Zorgen om milieugezicht WD Oxford, Sorbonne,maar ook de Leidse Universiteit. Ik lees de krant in de klas Gehuwde priesters: verplichte celibaat is discriminatie Nederlands vlootbezoek aan Israël ■Jé AFSLANKEN MET GARANTIE NU OOK BIJ FIGURELLA INLEIDEN PARKET VLOEREN! tip-top Je eigen LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 DO/ST MAANDAG 11 MAART 1985 TEL AVIV - Een deel van een Ne derlands eskader dat op oefening is in de oostelijke flank van de Mid dellandse Zee is gisteren voor een zevendaags bezoek aan Israël in de haven van Haifa afgemeerd. Nege nentwintig jaar geleden deed de Koninklijke Marine voor het laatst een Israëlische haven aan. door Taco Slagter Het eskader dat op 4 februari uit Den Helder vertrok, splitste zich vorige week in tweeën: vijf sche pen stoomden naar Haifa, drie naar de Egyptische havenstad Alexand ria. In Israël kwamen het bevoorra dingsschip Zuiderkruis en vier fre gatten aan met aan boord in totaal 884 mannen en 22 vrouwen. Het eskader heeft de afgelopen weken oefeningen gehouden met andere NAVO-landen. Commandant kapitein ter zee M. Ohr, legde op een persconferentie gistermiddag het belang uit van het bezoek aan Israël. "We verte genwoordigen met dit krijgs machtsonderdeel Nederland en uit het oogpunt van public relations is dat een goede zaak. Een beetje ons land promoten in Israël. Boven dien is het voor onze matrozen erg belangrijk dat ze Israël eens ver kennen. en andere culturen leren kennen". Tweede doel van de visite is het uitwisselen van ervaringen met de Israëlische marine. Volgens kapi tein Ohr bestaat er bij de Israëli sche zeemacht grote belangstelling voor een electronisch systeem waarmee de Nederlandse fregatten zijn uitgerust. Het gaat om de zoge- HAIFA - Bemanningsleden van het Nederlandse marineschip de HM§ Zuiderkruis liggen te zonnebaden op het dek, op de enkeling na, die dienst heeft. naamde 'Goal-Keeper', waarmee kader zich weer en worden de oefe- tijdig een op lange afstand afge- ningen voortgezet. Na in de havens vuurde raket kan worden onder- van Tunis in Noord-Afrika en het schept en vernietigd. Volgens Ohr Spaanse Alicante weer voedsel en is het niet in de eerste plaats de be- brandstof te hebben ingeslagen, doeling wapensystemen aan Israël koerst het eskader richting Den te verkopen. Helder, waar de schepen eind april Eind deze week verenigd het es- worden terugverwacht. ZOETERMEER - WD-leden ma ken zich steeds meer zorgen over het milieugezicht van hun partij. Terwijl hun eigen minister Winse mius (milieubeheer) door de mi lieubeweging bijna op handen wordt gedragen, blijven de libera len niettemin bekend staan als een club die milieuzorg maar een luxe vindt. door Weert Schenk Dat is niet onverklaarbaar. De pleidooien van prominente WD'ers voor de bouw van kern centrales, voor verhoging van de maximum-snelheid en voor de in poldering van de Markerwaard spreken immers boekdelen. Bo vendien vermeldt het bestaande partijprogramma dat bij het opstel len van milieutechnische eisen re kening moet worden gehouden met de internationale concurrentie en werkgelegenheid. Ter voorbereiding van het ver kiezingsprogramma 1986 - 1990 or ganiseerde de WD afgelopen za terdag in Zoetermeer de themadag 'Leefbaarheid'. Een aardige gele genheid om te zien hoe het milieu gezicht van de WD er werkelijk uitziet. De WD-commissie milieuhygië ne had een aantal stellingen als aanknopingspunt voor de discus sie opgeschreven. Die gaven al geen goede indruk. Zo luidde de eerste stelling: "Alle mensen, indi vidueel en collectief, zijn verant woordelijk dat ten gevolge van hun handelen niet meer schadelijke stoffen in het milieu worden ge bracht