Steeds Ouders Lusthoflaan- school nemen het heft in eigen handen Kort geding tegen staat over opleiding logopedie □I Leidse Hartchirurg zet in Abu Dhabi operatiecentrum op JETTA GTX, SPORTIVITEIT IN Z'N MOOISTE VORM. kamsteeg "We zijn het optreden van het bestuur zat" Leidse academie wil alsnog op scholenplan WOENSDAG 13 MAART 1985 De nieuwe Jetta GTX is uitgerust met een sublieme serie extra's: getint glas, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, van bin nenuit verstelbare spiegels, dubbele koplampen, lichtmetalen velgen, met leer bekleed sportstuur, verbredingsset, kentekenachter grond. Inclusief BTW, exclusief af leve- OA DOC ringskosten. Wijzigingen voorbehouden. V.Q.Z0.77D /Q\ VOLKSWAGEN. \VfJ) TECHNIEK IN BEWEGING. OEGSTGEEST - LEIDERDORP - KATWIJK VOORSCHOTEN - LISSE - HILLEGOM Redactie: Wim Brands Bart dungmann Play-back (6) Er is geen stad in Nederland waar ze waarschijnlijk zo goed kunnen play backen als in Lei den. Hebben we al de gebroeders V.d. Hulst binnen de stadsmuren die zo prachtig The Everly Bro thers kunnen nadoen, is daar ook nog een John Beuker. Gisteravond was hij te zien in die KRO-show. Als Ella Fitzge rald, de jazz-zangeres. En hij leek precies op haar: zelfs de gebaren klopten. Dat moet ook de jury niet zijn ontgaan want Beuker "Dit was de finale van de regio Zuid-Holland", vertelt Beuker. "In alle voorrondes ben ik tel kens nummer één geworden. De finale waarin alle finalisten moesten optreden, zijn inmid dels overigens ook achter de rug. Maar het lijkt me niet leuk om nu al te vertellen hoe hoog ik in die finale ben geëindigd. Dat kun nen de mensen tezijnertijd zelf Waarom Ella? "Nou jazz is sowieso belangrijk voor mij. En ja, Ella vind ik echt een gezellige tante...wat moet ik nou nog meer zeggen? Me als vrouw verkleden doe ik vaker ja. Ik heb ook een show waarmee ik door het land trek. Ik treed bij voorbeeld op met een potpourri van Anneke Grönloh-liedjes". De Volière (3) Komen we nog een keer terug op de volière in het Plantsoen. Het bericht dat de volière tegen de vlakte zou gaan, zoals de notu len van de werkgroep Hoge- woerd meldden, bleek onjuist. Gemeenteambtenaar Dubber verklaarde in deze rubriek: "Dat is verkeerd in de notulen geko- Zo wordt een mens natuurlijk zenuwziek, maar laten we hier over maar niet meer praten. Be langrijker is op dit moment wat gemeenteman Jochemsen van de directie groen had te vertellen in dezelfde rubriek. Hij vroeg zich af wanneer de volière nu precies was gebouwd en zei ook dat binnenkort maar eens een onderzoekje moest worden inge steld. Een onderzoekje...nergens voor nodig hoor, Jochemsen. Dankzij I. Pauw kan nu een en ander worden verteld over de ge schiedenis van het vogelhok, een geschiedenis die nauw is verwe ven met het verleden van Leide- naar Pauw, zoals zal blijken. Pauw: "Eind jaren dertig - ik was toen een jaar of 22 - zat ik zonder werk. Ik was natuurlijk niet de enige in die dagen, maar het bleef vervelend. Voor die tijd heb ik gewerkt als kruideniers bediende. En in de zomers kon je me vinden in de ijsfabriek". "IJs maakte ik, ja. Veel leverde dat werk niet op en bovendien stond je de hele dag met je voe ten in de pekel. Pekel had je no dig voor de toebereiding. Hoe dan ook, ik ben met dat werk ge stopt op een goed moment, want welbeschouwd loonde het abso luut niet". De Volière (4) "En toen zat ik dus zonder werk. Nou had je in die dagen in Looiersstraat een oude katoenfa- briek en in die fabriek werden jongens zonder werk aan de slag gehouden. Het was niet ver plicht, dat werk, maar ik ging er wel naar toe. Je leerde immers nog wat. Metselen enzo". De Leidse Ella Fitzgerald, oftewel John Beuker: "Ella vind ik echt een gezellige tante". "Nou werden die jongens zon der werk ook wel eens ingescha keld voor bepaalde projecten. We hebben in de Doezastraat bij voorbeeld nog een rytje wonin gen voor ouden van dagen neer gezet. Deed je aan zoiets mee, aan zo'n buitenproject, dan kreeg je een rijksdaalder per week". "In dit kader heb ik dus ook meegeholpen aan het bouwen van de volière. Het zal in 1938 zijn geweest dat we begonnen. Ik heb aan de funderingen gewerkt, herinner ik me nog. Nee, het werd beslist geen gammel ge- bouw....je zou dat misschien den ken met al die beginnelingen. Maar zo was het toch niet, want kijk: het was geen haastwerk. Deed je iets niet goed, dan moest je gewoon rustig opnieuw aan de slag. Daardoor werd het een soli de gebouw". "Ik zou het jammer vinden als ze die volière nou zouden afbre ken, maar dat gebeurt gelukkig ook niet, heb ik begrepen. Nee, het is niet zo dat ik nog dagelijks langs dat gebouw loop, maar aan de andere kant: je komt er nog wel eens toevallig langs. En dan is het toch leuk om te denken: daaraan heb ik meegeholpen". Vernielingen In het weekeinde sloegen ze toe. Wie het waren is nog niet be kend, wel wat ze deden: een school aan de Surinamestraat vernielen. De vernielingen wa ren dusdanig dat de leerlingen van de Paulusschool, een onder deel van scholengemeenschap De Leidse, een dagje vrij kregen. Er kon geen les worden gegeven. Conciërge Hoogenboom: "De daders hebben inderdaad flink huisgehouden. Er was een ver warmingsbuis gesloopt, het wa ter was er nota bene uitgelopen, een regenpijp ging eraan, in de fietsenstalling zijn ze bezig ge weest, het dak lekte. Het is nogal niet wat". Gebeurt dit vaker? "Nee...wacht even: laat ik dat snel afkloppen, want je weet maar nooit. Maar goéd, de laatste tijd ontsprongen we de dans tel kens. Geen vernielingen bij ons. Vroeger toen hier in de buurt nog gebouwd werd, was dat wel anders. Dan sneuvelden er in een weekeinde soms twintig ruiten. Daar waren we nu gelukkig een beetje vanaf. Laten we hopen dat dit niet het startsein was voor een nieuwe reeks". Enig idee wie het waren? "Nee. Wisten we dat maar. Ik bedoel, dan zocht ik ze wel even thuis op, bij wijze van spreken". (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De bestuursleden van de Prostestants-Christelijke Schoolvereniging zijn gis teravond van de actie van de ouders van de Lusthoflaanschool op de hoogte gesteld. De ouders, die hun kinderen vandaag hebben thuisgehouden, eisen dat er nu snel een oplos sing komt voor alle problemen. "De rust moet terugkeren. Dat kan alleen als onderwijze res Essed wordt overgeplaatst. We zijn het optreden van het bestuur meer dan zat en nemen daarom het heft maar in eigen handen". Ook vijf van de zes leerkrachten hebben een verklaring opgesteld, waarin ze zeggen heel teleurge steld te zijn in de handelwijze van het bestuur. Volgens het team was de onder wijzeres Essed voortdurend uit op ruzie. Een greep uit de klachten lijst: "Ze wilde niet samenwerken, woonde teamvergaderingen niet bij, waardoor besluiten moesten worden uitgesteld, zegde de ouder commissievergaderingen op het laatste moment af en liet de klas regelmatig in de steek". Toen de si tuatie aan het begin van het nieu we schooljaar echt uit de hand dreigde te gaan lopen, heeft het be stuur mevrouw Essed en het hoofd van de school zes weken met ziek teverlof gestuurd. De oudercommissie neemt liever het woord "schorsing" in de mond. "Het bestuur schoof alle schuld in de schoenen van het hoofd. Hij mocht zijn eigen school niet meer binnen. Een belachelijke zaak". De leerkrachten sluiten zich daarbij Een medewerker van het bureau van de Protestants-Christelijke