Zij mogen naar Roberto Hervormde deelgemeente Katwijk nu snel van de grond juist meneer hort tet W&k beslaat hieruit <|at u een irwancj lan* onze surfplanken daat testen op KOioma-Bead? 5 Hawaii. De vliegreis komt uiteraard voor onze rekeningen. WOENSDAG 13 MAART 1985 PAGINA 17 Een zontomaatje vol in mijn nek Gouden bergen hadden we voor ogen. Vrienden financierden met een paar weken werken een luxe vakantie. Dat wilden wij ook wel. Het vakantiewerk dat het meeste opleverde was tomaten plukken in het Westland. Je werd betaald per kist geplukte tomaten, dus als je er handigheid in kreeg kon den de verdiensten flink oplo pen. Dachten wy. Al heel vroeg op zo'n stralende zomermorgen fietsen we het Westland in. Adressen van tuin ders in de zak. Gekregen van er varen vakantie-plukkers. Op het derde adres was het raak. Vanaf de weg zagen we het bord m de tuin: plukkers gevraagd. De tuinder monsterde ons van top tot teen. Wij <;kten ons nog wat extra uit; d .den ons best de nonchalante uitdrukking van de ervaren tomaten-plukker op het gezicht te krijgen en werden aan genomen nadat we driftig had den geknikt op de vraag van de tuinder of we al eens eerder to maten hadden geplukt. Op zijn vTaag waar dat was, hadden we achteloos met de duim over de schouder gewezen. "Bij Noot dorp in de buurt". De tuinder nam ons mee een kas in, wees op een kar met sta pels kisten en zei: Hier beginnen en dan de hele rij, langs. "We wil len niet moeilijk doen, hoor", zei mijn vriend, "maar eh... hoeveel krijgen we per kist?" De tuinder keek hem aan met een blik alsof- ie de duivel moest afkopen. Hij nam zijn pet af, keek naar de sta pel kisten op de kar, krabde met een enorme hand op zijn hoofd en bromde: gulden per kist. Met een draaide hij zich om en ver dween. Ons in verwarring achter latend. Een gulden per kist was heel wat minder dan we ons had den voorgesteld. We begonnen aan het karwei. Het viel niet mee. Hoewel de kistjes niet bijzonder groot wa ren, bleken er heel wat tomaten in te gaan. Maar gaandeweg kre gen we meer handigheid. Na een paar uur heel, heel hard werken hadden we een aardig stapeltje kisten staan. Vol mooie, rijpe donkerrode tomaten. We stonden net te tellen wat we tot op dat moment hadden verdiend - toch zeker zo'n vijf tien gulden samen toen de tuinder binnenkwam. Ook hij keek tevreden naar de stapel kisten. We glommen van trots. De tuinder stapte op de sta pel kisten af en wierp een blik in de bovenste. Achter zijn rug sta ken wij een duim naar elkaar op. "Voor de bakker". "Wel gloeiende....". De tuinder vloekte. Hij tilde de bovenste kist van de stapel en keek in de volgende. En de volgende. Toen draaide hij zich om. "Verdomde idioten", schreeuwde hij. "Er uit!!! Eruit!!! M'n kas uit!!!" Ik trilde op myn benen, keek naar de enorme handen van de man die een graai deed in een kist met door ons met zo veel zachtheid geplukte tomaten. "M'n kas uit" schreeuwde hij ter wijl hy een handvol tomaten in onze richting wierp. We maakten ons uit de voeten. Een tomaat raakte me vol in myn nek. Ik voelde het sap langs mijn rug naar beneden stromen. "Idioot" schreeuwde de tuinder. "Zestien bakken handel waardeloos. Dwazen". We wisten niet hoe snel we de trappers moesten ronddraaien. Weg van die razende man met die enorme handen die vier vijf tomaten tegelijk in onze richting wierp. Een paar dagen later, toen de schrik wat uit onze benen was, en we met anderen over ons avontuur durfden praten begre pen we dat we iets