Mori moest lang wachten op erkenning 'Bittere kruid' niet in beroep AFGELAST Kunstenaars adviseren opschorting staatsprijzen Kunst te kijk Spring Dance festival met veel Franse dans De Bange Duivel: spanning en schoonheid van ijzerplastieken Klassieke Griekse muziek maakt geen grote indruk Turks theater Ongören in De Waag: taalbarrière te hoog DONDERDAG 14 MAART 1985 KUNST PAGINA 25 Japanse kunstenaars zijn op hun best binnen traditionele technieken. In echt vrije grafiek blinken ze niet uit. Yoshitoshi Mori is zeker geen uitzondering hierop. Pas in het laatste deel van zijn carrière is hij meer dan een bedrijvig handswerkman, en verdient zijn werk de grote K van kunst. Als iets onmiddellijk opvalt in het werk van Mori, dan is het wel het plezier waarmee het gemaakt is. Wanneer ik hem opzoek in zijn woning atelier in een van de weini ge bewaard gebleven oude wijken van Tokio is hij aan het werk, en als het tijd is om op te stappen maakt hij voor ons uit de losse hand een schets van een Japanse schone. Hij zit er zichtbaar bij te genieten. door Ruud Kreutzer Mori-san is inmiddels 87 jaar, maar weet van geen ophouden. Hy is drukker dan ooit en Zit vol nieuwe ideeën voor als hij klaar is met zijn huidige opdracht. Mori is aangewe zen om een serie prints te maken ter ere van het festijn in de wereld van het Kabuki-theater dat slechts één keer per generatie plaatsvindt. De door Mori-san toegepaste sten cildruktechniek is zo goed als on bekend in Nederland. Van een te kening snijdt hij twee sjablonen van speciaal papier, één van de zwarte lijnen en één van de in te kleuren vlakken. De inktzwarte lij nen zijn zo breed, dat het een beetje doet denken aan een kin- derkleurblok. Daarom is het zo ra zend knap dat er zoveel beweging en bijna tastbare menselijkheid in zijn print te zien is. Een reis naar Europa, op zijn ze ventigste, was het keerpunt in zijn leven, zegt hij zelf. Hij bleef er bij- na een jaar, de meeste tijd in Span- .je en andere mediterrane landen. „Wat me het meest opviel, was dat oudere mensen daar zich nog echt mooi aankleden. Ik dacht eigen lijk, als je oud bent, kun je geen plezier meer maken. Gewoon leuk praten of zelfs een beetje flirten met jongere vrouwen. Toen ik te rugkwam, besloot ik dat ik geen oude man meer wilde zijn". De frisse inspiratie is terug te vinden in twee series prachtige prints, die zijn gebaseerd op oude Japanse vertellingen. De thema's blijven traditioneel, bijna nostal gisch. Hoewel het leven in Japan in het begin van deze eeuw hard en moeilijk was, denkt Mori met een Exposities Leiden Lak-galerie - tentoonstelling van Bragdon en Isik, tot eind maart Galerie De Bange Duivel - Rijndijk straat 4, werken van Lydia Luyten en Dave van Rijk, t/m 31/3; do 20-22 uur, za en zo 13-17 uur. Bistro Malle Jan - pasteltekeningen 'strandstoelen' van Marian Visser, t/m 31/3. Galerie De Oude Rijn - Stille Mare, Fer Hakkaart, pastels, tekeningen, et sen en houtsneden, tot 11/4; dag van 11-18 uur, do tot 21 uur. De Lakenhal - schilderijen uit eigen bezit, rond het thema 'Leven in Lei den in de 17e eeuw'. Warmond Galerie de Pomp - Dorpsstraat, Hans Buining met kleuretsen, Piet Won- dergem met aardewerk, t/m 21/3; The ma Groen, 'n 27 tal exposanten, t/m 31/5; woe 10-12 uur. do. za, zo 14-16 uur, di 19-21 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Popco Bakkers, schilderijen, Albert Labordus, aquarellen, tot 22/3; woe, do en zo van 14-16 uur, za van 11-16 Leiderdorp Leythenrode - Ries Kleijnen, kleuret sen/kleuretsen met zeefdruk, dag van 10-20 uur. Noordwljkerhout Bibliotheek - tentoonstelling Tiny van der Sar en Marianne Koster-Har- temink, t/m 22/3; ma, di. vr