Schoolvereniging vertelde van morgen dat de voorzitter op vakan tie is en dat de bestuursleden niet bereid zijn nu commentaar te ge ven. Hij doet de zaak af met: "Ik ben op de hoogte, maar ik wil geen uitspraak doen, want dit is een be- stuurskwestie". Volgens de ouder commissie worden alle problemen op deze manier afgedaan. "Als het moeilijk wordt, is de voorzitter op vakantie of ze gooien de hoorn op de haak". N. Ober, van de afdeling onder wijs van de gemeente Leiden, ver telt desgevraagd dat hij reeds ver schillende keren is benaderd door ouders van deze school. "Ik heb toen heel officieel gezegd: ik ben bereid om te bemiddelen als jullie bestuur daarmee akkoord gaat. Nu, dat is blijkbaar niet gebeurd". Verder heeft hij de ouders doorver wezen naar de Rijksinspectie van het kleuter- en lager onderwijs. Oudercommissielid Toon Krom hout spreekt van een rotte appel in een mand. "De sfeer in de school werd daardoor heel verstikkend. Niemand durfde meer wat te zeg gen. De leerlingen hadden dat in de gaten en gingen op het speel plein joelen en de invallers wisten niet meer wat ze moesten doen". Hij wijt de problemen aan de slecht voorbereide fusie. "We wis ten ternauwernood wat er gaande was. Opeens kreeg de school er leerlingen en twee leerkrachten bij. Er is niet gekeken of die leer krachten wel in het hechte team van de Lusthoflaanschool pasten. Met de één is het gelukt, met de ander niet. Daarna heeft het be stuur niet krachtig opgetreden. Her en der hebben ze mensen met ziekteverlof gestuurd in de hoop dat daarmee alles opgelost zou zijn. Het gevolg is nu dat praktisch het hele onderwijsteam thuis is. Om een voorbeeld te noemen: de derde klas is met de vierde invaller bezig, de vijfde met de tweede, ga zo maar door". Waar Greetje Christiaans, ook lid van de oudercommissie, het meest Welke ouwe gek doet dat?' Personeel in winkel bedreigd en mishandeld LEIDEN Een winkeldief heeft gistermiddag in een winkel aan de Haarlemmerstraat een verkoper met een mes bedreigd en een ver koopster mishandeld. Dit gebeur de toen de man met een tas vol ge stolen goederen de winkel wilde verlaten. Omstreeks half vier kwam de man in het gezelschap van een vrouw de winkel binnen, naar later dus bleek om zonder te betalen te winkelen. Toen het tweetal met een tas vol uit de winkel wilde ver trekken, vroeg een verkoopster hun een blik in de tas te mogen werpen. Het duo poogde zich daar op uit de voeten te maken, waarna de verkoopster de tas vastgreep. De man diende haar twee karate- schoppen toe en nam de benen, vergezeld door de vrouw. De Lusthoflaanschool, vanochtend. Een paar kinderen voetballen op het schoolplein. De klassen zijn leeg. mee zit is de houding van het be stuur. "Wij hebben de heer Ver snel, de voorzitter van het bestuur regelmatig op de hoogte gebracht. Hij deed net of er niets aan de hand was. Alsof wij gek waren en de leerkrachten niet goed bij hun hoofd. Wij hebben hele gesprek ken gehad met de onderwijzeres. Ze beloofde dan van alles, maar een dag later was het al weer mis. Ja, wat moetje dan?" Na een verhitte vergadering af gelopen maandag, waarin de ge moederen hoog opliepen, hebben de ouders besloten dat een harde actie het enige middel is. Ze eisen dat mevrouw Essed wordt overge plaatst. "Niet alleen voor de kinde ren worden de spanningen te groot, maar ook de ouders kunnen er niet meer tegen". Ouder Truus Molenaar weet te vertellen dat er kinderen bij zijn die het door deze situatie weer be nauwd hebben gekregen, zijn gaan bedplassen of stotteren. De brief aan het bestuur is vergezeld ge gaan met een uitgebreide handte keningenlijst. Ook de inspectie van geen enkele rol. Het gaat erom