EMOTIE Leiderdorp raakt verstrikt in web zwijgzame bouwer van 'Palendorp' Oude stal wordt snel een exclusieve woning n verschil Herrezen Zilverfabriek heeft glanzende toekomst PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG II MAART 1985 Gemeente staat garant voor opknapbeurt VOORSCHOTEN - Het ziet er naar uit dat de monumentale stal achter de Voorschotense boerderij Voorstraat 11 nog dit voorjaar wordt omgetoverd tot woning met drie tot vier kamers en een "aanzienlijke huurprijs". B en W van Voorschoten willen namelijk garant staan voor een geldlening van 130.000 gulden aan Diogenes, de Voorschotense stichting achter de opknapbeurt. Het plaatje van de 265.000 gulden kostende operatie is hiermee rond: de ministeries van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer en welzijn, volksge zondheid en cultuur hebben reeds toegezegd 120.000 gulden subsidie te zullen overmaken. En de ontbre kende 15.000 zal waarschijnlijk worden bijgepast door de provin- De stichting verwacht de lening (tegen 8,3 procent) te kunnen aflos sen met geld uit particuliere fond sen en een fmanciële actie onder Voorschotense particulieren. Deze particulieren worden via een folder over de schoonheid van het acht tiende eeuwse pand, aangespoord geld over te maken op de rekening van de stichting. Vooralsnog beperken de activi teiten van Diogenes zich tot de ver bouwing van de stal. Diogenes wil Jonge kladders moeten eigen troep opruimen VOORSCHOTEN - Vier Voor schotense jongens van veertien jaar zijn gisteren overdag in Voor schoten aangehouden wegens het bekladden van diverse gebouwen, onder andere het politiebureau en de brandweerkazerne aan de Zwa- luwweg. Een oplettende bewoner tipte de politie. De daders moeten de gebouwen de komende week zelf weer schoonmaken. Gestolen auto geplunderd in de Leidsevaart WARMOND - Een in Leiden ge stolen auto is de afgelopen nacht in Warmond gevonden in de Leidse vaart aan de Haarlemmertrekvaart. Uit de Ford Capri was de geluids installatie ontvreemd. De gemeen tepolitie van Leiden heeft een ver dachte aangehouden en in samen werking met de technische recher che en de plaatselijke politie een onderzoek ingesteld. echter ook de monumentale boer derij onder handen nemen en hier twee wonifigen in onderbrengen. Voor deze fase, die waarschijnlijk 450.000 tot 500.000 gulden gaat kos ten, heeft ze inmiddels subsidie aangevraagd. Er is echter nog geen enkele toezegging binnen uit Den Haag. wen. Wij konden de bewoners ech ter-geen vervangende woonruimte bieden en zodoende hebben wij het pand nooit kunnen verkopen". Toen vorig jaar duidelijk werd dat de gemeente circa 40.000 gul den zou moeten betalen voor de restauratie van de stal, raakte de zaak in een stroomversnelling. De gemeente bedacht dat ze het geld wellicht nuttiger zou kunnen be steden en nam contact op met de stichting Diogenes. Deze stichting houdt zich bezig met het restaure ren en bewoonbaar maken van ou de panden en ontdekte dat zowel de stal als de boerderij geschikt zijn te maken als (dure) Vreemd is dit niet: de.boerderij is nog immer bewoond, in tegen stelling tot de stal, die snel verpau pert en in feite op instorten staat. De gemeente, eigenaar van zowel boederij als stal, voelt hier echter geen wroeging over. "Het is over macht", zegt gemeentesecretaris De Graaff, "Van het begin af aan hebben wij gedacht dat de bewo ners van de boerderij snel zouden vertrekken en wij de boederij kon den slopen. Toen het pand op de monumentenlijst werd geplaatst, moesten we afzien van deze plan- OD 1H W3.20H. nen en gingen de gedachten in de J- C7 richting van afstoten van de gebou- te. Baby sluit zich MAANDAG Leiden De Regenboog - Watermolen, spreek beurt n r het CDA afd. Leiden, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 2215 Chosen' van Jeremy Kagan, 20 en Academiegebouw - Rapenburg 73, Ekklesia organiseert een avond met prof.dr. Edward Schillebeeckx met als