers te maken. De' strijdbare ouders willen snel een oplossing. "Dit duurt nu al een jaar en het Protestants-Christelijk Schoolbestuur neemt maar geen maatregelen. Wij pikken dit niet langer. We willen weer die fijne school en goed onderwijs". De rijksinspecteur van het kleu ter- en lager onderwijs, mevrouw N. Van Doorn, laat via haar mede werkster weten dat ze vanmorgen een gesprek zou hebben met een aantal bestuursleden. Verder wil ze geen enkel commentaar geven. Greet Christiaans, lid van de ou dercommissie, begrijpt die ge heimzinnigheid allemaal niet zo goed. "Waarom spelen ze geen open kaart tegen ons?" Ze is nog woedend over de manier waarop ze gisteravond door een bestuurslid via de telefoon te woord is gestaan. "Ik kreeg te horen dat we schrifte lijk op de hoogte zouden worden gesteld. Waar blijf je dan? We doen dit niet voor ons plezier". Discriminatie De onderwijzeres Essed waarom alles draait is afgelopen vrijdag overspannen naar huis gegaan. Volgens haar berusten de beschul digingen van de ouders op discri minatie. "Ik ben een kleurling en ik kon overal aan merken dat ze me daarom weg wilden hebben. Ik heb de eerste tijd gedaan alsof ik niets merkte, maar het werd steeds er ger. De ouders en het team hebben elkaar gewoon opgestookt. Na tuurlijk zijn er bepaalde dingen ge beurd die niet door de beugel kon den, maar dat kwam gewoon om dat ik mij moest verdedigen". "Ik ben nu tien jaar onderwijzers en op de Prinses Marijkeschool aan de Pasteurstraat heb ik nooit problemen gehad. Ook niet met de leerlingen. Toen ik naar de Lust hoflaanschool ging, omdat de Ma rijkeschool werd opgeheven, is alle narigheid begonnen. Ik weet echt niet hoe dit allemaal moet aflo pen". De ouders zijn verbijsterd. "Daar waren we al bang voor. Nee, daar gaat het helemaal niet om". Ook het onderwij steam heeft in een ver klaring gezegd dat de moeilijkhe den daar helemaal niets mee te ma ken hebben. "Kijk", zegt ouder Toon Krom hout, "op deze school zitten heel veel buitenlandse kinderen. We hebben een aantal dagen een Turk se leerkracht. Dan zouden die daar toch ook iets van moeten merken. In geen enkel gesprek, in geen en kele ruzie is zelfs de huidskleur van mevrouw Essed ter sprake ge weest. Het gaat zuiver en alleen over haar functioneren in het on- derwijsteam". Ouder Truus Molenaar vult nog aan: "In alle persoonlijke gesprek ken, vorige week nog, hebben we haar dit ook laten weten. Ik vind dit heel erg". Onjuist Hoewel het Protestants-Christe- lijk Schoolbestuur in een vanmor gen verspreid persbericht laat we ten dat er feitelijke onjuistheden in het bericht in deze krant van giste ren zijn geslopen, wil men niet aan geven welke onjuistheden dat zijn. Na enig aandringen verklaart be stuurslid Ragut dat ze zijn overval len door de actie van de ouders. "We waren nog in gesprek en dan doen ze dit. Wij kunnen niet zo maar iemand aan de kant zetten. Wy hebben te maken met een rechtspositie. En voor een eventue le overplaatsing naar eer school heb je instemming de partijen nodig". verzoek. onderzoek naar de moord op - Juffermans wordt bemoeilijkt GESTOLEN - Onbekenden heb- door het feit dat de vermoedelijke ben uit het gebouw van de voorma- dader moet worden gezocht onder lige Zeevaartschool aan het Noord- Marokkanen. "Een gesloten we einde zeventien versierde, vlinder- reldje", aldus politievoorlichter vormige muurankers gestolen. De Graveland. Tevens verloopt het waarde van deze vlinderankers be- verkrijgen van informatie uit ho- draagt ongeveer 2000 gulden. Het mofiele kringen, waarin Juffer- gebouw wordt momenteel geres- mans ook verkeerde, volgens de taureerd. politie nogal stroef. LEIDEN Een 13-jarige Leidse fietser is gisterochtend met een zware hersenschudding en een gebroken arm en sleutelbeen in het ziekenhuis beland, nadat hij onder een auto was gekomen. Dat gebeurde op de Ko- ninginnelaan, waar de jongen zonder voldoende op te letten de rijbaan wilde oversteken. Een 