dan redelijkerwijs toelaat baar is." Een andere: "Het verdient aanbeveling dat de milieu-eisen in de pas lopen met de normstelling in het buitenland" De tweede indruk was ook niet gunstig. Minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat), die onder meer verantwoordelijk is voor de water kwaliteit van de Noordzee en het oppervlaktewater, sprak nauwe lijks over zaken die met 'Leefbaar heid' te maken hebben. Haar be toog handelde voor het grootste deel over de economische belan gen van het vervoer en van de Rot terdamse haven. Na deze minpuntjes een plus punt. Minister Winsemius kegelde de stellingen van de milieucom missie hard omver. „Dit staat er alsof er op dit moment niets in het milieu aan de hand is. Deze stellin gen zijn veel te vrijblijvend en te passief. Ze zijn overal voor te ge bruiken." Volgens de bewindsman ont loopt de partij daarmee problemen als die van de zure regen en bo demverontreiniging. „Het moet veel concreter", zei hij, waarna hij kwam met eigen stellingen over een effectieve en efficiënte aanpak van grote en dreigende milieu vraagstukken, preventie, de aan vaardbaarheid van milieurisico's, de regelgeving en de internationale samenwerking. Kleur affiches Pas later, toen er in werkgroepen werd gediscussieerd, bleek dat on der de zestig aanwezigen die het over milieu wilden hebben, er ve len waren bij wie het standpunt van Winsemius uit het hart was ge grepen. Pas daar kwam de zorg om het slechte milieu-imago van de WD naar buiten. De dame die dacht dat al een hoop zou zijn op gelost als de kleur van de verkie zingsaffiches werd aangepast, werd snel de mond gesnoerd. "We moeten naar buiten treden op de manier die Winsemius wil", werd gezegd. En: "De stellingen van de milieucommissie zijn de WD onwaardig." En: "Regels zijn nodig. Als het om geld gaat, wordt de eigen verantwoordelijkheid snel vergeten". En: "Milieu is be langrijk, ook voor de toekomst. We moeten laten zien dat het milieu ons een zorg is." Deze gespreksronde leverde een ferme duim in de hoogte op, on danks het feit dat er natuurlijk an dere geluiden waren te horen. Zo werd de discussie eenzijdig ge noemd, omdat te weinig werd be seft dat er behalve het milieu ook andere dingen belangrijk zijn. Ie mand riep de partijgenoten op vooral niet de concurrentiepositie van het bedrijfsleven uit het oog te verliezen. De WD moet realistisch zijn met een groen gezicht, aldus een deelneemster Ze lichtte dat als volgt toe: "We moeten laten zien dat kerncentrales niet meer dicht kunnen, maar dat het kernafval op een verantwoorde wijze kan wor den beheerd." Het klopte met wat de pragmati cus Winsemius zelf na afloop van zijn toespraak had gezegd: het ver schil tussen milieuminister en ach terban valt mee. „Er is een enorme belangstelling voor milieuproble men. Op doordeweekse dagen ko men op mijn spreekbeurten in Cuyk en Ommen 100,200 mensen." Volgens de bewindsman is de strijd tussen milieu en bedrijfsle ven ook overtrokken. „Het beeld dat milieu links is en de industrie rechts, is een gepasseerd station. Een WD-minister polariseert min der met het bedrijfsleven en kan daardoor de zaak beter in balans houden." Milieupartij Zijn partijgenoot Ginjaar, die ten tijde van het eerste kabinet Van- Agt zijn stempel niet vaak de in stemming van de milieu-activisten op het milieubeleid drukte, beseft ook dat de buitenwereld het mi lieugezicht niet mooi vindt. Vol gens hem is het een kwestie van verkeerde verkooptechniek. „De WD is een goede milieupar tij. Winsemius volgt precies dezelf de lijn waarop ik ook zat. Bij ande re partijen zit er juist een gat tus sen dat gezicht en de gedachten van de achterban. De Pvda