Moord politieke aanslag genoemd Wij maken van leer weer leder. Nazaten Neeltje Pater belust op erfenis Staking op Aruba Sterke aanwijzingen na dood bandleden Psychiatrisch patiënt wurgt medebewoner Emoties bij installatie Ter Schure ,^PALTHE BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De politie van Rijswijk houdt er steeds meer rekening mee dat de verwijten, "wy hebben moordaanslag donderdagnacht op de popgroep toch een politieke achtergond heeft. Het recherche-onderzoek heeft zich verplaatst naar aanhangers van de Surinaamse legerlei der Bouterse in ons land. Bij de aanslag werden drie muzikanten gedood. Twee anderen raakten zwaar gewond. De toestand van een van hen is nog kritiek. UTRECHT (ANP) - Een 21-jarige psychiatrische patiënt heeft vrij dag op de gesloten afdeling van het academisch ziekenhuis in Utrecht een 29-jarige medepatiënt in diens eigen kamer met een sjaal ge wurgd. Over de motieven van de man, die de moord heeft bekend, tast de politie nog in het duister. Uit het ondèrzoek is tot nu toe gebleken dat de man zich vrijdag eerder op de dag vrij agressief had gedragen en had gepoogd het zie kenhuis uit te vluchten. Op de ge sloten afdeling worden psychisch zwaar gestoorde patiënten behan deld. Ze kunnen de afdeling niet af, maar hebben intern wel een re delijke bewegingsvrijheid hebben. Volgens de politie valt het zieken huis geen onvoldoende toezicht te patiënten absoluut geen contact met elkaar mogen hebben of con stant in de gaten worden gehou den, of de mensen binnen de afde ling een zekere vrijheid te geven. Wij kiezen voor dat laatste en dat betekent dat je zekere risico's loopt'. hands geen redenen om dat aan te nemen. Voor zover ons bekend is er op de ziekenhuisafdeling ook. nooit eerder iets dergelijks voorge vallen", aldus de politiewoordvoer der. Om redenen van privacy wil de politie verder geen nadere de tails kwijt omtrent de personalia van het slachtoffer en van de da der. Hij wordt wellicht overge bracht naar het Pieter Baancen- trum, de psychiatrische observa tiekliniek van het ministerie van iustitie. Dr. Borst bestempelt het gebeur de als een 'buitengewoon tragische uiaui directeur 23811 voor iedereen'. Ook het perso- het AZU moet de neel is volgens haar diep geschokt, een onbewaakt Keuze Volgens medisch Borst-Eilers v; wurging zich TT ogenblik hebben voorgedaan. Ze Het gebeurt wel eens dat patiënten wees erop dat op de betrokken af- de hand aan zichzelf slaan, maar deling de patiënten goed in de ga- dat ze iemand anders om het leven ten worden gehouden 'maar een brengen is binnen het AZU nog absolute garantie dat dit soort tra- P0C"J voorgekomen. Het AZU gische zaken kan worden voorko- heeft de inspectie voor de geestelij- men is niet te geven. Je staat voor ke volksgezondheid gewaar- zo'n afdeling schuwd en gaat ook zelf intern uit- ppvangenis te maken waarbij de voerig de zaak onderzoeken. De Rijswijkse politie heeft het af gelopen weekeinde een van de overlevenden kunnen spreken. Daarbij is komen vast te staan dat de twee - of meer - daders kleurlin gen waren. Nadere details van het signalement wil de politie niet be kend maken. Hoewel er geen concrete aanwij zingen zijn, denkt de politie dat de aanslag toch was bedoeld voor de Raad voor de Bevrijding ..van Suri moedelijk direct gevlucht. Ze heb- een paar minuten geduurd. Een ben zich in elk geval geen toegang van de overvallers is toen even weg verschaft tot de burelen van de Be- geweest. Na zijn terugkomst werd vrijdingsraad. Het wordt niet uit- gericht op de hoofden geschoten, gesloten dat het hier om een moordcommando uit het buiten land