SPD verovert het Saarland Rechts wint in Frankrijk Twaalf doden bij aanslag op Israëli's in Z.-Libanon Griekse president treedt af Golfoorlog neemt in hevigheid toe Herstel FDP, CDU houdt Berlijn Langste tunnel is voor Japan bodemloze put Ook laatste mijnwerkers staken strijd Grotere macht Pinochet door noodmaatregel MAANDAG 11 MAART 1985 BUITENLAND 7 BONN - Het Saarland, Westduitslands kleinste deelstaat, krijgt voor het eerst sinds tientallen jaren een sociaal-democratische minister-president. De 42-jarige Oskar Lafon- taine en zijn partij slaagden er bij de deelstaatverkiezingen in om 27 van de 51 zetels in het parlement te halen. Dat betekent dat, eveneens voor het eerst sinds lange tijd in de Bondsrepubliek Duitsland een zit tende regering via verkiezingen en niet via een wisseling van coalitie- door Hans Amesz partners, wordt afgelost. Terwijl de SPD aan de Spar ruim 3 procent winst boekte en meer dan 49 pro cent kreeg, verloor de CDU van de huidige minister-president Zeyer bijna 7 procent. De liberale partij FDP won tot ieders verrassing 3,5 procent en krijgt 5 zetels. Even on verwacht als de winst van de FDP was het verlies van de Groenen, die de kiesdrempel van 5 procent bij lange na niet bereikten. Wat de oppositionele SPD in het Saarland wel lukte, ging in de stad staat West-Berlijn in de verste ver te niet op. Integendeel, hier wer den de sociaal-democraten onder de vroegere minister van financiën en defensie onder Helmut Schmidt, Hans Apel, geconfron teerd met het slechtste resultaat van na de oorlog. De SPD verloor 6 procent en kreeg maar 32,4 procent van de stemmen. Ook de CDU ver loor, maar veel minder. De pfrtij van de huidige burgemeester Eber- hard Diepgen kreeg 46,6 procent en dat is ruim voldoende om sa men met de FDP, die net als in het Saarland verbazingwekkend won (van 5,6 tot 8,2 procent), de huidige regeringscoalitie comfortabel voort te zetten. In tegenstelling tot de Groenen aan de Saar maakte de Berlijnse Alternatieve Lijst De ervaring heeft uitgewezen dat Strauss maar al te graag bereid is om zo'n sleutelrol uit te spelen, en dat hoeft in principe niet veel sprong naar voren. Die was welis- goeds voor Helmut Kohl te beteke waar minder groot dan velen had den voorspeld, maar de alternatie ven kregen in West-Berlijn dan 10 procent, nen. Bovendien is door de grote verkiezingswinst van de FDP de overweging geoorloofd om ervan uit te gaan dat ook de liberale partij In de deelstaat Hessen ten slotte, er van nu af aan op uit zal zijn waar gemeenteraadsverkiezingen zich binnen de coalitie in Bonn werden gehouden, was de algeme- meer te profileren, ne trend: grote verliezen voor de SPD-voorzitter Willy Brandt CDU, aanzienlijke winst voor de noemde de uitslag in het Saarland SPD en de Groenen en wisselende „fantastisch". De ex-bondskanse- resultaten voor de FDP. De chris- lier en ex-burgemeester van Ber- ten-democraat Walter Wallmann iyn, die daar zelf ooit 60 procent TOKIO - Geen feestvreugde zon dag in Japan, toen het grootste na tionale bouwproject van de eeuw na 21 jaar werd voltooid. De 54 ki lometer lange tunnel (veruit de langste ter wereld), die het hoofdei land Honsjoe met het noordelijke eiland Hokkaido verbindt, is een bodemloze put gebleken. De bouw duurde twee maal zo lang, en kost te drie en een half keer zo veel, als oorspronkelijk was geraamd. En nu de Seikan tunnel eindelijk klaar is, weet niemand wat er mee moet gebeuren. door Ruud Kreutzer De totale kosten van het techno logische hoogstandje bedragen nu al 690 miljard yen (een kleine tien