AZL doet al hartoperaties bij twee dagen oude baby's Patiëntjes uit alle windstreken naar Leiden GAB kan nog meer mensen aan werk helpen in Rijnmond DE POLO SHOPPER. GROOT IN MOGELIJKHEDEN,KLEIN IN PRIJS:14.995 Driedubbele botsing op Haagweg (vervolg van pagina 1) Het Leidse GAB kan waarschijn lijk dit jaar nog meer werkloze metaalarbeiders in de Rijnmond aan de slag helpen. Volgens B.G.M. van Welie, de Rotterdamse project leider van de Bedrijfsinvesterings regeling Rijnmond (Bir) - die het gevolg is van de overeenkomst tus sen de werkgevers en de staat - verloopt de toestroom van arbei ders uit den lande minder soepel dan verwacht. "Het is voor ons ab soluut geen probleem als Leiden meer mensen kan leveren". Een deel van de arbeidsplaatsen zijn leerlingplaatsen voor jonge ren, om het aantal in de Rijnmond- se bedrijven werkende jongeren op te Schroeven. Tijdens de econo misch moeilijke, afgelopen jaren is de hoeveelheid werkende jongeren drastisch teruggelopen. Het andere gedeelte is voor ervaren metaalar beiders, die enige scholing nodig hebben cmdat zij de technische ontwikkeling in deze setor hebben gemist, onder meer als gevolg van werkloosheid. De opleiding zal erg praktijkge richt zijn. Het Rotterdamse GAB heeft scholingsfaciliteiten bij be drijven gehuurd. Tevens kan een deel van de gegadigden bij het c trum voor vakopleiding voor vol wassenen terecht. "De scholing is geen garantie voor een baan, maar de cursisten hebben tot dusvèr al lemaal werk gekregen. We moeten uitkijken dat ze niet worden weg gekocht voordat ze de opleiding hebben voltooid", aldus Van Welie. Voor het Leidse GAB is de Bir erg aantrekkelijk omdat de werk loosheid onder metaalarbeiders in het gewest hoog is. Eind januari waren er in deze sector ruim 900 mensen werkloos, van wie bijna de helft langer dan een jaar. Hoewel Rijnmond vooral pijpfitters en in- strumentatiefïtters nodig heeft, ko men ook andere metaalarbeiders als draaiers en frezers in aanmer king. De Bir is in het kort te omschrij ven als een overeenkomst tussen de bedrijven in Rijnmond en het Rotterdamse GAB. De bedrijven hebben zich verbonden op tijd va catures aan te melden - iets waar aan het in het verleden nogal eens schortte zodat het arbeidsbureau ïeid heeft gekwalifi- werknemers op te sporen bij te scholen. Het gevolg van de botsing ter hoogte van de Potgieterlaan. (foto Holvast) Vervolgens de ravage die dezelfde automobilist e LEIDEN - Een 33-jarige Haarlem mer is zaterdagmiddag gewond ge raakt op de Oegstgeesterweg in Leiden. De man vloog, ter hoogte van het spoorwegviaduct, met zijn race fiets uit de bocht en klapte tegen een hekwerk. De Polo Shopper is een veelzijdige auto. Want hij verandert net zo gemakkelijk van functie als een kameleon van kleur Met z'n eigen zinnige lijn, z'n toegankelijke derde deur en z'n flexibele achterruimte liggen de mogelijkheden letterlijk voor het grijpen. Zo laat de bagageruimte zich spelenderwijs uitbouwen van 294 naar 1170 liter. De Polo Shopper. Dat is /^T^\ heel veel auto voor WéW zo'n scherpe prijs. LEIDEN - Een 23-jange Leide- naar, die onder invloed van sterke drank verkeerde, heeft zaterdag avond zichzelf en nog twee mensen het ziekenhuis in geholpen en drie auto's totaal in de vernieling gere den. De 23-jarige reed op de linker rij baan van de Haagweg toen hij ter hoogte van de Potgieterlaan bo venop een auto botste die de Haag- weg wilde oprijden. De man zag na dit ongeval kans door te rijden t klapte vervolgens, voorbij de Ge- Leidenaar, moest met die werd aangereden, een 26-jarige sleutelbeen op. Een passagier had ge- een pijnlijk schouderletsel. De nestetstraat, frontaal op een tegen- kneusde schouder naar het Acade- brokkenmaker zelf moest met ligger. De 23-jarige automobilist misch Ziekenhuis worden ge- borstletsel naar het AZL worden kwam uiteindelijk tot stilstand te- bracht. De bestuurder van de twee- gebracht. Drie auto's werden totaal gen een geparkeerde auto. de auto, een 56-jarigè vrouw uit vernield en een vierde zwaar