ging, die direct het land weer heeft verlaten. De enige nu aanspreekbare mu zikant heeft verklaard dat de da ders donderdagavond tegen mid dernacht het pand zijn binnenge- name, die naast de oefenruimte drongen. Twee muzikanten, die de popgroep kantoor houdt. Het recherche-onderzoek heeft tot nu toe geen enkel motief opgele verd voor de aanslag op de band. Geen van de musici onderhield contacten met Surinaamse groepe ringen. net van plan waren naar huis te gaan, liepen de daders tegen het lijf. Ze werden gedwongen de an dere drie, die nog in de oefenruim te aan het opruimen waren, naar de gang te halen. In de gang moesten ze naast el- De daders zijn na de aanslag ver- kaar op de grond liggen. Dat heeft Tegen salariskorting ORANJESTAD/WILLEMSTAD niet anders", zei hij. Winkeliers (ANP) - De vakbonden voor over- hebben de vorige week gemeld, heidspersoneel op Aruba hebben dat er opmerkelijk veel zaklan- zaterdagmiddag besloten ingang van vandaag paalde tijd in staking te gaar. De met taarns, batterijen, gaslampen en ónbe- generatoren zijn verkocht. De Dominicaanse premier Char- staking is bedoeld als protest tegen 'es heeft verklaard voldoende mo de salariskorting van 10 procent gelijkheden te zien om tot een as- waartoe de eilandsraad heeft beslo- sociatie te komen van de drie Bo- ten. venwindse eilanden St. Maarten, Vorige week maandag hielden Daba en St. EusUtius met de orga- de bonden al een drie-uursstaking, ni.satie van Oostcanbische staten die gevo.gd werd door nieuwe on- (OECS). Mevrouw Charles, tevens derhandelingen met het bestuurs- voorzitster van de OECS. stelde college. De gesprekkert* liepen af- 'dat de eilanden zeer veel gemeen gelopen donderdag echter op- hebben'. "We hebben dezelfde ach- Het is vrijwel zeker dat de daders daarop zijn weggegaan. Commotie In het Haagse ziekenhuis Leijen- burg, waar de twee overlevenden nu worden verpleegd, ontstond vrijdagavond laat enige commotie, toen twee Surinamers, in het bezit van 'een langwerpige tas', kwamen informeren naar de toestand van de muzikanten. Toen hun werd verteld dat de politie de kamers van de bandleden bewaakte, zou het tweetal op de vlucht zijn gesla gen. Voorzitter Chin A Sen van de Be- vrijdingsraad zei zaterdag al in de ze krant sterk de indruk te hebben dat de aanslag voor de verzetsraad was bedoeld. Hij herinnerde er aan dat Bouterse sinds kort hartelijke relaties onderhoudt met Libië, 'waarvan bekend is dat het terreur groepen opleidt'. De Bevrijdings- raad is de laatste tijd niet bedreigd. De leden hebben geen politiebe scherming gevraagd. 'Munt van vijf komt er snel' DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Koning (financiën) wil nog in de eerste helft van dit jaar met een voorstel komen voor de invoering van een munt van vijf gulden. Hij denkt ook over de invoering Orion-vliegtuig vrijwel zeker naar IJsland politiemensen en veel voo rgeleidt voor de receptie i DEN BOSCH (GPD) - De installa- nieuw vast. Voorzitter tergrond, geschiedenis en vrijwel tiecomité Leo Yarzagaray verklaar- dezelfde problemen. Samenwer- de dat de bonden zich vooral zullen king in dit verband goed richten op vitale diensten als het mogelyk. We zouden het verwelko- water- en energiebedrijf, de haven men". Met een knipoog naar de en het vliegveld. Ook het toeristen- meeluisterende Antilliaanse pre- i wordt hierdoor getroffen, al dus Yarzagaray. "Helaas, het kan Dode en gewonde bij schietpartij AMSTERDAM (ANP) - Bij een schietpartij gisteravond laat bij een café in de Utrechtsestraat in Am sterdam is een 30-jarige Joegoslaaf gedood en een 33-jarige landge noot ernstig gewond. De dader is