helemaal ver keerd hadden gedaan: We had den de groene kroontjes niet aan de tomaten laten zitten, maar ze zo, naakt als het ware, in de kist gedaan. Een fout die de tomaten waardeloos maakte, vertelde een ervaren plukker ons. Want de Nederlandse huisvrouw, die wil alleen maar tomaten met een kroontje. De tomatenpluk hielden we verder voor gezien. Het vakantie werk ook trouwens. In de vakan tie hoor je te luieren, vonden we. Werken, dat konden we later nog genoeg. HANS VELDHUIZEN Gewoon op de schouders dus Het moet in de zomer van 1963 geweest zijn de toenmalige Animals-hit 'House of the rising sun' galmde vers van de pers met regelmatige tussenpozen door de openstaande ramen van een be lendend perceel - dat ik mijn toevlucht zocht tot houthandel Van Hoeken. Waarom weet ik niet meer, maar datje er een paar stuivers meer verdiende dan bij voorbeeld in de bollen, moet stel lig de reden ervan zijn geweest. Het werden de drie saaiste we ken van mijn tot dusver toch niet ongezellige bestaan. Ik werd als 'maat' toegevoegd aan een bij zonder onvriendelijke werkne mer wiens taak het was bestellin gen klaar te maken voor de de tailhandel. Van Hoeken was namelijk een groothandel, gelegen aan de Evertsenstraat in Leiden, op een lap grond die tegenwoordig be ter bekend staat als het indus triegebied De Waard. Mijn op dracht daar bestond uit niets meer of minder dan sjouwen met grote hoeveelheden latten van diverse dikte, maar over het alge meen toch alle wel zo'n vier me ter lang. Zeker, er stonden kar retjes ter beschikking, maar daar zag mijn meerdere om niet nader genoemde redenen structureel van af. Gewoon op de schouders dus; hij voor, ik achter. Van morgens zeven tot Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 De winter is achter de rug, het einde van het schooljaar komt al een beetje in zicht. Leuk en aardig, maar ook de vakantiecentjes moeten weer worden verdiend. Niet ieder een heeft tenslotte ouders die diep in de beurs tasten om kindlief een onbezorgde vakantie te schenken. 'Werken voor je geld', is het motto van velen. Sommige scholieren beginnen nu al te zoeken naar de schaarse vakantiebaan tjes. Kits vroeg een aantal redacteuren om eens op papier te zetten wat zij voor herinneringen aan vakantiewerk heb ben. Het tijdelijke baantje komt er niet best van af. Onder betalen, frustraties, gooi- en smijtpartijen en boze bazen zijn schering en inslag in de terugblikken van de dames en heren journalisten. Maar ook lol hebben ze beleefd. Een troost voor jullie? Waarom nou drie verschrikke lijke weken? Welnu, de man zei niets. Er gingen dagen voorbij dat zyn mond niet openging, be halve dan wanneer hij een zware van de weduwe in zijn mondhoe ken propte. Het moet een keer of vier, vijf geweest zijn dat hij het nodig vond met zijn onderge schikte te communiceren. Dat was op de eerste dag, toen hij vroeg op welke school ik zat. Gymnasium, zei ik. Herenkinde ren, was zijn korte commentaar. Wat mij voorts nog restte was de toevoeging 'juh, die latte', als de lading op onze schouders zo groot was dat er onderweg een stuk hout dreigde weg te glijden. Dat zou ik nog drie- of viermaal horen, en daar bleef het bij. Ik heb er jaren spijt van gehad dat ik verzuimd heb hem met een stuk hout vriendelijk voor z'n kop te slaan. WILLEM SCHRAMA 'Hebbie daarvoor geleerd dan?' Vakantiewerk? Dat is 's morgens om half zes opstaan en op de fiets naar een tochtige schuur. Om bollen die in een nimmer aflaten de stroom van de lopende