'Vrij willigerswerk Voorschoten aan de grens van afbouw' Zomers parkeerverbod langs deel Haarlemmertrekvaart Warmond ingedeeld bij bollenstreek UW voelt zich miskend door gemeente Rookwaren gestolen in Voorschoten Inbrekende Joegoslaaf wordt land uitgezet 'Komst Superconfex vangt niet-doorgaan meubelboulevard op' Wassenaarse jeugd plant bomen en verkent de frisse natuur PAGlNA 2. REGIO LEIDEN DONDERDAG 14 MAART 1985 Fel bestreden samenwerking met Leiden van de baan DEN HAAG/WARMOND - Gede puteerde Staten van Zuid-Holland hebben Warmond toch ingedeeld by de bollenstreekgemeenten om samen een zogenoemd samenwer kingsgebied te vormen. In eerste instantie was Warmond bij Leiden en regiogemeenten ingedeeld, maar Warmond had hiertegen ge protesteerd. De gemeenten in kingsgebied zullen voor taken die zy samen volbrengen, zoals bij voorbeeld gemeentereiniging of muziekonderwijs, zoveel mogelijk op elkaar zijn aangewezen. Samen werking met gemeenten buiten het uitzonderingen gaan behoren. Warmond had tegen indeling bij de Leidse regio geprotesteerd om dat de gemeente vindt dat zij veel meer op de bollenstreekgemeen ten is georiënteerd. Warmond maakt bovendien deel uit van het samenwerkingsorgaan voor de bol lenstreek (SOB). Het voorstel van GS om War mond nu toch bij de bollenstreek- gemeenten in te delen wordt van daag besproken in de provinciale statencommissie voor bestuurlijke aangelegenheden. Dan komt te vens de afwijzing door GS aan de orde van het voorstel van Oegst- geest en Zoeterwoude om de Leid se regio en de bollenstreek in een samenwerkingsgebied onder te brengen. VOORSCHOTEN - De Voorschotense UW vreest dat het plaatselijke vrijwilligerswerk op de grens van de afbouw staat. Tien procent van de UW-vrijwilligers is de laatste maanden opgestapt, zonder dat zij werden vervangen. En bij de overgebleven vrijwilli gers - "een minimumbezetting"- is het enthousiasme tot het nulpunt gedaald. OEGSTGEEST Nog dit school jaar wordt de leerlingen van de Oegstgeester basisscholen een praktisch verkeersexamen afgeno men. Het zal de eerste keer zijn sinds vele jaren. Veilig Verkeer Ne derland organiseert het examen. De rijkspolitie coördineert de gang van zaken op de examendag. De route is uitgestippeld over de openbare weg. Begin en einde van het examen is in de Hofdijckschool. De route loopt door Oud-Oegstgeest via de Laan van Alkemade naar onder meer de Laan van Oud Poelgeest, Emmaplein, Julianalaan, Admiraal de Ruyterlaan en tenslotte de Ka- rel Doormanlaan. Terugkeer van het praktisch verkeersexamen op basisscholen in Oegstgeest De datum van het praktische verkeersexamen is nog niet vastge steld. 18 april was genoemd, maar dat vinden de scholen te snel. Een gedegen voorbereiding van de kin deren zou dan niet mogelijk zijn. Overigens moeten de hoofden van de katholieke scholen nog reage ren op de plannen van Veilig Ver keer Nederland. Vrijwilligers van deze vereniging zullen met onderwijzers van de scholen en de rijkspolitie de route in de gaten houden. Stempelpos ten worden ingericht om de vaar digheden van de leerlingen te beoordelen. De politie zal vooraf de fietsen van de verkeersdeelne- mertjes inspecteren. "Er is echt sprake van een begrafe nisstemming", aldus UW-voorzit- ter mevrouw Scheffer. De bejaar- densoos, gehandicaptensoos en volksdansen lijken het eerst in aan merking te komen voor de 'af bouw'. De deelnemers lijken hier flink aangestoken door de bedor ven atmosfeer. Reden van deze slechte stem ming? De vrijwilligers voelen zich miskend door de gemeente. Al tij dens de negen jaar dat ze in de noodschool aan de Molenlaan heb ben doorgebracht. Steeds vroegen ze zich af: vandaag zitten we hier nog, maar volgende week is het ge bouw misschien wel