Tuinstadwijk maakt zich op voor proef met scheiding afval BAANVAK Restanten bruggehoofd gevonden Verenigingsleven op expositie in Burcht Voorlichtingsbus door de straten Politie pakt krakers van telefooncellen Oplichter verkoopt valse affiches Echtpaar 71 jaar getrouwd WOENSDAG 13 MAART 1985 LEIDEN - Bij graafwerkzaamhe den in de Geregracht zijn gisteren restanten gevonden van een brug gehoofd. De stenen resten zijn gis teren onderzocht. Vandaag is het gat waarin het bruggehoofd is ge vonden, weer dichtgegooid. Volgens gemeenteambtenaar ir. L. Barendregt lag de brug over de gracht langs de vroegere stadswal. Deze gracht is tussen 1850 en 1900 gedempt. In de buurt van de Gere gracht zijn vorig jaar al resten van een muur gevonden. Barendregt hoopte toen delen van het vroegere Huis te Brem te hebben gevonden, dat ooit deel uit maakte van de stadsmuur. De hui dige vondst toont echter aan dat De restanten 1 gevonden. Rapport aan wethouder aangeboden i het bruggehoofd, die gisteren in de Geregracht zijn (foto Holvast) dat niet het geval kan zijn geweest. Barendregt zegt 'een beetje teleur gesteld' te zijn dat Huis te Brem nog steeds niet boven water is. "Aan de andere kant hebben we nu meer zekerheid waar de stadsmuur in dit deel van Leiden heeft gele gen. Die muur staat aangegeven op oude kaarten, maar de nauwkeu righeid van die kaarten laat te wen sen over". De restanten van de brug lagen vlak onder de oppervlakte. Het bruggehoofd is tot ongeveer 50 centimeter diep afgebroken. De rest is weer toegedekt met zand. LEIDEN - Van mïyorettes tot amateurfotografen: wat er in Lei den op het gebied van amateuristi sche kunstbeoefening gebeurt, valt de komende tijd te zien in de expo sitieruimte van de stichting De Burcht. Gistermiddag werd de ten toonstelling geopend. By die gele genheid kreeg de kersverse cul tuurwethouder Kuijers het rapport 'Kunst..., een ruimte' overhandigd* over de accommodatie-problemen van de verenigingen. In zijn redevoering meldde de voorzitter van de Werkgroep Ama teuristische Kunstbeoefening, Boon, dat het niet de bedoeling was om de wethouder eens goed de waarheid te zeggen. "En dat is ook niet de bedoeling van het rapport. We moeten samen tot oplossingen komen". Toch noemde Boon enkele op vallende cijfers: besteedt de ge meente in totaal 66.000 gulden aan zogenaamde instandhoudingssub sidies, aan huren haalt de gemeen te weer 89.000 gulden op. "Een ma jorette-groep krijgt vijftien gulden subsidie per lid en ze betalen vijf endertig gulden per lid aan huur". Sprekende cijfers. Dat er in Leiden een Werkgroep Amateuristische Kunstbeoefening bestaat, in de wandeling WAK ge heten, vond Kuijers een groot LEIDEN - In Tuinstadwijk wordt momenteel flink reclame gemaakt voor de proef met het gescheiden ophalen van diverse soorten huisvuil: het zogenaamde REAL-project. REAL betekent Recycling Afval Leiden. De proef in Tuinstadwijk begint op 25 maart. goed. Maar: "Bij de gemeente be- zijn. Het aanbod is zogezegd groter staat weliswaar de bereidheid om dan de markt". Kuijers besloot zijn uit te kijken naar oude scholen redevoering met te stellen dat hij voor amateuristische kunstbeoefe- op basis van het rapport tot een naars, maar we mogen niet verge- vruchtbare uitwisseling van ge- ten dat er meer belangengroepen dachten hoopte te komen. Met een omgebouwde bus trekken projectleider Vroonhof en de overi ge medewerkers van het project deze en volgende week 's middags door de straten van Tuinstadwijk. Huis-aan-huis bellen ze aan, voor zien van voorlichtingsmateriaal en gewapend met groene plastic em mers, groene