be- De bestuurder van de eerste auto Voorschoten, hep een gebroken schadigd. Foto-puzzeltocht De Leidse Amateur-Fotografen Vereniging (LAFV) organiseert zondag samen met de VVV eenfo- to-wandel-puzzeltocht door de binnenstad van Leiden. Deelne mers kunnen starten tussen half tien en twee uur bij restaurant Bernsen aan de Br eestraat 157. De tocht duurt ongeveer ander halfuur. Tijdens de route moeten achttien vragen worden beant woord en twaalf foto-opdrachten (zwart-wit of kleur) uitgevoerd. Aan het einde van de tocht ont vangen de deelnemers een vra genformulier en een opplakvel voor de foto's die ze uiterlijk 30 maart moeten inleveren. Een se lectie van de bekroonde foto's wordt geëxposeerd tijdens de ten toonstelling van de LAFV van 6 tot en met 20 april in de Waag. Op 6 april is daar om elf uur ook de prijsuitreiking. De hoofdprijs is een bedrag van 250 gulden. Archeologie De serie archeologische lezin gen in het museum van oudheden wordt dinsdagavond afgesloten door drs. A. Peddemors. Hij be spreekt het onderwerp 'Midde leeuws aardewerk uitNeder land'. In de Taffeh-zaal aan de Papengracht, aanvaiig acht uur. Greenpeace De Leidse Biologen Club orga niseert dinsdag een informatieve avond over het werk van Green peace, in samenwerking met de kerngroep Leiden van deze milieuorganisatie. Greenpeace- medewerker André Viergever zal het een en ander vertellen en er wordt een film vertoond over de met uitroeiing bedreigde walvis sen. De bijeenkomst wordt gehou den in de grote collegezaal van het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat 63, aanvang acht uur. Homeopathie In het kader van de cyclus rond zelfhulp met alternatieve (ge- nees)middelen van het Centrum voor Klassieke Homeopathie spreekt de homeopaat en me- disch-astroloog J. van den Braak dinsdagavond over de astrologie als middel om een beter begrip i ziekte en gezondheid te ver- De bijeenkomst wordt gehouden in de Zaailing, Hooi gracht 41, aanvang acht uur. Maasbach Evangelist Johan Maasbach spreekt morgenavond in het ge bouw van AugiLStinus, Rapen burg 24, aanvang negen uur. Kustlijn In het kader van de tentoonstel ling 'Neder - land uit water' over de geologie van Nederland wordt in het museum voor geologie en mineralogie de serie lezingen over dit onderwerp dinsdag avond afgerond. Mevrouw S. Jel- gersma geeft in de filmzaal van het museum aan de Hooglandse- kerkgracht 17 een lezing over de veranderingen in de Nederland se kustlijn gedurende de laatste tienduizend jaar. Aanvang acht Actieweek BOA krijgt vervolg LEIDEN - De jubileumactivitei ten van de anti-apartheidsbewe ging Boycot Outspan Actie (BOA) krijgen in mei een vervolg met een grote tentoonstelling van Neder landse en Zuidafrikaanse kunste naars in ballingschap in De Burcht. Bovendien verwacht BOA- coördinator Esau du Plessis met de vakbonden en de universiteit tot concrete activiteiten tegen de apartheid in mei komen. Na de zeer tot tevredenheid stemmende jubileumweek, waarin een aantal vooraanstaande Zuid afrikaanse actievoerders Leiden aandeden, maakt Du Plessis de ba lans op en komt tot de conclusie dat meer dan duizend belangstel lenden de BOA-initiatieven heb ben bezocht. De actiegroep kon be halve een aantal nieuwe vrijwilli gers ook dagelijke eenmalige gif ten noteren. Du Plessis hecht echter vooral waarde aan de goede contacten die de Zuidafrikaanse vakbeweging met de Nederlandse bonden FNV en CNV had. Bovendien verwacht hij dat de Leidse universiteit in de nabije toekomst actie zal onderne men tegen de apartheid. "Andere hogescholen doen dat wel, zoals het toekennen van studiebeurzen aan Zuidafrikaanse studenten. Men zou Nelson Mandela een ere- dofctoraat kunnen toekennen", geeft Du Plessis voorbeelden. Spugen en slaan om parkeerplek LEIDEN - Een 43-jarige mevrouw uit Oegstgeest en een Leids echt paar hebben zaterdagochtend 'slaande' ruzie gekregen over een parkeerplaats op de Kaasmarkt. Beide meenden het meest recht te hebben op het parkeervak en de onenigheid daarover liep zo hoog op