van 14-17 en 19-21 uur, do van 10-12 uur. Wassenaar Huize Willibrord - Paul Lamers. houtsculptures; Béla Madai, schilde rijen, tot 30/3; dag van 14-22 uur. Zoeterwoude Art Gallery JVC - Piet Middelhoek, aquarellen, t/m 2/4; ma t/m vr van 9-16 volle operatie stelt hem in staat toch weer door te gaan met zijn kunstzinnige arbeid, en nieuwe plannen te maken. Tijdens ons gesprek laat hij een paar schetsen zien voor nieuwe prints, die laten zien dat hij niet stilstaat in zijn ontwikkeling. Ze zijn minder gestileerd en ook wat gedurfder. De volgende tentoon stelling is al in de maak. De huidige tentoonstelling is van 28 maart tot 12 mei in het Mu seum van Land- en Volkenkunst in Leiden te zien. Waarna van 29 juni tot 27 juli in de Kunstgalerij Loohem te Lochem, van 9 augus tus tot 29 september in het Vol kenkundig Museum Gerardus de Leeuw in Groningen en van 19 ok tober tot 15 december in het ge meentemuseum in Helmond. AMSTERDAM (ANP) - Filmpro ducent Rob Houwer en de schrijf ster Marga Minco hebben overeen stemming bereikt over een tekst, die aan het begin van de speelfilm 'Het bittere kruid' - naar een boek van Minco getoond zal worden. Dit heeft de filmmaatschappij van Houwer gisteren bekendgemaakt. Marga Minco vindt dat de film een vertekend beeld geeft van het boek, maar de president van de Amsterdamse rechtbank bepaalde in een door de schrijfster aange spannen kort geding, dat de film niet gewijzigd hoefde te worden. Wel moesten beide partijen het nog eens worden over een begeleiden de tekst. Zo'n akkoord is er nu, en hoewel Houwer en de schrijfster van me ning blijven verschillen, zien bei den af van een hoger beroep tegen de uitspraak. LEIDEN - De voorstelling van Her man Pieter de Boer en Lenny Kuhr, vanavond in de Leidse schouwburg, gaat niet door. Dit wegens ziekte van begeleidend muzikant Freek Dikke. De 87-jarige YöShitoshi Mori. AMSTERDAM (ANP) - De Fede ratie van Kunstenaarsverenigin gen heeft het parlement in een „open advies" voorgesteld alle ac tiviteiten rond staatsprijzen te staken tot medio 1986. De beschik bare budgetten, ook de 10.000 gul den van de P.C. Hooftprijs 1984, zouden gereserveerd moeten wor den. De staatsprijzen kunnen met terugwerkende kracht alsnog worden uitgereikt als „het poli tieke klimaat een herstel van nor male verhoudingen tussen het kunstenveld en de minister van cultuur weer mogelijk maakt", al dus de federatie. Zij acht de relatie met minister Brinkman ernstig verstoord sinds Tot half 1986 die weigerde de staatsprijs voor de Letterkunde (P.C. Hooftprijs) toe te kennen aan Hugo Brandt Corstius. Er is daardoor volgens de federatie een onwerkbare si tuatie ontstaan. Zij heeft er be grip voor dat de commissie lette ren van de Raad voor de Kunst en de jury's voor de staatsprijzen poëzie en jeugdlectuur besloten hun werkzaamheden uit protest te staken. De federatie noemt een alterna tief voor het geval Eerste en Tweede Kamer haar reserverings- voorstel niet wenselijk achten. Voorgesteld wordt dan een Fonds voor de Staatsprijzen op te rich ten dat de jury's samenstelt. Dit fonds - financieel gevoed door het rijk - beslist over de prijstoeken ning. De minister wordt uitgeno digd om de prijzen uit te reiken. Schilderijen van Mado Schoolmeesters en keramische vormen van Jeannet Veltman-Gaastra zijn vanaf zaterdag te zien bij Galerie Henk de Greef in Wasse naar. Mado Schoolmeesters is een doch ter van de Belgische beeldhouwer Jan Schoolmeesters. Zijn werk is van grote invloed geweest op haar monumentale stijl van schilderen. Ze woont sinds kort in Voorschoten. Jeannet Veltman-Gaa stra heeft een beroepsopleiding potten bakken en keramiek gevolgd. Ze han teert