plastic kratten en blauwe en grijze huisvuilzakken. Zy leggen nog eens uit waarom het uit milieu-overwegingen goed is deel te nemen aan het experiment. Bewoners die verklaren mee te zul len doen met de proef, krijgen een emmer, een krat en een pak zak ken. En tot nu toe, zegt een van de REAL-medewerkers, zijn er nog maar heel weinig Tuinstadwijkers die verklaren niet te willen mee doen. De gemeenteraad besloot in no vember van het vorig jaar tot het experiment met het gescheiden ophalen van afval. Zij het enigszins aarzelend. Diverse raadsleden vroegen zich af of de bewoners aan het project zouden willen meewer ken. De proef, die een jaar zal du ren, zal dat moeten uitwijzen. Wordt het een succes, dan wordt het REAL-project mogelijk ook in andere wijken van Leiden inge voerd. De gemeentelijke reinigings dienst heeft vier extra mensen voor het project kunnen aantrek ken. Zij hebben er een halve baan aan (twintig uur per week) en wor den betaald via werkgelegenheids gelden van het ministerie van so ciale zaken. Projectleider ir. J. Vroonhof was van meet af aan bij de opzet van het REAL-project be trokken. Het plan vormde de afstu deeropdracht van zijn studie aan de TH in Delft. Het project is ver der voorbereid in samenwerking met het Centrum voor Milieukun de van de Leidse universiteit. De scheiding in soorten van het huishoudelijk afval wordt gemar keerd door kleuren. De kleuren groen en blauw geven aan dat het om waardevolle, nog bruibare sto- fen gaat en de kleur grijs duidt op het tegendeel. In het groene em mertje, luchtdicht afsluitbaar, moeten de bewoners van Tuinstad wijk afval doen dat geschikt is als veevoer. Met name zijn dat aardap pelschillen, groente- en fruitresten en oud brood. In de wijk staan op ruim vijftig plaatsen betonnen bakken met REAL-stickers waarin de emmers kunnen worden leegge gooid. Deze bakken worden één- Schenking via zomerzegels aan dovenwerk LEIDEN - Het Leidse comité Zo- merpostzegels heeft gisteravond het dovenwerk in Leiden 4500 gul den geschonken. Het geld is be stemd voor de aanschaf van een kopieerapparaat voor de Leidse dovenvereniging Ons Beginsel Trouw, het vormingswerk voor do ven en de dovenklaveij as vereni ging 'De Sleutels'. Voor de dovenverenigingen is een kopieerapparaat van groot be lang omdat deze mensen veel in formatie missen die horenden wel kunnen verkrijgen. Zij zijn daarom vaak aangewezen op het geschre ven en gekopieerde woord. Het ap paraat zal vooral worden gebruikt voor het vermenigvuldigen van in formatie over lezingen, thema-by- eenkomsten en cursussen, die de verenigingen organiseren. Medewerkers aan het REAL-project bij de omgebouwde bus in Tuinstadwijk, i voorlichtingsmateriaal. (foto Holvast) maal in de week geleegd: op dins dag in het gedeelte ten zuiden van de Koninginnelaan en op vrijdag het noordelijk deel. Het veevoer wordt vervolgens naar een boerderij in Warmond ge bracht. Veehouder Van Schie, wiens bedrijf gevestigd is aan de Zyldijk, laat zijn koeien het Leidse 'afval' eten. "Ik zie het als een avontuur", zegt hij in de vóorlich- tingskrant die over het REAL-pro ject is gemaakt ('De Scheidings krant' genaamd). Hij zal de dieren geleidelijk laten wennen aan hun nieuwe eten en verwacht dan dat ze elk zo'n twee drie kilo per dag zullen afnemen. Verder laat'hij we ten dat koeien niet van zure schil len (sinaasappelen, citroenen) hou den. Het groene kratje dat de bewo ners krijgen is bestemd voor fles sen, blikjes en kranten. Het is de bedoeling dat ze het kratje van tijd tot tijd legen in blauwe plastic zak ken. Deze zakken met glas, oud pa pier en metaal worden éénmaal per week, op woensdagmiddag opge haald. De op deze manier verza melde flessen en potten worden verkocht aan de Stichting Geza menlijke Glasspoelerijen Zuid- Holland in Voorschoten. Het ka potte glas, het metaal en het papier worden verkocht aan handelaren. Voor het zover is moet het afval met gebruik van een speciale in stallatie worden gescheiden. Dat gebeurt in de zg. 