Actiedreiging bij Hoogovenconcern Massaal protest 'warme' bakkers Kamer boos over hoger telefoontarief België in ban varkenspest Ultimatum bonden na leden-overleg KLM niet langer tegen een kortere werkweek Philip s: geen belang meer in Loewe Opta Kaasuitvoer blijft troef zuivelsector WOENSDAG 13 MAART 1985 ECONOMIE PAGINA 9 VELZEN (ANP) - De leden van de Industriebonden FNV en CNV bij Hoogovens zijn bereid tot harde acties over te gaan, als de directie van het staalconcern blijft weige ren om in te gaan op de vakbondseisen met betrekking tot invoering van een 36-urige werkweek, koopkracht en volledige doorbetaling van het ziektegeld. Dat bleek gisteren op de ledenver gaderingen van de Industriebon den bij Hoogovens. Bij de FNV- bond kwamen in totaal 547 mensen op de ledenraadplegingen. Ze gin gen vrijwel unaniem akkoord met de actievoorstellen van de bond. Ook de Industrie- en Voedings bond CNV kreeg bij drie vergade ringen, waarop ruim 100 leden ver schenen, de volle steun voor het onderhandelingsbeleid. De twee bonden samen hebben besloten tot 31 maart kleine acties te organiseren, zoals kantinebij eenkomsten onder werktijd. Als de cao-impasse eind deze maand nog voortduurt, zullen er begin april hardere acties beginnen, zo heb ben zij de bedrijfsleiding laten we ten. Daarbij wordt gedacht aan het weigeren van overwerk, stipt werken door het uitgebreid in acht nemen van de veiligheidsvoor schriften en stakingen volgens een estafettesysteem. De stemming op de ledenverga deringen bij Hoogovens was er een van duidelijke actiebereidheid. "Hoogovens geeft 0,0 procent en eigenlijk nog minder. Wij zullen eens laten zien wie wij zijn, laat hen maar eens op de platte bek gaan", aldus een spreker die een enthousiast applaus kreeg. FNV-bestuurder Peperkamp: „Hoogland (voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoogovens) zei in zijn Nieuwsjaarsrede, bedankt werknemers. Door jullie zijn wy weer uit het dal gekomen. Nu kun nen zij iets terug doen en dan komt er niets". Hij toonde zich zeer te vreden over de grote opkomst van Ter Hart krijgt hersenbloeding DEN HAAG (ANP) - Ir. W.J. ter Hart, voorzitter van de organisatie van industriewerkgevers FME, is het afgelopen weekeinde in het Zwitserse Bern in een ziekenhuis opgenomen wegens een lichte her senbloeding, zo heeft een woord voerder van zijn organisatie beves tigd. Ir. ter Hart, die ook werkgevers voorzitter is by de cao-onderhan delingen in de grootmetaal, ver bleef in Zwitserland voor een vakantie. Kort en zakelijk VNU/Kluwer Het uitgeversconcern VNU heeft de nettowinst vorig jaar met 50 procent zien stijgen van 35 miljoen tot 53 miljoen gulden. De omzet nam met bijna 10 procent toe ruim 1,5 miljard. In de winst is een voor ziening van 7 mihoen gulden ver werkt voor de in 1985 op te starten abonneetelevisie. Een andere uit- gevery, Kluwer in Deventer, haal de vorig jaar een nettowinst van 40 miljoen gulden, 23 procent meer dan in 1983. Bij het concern zal een ingrijpende reorganisatie plaats vinden bij de dochteronderneming Oosthoek, uitgeefster van de Oost hoek encyclopedie. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim is vorig jaar ten opzichte van 1983 gedaald van 7,5 tot 7,2 procent, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Nederlands Insti tuut voor Preventieve Gezond heidszorg TNO. Voor de vijfde achtereenvolgende maal is daar mee sprake van een daling. In de jaren 1978 en 1979 werden nog per centages van 10,0 bereikt. De da ling heeft goeddeels te maken met het verdwijnen uit het arbeidspro ces van minder gezonde, vaak ou dere werknemers. Alternatieve boer De Tweede Kamer heeft een mo tie aangenomen waarin minister Braks (Landbouw) wordt gevraagd iets extra's te doen voor melkvee houders die per hectare relatief weinig melk produceren. De Ka mer wil dat biologisch-dynamische en ecologische melkveehouders enigszins wordt gespaard by de su perheffing. Aardgas-export De hoeveelheid aardgas die Ne derland vorig jaar heeft geleverd aan andere lidstaten van de EG is ten opzichte van 1983 gedaald met 4 procent.Dat blijkt uit gegevens die de EG-commissie in Brussel heeft verstrekt. De produktie van aardgas in de EG op hetzelfde peil bleef als in 1983; de aardgasle veranties van derde landen (Rus land en vooral Algerije) aan de Ge meenschap stegen 17,6 procent ge stegen. Het verbruik van aardgas in de EG is vorig jaar met 6 tot 7 procent omhoog gegaan. zijn achterban op de ledenvergade ringen. „Ik geloof dat wij bij Hoogovens alleen nu al meer mensen bij elkaar hebben als bij alle andere leden vergaderingen die in het land zijn gehouden. Wy hebben hier de zaak anders aangepakt: eerst praten met de mensen op het bedrijf, en dan pas de ledenvergaderingen, en niet andersom. Dan weten zij van tevo ren wat de inzet is en waarom zij moeten komen", zo verklaarde Pe perkamp het verschil met de tot dusverre magere opkomst op de le denvergaderingen elders in het land. De industriebonden stellen in hun ultimatum dat zij van de Hoogovensleiding "de principiële bereidheid" willen om op basis van de vakbondseisen aangaande de 36 uur in 1986, handhaving van de koopkracht en volledig ziektegeld, een cao-akkoord af te sluiten. De bedrijfs-cao van Hoogovens omvat de arbeidsvoorwaarden van 17.500 werknemers. SCHIPHOL (ANP) - De KLM verzet zich niet langer tegen de invoering van arbeidstijdverkorting. De maatschappij heeft de bonden die het grondpersoneel vertegenwoordigen gisteren meegedeeld bereid te zijn in de cao voor de jaren 1985 en 1986 extra vrije dagen in te voeren tot een maximum van zeven in totaal. Dit hebben woordvoerders van de Ver- voersbonden FNV, CNV en de Unie BHLP bekendgemaakt. Het KLM-aanbod wordt door de bonden gezien als een serieuze moge lijkheid voor verder overleg met de KLM over een nieuwe cao voor de volgende twee jaar. De komende dagen zullen de bonden hun achterban hierover raadplegen, waarna het overleg op 21 maart kan worden ver volgd. Eind vorige week vreesden de bonden nog een mislukking van het cao-overleg omdat de KLM toen niet bereid bleek over de invoering van arbeidstijdverkorting te praten. Bij Gist-Brocades zijn vertegenwoordiger van werknemers en de direc tie het niet eens geworden over een nieuwe cao die per 1 april zou moeten ingaan. Gist Brocades wijst collectieve arbeidstijdverkorting af, omdat de 38-urige werkweek nog niet volledig is doorgevoerd en de effecten daarvan nog niet te meten zijn. Ook zou atv organisatorische problemen opleveren en zou de bezetting van gespecialiseerde werkzaamheden pro blematisch worden. FNV-onderhandelaar sprak gisteren van een "onfatsoenlijke houding" vanwege de sterke financiële positie van Gist Brocades. Wanneer Gist Brocades vasthoudt aan haar voortsellen, vreest Van Emmenes een pat stelling. Ook de onderhandelingen over een cao voor de grote handelsvaart zijn vastgelopen. Volgens bestuurder E. Sarton van de zeeliedenbond FWZ zijn de werkgevers - Nedlloyd, Shell Tankers en de in de raad van bestuur voor de zeevaart verenigde overige reders - niet