miljard gulden), en dat bedrag kan nog 150 miljard yen hoger uitvallen wanneer er speciale spoorlijnen in de tunnel worden gelegd die snel en zwaar transport mogelijk ma ken. De nationale spoorwegen (JNR) wil eigenlijk niets met de tunnel te maken hebben, omdat de exploita tie van een treinverbinding door de per jaar zou betekenen. De JNR heeft al een astronomische schul denlast van 20 triljoen Yen, een be drag dat neerkomt op bijna 2500 gulden voor elke Japanner. In dit fiscale jaar, dat eind deze maand afloopt, zal de JNR weer voor twee triljoen yen in het rood komen te staan, op een totale begroting van 4,75 triljoen. Er zijn al stemmen opgegaan om andere bestemmingen te vinden voor de Seikan-tunnel. Suggesties lopen uiteen van een onderaardse olie-opslagplaats tot een giganti sche champignon-kwekerij. Het meest waarschijnlijk is echter dat er vanaf 1987 toch treinen zullen gaan rijden tussen de noordpunt van Honsjoe en het eiland Hokkai do. In dat zelfde jaar is het overi gens de bedoeling dat de JNR in privé-handen overgaat. Iedereen vraagt zich nu af wat de oorzaak is van de misrekeningen rond de Seikan-tunnel, en het bankroet van de nationale spoor wegen. De projecties voor het aan tal passagiers en de hoeveelheid vracht bij de aanvang van de bouw in 1964, blijken nu ongeveer tien keer te hoog. De meeste mensen die van Tokio naar Sapporo (Hok kaido) willen nemen het vliegtuig, dat er twee uur over doet. Vracht vervoer gaat per schip. Zelfs als er een supersnelle Shinkansentrein zou komen door de tunnel, dan nog zou die nauwelijks kunnen concu- reren met de vliegmaatschappijen. Voor een deel waren dergelijke verschuivingen in het vervoerspa troon niet te voorzien, en is de JNR niet de enige nationale spoorweg maatschappij die verliesgevende lijnen te onderhouden heeft. De politiek wijt de problemen aan het feit dat de JNR als staatsonderne ming niet zuinig genoeg is ge weest. Maar een groot deel van de schuld hoort op het bordje van de politici zelf, die er een gewoonte van maken om via publieke werken in hun district de steun van de kiezers te verwerven of be houden. Dat leidt tot een groot aan tal verliesgevende projecten op kosten van de staatskas, die in geen verhouding staan tot de ba ten. De Seikan-tunnel is daar slechts een voorbeeld van. blijft burgemeester van Frankfurt. Volgens Bondskanselier Helmut Kohl is er op basis van de verkie zingsuitslagen geen enkele reden aan te voeren voor een gezichtsver lies van de CDU/CSU-FDP-rege- ringscoalitie in Bonn. „De neder laag aan de Saar zullen wij ge meenschappelijk dragen. In Ber lijn, een stad die toch geen CDU- bolwerk was, hebben wij een uit stekend resultaat geboekt. Dit wa ren „licht- en schaduwverkiezin gen", aldus Helmut Kohl. Niette min, door het feit dat het Saarland nu geregeerd wordt door de SPD, veranderen de politieke verhou dingen in de Bondsraad (een soort Eerste Kamer, die bestaat uit de vertegenwoordigers van de deel staten). In feite komt dit er op neer dat een sleutelrol is toebedeeld aan Beieren, waar Franz Josef Strauss van de CSU minister-president is. de stemmen kreeg, verklaarde dat het hem van Berlijn zeer spijt. Overigens meende Brandt dat de deelstaatverkiezingen in het Saar land en de gemeenteraadsverlie- zingen in Hessen, hebben aange toond dat de Groenen over hun top heen zijn. Volgens FDP-voorzitter Martin Bangemann, die in Bonn minister van economische zaken is, is eens en te meer duidelijk geworden dat de liberalen weer op weg zijn naar de top en het dal definitief hebben verlaten. Jutta