AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. BOOGAARD AUTOBEDRÏH Met dealers de lucht in AUTO w £rr Irak valt Iran aan ondanks bestand Weelderige Mazda 929 Coupé Injection Toyota MR2: snelle en raszuivere sportwagen 1 uto /~rv 'Zuiniger met teflon' Rij-impressie Uw Mazda dealer voor groot Lelden e.o. WOENSDAG 13 MAART 1985 PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post De autowereld wringt zich soms in vreemde bochten om toch maar te kunnen verkopen. Twee Leidse dealers brengen hun klan ten in hogere regionen: ze nemen hen mee de lucht in. Overigens worden niet alleen in de autobranche vreemde stunts uitgehaald om aandacht te trek ken. Dezer dagen kregen we dat betreft een fraai staaltje aange reikt uit de farmaceutische in dustrie. Daar doen ze ook van al les om de medicijnen onder de aandacht van voorschrijvende huisartsen te krijgen. Wat te denken van een Haagse huisarts die van een farmaceuti sche onderneming bij aankoop van 3.700 gulden aan onder ande re hoestmiddelen het complete werk van dr. Lou de Jong 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog' cadeau kon krijgen? De firma schrok zo van de negatieve publiciteit die op deze op zijn minst verrassen de actie loskwam, dat zij ijlings haar aanbod introk. Stunts In de autowereld bloost men kennelijk wat minder snel. Daar vliegen de stunts in een bijna on wezenlijk tempo de deur uit On telbare actiemodellen, enorme kortingen, alle mogelijke aankle dingen van gewone modellen, garanties tot in het oneindige, zeer aantrekkelijke betalings voorwaarden, nu-halen-volgend- jaar-betalen en zo kan men door gaan. Niemand knippert ook maar met de ogen. die sector van het bedrijfsleven vandaag de dag het brood te moeten verdienen. Moordende concurrentie is ontstaan door een grote overproduktie. Alleen al in Europa worden er bijna 25 procent te veel auto's gebouwd. Iedereen moet zich dus meer dan normaal inspannen om de ver koop gaande te houden. Bovendien is de consument heel mondig geworden. Die heeft zijn sterke positie ontdekt en durft tegenwoordig hoge inruil- prijzen te eisen. Ze worden ook gegeven en dat maakt de ge bruikte auto's weer duur. Zo zijn er vele redenen te vin den waarom de autobranche alle mogelijke wegen bewandelt om het gestelde doel toch maar te kunnen bereiken. Want terugval- Met enige afvuurvertraging wordt de nieuwe Ford Scorpio deze week geïntroduceerd. Een soort vergrote Sierra, als opvolger van de Granada. Voorlopig met 1,8 en 2 liter motor, de zescilinder komt later in het jaar. len in de verkoop betekent min dere korting en dus nog minder verdiensten. De lucht in Onafhankelijk van elkaar heb ben twee Leidse dealers hun heil in dezelfde richting gezocht. Zo wel Ford Rijnland als Fiat-dealer Vancreij gaatmet klanten de lucht in. Daarmee houdt overigens de gelijkenis op. Rijnlands actie is al achter de rug, die van Vancreij moet nog beginnen. Rijnland werkte in de actie samen met Ford-dealers in Rotterdam, Zoe- termeer en Den Haag, Vancreij gaat eenzaam zijn weg. Naar Genève Rijnland en de collega's heb ben gisteren een DC-9 van Marti nair bevolkt met fleetowners (vertegenwoordigers van bedrij ven die grotere aantallen auto's hebben lopen) en garagehou ders. Gistermorgen steeg het vliegtuig met 165 man aan boord van Schiphol op, richting Genè ve. Daar kon men naar keuze 's ochtends of's middags een be zoek brengen aan de autosalon en de rest van de dag besteden met winkelen of wat dan ook. In de loop van de avond vlogen de 'Rijnlanders' naar huis. Natuurlijk lag het in de bedoe ling dat er op de autosalon wat extra aandacht werd besteed aan de Ford-stand, waarop helaas echter (net als op de RAI in Am sterdam) de Scorpio nog ont brak. Dat is de opvolger van de Granada, die door katalysator- perikelen echter wat later komt dan werd verwacht Het is een soort vergrote Sierra, die vanaf het einde van deze maand - voorlopig alleen met een 1,8 en 2 liter motor - te koop zal zijn. De Scorpio's met de zescilindermo- toren