lüedinggjgant vestigt zich in Zoeterwoude-Rijndijk 'Nee' tegen voorstel om school te splitsen Actie bijstandsvrouwen Alkemade heeft succes Macintosh trekt half april in pand Leski Leiderdorpse scholen onzeker over subsidie Warmondse brandstichter moet jaar naar inrichting Politie pakt crossende autodieven Hekken voor speelpleinen Leiderdorp Vrouw krijgt weer uitkering REGIO LEIDEN WOENSDAG 13 MAART 1985 ALKEMADE - De bezettingsactie van de Vrouwen Vakbond met als doel een inwoonster van Roelofa- rendsveen haar uitkering terug te bezorgen, heeft succes gehad. De kreeg gistermiddag i haar achterstallig deel van de uit kering en werd in de gelegenheid gesteld een nieuwe aanvraag voor een bijstandsuitkering in te die- De sociale dienst had de uitkering gestopt, omdat de sociaal-recher cheur van mening was dat de vrouw een vriend had, van wie zij geld kreeg. De Veense ontkende dat. Niettemin kreeg zij geen bij standsuitkering meer, waardoor ze met haar vier kinderen in ernstige problemen kwam. "Ik heb geen eten meer, ik loop te bedelen", hield ze burgemeester J. Wagenaar tijdens de actie in het gemeente huis voor. Ongeveer vijftig vrouwen uit ver schillende delen van het land en lid van de Vrouwen Vakbond waren gistermiddag om half twaalf naar het Alkemadese gemeentehuis ge komen. Ze bezetten de burgemees terskamer en eisten een gesprek met de verantwoordelijk wethou der en het hoofd van de sociale dienst. Die eisen werden ingewil ligd op voorwaarde dat de vrou wen de burgemeesterskamer zou den ontruimen. Dat deden ze. Met het resultaat van de actie wa ren de vrouwen tevreden. De poli tie, die met vijftien man aanwezig was, hoefde niet in te grijpen. Er werden geen vernielingen ge pleegd. De viskom op het bureau van de burgemeester werd voor zien van een sticker 'Bijstand - mis stand' en op het bureau van de bur gemeester werd de tekst 'Vierhon derd gulden erbij is geen bijstand' geplakt. WOENSDAG Leiden Gulden Vlies - raadscommissie perso neel en organisatie, 20 uur. Gulden Vlies - raadscommissie econo mische aangelegenheden, 21 uur. Centrale Voorzieningengebouw - Cleve- ringaplaats, actualiteitencollege Prof. Diekstra over zelfdoding door jongeren, ner, 20 en 22.15 t Filmhuis LVC - Breestraat, Ierse films: Traveller' van Joe Comerford, 20 uur; 'Danny's Symphonie' van Neil Jordan, Lakcinema - Cleveringaplaats, stomme films: 'Nieuw Babylon' van Traubern en Kosintsey, 20 uur; 'l'Age d'Or' van Luis Bunuel, 22 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - raadscom missie financiën, 20 uur. DONDERDAG Leiden Stadsbouwhuis - Langegracht, huisvesting migranten, 9.15 t De actie van de bijstandsvrouwen heeft succes gehad. Triomfantelijk wappert Ria Weststrdte met het geld, dat De Lakenhal - Oude Singei, deelcom- zij als achterstallige uitkering alsnog van de gemeente Alkemade heeft gekregen. (foto wim Dijkman) missie museum De Lakenhal, 1 ZOETERWOUDE - Het goedkope kledingbedrijf Macintosh uit het Limburg se Stein opent half april in Zoeterwoude-Rijndijk een Superconfex-vestiging. Het bedrijf komt in de huidige vestiging van de meubel zaak Leski aan de Hoge Rijndijk. Leski zal binnen dit gebied, waar de Zoeter- woudse meubelboulevard zou komen, verhuizen. Bij de Superconfex zullen on geveer vijftien mensen gaan werken. Macintosh zal het gewestelijk ar beidsbureau inschakelen om dit personeel te werven. De winke liersvereniging WIZO en de Zoe- terwoudse afdeling van het Ko ninklijk Ondernemersverbond (KNOV) waren gisteren nog niet op de hoogte van