bereid het ziektegeld en de wao aan te vullen. Ook de overige eisen van de FWZ, verhoging van de gages met drie procent en het uitbetalen van de volledige prijscompensa tie, zijn voor de reders onbespreekbaar. Voorzitter D. Visser van de Industriebond FNV bekritiseerde gisteren de houding van werkgevers in de cao-onderhandelingen. "Ze maken zich schuldig aan "feitenvervalsing" in hun voorlichting over de vastgelopen ónderhandelingen. "Door het rondstrooien van onware, half ware en vaak tegenstrijdige berichten proberen zij verwarring te scheppen. Daar moeten ze bij ons niet mee aankomen", aldus Visser op een ledenverga dering van zijn bond in Emmeloord. MÜNCHEN (DPA) - De Westduit- se elektronicafabrikant Loewe Op- ta GmbH komt geheel los te staan van Philips. Van de aandelen komt 51 procent in handen van de direc tie van Loewe Opta, 26 procent gaat naar een investeringsmaat schappij in West-Berlijn en de rest komt in handen van de Dresdner Bank. Die zal de aandelen te zijner tijd aanbieden aan een bedrijf "dat een goede bijdrage kan leveren aan de activiteiten van Loewe Opta". Dat heeft Helmut Ricke, een van de directeuren van de onderne ming, laten weten. De transactie is een gevolg van het ontstane ru moer toen bekend werd dat Philips zijn belang van 72,3 procent in Loe we Opta had verzwegen toen het concern eind 1983 de voorgeno- men overneming van Grundig a meldde bij het Westduitse kartel- bureau. Philips meldde de ming definitief aan op 26 maart 1984 en volgens Philips was vóór die datum het grootste deel van het aandelenpakket ofwel 48 procent al verkocht. Die aandelen werden inderdaad verkocht aan niet nader genoemde Zwitserse vennootschappen, maar het kartelbureau was niet gelukkig met de bepaling dat de Zwitsers de aandelen binnen een jaar aan Phi lips terug mochten verkopen. Het Westduitse kartelbureau ging er van uit dat het in feite tijdelijk ge stald was bij de Zwitsers en dat Philips het pakket terug zou ko pen. Philips werd daarom ver plicht om de aandelen dan voor het einde van dit jaar van de hand te doen. Het kartelbureau had de overneming van Grundig met te rugwerkende kracht ongedaan kunnen maken als Philips niet aan zyn voorwaarden zou voldoen. Volgens Philips-woord voerder E. Brouwers werden de Zwitsers door het rumoer nerveus en wilden zij hun pakket van 48 procent ver kopen. Philips kon echter niet ko pen. Op initiatief van Dresdner Bank zijn alle betrokken partijen daarop rond de tafel gaan zitten. Ingebracht werden alle aandelen - de 24,3 procent die Philips direct hield, de 48 procent bij de Zwitsers en het restant bij Sint Maarten waarop Philips een koopoptie had Na de huiscomputer straks de zak-computer? Het publiek kan over een week van 20 tot 24 maart) kennis nemen van de nieuwste snufjes op dit gebied tijdens de Personal Computer Rat. Het afgebeelde apparaatje, kosten ongeveer 500 gulden, is er in elk geval ook te zien. Detam: geen ww voor lid van Baghwan UTRECHT (ANP) - De bedrijfs vereniging Detam (detailhan del) is het niet eens met het ver strekken van een ww-uitkering aan een 22-jarige Baghwan-vol- geling uit Kampen, die vanwe ge zijn oranje kledij zijn baan als assistent bij een Kampense boekhandel is kwijtgeraakt. Volgens de bedrijfsvereni ging heeft de man onvoldoende pogingen gedaan om een con frontatie met zijn werkgever te vermijden. Bovendien heeft de man na zijn ontslag geen ander werk gezocht, zo stelde een ver tegenwoordiger van de Detam gisteren voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht, de