Geen spektakel bij de 'Twintig' MSV laat zege glippen Mellaard komt ver MAANDAG 11 MAART 1985 SPORT - PAGINA 19 ALPHEN AAN DEN RIJN - Het grote spektakel is tij dens de 'Twintig van Al- phen' uitgebleven. Het schaamteloze optreden van een aantal gevestigde natio nale 'toppers' zorgde voor een nauwelijks spannende stfijd. Vooral de Engelsen, onder leiding van winnaar Mike Bishop, gaven de wed strijd nog enig aanzien. De aanstormende jongeren, met mannen als Reinierse, Hartveld en Vermeulen wil den wel laten zien wat zij waard zijn. Evenals bij de mannen won Carla Beurs- kens na een zeer sterke so lo-race de 15 kilometer voor vrouwen. Natuurlijk waren de excuses na af loop niet van de lucht. Tekenend was het ronduit teleurstellende commentaar van selektielid Jac- DDR-atletes oppermachtig KOBE (Reuter) - Bij indoorwed- strijden in het Japanse Kobe won de damesploeg uit de DDR alle korte loopnummers. Marlies Goehr, zondag in Athene nog ver slagen door Nellie Cooman op de Europese indoor-titelstrijd, won de 50 meter in 6.21 seconden. Marita Koch was ongenaakbaar op de 200 meter en versloeg Chanda Chees- borough uit de Verenigde Staten met spelend gemak. Bij de heren zorgden Amerikaan se atleten voor dezelfde situatie. Prestaties van niveau waren er van Larry Myricks bij het verspringen (8 meter 12), Steve Scott op de 1500 meter (3.41.98), en Dave Volz met de polsstok (5 meter 75). Dirk Maassen zegeviert in Rotterdam ROTTERDAM - Dirk Maassen van de Brink heeft gisteren de Winter- serie snelwandelen glansrijk ge wonnen. De Leidse AV-Holland-at- leet, die in Rotterdam een comfor tabele voorsprong uit de vorige wedstrijden te verdedigen had, versloeg al zijn concurrenten nog een keer op de 10 kilometer. Maas sen van de Brink, die in de aanloop naar het zomerseizoen per week sneller gaat wandelen, legde deze afttand af in 46 minuten 24,1 se conden. Zo'n snelle tijd heeft hij nooit eerder in zijn lange loopbaan op de klokken gekregen. De verdere uitslag van de laatste wedstrijd van de winterserie luidt: 2. Ton van Andel (RWV, Rotter dam) 47.39,7, 3. Hans van der Knaap (RWV) 47.45,3,4. Marcel van Gemert (Lat, Nijmegen) 49 35,8, 5. Jos Schippers (Energie Baren- drecht) 49.36,5, 6. Piet op 't Broek (Unitas) 49.51,8. In Lisse is dit weekeinde de crosscompetitie voor CD-junioren en pupillen afgelopen. Uit een aan tal crossen, dat gedurende dit win terseizoen gelopen iszijn per leef tijdsgroep eindklassementen sa mengesteld. Meisjes-C: 2. Manon Geerlings (Spartaan Lisse), 3. And rea van Velzen (Spart) Jongens-C: 3. Edwin van Delft (Holland), meis- jes-D: 1. Bianca Vermond (Holl), 2. Marion Verdegaal (Spart), 3. Dafhe van Nieuwkoop (Spart), Jongens- D: 1. Mennó Jansen (Holl), 3. Se- bastiaan Ulijn (Spart), meisjes pu pillen-A: 1. Iris Wullems (Holl), 2. Angela van Grieken (Spart), 3. An- nettte Verdegaal (Spart), jongens pupillen-A: 2. Jan Willem van Duyn (Holl). (ANP) - Emiel Mellaard heeft gis termiddag in Dortmund zijn te leurstelling en ergernis over de ne gende plaats, die hü een week eer der met een sprong van 7,76 meter bij de Europese indoorkampioen schappen in Piraeus behaalde, als basis genomen voor een unieke prestatie. De 18-jarige atleet uit Spijkenisse, die zich als doel had gesteld dit indoorseizoen als eerste Nederlandse verspringer acht me ter te halen, slaagde in Dortmund, waar hü zondag voor de vierde maal dit seizoen zün nationale re cord verbeterde, bijna in die opzet met een afstand van 7,99 meter. Met die prestatie zorgde Emiel Mellaard voor een historisch feit. Het nationale indoorrecord ataat nu scherper dan de prestatie in de open lucht. Het Nederlandse re cord in de open lucht, dat met 7,98 meter op naam van Henk Visser staat, is het oudste record dat de Nederlandse atletiek kent. Henk Visser leverde zün prestatie büna 