de komst van de tex- tielsuper. Bij vestigingsplannen van Macintosh in Rijnsburg en in Oegstgeest kwam er veel weer stand uit de plaatselijke midden stand. Daar ziet het in Zoeterwoude niet naar uit. Het nieuws van de komst van Macintosh werd gister avond op de kaartavond van de WI- ZO/KNÓV "voor kennisgeving aangenomen". "We zijn er niet blij mee, maar we liggen er ook niet wakker van", was het nuchtere commentaar van WIZO/KNOV- voorzitter Van der Krogt. "Ik denk dat de Winkelhof en de winkeliers in de Leidse binnenstad er meer moeite mee zullen hebben. Voor Zoeterwoude is het niet zo interes sant omdat het een beetje aan de rand van het dorp zit. Nu profite ren alleen Leski en Casba. Het zou eigenlijk midden in het dorp moe ten zitten", aldus Van der Krogt. De winkeliers zijn niet van plan het voorbeeld van hun collega's in Rijnsburg en Oegstgeest te volgen om actie te ondernemen tegen de komst van de textielmammoet. Ze zuden ook weinig kans van slagen hebben omdat de gemeente geen vergunning hoeft af te geven voor de vestiging van het bedrijf op die De meubelzaken Leski en Casba krijgen e het pand van Leski betrekken. Tevreden "Ook al zouden we willen, dan zouden we nog niets kunnen doen. Wij staan hier feitelijk helemaal buiten. Het is een transactie tussen Leski en Macintosh. Er zijn geen bezwaren aan te voeren vanuit ver keerstechnisch oogpunt. Er is rui me parkeergelegenheid en op die grond rust de bestemming detail handel", aldus de Zoeterwoudse burgemeester A.J.M. Houdijk gis teravond desgevraagd. Houdijk toonde zich tevreden met de komst van de kledinggigant. "Als het een goede zaak is voor Zoeterwoude, kan ik daar best blij mee zijn. Het geeft natuurlijk een stukje werkge legenheid en ook voor de meubel zaken heeft het positieve gevol gen". Volgens W.A. Dirks van Macin tosh komt er voorlopig in de Leid se regio geen tweede schakel in de zeer snel groeiende keten van goedkope kledingzaken. "Dit wordt onze drieëntwintigste zaak. Op de dag dat de zaak in Zoeter woude opent, openen we nog een zaak in Kerkrade. Voorlopig dek ken we dit gebied rond Leiden vol doende met de netto vijftienhon derd vierkante meter verkoop vloeroppervlakte". Dirks zei desgevraagd "erg blij" te zijn met de vestiging in de ruim te yan Leski. "Het voldoet volledig aan onze uitgangspunten van een goede bereikbaarheid, voldoende parkeergelegenheid en de aanwe zigheid van een grote potentiële klantenkring". In tegenstelling tot de komst van Macintosh naar de Kamsteeg-gara ge in Oegstgeest, is de vestiging in Zoeterwoude gladjes verlopen. In Oegstgeest werd ongeveer een jaar gepraat over de komst van het be drijf, in Zoeterwoude duurden de gesprekken volgens Dirks "korter dan normaal". De bemiddeling tus sen Macintosh en Leski was in handen van de Leidse bedryfsma- kelaar Menno Smitsloo. LEIDERDORP - De subsidiëring van het schoolbegeleidingswerk van de reformatorische kleuter school Mirjam en de reformatori sche lagere school Gomarus in Lei derdorp komt in gevaar als de scholen niet aansluiten bij de Re gionale Schoolbegeleidingsdienst Rijnland. De meeste leden van de onder wijscommissie stonden gister avond zeer kritisch tegenover ver dere gemeentelijke subsidiëring als beide scholen vasthouden aan hun wens onder de vlag van de ge reformeerde schoolbegelkeidings- dienst te blijven. De kritische opstelling van de commissie houdt verband met het verkrijgen van rijkssubsidie door de Stichting Begeleidingscentrum Gereformeerd Schoolonderwijs per 1 januari dit