'Voetbal kapot door inzet' Neeskens neemt geen risico's Ajax: gunstige ontwikkelingen Bosma 'gebeten hond' na streekderby Feyenoord-PSV veel te hard Vrouwenronde start in Leiden Voorzichtige rentree Snel herstel geblesseerden Bokstitel LEIDSCH DAGBLAD bajesklant MAANDAG 11 MAART 1985 PAGINA 13 GRONINGEN (GPD) - Vijf wed- strijdloze maanden zijn Johan Neeskens niet in de koude kleren gaan zitten. De teruggekeerde ster uit het roemrijke Nederlandse voetbalverleden vierde voor 13.500 paar nieuwsgierige ogen in het Oosterpark een voorzichtige ren tree. „Risico's heb ik bewust geme den, anders had ik om moeilijkhe den gevraagd", gaf hét nieuwe Groninger pronkstuk later in alle eerlijkheid toe. Anders dan vroeger, toen de von ken er vaak vanaf vlogen, debu teerde Neeskens tegen PEC Zwol le ingetogen, wat flets zelfs. Drie weken training na vier maanden stilstand hebben zijn stevige body nog lang niet in de noodzakelijke conditie gebracht. „Die tijd is te kort geweest om er nu al helemaal te zijn. Ik weet ook wel dat het be ter kan. Nog een week of twee en dan ben ik wel op het niveau dat voor mij haalbaar moet zijn", ver zekerde Neeskens. Om een te zware aanslag op zijn fysieke gesteldheid te voorkomen, was de ex-international, die het aanzien van FC Groningen moet verhogen, niet op het middenveld geposteerd. Hoewel hij daar het elftal op sleeptouw zou moeten ne men kreeg Neeskens de minder vermoeiende functie van vrije ver dediger toebedeeld. Toch haakte hij eerder af. In de 86e minuut ver dween de Groninger nummer 4, die afstand heeft moeten doen van zijn favoriete rugnummer 13 in de dugout. Neeskens: „Daar had ik vooraf al rekening mee gehouden. Ik heb zelf om een wissel gevraagd, ge woon om niets te riskeren". Voor lopig, en in elk geval zolang zijn conditie hem beperkingen oplegt, gaat Neeskens voorkeur uit naar een plaats in het centrum van de verdediging. „Dat is, zoals het er nu naar uitziet mijn beste stek. Je hebt het spel steeds voor je en dat geeft een rustig gevoel zolang het wedstrijdritme nog ontbreekt en je niet volledig topflt bent". Slechts een enkele keer verliet Neeskens de eigen helft om de Groninger aanval te ondersteunen. De noordelijke fans, die verrukt hadden gereageerd toen de nieuw ste stunt van voorzitter Renze de Vries werd binnengehaald, rea geerden met beleefdheidsapplaus- jes wanneer Neeskens aan de bal was. Maar van echte opwinding was geen sprake. De felheid waar mee de vroegere ster ooit furore maakte bleef achterwege en de schaarse tackels waren minder ve nijnig. Nu hoefde niemand de illusie te hebben dat de inmiddels 33-jarige na elf buitenlandse jaren op zijn oude niveau te bewonderen zal zijn. Trainer Han Berger is daarvan ook niet uitgegaan toen hij zijn roep om een oude rot in vervulling zag gaan. Berger wilde een speler die respect afdwingt, zowel binnen de eigen gelederen als bij de tegen standers en die als leider naar vo ren treedt. „Maar hoe hij het best kan functioneren, daar ben ik nu nog niet uit", verklaarde de trainer, die uiteraard zijn blikvanger reso luut in bescherming nam. „Als je bedenkt hoe lang Nees kens niet heeft gespeeld en sinds kort pas weer in training is, lijkt het me logisch dat hij nog niet opti maal kon functioneren. Tegen die achtergrond deed hij het goed. Hij speelde verstandig en onderkende zijn mogelijkheden. Vanaf nu kan Neeskens alleen maar groeien", luidde het opgewekte relaas van Berger. Het moet hem ook niet zijn ont gaan dat een andere teruggehaalde veteraan gisteren veel meer zijn stempel op zijn nieuwe ploeg druk- ADVERTENTIE ZEG MAAR (<tó TEGEN 'N^ KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions ^IET(^K"vQoiiricA]MST7E^ZrKrRHE'iD^ te. Rene Notten, 35 jaar, verzette bergen werk op het middenveld van PEC Zwolle. Maar Notten is dan ook niet zolang uit de roulatie geweest als Neeskens. „Alleen te gen het einde kwam ik een beetje in de problemen. Toen ben ik maar achterin gaan spelen", was zijn er varing. Hij oogde fitter dan Nees kens. „Het zal hem niet zijn