thema 'Pleidooi voor mensen in de kerk', 20-22 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - raadscommissie ruim telijke ordening, 20 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, harpconcert leerlingen van Rijnak koord, 20.30 uur. Voorschoten Am bach ts- en Baijuwhuis - raadscom missie financiën en ruimtelijke orde ning, 20 uur. DINSDAG Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, volksdansen voor ouderen boven 50 jaar, 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 8 tot vr 15 uur: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 121313. Apotheek v. Breest Smallenburg, Loe- vestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. OEGSTGEEST - Een kind van ruim een jaar oud heeft zichzelf za terdagmiddag een uur lang opge sloten in een auto aan De Kempe- naerstraat in Oegstgeest. De moe der was voor een boodschap uit de auto gegaan, waarin ze de autosleu tels en de sleutels van haar huis had laten zitten. Het kind deed zelf de deuren van binnenuit op slot, maar kon ze niet weer openmaken. De vrouw schakelde de politie in. Die kon niet in de woning aan de Frederik-Hendriklaan komen om de reserve-sleutels te pakken. Na een tyd kwam de buurman thuis, die een sleutel van de wo ning bleek te hebben. Het kind was rustig gebleven onder de omstan digheden. Diaprojector en kleuren-tv gestolen uit basisschool LEIDERDORP - Bij een inbraak in de Zijlkwartierschool aan de Splinterlaan in Leiderdorp zijn het afgelopen weekend een kleuren- TV, een diaprojector, een koffiezet apparaat en een aantal betaalche ques meegenomen. De inbreker was door een raampje binnengeko men en had diverse kasten openge broken. De showroom van de 'nieuwe Zilverfabriek': sportprijzen op de voor grond, bestek en fotolijstjes een beetje in de verte. (foto Holvast) VOORSCHOTEN - Het gaat uitste kend met de Zilverfabriek bv., een van de drie bedrijfjes dat is ont staan uit de failliete boedel van Van Kempen en Begeer. De ver huizing naar het pand Rouwkoop laan 7 is nagenoeg voltooid, de or derportefeuille is goed gevuld en het jonge bedrijf is naarstig op zoek naar nieuw, jong en enthou siast personeel. De Zilverfabriek wil zo graag jonge werknemers erbij hebben omdat het oude personeel (de ge middelde leeftijd bedraagt 42 jaar) graag de grote ervaring, opgedaan in de 'oude Zilverfabriek', over draagt "Het ambacht gaat zo niet verloren en de jongere generatie krijgt een mooie kans om een eer lijk vak te leren", zo heet het. Hoeveel nieuwe personeelsleden erbij kunnen komen, hangt af van de ontwikkelingen op de markt. Een personeelsbestand van circa 25 werknemers wordt echter niet uitgesloten. Deze werknemers moeten zich niet alleen bezighou den hiet het maken van zilveren en verzilverde artikelen. Ook dienen zij zich in te laten met het fabrice ren van glaswerk, sportprijzen en relatiegeschenken en het restauren en reparen van gouden en zilveren voorwerpen. Theelepels Het produceren geschiedt in de 1.500 meter grote bedrijfshal, de verkoop loopt via de 120 vierkante meter grote showroom, waar de ar tikelen staat uitgestald en de klan ten kunnen aangeven hoe hun arti kel er moet gaan uitzien. Grote klanten zijn: horecaketen Van der Valk en een manometerfabriek. Daarnaast heeft de Zilverfabriek veel orders overgenomen van Van Kempen en Begeer en onderhoudt ze een goede band met de verkoop maatschappij Keltum. De klanten zijn vooral geïnteres seerd in theelepels, broodmanden en bestek. De Zilverfabriek wil echter bekijken of het aanbod moet worden aangepast. Ze doet dit via een uitgebreide enquête on der winkeliers, warenhuizen en restaurants in de Randstad. Grote vragen van dit marktonderzoek: mist u iets in ons aanbod? Moeten wij misschien kiezen voor een nieuwe vormgeving? En: wat wordt het meest verkocht? De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat hebben ze de laatste jaren nu eigenlijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trek