29 jaar geleden op 17 september 1956 bü de open Roemeense kam pioenschappen in Boekarest. Mellaard, die vorig week in Pi raeus met één centimeter door de Italiaan Giovanni Evangelist! uit de finale werd gehouden, verbeter de in Dortmund zijn nationale in doorrecord liefst vier maal. Van zün zes pogingen lagen er vier bo ven de oude recordprestotie, die hü op 19 januari bij de eerste wereld indoorspelen in Parijs leverde (7,78 m). Via 7,81 en twee maal 7,84 m, landde Mellaard na 7,99 meter in de bak, waarmee hü 21 centimeter verder sprong dan in Parüs. Nationale toppers laten het afweten in Alphen ques Valentin. Valentin deed zijn wanprestatie af met de woorden: "Andere prioriteiten". Teleurstel lend was eveneens het optreden van Gerard Nijboer. Zichtbaar on vermoeid kwam de immer testen de Nijboer als negende over de fi nish. Cor Vriend kwam in het spel nauwelijks voor met zijn twaalfde plaats. Jammer was het op het laat ste moment ontbreken van kans hebber Klaas Lok. Het was echter vooraf bekend dat een aantal atle ten niet bewust naar deze ope- ningklassieker had toegewerkt. Zo lijkt het belang van deze eerste wegwedstrijd van het seizoen een flinke knauw te hebben gekregen. Een positieve uitzondering moet worden gemaakt voor Peter Rus man. De Unitas-atleet deed wel waarvoor-hij was aangetrokken- Als enige Nederlander ging hij, met John Boy es, jachter h^ïê ontketende Bishop aan. Een prima tweede plaats was dan ook de juis te waardering voor zijn vechtlust. Bishop toonde zich na afloop enigzins verrast over het gemak waarmee hij de overwinning greep. Waar bijna iedereen zich beklaag de over het hoge aanvangstempo, deed hij er na vijf kilometer, in 14.05 min., een schepje bovenop. Zijn snelle start was bekend, maar dat niemand hem meer zou achter halen was nieuw. Zijn aktie deed de volgende groep snel slinken. Op een meter of vijtig koersten lange tijd Rusman en Boyes. John Ver meulen probeerde nog even aan te pikken, maar viel langzamerhand Mike Bishop midden) en Peter Rusman hebben de kussen reeds ontvange: wat terug. Het duo werd op hun meter-punt. Rusman loste Boyes, beurt weer gevolgd door het zestal, terwijl Kraaienveld, na tempover- Graham, Hartveld, Reinierse, Van snellingen van Hartveld en Gra- Wersch, Kraaienveld en Vollen- ham, het achtervolgende groepje broek. moest laten gaan. Aan de hegemo- De belangrijkste veranderingen nie van Bishop werd geen moment deden zich voor rond het 15-kilo- meer getornd. Bishop na afloop: makkelijk". De omstandigh* Nu is het de beurt aan Boyes (foto Bloupot) "Ik ben eigenlijk alleen maar voor het uitstapje gekomen. Ik wist dat ik 58 59 minuten kan lopen. Na vijf kilometer heb ik het tempo wat opgeschroefd en niemand kwam van de afgelopen week werkten wel in het voordeel van Bishop. Na een zware veldloop, vorige week, heeft hij tijdens de training gas te rug genomen. Volledig hersteld en goed uitgerust verscheen de Brit aan de start. Zijn solorace werd beëindigd na een prima 58.27 min. Rusman kwam binnen in 59.11 min., voor Boyes in 59.29 min. Van het achter volgende vijftal bleek John Gra ham de snelste in de spurt, voor de Belg Richard Vollenbroek, Kim Reinierse, Adrie Hartveld en Max van Wersch. Vooral het optreden van streek- favoriet Adrie Hartveld deed het publiek veel deugd. Hartveld was speciaal overgekomen van zijn En gelse woonplaats Stoke-on-Trent, eveneens de thuishaven van win naar Bishop. Tijdens de race maak te hij een prima indruk. Op de Westkanaalweg probeerde hij zich, met diverse tempoversnellingen, van zijn mede-achtervolgers te ont doen. De AAV-atleet, sinds kort aangesloten bij de 'World Run ners', was zich bewust van zijn ge ringe kansen in een eindsprint. Het prijzengeld dat Hartveld bijeen liep met zijn zevende plaats gaat via de wereldwijde organisatie 'World