en het CDA zyn als partij aanzienlijk mi lieu-onvriendelijk. Maar die partij en weten dat heel goed te maske ren. De PvdA buit zaken als de bouw van kerncentrales uit om een milieuvriendelijk gezicht te to nen." Gipjaar heeft de indruk dat het juist de WD-bestuurders zijn die vaak afwijkende standpunten over het milieubeleid innemen. Na de discussie in de werkgroe pen was er een algehele behande ling van de uitkomsten. Milieu kwam er opnieuw bekaaid af. Of was men het inmiddels met elkaar eens? Dat viel niet op te maken uit de samenvatting van mr. W. J. Geertsema, die nu met zijn com missie zoekt naar een lokatie voor de opslag van radioactief afval en daarbij opwinding veroorzaakte met de uitspraak: „Opslag van griesmeelpap is gevaarlijk dan die van kernafval." Geertsema zei dat het enige tijd heeft geduurd voordat milieu on derdeel was van de liberale ge- dachtenwereld. „Maar als dat een maal zo is, dan nemen we het voor touw. In zyn totaliteit mag het mi lieu niet worden aangetast. Het mi lieu moet grenzen stellen aan de activiteiten in de produktiesector." Het milieugezicht van de WD begint dus voorzichtig vorm te krijgen. Maar een markante kop is het zeker niet en zal het waar schijnlijk ook niet worden. Het moet vooral nog komen van Winse mius. Maar de minister mag zich in elk geval verheugen op een toene mende steun vanuit de partij. Veel meer dan zijn voorganger Ginjaar kreeg. Voor het eerst in de geschiede nis van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland zijn zaterdag in Utrecht gehuwde priesters en hun vrouwen bijeen geweest. De ontmoeting was georganiseerd door het vorig jaar opgerichte 'Landelijk werkverband voor de gelijkberechtiging van gehuwde en ongehuwde priesters'. De vergadering kwam tot de uitspraak dat het nu meer dan ooit nodig is dat een priester zelf kan uitmaken of hij al of niet ge huwd wil leven. "Het verplichte celibaat is een onaanvaardbare vorm van discriminatie". Voor zitter Lambert van Gelder: "Ge huwde priesters hebben de kerk een heel nieuwe ervaring aan te bieden. Het gaat niet alleen om de rehabilitatie van de gehuwde priester maar ook om een ver nieuwing van de hele priester- structuur in de kerk". Omdat de autoriteiten er - op last van de paus - absoluut af wijzend tegenover staan, zal de aanvaarding van de gehuwde priesters van onderen af moeten gebeuren. De Romeinse congre gaties, zei Van Gelder, hebben de strikte opdracht, de priesterpro- blematiek ten aanzien van het ce libaat als onbelangrijk en niet ter zake te behandelen. Er worden geen dispensaties meer gegeven voor priesters die zouden willen trouwen. Het aantal aanvragen is inmiddels tot ongeveer 6000 op gelopen. Uit gesprekken in het Vaticaan was Van Gelder gebleken, dat men vooral bang is voor een in grijpende verandering van de he le kerkstructuur. Het aantal ge huwde priesters in Nederland is nu rond 2100. Over de hele we reld zijn er zo'n 80.000. Kerk en homo's. "Homosek suelen zijn in de kerk vaak als melaatsen", zei de orthopeda goog dr. G. de Lange zaterdag op een vergadering in Utrecht van de werkgroep 'Homoseksualiteit binnen de Christelijke Gerefor meerde en de Nederlands Gere formeerde Kerken'. "Het isole ment waarin zij leven maakt hun levensontplooiing veelal heel moeilijk". De Lange pleitte voor een zo volledig mogelijke zelfont- plooing van het kind. Hoewel hij gedragsverandering niet geheel uitsloot, zal men kinderen in het algemeen toch moeten laten op groeien tot evenwichtige hetero seksuele of homoseksuele men- De werkgroep krijgt een 'stuurgroep' of 'vriendenkring' om zich heen. Initiatiefnemer is mevrouw drs. M. de Geus-Bikker uit Leusden. "De houding