ken? Vragen die in deze (weke lijkse) rubriek worden beant woord. Raadsleden doen - per fractie - een boekje open over hun hobby/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet-politiek geïn teresseerde streekbewoner vaak denkt. Want die plaatse lijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. De Leiderdorpers kunnen hem bij tijd en wijle speurend en snuffelend het gemeentehuis zien afstropen. PPR-fractievoor- zitter Hein van der Zande vindt namelijk dat hij bovenop de in formatiestroom moet zitten. Dus praat hy hier en daar 's met amb tenaren, snort stukken op en trekt wethouders aan hun jasje. "Want als raadslid moetje er wel zelf achteraan", ervaart hij, "je moet voeling houden met wat er gebeurt. Kijk, als de bestuurders op het gemeentehuis niet willen dat je een bepaald iets weet, dan kom je er ook nooit achter". Houden ze wel eens iets voor hem verborgen? Van der Zande weet het zo één, twee, drie niet, denkt na en zegt dan: "Ja, wat ik nog steeds niet weet is of de PvdA en de WD nu inderdaad een deal met elkaar hebben ge maakt om stuivertje te wisselen en allebei voor dat kunstgrasveld van Alecto en het kinderdagver blijf te stemmen. Dat zou ik graag willen weten". Steun Mocht van Van der Zande door bovenstaande onverhoopt een De Leiderdorpse PPR-fractievoorzitter Hein van der Zande vecht niet tegen windmolens: "lk ben geen splinter maar een doorn die af en toeflink prikt". (folo Holvast') beeld te zijn gerezen van een een zame pionier, laten we dat dan meteen even wegpoetsen. Welis waar moet hij in z'n eentje de he le PPR-fractie in de gemeente raad vertegenwoordigen, maar eenzaam is hij allerminst. Hij voelt de steun van de kiezers, een Slordige 5 procent van Leider dorp, in de rug. De Leiderdor pers weten hem wel degelijk te vinden, ervaart Van der Zande. "En ik heb een uitstekende steunfractie. Een achterban waar ik op terug kan vallen. Een prima stel mensen, waar ik op kan bou wen, echt. Anders was ik niet eens aan dat raadslidmaatschap begonnen, wantje kunt in je een tje natuurlijk niet alles weten". Bovendien zetelt Van der Zan de tijdens de raadsvergaderin gen niet alleen lijfelijk, maar ook geestelijk naast de PvdA. Hob belt hij maar wat mee, kunnen de Leiderdorpers straks net zo goed op de Partij van de Arbeid stem men in plaats van op de wat radi calere groepering? Natuurlijk niet, zegt de fractievoorzitter, die het verwijt als zou hij een bijwa gen zijn van de PvdA kent. "Je hebt je eigen standpunten, je ei gen programma waarop je geko zen bent. We zijn toch een ander soort partij, klaar. Maar het is wel zo dat, als je je in een gemeente als Leiderdorp links van het mid den opstelt, je vaak op dezelfde lijn zit. En het is heel prettig om met z'n vieren (PPR plus PvdA, red.) een steunfractieberaad te hebben, zodat je veel informatie uit de eerste hand hoort. Infor matie, waarvan ik denk dat een partij als D'66 er niet altijd over beschikt. Omdat die niet in een steunfractie zit waar een wethou der bij hoort". "Anderzijds heb ik heus wel eens een andere mening dan de PvdA. En je kunt je natuurlijk ook afvragen: is de PPR het al tijd met de PvdA eens, of is het andersom? Voor hetzelfde geld zit ik wel eens op dezelfde lijn als een heel andere partij". Windmolens Hoe dan ook: over één ding waren de PvdA en de PPR het in de afgelopen periode in elk geval gloeiend eens. Er moest een kin derdagverblijf komen. De raad heeft inmiddels 'ja' gezegd. Dus kan Van der Zande zijn energie weer op andere dingen richten. Heel even lijkt het alsof hij het jammer vindt dat de strijd om het 'geesteskind' voorbij is. Dan blykt dat er nog genoeg rest. Het zwembad, dat miljoenen ver slindt en waarschijnlijk een an dere opzet krijgt, kan volgens hem een heet hangijzer worden. Het kunstgrasveld, maar daar over is al zoveel gezegd. De af braak van het oude dorp baart hem eveneens zorgen. In eerste instantie heeft hij