hoogste instantie in uitkerings geschillen. De bedrijfsvereniging wei gerde de man na zijn ontslag in augustus 1983 een WW-uitke- ring, maar de Raad van Beroep in Zwolle oordeelde dat de man onvrijwillig werkloos was en dus recht heeft op een uitke ring. Tegen deze uitspraak is de Detam in beroep gegaan bij de centrale raad. Der i trad in 1980 in dienst bij boekhandel Boom in Kam pen. Medio 1982 belandde hy om overigens onduidelijke re denen bijna een jaar lang in de Ziektewet, tijdens welke perio de hij besloot om zich bij de Baghwan-beweging aan te slui ten. In augustus 1983 wilde de man in oranje kledij zijn werk hervatten, maar daar stak zijn werkgever uit vrees voor klan- tenverlies in het christelijke Kampen een stokje voor en ontslag volgde. De Detum motiveerde de weigering van een ww-uitke- ring ook met de stelling dat het dragen van oranje keding voor Baghwan-volgelingen niet echt verplicht is. De man ontkende dat niet, maar stelde wel dat het een „ongeschreven wet" is dat Baghwan-volgelingen zich tij dens de eerste periode in het oranje hullen. Zijn raadsman, mr. D. Meulenberg, noemde het ontslag en de weigering van de ww-uitkering „strijdig met de grondwettelijk vastgelegde vrijheid van godsdienst en le vensovertuiging". Boze bakkers bij de rechtbank in Almelo. 'Duizenden banen op de tocht' ALMELO (ANP) - Ruim duizend bakkers en hun medewerkers uit heel Nederland hebben gisteren met een tocht door Almelo gepro testeerd tegen het stunten met de wettelijke minimum-broodprijs. De supermarkten verkopen het brood voor 1,59 gulden, terwijl de bakkers er minimaal 1,86 gulden voor moeten vragen. De bakkers stellen dat hun bran che door het prijsbeleid van de su permarkten een koude sanering ondergaat met als gevolg dat 6.000 tot 10.000 arbeidsplaatsen verloren dreigen te gaan. Bovendien heb ben de ambachtelijke bakkers door het stunten in een week al ruim drie miljoen gulden schade geleden. De omzet daalde met 10 tot 30 procent. Het protest van de bakkers viel samen met een kort geding dat de Nederlandse Bakkerij stichting gis teren bij de rechtbank in Almelo had aangespannen tegen het le- vensmiddelenbedrijf Edah. De stichting eiste dat deze supermarkt stopt met het ontduiken van de mi nimumprijs op straffe van 10.000 gulden boete per overtreding. Een dergelyk vonnis is al eens geveld, maar werd in hoger beroep weer vernietigd. De advocaat van Edah betoogde gisteren echter dat het stunten met de broodprijs slechts tot "enige" stijging van de omzet heeft geleid. "Als wordt beweerd dat het win kelbedrijf nu twee en een half maal zoveel verkoopt, dan is dat larie koek". Edah zei dat zijn actie niet gericht is op kleine bakkers, maar een antwoord op het stunten door andere supermarktketens. BAARN (ANP) - Ondanks de pro- duktiebeperking zal de uitvoer van Nederlandse zuivelprodukten, vooral kaas, dit jaar toenemen. Di recteur drs. M. van Velden van het Nederlands Zuivelbureau zei giste ren tijdens een bijeenkomst in Baam te verwachten dat de kaas- uitvoer zal toenemen tot 350.000 ton. De binnenlandse kaasproduk- tie zal eveneens stijgen. De „unieke functie" van ons land als zuivelland wordt volgens Van Velden door de huidige EG-maat- regelen wel in gevaar gebracht. Langdurige bevriezing van de melkproduktie (superheffing) be tekent naar zijn mening dat de melkveehouderij minder efficiënt wordt en dat onze positie op de we reldmarkt in het gedrang komt. Nederland is na de VS de groot ste agrarische exporteur ter wereld en de grootste