een vrije vormgeving en laat zich inspireren door fantasieën over buiten aards leven. Het werk van Mori heeft vaak volksvertellingen als motief. (foto gpd» zekere weemoed terug aan Shita- machi, letterlijk 'benedenstad', het oude Tokio. Hij legt het vast in kleurige tekeningen van festivals, handwerkslieden, Kabuki-acteurs en portretten. Zijn portretten zijn bijna altijd vrouwen, zoals een paar juweeltjes van karikaturen van nukkige oude vrouwen, die helaas niet zijn opgenomen in de selectie die in Nederland te zien is. Maar gelukkig staan ze wel in de zeer mooie catalogus. Het heeft erg lang geduurd voor dat Yoshitoshi Mori in eigen land erkenning vond. Japan maakt het eigenzinnige kunstenaars niet al- tijd even gemakkelijk. In 1962 kreeg Mori hooglopende ruzie met LEIDEN - In Utrecht wordt nedemdSUtot ™nd Nationaal" Ij*-»* zatCTda? 30 kunstbezit". De inmiddels overle- maart weer 'Spring Dance' gehou den, een festival in vier theaters met moderne dans, mime en bewe- Hnt 3. I gingstheater van over de gehele den Serizawa vond dat Mori te veel techniek, en dat breuk met de kunstenaarsorgani satie waar beiden lid van waren. Pas in 1982 werd Mori voorge dragen voor het lidmaatschap van het Japanse Print Genootschap, een jaar voordat zijn gezichtsver mogen snel achteruitgaat door staar aan beide ogen. Een succes wereld. Veel groepen zijn voor het eerst in ons land te zien. Evenals vorig jaar is ook dit keer de Franse dans opvallend goed vertegenwoordigd. Het Theatre du Mouvement brengt 17 maart twee mimografieën in de Stadsschouw burg. Studio DM brengt 22 en 23 maart een mengeling van Japanse Buto-dans en westerse dans in Te- jater Kikker. Compagnie de danse L'esquisse komt met twee voor stellingen, waarvan de eerste op 26 en 27 maart in de Blauwe Zaal te zien is en de tweede op 28 maart in 't Hoogt. Compagnie Cré-Ange brengt 29 en 30 maart een op Pinter geïnspireerde produktie in Tejater Kikker. Veelbelovend is ook het aandeel uit de Verenigde Staten. Karole Ar- mitage, een jonge, toonaangevende choreografe is 15 en 16 maart te zien in 't Hoogt. Ellen Fisher komt gelsman Laurie Booth solo's in 't uit New York en combineert dans Hoogt. Ook uit Engeland komt de met kleine objecten. Zij maakte al theatergroep Hesitate Demon- vaker toernees door Nederland en strate, 24 en 25 maart te zien in 't treedt op 16 en 17 maart op in Teja- Hoogt. 'Hyena', de nieuwe produk- ter Kikker. Elisa Monte komt met tie van de Belg Mare Vanrunxt, haar groep op 18 maart in de Stads- wordt 21 en 22 maart gespeeld in 't schouwburg en Ron Bunzl is 19 Hoogt. maart in 't Hoogt te zien. De van Uit eigen land tenslotte in het oorsprong Amerikaanse mimespe- avondprogramma Foltz Co, op Ier Daniël Stein treedt 20 maart op in de Blauwe Zaal. De Canadese Julie West is 29 en 30 maart te zien in de Blauwe Zaal. Op diezelfde dagen geeft de En- 15 en 16 maart in de Blauwe Zaal. Nederlandse mimers en mime- groepen als Naomi Duveen, Pris ma Theater en bewegingstheater DIN geven middagvoorstellingen. Expositie van Lydia Luyten en Dave van Rijk in Werkplaats De Bange Duivel, Rijndijkstraat 4. Tot en met 31 maart. Geopend: do. van 20-22 uur; ra. en ro. van 13-17 uur. LEIDEN Wie in deze dagen de kunstenaarswerkplaats De Ban ge Duivel binnentreedt, zal in de hal stuiten op een stellage waar aan twee grote ijzeren platen hangen, keurig naast elkaar. De platen vormden eerst één geheel, dat bij de opening van de nieuw ste Bange Duivel-tentoonstelling door kunstenaar Dave van Rijk met een snijbrander in tweeën werd gesplitst. Zo ontstonden een soort klap deuren, waardoor de eerste be zoekers naar binnen werden ge nood. Een originele manier