dat er binnen korte tijd op een kwalitatief goed niveau harten met wat voor een afwijking dan ook kunnen worden geopereerd. En daarin probeer ik ze by te staan". het onderwijs is op de hoogte ge steld. "Ons enige doel is om van de Lusthoflaanschool weer die gezel lige school te maken die het een jaar geleden nog was. Op deze ma nier wordt de school kapot ge maakt. En dat is zonde, want alle oud-leerlingen in deze buurt heb ben er een plezierige tijd gehad", aldus de oudercommissie. "Het is heel tragisch dat allemaal zo moet lopen, maar als het bestuur niets doet zullen we het zelf moeten doen. Het water staat tot aan onze lippen". Even later verscheen de man weer in de winkel om een tasje op te halen dat hij was vergeten. Hij graaide het voorwerp uit de han den van het personeel. Een verko per die de man probeerde tegen te houden kreeg een mes onder zijn neus, waarna de man toch weer kans zag om weg te komen. Omdat de politie over een goed signale ment beschikt verwacht ze het tweetal te kunnen aanhouden. LEIDEN - Mag een opleiding die op het scholenplan van de over heid staat zomaar van die lijst wor den afgevoerd? Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Mam moetwet heeft de Tweede Kamer drie opleidingen die door de minis ter op dit scholenplan waren gezet, geschrapt. Eén ervan is de hogere beroepsopleiding voor logopedie; een studierichting die in augustus in Leiden zou kunnen worden ge volgd. De Leidse Stichting Samenwer kende Akademies voor Gezond heidszorg heeft gistermorgen over deze kwestie een kort geding ge voerd tegen de staat. De hbo-oplei- ding logopedie zou worden toege voegd aan de akademie voor ge zondheidszorg en de akademie voor fysiotherapie. Deze samen werkende instellingen hebben on langs een nieuw gebouw betrok ken aan de Endegeesterwatering in de Leeuwenhoek. Begin van dit jaar werd bekend dat de hbo-opleiding logopedie op het scholenplan stond met het ge tal 1985 erachter. Voor directeur Ouwerkerk was er toen geen ande re uitleg mogelijk dan dat de oplei ding voor bekostiging uit 's rijks kas in aanmerking zou komen en dat leerlingen zich voor deze oplei ding konden aanmelden. Voor heen was dat altijd zo gegaan. Maar wat bleek nu? De Tweede Kamer besloot een maand later vanwege bezuinigingsmaatregelen drie op leidingen van het plan te schrap pen. "Waar is de ministeriële verant woordelijkheid?", sprak mr. M.P. Fruytier, nadat hy de achtergrond en opzet van het scholenplan had uitgelegd. Hoewel de advocaat van de stichting nog vele andere motie ven als wapen in de strijd bracht, kon hij zich niet aan de indruk ont rekken dat er gediscrimineerd was op grond van religie. "Waarom wa ren uitgerekend drie scholen van protestants-christelijke en rooms- katholieke signatuur de dupe?", zo betoogde hij. Verder legde hij de president van de rechtbank uit wat dat schrap pen uit het scholenplan '85 voor consequenties heeft. "Volgens de regels van de wet betekent dit dat de opleiding volgend jaar niet meer op het scholenplan kan voor komen. Men blijft nu volledig in het ongewisse over de toekomst van de opleiding. De wet heeft in dit geval niet eens behoorlijk in een beroepsrecht voorzien, waar schijnlijk omdat het nooit de be doeling is geweest dat de Kamer schrapt", concludeerde hij wat uit dagend. Ook meende Fruytier dat de be ginselen van behoorlijk bestuur niet in acht zijn genomen. "Het be sluit van de kamer is door de partij en nauwelijks toegelicht". Volgens hem zou de minister door de oplei ding niet te bekostigen in strijd handelen met die beginselen. "De opleiding logopedie in Leiden vol deed aan alle stichtingsnormen. En het past ook helemaal in de nieuwe