zuivelproducent in de EG. In 1984 werd bijna 400 mil joen ton kaas uitgevoerd, waarvan 169 ton in het binnenland is afge zet. Van de uitvoer ging 78 procent naar EG-lidstaten, waarvan de Bondsrepubliek Duitsland met 138,9 miljoen ton de grootste afne- Nederland en de Bondsrepu bliek waren goed voor respectieve lijk 53 miljoen en 54,8 miljoen ton boter. Dit jaar zal volgens Van Vel den van de boterproduktie 55 pro cent in deze beide landen worden afgezet. De afzet van Nederlandse consumptiemelk is de laatste drie jaar vrijwel gelijk gebleven op een niveau van 960 miljoen kilogram. Ondanks de negatieve publiciteit naar aanleiding van de overschot ten, levert Nederland volgens Van Velden een belangrijke bijdrage aan het „schonen" van de EG- markt. Van de gehele Nederlandse uitvoer van zuivelprodukten is vo rig jaar bijna de helft naar landen buiten de EG gegaan. Van de totale Europese produktie ging slechts twaalf procent naar derde landen. Het Zuivelbureau probeert voor al de kaasexport nog op te voeren in de Bondsrepubliek, Italië (de kaastopper Maasdammer), Grie kenland (de kaasexport naar dit land heeft zich de laatste jaren sterk ontwikkeld), Spanje en Ja pan waar een kookboek wordt uit gegeven voor Nederlandse kaas in combinatie met de oosterse keu ken). BRUSSEL (ANP/GPD) - Minister Braks (landbouw) maakt zich "zeer ongerust" over het plotseling uit breken van de Afrikaanse varkens pest in België. Al op zes plaatsen in België is deze dodelijke varkens ziekte, waartegen geen vaccin be staat, geconstateerd. Ongeveer de helft van de Belgische varkenssta pel wordt erdoor bedreigd. Braks prees de Belgen gisteren in Brussel "voor de voortvarend heid waarmee ze op het uitbreken van die ziekte hebben gereageerd". Onmiddellijk werd een volledig verbod op het transport en de ex port van varkens afgekondigd. Vrijwel geheel West-Vlaanderen en een deel van Oost-Vlaanderen zijn tot besmet gebied verklaard. Daar werden ook de slachthuizen geslo ten. Hoe de ziekte in België terecht is gekomen, is nog niet bekend. Wel zijn er aanwijzingen dat het virus er via uit Spanje geïmporteerd keukenafval is gekomen. Vlees in dat afval kan besmet zijn geweest. Minister Braks maakt zich nu zorgen dat de ziekte overwaait naar Nederland. In Nederland zijn zo'n 12 miljoen varkens (jaarlijks zijn er in ons land 18 miljoen slachtingen). Ongeveer 40 procent daarvan be vindt zich in de provincie Brabant en bijna 60 procent in de aan Bel gië grenzende provincies Brabant en Zuid-Limburg samen. Minister Braks: bezorgd over overwaaien ziekte naar Neder land. (foto ANP) Grote fracties botsen met Scherpenhuizen (PTT-zaken) DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Scherpenhuizen (PTT) moet van een meer derheid van de Tweede Kamer de eind vo rig jaar afgekondigde tariefmaatregelen voor het telefoon en telexverkeer terugne men. De drie grote fracties vinden dat de tariefstijgingen te schoksgewijs zijn. PvdA en CDA zullen de staatssecretaris via een motie dwingen die schokeffecten weg te nemen, als hy dat niet eigener bewe ging doet. Scherpenhuizen zei gisteravond tijdens een commissievergadering dat hij aan de maatregelen zal vasthouden. Hij be roept zich erop dat de Kamer de PTT-be- groting voor dit jaar al heeft goedgekeurd. De tariefwijzigingen leveren de PTT per saldo een bedrag van veertig miljoen gul den op. Zy zijn volgens Scherpenhuizen noodzakelijk om de PTT voor de komende jaren een goede concurrentiepositie ten op zichte van het bedrijfsleven te geven op de