ingestort. De organisatie putte echter jarenlang hoop uit de toezegging van wet houder Marselis dat de UW een nieuwe, prachtige accommodatie zou krijgen. Toen duidelijk werd dat dit het cultureel centrum werd, met een raamloze grote zaal, leken de vrij willigers volslagen gedesilusio- neerd. Ook veel bejaarden, reeds moe van de jarenlange onzeker heid, lieten het meer en meer afwe ten ("de stemming is ook niet leuk meer"). De bejaardensoos, eens be zocht door 60 tot 80 bejaarden, trekt de laatste tijd nog maar 50 mensen. En mevrouw Scheffer vreest een verdere afbouw wan neer men in het voor ouderen "ver af gelegen" cultureel centrum zit. Ongeschikt Want, zo weet zij: "het cultureel centrum is een prachtig, luxueus en godsgruwelijk duur gebouw, maar totaal ongeschikt voor be jaarden. Je moet je ook eens voor stellen dat je met 40 bejaarden in een zaal zit waar tweehonderd mensen in kunnen. Plantjes, schil derijtjes, niets mag je meenemen. Dat is toch sfeerloos? Daar zit je toch niet voor je plezier". De UW gaat er echter tóch ii ondanks een uitdrukkelijk'nee'L. _14 het verleden. "We worden wel ge- Brugman dwongen", aldus de voorzitter. "Op 1 april moeten we uit dige accommodatie, de Park school, en we hebben niets ders". De organisatie moet het onderwaardering En dan: "Ik kan onmogelijk zeg gen hoelang ik nog, pratend als kan stimuleren. jv. s meer af: waar hui- ben ik mee bezig geweest? Neem nou die ruimte in het cultureel cen trum. We zien dat duidelijk als een - -- onderwaardering van ons werk dat doen met de toezegging van de ge- vorig jaar nog 15.000 uur opslokte, meente dat ze haar best blijft doet En ik heb dat gisteren ook in een een geschikte ruimte te vinden gesprek met de burgemeester ge- „ff611 to^eggingen kan zegd. De burgemeester keek daar doen Nou, dat doet ze al negen anders tegenaan. Hij zei: we den- jaar zegt Scheffer, wijzend op de ken juist positief over vrijwilligers- ,van. wethou- Werk. En ik zou ook willen dat de UW wat positiever tegenover de gemeente gaat staan". Voor de hond is nog wel plaats op de Haarlemmertrekvaartweg. Twee rijen auto's, zoals in de zomer gebruike lijk, is echter teveel en gevaarlijk, vinden de politie en de gemeente. Een tijdelijke voorziening wordt getroffen. (foto Holvast) Keren bij havens en tuintjes mogelijk gemaakt De 'vage' beloften zitten haar heel hoog: "Als we de garantie zou den krijgen dat we na een jaar cul- Of daar kans op is? Mevrouw Scheffer durft het niet te zeggen. tureel centrum naar een geschikt Het zou 'n leder «®val 31 helPe? gebouw kunnen, zou ik zeggen: wanneer de gemeente ervan zal af- la, dan kan ik myn mensen nog wel aen het cultureel centrum 'af te proberen op te peppen. Maar die over rug 75". rS garantie hebben we niét". Sterker uv7 Pe vooratter vreest dat dit nog, volgens mevrouw Scheffer Ba3t gebeuren doordat de gemeen- bestaat de kans dat de gemeente «*|jj plotsklaps zegt: "we hebben een prachtige kelder, heel geschikt voor jullie. Daar moeten jullie in". Andere mogelijkheid: de UW komt nooit uit het cultureel i trum. Het gevolg: de UW'ers kunnen nog steeds niet in hun agenda's zet ten waar ze over enkele maanden samenkomen. Tergende onzeker heid dus. "We passen niet eens in het schema van onze provinciale organisatie", volgens Scheffer. De ze provinciale organisatie verbaast zich overigens bijzonder over de gang van zaken in Voorschoten. Scheffer: "Ze kan zich geen ge meente voorstellen waar het vrij- willigerwerk zo slecht wordt on dersteund. Ook het ministerie van wvc kijkt vreemd op. Immers, daar benadrukt men meer en meer het belang van vrijwilligerswerk". te "indirecte subsidie zal geven de organisatie, bedoeld voor de huisvesting. Dan lijkt het net alsof we kapitalen