hbo-wet. Nu, dan moet de beslis sing die eenmaal door de minister is genomen ook worden nageko men". De landsadvocaat Groen legde de artikelen in dè wet iets anders uit. Hij noemde het een misver stand dat de opleiding volgend jaar niet meer op het scholenplan zou voorkomen. "Die macht heeft de Kamer niet". Groen betoogde dat het jaartal achter het scholenplan niet automatisch betekent: geld toewyzen. Als het parlement daar een andere mening over heeft, moet dat worden gerespecteerd". De president van de Haagse rechtbank doet op dinsdag 26 maart uitspraak over deze zaak. Sieraden gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Hooigracht hebben onbekenden sieraden ter waarde van 15.000 gul den gestolen. Zy zagen kans zich gistermiddag tussen twaalf en twee uur toegang tot het pand te verschaffen. Tijdens de zoektocht door de woning stuitten zij op het kistje met sieraden. De politie heeft geen sporen van braak ge vonden. LEIDEN - "Net 70 jaar geworden en dan besluiten om in Abu Dhabi te gaan werken. Welke ouwe gek doet dat?" Hartchirurg prof. A.G. Brom probeert hiermee de verslag gever een slag voor te zijn. "Ja, zo denken jullie toch?", zegt hij met glinsterende ogen en zonder een compliment af te wachten gaat hij door met zijn verhaal. "Ze discrimineren tegenwoordig op alles. Ik ben nog goed van lijf en leden en heb nu de gelegenheid om eens wat langer van huis te gaan, dan doe je dat toch? Die jonge mensen kunnen zich dat niet ver oorloven. Trouwens, ik zou ook niet zonder dit vak kunnen leven". Steun voor mijnwerkers LEIDEN - De collecte van het Leidse comité 'Steun Britse mijn werkers' heeft 4100 gulden opge bracht. Per giro is nog eens 2000 gulden binnengekomen. Het geld zal worden besteed aan voedsel pakketten die naar het gebied Rhonda Valley in Wales worden gestuurd. Het Leidse comité gaat voorlopig nog door met zijn acties, ook al is de staking inmiddels geëindigd. Veel mijnwerkers zitten diep in de schuld en dat is voor het comité de reden hen te blyven steunen. De onlangs met emeritaat gega- ne hoogleraar in de thoraxchirur- gie (hart-longen) van het Acade misch Ziekenhuis Leiden maakte afgelopen zaterdag tijdens een reü nie van de afdeling cardiochirurgie van het AZL bekend dat hij een nieuwe werkkring had. Abu Dha bi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten aan de Perzi sche Golf. Brom gaat daar een hart- chirurgisch centrum opzetten. "De hartpatiënten onder de an derhalf miljoen inwoners moeten voor een behandeling veelal naar het buitenland. De regering wil daar iets aan doen. Op dit moment is er een chirurg die in open-hart- chirurgie nauwelijks ervaring heeft. U weet, jonge mensen oplei den is voor mij een uitdaging. In het AZL heb ik er vele tientallen 'onder handen' gehad. Het is de be doeling dat in Abu Dabhi een goed ingewerkt team ontstaat, dat ik met een gerust hart na een jaar of zo kan achterlaten". De hartchirurg die in het binnen- en buitenland bekendheid geniet door zyn kennis op het gebied van de open hartchirurgie neemt een aantal deskundigen mee. Zo zal de klinisch perfusionist H.W.M. Ba- renbrug uit het AZL, de man die verantwoordelijk is voor het werken met de hart-longmachine, hem terzijde staan. Brom is verder nog op zoek naar een goed getrain de anesthesist en een gespeciali seerde verpleegkundige. "U ziet, de voorbereidingen zyn A.G. Brom: "Geld speelt geen rol". in volle gang. We zijn nu bezig met het samenstellen van de lijst van instrumenten die moeten worden aangeschaft. Ik denk dat we zo rond september kunnen beginnen. Nee, van ontwikkelingshulp is na tuurlijk geen sprake. Geld speelt

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3