band afrollen, in netjes te pakken en dicht te nieten. Soms met een briefte erby voor de latere koper: zijn ze nog opgekomen? En het is hartje zomer in de hete wasserij onder een ziekenhuis lakens vouwen, die acht uur lang uit de dampende persmachine blijven komen. Of bedden opmaken, afwassen en koffie schenken in een bejaar denhuis. Dweilen en de toiletten schoonmaken in een psychia trisch centrum (vergeet je de fon teintjes niet?). En in een zelfbe dieningsrestaurant eten op scheppen, waarvan de resten la ter weer van de tafeltjes afge schraapt dienen te worden. Vakantiewerk? Dat is beleefd blijven na geestig bedoelde vra gen wanneer je bijvoorbeeld de suikerpotten op de tafeltjes aan het bijvullen bent. "Hebbie daar voor geleerd dan?" En het is de fooien uitsluitend in de daarvoor bestemde pot doen in plaats van in je eigen zak. "Om de tekorten in de kassa bij te passen en van de rest gaan we eens per jaar een avondje naar het theater". Vakantiewerk? Elk schooljaar kijk je er reikhalzend naar uit. Het is geld verdienen en na een werkdag ben je helemaal vry. Geen huiswerk om tegenaan te hikken, zoals na lange schoolda gen. Maar na een paar weken is het plezier er meestal wel vanaf en begint zelfs de school weer te lokken. Omstreeks mei, wanneer het werk allang is vergeten en het verdiende geld allang uitgege ven, rest dan alleen nog die nooit meer verwachte brief. Uit zuid- Limburg: "De tulpen waren prachtig". Maar naar André van Duin ben ik tot nu toe nog niet geweest. CONNY SMITS Drie keer zoveel als mijn vader In de jaren zestig solliciteerde ik voor een vakantiebaantje bij een looninpakkerij in Valkenburg. Ik had gehoord datje daar veel geld kon verdienen omdat er geen loonbelasting en sociale premies werden ingehouden. Direct kon ik aan de slag, werd zo ongeveer naar binnen ge sleurd. Dat was natuurlijk ver dacht, maar jong en argeloos als ik was en blij met dit goed be taalde baantje, nam ik plaats aan een lopende band. Het bedrijf was gespeciali seerd in het inpakken van allerlei giftige tot zeer giftige stoffen die voornamelijk werden gebruikt in de landbouw. Mijn taak was om flesjes te tappen uit grote vaten gevuld met phosdrine, een ui terst schadelijk bestrijdingsmid del tegen sprinkhanen. Dat spul ging naar Afrika. Die flesjes wer den dan weer in dozen verpakt. Je kreeg twee kwartjes voor een doos en als je de hele dag door werkte zonder pauze kon je wel tweehonderd dozen halen. Na een week werd dan zo'n vijfhon derd gulden uitbetaald. Een on gekend hoog bedrag voor die tijd. Ik verdiende ruim drie keer zoveel als mijn vader. In de hal waar ik werkte hing een zeer ongezonde atmosfeer. Dat realiseerde ik my pas goed toen er op een dag door de grote deuren, die altijd open stonden, een vogeltje naar binnen kwam vliegen. Ik zag dat het diertje na een paar meter vreemd fladde rend hoogte verloor en stuiptrek kend op de vloer bleef liggen. Toen ik het in mijn hand nam bleek het te zijn overleden. Ik keek eens goed rond en ont dekte nog veel meer dode dieren van allerlei pluimage. Zelf was ik in vijf weken tyd zo'n zeven kilo afgevallen. Ineens begreep ik waarom er zo goed betaald werd en een pa nische angst maakte zich van mij meester. Myn besluit om direct met dit levensgevaarlijke vakan tiewerk te stoppen stond vast. Een wijs besluit, want anders had ik vermoedelijk nooit dit stukje kunnen schrijven. ED PETIT Vakantie tussen Boldoot en 4711 Byna had ik dit stukje over vakantiewerk niet