Bredero's tijd herleeft in hoofdstad Veronica dit jaar geen A-omroep Kunstkring Voorschoten bloeit en boeit Festival dit weekeinde gratis toegankelijk Weer protesten tegen 'Theater van de Lach' Nieuwe Vrijzinnige Omroep vraagt zendtijc Dirigent Ormandy overleden POPAGENDA Piccolotheater in De Waag: Dario Fo's humor ontkracht WOENSDAG 13 MAART 1985 KUNST PAGINA 27 DEN HAAG (GPD) - De Veronica Omroep Organisa tie (VOO) wordt dit jaar nog geen A-omroep. Het is ech ter vrijwel zeker dat Veroni ca volgend jaar de A-status zal krijgen. Dat is de consequentie van het vonnis dat de president van de rechtbank in Den Haag, mr. M. R. Wijnholt, gisteren wees in het kort geding dat de VOO had aangespan nen tegen de Staat. De VOO zei in een reactie over voldoende juridi sche middelen te beschikken om de A-status alsnog per 1 oktober van dit jaar af te dwingen. De VOO eiste in het geding dat minister Brinkman (WVC) het le dental van Veronica zou peilen op een datum later dan 31 maart 1984. Op 31 december van het vorig jaar telde Veronica 533.512 leden, ruim boven de 450.000 leden nodig voor het verkrijgen van de A-status. Mr. Wijnholt stelde in zijn vonnis dat minister Brinkman in 1983 een aanvraag voor de B-status door de Evangelische Omroep honoreerde terwijl hij zich daarbij baseerde op cijfers van na 31 maart. Door dit Veronica te weigeren, schendt de minister het gelijk' aldus de president. Wat betreft de datum van ingang van de A-status, 1 oktober 1985, kreeg Veronica niet zijn zin. Vol gens mr. Wijnholt kan minister Brinkman van WVC in dit stadium niet meer voor 1 april van dit jaar over de A-status beslissen, want eerst moet de Omroepraad een ad vies uitbrengen en dat zal niet op tijd gereed zijn. "Dit betekent dat een mogelijke A-status van Veronica niet meer in oktober van dit jaar in het zend- schema tot uitdrukking kan wor den gebracht, tenzij de minister hier een bijzonder geval aanwezig zou achten. De minister is echter daartoe niet verplicht", aldus de rechter. Volgens de advocaat van de VOO, mr. Dommering, had de mi nister voor oponthoud in het toe kennen van de A-status aan de VOO gezorgd. Zo zou hij ten on rechte een punt maken van zes tienduizend „tientjesleden" wier contributie door de Veronica Om roep Stichting wordt betaald. Of schoon zij hun lidmaatschap had den bevestigd met een handteke ning onder een in te sturen bon, vond de minister dat zij geen blijk hadden gegeven van de „uitdruk kelijke positieve wil" om lid te worden. Ook zonder deze 'tientjes leden' voldoet de VOO ruim aan het getalscriterium van 450.000 le den. Bij de telling wordt rekening gehouden met een foutenmarge van 5 procent. Veronica zal minister Brinkman vragen om gebruik te maken van de mogelijkheid om de promotie van Veronica als bijzonder geval aan te merken, zodat het besluit er over korte tijd kan worden uitge steld en Veronica alsnog per 1 ok tober van dit jaar A-omroep kan worden. De rechtbankpresident wees al op deze mogelijkheid. De NOS is er overigens bij het opstellen van het uitzendschema voor het seizoen '85-'86 van uitge gaan dat Veronica A-omroep wordt en ook in het produktieschema en bij de toewijzing van faciliteiten is daar rekening mee gehouden. AMSTERDAM (GPD) - Stinkende bedelaars, vagebon den, bontgeklede hoeren en zedige weeskinderen, heren en joffers, kippen, geiten en varkens bevolken dit week einde het hart van