34-jarige Leidse automobilist kon de fietser, die ter hoogte van de andere Seringenlaan de weg op reed# niet meer ontwijken. Buiten bewustzijn is an bei- de jongen naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Hy is ongeveer anderhalf uur buiten kennis gebleven. LEIDEN - De nieuwe toegang tot de Groenoordhallen aan de Gooi meerlaan wordt met ingang van maandag in gebruik genomen. Te gelijk wordt de bestaande entree aan de Willem de Zwijgerlaan voorgoed gesloten. Alleen voetgan gers kunnen daar op drukke dagen in de toekomst nog gebruik van maken. Het was al veel eerder de bedoe ling de nieuwe toegang aan de Gooimeerlaan definitief te gaan ge bruiken. In november vorig jaar bleek op het laatste moment dat er kabels onder de grond lopen, die door het vele zware verkeer dat de Groenoordhallen aandoet (met na me veewagens) vernield zouden kunnen worden. De kabels moes ten worden verlegd.- Dat is nu ge beurd. Ook is tussentijds besloten de toegang te verbreden, omdat bij de oorspronkelijke opzet twee vee wagens elkaar maar ternauwer nood konden passeren. De nieuwe entree werd destijds nodig geacht om de drukte op de Willem de Zwijgerlaan te vermin deren. Vooral bij drukbezochte evenementen in de Groenoordhal len ontstonden er nogal eens files op deze doorgaande route. Deze worden nu dus gedeeltelijk naar de Gooimeerlaan verplaatst. Gehoopt wordt ook dat automobilisten nu eerder geneigd zullen zyn him wa gen op het parkeerterrein van de Groenoordhallen te stallen, in plaats van in de omliggende stra ten. CDA-raadslid Van Duijn Rechter legt Hagenaar opnieuw straatverbodop DEN HAAG/LEIDEN - Een Hage naar mag zich vanaf vandaag gedu rende twaalf maanden niet bevin den op het gedeelte van de Haag- weg tussen Churchilllaan en Pot gieterlaan en bewoonsters en hun kinderen van het daar gelegen Blijf van m'n lijf huis niet meer lastig vallen. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, vanmorgen in kort ge ding bepaald. Het kort geding was aangespannen door de Cortona Stichting, het bestuur van het Blijf van m'n lijf huis aan de Haagweg. De Hagenaar had namelijk ver schillende keren het eerder hem door de rechter opgelegde straat verbod overtreden. Hij heeft toen pogingen ondernomen om zijn in het Blijf van m'n lijf huis wonende ex-vriendin en zijn daar geboren zoon te bezoeken. Een overtreding overigens die was veroorzaakt door een misverstand over de juis te ingangsdatum van het toen gel dende drie maanden durende straatverbod, zo betoogde de advo caat van de Hagenaar tijdens de be handeling van het kort geding. De rechter heeft nu tevens be paald dat Van der Hoeven voor el ke keer dat hy het straatverbod overtreedt, 500 gulden boete ver beurt die hij moet betalen aan de Cortona .stichting. Ook machtigt mr. Wijnholt de stichting het von nis zelf ten uitvoer te leggen en zonder tussenkomst van een deur waarder bij overtreding van het straatverbod de politie in te scha kelen. Bij het eerder opgelegde straatverbod had de Leidse politie van Cortona geëist dat eerst een deurwaarder de overtreding moest vaststellen. Overigens heeft de Leidse politie al toegezegd nu ook zonder tussenkomst van een deur waarder bij overtreding van het straatverbod in actie te komen. LEIDEN De gemeente Leiden heeft een zeer grote kans om forse subsidies uit het Europees sociaal fonds te krygen voor werkgelegen heids- en (her)scholingsprojecten. Maar dan moet zij wel een ambte naar enige tyd vry maken om de subsidie-aanvragen zodanig in te vullen dat deze volledig aan de voorwaarden voldoen. Dat verklaarde het CDA-com- missielid D. van Duijn gisteren tij dens de vergadering van de raads commissie voor economische aan gelegenheden. De gemeente Lei den heeft in voorgaande jaren al eerder subsidies aangevraagd uit het Europees sociaal fonds. Deze verzoeken zijn echter steeds afge wezen. Volgens Van Duyn komt dat doordat Leiden de aanvraagformu lieren 'amateuristisch' invulde. Hij