geschreven, omdat ik geen journalist was ge worden, maar in een warenhuis had gewerkt. Dat komt zo: zoals elk jaar was ik weer op zoek naar een vakantiebaantje. Via familie kon ik terecht in een warenhuis: op de parfumerie-afdeling. Dat leek me wel wat. Vooral omdat daar een vriendin van me ook ging werken. Het was inderdaad lachen ge blazen. In die tijd kwam je nog wel eens vrouwen tegen die losse 'odeklorye' kwam kopen. We hadden diverse soorten ter be schikking: het goedkope eigen merk, Boldoot en 4711. In grote containerflessen zat dat. Mensen die dat wilde kopen, brachten zelf een leeg medicijnflesje of iets dergelijks mee, als het voor hun eigen gebruik was. Wilden ze een cadeautje geven, dan kochten ze bij ons een plastic flesje met goudkleurig dopje en lieten dat vullen. Dat ging als volgt: aan de con tainer zat een reservoir met hoe veelheden erop afgestreept. Dan moest je de hoeveelheid die de klant wilde hebben oppompen tot aan het streepje en vervol gens hield je het flesje onder een kraantje en tapte je de eau de co logne af. Natuurlijk pompten we altijd een beetje extra op. Wat overbleef bewaarden we voor ei gen gebruik. Stinken dat we de den! Drie soorten eau de cologne door elkaar en wat nog erger was: we hadden ook nog een heel vies, zoetig parfum in de ver koop. In de lunchpauze wilde niemand aan ons tafeltje zitten, omdat die lucht de eetlust be dierf. We hadden het best naar ons zin. Het enige vervelende was, dat een tang van een cheffin over ons waakte. Zo'n hele dag staan waren we met ons schoolban ken-zitvlees niet gewend. Dood moe werden we ervan. Er stond wel een kruk, maar daar mocht je van die mevrouw niet op zitten. Die stond er maar voor de flau wekul. Die tang zou snel met pensioen gaan. Een jonger ie mand, die nu al onder-chef was, zou haar vervangen. Aan mij werd gevraagd of ik geen zin had, naar een opleidinkje, haar opvolgster te worden. Nou dat leek me wel wat. De school zag ik toch niet zo zitten en met dat baantje ging ik meteen aardig geld verdienen. Dat was andere koek dan dat tientje zakgeld per week. Mijn ouders konden me maar niet van dit idee afbrengen. Da gen hebben ze op me ingepraat. Op het laatst ging zelfs m'n vriend zich ermee bemoeien. Uiteindelijk hebben zij het ge wonnen: ik heb netjes m'n eind diploma gehaald en ben in de journalistiek terecht gekomen. Met dat vriendje ben ik later ge trouwd. ANNEMIEK RUYGROK Zag mezelf op de lopende band Vakantiewerk Ik heb talloze baantjes gehad. Variërend van het begeleiden van debiele kinderen die me voortdurend met stokken achter na zaten, tot het werken op een boerderij. Ik denk niet veel meer terug aan die tijd. Ik werkte na melijk niet voor m'n plezier, wil de alleen maar zo snel mogelijk een beetje geld verdienen om de landsgrenzen te kunnen over schrijden teneinde in een ver oord bruin te worden en te verge ten dat ik een moeilijk opvoed bare puber was die met de hele wereld in de clinch lag. Alleen aan die ene baan denk ik nog wel eens terug met ge mengde gevoelens. Al m'n vakantiebaantjes heb ik gelaten over me heen laten komen, op dat werk in de fabriek na. Het was vreselijk, want ik had het na melijk weer eens reuze getroffen: de machine waaraan ik werkte, werd bediend door een jongen met wie ik op de lagere school had gezeten. Óp de een of andere manier wilde hij nu een rekening vereffenen en dat betekende on der meer: werken in een moor dend tempo. En niets baatte. Probeerde ik de machine te laten vastlopen