Amsterdam. Tussen de Nes en de Oude- zijds-Voorburgwal en -Achterburgwal herleeft het woelige Amsterdam van vier eeuwen geleden. Het festival heeft niets te maken met schranspartijen in de open lucht of boertige Brueghelfeesten. Het is een enorme kijkdoos, waarin door 600 toneelspelers een leven dig beeld wordt gegeven van Bre- dero's tijd. Amsterdam maakte toen dezelfde stormachtige ont wikkelingen door als Derde-We reldlanden tegenwoordig. De stad werd overstroomd door vluchtelin gen en gelukszoekers. Bredero werd maar 33 jaar oud, maar in die periode is het inwonertal van Am sterdam verdrievoudigd. Er was een groot tekort aan hui2en, er was werkloosheid, ziekte en armoede, bedrog en uitbuiting. Maar tegelij kertijd ontwaakte een geweldige radio of televisie. Er is behoefte De handel bloeid niet die aan een vrouwenomroep. Dat zeg gen Letty Bozelie (Vrouwenweek blad) en Annemarie (vrouwenhuis Alkmaar) leiding van hun initiatief oprichting van zo'n omroep. De tijd dat in diezelfde Nes, toen een drukke winkelstraat, de dich ter/schilder Gerbrand Adriaans- zoon Bredero werd geboren als zoon van een schoenmaker. Het Brederofestival van zaterdag 16 en zondag 17 maart wordt een van de grootste openluchtspektakels die ooit in de stad zijn vertoond. Vrouwen willen eigen omroep AMSTERDAM (ANP) - Van alles wat de vrouwenbeweging onder- Amsterdam staat dit weekeinde ir een repetitie van hun aandeel autovrij gemaakt en alle objecten uit de twintigste eeuw zijn aan het oog onttrokken. Telefooncellen zijn ingepakt en de vele amster dammertjes, die automobilisten verkleed als de schout en zijn man nen. De scènes uit 'de Spaanschen Brabander'. De klucht van de koe en de klucht van de Hoogduytschen moeten weerhouden van parkeren Quaksalver en het tot nu toe onbe- op de stoep, zijn met tonnen stro bedekt. Het toneel speelt zich af tegen het decor van 17e-eeuwse huizen. Op zestien plaatsen wor den korte scènes uit het werk van Bredero gespeeld en daartussen beweegt zich een stroom van figu ranten, waaronder 130 kinderen. In de grachten varen dienstdoende agenten van de bereden politie, nu kende werk 'Schijn-heyligh' i stuk 'Rodd'rick ende Alphonsus' duren hooguit zes minuten en wor den elk kwartier herhaald. De hele produktie van het Brede rofestival komt tot stand dank zij de hulp van 600 amateurspelers uit Nederland en Vlaanderen, onder regie van zestien beroepsregis seurs. Voor elke toneelspeler is een biografietje gemaakt met persoon lijke gegevens over de persoon die uitgebeeld wordt. De costumière Simone Hinrichs uit Enschede is al maanden bezig met de kostuums. Het zijn kledingstukken gemaakt uit gewassen afvallappen van de lompenhandel en per stuk zullen de kostuums niet veel kostbaarder zijn dan twee tientjes. Het Brederofestival is bekostigd door de gemeente Amsterdam, de provincie Noord-Holland, het mi nisterie van WVC en een aantal sponsors, die samen 270.000 gul den ter beschikking stelden. 8^1^. bandelen, obligaties keringen. Er waren sociale span ningen door vreemdelingenhaat, .