Ditfurth, één van de woordvoerders van de Groenen, zei dat de uitslagen hebben bewe zen dat de Groenen overal daar verloren hebben waar zij zich niet duidelijk als geheel zelfstandige partij hebben geprofileerd. Dat be tekent volgens haar dat zij zich in feite af moeten zetten tegen de SPD. PARIJS - De traditionele rechtse oppositiepartijen hebben in de eer ste ronde van de regionale verkie zingen meer dan de helft van de- uitgebrachte stemmen op zich we ten te verenigen. Als deze uitslag voor de parlementsverkiezingen van volgend jaar gold, zou de oppo sitie daarmee over een comfortabe le meerderheid in de volksverte genwoordiging beschikken. De ul tra-rechtse nationaalfronters van Jean-Marie le Pen haalden de niet onbelangrijke score van 8,4 pro- door Rudolph Bakker cent. Dat betekent dat ze voorlopig niet meer uit het Franse politieke landschap zijn weg te denken. De verliezers zijn de regerende socia listen met 25,8 procent en de uit de regering getreden communisten met 12,9 procent De socialisten reageerden op hun uitslag met een hernieuwde felle aanval op nationaal-frontlei- der Le Pen. Voor de gaullisten van Jacques Chirac en de UDF van oud-president Giscard is een grote zorg weggenomen. Ze zouden in de huidige omstandigheden kunnen regeren zonder de steun van de ul tra-rechtse agitator. De stemmen verhoudingen liggen bij deze ver- kiezngen voor de regionale raden echter anders dan volgend jaar, RPR en UDF tesamen behaalden 33,5 procent van de stemmen. Daarbij dient echter 16,5 procent te worden bij geteld van onafhanke lijke kandidaten voor de regionale besturen die zich tot de traditione le rechtse partijen rekenen. De regionale raden hebben sinds de decentralisatiewetten van de so cialistische regering aanzienlijk meer invloed dan vroeger, toen in de provincies de prefect de verte genwoordiger was van de gecen traliseerde staatsmacht. Niet alle partijen zijn op dezelfde manier in deze provinciale verkiezingsslagen present als bij de parlementsver kiezingen. En dat maakt enige cor recties op de uitslagen van zondag avond noodzakelijk. De communisten die, naar het zich liet aanzien, 12,9 procent be haalden (dat is iets meer dan de 11 procent tijdens de laatste Europese verkiezingen) vormen de enige partij die in alle kantons van het land vertegenwoordigd is. In 1979 behaalde de PC bij dergelijke ver kiezingen nog 22,46 procent van de stemmen. Experts hebben uitgere kend dat dank zij deze algemene aanwezigheid de communisten bij de kantonale verkiezingen over een 'bonus' van twee procent be schikken. In vergelijking met de Europese verkiezingen zouden ze er dan ook niet op vooruit zijn ge gaan. De uitslag voor de commu nisten toont aan dat ze nauwelijks gewonnen hebben met het uit de regering te treden. Hun score blijft alarmerend laag. Anders dan de communisten zijn de nationaal-fironters van Le Pen nog maar uiterst mager in de kan tons aanwezig. In tegenstelling tot de bonus die de communisten in dergelijke verkiezingen behalen, rekent men uit dat de ultra-rechts- en er daardoor drie tot vier procent ongunstiger afkomen dan de ande ren. Hun score zou dus theoretisch op rond de 11 procent kunnen wor den gesteld, dat is het percentage dat ze ook bij de Europese verkie zingen bereikten. In de kantons waar ze wel aanwezig waren, zoals in de Var in Zuid-Frankrijk, liep hun stemmenwinst aanzienlijk op. Er moet dus mee gerekend worden dat ze in geval van landelijke ver kiezingen op dit moment ruim over de 11 procent heen zouden ko men. De uitslag van rond de 26 pro