dan ook tegen het voorstel gestemd om de Kerklaan-pandjes te slopen. "Het is toch doodzonde om te slopen, zonder datje weet wat er voor in de plaats komt. Het oude dorp verpaupert toch al een beetje. Je moet uitkijken dat je het niet weg laat zinken", vindt hij. Van der Zande was met PvdA- man Victor Molkenboer ook de gene die het verkeersonderzoek/ circulatieplan heeft aangezwen geld. Hij drong aan op het inven tariseren van knelpunten als de Van der Valk Boumanweg, de Hoofdstraat, Acacialaan en Mau- ritssingel. Buitenhof En dan houdt, op iets langere termijn, de invulling van Buiten hof Midden en West hem bezig. Hij wil van de monotone saai heid van het eerste deel af, maar hoe? "Je bent zo ontzettend be perkt in je mogelijkheden. Hoe jonger de bouwplannen, hoe meer de huizen op elkaar worden gezet. We willen nu eenmaal be taalbaar bouwen, dat staat bij ons ook bovenaan. Toch moet het speelser kunnen". Van der Zande denkt aan het visueel uit buiten van de molen die daar nu staat en het gebruikmaken van alternatieve energievormen. Een paar windmolens bijvoor beeld kunnen de saaiheid leuk breken, vindt hij, waarbij die ob jecten als energieverschaffers ook een kans moeten krijgen. ("De geluiden erover zijn niet al te gunstig, maar je kunt het toch proberen?"). Nee, Van der Zande vecht niet tegen windmolens. Die beeld spraak geldt evenmin voor zijn positie als eenling in de raad. "Ik ben geen splinter, maar een doorn die af en toe flink prikt". Nog harder zou hij kunnen toe slaan als de PPR en PSP zich zouden bundelen, beseft hij, maar tot nog toe was zo'n samen werkingsvorm niet haalbaar. Wellicht bij de volgende verkie zingen? Van der Zande sluit niets uit, hij vermoedt dat zijn bestuur toenaderingspogingen onderneemt, "maar er zal van beide kanten heel wat water in de wijn gedaan moeten worden. Op zich zou ik het toejuichen. In die zin dat je dan misschien een breder links samenwerkingsver band krijgt, een groter vuistje dus. Anderzijds: ik heb nu een achterban. In hoeverre wordt die afgeschrikt door een samensmel ting met de PSP? Maar nog maals: dat moet het bestuur maar uitzoeken". MIEP HOENSÓN LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp wil de bouwer van 'Palendorp' en het naastgelegen terrein aan de Engelendaal heel zachtjes de duimschroeven aan draaien. Niet langer poogt men Van der Heijden op te porren met aangetekende stukken of dreigbrieven, men redeneert nu als volgt: hij reageert helemaal niet, dus zal hij beide terreinen nog altijd wel willen bebouwen. Aan die, op het oog wat naïeve, gedachte is heel wat schrijverij vooraf gegaan. Bijvoorbeeld voor het stuk grond naast 'Palen dorp', de zogeheten kavel 73: Van der Heijden is vriendelijk doch dringend verzocht voor 15 april een bouwvergunning aan te vragen of anders binnen een be paalde termijn met andere voor stellen komen. Die termijn is ver streken. Dus wil Van der Heijden bouwen, zo redeneert Leider dorp. Diezelfde redenering geldt de overdracht van de grond aan de Engelendaal. Per contract is vastgelegd dat die aan Van der Heijden zal worden overgedra gen. Maar dat is ook nog niet ge beurd. Leiderdorp heeft nu de betrokken notaris gevraagd een ontwerp-transportakte te maken en vervolgens de grond over te dragen. En tenslotte stelt de gemeente dat 'Palendorp', de betonnen fundamenten die Leiderdorp al jaren een doorn in de oog zijn, voor 15 januari 1986 glas- en wa terdicht zal zijn. Dan is het name lijk precies een jaar geleden dat de bouwer een brief heeft gekre gen waarin hem dat wordt ver zocht. In juni vorig jaar besloot de raad om de bouwer nog tot 1 januari 1985 de tijd te geven om zijn contractuele verplichtingen na te komen. Dat 'Palendorp' pas een jaar later moet zijn "wegge moffeld" klopt, zegt de gemeen te. Want als de bouwer begin 1981 gewoon was doorgegaan met bouwen, in plaats van de fundamenten te laten staan, had hij ook tijd gehad om het af te