-misdaad en prostitutie, huisuitzet- tlngcn en faillissementen. En al instantie op 65.000 leden. Met dat dan niet ee^e rechters veroor- deelden vele Amsterdammers tot wrf zendüjd ^an drie^iur racüo en de doodstraf door ophanging. rRr^h!i,nrriïS Bredero is de eerste Nederlander «a rnn h 1 5 h Ih geweest die het gewone leven tot haa ^r' zeggen onderwerp van zyn liederen en to- ïwmït "Voelmeetvrouwen ZIJ" neelstukken maakte. Hij bleef niet wrïmie' vrouwenbe- voortborduren op Griekse helden B g of koningen en vorsten. Hij was Bij de radio rest momenteel nog °?k de eers'e die in dichtvorm zijn één autonoom feministisch pro- "gen emoties op papier zette en gramma: ,Hoor Haar'. Op televisie dle Bfed Hollandse woorden ge- bestaat sinds het verdwijnen van *?ruikte voor dingen van alledag. .Kijk Haar' geen enkel zelfstandig Een smid moet van ijzer praten feministisch programma dus Bozelie en Bloemhof. De vrou wenbeweging haalt de beeldbuis meende Bredero. "Een schilder van zijn verven, een schoenmaker zijn leesten en een hoer alleen nog bij iets „heel sensatio- vleselijke dingen", neels". HERBIE WHITE BAND - De Her- bie White Band is een groot gezel schap rond free jazz- en workshop- veteraan Herman de Wit. Samen met tien andere blazers komt hij zaterdag naar Hot House, in het LAK-restaurant aan de Cleveringa- plaats. De band zingt en speelt lie deren uit de strijdcultuur, geïm proviseerde muziek en klassieke jazznummers. Het concert begint om 21.00 uur. Wie gratis en voor niets het ze- ventiende-eeuwse Amsterdam wil ontdekken, zoals Bredero het vol warmte en humor heeft vastge legd, moet dit weekeinde naar de hoofdstad gaan. Het kleine stads centrum tussen de twee wallen is Belgische kandidate songfestival vervangen BRUSSEL (AP) - De BRT heeft de 30-jarige zangeres Linda Le- pomme aangewezen om België te vertegenwoordigen op het Eurovisie songfestival van 4 mei in Goteborg. Lepomme vervangt Mireille Capelle die, samen met compo nist Freddy Devreese, afhaakte na een geschil over de tekst van haar lied. De afgelopen dagen werd hard gewerkt om een nieuw Belgisch team samen te stellen. De BRT heeft nu gekozen voor componist Piet Verlinden en een tekst van Bert Vivier, alle bei in vaste dienst bij die Vlaamse omroep. Capelle liet het afweten na dat zij een aantal teksten had geweigerd en haar voorkeur uitging naar een tekst van Hu- go Claus, die niet door de BRT was aangezocht. AMERSFOORT (ANP) - Veertig personen hebben gisteravond in Amers foort voor de ingang van het cultureel centrum De Flint gedemonstreerd tegen de opvoering van het theaterstuk ,Hoe versier ik een stuk'. De demonstranten, verenigd in de actiegroep .Theater van de Lach is om te huilen', deelden pamfletten uit waarin zij stelling nemen tegen de teneur van de klucht, die volgens hen er vanuit gaat dat vrouwen aanranding niet onprettig vinden. In het theaterstuk wordt een boekhouder verdacht van een poging tot aanranding, waarna hij voor de vrouwen in het bedrijf waar hij werkt interessant wordt. De demonstranten vormden geen blokkade, en een voorgenomen lawaaiactie met trommels werd afgelast na klachten van omwonenden. 1(2) This is not America- David Bowie 2 1) Shout-Tears for fears 3 4) Ik meen 't-Andre Ha- 4(6) Just another night- Mick Jagger 5(3) Sussudio-Phil Collins 6 (11) Nightshift-Commodo- res 7 (16) Love en Pride-King 8 (5) Loverboy-Billy Ocean 9 (10) Sharp dressed man- ZZ Top 10 (7) Easy lover-Philip Bai ley Phil Collins 11 8) Do what you do-Jer- maine Jackson 12 (20) Material girl-Madon- 13 (19) You're my heart you 're my soul-Modern Talking 14 (13) Watching you-Shaka- tak 15 (15) Treat her like a lady- Temptations 16 (30) Just can't get enough- Depeche Mode 17 (26) Slippery people-Tal king Heads 18 9) I want to know what love is-Foreigner 19 (18) Let's go crazy-Prince and the Revolution 20 (14) Let it all blow-Dazz Band 21 (23) Save a prayer-Duran Duran 22 (12) One night in Bang kok-Murray Head 23 (33) Love like blood-Kil ling Joke 24 (24) Yaki taki oowah-Gi- gantjes 25 (31) Steen, stoal en senti ment-Normaal 26 (28) I know him so well- Elaine Paige B.Dickson 27 (17) Solid- Ashford en 28 (35) Love is ...