van openen, die daarenboven een vi sueel interessant object oplever de. De inwerking van de snij- brand en van vocht bezorgde de platen fantastische, kleurige pa tronen, vergelijkbaar met het geen gemarmerd papier in oude boeken ons toont. Van deze Dave van Rijk, die in 1980 afstudeerde aan de Bossche Kunstacademie, is op de ten toonstelling verder een zestal grote ijzerplastieken te zien. Het gaat om meer of minder geab straheerde mensfiguren die op gebouwd zijn uit aaneengelaste strippen en stangen van metaal, alles onbeschilderd. De meer realistische hieronder - 'Figuur IV', 'Ruimte', 'Openbaar' en 'Veer' geheten - tonen levens grote, atletische figuren vol spanning en schoonheid. Ze doen denken aan de lege figuren op De Chirico's metafysische schilderijen, en ook aan om zwachtelde 'invisible men'. Men selijke lichaamskracht, samen gebald in knap geconstrueerde ijzeren spierpoppen. Over zijn keuze voor ijzer zegt Dave: "Het is geen dood materiaal, ijzer 'leeft', met de omgeving, corro- deert naar gelang de vochtig heidsgraad, verandert van patina en wordt elk volgend moment, net als de mens, een beetje ou der. "Wie de moeite neemt om even naar de achtertuin van de galerie te lopen, kan waarnemen wat er met zo'n ijzeren beeld ge beurt wanneer er enige regen buien overheen gaan. Van Rijk maakte ook twee veel abstractere, sterk gedeformeerde figuren, getiteld 'Ram' en 'L'homme insparant' (dit laatste woord komt in mijn woorden boek niet voor). Verder een aan tal tekeningen van hem, waaron der krachtig uitgevoerde ontwer pen voor de plastieken. Mede-exposante Lydia Luy ten, die haar opleiding genoot aan de Haarlemse 'Driesprong', toont een groot aantal aquarellen naar bloemen en landschappen. Bonte en levendige werken, die echter in het algemeen allesbe halve opvallend zijn in hun soort. Een gunstige uitzondering vormt het bewerkelijke, 'Roppie': een interessant stilleven met bloe men, een bureaulamp en een kat (Roppie). Opmerkelijker zijn de fantasie volle, soms surrealistisch aan doende werfjes in gemengde technieken (vooral waterverf) met mens- en dierfiguren. Speel se, illustratief vormgegeven droombeelden vol kleur, met vliegende mensen, naakte men sachtige dierfiguren, en meer van die fantastische toestanden. De actualiteit wordt door Luyten niet buitengesloten, getuige haar werKjes 'Pausbezoek' en 'ADM'. Zij is met dat aquarelleren nog niet zo lang bezig. Tot voor een jaar heeft Luyten zich vooral met wandkleden beziggehouden. Op de expositie is die textiel-kant van haar ook vertegenwoordigd, en wel met een applicatie ('Gal gewater') en met een buitenge woon fascinerend kamerscherm. ANTOON ERFTEMEIJER r 'Figuur IV', ijzerplastiek van Dave van Dijk. Recital door de Griekse pianiste Ma ria Kanatsouli met werken van Ka- lomiris, Schuman, Konstantinides en Liszt. Intermezzo door de fluitiste Regina van Suchtelen en de gitariste Inez SchefTer met drie Griekse dan sen. Gehoord op 13 maart in de Ka pelzaal in Leiden. LEIDEN - Onder de ütel 'Schijnwerpers op Griekenland en Kreta' opende gisteravond in de Kapelzaal de Griekse pianiste Maria Kanatsouli de stoet van festiviteiten die K&O dit voor jaar rond de cultuur van het oude Hellas organiseert. Een boeiend festival waar in de maanden maart en april naast muziek en poëzie ook de beeldende kunst, dans en de Olympische spelen uit de antieke wereld centraal zullen staan. Hoewel de Griekse volksmu ziek met zijn prachtige cadansen, wijdse melodieën en haast Oos terse mystiek uitermate boeiend genoemd mag worden, lagen de klassieke werken uit dit land gis teravond duidelijk minder in het Noordeuropese gehoor. Kenne lijk heeft Griekenland geen