meege vallen", oordeelde Notten over Neeskens die hij in 1974 opvolgde bij Ajax. „En zo zwaar had hij het nog niet eens als vrije verdediger. Ik moest veel meer sjouwen". Felix Gasselich scoort de tweede treffer voor Ajax. Woensdag moet hij bewijzen of hij koploper AMSTERDAM (GPD) - Voor Ajax beginnen de zaken zich steeds be ter te ontwikkelen. Niet alleen werd de voorsprong op PSV tot drie punten vergroot, maar boven dien is sprake van een voorspoedig herstel van een aantal spelers. Van hen maakte John van 't Schip gis termiddag na tien maanden zijn rentree in Ajax-1 op het moment overigens dat de eindstand tegen NAC (6-1) al was bereikt en verder hervatte Ronald Spelbos afgelopen vrijdag al weer de training. Een maand geleden verdween zijn voet in het gips en zag het er nog naar uit dat hij pas in de tweede helft van april zou terugkeren. Spelbos zal er aanstaande ROTTERDAM Topvoetbal in Nederland anno 1985. Feyenoord-PSV 2-2, na 0-2. Een scheidsrechter Mulder die al in de eerste minuut terecht de gele kaart trekt, maar vervolgens weigert consequent te zijn en veel te veel toelaat. Voetballers die daar dankbaar gebruik van maken en voortdurend balanceren op de rand van het toelaatbare of de gangbare normen overschrijden zonder bestraffing. Trainers die dat naderhand goed praten, maar dan tevens moeten opmerken: „het voet bal is kapotgemaakt door de inzet". Topvoetbal in Nederland anno 1985. Twee ploegen van de vader landse top-drie, waarvan de één wel hard werkt, maar zonder plan of systeem achter de bal aanholt en de ander het zich permitteert één helft lang niets te doen en de mogelijkheden verstopt voor bijna 40.000 kijkers. Twintig, misschien dertig minuten amusement. Een paar fraaie goals, met PSV's tweede van Ton Lokhoff op afstand als mooi ste. Lang spannend, maar een veel te plichtmatig einde, waarbij de angst voor het verlies de wil om te winnen verdrijft. Feyenoord-PSV. Vecht- en toevalsvoetbal van geringe kwaliteit; 31 om 14 overtredingen en vaak niet van de liefste soort. Twee gele kaar ten: voor Wijnstekers en zijn gevechtspartner Van der Gijp. „Maar dat hadden er wel twaalf kunnen zijn, plus een paar rode", aldus de spelers zelf. Eén slachtoffer slechts, uitgerekend gevallen na de enige niet opzettelijke 'overtreding': Willy van de Kerkhof. Al na zeven minuten per ongeluk door Gullit geraakt, met een elle boog op de neus. Groggy weggedragen, „en ik kwam pas tegen drieën weer bij". Diagnose: vermoedelijk een lichte hersenschudding, „maar ik hoop er woensdag weer bij te zijn". Zijn trainer Jan Reker echter: „Het is hoogst twijfelachtig of hij mee kan spelen in de bekerwedstrijd by Ajax". Lachende derde Ajax is de lachende derde na de keiharde slag om de tweede plaats in de Rotterdamse Kuip. Voor de wedstrijd heette Feye noord-PSV 'een sleutelduel', waarin ook een gelijkspel voor de voetballers uit de Maasstad een tegenvaller zou betekenen. Na de deling probeerde oefen- meester Ab Fafié de hoop levend te houden. „Ik denk dat de com petitie ook nu nog open blijft. Het is nog een heel eind". Zeker voor Feyenoord. Karak ter genoeg, maar dat alleen is niet voldoende. Met Tahamata en Gullit eindelijk op beide vleu gels weer eens in het bezit van klassespitsen met flitsende ac ties, maar het speelplan is er nog niet op afgestemd. In plaats van die voor de hand liggende opstel ling koos Fafié tegen PSV met Gullit, Been en Hoekstra achter drie spitsen plotseling voor het aanvallend ingestelde midden veld dat hij en zijn voorganger Libregts nooit het veld in durf den sturen. Zijn uitleg later: „Ik zat het meeste in óver Been in combina tie met Van de Kerkhof. Door Rep op de rechtervleugel te zet ten en Gullit naar het midden te rug te halen, dacht ik Been te ontlasten. Ik meende dat Van de Kerkhof zich dan zou gaan be moeien met Gullit, die toch al nooit lekker speelt tegen Jan Heintze". Het één noch het ander klopte met de praktijk en niet alleen door het snelle uitvallen van Van de Kerkhof en zijn vervanging door Piet Wildschut. Het