komen tegen het einde van het jaar. Rondvlucht Van Creij's Autobedrijvén be gint pas morgen met de actie die tot 9 april zal duren. Zij is be stemd voor iedereen die in die periode een Fiat bij Vancreij koopt. Die krijgt een volledig verzorgd dagje vliegveld Lely stad aangeboden. Per touringcar uit en thuis. Ter plekke een rondleiding en de monstraties (o.a. met een recla mevliegtuigje). Maar het hoogte punt moet natuurlijk een rond vlucht van een uur zijn met be stemming Leiden. Er wordt ge vlogen met toestellen van het ty pe Fuji, Cessna en Beechcraft. Er zijn de laatste jaren zoveel on derscheidingen voor auto's in het leven geroepen, dat die be kroningen sterk aan devaluatie onderhevig zijn. Toch zegt het nog wel wat als de Toyota MR2 in Japan 'auto van het jaar wordt' en in Amerika 'importauto van het jaar', dan moet dat raszuive re sportwagentje iets bijzon ders zijn. Het is een vrij klein snelheids monster. Nog geen vier meter lengte (3,925 m.). Met - uiteraard - een opvallende carrosserie. Een tweezitter met middenmotor. Op de plaats waar gewoonlijk een achterbank zit hebben de con structeurs de motor gehangen. Het is de 1,6 Twincam 16 klep pen motor, die men ook in enke le andere modellen van Toyota kan tegenkomen. De combinatie van die krachti ge motor met de lichte carrosse rie (975 kilo) maakt dat er heel hevig kan worden gejakkerd met dat wagentje. In net acht secon den uit stilstand naar een snel heid van 100 kilometer per uur en als men de voet op het gaspe daal kan houden komt de naald van de snelheidsmeter pas in de buurt van de 200 tot rust. Dus weer een klant erbij in die toch vrij nutteloze 200 km-cate- gorie van kleine auto's. Van de week hoorde ik via de radio een fraaie uiteenzetting van Wim Bosboom. De autofabrieken bouwen die jachtige race- en ral lyemonsters om te laten zien dat •heel gewone produktiemodellen met een paar, op zichzelf geringe aanpassingen tot kolossaal ge weld in staat zijn. Een vorm van reclame dus. Het zal best waar zijn, maar op de gewone wegen is dat een over bodige, onzinnige en in sommige handen mogelijk zelfs gevaarlij ke vorm van reclame. Want Toyota bouwt er niet slechts een paar voor races en rallyes. Weineen, dit jaar staan er maar liefst 60.000 stuks op het bouwprogramma. Vooral stemd v Japan zelf en export naar Amerika, twee lan den waar de snelheden aan lage limieten zijn gebonden. Het res tant komt naar Europa. Ook naar ons land. Wie 40.000 gulden kan en wil neertellen, kan spoedig met deze MR2 'sportief rijden', zoals dat heet. Overigens is het een plaatje om te zien en is het uiteraard leuk om er in te rijden. Maar oh, die onwijze snelheden. Het kan na tuurlijk ook rustiger, maar daar voor zijn ook goedkopere model len beschikbaar. lieg aar £*==&- Als alle op de markt gebrachte Maar één groot verschil middelen tot beperking van het tussen de twee produkten. 'Slick brandstofverbruik inderdaad 50' behoeft maar één keer aan effect hadden gesorteerd den we allang zonder een drup pel benzine kunnen rondrijden. Hoe gemakkelijk worden de motorolie te worden toege voegd. Volgens de importeur blijft de teflon-laag aanwezig, ook als men na zo'n 6.000 kilo- de reclame niet kreten als 'vijf meter de olie ververst. De laag tot tien procent zuiniger' ge hanteerd. Ze maken een mens kopschuw. Elk nieuw middel - welk dan ook wordt uiterst argwanend benaderd: 'Het zal wel weer niks zijn'. Maar dat wil nog niet zeggen dat er nooit effectieve middelen worden ont wikkeld. Het kan nauwelijks toeval zijn dat er vrijwel gelijktijdig twee olie-toevoegingen zijn ver schenen op basis van de voor deze sector nieuwe stof teflon. Op zichzelf is de stof niet zo nieuw, want PTFE met een heel laag wrijvingscoëfficiënt werd al in 1943 door E.I. de Pont de Nemours Co in de Verenigde Staten gemaakt. Dat is meer dan veertig jaar terug. Via huishoudelijk gebruik, industriële toepassingen en ruimtevaart is het nu ook in de autowereld terecht gekomen: als 'Fin 25' bij Interflon in Bergschenhoek