Een jaar Tsjernenko Mogelijk uitstel overleg in Genève Tsjernenko bleef in schaduw Brezjnjev I .fl 5 JKH KJSyH Snelle benoeming opvolger verwacht Onderhandelaars blijven op post Dollarkoers fors gedaald MAANDAG11 MAART 1985 MOSKOU (AFP) - Belangrijke data in de regeringsperiode van de overleden partij- en regeringslei der Konstantin Tsjernenko: - 13 februari 1984: Tsjernenko ge kozen tot secretaris-generaal van de CPSU (Communistische partij van de Sowjet-Unie) als opvolger van Joeri Andropov. - 14 februari 1984: begrafenis van Andropov. Tsjernenko ontmoet onder andere de Amerikaanse vi ce-president George Bush en de Westduitse Bondskanselier Hel mut Kohl. - 23 februari 1984: Handhaving van de door Andropov gestelde voor waarden voor een hervatting van de onderhandelingen in Genève over de Eurostrategische raketten: ontmanteling van de Amerikaanse raketinstallaties in de Duitse Bondsrepubliek, Groot-Brittannië en Italië. -11 april 1984: Tsjernenko gekozen tot regeringsleider. - 21 april 1984: Sowjet-offensief in de Panjshir-vallei in Afghanistan. - 2 mei 1984: Andrei Sacharov be gint een hongerstaking om voor zijn echtgenote Elena Bonner toe stemming te krijgen de Sovjetunie om medische redenen te verlaten. - 8 mei 1984: De Sowjet-Unie be sluit niet deel te nemen aan de Olympische Spelen in Los Ange- 10 mei 1984: Bezoek van de Spaanse koning Juan Carlos. -12 mei 1984: Elena Bonner begint op haar beurt een hongerstaking. - 20/23 juni 1984: Bezoek aan Mos kou van de Franse president Fran cois Mitterrand. - 29 juni 1984: De Sowjet-Unie stelt Washington voor onderhande lingen te beginnen om een militari sering van de ruimte te voorko men, alsmede een moratorium op proefnemingen met en plaatsing van ruimtewapens. -1 juli 1984: De Sowjet-Unie vindt het antwoord van Washington op haar voorstellen van 29 juni „on voldoende". - 7 juli 1984: Normalisering van de diplomatieke betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Egypte. aan de Verenigde Staten voor een gemeenschappelijke verklaring uit te geven waarin beide landen de wil bevestigen om onderhandelin gen te beginnen over de demilitari sering van de ruimte. Tevens wordt voorgesteld tot aan de ope ning van de gesprekken een mora torium op het gebied van de anti- satellietwapens in acht te nemen. - 1 augustus 1984: De Sowjet-Unie beschouwt het antwoord van Was hington op de voorstellen als nega tief. - 6 augustus 1984: Bronnen in de nabijheid van de familie Sacharov bevestigen dat de geleerde ge dwongen is opgenomen in een zie kenhuis in Gorki. - 28 augustus 1984: Veroordeling van Elena Bonner tot vijfjaar bin nenlandse verbanning naar Gorki, wegens het maken van „inbreuk" op de Sowjet-wetten. ke afwezigheid van 54 dagen ver schijnt Tsjernenko weer op de tele visie om onderscheidingen uit te reiken aan kosmonauten. - 6 september 1984: Ontslag van de opperbevelhebber van de Sowjet- strijdkrachten en eerste ondermi nister van defensie, maarschalk Ni kolai Ogarkov. Hij wordt vervan gen door zijn plaatsvervanger, maarschalk Sergei Achromejev. - 27/28 september 1984: De Sowjet- minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, voert in Was hington besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot George Shultz en president Ronald Rea gan. -13 oktober 1984: De Sowjet-Unie kondigt aan te zijn begonnen met de plaatsing van kruisraketten voor de lange afstand aan boord van strategische bommenwerpers en onderzeeboten. - 23 juli 1984: De Sowjet-Unie stelt - 5 september 1984: Na een publie- - 2 november 1984: Terugkeer in de Sowjet-Unie van de dochter van Stalin, Svetlana Alliloejeva, na een verblijf van 18 jaar in het Westen. - 20 december 1984: Overlijden van de minister van defensie, maar schalk Dmitri Oestinov. Maar schalk Sergei Sokolov, ondermi nister van defensie, volgt hem op. - 24 december 1984: Tsjernenko