Runners' naar de hongerge- bieden in de Derde Wereld. Hart veld: "Ik heb een goede baan als fysiotherapeut. Ik hoef niet te ver dienen aan het hardlopen". Minder fraai brachten Aart Stig- ter en Theo van de Veer het er van af. Beide streekatleten liepen ruim onder de 15 minuten op de eerste vijf kilometer. Ver teruggeworpen en zich beroepend op pijnen in de maagstreek schoten Stigter en Van de Veer 200 meter voor de finish gezamenlijk een zijpad in. De eeu wige rivalen wilden niet in de uit slag worden opgenomen. De Bataven-atleten Jaap Duiven voorden en Henk Ravensbergen eindigden resp. als 53e en 63e. In het bijna zeshonderd deelnemers tellende veld was er een goede 79e plaats voor Alphenaar Rob van Schooten. De vijftien kilometer voor vrou wen kende helemaal geen strijd. Het ontbreken van de Belgische Magda Ilands was hier voorname lijk debet aan. Ilands, donderdag teruggekeerd van een marathon in Japan, bleek te vermoeid om naar Alphen af te reizen. Carla Beurs- kens maakte het ontbreken van haar concurrente volledig goed. Beurskens verpulverde het par- koersrekord met 52 sec. en bracht het op 49.09 min. Beurskens: "Ik wilde graag mijn persoonlijk re- kord verbeteren. Wegwedstrijden zijn nimmer gelijk, maar op dit par koers had ik reeds een tijd staan". Wilma Rusman hield de familie- eer hoog met haar tweede plaats. Rusman, de vrouwelijke helft van de Kooimannen van de Nederland se atletiek, eindigde in een tijd van 51.50 min. Verrassend was de der de plek voor Caroline Lucas in 52.09 min. Bij de veteranen was het al niet anders. De solist heette Keith Deathridge. De Brit sloeg de gehe le Nederlands top ongenadig om de oren. Martin de Snaayer eiste met 48 seconden achterstand de troostprijs voor zich op. Als eerste streekatleet kwam de Bataaf Arie van Tol over de eindstreep. Van Tol bezette de 31e plaats. In de middenmoot kwam Nico Verkade als eerste lid van het organiserende AAV'36 over de streep. Rolstoelatleet Andre Moedig zet te op de twintig een tijd neer van 1 uur 26 minuten. Hij bereidt zich voor op de marathon van Rotter dam in april. Moedig toonde zich tevreden over zijn prestatie JOS BOSMAN LEIDEN - Met een korte spurt, een lenige afzet en een kwieke sprong over de jury-tafel zocht arbiter Herweijer zaterdagavond in de Vijf Meihal vliegensvlug een ontsnap pingsroute naar veiliger oorden. Die noodsprong was noodzakelijk om buiten (arm)bereik te blijven van een handjevol doldrieste supporters die de nederlaag van El- mex tegen Haaksbergen (80-86) geheel op hem wilden af wentelen en dientengevolge een meer dan dreigende hou ding aannamen. Maar net op tijd sloeg de deur van de kleedkamer in het slot. Pas een halfuur later, en onder toe- i.. ziend oog van een zestal ülings toe gesnelde agenten, kon Herweüer uit zijn benauwde veste worden bevrijd. Terwül hü in escorte werd afgevoerd naar het bureau zocht diens collega Woudatra ongehin derd zün weg tussen de relschop pers naar de kantine waar hü hoofdschuddend een pils vatte. "Nee, hü bakte er vanavond niks van", luidde diens vernietigende oordeel over zün mede-fluitist. "Maar van zulke taferelen word je natuurlük ook niet wüzer. Ik ge loof dat wü ondanks die miskleu nen van hem toch niet verantwoor delijk gesteld kunnen worden voor de nederlaag van Leiden". Furieus Die mening was de aanvankelijk furieuze Leidse coach Ruud Harre wijn in eerste instantie niet toege daan. "Wat een figuur, zeg. Die kan er werkelijk helemaal niets van. Zoals hij die driepunter van Kruid hof vlak voor de pauze goedkeur- Scores LEIDEN Beek 19 (IS), Kragtwijk 18 (4) Lockhart 12. Wiel 12, Hagens 8, Van Helf teren 7, Heljdeman 2, Van Dam 0. Schot percentage 53, rebounds 22, balverlies 6. HAAKSBERGEN - Richardson 25, Gad dy 24, Faber 10, Kuiper 10, Kruidhof 7, Ar don 6, De Vries 2, Ridderhof 2. Schotper