Voorhouten 'Kiieg kaput, jij naar Haus' J. Warmenhoven herinnert oorlog als de dag van gisteren AO 1.1 WOENSDAG 13 MAART 1985 De foto's op deze pagina's zijn afkomstig uit de verza meling van wijlen Antoon C. van Kampen, die kruide nier was in Voorhout. Zijn vrouw heft ze welwillend beschikbaar gesteld voor deze reportage. De tekst is van redacteur Thijs Jansen. Een groep Voorhouters nam verkleed ale zigeuner deel aan de optocht. "Ze hebben ons bicten en tulpen laten eten, die secreten", staat op de melkwagen i ten aantal Voorhouters de hongerwinter uitbeeldde x P.J. Warmerdam, waarop VOORHOUT - Op de schoorsteenmantel van J.Th.M. Warmenhoven uit Voorhout staat een leeg conservenblik. Het vertoont aan alle kanten deuken en een groot gat. Ooit zat er groente in met vlees. Het staat al veertig jaar bij de familie op een ere-plaats in de huiskamer. De tekst is bijna niet meer te lezen. Maar dat hoeft ook niet. Het is een geheugensteuntje voor Joop Warmen hoven. "Het blik staat er voor het geval ik soms mocht vergeten wat oorlog en honger beteke nen". Alsof het gisteren was, zo herinnert hij zich de bevrijding van Voor hout in mei 1945. Hij was een op groeiende knaap van 15 jaar toen hij het blik met het voedsel buit maakte. Hij mocht het houden om dat er een gat in het blik zat. De bevryding en de week die daaraan vooraf ging staan de rasechte Voor- houter nog duidelijk voor ogen. "Elke avond kwam op de illegale radio Radio Oranje door. De maan dag voor de bevrijding was de Ita liaanse dictator Mussolini ver moord. Ik weet nog dat mijn vader dit opgewonden vertelde aan de buurvrouw. 'Mussolini? Was dat ook een NSB'er buurman?' vroeg zij aan mijn vader". Dinsdag 1 mei was Hitier dood, woensdag 2 mei werd Berlijn be zet. Donderdag 3 en vrijdag 4 mei kwam de Brennerpas op de grens van Oostenrijk en Italië onder con trole van de geallieerden en de ha vensteden Hamburg en Kiel gaven zich over. Afgelopen Al op vrijdagavond vier mei 1945 wist Warmenhoven dat de oorlog was afgelopen. Hij was één van de weinigen hier in het westen van het land. "Dit bericht was doorge geven door de Belgische zender vanuit Londen. Radio Oranje liet niets horen. Misschien waren ze in Engeland bang voor een herhaling van Dolle Dinsdag, toen Nederland wat al te voorbarig aan de viering van de bevrijding was begonnen". Warmenhoven: Slager Nick Meeuwenoord wist het ook en hield het niet voor zich. Hij zei te gen een feldwebel, die was gele gerd in de inmiddels gesloopte landbouwwinterschool, 'Krieg ka- put'. Hoe weet u dat, klonk het bars in het Duits. Gehoord, zei Nick, jij naar Haus. 'Ja, nach haus', zei de Duitser met een zucht". Zaterdag 5 mei hoorde de familie Warmenhoven op hun distributie- radio van Radio Oranje dat Neder land was bevrijd. "Er vlogen die dag bommenwerpers over. Ze vlo gen zo laag datje de bemanningsle den kon zien", vertelt Warmenho ven. "Ze gooiden voedsel uit bij Valkenburg. Er viel ook een lading bij de tweede vaart nabij 't oude woonwagenkamp. Een paar pak ken vielen in de vaart". Dat droppen van voedsel was al vanaf eind april op gang gekomen. "Later las ik dat de bevolking hier heel lang op slechts een kwart van het benodigde aantal calorieën heeft geleefd van wat een mens da gelijks nodig heeft. Ook het eerste Zweedse wittebrood vergeet nie mand meer. Dat was echt het lek kerste dat ik ooit heb gegeten". Onuitwisbaar Zaterdag 5 mei, de gebeurtenis sen van deze dag staan onuitwis baar in het geheugen van de Voor- houter geëtst. "Er kwamen twee grote vrachtwagens met zo'n lier voor aan de bumper en drie kleine gevechtsauto's met in totaal maar 12 Canadezen het dorp binnenrij den. De geweren en de mitrailleurs van de Duitsers waren al in kisten opgeborgen. Deze kisten stonden in de gymzaal van de zusters van Agnes. De Duitsers 'sloofden zich verschrikkelijk uit". "Ze gingen telkens in de hou ding staan en lieten aan de geal lieerde soldaten hun papieren zien. De Canadezen sloegen daarop geen acht. Eén geallieerde soldaat keek in een kist met wapens en tik te er op en tikte daarna op de vrachtwagen. De Duitsers zetten de kist onmiddellijk op de vracht wagen". Warmenhoven: "Hoewel wij dat prachtig vonden werd er door de achter de ramen samengedromde Voorhouters niets gezegd. Boven dien dorsten vele dorpelingen niet eens te kijken. In de Boerhaave- straat vroegen enkele mannen aan de Canadezen om een 'smokie', een sigaret". "Ook mijn vader kreeg drie siga retten. Ik weet het merk nog", zegt Warmenhoven. "Sweet Corporal. Hij stak daarvoor zijn hoofd door een rond gat in een vrachtwagen. Bij