dat de vrouw uit Oegstgeest de man uit Leiden in het gezicht spuwde. De 44-jarige Leidenaar zou de Oegstgeestse daarop een oorvijg hebben verkocht. Beide partijen hebben vervolgens hun beklag gedaan bij de Leidse poli tie. Inbrekers betrapt LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee Leidenaren op heterdaad be trapt bij een inbraak in kelderbo xen aan het Haagplein. Het twee tal, 24 en 36 jaar oud, had een twin tigtal kelderboxen met grof geweld opengetrapt en de nodige fietsen, buitenboordmotors en andere spullen voor transport klaar gezet. De Leidse politie heeft zondag middag twee mannen aangehou den die op de Prinsessekade hepen te sjouwen met zeven plasticzak- ken vol kleding. Het tweetal, 25 en 30 jaar oud zonder vaste woon- of verblijf plaats, bleek even tevoren te heb ben ingebroken in een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat. LEIDEN De" kinderhartchirurgie boekt grote vooruitgang. Baby's van nauwelijks twee dagen oud met een hartafwijking waarbij de lichaams slagader en longslagader niet op de juiste plaats zitten, gaan al onder het mes. Tot een van de specialisaties van het hartchirurgische team van het Academisch Ziekenhuis behoort de omzetting van deze grote vaten. De aandoening is verantwoordelijk voor 4.6 procent van alle aangeboren hartafwijkingen. Volgens hartchi rurg Quaegebeur neemt Leiden op dit gebied een vooraanstaande posi tie in. Hartchirurg Quaegebeur: "Er zijn deze operatie aandurven". de wat oudere kinderen erbij ko men we op het aantal van 55 opera ties. Het oudste kind, waarbij we deze techniek hebben toegepast, is nu acht jaar. Prachtig hartje, haast niet van een normaal te onder scheiden". Door experimenten op biggen kwam men er achter dat bij de los gesneden kransslagader op de plek van aanhechting een vernauwing optrad. Quaegebeur: "Dat pro bleem is nu ondervangen door bij het lossnijden van de kransslaga der ook nog een flinke hap uit de aorta mee te nemen. Wanneer de kranslagader met deze extra 'flap' eraan weer aan de aorta werd ge hecht ontstaat geen vernauwing. De biggen hebben verder aange toond dat het hechtdraad steeds beter wordt en zelfs helemaal op lost, waardoor de naden op de va ten veel mooier vergroeien". Uit alle windstreken worden de baby's met deze hartafwijking naar Leiden gebracht. De afwijking wordt ook veel sneller herkend dan vroeger. Quaegebeur: "Dat is een groot voordeel, want deze kin deren hebben nog geen enkele be schadiging aan de hartspier opge lopen. Hoewel, je moet deze opera tie ook weer niet gaan idealiseren. maar weinig mensen in de wereld die (foto Holvast) Te vroeg victorie kraaien is nooit goed", zegt hij wat zorgelijk. Herstel "Kijk, we staan elke keer weer voor het probleem dat het afweer mechanisme van zo'n jonge baby nog niet helemaal is ontwikkeld en sommige weefsels nog niet vol groeid zijn. Je moet er dus heel goed voor zorgen dat er geen infec ties en beschadigingen optreden. Verder staat zo'n grote hart-long- machine natuurlijk in geen ver houding tot een baby. Zo'n appa raat moet je heel goed instellen. Maar als je erin slaagt om dat alle maal onder controle te houden, dan verloopt het herstel vlot. Na twee weken ziekenhuis kunnen de kinderen veelal weer naar huis". "Een heel team werkt daaraan. Niet alleen tijdens de operatie, maar ook de dagen daarna in de in tensive care. Het mooiste vind ik dat je na elke operatie denkt: dat zou eigenlijk nog beter kunnen en je daardoor steeds weer op zoek gaat naar de simpelste oplossing met het grootste effect. Misschien dat we het over een jaar of tien weer anders doen en de risico's voor de patiënt dan nog kleiner zijn". Het voornaamste defect bij deze aangeboren afwijking is dat de li chaamsslagader (aorta) en de long- slagader op de verkeerde plaats zit ten. De lichaamsslagader ont springt vanuit de rechterkamer in plaats vanuit de linker, en de long- slagader zit op de linkerkamer aan- door Saskia Stoelinga gesloten. Het gevolg van deze con structiefout is dat zuurstofrijk