en als 'Slick 50' bij C.R. Trading in Baren- drecht. In beide gevallen is het een produkt dat aan de motorolie moet worden toegevoegd. De te- flon-deeltjes hechten zich aan het metalen oppervlak. Door het zeer geringe wrijvingscoëffi ciënt van PTFE krijgen de langs elkaar bewegende delen een supergladde en bescher mende smeercoating. De voordelen, die in de docu mentatie aan 'Slick 50' worden toegekend, zijn schier onbe perkt: verhoogd motorvermo gen, verbeterde acceleratie, gro tere souplesse, minder brand stofverbruik, betere koude start, hogere compressie, min der olieverbruik en verminder de corrossie. De documentatie van 'Fin 25' vertelt nagenoeg hetzelfde. gaat om zo te zeggen een auto leeftijd mee. En als we de opti mistische auteurs van de fol ders mogen geloven wordt die levensduur door teflon flink verlengd. 'Slick 50' is ook niet goed koop. Een tin kost negentig gul den. En daar komt dan nog eens btw bij. De verhouding olie-teflon is ongeveer 5 op 1, maar één tin is men altijd kwijt. 'Fin 25' is in aanschaf fing aanzienlijk goedkoper: 17,95 per flesje. Maar dat moet bij elke olieverversing op nieuw worden toegevoegd. Onafhankelijk van elkaar hebben de twee firma's mij uit voerige rapporten doen toeko men van personen en bedrijven in binnen- en buitenland die grif willen getuigen, dat ze baat hebben gevonden bij het middel. Ik weet niet hoe het zich op de lange duur zal houden, maar de kennismaking was gunstig. De wagen liep rustig en redelijk zuinig. Maar het was nog te vroeg om conclusies te kunnen trekken. Dashboard Vanaf het moment dat het top model van Mazda (de 929) op de markt kwam is de wenselijkheid van een sterkere motor bena drukt. Een leuke auto, vond ie dereen, maar wat meer vermo gen onder de motorkap zou hem nog beter passen. Toen ik dik twee jaar geleden met een aantal andere journalis ten op bezoek was bij Mazda in Japan kwam dat onderwerp ook ter sprake. De journalistieke gas ten meenden dat een zescilinder in het vooronder eigenlijk de beste oplossing was. En als Maz da die zelf niet kon maken kon de fabriek toch altijd bij anderen terecht. Bij Ford bijvoorbeeld, waarmee Mazda een samenwer kingsverband heeft. Of bij BMW, die graag goede motoren ver koopt. Maar dat was daar geen geluk kige suggestie. Meer een schop tegen het zere been. De zelfs wat verbolgen Japanse gesprekspart ners wilden van kopen niets we ten. Helemaal niet nodig, vonden zij, ze hadden genoeg kennis in huis om zo'n krachtbron in eigen keuken te kunnen klaarmaken. Inderdaad is de 929-serie van Mazda nu naar boven afgerond met een sedan en een coupé met sterkere motor. Het is echter geen zescilinder geworden. De fabriek heeft de voorkeur gege ven aan een viercilinder met elektronische inspuiting, afge leid van de normale twee liter motor. Levert die een vermogen van ongeveer 100 pk, de Mazda 929i Sedan en Coupé hebben in- spuitmotoren die 120 paarde- krachten in het gareel kunnen roepen. De compressieverhouding werd bij die inspuitmotor ver hoogd tot 10.0 1. Dat zijn leuke cijfers voor de 'techneuten' on der ons, maar het zal de meeste automobilisten weinig zeggen. Die hebben meer aan de resulta ten: de Sedan kan een topsnel heid van dik 180 km per uur ha len en de naald van de snelheids meter in de Coupé komt zelfs pas voorbij de 190 tot stilstand. En beide wagens kan men vanuit stilstand binnen de tien secon den naar 100 km snelheid jagen. Natuurlijk is het leuk rijden met zo'n vinnige wagen. Ik heb dat dat kunnen ervaren in de tijd, dat ik zo'n Coupé ter beschik king had. Een lichte motor, een sterk gestroomlijnde carrosserie, 8 I gij* 3,* aangeplakte ruiten, gesloten wieldoppen, dat en nog veel meer, allemaal in dienst van de snelheid. Maar de constructeurs hebben er wel voor gewaakt er gens afbreuk te doen aan het comfort. Integendeel, zelfs in de Coupé hebben vier personen nog vol doende ruimte tot hun beschik king. Stoelen en achterbank zit ten uitstekend. De stoelen zijn in maar liefst acht standen verstel