meende dat als de subsidieverzoe ken meer naar de gestelde voor waarden worden 'toegeschreven', de gemeente vrijwel zeker is van een subsidie. Een ambtenaar die de aanvragen behandelt, zou hem dat hebben verteld. Wethouder J. Fase-Dubbelboer (WD) betwijfelde echter of Leiden aanvraagformulieren inderdaad amateuristisch heeft ingevuld. "Als we ergens goed in zijn, is het wel om verzoeken naar de subsi die-voorwaarden 'toe te schrijven". Ambtenaar E. Keijser verklaarde nog dat Leiden tot dusver uit de boot is gevallen onder meer omdat de werkloosheid in deze gemeente niet uitzonderlijk hoog is. Ook voerde hij aan dat met het aanvragen van een subsidie uit een Europees sociaal fonds betrekke lijk veel tijd gemoeid gaat, terwijl het nog maar zeer de vraag is of er geld loskomt. Hij zei dat het lonen der is geld te vragen voor projecten bij rijk en provincie. Al met al wil de gemeente ook voor 1986 weer een gooi doen naar een subsidie uit het Europees so ciaal fonds. Wethouder Fase be loofde Van Duijn dat zij de com missie over enige tijd inlicht welke projecten volgens de gemeente in aanmerking kunnen komen voor een subsidie. RUILBEURS - De Ruilclub Ko- ningskerk houdt morgenavond (vrijdag) weer een ruilavond in de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104. Verzamelaars zyn van 19.00 uur welkom in de school. LEIDEN - De Vrye School Lei- den-noord doet een dringend be roep op de gemeente een geschikte huisvesting voor deze school te vinden. Als de gemeente daarin niet slaagt kan de renovatie van het gebouw van de Vrije School aan de Pasteurstraat, de voormalige Prin ses Marijkeschool, niet doorgaan. "Wij kunnen niet langer accepte ren dat de klassen over verschillen de lokaties worden verspreid. De bezwaren van de huidige spreiding zijn reeds zo groot dat een splitsing beslist onverantwoord is", schrijft het bestuur van de school in een brief aan wethouder Van Dongen van onderwijs Momenteel zit een deel van de klassen in het gebouw aan de Pas teurstraat en een ander deel in een gebouw aan de Obrechtstraat. De Vrije School zou graag tijdens de ingrijpende renovatie van het ge bouw aan de Pasteurstraat tijdelijk onderdak krygen in de school aan de Hooglandse Kerkgracht. ADVERTENTIE De zwarte voor- en achterspoilers, dubbele koplampen, groen getint warmtewerend glas rondom, verbrede wielkasten en -dorpels, sportieve striping, met leer bekleed sportstuur, sportstoelen en lichtmetalen velgen geven de GTS een sportief karakter Inclusief BTW, exclusief afleveringskosten. OO AAr Wijzigingen voorbehouden. Zvt//J OEGSTGEEST - LEIDERDORP - KATWIJK VOORSCHOTEN - LISSE - HILLEGOM Geboefte (1) Tijden niets meer gehoord van de commissie stedelijk schoon. Dat is dus die commissie die al les in het werk stelt om de stad te verfraaien. Een beeldje hier, een fraai bankje daar, en schoon is de stad. Je zult het altijd weer zien: tij den niks gehoord en opeens - als of de duvel ermee speelt - ont vang je tekens van leven. We ver namen dat de commissie een paar plannetjes heeft. Om te be ginnen zou men zinspelen op een watertaxi en voorts zou de com missie ook van plan zijn om er gens in de stad een standbeeld voor Jantje van Leiden neer te zetten. Ambtenaar Verplancke ontze nuwt het eerste plan: "In de com missie is inderdaad wel eens ge sproken over een watertaxi. Het leek ons een leuk idee, zo'n bootje door de stad. "Maar we zijn niet tot stappen overgegaan omdat indertijd iemand anders met een watertaxi begon. Ons verlangen was zogezegd ver vuld". Iemand anders....dat kan nie mand anders zijn geweest dan schipper Koene Dirk Parmentier die met zijn kloeke schuitje toch ten op de Leidse wateren houdt! Is het 'm? "Ja, inderdaad. Toen hij begon meenden wij: dat kan leuk wor den. Wij dachten: maar eens zien hoe hij het aanpakt. Een begin van de watertaxi is er in elk geval al". Geboefte (2) Nu het tweede plan: een stand beeld voor Jantje van Leiden. Verplancke: "Nou kijk, langs de marktenroute heb je dus al een aantal standbeeldjes. Even kij ken... je hebt een visman, een la kenkoopman en het is geloof ik de bedoeling dat bij de-Visbrug een bloemenkoopman komt". "Nou hebben wij in de com missie wel eens gesproken over een vierde beeld. Iemand zei toen: waarom niet één van Jantje van Leiden? En wat bleek: er be stond al een oud plan voor zo'n standbeeld. Of die er nou ook komt, ik weet het niet". Bij de direktie sociaal-kultu- reel werk van de gemeente weet men te vertellen dat het hier een suggestie van buitenstaanders betreft. In elk geval staat er nog niets vast: het idee moet zelfs nog worden besproken in de zo genaamde percentage-commis sie. Niets is dus nog zeker aan gaande Jantje van Leiden. En dat is maar goed ook. Hoe vaak moeten wy in deze krant nou nog schrijven dat Jan Beukelsz., beter bekend als Jan van Leiden, een stuk geboefte was. Zijn biografie druipt van de bloederigheid. Dat was echt geen fijne jongen, die Jan van Leiden, integendeel. Neem nou een zin (uit de Winkler Prins) als: "Hij speelde er onbeperkt de tiran in een woeste theocratie". Of: "Jan Beukelsz, die door syne be- driechlike scherpsinnicheydt en- de cloeckheydt, de mensen wist De Lakenkoopman, (foto te bedriegen". Als zo iemand bij je aanbelt met de vraag of-ie even je tuintje mag harken, kun je er zeker van zijn dat-ie alle bomen omhakt. Voor zo'n boef ga je toch geen standbeeld oprichten. En als ze het dan toch niet kunnen laten, dan stellen wij voor om het standbeeld te plaatsen op een plek waar flink veel duiven rond vliegen. Hebben die beesten ten minste een mooi mikpunt. De jas (1) Gemeente-taal is doorgaans slaapverwekkend. Wie de ge schriften van de gemeentemen sen zonder te geeuwen kan door worstelen, verdient een staats prijs. Herstructurering, organisa tie-structuur, overlegkaders, met dit soort woorden doorspekt men ten stadhuize het Neder lands. Een normaal mens kan er met z'n pet niet bij, zij blijkbaar wel. Maar soms kan zelfs een schrij ven van de gemeente je nieuws gierig maken. Het komt niet vaak voor, maar toch. Laten we i zeer recent voor beeld geven. Voor ons liggen de zogenaamde B en W-besluiten, de besluiten dus die het gemeen tebestuur heeft genomen. En wat lezen we? "Burgemeester en wethouders hebben besloten, aan de heer W. de Wolf, onderwijzer aan de openbare school voor gewoon la ger onderwijs 'Lucas van Ley- den', een bedrag van 250 gulden uit te betalen, ter vergoeding van de door hem op 21 januari 1985 tijdens de uitoefening van zijn functie aan zijn jas opgelopen schade". Wat gebeurde er met De Wolf zijn jas? De fantasie sloeg - hoe kan het anders - op hol. We zagen W. de Wolf die wordt belaagd door een horde schoolkinderen. Joelend staan ze om hem heen. En na ver loop van tijd vallen ze hem aan. Woest. Met hun kleine tandjes scheuren ze de jas van De Wolf aan duizenden stukjes. Wraak! Wraak omdat de Wolf zijn leerlin gen altijd maar weer vermoeit met de tafel van zes. Zou het waar zijn? De jas (2) De Visboer, (foto Holvast) getrokken. Als we hem ons vi sioen openbaren, barst de onder wijzer in een schaterlach uit. Daarna vertelt hij: "Nee, zo erg was het bepaald niet. Het ge beurde dus in die sneeuwperio- de. Ik stond op het schoolplein sneeuw te schuiven toen een paar kinderen joelend elkaar achterna gingen zitten". En toen? "Goed, op een bepaald mo ment gebruikten ze mij als paal. U begrijpt het wel, ze gingen om mij heen rennen en hielden zich ook aan mijn jas vast. Pas toen ze weer weg waren merkte, ik dat mijn jas, een spiksplinternieuwe nota bene, was gescheurd". "Nou, wat doe je in zo'n geval. Je kunt dat niet verhalen op die kinderen. Daarvoor is het te laat en bovendien zijn ze niet echt schuldig. Maar gelukkig heeft de gemeente een potje voor dit soort ongevallen. Vandaar dat B en W hebben besloten om 250 gulden uit te keren voor een jas".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3