cent voor de socialisten betekent dat de regeringspartij volgend jaar bij de parlementsverkiezingen niet meer alleen zal kunnen regeren. Zijn partner zal evenmin de com munistische partij zijn. Van nu af aan zullen dan ook de theorieën hoog oplaaien over de vraag wie uit het rechtse kamp bereid zal zijn volgend jaar president Mitterrands premier te worden. De hoop die de president koes terde dat hij traditioneel rechts zou kunnen ontwrichten binnen het krachtenspel met Le Pen is de bo dem ingeslagen. In de nu ontstane situatie hebben de RPR en de UDF wel elkaar nodig - evenals tijdens het bewind van president Giscard maar de hulp van Le Pen kun nen ze ontberen. Israëlische militairen r TEL AVIV - Een zelfmoordcom mando heeft gistermiddag een au to met explosieven ingereden op een Israëlisch militair konvooi in Zuid-Libanon, nabij de grens plaats Metuula. Daarbij zijn twaalf door Taco Slagter militairen gedood en ten minste 14 ernstig gewond geraakt. Ook de vermoedelijk twee inzittenden van de bomauto kwamen om. Verschil lende sji'itische groeperingen in ATHENE - De Griekse president Konstandinos K araman lis (78) is gisteren afgetreden nadat de dag tevoren de regerende socialistische partij Pasok het uiterst verrassen de besluit had genomen, hem niet te steunen bij de kandidatuur voor verlenging van zijn ambt. Karamanlis verwachtte te wor den herkozen bij de eerste ronde, vrijdag aanstaande, van de presi dentsverkiezingen in het parle ment. Zijn kandidatuur was reeds ingediend door de oppositionele rechtse partij Nieuwe Democratie waarvan hij de oprichter is maar die hij in 1980 heeft verlaten toen hij zijn eerste ambtstermijn als pre sident aanvaardde. door Frans van Hasselt Premier Andreas Papandreou, voorzitter van de Pasok, heeft ver klaard Karamanlis' aftreden, twee maanden voor de voorgeschreven datum 15 mei, te betreuren, temeer omdat zijn optreden als staats hoofd 'onberispelijk' was geweest. Als voorlopig opvolger zal, over eenkomstig de grondwet, optreden de parlementsvoorzitter, Nikos Alevras, die tot de Pasok behoort, en het ambt zal waarnemen tot de aanwijzing van een nieuwe presi dent, uiterlijk 26 maart bij de derde ronde. Mocht het parlement dan nog geen president hebben aange wezen, dan zal het voortijdig moe ten worden ontbonden. Parle mentsverkiezingen staan toch al op het programma van oktober dit jaar. Tragisch Konstandinos Mitsotakis, de rechtse oppositieleider, heeft er echter voor gepleit dat die parle- mentsontbinding reeds plaats heeft als de eerste ronde van vrij dag aanstaande geen resultaat op levert. Karamanlis' aftreden had namelijk, zo zei hij, een 'tragisch vacuum' geschapen en de periode dat een partijdig president op treedt moet zo kort mogelijk wor den gehouden. Met dat al beleefden de Grieken hun meest schokkende en verras sende weekeinde sinds de val van de junta in juli 1974 en de terug keer uit Parijs van Karamanlis die toen premier werd van een 'rege ring van nationale eenheid'. De al gemene verwachting was dat Kara manlis vrijdag aanstaande met een overweldigende meerderheid zou worden herkozen, doordat de Pa sok zijn kandidatuur deze keer zou steunen. Alleen de kleine commu nistische fractie had aangekon digd, op een eigen kandidaat te zul len stemmen. De door Papandreou ingediende kandidatuur van Christos Sartzeta- kis, een 56-jarige opperrechter, kwam totaal onverwacht, vermoe delijk ook voor Karamanlis. Gelijk stelde Papandreou voor, dat nog onder het zittende parlement een wijziging van de grondwet van 1975 wordt doorgevoerd die