centage 59, rebounds 36, balverlies 16. Vijf fouten: geen Arbiters: Woudstra en Herweijer Toeschouwers: 500. de. Die bal kwam niet eens boven de ring. Lockhart ving hem op oog hoogte. En dan die opgooibal vlak na rust. Kragtwijk sprong niet, maar had hem wel. Nergens staat dat je moet springen. Maar hij laat hem overnemen. Scheelt toch v^jf punten in een tijdsbestek van een paar seconden. En dan praat ik nog niet eens over al die andere mis sers. In dergelijke spannende wed strijden tellen dat soort blunders zwaar". Later, in tweede instantie en met wat meer oog voor de realiteit, stel- Toon van Helfteren aan zet voor Leiden. De Amerikanen Richardson en Gaddy volgen hem met argusogen. de Harrewijn alsnog vast dat de schuld van toch onverwachte ne derlaag niet bij Herweijer maar binnen eigen gelederen gezocht moest worden. "Ja, natuurlijk", ging hij schoorvoetend overstag. "Bij 76-70 hadden we de zaak op slot moeten gooien. Niet, net als te gen Den Bosch, zoveel haast moe ten maken om de pot ineens te wil len beslissen. Hun rustig laten ko men, dan toeslaan. En daarnaast liepen er opnieuw een paar met hun gedachten elders rond. Toch zonde. Want nu kunnen we de eer ste plaats definitief vergeten." Dus niet alleen Herweijer, maar een combinatie van factoren gaf de doorslag voor deze nieuwe domper van Leiden met als meest opvallen de kenmerk in deze overigens al leszins aardige en gelijkopgaande wedstrijd het enorme verschil in rebounds. Ten voordele van Haaksbergen, dat zich door die luid bejubelde overwinning - en de nederlagen van Amsterdam en Werkendam - welhaast zeker kwa lificeerde voor de play-offs. Een opmerkelijk feit, die winst in de lucht, want het is lang geleden dat de Leidenaars zich door de Tuk kers op deze specialiteit lieten af troeven. Dat het zover kon komen is terug te voeren op een verschil in instel ling. Haaksbergen was vanzelf sprekend zeer gebrand op een ze ge, startte voortvarend (6-13,16-26) en werkte zich als team offensief en defensief vooral binnen de buc ket uit de naad met daarbij hoofd rollen voor Andre Gaddy en Gene Richardson. Dat Amerikaanse duo hakte er flink in, kreeg de ruimte en werd door de te lieve Kragtwijk, die in aanvallend opzicht Faber overigens gemakkelijk overtroef- NOORDWIJK/NIJMEGEN - Het feest had voor het Noordwijkse MSV compleet kunnen zijn als naast de plaatsing van de mannen- ploeg voor de eindstrijd van de Ne derlands basketbalbeker de vrou- wenploee zaterdagavond in het thuisduel tegen Hoofddorp de eer ste overwinning (uit 20 wedstrij den) had behaald. In de slotfase van het treffen uit de degradatie poule in de eredivisie sloegen de zenuwen toe en verloor MSV met kleine cijfers (opnieuw): 64-69. Lisse in slotfase langs Dragons Winst voor jeugdploeg HAGEN (DPA) - Het Neder lands junioren basketbalteam heeft de tweede wedstrijd te: gen de Westduitse leeftijdsge noten gewonnen met 71-64. Bij de rust stond de Oranje-jeugd nog drie punten achter: 37-40. Beste schutter was Kamps met 25 punten. Vrijdag had Neder land de eerste wedstrijd met 62- 77 verloren. MSV speelde tegen Hoofddorp een van haar beste wedstrijden van het seizoen. De Noordwijksen na men al snel een voorsprong, waar bij het goede smanspel van Ria Bröhring en Jolanda Tokki opviel: 24-14. Pas toen MSV-coach Voge laar wat gas liet terugnemen kon Hoofddorp wat terugdoen. Bij rust stond er evenwel voor het eerst dit seizoen een Noordwijkse voor sprong op het scorebord: 35-33. ook in de tweede helft liep het ge smeerd. Het goede verdedigings werk van Margreth de Groot en Monique Reinders op Marjolein Drijver had tot resultaat dat Hoofd dorp maar moeilijk tot scoren kwam. Bij het ingaan van de laat ste twee minuten verloor MSV de moed en de 61-58 voorsprong ging alsnog verloren: 64-69. Jolanda Tokki (19) en Ria Bröhring (15) wa ren de topscoorsters. Lisse bezorgde coach Broekhof weer een paar spannende minuten toen bij Dragons drie minuten voor tijd na een technische fout van de coach een 48-52 voorsprong verlo ren ging. Lisse, met een sterk spe lende Marleen van der Meer (12) en Maijo Feima (13) hield het hoofd koel en noteerde de elfde zege op rij (58-62, rust 23-30) en weet zich nu vrijwel verzekerd van een plaats in de promotiecompetitie. LUSV blijft in de eerste divisie aan de leiding. In Boxtel wonnen de Leidse studentes met 47-73 van JRC. Grasshoppers speelt vanavond de return uit de halve finales van de strijd om de B-beker. De Kat- wijkse ploeg kan de plaatsing niet meer ontgaan na de afgetekende 55-77 zege in de uitbeurt bü Spa kenburg. Ada Hoek (21) was op nieuw de produktiefste speelster. Het rolstoelteam van Sleutels' boekte in een matig duel een klei ne zege op het Rotterdamse Ar rows: 34-23 (24-8). Mannen MSV verloor zaterdagavond in eigen huis de eerste wedstrijd te gen Wyba in de semi-finale van de beker met vijf punten verschil: 60- 65. De winst gisteravond in Nijme gen was echter net voldoende voor een plaats in de finale: 58-52. Een steal, score en bonus van Bart Driessen redde de Noord wijkers in de laatste fase van de spannende strijd. Leiderdorp heeft ondanks de 87- 82 (38-36) nederlaag bü AMVJ Rot terdam nog volop kans op een fina leplaats, die de Leiderdorpers met een dan weer complete ploeg mor- SDO rekende in het rayon Noord-Holland af met naaste con current Aalsmeer. De Hillegom- mers bouwden hun voorsprong na de rust (46-44) uit tot een verdiende 82-75 overwinning.. Stadgenoot Hillegom verloor met 99-62 van Zodiac. In Leiden oefende LUSV tegen Trotters: 73-73. Titel blijft in de familie DEN HAAG (ANP) - Oscar Kar- dolus heeft gisteren in Den Haag de nationale schermtitel op sabel heeft veroverd. De kopman van de Zoetermeerse zaal onttroonde zün vader, Kas- per, als kampioen. Kardolus se nior werd zesde bij de strijd in sporthal Steenwijklaan. In de finale versloeg Oscar Kardolus zün clubgenoot Bas Haertlein met 11-9. De zaal uit Zoetermeer beheerste het sa bel-toernooi om het Neder lands kampioenschap. (foto Holvut) de, en de te aardige Lockhart niet met geUjke munt terugbetaald. Het Leidse tweetal haalde gezamehjk slechts zeven terugkaatsers naar beneden. Jerry Beck kwam op zün eentje büna aan het dubbele aan tal. Daarbü ging Randy Wiel, nor maal gesproken de meest schotvaardige Leidenaar, zaterdag nu ook niet bepaald tot de bodem en mikte EmiÜ Hagens (4 uit 14) opnieuw onnauwkeurig. Slechts Jerry Beck speelde, zoals altüd, op en top gemotiveerd. Zün cüfers, 19 punten en 12 rebounds, doen daar gewag van. Dat Leiden desalniettemin lange tijd in het spoor van Haaksbergen kon bhjven en na de pauze (45-47 door die belachelüke beslissing van Herweüer) zelfs bü 68-68 even het heft in handen nam was gele gen in het feit dat de Tukkers, in tegenstelling tot hun bedaarde in terim-coach Siebe Melis, de zenu wen niet altüd onder controle had den. Liefst zestien keer leverden zü het speeltuig bü Leiden in. Dat dankzü die cadeautjes nog aan het langste eind leek te gaan trekken. Dadendrang Maar bü 76-70 speelde eerst Ha gens en meteen daarop Heüdeman op hun beurt voor Sinterklaas waarna spelverdeler Ridderhof de dadendrang van Haaksbergen bü het bord onderstreepte met een fraaie tip-in. Persoonlijke fouten aan Leidse züde bracht Gaddy driemaal naar de vrije worp lün (hü miste niet) en Haaksbergen deed vervolgens wat Leiden daarvoor verzuimde, nametijk de wedstrijd op slot. Dolgelukkig over de prak tisch zekere kwalificatie vierden de spelers van Haaksbergen na de zoemer feest. Arbiter Herweüer had daar geen oog voor. Als door de duivel nagezeten maakte hü zich uit de voeten. AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19