nog niet bekend, en de politie kon vanmorgen evenmin iets zeggen over de precieze toedracht van het- drama. Beide slachtoffers en nog een derde Joegoslaaf waren het café gisteren net binnengekomen en za ten nauwelijks aan de bar, toen vier andere Joegoslaven het café in kwamen. Er ontstond een woor denstrijd, waarbij een onbekend aantal keren werd geschoten. De vijf ongedeerde ruziemakers renden vervolgens naar buiten. De Slachtoffers bleven achter. Maria Liberia-Peters, voegde ze er aan toe: "Ook met de Bene denwindse eilanden overigens". Laaiende ruzie ASSEN (ANP) - Vijf aanhou dingen en twee uitgebrande woningen zijn het resultaat van een burenruzie vrijdagavond in Assen. Aanleiding was een feestje in de Oude Molenstraat dat het ongenoegen opwekte van een buurman. Na een woordenwisseling gooide de boze buurman met een paar vrienden ruiten in bij de feestvierders. Die gaven lik op stuk en sloegen en passant ook even de inboedel van de buurman aan diggelen. Om hun werk af te ronden staken ze de zaak in de brand. Het vuur breidde zich uit over bei de woningen, die helemaal uit brandden. De politie heeft vijf mensen aangehouden voor openlijke geweldpleging en brandstichting. munt van een tientje," aldus de tie van mgr. Jan ter Schure als bis- bewindsman zaterdag voor de Va- schop van Den Bosch heeft de te- ra-radio genstelhngen in de rooms kathohe- Volgens Koning is de invoering ke kerk in alle heftigheid duidelyk van een vijf-gulden-munt vooral gemaakt. Aan de ene kant was er van belang voor automaten, met veel bijval voor Ter Schure en aan name de sigarettenautomaat. De de andere kant was een dreigende tien-gulden-munt leent zich weer stemming omdat er heftig tegen de uitstekend voor bijvoorbeeld de komst van de nieuwe bisschop automaten van benzinestations, werdgeprotesteerd Opvallend Hoewel de staatssecretaris voor- was verder dat de Bredase bis- stai.der is van dergelijke nieuwe schop H. Ernst - exponent van de munten, moet hij eerst overleg voe- vernieuwende stroming - verhin- ren met de Nederlandse Bank. derd was de plechtigheid by te wonen. Benzine installatiemis in de Sint Jans basiliek dreigde vanaf het begin Koning vindt dat het aantrekke- een sterk demonstratief karakter te lijk maken van het rijden met lood- krijgen en na afloop van mis werd, vrije benzine de schatkist in princi- toen de bisschop lopend naar het pe geen geld mag kosten. Wanneer Casino werd geleid, 'Bluyssen, de buzondere verbruiksbelasting Bluyssen'geroepen. De teksten op (bvb) op automobielen met een ka- meegedragen spandoeken waren talysator omlaag gaat, moet die echter venijniger van aard, zoals voor andere auto's omhoog. -met xer Schure 800 jaar terug'. De staatssecretaris gaat nog met Voor de NCRV-radio merkte oud- minister Winsemius (milieube- bisschop Bluyssen later op dat de- heer) overleggen over het eventu- ze acties 'de kerk onwaardig waren eel afschaffen van de milieuheffing en een smet op deze dag vormden', voor loodvrije benzine en het ver- De nieuwe bisschop deed zater- hogen van de heffing op de benzi- dagmorgen bij zijn installatie een ne met loodgehalte. Pas wanneer hartstochtelijk beroep op de gelo- dit niet voldoende oplevert wil hij vigen in zijn bisdom hem te accep- kijken naar verlaging van accijns teren. In een overwegend door ou- voor de loodvrije brandstof. Hij deren bevolkte en bomvolle kerk hoopt nog dit jaar een voorstel op noemde de bisschop vooral de tafel te leggen en het tegen het ein- priesters en de jongeren, twee op- de van het jaar te kunnen invoeren, vallend ondervertegenwoordigde VALKENBURG (ANP) - Er is een goede kans dat