-Anny Schil der 29 (25) This is my night-Cha- ka Khan 30 (27) Am I losing you fore ver-Mai Tat 31 (34) Let's talk about me- Alan Parsons Project 32 (37) Give me you love-Fun Fun 33 Where were you-Dolly Dots 34 (39) The old man down the road-John Fogerty 35 1 won't let you go-Ag- netha Faltskog 36 (38) You're the inspira tion-Chicago 37 Let's dance tonight- Pia Zadora 38 Jozefien-John Spencer 39 (36) Since yesterday Strawberry-Switch blade 40 Some like it hot-Power Station Ormandy, gedurende 44 jaar di rigent van het Philadelphia Oche- stra. (foto AP) PHILADELPHIA (AP) - De diri gent Eugene Ormandy, die tot zijn pensionering in 1980 44 jaar lang aan het hoofd stond van het we reldberoemde Philadelphia Orche stra, is gisteren op 85-jarige leeftijd overleden. Ormandy heeft langer dan enig ander dirigent aan het hoofd ge staan van een orkest van wereld klasse. Hij werd opgevolgd door Riccardo Muti. Ormandy werd in 1899 geboren in Boedapest, waar hij op zevenja rige leeftijd debuteerde als. con certviolist. Drie jaar later trad hij op voor de keizerljke familie van Oostenrijk-Hongarije. In 1921 vertrok hij naar de Ver enigde Staten, waar het succes hem evenwel niet meteen in de schoot viel. Terwijl hij zijn brood verdiende als violist op de achter ste rijen van het Capital Theater Orchestra in New York kwam hij voor het eerst met het dirigenten vak in aanraking. Zijn grote doorbraak kwam in 1931, toen hem werd gevraagd in te vallen voor een zieke Arturo Tosca- nini als gastdirigent bij het Phila delphia Orchestra. In 1936 volgde hij daar Leopold Stokowski op als vaste dirigent. Wassenaarse kunstschilder Koning overleden WASSENAAR (ANP) - De kunst schilder Roeland Koning is zater dag in zijn woning in Wassenaar overleden. Hij is 86 jaar geworden. De begrafenis heeft morgen plaats. Koning was bekend als schilder van figuren en portretten. Roeland Koning werd 5 augus tus 1898 in Amsterdam geboren. Hij werd er tekenonderwijzer en bezocht aansluitend de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten. Hij verwierf drie jaar achtereen een koninklijke subsidie en in 1925 en 1927 de Willink van Collenprijs. Hij woonde en werkte vooral in Eg- mond aan Zee, Soest en sedert de jaren dertig in Den Haag en Wasse- AMERSFOORT (ANP) - De Nieu- bestuur heeft al zendtijd bepleit in we Vrijzinnige Omroep (NVO) in een gesprek met mediadeskundin- Amersfoort vraagt volgende gen uit de fracties de PvdA, de maand bij minister Brinkman van WD en het CDA in de Tweede Ka- WVC beperkte zendtijd De NVO overlegt daartoe met de Cen- .trale Commissie voor het Vrijzin nig Protestantisme over onder steuning en samenwerking. Het De NVO heeft dit gisteren in zijn tweemaandelijks orgaan Vrijzinnig Vizier meegedeeld. Hij wil radio- en televisieprogramma (laten) ver zorgen ter ondersteuning van een vrijzinnige levenshouding zoals die in en buiten kerkelijke verban den tot uitdrukking komen. Vrij zinnigheid ziet deze omroep als een component van