de rui me bevoegdheden voor de presi dent sterk moeten beknotten en een zuiver parlementair systeem moet instellen. Harmonie In 1980 was Karamanlis, de vori ge premier, tot het hoogste ambt gekozen met alleen de stemmen Karamanlis: geen steun (foto ANP) van de toenmalige rechtse rege ringspartij en enkele kleinere par tijen en onafhankelijken, tesamen 182 van de 300 stemmen, iets meer dan de drievijfde meerderheid die in de derde ronde vereist was. De socialistische oppositie onder And reas Papandreou onthield zich. Ruim een jaar later echter werd Pa- pandreau als winnaar van de parle mentsverkiezingen eerste minister en de samenwerking met de presi dent, oprichter van de ND maar nu 'boven de partijen' leek redelijk harmonieus te verlopen. Meermalen heeft Papandreou de laatste tijd laten doorschemeren niet afkerig te zijn van een voort zetting van Karamanlis' president schap. „Waar vinden we een bete re?", heeft hij zelfs eenmaal ge zegd. De mening overheerste, dat de beide staatslieden elkaar electo raal nodig hadden dit jaar. Kara manlis kon zonder de stemmen van de Pasok niet worden herko zen, maar in de parlementsverkie zingen die later dit jaar moeten worden gehouden zal Papand- reou's partij in veler ogen alleen kans maken op een overwinning als Karamanlis overeind bleef staan als een soort gematigd, pro- westers tegenwicht tegen Papand- reou's ietwat ongebreidelde onaf hankelijke politiek. De 'centraal' en gematigd ingestelde kiezers zouden als het erop aankwam de combinatie van deze twee mannen prefereren. Veel radicale elementen in de Pasok hadden echter in feite ge noeg van Karamanlis, van wie zij zich zijn langdurig en uitgespro ken rechts premierschap van voor de dictatuur herinnerden. Enkele honderden van zulke demonstran ten hadden zich zaterdag verza meld voor het hotel waar het be sluit over de kandidatuur moest vallen, leuzen roepende als 'Geen muilkorf meer voor de socialisti sche omwenteling'. De topleiding van de Pasok echter had de avond tevoren reeds in diep geheim een beslissing genomen ten nadele van Karamanlis. Het Griekse EG-lidmaataschap is Karamanlis' levenswerk. Pa pandreou heeft vroeger gesteld dat daarover eigenlijk nog een referen dum moet worden gehouden maar dat zoiets constitutioneel onmoge lijk was omdat alleen de president het kon uitschrijven. Zodra Kara manlis is vertrokken, zou Papand reou dus moreel gebonden zijn het referendum alsnog te organiseren, en in een periode waarin de inkom sten, uit de EG teruglopen zou hij zelfs een meerderheid kunnen vin den voor uittreding. PLO heb ben de aanslag opgeëist. Omstreeks twee uur reden vier legerauto's, waaronder een vracht wagen met soldaten, richting Ty- rus. De soldaten hadden de sabbat in Israël mogen doorbrengen en waren op weg naar hun eenheid. Een kilometer voorbij de grens overgang bij Metuula kwam een transitbusje het konvooi tegemoet. Soldaten van een begeleidende jeep maande de wagen te stoppen. Het busje ging weliswaar langza mer rijden, maar toen de vrachtwa gen passeerde, boorde de bomauto zich er in. Vermoedelijk zat er 100 kilo springstof in de auto van het zelfmoordcommando. De gewon den Israëlische soldaten zijn over het gehele lichaam ernstig ver brand. Premier Peres van Israël rea geerde gisteravond geschokt. „Maar Israël zal het gevecht tegen de terreur voortzetten. Terrorisme kan nooit leiden tot een politieke oplossing van de problemen in de ze regio", aldus een geëmotioneer de premier. De aanslag is zonder meer het ge volg van de toenemende vijandig heid van het sji'itische