niet aanwezig op de begrafenis van maarschalk Oestinov. - 27 december 1984: Tsjernenko verschijnt op de televisie tijdens de uitreiking van onderscheidingen. - 7/8 januari 1985: Na een onderbre king van 14 maanden besluiten de ministers van buitenlandse zaken van de Sowjetunie en de VS, Gro myko en Shultz, de onderhandelin gen tussen beide landen over ont wapening te hervatten. -13 januari 1985: Het doorgaan met de plaatsing van Amerikaanse Eu roraketten doet twijfel rijzen over de komende onderhandelingen. Bij deze onderhandelingen moeten ook de nucleaire strijdkrachten van Frankrijk en Groot-Brittannië worden betrokken. Tevens moeten de onderhandelingen verbonden worden met de besprekingen over ruimtewapens, zo verklaart Gro myko. -14 januari 1985: Uitstel voor 6n- bepaalde tijd van het topoverleg van het Warschaupact, dat op 15 en 16 januari zou plaats hebben in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. - 24 en 28 februari 1985: Korte ver schijningen van Tsjernenko op de televisie. GENÈVE (AFP/UPI/Rtr.) - De Russische delegatie naar de ontwapeningsonderhandelin gen met de Verenigde Staten is gisteren in Genève gearriveerd. Het overleg zou morgen beginnen, maar dat kan in verband met de dood van Tsjernenko wellicht worden uitge steld. De leider van de delegaüe, Viktor over de inhoud van hun besprekin- Karpov, verklaarde tegenover jour- gen* Bij het voorlezen van zijn aan komstverklaring werd Karpov ge flankeerd door zijn mede-onder handelaars Joeli Kwitsinski en Aleksei Oboechov. De laatste leidt de Sowjet-afvaardiging in de werk groep raketten voor de middellan ge afstand (INF), Kwitsinsky is voorzitter van de Russische ploeg in de werkgroep ruimtewapens. Karpov is leider van de overkoepe- nalisten dat de afvaardiging van de Sowjet-leiding de opdracht heeft gekregen op een „zakelijke en op bouwende" manier te onderhande len. De onderhandelingen moeten een wapenwedloop in de ruimte voorkomen en die op aarde beëin digen. Een overeenkomst zou een „belangrijke stap zijn op weg naar het bereiken van een echt histo risch doel: het volledig uitbannen van de kernwapens overal ter we reld", aldus de 57-jarige Karpov. In zijn aankomstverklaring be nadrukte de Russische onderhan delaar het verband tussen de ruim tewapens en de kernbewapening. Zijn Amerikaanse tegenhanger, Max Kampeiman, verwees bij aan komst alleen naar de kernwapens en maakte geen gewag van het Amerikaanse „Starwars"-onder- zoek naar een anti-raketsysteem in de ruimte. De Amerikaanse delega tie kwam zaterdag in Genève aan. Net als Kampeiman zaterdag weigerde Karpov vragen te beant woorden. Dat duidt erop dat de twee partijen, net als bij vroegere onderhandelingen, zo weinig mo gelijk naar buiten willen brengen het lukken de militarisering van de ruimte af te wenden en de wapen wedloop op aarde te beteugelen". Dat is de „kardinale vraag van oor log en vrede aan het einde van de 20e eeuw", aldus het blad. Op de twee supermogendheden rust de bijzondere veranwtoorde- lijkheid dit probleem te regelen. Maar hooggeplaatste functionaris sen in Washington hebben zich aan de vooravond van de nieuwe on- .O derhandeüngen uitgeleefd in anti lende delegatie en is verder belast Sowjet-retonek Ook is Washing- met de besprekingen in de werk groep strategische wapens. De Russische media waarschuw den de bevolking gisteren nog eens dat de onderhandelingen in Genè ve moeilijk zullen worden en dat grote meningsverschillen de twee partijen scheiden. Alle media be kritiseerden de manier waarop de Verenigde Staten het overleg bena deren door erop te wijzen dat de Amerikanen de ontwikkeling van ruimtewapens willen voortzetten ten koste van de onderhandelingen over de kernwapens. Het partijblad Prawda schreef dat de besprekingen verbonden zijn met het „brandendste pro bleem van de huidige tijd". „Zal ton voor de Geneefse besprekin