krijgen, maar in werkelijkheid hebben we er niets aan". Of er nog protesten te verwach ten zijn? "Ik weet het niet. Mis schien dat de bejaarden nog een keer naar het gemeentehuis gaan", zegt ze. Eén ding weet ze zeker: ze laat de mensen niet in de steek. "Je hebt nu eenmaal een goed hart", brengt de UW-vrouwe uit. "Maar stel je nu eens voor dat die 15.000 uren die wij er per jaar insteken, er nu eens niet zouden insteken. Wie brengt dan de bejaarden naar het ziekenhuis, wie geeft hun eten, wie doet boodschapjes voor hen? Die 40 ouderen die nu nog thuis zitten, maar eigenlijk naar een bejaar dentehuis zouden moeten, komen dan zeker in de knel". OEGSTGEEST - Deze zomer zaï het parkeren op de Haarlemmer trekvaartweg tussen de Kwaaklaan en de brug bij de Abtspoelweg in Oegstgeest voor een deel verboden zijn. Aan het einde van de Haar lemmertrekvaartweg zal aan twee zijden een parkeerverbod komen. Zodoende kunnen auto's keren op dit smalle weggetje dat met name in de zomer vol staat met auto's van watersporters en bezoekers van volkstuintjes. Het gaat in dit geval om een tij delijke maatregel om de ergste pro blemen op te vangen. De voorkeur van de politie en de gemeente gaat uit naar een parkeerverbod aan één kant van de weg. De jachthavens in de omgeving maken hiertegen ech ter bezwaar. Omdat het te lang zou duren voordat het éénzijdige parkeerver bod officieel is geworden (de pro vincie moet toestemming geven), adviseerde de raadscommissie voor verkeer en vervoer onlangs dat een 'keerlus' moest worden ge schapen. Auto's hoeven dan niet meer de hele weg achteruit rijdend af te leggen. Dat leidde in het verle den al een paar keer tot brokken. Volgens de ondernemer Verbeek heeft hij al twee keer een politiewa gen uit de berm moeten slepen. De tijdelijke oplossing houdt re kening met de belangen van de jachthavens die aan de overkant, op Warmonds grondgebied liggen. Er zullen in deze variant namelijk veel minder parkeerplaatsen ver dwijnen. Burgemeester Scheen- stra: "Het is een afweging van ver keersveiligheid en de levensvat baarheid van de ondernemers. Het scheppen van een keerlus is een soort 'noodverband'". Brand Met het oog op de veiligheid dringt de gemeente aan op het vrij houden van een doorgang voor het verkeer. "Mocht er op een jacht brand uitbreken, dan moet de brandweer daar bij kunnen. Als het daar dan verstopt zit, kijken we elkaar aan en zeggen: hadden we het maar anders gedaan. We moe ten maatregelen nemen voordat het kalf verdronken is", opteerde G. Wuisman (D'66) voor een defini tief parkeerverbod aan één kant van de weg. De gemeente is bereid te bemid delen bij het zoeken naar een op lossing om een einde te maken aan de voortdurende parkeeroverlast op de Haarlemmertrekvaartweg. Ze vraagt echter ook medewerking van de jachthavens die veel ver keer aantrekken. De in dit gebied gevestigde ondernemers leggen een groot deel van de 'schuld' ech ter bij de volkstuintjes die er sinds 1961 zonder vergunning staan. Burgemeester Scheenstra stelde voor dat een kentekenonderzoek zou moeten uitwijzen wie de werkelijke boosdoeners zijn. "De jachthavens zijn niet verantwoor delijk voor de bezoekers van de volkstuinen", aldus de burgemees ter. Een voorstel om de bezoekers op het parkeerterrein van het nabij ge legen zwembad te laten parkeren, bleek na een nadere studie niet haalbaar. Er zou namelijk een voet verbinding moeten komen over particulier terrein. De betreffende eigenaar wilde niet meewerken omdat het voetpad vlak langs zijn woning zou moeten lopen. Boven dien heeft hij geen enkel voordeel bij een dergelijk voetpad. VOORSCHOTEN - Bij een inbraak in de Edah-supermarkt aan het Jo hannes Vermeerplantsoen in Voor schoten, is vanmorgen voor