'scheidingshal' aan de Touwbaan in Leiderdorp. Daar wordt het op een lopende band ook nog eens gecontroleerd. Rest ten slotte het vuil dat de be woners in de grijze zakken moeten doen. Die worden elke donderdag opgehaald en, zoals voorheen, naar de vuilverbranding gebracht. Voor het project, waaraan voor de kinderen ook nog een kleur- wedstrijd is verbonden, wordt 25 maairt het officiële startstein gege ven door de wethouders Fase en Peters. Dat gebeurt 's middags om drie uur in gebouw De Linde aan de Herenstraat. LEIDEN - Een 31-jarige Am sterdammer probeert nietsver moedende Leidenaars affiches in de maag te splitsen, met het verhaal dat de opbrengst ten goede komt aan het redden van zeehonden. De verdiensten steekt hij echter in eigen zak. De man vraagt 4,95 gulden voor een veredelde kopie waarop 'Laat ze leven' staat en een af beelding van een jonge zee hond. Hij doet tevens voorko men alsof de politie achter zijn activiteiten staat. De politie heeft deze verkoper echter geen ventvergunning verleend. Men is bij deze gewaarschuwd. LEIDEN - Vier krakers van tele fooncellen en een door de politie als 'meeloper' geschetste man zijn de afgelopen dagen aangehouden. Zij hebben bekend van in totaal twintig telefooncellen in Leiden, Den Haag, Scheveningen, Leider dorp, Noordwijk en andere plaat sen de geldkluizen te hebben open gebroken. De schade aan de cellen beloopt ongeveer twintigduizend gulden terwijl bovendien per cel tussen de 500 en 1000 gulden aan kleingeld werd gestolen. De club kon worden opgerold nadat de Schiedamse politie op het station twee Leidenaars (18 en 27 jaar oud) op heterdaad had betrapt bij het openbreken van de kluis van de telefooncel. Na verhoor werden zij overgebracht naar de Leidse politie. Als medeplichtigen wezen beide telefoonkrakers een 17-jarige Leiderdorper en een 19- jarige Leidenaar aan, die respectie velijk maandag en gisteren in hun woning werden aangehouden. Volgens de politie zijn de kra kers, die al eerder in aanraking met justitie zijn geweest, met wisselen de partners op pad gegaan. Het geld dat zij uit de telefooncellen roofden, werd verdeeld en uitgege ven aan drank, uitgaan en gokken. De vier krakers zijn vanochtend voorgeleid aan de officier van justi tie. De vijfde medeplichtige is na verhoor heengezonden. LEIDEN - Het echtpaar Feddema-Tamboer kreeg gisteren aan het einde van de middag bezoek van burgemeester Goekoop. Het is niet de ge woonte van de Leidse burgemeester om een bezoek af te leggen bij huwe lijksjubilea, maar voor hoge scores wil hij nog wel eens een uitzondering maken. Welnu, het echtpaar Feddema was gisteren 71 jaar getrouwd. Mevrouw J. Feddema-Tamboer is 92 jaar en haar man, M. Feddema, hoopt op 24 april 94 te worden. Ze hebben een zoon - die is pas 70 - in Zuid-Afrika en een dochter in Den Haag. Het echtpaar komt uit het noor den des lands; de vrouw is geboren in Leeuwarden en de man in Gronin gen. Sinds 1977 wonen zij in de serviceflat Schouwenhove in Leiden, waar ze als een der eersten introkken. Feddema is werkzaam geweest bij de Shell in Nederlands-Indiè en is nog altijd een verwoed verzamelaar van postzegels. Zij vrouw maakt schilderijen met gebruik van