baar, dus er is altijd een zit o"i> maat te maken. De bekleding maakt een weel derige indruk, het dashboard is royaal beladen met knopjes, hen dels en lampjes. Voor mij eigen lijk een tikkeltje te veel van het goede. Daar komt bij dat ik nog steeds geen liefhebber ben van die digitaal aanduidingen van snelheden en toerentallen. Geef mij die oude, vertrouwde en al tijd duidelijke 'klokken' maar. Direct achter het stuur zitten dan ook nog twee satellietjes met onder meer een 'speedcontrol'. Dus een snelheid kiezen, knopje indrukken, gas loslaten en rustig voortsnellen. Bij de geringste aanraking van de rem is de speedcontrol uitgeschakeld. Desgewenst kan men het dan nog zo regelen dat de auto daar na weer op die eenmaal ingestel de snelheid terugkomt. Het is een van de vele snufjes aan boord. Verder kan men - te gen meerprijs ook het door Mazda gepatenteerde A.A.S.-sys- teem krijgen. Dat zijn automa tisch afstelbare schokdempers, waardoor het weggedrag van de wagen vanaf de bestuurders plaats kan worden aangepast aan de wegomstandigheden. Stugge of zachte demping, men heeft het maar voor het zeggen. Allemaal best leuk en aardig, maar veel belangrijker is dat de motor redelijk rustig zijn werk doet. Pas bij hogere toerentallen laat hij zijn aanwezigheid erg duidelijk blijken. En dan komt de vraag naar boven of de Japan ners niet beter toch de voorkeur hadden kunnen geven aan een zescilinder. Maar goed, dat hebben ze niet gedaan en er is ook goed te leven met die soepele twee liter motor. Maar ik vind hem niet goedkoop. Ik kwam tot een verbruik dat schommelde tussen de 1 op 8Vfe en de 1 op 9 en dat is vandaag de dag aan de hoge kant. Zelfs voor een auto van een dergelijk pos tuur. Van de andere kant, als men een auto koopt van om en nabij de veertig mille dan zal men niet zo nauw kijken op één of twee kilometers meer per liter. En de prijslijst van deze ingespoten 929's (met vijf-versnellingsbak) begint bij 37 mille voor de Sedan, zonder stuurbekrachtiging en zonder die verstelbare schok dempers. Als men deze aantrek kelijke attributen erbij wil heb ben moet men voor de Sedan op enkele tientjes na veertig mille betalen. Bij de (nog snellere en comfortabele) Coupé liggen die prijzen natuurlijk wat hoger: 41 en 42y2 mille. Technische gegevens Mazda 929 Coupé Injection: vier cilinder in lijn motor, boring en slag 86 x 86, cilinderinhoud 1998 cc, ma ximum vermogen 120 pk, compres sieverhouding 10.0 1, brandstof su- perbenzine, inhoud tank 60 liter, lengte 4,675 m.. rijklaar gewicht 1210 kg, totaalgewicht 1740 kg, gewicht aanhanger 585 kg ongeremd en 1100 kg geremd, draaicirkel 10,4 m., top snelheid 192 km/uur, acceleratie 0- 100 km in 9,9 sec. Stoffige en doffe dashboards, welke automobilist kent ze niet? Geregeld schoonmaken helpt niet of nauwelijks. Binnen de kortste keren is het dashboard weer stoffig en dof. Kunststof is nu eenmaal statisch en trekt dus stof aan. Holt Lloyds heeft een middel tje op de markt gebracht dat een einde kan maken aan die ergernis: Turtle Wax Vinyl Plus. Overigens niet alleen bruikbaar voor vinyl, maar ook voor hout, plastic en rubber. Het middel, dat in een flacon voor 11,95 wordt aangeboden, is heel gemakkelijk te gebrui ken. Met een schone doek op brengen, verdelen, laten inwer ken en dan uitwrijven. Ik heb mijn dahboard een tijdje geleden met deze Vinyl Plus behandeld. Natuurlijk kan ik nu nog niet zeggen hoe het zich op de lange duur zal houden daarvoor zit het er nog te kort op maar op korte termijn was het resultaat ver bluffend. En nu ik het toch over Turtle Wax heb: de bekende groene glazen fles met de gouden dop is verdwenen. Het glas heeft plaats moeten maken voor plas tic. Glas is breekbaar en het gaf me een rommel als zo'n fles tij dens het autopoetsen kwam te vallen. Zoiets kan met de nieu we plastic fles (overigens ook met gouden dop) niet gebeuren. De nieuw verpakte Super Turt le Wax kost 12,75 per plastic fles. ADVERTENTIE Weversbaan 27 Leiderdorp tel. 071-899349. Off. Mazda