een brede godsdienstige stroming, die wordt gekenmerkt door eèn niet autori taire geloofsbeleving, openheid en humaniteit. Koning was een genreschilder. Zijn onderwerpen waren vooral visserstypen en boeren, religieuze zaken, portretten, .stillevens en techniek. Het Schilderkundig Ge nootschap Pulchri Studio in Den Haag wijdde een overzichtsten toonstelling aan zijn werk toen hij tachtig jaar werd. Toen hij 85 werd was er een ere-expositie in Leiden. The Nits maken al jaren i een voor Nederlandse begrippen hoog niveau. Ze zijn wars van trends, maar weten toch geregeld hits te ma ken, zoals met de nummers 'Tutti regaz- zi' en 'Nescio'. Hun muziek is beurte lings lichtvoetig en melancholiek en heeft een typisch Europese inslag. The Nits komen vrijdag naar het Leids Vrije- tijds Centrum, in de beproefde opstel ling van Henk Hofstede (zang, gitaar en toetsen), Robert-Jan Stips (toetsen en zang), Chiel Peters (gitaar en zang) en Rob Kloet (drums en zang). Roberto Jacketti and the Scooters worden vaak met Doe Maar vergeleken. Muzikaal gezien is dat niet terecht, maar wat populariteit betreft steken ze Hen- nie Vrienten c.s. naar de kroon. Hun single 'I save the day' was een interna tionaal succes. Volgende week donder dag treden de vijf Zaankanters voor het eerst in Leiden op, en wel in de Stadsge hoorzaal. Aanvang 20.30 uur. Tentoonstelling nieuwe leden van de Voorschotense Kunstkring. Het Ambachts- en Baljuwhuis, Voor straat 12, Voorschoten. Tot en met 24 maart Geopend: di. t/m zo. van 14-17 uur. Vr. van 11-17 uur. VOORSCHOTEN - De Voor schotense Kunstkring mag be paald bloeiend genoemd wor den. We hebben tot nu toe al heel wat interessante ledententoon stellingen van deze vereniging mogen bekijken. Sinds oktober vorig jaar zijn er weer zeven nieuwe leden bijgekomen, bijna alle met een voltooide kunstaca- demische opleiding, die nu geza menlijk de nieuwste exposite verzorgen. Onder het tentoonge stelde bevinden zich beeldhouw werken, prenten, tekeningen en schilderijen, de meeste zeer aan trekkelijk geprijsd. Om met het beeldhouwwerk te beginnen: liefhebbers van de vormen van dansende lichamen kunnen hun hart ophalen bij eni ge werkjes van Anne Rogaar. Zij zelf vergelijkt haar geabstraheer de, zorgvuldig afgewerkte dans- flguurtjes met 'minimal dance': "met zo min mogelijk iets probe ren uit te drukken". Behalve dansende figuren vervaardigde zij - in brons, marmer of kalk steen - liggende en staande figu ren, en een etherisch beeldje 'Bij na gevleugeld'. Veel zwaarder en monumentaler dan de overige creaties werd haar variatie op het thema 'bescherming': een koes terende en een koestering zoe kende figuur, die lijken samen te vloeien. Al met al mooi en boeiend werk, wat deze Rogaar ons toont. Geheel anders van aard is het sculpturale werk van Magda Pot- ma. Van haar zijn een aantal ge- détailleerde, tamelijk speelse en kleurige steengoedbeeldjes te bekijken, die schildpadjes, hage dissen en slangetjes op en in openbarstende eieren te zien ge ven. Andere werken van haar be staan uit een brok natuursteen met daarop zo'n reptiel. Potma: "reptielen en schildpadden fasci neren mij omdat ze bijna zo oud zijn als de aarde zelf en er in mijn ogen uitzien of ze de wijsheid van die miljarden jaren in zich hebben". Hoe wijs die dieren ook mogen zijn, van dichtbij beke ken komen ze op veel mensen toch vooral als tamelijk luguber