jaar. De gemeente raad besloot in 1983 tot wederop zegging subsidie te geven, maar verwachtte wel dat het schoolbe stuur zou heroverwegen zich aan te sluiten bij de Schoolbegeleidings dienst Rijnland. Het bestuur van de scholen heeft in februari mede gedeeld op principiële gronden het liefst bij de gereformeerde begelei dingsdienst te willen blijven. De stichting VOS Zoeterwoude krijgt vijfhonderd gulden extra subsidie, zo lazen de vrouwen van de werkgroep Vos in de krant van 8 maart j.l. Naar aanleiding van de opmer king van P. Kremer tijdens de raadsvergadering van de commis sie welzijn: "ik vrees dat ik traves tiet moet zyn om te kunnen mee doen aan de cursussen", wil de werkgroep VOS dhr. Kremer uit nodigen voor de eerstvolgende the ma-bijeenkomst in april. Wij hopen zo onze doelstelling: "Aansluiten by de behoeften van de cursisten" te verwezenlijken en geven dhr. Kremer de gelegenheid om - uiteraard incognito - deze bij eenkomst bij te wonen (verkleed- ruimte is aanwezig). OEGSTGEEST/LEIDEN Leidse politie heeft de afgelopen dagen drie Leidse mannen aange- Corry Wouters, Stompwijkseweg 7, Zoeterwoude houden die de afgelopen weken 7 auto's hebben gestolen in Oegst geest en Leiden. De drié mannen, 22, 22 en 21 jaar oud, gebruikten de auto's om mee te crossen. En ze deden dat niet al te voorzichtig. Drie van de auto's zijn totaal uitgebrand, een vierde is total-loss en nummer vijf zit onder de deuken. Twee van de mannen zijn na ver hoor op vrije voeten, nummer drie, zondagnacht berapt in de Leidse Merenwijk, bevindt zich nog steeds op het politiebureau in Oegstgeest. Hij bleek nog meer za ken op zijn kerfstok te hebben. DEN HAAG/WARMOND - De 25- jarige Warmonder, die vorig jaar juli twee branden heeft gesticht in zijn woonplaats, wordt maximaal een jaar opgenomen in een psy chiatrische inrichting. Dit heeft de Haagse rechtbank gisteren besloten. De brandstich ter werd op grond van het psychia trisch rapport niet toerekenings vatbaar verklaard en de rechtbank heeft hem nu tevens ontslagen van rechtsvervolging. De Warmonder verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen om aan dacht te vragen voor de geestelijke nood waarin hij verkeerde. Zijn be handelend arts had hem met niet meer dan een pilletje weggestuurd. Met de uitspraak van de recht bank wordt niet de eis van de offi cier van justitie gevolgd. Deze eiste dat de Warmonder ter beschikking van de regering moet gesteld in dien blijkt dat de behandeling niet het gewenste resultaat heeft. Bromfietster (18) breekt been OEGSTGEEST - Een 18-jarige straatwei bromfietsster uit Voorhout heeft gistermiddag een gebroken linke ronderbeen opgelopen bij een bot sing op de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest. De aanrijding ontstond toen een 64-jarige automobilist uit Rijns burg plotsklaps uit een uitrit de de richting ïutzstraat. De bromfiet ster, die in de richting van de 'Leid se buurt' reed, kon hem niet meer ontwijken. Zowel de bromfiets als de auto waren zwaar beschadigd. De Voor- houtse is overgebracht naar een ziekenhuis. LEIDERDORP - De Leiderdorp- se protestants-christelijke kleuter scholen De Regenboog en Zijl- kwartier en de openbare kleuter school de Vogelweid krijgen geld van de gemeente voor het plaatsen van lage hekken rond de speel plaatsen. De meerderheid van de onder wijscommissie schaarde zich gis teravond achter dit advies. Alleen commissielid mevrouw C.A. Hui gen-Van Boven (WD) was voor af scheidingen door 'prikstruiken', in plaats van afscheidingen