volksdeel in Zuid-Libanon tegenover de Israëli sche bezettingstroepen. Enerzijds is dat door de 'ijzeren vuist-poli tiek' van Israël in Zuid-Libanon in de hand gewerkt en anderzijds hebben de regeringsleiders in Bei roet voor het eerst sinds de oorlog enkele weken geleden de Zuidliba- nezen opgeroepen in opstand te gen de troepenmacht te komen. En dat op een moment dat Israël bezig is de tweede fase van terugtrek king te voltooien. Israëls minister van defensie Ra bin deed daar vorige week een schepje bovenop, door een rigo- reus militair beleid in het bezette Aanslag op officier MÖNCHENGLADBACH (DPA/ AP) - Een militair voertuig met daarin de opperbevelhebber van ,de Britse luchtmacht in de Bonds republiek Patrick Hine is zaterdag op een Westduitse autobahn bij Mönchengladbach vanuit een an dere auto onder vuur genomen. Of ficiële woordvoerders verklaarden dat de officier ongedeerd was ge bleven. De politie gaat er vanuit dat bij de beschieting een alarmpistool werd gebruikt, daar op de dienst auto geen enkel spoor werd aange troffen. De politie sprak van zeker drie schoten. De daders ontkwamen. gebied te dicteren. Hij kondigde wraakacties aan als ook maar een Israëlische soldaat een haar zou worden gekrenkt. Het leidt verder geen twijfel dat de escalatie van het geweld over en weer ook is ingegeven door de bomaanslag vorige week op een moskee in het sji'itische dorpje Makkara, nabij Tyrus, en de recen te explosie in een flatgebouw in Beiroet waarbij zaterdag 80 doden vielen. De sji'iten hebben de Israë liërs van beide aanslagen de schuld gegeven, maar het is uiterst twijfel achtig of Israël er ook voor verant woordelijk is geweest. Hoewel Is raël bijna vanzelfsprekend de be trokkenheid bij beide aanslagen ten stelligste heeft ontkend, ligt het nu voor de hand dat het Israëli sche leger als keihard bestrijder van terrorisme, zelf tot dergelijke acties overgaat. De aanslag in Makkare heeft ech ter aanleiding gegeven Israël ervan te verdenken. Een dag voor de ex plosie had het leger met veel machtsvertoon het dorp omsin geld, huizen doorzocht en bijna al le mannen opgepakt. Nadat het moskeecomplex was vernield was het, gezien de manier van denken van de sji'iten niet zo verwonder lijk dat Israël ervan beschuldigd werd een tijdbom bij de huiszoe kingen in de moskee te hebben achtergelaten. LONDEN (GPD/DPA) - Ook de laatste Britse mijnwerkers die hun staking nog niet hadden opgege ven, de mannen die werkten in de mijnen van de regio Kent, hebben zaterdag besloten hun werk weer te hervatten. De mannen gaven vo rige week nog geen gehoor aan de oproep van hun bonq, de NUM, om een eind te maken aan de staking die een jaar lang geduurd heeft. Zij eisten dat eerst de 700 colle ga's die tijdens de stakingsmaan den door de Nationale Kolenraad (NCB) zijn ontslagen, hun baan weer terug zouden krijgen. Het gaat daarbij vooral om mijnwer kers die zich aan vergrijpen als diefstal, vandalisme of geweldple ging schuldig hebben gemaakt. De hoogste baas van de NCB, Ian Mac- Gregor, herhaalde gisteren nog eens dat er zeker geen amnestie zal zijn voor degenen die de zwaarste misdrijven hebben gepleegd. Uit een opiniepeiling in het Brit se zondagsblad 'The Observer' blijkt dat zeven van de tien Britten wél vinden wel dat een algemene amnestie moet worden verleend aan de ontslagenen. De sympathie van de Britten voor de mijnwer kers is na het einde van de staking aanzienlijk toegenomen. Maar wel blijft er veel kritiek op de militante mijnwerkersleider Arthur Scargill. Deze laatste stelde het