gen begonnen met een „campagne voor een verdere opvoering van de offensieve strategische bewape ning", aldus de Prawda in een ver wijzing naar de druk die president Reagan uitoefent op het Congres om akkoord te gaan met de bouw van 21 intercontinentale MX-raket- ten. De Prawda: „Er werd openlijk verklaard dat de aanschaf van een nieuwe serie strategische first-stri- ke-wapens (wapens waarmee een verrassingsaanval zou kunnen worden uitgevoerd) een belangrijk bestanddeel vormt van de diplo matieke bagage die de Amerikaan se delegatie meebrengt naar Genè- AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is van ochtend met 5,5 cent gedaald ten opzichte van de koers van vrijdag middag. Bij opening van de Am sterdamse markt deed de dollar vanochtend nog 3,82 gulden, maar omstreeks half elf verwisselde de munt voor 3,8075 gulden van eige naar. In New York was vrijdagmid dag al enige achteruitgang zicht baar geworden. Valutahandelaren zien geen dui delijke reden voor de koersdaling. Meestal betekent onrust in de we reld juist een vlucht in de dollar, en dus een hogere waardering van de Amerikaanse munt. Kennelijk heeft de dood van Tsjernenko de valutahandel tot vanmiddag wei nig geschokt. In Frankfort onderging de mark vanochtend vrijwel geen verande ring ten opzichte van vrijdag. Gromyko en Shultz tijdens hun gesprek in Genève. (Vervolg van pagina 1) MOSKOU (Rtr/AFP/UPI/TASS) - Het officiële Sowjet-persbureau bevestigde de dood van partijlei der en president Konstantin Tsjer nenko vanmorgen om twee uur plaatselijke, twaalf uur onze tijd. Tsjernenko. aluds TASS overleed gisteravond om 19.20 uur (Moskou- se tijd) na een zware ziekte. De officiële bekendmaking luid de: 'Het centraal comité van de com munistische partij van de Sowjet- Unie, het presidium van de opper ste sovjet van de USSR en de mi nisterraad van de USSR maken met grote droefheid aan de partij en het gehele volk bekend dat Konstantin Ustinowitsj Tsjernen ko, algemeen secretaris van het Centrale Comité van de CPSU en president van het presidium van de Opperste Sowjet van de USSR, op 10 maart 1985 om 19.20 uur na een ernstige ziekte is overleden.' 'De naam van Konstantin Usti nowitsj Tsjernenko, een vooraan staand leider van de communisti sche partij en de Sowjetstaat en een voorvechter van de idealen van het communisme en de vrede, zal voor eeuwig voortleven in de har ten van het Sowjet-volk en de ge hele progressieve mensheid.' De tekst van het overlijdensbe richt is identiek aan de tekst van het communiqué dat werd uitgege ven naar aanleiding van het overlij den van Joeri Andropov vorig jaar februari. Het bericht van de dood van Tsjernenko werd voor de tele visie voorgelezen door een in zwart geklede Igor Kirilov, de belangrijk ste nieuwslezer van de tv. Lang zaam, en met een rouwstem, las hij de tekst in zijn geheel tweemaal Over de doodsoorzaak is tot nu toe niets bekendgemaakt, terwijl ook nog niet is meegedeeld wan neer de begrafenisplechtigheid zal plaats hebben. Politieke waarne mers in Moskou zeiden te verwach ten dat het Centralel Comité nog voor de begrafenisceremonie een besluit over de opvolging van Tsjernenko zal nemen. Met het overlijden van Konstantin fpl pvi p Tsjernenko staat het Kremlin voor A V1Ö1C de derde keer in drie jaar tijd voor de keuze van een nieuwe leider. Tsjernenko werd 13 februari vorig jaar benoemd tot de zesde en oud ste leider van de partij en korte tijd later ook tot president en voorzit ter van de Defensieraad. Twee Eind vorige maand was hij bin nen enkele dagen twee keer een paar minuten op de televisie te zien. Eén keer om te stemmen en één keer om onderscheidingen uit te reiken. Hij sprak nauwelijks, be woog vrijwel niet en was zichtbaar ziek. door Ton van Brussel voorheen gescheiden functies, die echter door Leonid Brezjnjev, met het partijleiderschap werden ge combineerd. De