met hek ken. Het vandalisme op de speelplaat sen is bij de aanvragen niet van be lang geweest, het belang van de kleuters stond voorop. Zij weten nu niet wat nog tot het schoolter rein behoort. Of, zoals commissie lid F. Terken het zei: "Er is nu geen echte begrenzing. Voor de kinde ren hoort ook de directe omgeving van de speelplaats nog bij de school. Het is beter om dat voor de kleuters duidelijk aan te geven". E. Klerks (WD) opperde nog de mogelijkheid dat één van de scho len zelf geld gaat bijleggen om toch een hoog hek aan te brengen. Wet houder J. Bezemer (PvdA) stelde dat de gemeente daar geen grip op heeft, maar dat er wel overleg over komt en dat er naar wordt ge streefd om dat te voorkomen. Ove rigens gaat het bij de afscheidin gen niet om de gehele schoolplei nen, maar om die delen waar de kleuters hun speelplaats hebben. De openbaarheid van de school pleinen komt dus niet in het ge ding. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wordt flink op kosten gejaagd door een Vlietwijkse 'folk lore': het gooien met stenen over de Kimshoeve aan de Lord Baden Powellweg. Wat is namelijk het geval? Door dit gooien, maar ook het lopen over het dak, is dit aardig gaan lekken, zo bleek tijdens de vergadering van de raadscommissie voor finan ciën, ruimtelijke ordening en ver keer. Opknapkosten: 5.750 gulden. Ook met het grond- en opper vlaktewater is echter het een en an der mis in het padvindersverblyf: 'Folklore' in Voorschoten een dure zaak by langdurige regenval of dooi kan de aanwezige riolering het water niet of nauwelijks verwerken. Op lossing: het aanbrengen van een royale drainageleiding in een grint- bed, af te dekken met betontegels, voorzien van ronde gaten. Boven dien dient het bestaande tegelpad te worden bestraat. Kosten: 6.750 gulden. Tenminste, wanneer de gemeen te het klusje zou klaren. De gebrui kers zijn echter bereid enkele 'niet- vakmatig gerichte' werkzaamhe den ter hand te nemen. Voorts zijn enkele werkzaamheden ten laste van het normale onderhoud uitge voerd. Wat nog ontbreekt: 8.500 gulden. Eind deze maand moet de gemeenteraad dit bijpassen. Zoeterwoudse 'schoolstrijd' in nieuwe fase ZOETERWOUDE - Als de gt meente Zoeterwoude geld op tafel moet leggen voor de leegstand van de Sjaloomschool, zal zy zich met hand en tand verzetten tegen vesti ging van de fusieschool aan de Schenkelweg. De Zoeterwoudse gemeenschap zou hiervoor moeten opdraaien wat tot een belastingver hoging zou kunnen leiden, of tot kortingen op sociaal-culturele voorzieningen. Dit zei wethouder H. Graniewski-Wijnands gister avond in de vergadering van de raadscommissie voor onderwijs. In deze vergadering werd even eens duidelijk dat een keuze moet worden gemaakt voor huisvesting in één van de twee bestaande scho len. Het 'tussenvoorstel' van de stichting katholiek onderwijs Zoe terwoude (SKOZ) om de fusie- school voorlopig te spreiden over Aloysius- en Sjaloomschool lijkt geen haalbare kaart. Tijdens de behandeling van het huisvestingsplan van de scholen in Zoeterwoude bleek dat ook de me dezeggenschapsraad van de Aloy- siusschool het tussenvoorstel van de SKOZ resoluut verwerpt. Eer der had de oudercommissie van de Sjaloomschool hetzelfde gedaan. Ook de gemeente vindt dat de ba sisschool in één gebouw moet ko- "Lafen "de kinderen worden er de dupe van", waren uitspraken die gisteravond aan het adres van de SKOZ werden gemaakt. De ver wijten kwamen er op neer dat door het tussenvoorstel de onrust over de plaats waar de fusieschool zal komen, slechts