met een stuk hout, dan had hij dat al door terwijl ik het plan nog stond te beramen. Ik kreeg er nachtmerries van. Zag mezelf op de lopende band liggen als een Iglo-doos. Hoop gloorde toen een vriend, die in dezelfde fabriek werkte, een on gelukje kreeg en de ziektewet in ging. Dat was de oplossing, meende ik; jezelf gewoon een kwetsuur toebrengen. Dus ik op een ochtend met de ogen dicht tegen een paaltje rijden. Gevolg: fiets in de puin en een kapotte knie. En was ik verlost van het werk? Vergeet het maar. Volgens de bedrijfsarts was ik een aan steller en als klap op de vuurpijl moest ik die kapotte fiets ook nog vergoeden. Die was namelijk van m'n broer. Die vakantie ben ik niet verder gekomen dan Zalt- bommel. En hoe ik hinkend op die rotcamping liep, is weer een ander verhaal. WIM BRANDS Lavastroom van gele vla De uitbuiting: 1965, de lopende band. Hete flessen gesteriliseer de vla in kratten zetten. Loon on geveer 1,50 per uur. De machine draait te snel, is niet by te hou den. Althans niet met de (ver plichte) handschoenen aan. Blo te handen dus. Dan moetje trou wens wel snel zyn, wil je geen brandwonden oplopen. Alleen een gek laat zich door een machine afbeulen, denk ik na een dag: alle flessen ploffen voor my op de grond; een lava stroom van gele vla. Met vijf kna ken en een schop na verlaat ik het fabriekspand. Uit wraak jat ik een krat cola. De schaarste: 1969, montage van hydraulische zuigers in Waalhaven. Over het loon, zeker 7,50 schoon per uur, mogen we niets zeggen tegen de collega's in vaste dienst. Die verdienen min der. In twee weken heb ik een auto bij elkaar gewerkt. Dan schakelt een afgunstige werkne mer, zo'n kille zwijger, de draai bank in, die ik op dat moment vast draai. Vervolgens 'redt' hij me door het apparaat snel uit te schake len. Bloed spat rond, maar de schade valt mee. De draaibank is vanaf dan taboe voor vakantie- werkers. Hij tevreden, ook al ver dien, ik nu met één hand meer dan hij met twee. De hiërarchie: 1974, zie kentransport in de hoofdstad. In valide oudjes één keer per week van drie hoog de trap af zeulen voor een 'uitje' naar de gymnas tiekzaal. Gore moppen tappen, gieren door de bocht. Eén colle ga, een domme Drent, houdt daar niet van. Op een bloedhete zomerdag, ramen wijd open, hebben we samen dienst. Hij rijdt en sommeert mij het raam dicht te doen; het tocht hem te veel. Ik zeg dat hij het raam maar aan zijn kant moet sluiten. Rood aanlopend roept hij per mobilo foon de chef op, een steile man die ook niet van grappen houdt: het raam dicht of ik kan vertrek ken. Ik verwijt die chef absurde loyaliteit met zijn personeel, zie hem twijfelen. En vertrek. De Drent moet de auto in z'n eentje WIM FORTUYN Karen den Ouden uit Wou- brugge en Karin Fianen uit Sassenheim boffen. Want zij mogen op 21 maart Roberto Jacketti en zijn Scooters gaan interviewen. KITS kreeg heel wat reacties van vooral smachtende meis jes die dolgraag het illustere gezelschap persoonlijk aan de tand wilden voelen. Om ver schillende redenen: de een wilde 'de mens achter de scooter' zoeken, een ander vindt de groep 'onwijs gaaf en een derde wil later graag pop journalist worden en vindt zo'n interview alvast een goe de oefening. Maar Karin den Ouden wil het graag proberen, omdat haar broer zegt dat ze het toch niet durft. KITS vond dat zij dan maar eens aan die broer moet bewijzen dat ze helemaal niet zo verlegen is. Karin Fianen heeft Roberto en kornuiten al eens héél even ontmoet, maar zou de