meeste voorspellingen over de koers van Tsjernenko zijn uitge komen. Hij is nauwelijks in staat gebleken de schaduwen van zijn il lustere voorganger en leermeester Brezjnjev van zich af te schudden. Hij bleef de partij-ideoloog die met een middenkoers de tegenstellin gen in het sterk vergrijsde Politbu reau probeerde te overbruggen. Twaalf maanden was hij aan het bewind; een groot deel daarvan verdween hij wegens ziekte en/of vakantie van het toneel. Op 24 de cember vorig jaar ontbrak hij bij de begrafenis van minister Oestinov (defensie). Drie dagen later ver scheen hij nog een keer in het openbaar tijdens een bijeenkomst met schrijvers. Daarna volgde een lange periode, waarin hij volledig van het toneel verdween. Begin januari moest op het laat ste moment de bijeenkomst van het Raadgevende Politieke Comi té, het hoogste orgaan van het War- schau-pact, worden afgelast omdat Tsjernenko het bed moest houden. Twee Britse zondagsbladen brach ten kort daarop het bericht van een voortijdig aftreden. Zowel The Sunday Times als The Sunday Mir ror meldden dat hij eind februari tijdens een bijeenkomst van het Centrale Comité zou worden opge volgd door de vermeende tweede man in de hiërarchie, de twintig jaar jongere Mikhail Gorbatsjov. Dat is niet gebeurd en hoewel de Russische media vorige maand voor het eerst meldden dat Tsjer nenko ziek was, leken zijn korte optredens bedoeld om de wereld te laten dat in het Kremlin nog alles bij het oude was. Boerenzoon Konstantin Tsjernenko werd in 1911, nog onder het Tsaristische bewind, geboren als zoon van een arme Siberische boer. Hij werd op 20-jarige leeftijd partijlid, verricht te werkzaamheden in de jongeren beweging Komsomol en legde de basis voor zijn latere carrière in Moldavië, waar hij van 1948 tot ,1956 als partijfunctionaris belast was met 'agitatie en propaganda'. In die functie ontmoette hij Brezjn jev die in 1950 tot partijleider van de republiek Moldavië was be- i Toen Brezjnjev zes jaar later par tijsecretaris werd, haalde hij Tsjer nenko naar Moskou. Hij werd lid van het Centrale Comité van de partij en bekleedde vanaf 1961 vijf jaar lang het secretariaat van het parlement. Na de benoeming van Brezjnjev tot partijleider, werd Tsjernenko bij het Centrale Comité belast met algemene zaken. Vanaf die dag zouden de wegen van Brezjnjev en Tsjernenko zich niet meer scheiden. Het tweetal was samen bij de Eu ropese Veiligheidsconferentie in Helsinki en Tsjernenko vergezelde Brezjnejv in '79 ook op zijn reis naar Wenen, waar het Salt-II-ak- koord werd ondertekend. Jaren lang stond hij te boek als kroon prins, een positie waarop hij zich in de herfst van het leiderschap van Brezjnjev ook in het openbaar be riep. Hoewel hij een grote kennis had van de partij-organisatie en zich door de jaren heen zeker van voldoende vertrouwelingen wist te verzekeren, bleef Tsjernenko's po sitie bescheiden. mmw rjF'Mmm .<5r (foto: ap) Gorbatsjov (foto ap» Ideologie Na de dood van Soeslov in '82 werd hij officieel belast met de por tefeuille ideologie, maar zijn ken nis van economie, defensie en bui tenlandse politiek werd altijd ge ring verondersteld. Hij volgde in zijn jonge jaren een lerarenoplei ding en een aantal partijcursussen, deed veel propagandawerk, maar bewoog zich nimmer pp specifieke beleidsterreinen. De dood van Brezjnjev bracht kroonprins Tsjernenko niet de ver wachte leidende positie. Gekozen werd voor Andropov en onder zijn, eveneens korte regime, verbleekte met de ster van Brezjnjev, ook die van Tsjernenko. Van hem werd lang niets vernomen, hij zou ziek zijn, maar niet uitgesloten werd dat ook hij het slachtoffer was gewor den van Andropovs afrekening met de kwalen van de Brezjnjev- periode. Ruim twintig ministers en een vijfde van de provinciale par tijleiders verloren tijdens de vijf tien maanden van Andropovs rege ring hun baan in