het bedanken vergat hij de ijze ren deksel en hij stootte zijn hoofd zo erg dat hij direct naar huis is ge gaan". Harmonika "En 's avonds liepen de Duitsers met drank langs de huizen in Voor hout", zo weet Warmenhoven te vertellen. "Ze wilden met de inwo ners een borreltje drinken. Het wa ren wat oudere soldaten. Bij Gerrit Bel, inmiddels gestorven, mochten ze binnenkomen. Nu woont juwe lier Kortekaas op dat adres. Het waren onze overburen en hoewel mijn moeder het niet goed vond dat mijn vader met zijn harmonika naar Gerrit ging, is hij toch ge gaan". "Gerrit had net gegeten en de va ten stonden nog op tafel. Er was maar één lichtje, een glas met een drijvend pitje. Als je hoestte ging het vlammetje uit. Als je de vaat naar de keuken wilde brengen ge beurde er hetzelfde met het lichtje. 'Jans, zet de vaten maar op de grond', zei Gerrit. Die doen we morgen wel'. Omdat Warmenhoven de oudste jongen was van het gezin moest hij later op de avond zijn vader gaan roepen. "Ik weet nog dat het flink feest was. Er werd gezongen, polo naise gelopen en dat alles door mensen met broodmagere licha men. Mijn vader vroeg de volgende dag aan Gerrit hoe het er mee was. Hij zei: "Ach man schei uit, ik had al haast geen borden meer, maar nu heb ik er helemaal geen meer. De vaat die op de grond stond is helemaal kapot. Ik zit nu uit de kuikenbak te vreten". Huifwagens Tegen de avond van de vijfde mei vertrokken de eerste Duitsers al met hun huifwagens uit Voor hout en op 8 mei was de eerste mu zikale rondwandeling van Sint Ce cilia door het dorp. De Duitsers stonden langs de weg te kijken. "De volgende dag was er weer een rondwandeling door het dorp. Maar dat was een onverkwikkelijk gebeuren", zegt Warmenhoven. "Sommige dames, die een ver houding hadden gehad met Duit sers werden opgepakt en kaalge knipt. De muziek werd daarop ont bonden. Op 11 mei leek het dorp op zijn kop te staan. Eindelijk was iedereen ervan overtuigd dat we vry waren. Er werd op straat ge danst er werden buurtverenigin gen opgericht en overal dansten ze de Hoki Poki". Warmenhoven liep ook mee met de bevrijdingsoptocht. Hij maakte deel uit van een praalwagen die het in de oorlog berucht geworden ca baret van Paulus Potter. "Het paard voor de wagen was beschil derd met in waterverf uitgevoerde geallieerde vliegtuig herkennings tekens. Het paard regende later nat en werd het gekste beest dat ooit in Voorhout in een weiland heeft ge staan", zegt Warmenhoven. Begrafenis "Er was ook een 'begrafenis van Hitler' in de optocht, met na afloop lijkverbranding", herinnert War menhoven zich. Honderden men sen waren samengestroomd. De body van Hitler was opgevuld met vaste spiritus en kruit. De hitte van het vuur was zo groot dat de elek triciteitsdraden in de lantaarnpaal bij de mgr. Broerestraat smolten". Warmenhoven: "Ook een op een kar gebouwde bunker met vuur werk ontplofte in één keer, het geen niet helemaal de bedoeling was. Na de optocht zouden een paar Voorhouters ook vuurwerk afsteken. Daarvoor hadden ze een dakkapel in de Boerhaavestraat uitgekozen. De man die het vuur werk zou aansteken had gelukkig een leren jas aan", zegt Warmenho ven. "Want ook daar ontplofte alles in één keer. Ook het vuurwerk in de zakken van de man. Hij liep daarbij wat kleine brandwonden op". De laatste Duitsers sloegen dit alles gelaten gade. Ze stonden er naar te kijken met hun handen in de zakken, weet Warmenhoven nog. "Iedereen was blij dat de oor log was afgelopen". Bewoners de Boekhorstlaan verzorgden ook de optocht. Meisjes in rood-wit-blauwe rokjes. De rokjes waren van papier, want kleding die tijd. bijna niet te koop. Ook de komst per boot van het Zweedse wittebrood naar Nederland werd in de bevrijdingsoptocht herdacht. Er werden ook 'klederdrachten' in de optocht getoond. Rechts de kinde ren zoals ze tijdens de bevrijding waren gekleed: in lompen en op houten schoenen. Het is dit jaar 40 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Over die oorlog, de misdaden en de verschrikkingen zijn honderden boeken verschenen. Talloze verhalen zijn opgetekend en worden voor het nageslacht bewaard. Terecht; al was het alleen maar als waarschuwing. Onder de titel '40 jaar vrij' publiceert deze krant de serie verhalen over hoe de bevrijding in 1945 is gevierd in de dorpen in de duin- en bollenstreek. De 'begrafenis van Hitlerin de optocht, met na afloop lijkverbranding. Vandaag de tweede aflevering, gewijd aan Voorhout. Trots poseren twee Voorhouters bij 'Hitiers vergeldingswapen, de VI'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23