meer dan vijfduizend gulden aan rook waren ontvreemd. Bewoners van de flats boven de supermarkt hadden om zes uur vanochtend geluiden gehoord en de politie gewaarschuwd. Die kwam echter te laat ter plekke. De dader had de eerste toegangsdeur opengewrikt en van de tweede toe gangsdeur een ruit ingeslagen. Om de sigaretten te bemachtigen, had hij een kast en een aantal rekken opengebroken. DONDERDAG Lelden Gulden Vlies - raadscommissie onder wijs, emancipatie en samenlevingsop bouw, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Stanger than paradise' van Jim Jar- musch, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Car men' van Carlos Saura, 20 en 22.15 uur. SSR-gebouw - Hogewoerd 108, forum discussie over het onderwerp 'De macht van het parlement'. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. film 'Nous étions un seul homme', 20.30 uur. Lakcinema - Cleveringaplaats, stomme films: 'Lost world' van Harry Hoyt, 20 uur; 'Haxan' van Benjamin Christensen, 22 uur. Centrale Voorzieningen Gebouw - Cle veringaplaats, lezing over wereldvoed- selvraagstuk, 20 uur. Troef - Stationsweg 32. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Warmond Gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, Riskkampioenschappen, 21 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt Waargenomen van vr 8 tot vr 15 uur: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 121313. Apotheek v. Breest Smallenburg, Loe- vestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WASSENAAR - Een 27-jarige Ule- gaal in ons land verblijvende Joe goslaaf heeft bekend by een aantal woningen in Wassenaar te hebben ingebroken. Hij wordt vandaag of morgen het land uitgezet. Dat heeft de officier van justitie van de Haag se rechtbank vanmorgen besloten. De man, T.T. uit Skopje, zit mo menteel vast op het politiebureau in Wassenaar. Bij fouillering van de man bleek deze honderdveertig Engelse pon den, negenhonderd Franse francs, tweehonderd gulden en aan aantal sieraden by zich te hebben. Het geld en de sieraden waren afkom stig uit een drietal woningen in Wassenaar waar de man had inge broken. Een bewoonster van de Poort- laan in Wassenaar meldde dinsdag avond aan de politie dat ze twee mannen in een tuin had gezien. De politie had daarvoor al een mel ding gekregen van een inbraak in een woning aan de Poortlaan. Een politie-patrouille stelde een onder zoek in en zag twee mannen, die aan het gegeven signalement vol deden. De politie kon de Joego slaaf in de kraag grijpen. Woensdagochtend bleek dat de Joegoslaaf de avond ervoor ook met zijn maat had ingebroken in twee woningen aan de Prinsenweg in Wassenaar en dat daar tevens een Simca-bestelwagen was gesto len. Uit de woningen aan de Prin senweg waren de sieraden en het Franse geld ontvreemd, uit de wo ning aan de Poortlaan de Engelse ponden en enkele andere sieraden. De gestolen Simca is in Rotterdam teruggevonden in de buurt van het Metropoolhotel. Volgens informa tie die de politie van T.T. had ge kregen, zou de andere man zich daar vermoedelijk bevinden. Hij werd daar echter niet gevonden. Leiderdorp kan geld storten... LEIDERDORP - Om i de Leiderdorpse gemeenschap een mooi cadeau aan de schei dende burgemeester M.A. van der Have te kunnen aanbieden, zijn vijf bankrekeningnum mers geopend. Ook is een deel van het feestprogramma be kend geworden. Zo staat voor donderdag 18 april een 'vereni- gingendefilé' voor het ge meentehuis op het programma. Een dag later is er een buiten gewone raadsvergadering met een receptie na afloop. Op za terdag 20 april kunnen de bur gers afscheid nemen van hun eerste burger. De rekening nummers waarop giften kun nen worden gestort zijn bij de gemeente en de Oraiye-vereni- ging