schelpen en exposeerde daarmee tijdens de braderie in Schouwenhove. (foto Holvast) Burgerlijke Stand 1904. vrL; J. Visser, geb. 29-3-1911, n 23-1-1906, man; B. Hoek. geb. 9-10-1912, man; C. M. de Groot. geb. 15-12-1906, vrl. geh. gew. met M. van der Klaauw; K. F. N. Schut, geb. 19-3-1930, man; C. Haasnoot, geb. 23-7-1911, man; L. Turk. Naber, geb. 22-1-1913, man; T. Kooij, geb. 7-11-1911, vrl. echtg van A. van den Burg; J. C. Colla, geb. 22-2-1912, vrl. geh. gew. met A. ter Haar; H. Krijgsman, geb. 25-12-1922, man; A. Guijt. geb. 13-3-1930, vrl. echtg. van D. Ouwehand; A. Tege laar, geh. 11-5-1918, man; D. E. Mouton, geb. 10-6-1908, vrl. geh. gew. met B. G. Sluijs; M. van Dam, geb. 13-4-1912, vrl. echtg. van J. Binsbergen; B. Stoop, geb. 28-1-1931, vrl. geh. gew. met A. Kloot wijk. Gehuwd; N. Vreeken en E. M. Diet- Leidse heeft eindelijk baan Het is gelukt. Na tweeëneenhalf jaar zoeken heeft de 38-jarige Leidse vrouw, over wie in deze rubriek op woensdag 13 februari werd geschreven, een baan. Een bedrijf in de omgeving van Lei den heeft haar in dienst geno- De Leidse had al vele pogingen ondernomen om aan werk te ko men. Binnenkort dreigde zij in de bijstand terecht te komen waardoor zij aanzienlijk zou moeten beknibbelen op de uitga ven. Vele uren bracht zij door op het Leidse arbeidsbureau, vele malen solliciteerde zij om even zovele keren te worden afgewe zen. Bij wijze van uitzondering werd zij in de gelegenheid ge steld om via de rubriek 'Baan vak' haar verhaal te vertellen. Voor haar een laatste mogelijk heid om anoniem aan het grote publiek te laten weten dat zij zeer om een baan verlegen zat. Dat is dus gelukt. Zij heeft het prima naar haar zin en hoopt het lang uit te houden bij haar nieu- Vrijwilligers voor bosproject De stichting Werkprojecten Hil- legom-Lisse zit dringend te springen om een aantal mensen dat wil helpen bij een bosproject. Enige tyd geleden is de sitchting daarmee begonnen, maar er zijn een paar medewerkers afgeval len. Het aantal is nu te gering en daardoor dreigt de voortgang van het project in gevaar te ko- De stichting houdt zich bezig met karweien en klussen die door mensen met behoud van uitkering kunnen worden ver richt. Sinds kort staat een bo sproject op het programma. Een groep vrijwilligers is na een ge degen opleiding door Staatsbos beheer aan de slag gegaan in Wassenaar. Met veel plezier, al dus het bestuur van de stichting, verlaten de medewerkers 'om 9.00 uur per auto Hillegom om omstreeks 16.00 uur weer terug te keren. Het werken in de bossen is vol gens de stichting niet alleen een zinvolle vrijetijdsbesteding, er wordt ook een flinke portie werkervaring opgedaan. En dat vergroot de kans op werk. Een aantal mensen dat eerst met be houd van uitkering aan het werk is, heeft inmiddels een baan ge vonden. Wie interesse heeft kan overdag bellen met de stichting, tel. 02520-22781 of even langslo pen in de Kerkstraat 34 in Hille gom. Vrijwilligerswerk voor gehandicapten Mensen met een handicap en zonder baan moeten vrijwilli gerswerk gaan doen. Dat vinden Bertine Duijndam en Wim Bemtssen van de vrijwilligers- centrale 'Gehandicapten Bollen streek', die vorig jaar op initiatief van de Provinciale Revalidatie Stichting (PVS) is opgericht. Volgende week dinsdag houdt de centrale in De Schelft in Noordwijkerhout een voorlich tingsavond over de mogelijkhe den die het vrijwilligerswerk ook of juist voor mensen met een handicap te bieden heeft. Op die bijeenkomst vertelt een aantal mensen met een handicap over hun ervaringen met het vrijwilli gerswerk. Verder wordt op de bijeenkomst