Nederland blijvend een Orion onderzeebootbestrij- dings- en patrouillevliegtuig van de Marineluchtvaartdienst zal sta- I tioneren op IJsland. De Orion- vliegtuigen staan nu op Valken burg en oefenen incidenteel vanaf IJsland. Tussen beide landen wordt nog over de stationering overlegd. IJsland wil de banden met de Europese bondgenoten in de NA VO wat nauwer aanhalen, zo bleek uit mededelingen van de IJslandse minister van buitenlandse zaken Hallgrimsson. Zijn land heeft geen eigen leger en voert sinds enkele jaren militaire besprekingen met ons land, Groot-Brittannië en Noorwegen. Een woordvoerder van de Ko ninklijke Marine zei gisteravond dat indien de onderhandelingen met IJsland positief worden afge rond, er één Orion blijvend op het vliegveld Keflavik op IJsland zal worden gestationeerd. Dat toestel zal dan elke maand worden afge lost door een vari de twaalf overige Orions die op het marinevlieg kamp Valkenburg zijn gestatio- en tegenstanders wordt de nieuwe Bossche bisschop Jan ter Schure neerd. Dit betekent dat een ploeg i zijn installatiemis. (fotoANP) van 28 man, veertien vliegtuigbe manning en veertien grondperso neel; gedurende één maand op IJs land worden gestationeerd. De regelmatige overkomst van een Amerikaanse Orion van Kefla vik naar Valkenburg zal worden geïntensiveerd. Dat betekent dat die Orion met ongeveer drie man grondpersoneel vaker naar Val kenburg zal komen en daar langer zal blijven. Van een echte uitwisse ling is echter geen sprake, aldus de woordvoerder. Voorzitter Van Donk van de VBZ, de Vereniging Belangenbeharti ging Zeemacht, noemt de statione ring een goede zaak, want hierdoor krijgt de Koninklijke Marine de voortdurende mogelijkheid om on der Arctische omstandigheden met een Orion te werken. Met name het grondpersoneel kan nu ervaring opdoen in het be handelen van de machine onder strenge weersomstandigheden, 's Winters kan het rond Keflavik 15 tot 30 graden onder nul worden. „Toch heb ik gemerkt dat het per soneel bij de Marineluchtvaart dienst deze stationering wel ziet zitten", aldus Van Donk. Miljarden staan al eeuwen vast groepen in de kerk. De mis begon met een buitengewoon langdurig, ietwat provocerend applaus, bij de intrede van de vijftiende Bossche bisschop. Velen wuifden Ter Schu re toe als gold het de terugkeer van een verloren zoon. Ordinair Zowel de uitgesprokenyoorstan- ders als tegenstanders van de bis schop weerden zich geducht. Met name onder het welkomstwoord door vicaris-generaal J. van Laar hoven (de scheidende waarne mend bisschop) dreigde het gebeu ren te ontaarden in een ordinaire populariteitstest. Zo was er een bijzonder warm applaus voor Ter Schure's voor ganger mgr. Bluyssen en voor commissaris der koningin Van Agt, terwijl de vertegenwoordig ster van de regering, staatssecreta ris Korte-Van Hemel, weinig Bos sche geestdrift opwekte. De ver zuchting van de duidelijk onder koelde vicaris ('de plechtigheid duurt zo wel heel lang') vermocht aan deze vertoning geen einde te maken. Dat lukte wel mgr. Ter Schure zelf. Hij maande zijn aanhang om 'de vreugdeblijken achterwege te laten'en'in vroomheid te proberen hart en zijn deur open te stellen de eucharistie te vieren in een ge- voor allen. In dit verband noemde wijde sfeer'. Dat hielp, want vanaf 'hij onder anderen zieken, bejaar- dat moment had de dienst een den en gezinnen, maar vooral de waardig verloop, slechts af en toe priesters en de jongeren. "Jullie, priesters, die de last van deze moei- lijke tijd te dragen hebt, weten je verbonden met mij. Ik steek mijn hand uit naar ieder van jullie". De jeugd hield hij voor 'de beko ring van