Vèn Beethoven, Bartok of Grieg in huis gehad om deze indrukwek kende cultuur op mondiale wijze te vertalen. Zoals bleek in de structuurloze, zeer fragmenta risch opgebouwde Ballade van Manolis Kalomiris. Terwijl ook de wat sfeervollere, melodieuze dansen van Yannis Konstantini des - hoewel gevoelig en ge nuanceerd door de pianiste Ka natsouli neergezet - om die re den een pretentieloze indruk maakten. Een charmant intermezzo bleek daarna het jeugdige duo Regina van Suchtelen (fluit) en gitariste Inez Scheffer in de fris se uitvoering van drie folkloris tisch getinte Griekse dansen, waarbij het expressieve en hel dere fluitspel van de veertienjari ge studente Grieks naast de mo notone fraaie cadans van de vijf tienjarige gitariste veelbelovend klonk. Het warme en beeldende talent van de Atheense pianiste Maria Kanatsouli kwam pas goed tot uitdrukking tijdens haar sublie me en prachtig genuanceerde vertolking van Franz Liszts twaalfde Hongaarse Rapsodie. Terwijl de twee sprankelende en gloedvolle toegiften van Liszt en Chopin diepe indruk achterlie ten. Maar eigenlijk duurde dit re pertoire veel te kort. ANNEKE VAN VLIET 'De Keuken der Rijken' door Turkse theatergroep Ongören. Gezien op 13 maart in het Waaggebouw. LEIDEN - Het is een merkwaar dige gewaarwording om twee uur lang naar een toneelstuk te kijken, waarvan je letterlijk geen enkel woord kunt verstaan. Als een van de manifestaties, die de ze maand in het Waaggebouw worden gehouden, bracht name lijk gisteravond de uit Amster dam afkomstige theatergroep Ongören in het Turks een stuk van de schrijver Vasif Ongören. Er was dus sprake van een taal barrière, die bij de thematiek en de manier van spelen van dit ge zelschap zo onoverbrugbaar groot bleek te zijn, dat een per soonlijke beoordeling van het stuk 'De Keuken der Rijken' ge woon onmogelijk is. Wat nog wel duidelijk wordt, is de invloed van het Brechtsche theater, dat al eens eerder op het repertoire van dit gezelschap heeft gestaan. Theatergroep On gören heeft een politiek-sociale boodschap en probeert die met episch theater a la Brecht op het toneel te brengen. Zo treedt het hoofdrol-personage, de kok meester Lütfü, als verteller op en legt het publiek aan het eind van de avond een vraag voor: moet hij als kok voor Kerim Bey wel of niet blijven werken? Maar die vraag is eigenlijk al beantwoord, doordat aan het be gin van de voorstelling verteld wordt (weer dat 'epische' aspect), dat hij na twintig jaar zijn ontslag heeft genomen. Het stuk wordt dus terugblikkend gespeeld om kennelijk aldus een bewustwor dingsproces op gang te brengen. Het stuk speelt ten tijde van de arbeidersopstand van 1970 in Turkije, die leidde tot de staats greep in 1971. Of er verwijzingen zijn naar de huidige situatie van Turken in ons land, wordt niet duidelijk. Door middel van dia projectie wordt regelmatig in het Nederlands een samenvatting Natuurlijk blijft dat een hulpmiddel, zeker ge zien het nogal ingewikkelde ver haalgegeven en de summiere toelichting en achtergrondinfor matie in het programmastencil. In hoeverre dit gezelschap hier bij professioneel te werk gaat, is echter niet te zeggen. Op een ge geven moment bijvoorbeeld wordt er onderdrukt gelachen. Hoort dat bij de tekst of is het gewoon 'schmieren'' geweest? De vormgeving had nog iets opmerkelijks. Door met het to neelbeeld overeenkomende dia- worden het begin en van de verschillende bedrijven aangekondigd; een ei genzinnige vondst. Helaas boden ook de reacties van het publiek weinig of geen steun bij het be grijpen van het stuk: er waren nog geen twintig toeschouwers. WIJNAND ZEILSTRA.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25