markt voor randapparatuur. De staatssecre taris wil dat in eéri klap doen om de PTT niet via een aantal tariefoperaties uit de markt te prijzen. Vriendin in Groenland De kritiek van PvdA en CDA richt zich met name op de gevolgen van een aantal prijsstijgingen voor de particuliere en zake lijke kleinverbruiker. Zo worden gesprek ken vanuit cellen en het internationale tele foon- en telexverkeer binnen Europa duur der. Een aantal intercontinentale tarieven gaat omlaag. Volgens PvdA-woordvoerder Van der Doef heeft alleen de kleinverbrui ker „die een vriendin in Groenland heeft met wie hij dan nog dagelijks belt ook" enig voordeel van de tariefwijzigingen. Scherpenhuizen kreeg van PvdA en CDA het verwijt dat de invulling van de tarief- operatie op het moment dat de Kamer in februari de PTT-begroting behandelde on voldoende bekend was. Volgens de staats secretaris stonden die gegevens echter wel „in essentie" in de toelichting op de begro ting. Volgens Scherpenhuizen zal tachtig procent van de abonnees nauwelijks iets merken van de prijsstijgingen, die per saldo naar zijn zeggen een half tot eëri procent (twee gulden per maand) zullen bedragen. Telefooncellen De staatssecretaris waarschuwde de Ka mer ervoor „incidenten uit het pakket maatregelen tot hoofdzaak te verheffen". Scherpenhuizen noemde het verantwoord de exploitatiekosten van het telefoonver keer uit cellen (twaalf miljoen) terug te dringen. Volgens hem maken steeds min der sociaal zwakkeren gebruik van tele fooncellen en worden die voornamelijk be zocht door de „ambulante man" voor een kort gesprek. Scherpenhuizen voelt er niet voor naar het kabinet terug te gaan met de medede ling dat hij de tariefstructuur opnieuw wil aanpassen. Er zou dan op de PTT-begroting naar compensatie moeten worden gezocht. Bovendien was deze schok „gewoonweg even nodig" om de PTT op de commerciële markt te kunnen laten meekomen. dels hun grenzen voor alle varkens en varkensvlees uit België geslo ten. "Ik heb dat in Nederland niet gedaan", aldus Braks, "omdat Bel gië met onmiddellijke ingang een veel groter gebied heeft "afge schermd" dan waartoe het volgens de EG-bepalingen verplicht is". Amro boekt meer winst via fiscus AMSTERDAM (ANP) - De Amro- bank heeft de nettowinst vorig jaar met ruim twintig procent zien stij gen tot 252 miljoen gulden. Het di vidend zal worden verhoogd van 3,50 tot 3,70 gulden per aandeel van 20 gulden. Dit heeft de bank giste ren bekendgemaakt. Het brutoresultaat daalde met 3,5 procent van 1302 tot 1257 mil joen gulden, maar voor algemene risico's werd 25 miljoen gulden minder gereserveerd: 925 miljoen. De verbeterde debiteurenporte feuille in het binnenland lag ten grondslag aan deze lagere toevoe ging aan de stroppenpot. Hoewel de winst voor belastin gen 5,7 procent lager lag, kwam de nettowinst toch 20,3 procent hoger. Dit is te danken aan een bijna ge halveerde belastingpost, die daal de van 140 tot 77 miljoen gulden. Hierbij speelde de tariefsverlaging van de vennootschapsbelasting een rol. Aan de batenkant kwam een uit eenlopend beeld tevoorschijn. De interest daalde met 5,6 procent, de provisies namen toe met 7,5 pro cent en de post andere baten steeg met 21,6 procent. Per saldo daal den de baten een weinig met 1,1 procent. De lastenstijging kon worden be perkt tot 0,4 procent. De salarissen- post daalde met 1.4 procent terwijl de andere lasten iets minder dan voorgaand jaar stegen en de af schrijvingen vrijwel gelijk bleven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9