ronden. Geen reactie Op het oog klinkt het verhaal dus niet al te somber. Begin vol gend jaar zijn er dus weer bouw- aktiviteiten te bespeuren op en rond de Engelendaal, denkt de gemeente. Een gedachte die is ingegeven doordat Van der Heij den zelden of nooit reageert op dreigepistels en aangetekende stukken. Zo heeft hij volgens Leiderdorp ook nooit meer wat laten horen over het bouwplan voor 68 bejaardenwoningen. Kijk nou of je de provincie mee krijgt, zoiets dergelijks vroeg de gemeente hem medio augustus vorig jaar. Of de bouwer heeft ge keken is nog steeds een raadsel. Op haar beurt heeft Leider dorp Van der Heijden weer mee gedeeld dat er niets meer is ver nomen na dat gesprek. Geen reactie. Heeft de gemeente überhaupt nog vertrouwen in een bouwer, die brieven onbeantwoord laat en al lang heeft laten doorsche meren dat er voor hem geen cent meer te verdienen is in Leider dorp? Toch wel, meldt ambte naar J. van der Berg. Immers, we hebben een contract met elkaar door Miep Hoenson en we verwachten dat er iets gaat gebeuren. "Tijdenlang hebben we met elkaar naar allerlei oplos singen gezocht. Daar. is niets van gekomen. Verder zoeken heeft nu weinig zin, we willen nu dat het contract gewoon wordt nage komen", meldt Van der Berg, die de roestende fundamenten zelf ook maar een triest gezicht vindt. Aan het nemen van juridische stappen denkt hij echter (nog) niet. Behalve wanneer een dele gatie uit Leiderdorp binnenkort bij de notaris zit om de grond over te dragen en Van der Heij den daar onverhoopt niet komt opdagen. Dillenburg De gemeente zit trouwens op meerdere terreinen in het 'web' van Van der Heijden verstrikt Voor wat betreft het oude bejaar dentehuis De Dillenburg, bij voorbeeld. Ook daar laat sloop en vervangende nieuwbouw ang stig lang op zich wachten. Toch heeft de gemeente ook hier het hoofd niet in de schoot laten zakken. Verheugd meldt Van den Berg dat volgens hem nu op korte termijn met de sloop en de bouw van premie B- en C- appartementen wordt begonnen. Hij heeft daar "sterke aanwijzin gen" voor. Van der Heijden kan, met de bouwvergunning op zak, zó be ginnen. Datzelfde geldt vobr de bebouwing van 'Palendorp'. Maar wil hij dat nog altijd? Woordvoerder Barth blijkt niet alleen voor de gemeente, maar ook voor de pers en uitermate moeilijk te bereiken man te zijn. Telefonisch meldt hij echter in principe de schouders er onder te willen zetten. "Als we dat van alle kanten doen, moet het haal baar zijn. Want we willen de zaak toch ook niet zo 'achterlaten', meldt hij. Maar we moeten goed begrij pen: iets te verdienen valt er voor hem al lang niet meer. In een van de schaarse brieven aan de ge meente heeft hij ook al laten we ten dat al die plannenmakerij hem bijna een miljoen heeft ge kost. Desondanks: "We lopen niet weg om Leiderdorp met de ge bakken peren te laten zitten. Maar het blijft een feit dat wat de woningbouw betreft een heel an dere Ujd is dan een paar jaar gele den". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE lingenn (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag 16.30-18.00u (Nabezorging (071)123143 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huls bezorgd 250.90 per post (binnenland) f 345.20 per kwartaal, aan huls bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22.10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien ó«n maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. abonnementen op giro Damiate Holding BV te Betaling 3203571 t.n. Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11,2221JB Katwijk (01718)12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Quakemaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.U. Veldhuizen Bln./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Lelden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei- gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome, Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2