de film 'Geen baan, wel werk' vertoond. In het afgelopen jaar hebben Duijndam, die als projectmede werkster arbeidszaken werk zaam is by de Provinciale Revali datie Stichting en Wim Bemts sen die bij dezelfde stichting vrij willigerswerk doet, bekeken wat f Bertine Duijndam en Wim Bemtssen: "Mensen met een handicap kunnen veel r r dan ze zelf denken". (foto Holvast de mogelijkheden zijn in de duin- en bollenstreek voor men sen met een handicap. Uit dat onderzoek is gebleken dat er re delijk veel verenigingen en in stellingen bereid zijn om gehan dicapten vrijwilligerswerk te la ten doen. Inmiddels heeft de stichting een map met aanvragen uit de gehele streek. Die baantjes zijn inmiddels bekeken door toet singscommissie vrijwillige ar- beidsplanning. "We moeten niet het risico lopen dat mensen hun uitkering kwijtraken. Dan zijn we nog verder van huis", zegt Bemtssen. De vrywilligewrscentrale werkt nauw samen met het Sa- menwerkings Orgaan Bollen streek (SOB). Bemtssen: "Het SOB ziet kansen in ons initiatief en heeft steun toegezegd. Boven dien heeft het veel kennis van za ken en daarvan kunnen we ge bruik maken". Op dit moment maakt de centrale gebruik van een van de kantoortjes van het SOB in het gemeentehuis in Lis- se. Het probleem is echter om ge handicapten duidelijk te maken dat er wel degelijk ook voor hen mogelijkheden zijn. "Maar al te vaak leggen ze zich neer bij hun handicap en het feit dat ze geen baan hebben. Wij hebben dan ook het vermoeden dat de stap om vrijwilligerswerk te gaan doen, niet gedaan wordt. Ze le ven met het idee dat ze zijn afge schreven en niet meer nodig zijn", Duijndam. Volgens beiden is dat een ver keerd uitgangspunt. Er blijken voor mensen met een handicap, hoe zwaar soms ook, nieuwe mo gelijkheden als zij eenmaal bezig zijn. "Vaak weten ze zelf niet eens wat ze kunnen", zegt Bemtssen. Daarnaast werkt het, menen de twee coördinatoren van de stich ting, aan twee kanten. "Er is een duidelijke wisselwerking. Ook validen gaan anders tegen ie mand met een handicap aankij ken. Ze merken dat hij of zij iets kan en niet alleen maar zielig is. Iets kunnen zonder hulp van an deren. Vooral dat is naar ons idee erg belangrijk". Verder vinden zij dat gehandi capten door het verrichten van vrijwilligerswerk mogelijk bij het zoeken naar een 'echte' baan voorrang krijgen. Duijndam: "Gehandicapten hebben op zich al een achterstand bij het vinden van een baan en op die manier scheppen ze wat meer mogelijk heden voor zich zelf. Ervaringen bij andere vrijwilligerscentrales leert, dat zij die bereid zijn de handen uit de mouwen te steken, eerder aan de bak komen dan de genen die thuis zitten en maar af wachten". Beiden weten dat het niet ge- makkelijk is om mensen met een zware handicap aan een 'baan' te helpen. "In overleg met de aan vrager moeten we dan een oplos sing zoeken voor dat probleem. Uit de gesprekken die het afgelo pen jaar met de instellingen en verenigingen in de streek zijn ge voerd, is gebleken dat zy bijzon der positief staan, tegenover het initiatief en er alles aan willen doen om het een en ander moge lijk te maken", vertelt Bemtssen. De centrale is reeds begonnen in het Dienstencentrum Zwa nenburg in Katwyk met een spreekuur op woensdagmiddag. Op dit moment is er overleg in Sassenheim om ook daar een spreekuur te houden. Het is de bedoeling dat dergelijke spreek uren in de toekomst ook in ande re plaatsen wordt gehouden. Bemtssen: "Je kunt van mensen met een handicap in Noordwij kerhout niet verlangen dat ze naar Katwijk-komen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4