langer voortduurt. De roep om duidelijkheid was gis teravond niet van de lucht. Een lid van de oudercommissie van de Sjaloomschool: "Het op de lange baan schuiven van een be slissing betreuren wij. Wij ouders zijn ermee gediend dat er voor 1 augustus duidelijkheid is. Het tus senvoorstel van het bestuur is laf, het draait er toch op uit dat een ar bitragecommissie zal moeten be slissen". Bindend Door de getoonde unanieme af keuring van het SKOZ-voorstel ziet het er naar uit dat de stichting binnenkort één schoolgebouw zal moeten aanwijzen voor de fusie school. Aangezien dit vrijwel zeker resulteert in een geschil zal een on afhankelijke geschillencommissie het laatste - bindende - woord moe ten spreken. Daarmee zal een ein de zijn gekomen aan de gisteren op de kop af vier maanden durende 'schoolstrijd'. De volgende bestuursvergade ring van de SKOZ is pas eind vol gende maand. Van verschillende kanten werd in het belang van de duidelijkheid en de rust op de scholen aangedrongen op een ver snelde voortzetting van de besluit vorming. De feiten liegen er nog altijd niet om voor de voorstanders van huis vesting in de Aloysiusschool. Wet houder H. Graniewski-Wijnands wees in dit verband op het laatste oordeel dat bij de minster van on derwijs ligt. Als hij extra geld op tafel moet leggen om aan de wen sen van het merendeel van de Zoe terwoudse bevolking tegemoet te komen, zal hij volgens Graniewski een streep door de plannen zetten. Immers, er staat een schoolge bouw waaraan weinig hoeft te ge beuren. De medezeggenschapsraad van de Aloysiusschool bestrijdt dit. Gisteravond meende hij de ver bouwing van de school voor vijf tienduizend gulden te kunnen kla ren. Hierin zat echter de misreke ning dat de huidige gymzaal als 'gemeenschapsruimte' kon wor den gebruikt. De financiële gevol gen hiervan zijn dat de gymlessen dan in de veel duurdere Klaverhal zouden moeten worden gegeven. Ook hierop zou volgens de ge meente een veto van onderwys- minster Deetman volgen. Beroering De discussie rond de keuze van een schoolgebouw belandde ook gisteravond telkens op de financië le kant van de zaak. De christen democraat Laman ("Niets heeft ooit zoveel beroering in Zoeter woude gegeven als dit onder werp") stelde daarom voor om in de raadscommissie voor financiën te bekijken of er by de gemeente honderdduizend gulden 'over' is om het jaarlijkse tekort van een ge sloten Sjaloomschool te dekken. Commissielid J. Vink wond zich danig op over de nadruk die tel kens op de financiële kant van de zaak wordt gelegd. Hy luchtte zijn hart: "De hele oorspronkelijke be volking van Zoeterwoude heeft daar op school gezeten. Het ge bouw stamt uit 1868, onbegrijpe lijk dat daaraan voorbij wordt ge gaan. Het draait in Nederland al leen maar om de financiën". Wethouder Graniewski meende dat van ongevoeligheid geen spra ke is bij de gemeente, "maar je moet de haalbaarheid in het oog houden". Wat betreft het behoud van het karakteristiek gebouw aan de Schenkelweg stelde de wethou der na afloop van de druk bezochte vergadering dat daarover niet al te veel zorgen hoeven te worden ge maakt. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. 18.30-17.00 uur "(071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezo^ging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 345.20 65,70 89,30 22,10 ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: PJ. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexlco-City, Tel

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2