bekend. WASSENAAR - Het toch al rijke lijk van groen voorziene attractie park Duinrell in Wassenaar is gis teren nog voller gezet met heesters, helm en bosplantsoen. Ongeveer zeshonderd leerlingen van de Was senaarse basisscholen verlieten hiervoor een ochtendje de duffe klaslokalen en trokken de frisse natuur in. De twee hoogste klassen waren er voor verantwoordelijk dat het bomenbestand zo een wat bredere basis kreeg. Zy werden bij het planten bijgestaan door deskundig personeel van de gemeentelijke plantsoenendienst en van Duinrell. Na het klaren van deze klus ont hulde 'de burgemeester van Madu- rodam' een gedenkplaat met het opschrift 'Nationale boomfeestdag Alle Wassenaarse 5e en 6e klasen'. Hierna trokken de klassen het min der drukke buitengebied van Duinrell in voor een natuurspeur- tocht. Aan de hand van een kaartje en een beschrijving van een zoge naamd 'natuurpad' staken de jeug dige Wassenaarders ook nog wat op van hun 'werk' als bomenplan- ters. Om de dorst te lessen van de ge dane arbeid was er als afsluiting van de boomfeestdag een glaasje li monade in de Schaapskooi. De kinderen kregen hier tevens een presentje aangeboden. Per fiets en per bus gingen de leerlingen van de scholen weer huiswaarts. ZOETERWOUDE - De komst van de kledingsupermarkt Supercon fex naar Zoeterwoude vangt het niet doorgaan van de meubelbou levard aan de Hoge Rijndijk volle dig op. Die mening heeft P.T.C. de Jong van Leski's Meubelen. Hij verwacht dat de kledinggigant jaarlijks veel meer bezoekers trekt dan er ooit zouden zijn gekomen by een Zoeterwoudse meubelbou levard. "De verwachting is dat er per jaar honderdduizend klanten bij Superconfex komen. Dat aantal haal je bij een meubelboulevard nooit. Kleding wordt nu eenmaal frequenter gekocht", aldus De Jong. Hij verwacht dat de klanten die voor confectie naar de Rijndijk komen ook zijn zaak en die van buurman Casba zullen herinneren als bijvoorbeeld een nieuw bank stel moet worden gekocht. Om aan de verwachte massale toestroming van klanten te kunnen voldoen zijn inmiddels de werk zaamheden aan het parkeerterrein begonnen. Het aantal parkeer plaatsen zal worden verviervou digd tot 120. Bovendien worden er veertig fietsklemmen aangebracht. Tevens zal de ingang van het be drijf worden veranderd en maakt Leski een etalage op de begane grond. Overigens is het niet juist, zoals wij gisteren meldden, dat Leski door de komst van Macintosh zal verhuizen. Leski blijft gewoon op de eerste verdieping van het ge bouw. Superconfex trekt in het magazijn op de begane grond dat was gereserveerd voor een meubel zaak. Aangezien die plannen door de bouw van het meubelcentrum in Leiderdorp niet doorgingen, nam Leski contact op met Macin tosh. BOTSING - Een bromfietser uit Leiden is vanochtend vroeg in Voorschoten aangereden door een automobilist en met verwondingen aan hoofd en onderbeen naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. De man zal daar waar schijnlijk een paar dagen moeten blijven. De bromfietser, die op het fiets pad langs de Veurseweg richting Leidschendam reed, kreeg op de kruising van de Karei Doorman- laan en de Veurseweg geen voor rang van een automobilist uit Voorschoten, die vanaf de Karei Doormanlaan rechtsaf de Veurse weg opreed. De bromfietser reed tegen de linker voordeur van de auto aan. Tegen de automobilist werd proces-verbaal opgemaakt. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezo'ging na 19.30 uur) zaterdag v 16.30-18.0 ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd f 65,70 per post (binnenland) f 89.30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J W E Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten In Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2