wanhoop en doemdenken te weerstaan met de krachtige steun vanuit Christus' kerk'. "Mis schien wel via de radicale weg, die priesterschap heet", voegde hij er met enigszins hoopvolle stem aan verstoort door protestliederen van by de ingangen geposteerde tegen standers van de nieuwe bisschop. Taak Zijn preek benutte mgr. Ter Schure om nog eens duidelijk zijn opvattingen over het voetlicht te brengen. Zo nam hij stelling tegen degenen, die de mens en zijn eigen verantwoordelijkheid centraal stel len. "Leven volgens de bedoelin gen van God zal de mens nooit be lemmeren in zijn ontwikkeling. Dat is nooit een rem op de ware vooruitgang", aldus de bisschop. Hij noemde het zijn eerste taak 'het in wezen onveranderlijke ge loof aan te bieden'. Maar tevens be loofde hij, Petrus citerend, dat dit geen aanbod met harde hand zal worden: "Speel niet de baas over hen die aan uw zorgen zijn toever trouwd." Mgr. Ter Schure zei zijn taak te zullen vervullen 'in kerke lijke eenheid met Petrus' opvolger (de paus, red.)'. Maar hij noemde in dit verband niet alleen de paus, maar ook de overige bisschoppen en speciaal zijn 'vereerde onmid dellijke voorganger'. De bisschop kondigde aan zijn Neeltjes geld. Ze zeiden het niet echt hardop maar de meesten wa ren daarvoor gekomen. De liefst vijfhonderd Paters of verwanten die afgelopen zaterdag bijeen wa ren in het recreatiecentrum Flevo- hof in de Noordoostpolder om de familiehappening van de familie Pater bij te wonen. "Laten we eer lijk zijn, we zijn hier niet omdat we elkaar zo leuk vinden. We willen kijken of er wat te halen valt van de miljardenerfenis van Neeltje Pa ter", zei een oprechte Marinus Pa ter uit Maarn. door Lex Bram Neeltje Pater leefde van 1730 tot 1789 in het Noordhollandse dorpje Broek in Waterland. Na het overlij den van haar man bleef zij steen rijk achter. En omdat ze kinderloos was en in onmin leefde met haar familie, nam zy in haar testament de bepaling op dat de nalaten schap, een slordige zeven miljoen gulden, pas na honderd jaar mocht worden verdeeld. Na Neeltjes heengaan brak een ongehoord gesjoemel los rond de verdeling van haar vermogen. Maar omdat sindsdien niemand heeft kunnen bewijzen dat hij of zij een rechtmatige erfgenaam van Neeltje is, bleef het geld waar het is: in de veilige kluizen van de Bank van Engeland. Inmiddels is het bedrag door de jaren heen op gelopen tot het aardige sommetje van 26 miljard gulden. Dat zou, bij vijfhonderd erfgenamen, neerko men op vijftig miljoen de man. van de zaal en hield zij een opval lende zwarte, sjieke hoed op. Na het eten vertrok ze, luchtig uitroe pend dat ze het wel een „leuke" bij eenkomst vond, geen nieuwe fami lieleden heeft gevonden, maar dat ze zich zo ontzettend ergerde aan al die erfenisjagers. De vergeelde paperassen van Al- bert Verbeek uit Emmeloord trok ken veel belangstelling. Zijn verha len ook. De Paters hingen aan zijn De 500 erfgenamen, goed krijgen tenminste En daar zaten ze zaterdag, al die Paters. De meesten onder het mom dat ze zo geweldig geinteresseerd zijn in de historie van de familie Pater. Maar een kleine wandeling langs de tientallen tafeltjes leert het werkelijke doel van de komst. De poen. Voor de geldbeluste Paters wa ren zaterdagochtend twee spreek beurten 'schokkend' onplezierig. De heren W. van Oudheusden en J. B. G. Kasteleyn uit Dirksland wis ten met zekerheid te vertellen dat de erfenis van Neeltje nimmer on der erfgenamen zal kunnen wor den verdeeld. Dat komt omdat in de achttiende eeuw een kerken boek, zeg maar het bevolkingsre gister, is verdwenen. Zonder die documenten is niet te bewijzen dat je familie