dealer voor Alphen e.o. Koperweg 2 - Alphen a/d Rijn Onze naam is uw garantie! Demonstratie-auto aanwezig. TEHERAN/BAGDAD (Rtr/AFP/ UPI/DPA) Iran heeft Irak er gis teren van beschuldigd het bestand om eikaars burgerdoelen te sparen, te hebben geschonden. Iran heeft met vergeldingsaanvallen ge dreigd. Irak heeft te kennen gege ven dat het zich niet gebonden acht aan het bestand zolang Tehe ran weigert direct contact te onder houden met de secretaris-generaal vein de Verenigde Naties Perez de Cuellar. In het zuidelijke moeras gebied van Irak gingen de gevech ten door. Beide zijden meldden successen nadat Iraanse troepen maandagavond het offensief be gonnen. De Iraanse onderminister van buitenlandse zaken, Hussein Ka- zem-Pour Ardebili, zei tegen het officiële Nieuwsagentschap van de Islamitische Republiek (IRNA) dat Irak na het ingaan van het onder auspiciën van de VN bereikte be stand de Iraanse grensplaatsen Ma- rivan en Piranshahr en het verder landinwaarts gelegen Bostan had' bestookt. Hij gaf geen nadere bij zonderheden over schade of slacht offers. Iran heeft na het ingaan van het bestand, voor het eerst sinds een week, geen aanvallen op bur gerdoelen meer uitgevoerd. "Daar internationale lichamen niet in staat zijn Irak in bedwang te houden zal Iran de Iraakse aanval len niet onbeantwoord laten", zo haalde radio-Teheran het hoofd kwartier van de oorlogsinformatie Aan het zuidelijk front vielen Iraanse troepen Iraakse stellingen aan ten oosten van de rivier de Ti- gris. Daarbij zouden volgens een militair communiqué van Iran meer dan 500 Iraakse soldaten zijn gedood en 100 militairen krijgsge vangen zijn gemaakt. Irak meldde dat het de Iraanse aanval in het Ha- wizah-moerasgebied had afgesla gen. In dat gebied lanceerde Iran vorig jaar februari een groot offen sief waarbij het de olierijke Maj- noon-eilanden veroverde. De Iraanse troepen wisten het plaatselijke Iraakse hoofdkwartier bij Al-Beissa in te nemen, twee he likopters neer te schieten en 20 tanks buiten gevecht te stellen, al dus een militair communiqué uit Teheran. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Chadli Klibi, vroeg Frankrijk gisteren in Parijs tijdens een onderhoud met presi dent Francois Mitterrand een vre desinitiatief te ontwikkelen om de slepende Golfoorlog te beëindigen. Frankrijk zou daarvoor "als perme- nent lid van de Veiligheidsraad en als invloedrijk lid van de interna tionale gemeenschap" in aanmer king komen. Irak, dat in de per soon van zijn minister van buiten landse zaken Tareq Aziz aanwezig was, weigerde commentaar te ge ven. Tareq Aziz heeft gisteren in een brief aan de secretaris-generaal van de VN voorgesteld alle militai ren, die sinds het begin van de Golfoorlog door zowel Irak als Iran krijgsgevangen zijn gemaakt, in een tijdsbestek van zes maanden te repatriëren. Hij schreef dat de "uit wisseling van gevangenen volle dig, omvattend en zonder enige uitzondering" zou dienen plaats te vinden. Een onderzoekscommissie van de VN, die beide landen in januari bezocht, berichtte dat zowel Irak als Iran zijn krijgsgevangenen mis handelt. Volgens de VN-delegatie bevinden zich in Irak 9.200 Iraanse krijgsgevangenen en in Iran 46.000 Iraakse gevangenen. Aziz stelt voor de uitruil van ge vangenen te laten plaatshebben "op basis van evenredigheid, in overeenstemming met het aantal dat in eUc van de twee landen vast zit en binnen een maximum-perio de van zes maanden". Als alterna tief presenteerde Aziz in eerste in stantie de repatriëring voor van 'zieke, verminkte en kindergevan genen', daarna de krijgsgevange nen die twee jaar of langer in hech tenis zitten en tenslotte alle andere gevangenen. De oorlog tussen Irak en Iran be gon op 22 september 1980 met de Iraakse invasie van Iran. Aziz zei dat hij een actieve rol zou verwelkomen van VN-secreta- ris-generaal, Perez de Cuellar, "in dit proces in nauwe samenwerking met het Internationale Comité van het Rode Kruis".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19