kennis making willen hernieuwen. Volgens haar weet zij wat de heren graag willen dat hun wordt gevraagd. Dingen die anderen niet vragen. Wij zijn daar dus ook heel benieuwd Lonneke van Vliet uit Hazers- woude mag ook van KITS naar het concert. Zij wil geen interview, maar een verslag maken. "Het lijkt mij name lijk leuker voor de lezers dat ze weten hoe het concert is ge weest. En hoe de stemming daar was", schrijft ze. Nou, de KITS-lezers zullen dat zeker wel leuk vinden, al gaat er ook een 'officiële' verslaggever naar het concert. Ma$r in de KITS van 27 maart wordt al les nog eens dunnetjes overge daan. Om alle andere inzenders toch niet helemaal teleur te stellen, krijgen zij die een kaartje heb ben ingestuurd vijf gulden korting op hun toegangsbe wijs. Bij de balie van het Leidsch Dagblad zijn de 'kor tingskaarten' te koop. (Van onze redactie geestelijk le ven) KATWIJK- Als het tijdsche ma, zoals het bestuur ('modera- men') van de hervormde provin ciale kerkvergadering Zuid-Hol land dat heeft opgesteld, van stap tot stap wordt gevolgd, kan de Katwijkse hervormde deelge meente 'De Rank' in juni van dit jaar officieel worden opgericht. Deze oprichting ('instituering') houdt in, dat de gekozen ambts dragers dan worden bevestigd. Dat zal, zoals gebruikelijk bij dergelijke gelegenheden, gebeu ren door de secretaris van de pro vinciale kerkvergadering, ds. N. J. M. Hoogendijk uit Alphen aan den Rijn. Hij kreeg van het pro vinciale moderamen de opdracht om met de huidige vereniging 'De Rank' de stichting van de deelgemeente voor te bereiden. Het is alweer een aantal jaren geleden, dat hervormde Katwij- kers, die in de traditionele sfeer van hun plaatselijke kerk niet konden aarden, zich aaneenslo ten i i tot hervormd gemeenteleven 1 men. Pogingen om binnen de be staande hervormde gemeenten van de beide Katwijken dat stre ven te verwezenlijken liepen op niets uit. Na een lange periode van over leg en voorbereiding, zowel op plaatselijk als op provinciaal en synodaal niveau, krijgt dit initia tief nu zijn definitieve beslag in de vorming van twee deelge meenten - een in Katwijk aan Zee en een in Katwijk aan den Rijn -, die uiteindelijk tot één zelfstandige streekgemeente zul len worden samengevoegd, met een streekkerkeraad, -kerk voogdij en -diakonie. De deelgemeente-in-wording heeft inmiddels vorm gekregen in haar bestuur, een aantal werk groepen, de wekelijkse zondag- morgenbijeenkomsten in het Pieter Groen-College, verschil lende doordeweekse activiteiten en haar deelneming aan de lan delijke financiële actie 'Kerkba lans'. Acht stappen De acht stappen die nu nog naar een deelgemeente moeten leiden zullen, naar ds. Hoogen dijk heeft berekend, een periode van veertien weken in beslag ne men. Maar dan moeten alle be trokkenen zich wel aan die inde ling houden. Punt 1 van de procedure is, dat ieder die bij de deelgemeente wil horen dat schriftelijk opgeeft. Dat kan binnen drie weken. Die lijst zal ter verificatie aan de bei de hervormde kerkeraden wor den voorgelegd. Voor dit onder zoek naar de juistheid van de op de aanmeldingsformulieren ver strekte gegevens zijn twee we ken uitgetrokken. Ds. Hoogen dijk zal - om vertraging te voor komen - de kerkeraden hierover van tevoren aanschrijven. Op een gisteravond in 'Over- duin' (Katwijk aan Zee) gehou den ledenvergadering van 'De Rank' (druk bezocht) gaf de pro vinciale secretaris over alle for maliteiten die bij de voorberei ding nog in acht genomen moe ten worden uitvoerige informa tie. len we er echt aan moeten trek ken", was zijn conclusie. De aan wezigen gaven er blijk van, daar toe zeker bereid te zijn. "Ook in het afgelopen verenigingsjaar mochten we blij zijn dat veel le den zich volledig inzetten", schreef secretaris Cees van Delft in het jaarverslag, dat hij de le denvergadering gisteravond voorlas. 