afgelopen weekeinde al weer eisen alsof er nooit een staking is geweest. Niet alleen wil hij dat de Kolenraad als nog stopt met het sluiten van ver liesgevende mijnen, hij eiste tij dens een rede gisteren ook een vierdaagse werkweek. SANTIAGO (AFP/ Rtr.) - De rege ring van Chili heeft zaterdag 'de staat van gevaar voor de binnen landse rust' afgekondigd, die vanaf vandaag voor een periode van zes maanden is ingegaan. De 'staat van gevaar' is afgekondigd naar aanlei ding van de aardbeving van 3 maart en volgt op de op 2 februari verlengde 'staat van beleg'. Direkt na de aardbeving was de avond klok ingesteld. President Pinochet heeft door de nieuwe maatregel meer bevoegd heden gekregen. Zo kan hij ver dachte personen maximaal 20 da gen vasthouden zonder verant woording aan justitie af te leggen en kan hij verdachten voor een pe riode van 90 dagen een bepaald woongebied aanwijzen. Uit een drie uur durend kabi netsberaad zaterdag in Santiago is naar voren gekomen dat recon structie- en reparatiewerkzaamhe den, die nodig zijn na de aardbe ving naar schatting 1 miljard Ame rikaanse dollars (3,8 miljard gul den) zullen gaan kosten. Vanuit de medische wereld is inmiddels be zorgdheid geuit over het gebrek aan stromend water. Verwacht wordt een uitbraak van infectie ziekten, zoals tyfiis. De regering heeft aangekondigd de avondklok, van middernacht tot zonsopgang, te handhaven, om plunderingen tegen te gaan. Arrestaties Soedan KARTOEM (UPI) - De Soedanese veiligheidspolitie heeft gisteren meer dan 20 leden van de verboden islamitische broederschap gearres teerd, zo hebben westerse diplo maten meegedeeld. President Noe- meiri van Soedan had deze funda mentalistische groep er van be schuldigd betrokken te zyn bij een samenzwering tegen zijn regering. Onder de arrestanten was Has san Tourabe, een adviseur van de president, die Noemeiri op per soonlijke titel in zijn regeling op nam. Tourabe speelde een grote rol bij de invoering van de islamiti sche wetgeving in Soedan. BEIROET (UPI) - Iran en Irak hebben het afgelopen weekeinde weer felle strijd geleverd. Iran heeft acht Iraakse steden gebom bardeerd en beschoten terwijl Irak elf Iraanse steden heeft getroffen. Bij de Iraakse aanvallen zijn vol gens Teheran in een week tijd meer dan vijfhonderd personen om het leven gekomen en 1300 mensen gewond. Bagdad gaf geen direct commentaar op de Iraanse berichten, maar een militaire woordvoerder liet weten dat Iraak se gevechtsvliegtuigen in één et maal 282 luchtaanvallen hebben uitgevoerd op Iraanse doelen. Sinds beide landen vorige week dinsdag een akkoord om burgers in de oorlog te sparen verbraken, nemen de wederzijdse aanvallen iedere dag in hevigheid toe. Het Iraanse officiële persbureau Ima berichtte dat bij de Iraanse aanval len op Irak „aanzienlijke schade" is aangericht. Van Iraakse zijde werden geen mededelingen over aantallen slachtoffers gedaan. De Iraakse strijdkrachten vielen tot twee keer toe de Iraanse indus triestad Isfahan aan, die 325 kilo meter van de grens met Irak afligt. Het was voor het eerst sinds vorige week dinsdag dat de Iraakse lucht macht zo diep in het Iraanse lucht ruim doordrong. Volgens radio-Te- heran haalden Iraanse gevechts vliegtuigen één Iraaks toestel neer. Secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Perez de Cuellar, heeft zaterdag persoonlijke bood schappen aan de presidenten van Iran en Irak gestuurd waarin hfi hun heeft gevraagd de bombarde menten op burgerdoelen in de twee landen te staken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7