bloed uit de longen via de longslag ader wederom in de longen stroomt in plaats van door li chaamsslagader naar het weefsel. De baby die met deze afwijking ter wereld komt krijgt nauwelijks vers zuurstofrijk bloed aange voerd, wordt blauw, voelt zich erg ziek en is niet. in staat om te drin ken. Deze gevaarlijke aandoening is als er geen behandeling volgt een van de belangrijkste doodsoor zaken bij baby's in de eerste twee maanden. De aanleiding voor een gesprek met dr. J.M. Quaegebeur was dat er vorige maand twee baby's uit Duitsland per vliegtuig werden overgebracht naar het AZL om te worden geopereerd. De hartchi rurg geeft daarvoor de volgende verklaring: "Er zijn nog maar wei nig mensen in de wereld die deze operatie aandurven. Wij hebben na twintig jaar, denken we, de juiste methode gevonden. Wat niemand destijds voor mogelijk hield, maar in feite de simpelste oplossing is, doen we nu: het omzetten van de grote vaten. Men durfde dat niet aan, omdat de zijtakken van de aor ta, de kranslagaders, moesten mee verhuizen en dat werd als een te moeilijke en te riskante klus ge- In Europa hebben specialisten het wel eerder geprobeerd, maar dit leidde tot te grote sterfte, waar door er snel werd besloten deze in greep niet meer uit te voeren. Tunnel Quaegebeur is een leerling ge weest van de reeds gepensioneerde thoraxchirurg professor Brom. De ze bekwame chirurg is volgens Quaegebeur de man geweest die de hartchirugie in Leiden tot grote hoogte heeft gebracht. Brom was na de Zweedse chirurg Senning een van de eerste mensen die in 1959 deze operatie bij een kind uit voerde, maar dan op een volstrekt andere manier. Quaegebeur: "Het belangrijkste is dat er vanaf het begin menging optreedt, zodat er zuurstofrijk bloed wordt aangevoerd. Dat kun je bewerkstelligen door een gaatje in de boezem te maken. Een tijde lijk manoeuvre, noodzakelijk om het kind te laten overleven. Daarop voortgeborduurd werd bedacht dat je in een later stadium als het kind wat ouder was, iets moest re- De kransslagaders worden losgesnedei} en op de nieuwe plaats, daar waar de inkepingen zijn gemaakt, vastgenaaid. (archieffoto azu gelen van de rechter- naar de lin kerboezem. Senning maakte van het weefsel van de patiënt een soort tunnel. Hoewel deze metho de steeds werd verbeterd, ook Brom heeft daarin zijn aandeel ge had, bleef het gewenste resultaat achterwege. Na verloop van tijd ontstonden er toch vernauwingen of ritmestoornissen door litteken weefsel. Een ander probleem was dat de rechterkamer de functie van de linkerkamer niet helemaal aan kon". Bij deze methode liet men de fout dus gewoon bestaan. De rech- terhartkamer die kleiner is en een dunnere spierwand heeft dan de linkerkamer bleef belast met de grote lichaamscirculatie van het bloed, terwijl de veel sterkere lin kerhelft (die deze functie eigenlijk zou moeten hebben) moest blijven zorgen voor de longcirculatie. Pas in 1976 durfde de Brazilaan Jatene het aan om de omzetting waar een aantal Europeanen mee was gestopt, weer toe te passen. De 'arterial switch' lukte dit keer veel beter. Toch kwamen de onvolko menheden weer snel om de hoek kijken. Bij wat oudere kinderen die werden geopereerd, bleek de linkerkamer al zodanig verzwakt, dat optimaal herstel achterwege bleef. Er werd een tussenoplossing gevonden: men vernauwde direct na de geboorte de longslagader, waardoor de linker kamer hard moest blijven werken en in goede conditie bleef tot de leeftijd aan brak, zo'n jaar of vijf, waarop men durfde te opereren. Prachtig hartje Quaegebeur vertelt dat Leiden nooit iets heeft gevoeld voor die 'tweestapsoperatie'. "Wij zijn be gonnen met kinderen, waarvan we zeker wisten dat de linker kamer het kon verwerken. Daarna heb ben we de leeftijd steeds verder omlaag gehaald. En nu doen we het bij baby's van nauwelijks twee dagen oud. Van die hele kleintjes hebben we er nu dertien uitge voerd en slechts één heeft daarbij het leven gelaten. In het totaal met

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3