'De Rank' had op 31 december in totaal 242 leden plus nog 85 belangstellenden. Verwacht wordt, dat het ledental na de pre sentatie van de deelgemeente in versneld tempo zal groeien. Niet alleen hervormden zijn lid. Er staan ook gereformeerden ingeschreven. Maar zij hebben straks in de hervormde deelge meente, als zij lid van hun eigen kerk blijven, geen stemrecht en zijn evenmin verkiesbaar voor de kerkeraad. Dat laat de kerkorde niet toe. De Hervormde Kerk kent formeel ook geen gastlid- maatschap. Wel kan een gerefor meerde straks tot adviserend lid worden gekozen. Of hun positie later in een eventueel samen-op- weg-proces tussen de deelge meente en de Katwijkse gerefor meerde kerken beter valt te rege len, zal de toekomst leren. Van bestuurszijde werd de ge reformeerden gisteravond verze kerd, dat het er alles aan zal doen om hun een zo goed mogelijke plaats in de deelgemeente te ge ven. Overigens bleken verschei dene gereformeerden van plan zich naar de deelgemeente te la ten overschrijven. 'Doorsnee hervormd' Op de begroting van de deelge meente staat een bedrag voor een predikantsplaats. Die post is voorlopig goed voor een deeltijd- pastoraat. Gevraagd naar de 'gerichtheid' van de deelgemeente, antwoord de het bestuur, dat zeker niét een 'basisgemeente'de opzet is, maar een gewone 'doorsnee hervorm de gemeente'. Ds. Hoogendijk zei daarover: "Als het bestuur op weg was naar een basisgemeen te, zou ik hier niet staan. Het komt erop aan, welke kerkeraad het straks wordt. Deze zal gehoor moeten geven aan wat er in de gemeente leeft en op grond daar van zijn beleid moeten vaststel len". Voor de geestelijke inslag van de gemeente verwees de pre dikant naar artikel 10 van de her vormde kerkorde, dat handelt over het belijden van de kerk. In het algemeen adviseerde hij, als deelgemeente niet te hard van stapel te lopen en een beleid te ontwikkelen dat niemand die zich tot haar aangetrokken voelt voor het hoofd stoot. Een ouder lid van 'De Rank' bond het bestuur op het hart, de nodige 'voorzichtigheid' te be trachten. De deelgemeente zal ruimte moeten bieden aan alle Katwijkers (en anderen) voor wie 'De Rank' de oplossing kan zijn van hun kerkelijk onbehagen. "Wees bereid tot scherp luisteren en houd de drempel laag". Als secretaris van de provin ciale kerkvergadering heeft ds. Hoogendijk niet alleen te maken met deelgemeenten in rechts georiënteerde hervormde ge meenten, zoals Oudewater en Katwijk, maar ook met rechtse groeperingen die in een midden- orthodox klimaat niet aan hun trekken komen. Zo is in Lekker- kerk een aparte gereformeerde- bondsgemeente van de grond ge tild. "Men kan die ontwikkelingen betreuren, maar de werkelijk heid is nu eenmaal niet anders", zei Hoogendijk ervan. Het brede bestuur van de synode gaat bin nenkort praten over een voorstel dat iemand die in zijn woon plaats moeite heeft met de kerk, lid kan worden van een andere hervormde gemeente in de regio. Dan zou de behoefte aan afzon derlijke deelgemeenten minder kunnen worden. Hervormde Kerk: bedankt voor Hasselt J. Westland Ede.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17