van Neeltje bent. Erfenisjagers Iemand die in eerdere publica ties stellig beweerde wel degelijk een achterdochter-nicht van Neel tje Pater te zijn, is mevrouw M. van der Wiel-Kok. Hoewel ze van tevo ren had gezegd die Pater-reunie niet te zullen bezoeken, was ze toch aanwezig. En hoe. Óm er ze ker van te zijn dat iedereen deze "veelvoudig miljonairsvrouw" zag, posteerde zij zich in het midden lippen. Verbeek: "Mijn grootmoe der was Maatje Pater. Mijn vader verrichtte al ontzettend veel zoek werk naar de stamboom". Verbeek toont enkele getekende stambo men. Neeltje Pater komt erin voor. De takken gaan zelfs nog veel ver der terug, tot de zeventiende eeuw. Maar Verbeeks theorie trok voor al de aandacht. Hij legde uit: "De man die ervoor moest zorgen dat de erfenis van Neeltje goed zou worden geregeld, was familie van haar man. Die vent heeft een inkt pot over het testament gegooid. Ook was hij het die het bevolkings register verduisterde. Echt, het leuk hoor dat speculeren ov geld. Maar het komt nooit Ook J. Pater uit Zeist kwam met een spijkerharde theorie. "De erfenisrechten vervallen na hon derd jaar. Daarna komt het vermo gen toe aan de Nederlandse Staat. Jongen, het is toch zo klaar als een klontje. De regering is erbij gebaat dat de familie niets krijgt. Daarom zijn de bewijzen verdwenen en wordt er geen enkele medewer king verleend om die boven water te krijgen. De Staat houdt het ge woon tegen, snap je". De Zeister pater zelfverzekerd: "Hier zitten kopstukken achter, dat zeg ik je. Als ik weet wie dat zijn, dan onderneem ik juridische stappen. Kijk, ik wil vooral graag weten of mijn familie een wapen heeft. Maar, d'r blijft ook een stille hoop dat er geld op tafel komt". Een andere Pater: "Stel dat het geld in 1989 aan de Nederlandse Staat toekomt. Dan moet Engeland 26 miljard ophoesten. Dat land is direct bankroet". Neeltje moest eens weten dat zij na twee eeuwen het lot van Groot-Brittannië kon bepalen. Hoop Een sprankeitje hoop. Dat had den zaterdag veel van de vermeen de nazaten van Neeltje Pater. Voor iedereen die het horen wilde riep een meneer dat hij - en alleen hij - de enige Paater is. Met twee "a's" dus. Op Neeltjes grafzerk staat im mers te lezen dat haar naam even eens met twee "a's" staat geschre ven. Arme Paater. Heeft zijn ge schiedenisles niet goed geleerd, dat Hij had toch moeten weten dat geldbeluste voorvaderen van hem aan het begin van deze eeuw Neel tjes grafsteen (waarop haar naam met één a stond geschreven) ver wisselden vooreen met twee "a's". Het kwam zowaar ook nog tot de oprichting van een familievereni ging, het doel dat organisator Van Doorn zich van tevoren had ge steld. Deze commissie, die onder leiding komt van voorzitter C. Pa ter uit Bunnik en waarvan Van Doorn de archivaris wordt, gaat nog meer naspeuringen doen naar de familiegeschiedenis van de Pa ters. En wie weet, wie weet... Politie verrast door inbrekers ALMELO (ANP) - Almelose politieagenten hebben vrijdag verbaasd opgekeken toen ze drie verdachten op heterdaad betrapten bij een inbraak in een clubhuis. Het waren een zes-, zeven- en achtjarige jon gens die een ruit van het ge bouw hadden ingeslagen en muziekinstrumenten en appa ratuur naar buiten sleepten. "Zulke jonge inbrekers zijn we nog niet eerder tegengeko men", aldus dé Almelose poli tie. De ouders van de jongelui bleken al even pijnlijk verrast door de daden van hun zonen. 8 Ralthe LeerKuur Geldig van 11 t/m 30 maart. i stomerij QBreestraat 128 Pnnnb Hoge Rijndijlc 184, leiden tfSSOp* Ridderhof 18, De Aarhof 40, Alphen a/d Rijn

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5