over. Het wat monsterachtige van die prehistorische wezentjes is in de kunst van Potma echter teruggebracht tot iets onschul- dig-bizars. Zich voor elkaar ontkledende mensen, 'thuiskomst', en 'aan randing', zijn onderwerpen waar Fer Hakkaart zich in zijn uit drukkingsvolle, realistische te keningen en prenten mee heeft beziggehouden. Ook toont Hak kaart een enorm olieverfschilde rij, 'Automatiek' geheten: een hyperrealistisch geschilderd, kil beeld van een viertal jongeren tussen kroket-, ijs- en flipperau- tomaten. Het landschap vormde eén in spiratiebron voor Pauline van der Zee, (twee grote bonte pa pierschilderingen), Jolanda Fre- deriks (sfeervolle impressies van onder meer De Horsten), en Wim van der Mey (minutieus uitge voerde etsjes). Tot slot zij Annie Godijn nog genoemd, die onder ander enkele etsen toont met in dringende verbeeldingen van - zich bedreigd voelende vrouwen. Een gevarieerd aanbod dus op deze expositie, die u beslist zal boeien! ANTOON ERFTEMEIJER 'Carrara', marmeren beeldje van Anne Rogaar. (foto p.r.) Drie stukken van Dario Fo, gespeeld door het Piccolotheater. Vertaling en regie: Frans Roth. Gezien in De Waag op 12 maart. LEIDEN - Dario Fo staat vooral bekend als een blijspelauteur met een sterke sociale bewogen heid. Zijn 'boodschap' verpakt hij bij voorkeur in absurditeiten en consequent doorgevoerde overdrijvingen, die veelal opwe gen tegen mogelijke dramaturgi sche zwakheden en een zekere neiging tot breedsprakigheid. Belangrijk bij humor is echter de iring en op het c gen op het door het Piccolothea ter in De Waag vertoonde pro gramma niet teveel van het goe de bood. De drie eenakters pas ten qua thematiek - de positie van de vrouw in een mannen maatschappij - uitstekend bij el kaar, maar de eerste daarvan maaide met een speelduur van vijf kwartier wel het nodige gras voor de voeten van de beide an dere weg. Daar komt dan nog bij, dat die eerste (titels en nadere gegevens werden niet verstrekt) een spel voor twee personen was met over het algemeen flitsende dia logen en een bijzonder aardige opbouw, terwijl de twee stukken na de pauze monologen waren, waarvan met name de laatste groot gevaar liep te verzanden in een al te grote woordenvloed. De fout van Fo is meestal, dat hij te veel wil zeggen en dat hij boven dien bang lijkt om niet begrepen te worden. Elk essentieel punt wordt breeduit toegelicht en daarmee duren zijn stukken toch altijd langer dan nodig is, terwijl de humor ook moet gaan dienen om die lengte aanvaardbaar te maken. Jammer, want daarmee wordt de navrante rol van die zelfde humor enigszins ont kracht. En navrant kan Fo's hu mor zeker wel zijn, zowel in zijn schildering van de vrouw als sla vin en lustobject als in zijn dwa ze satire op de hele kretologie rond modieuze begrippen als 'open huwelijk' en 'relatievrij heid' met de daarmee maar al te dikwijls samenhangende dubbe le moraal, die in bepaalde krin gen de man toch weer meer arm slag lijkt te geven dan ae vrouw. Voor slechts een handjevol toeschouwers (het voyeursge- voel lag op de loer) zetten het Piccolotheater uit Amsterdam echter een voorstelling op poten, die het zeker niet ontbrak aan vaart en lichtvoetigheid. De to neelbeelden maakten echter een onnodig amateuristische indruk, die niet alleen aan de entourage van De Waag geweten kan wor den. PAUL KORENHOF

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27