van de kerkelijke vergaderingen noopt daartoe", was haar motief. "Onze kerken laten homoseksuele kin deren wel dopen, maar laten hen later niet toe aan het avond maal". Het is haars inziens uiter mate wenselijk, dat er medech ristenen komen "die deze men sen aanvaarden om samen vol waardig te kunnen geloven". Werelddiakonaat. Het alge meen diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken in Ne derland kreeg vorig jaar van de kerkleden f. 14.639.000 voor het werelddiakonaat. Dat was f. 517.000 meer dan in 1983. Hervormde Kerk: beroepen te 's Gravenpolder A. J. de Bue Nijverdal, die bedankte voor Ou- dega (Ft., Wymbr.); aangenomen naar Garderen T. de Jong Poort vliet; bedankt voor Moordrecht (deelgem.) J. Harteman Moerka- pelle. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Emmen W. M. Verbaan Bolsward, naar Lunte- ren H. Mulder Ommmen; be dankt voor Bolsward A. Rienstra Harderwijk. België en de paus. Uit een onderzoek van het Belgische weekblad 'Panorama' bleek, dat voor 87 procent van de Belgische rooms-katholieken die trouw 5 gaan de paus wel kom is en voor 10 procent niet. Die 10 procent zijn mensen die zich storen aan het massale en triomfalistische karakter van zul ke bezoeken en aan bepaalde conservatieve uitspraken van de paus. Wetenschap en onderwijs. Of dat nu plaatsvindt vol gens de Britse traditie, met de Franse slag of naar Leidse maatstaven, voor het Leidsch Dagblad is 't nieuws. En dat resulteert in een uitgebalanceerde en gedegen verslag geving. Het Leidsch Dagblad is een krant van internationale, nationale en regionale allure. Probeer 'm maar. Of u neemt een kwartaalabonnement en krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Of u neemt de krant vier weken op proef en beslist later. Gewoon even de bon invul len en opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnum mer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook (071-144941). Ja, ik wil uw krant, Vier weken op proef voor slechts f 9,70. (B4) Maandabonnement met automatische betaling f 22,10. Ik krijg de krant eerst twee weken gratis. ÏHH) Kwartaalabonnement f 65,70. Ik krijg 'm eerst twee weken gratis. (HH) NaamTel Adres .Woonplaats Is uw figuur een probleem? Ja, natuurlijk als u thuis blijft zitten en er niets aan doet! Wij nodigen u uit voor een kostenloze figuuranalyse, zodat wij kunnen vast stellen wat er moet gebeuren. De nieuwe TFM-methode is uw sleutel tot een perfekt figuur, waarvoor wij u schriftelijk sukses garanderen. Aarzel niet langer, want uw probleem wordt dan alleen nog maar erger. Bel vandaag voor een afspraak kostenloze figuuranalyse, maandag t/m donderdag: 10.00-20.00 u. vrijdag: 10.00-16.00 u. Figuurcorrectie- en schoonheidsstudio (Jkjiigurella Haar'emmers,raa'133 Leiden. Telefoon: 071-121345.00 6 Vm 23 mm dik, echt massief, geluidsarm parket. Showroom: Jac. v. Beierenweg 84, Voorhout, tel. 02522-17180/11355 X-* sr TR ANISIT -2! ej AUTO EN TRUCKVERHUUR «nt~ SI. Aogletiftroal 10-14 - UMn 071-125709 153627 Gevestigd per 1 maart 1985 vanderKlugt registeraccountant Postbus 310, 2220 AH Katwijk (G.S.M. van dor Klugt R.A.) Samenwerkend met en kantoor houdend bij: Den Hollander van Duyn accountants- en administratie- consulenten Burgersdijkstraat 9-11 2225 AT Katwijk, telefoon 01718-13165 Administratiekantoor De Haas De Vreugd BV Cleyn Duinplein 4 2224AX Katwijk, telefoon 01718-72844 tevens kantoor houdend Lekstraat 20, 2405 AC Alphen a.d. Rijn telefoon 01720-74485 Het Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad helpt! Bel 071-144941 en vraag naar Harry Mos. De complete krant over wereld, stad en land.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8