diens strijd tegen corruptie en baantjesjagerij. Tsjernenko trad nog éénmaal op de voorgrond met een rede waarin schrijvers werd gelast zich meer re kenschap te geven van ideologi sche waarden, maar tot een week voor de dood van Andropov bleef hij bijna onzichtbaar op de achter grond. Benoeming Vlak voor Andropovs verschei den kwam zijn naam echter weer voor in partijkranten en werden ook zijn redevoeringen opnieuw uitgegeven. Het was het signaal dat Tsjernenko nog steeds een machti- ;e positie bekleedde en temperde speculaties over de opkomst van de jongere leden van het Polit bureau, Romanov en Gorbatsjov. Tsjernenko's benoeming, begin februari vorig jaar, betekende het begin van een periode waarin bij voortduring over zijn opvolging werd gespeculeerd. Zijn leeftijd en zwakke gezondheid maakte hem tot een tussenpaus. Nog geen dag na Brezjnjevs begrafenis vroeg diens lijfarts dr. Tsjazov bij een medische databank in Genève al inlichtingen over longkwalen. Tsjernenko leed aan longemfy seem, had veel last van ademha lingsmoeilijkheden en moest her haaldelijk verstek laten gaan. Over zijn optreden doet een tref fende anecdote de ronde. "Tsjer nenko droeg altijd de bagage van Brezjnjev om te verhullen dat hij zelf niets had". In de onlangs ver schenen memoires van de naar de VS overgelopen Russische VN- functionaris Shevchenko werd Tsjernenko beschreven als een "ar rogante tweederangs opportunist". Tsjernenko's benoeming tot par tijleider gaf vorig jaar een beschei den impuls aan de persoonsver heerlijking die ook de nadagen van Brezjnjev kenmerkten. In kranten werd bijvoorbeeld opvallend vaak over zijn familie verhaald. Zoon Vladimir werkt bij het staatsfilm- bedrijf en dochter Jelena is filoso fe. Zij delen de culturele belang stelling van vader Konstantin en moeder Anna. Hoewel hij zelf geen noemenswaardige verzetsdaden op zijn naam heeft, werden her haaldelijk pogingen ondernomen om hem als een dappere oorlogs held af te schilderen. Geen stempel Zoals verwacht is Andropovs campagne tegen de luiheid door Tsjernenko nauwelijks voortgezet. Wel werd vastgehouden aan de al begonnen experimenten in de landbouw cn in de industrie, waar een bonusstelsel de prestaties moet verhogen. Op het buiten lands beleid heeft Tsjernenko geen waarneembaar stempel gedrukt. Op dat gebied hield minister Gro myko, aanvankelijk met de inmid dels overleden minister Oestinov, het voortouw. Als het Kremlin ditmaal dezelfde voortvarenheid aan de dag legt als bij het verscheiden van Brezjnjev en Andropov, valt binnen enkele dagen de benoeming van een op volger te verwachten. Tsjernenko's komst werd vorig jaar gezien als een signaal dat menig senior-lid van het Politbureau bevreesd was voor de komst van een 'jonge' lei der. Onduidelijk is of die vrees nu nog van invloed kan zijn. Zowel Romanov als Gorbatsjov beschik ken met hun gecombineerde lid maatschap van het Politbureau en het partysecretariaat over een uit k Tsjernenko: geen 'stempel gelezen machtsbasis. Na het be zoek dat Gorbatsjov vorig jaar aan Londen bracht is in het westen voetstoots aangenomen dat hij de nieuwe leider wordt. Het zal echter niet de eerste keer zijn als voor spellingen rond het personeelsbe leid van het Kremlin voorbarig blijken. In Moskou valt de laatste maan den ook steeds de naam van Viktor Grisjin, partijchef van de hoofd stad en oud-voorzitter van de vak bonden. Deze zeventiger is wel lid van het Politbureau, maar niet van het partij secretariaat. Een keuze voor hem zou een voortzetting van de overgangsperiode betekenen. Grisjin heeft zich op belangrijke beleidsterreinen nauwelijks gepro fileerd. Hij behoort met Tsjernen ko tot de Brezjpjev-school, en staat te boek als een kleurloze partijman met een gezondheid, die na een hartaanval in de jaren zestig te wensen overlaat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6