draaide er na een flitsende opening met Simon Tahamata vraagt zich vertwijfeld af waarom hij geen strafschop krijgt nadat hij is neergegaan bij Stevens. De 'boosdoener' zelf kijkt of hij wa ter ziet branden. (foto anp) kansen voor Duut op uit dat Feyenoord de gevreesde coun ters van de opponent zelf over zich afriep. Gullit: „Bij ons bal bezit gingen Been en Hoekstra steeds diep en dat was wat PSV wilde". De goals van Thoresen en vooral Lokhoff waren een lo gisch gevolg. De pauze-achterstand van 1-2 (aansluit-treffer Hoekstra) leidde tot een omzetting. Rep maakte plaats voor Brard, met Gullit aan de rechterkant wa wicht. In de ideale uitgangsposi tie verdween die balans bij PSV, dat bijna niets meer liet zien en de voorsprong geheel prijs moest geven door een goal van Duut. Reker kon dan ook moeilijk te vreden zijn. „Dat is onmogelijk als je een 2-0 voorsprong op die manier prijsgeeft. Te slap verdedigd. We waren niet meer in de wedstrijd, dat zijn we eigenlijk nooit ge weest. Te slordig gespeeld, te veel balverlies. Daarom hebben we ook niet meer geprobeerd aan het slot nog de winst te forceren. Als je niet lekker in de wedstrijd zit en je probeert dat, dan verlies je gegarandeerd met 3-2. Ik denk dat hetzelfde voor Feyenoord gold". Ook de Rotterdammers hiel den in na de terechte 2-2 van Duut, die overigens pas tot stand twam nadat de bal in de voorbe reiding over de achterlijn was ge veest. Grensrechter Bralts vlag- le niet en riep daarmee nog meer critiek af over de arbitrage. Te vroeg De gele kaart voor Wijnstekers van de eerste minuut was het uit gangspunt. Reker: „Die gaf hij veel te vroeg. Als je dan conseJ quent bent, moet hij er een mi nuut later al af. Maar rood durfde hij niet te trekken en in feite bevorderde dat de hardheid. Als hij consequent was geweest had hij veel meer geel moeten ge- „Zeker tien keer", besefte Wijnstekers, met zeven overtre dingen de grootste 'boosdoener', al waren daar ook een paar bij die louter het gevolg waren van provocaties van Van der Gijp. „Voor ons was het erop of eron der. Dan speel je tegen de LEIDEN - De eerste vrouwenron de van Nederland gèat definitief door. Directeur sportief Joop Riet hoven heeft de financiën rond voor dat wielergebeuren, waarmee een bedrag van 120.000 gulden is ge moeid. De ronde start op de avond van 22 april met een proloog in Leiden. Riethoven wil daar een parcours van 2,1 km uitleggen over de Haar lemmerstraat-Turfmarkt- Oude Vest. De eerste etappe leidt de vol gende dag van Leiden via Zoeter- meer naar Lisse. Daarna worden Hilversum of Veenendaal, Dronten (tijdrit) en Heerenveen nog aange daan. Uitgenodigd voor deelname wor den vijf Nederlandse ploegen, in clusief de Van. Duuren-formatie, en vijf buitenlandse teams: uit En geland, Duitsland, Frankrijk, Bel gië en Denemarken. Verder wor den 20 individuele rensters geïnvi teerd. schreef aan en neem je het risico van geel of rood. Dat accepteer ik dan, maar niemand ziet wat René intussen doet". Eén keer zagen allen en zelfs Mulder dat wel. De wraak van Van der Gijp op Tahamata, die hij voor de eretribune zowat over de afrastering werkte. Zijn mo tief: „Er waren al vier, vijf over tredingen op mij gemaakt en Ta hamata lieten ze maar vrij lopen. Toen vond ik het tijd om in te grijpen. Om te laten zien dat ook hij zich niet alles kon permitte ren, heb ik 'm in de richting van Kerkum gestuurd". Bidden Feyenoord-trainer Ab Fafié bracht het naderhand allemaal onder in „de sfeer van de wed strijd", met de 'patstelling' tot slot. Angst? „Dat we niet bij machte zijn in zo'n aanvallende opstelling PSV onder druk te houden ligt aan de kwaliteiten. Maar de ploeg stond wel op scherp en achterin is er gedisci plineerd gespeeld. De verdedi gers zijn niet gaan rennen. Dat is een pluspunt. En kort dekken en een tik uitdelen, dat ligt zó dicht bij elkaar. Daar ga ik Wijnstekers niet aan ophangen. Er zijn ook si tuaties waarin je zit te bidden dat hij iemand neerlegt". Nederlands topvoetbal anno 1985. PAUL DE TOMBE woensdag in het bekerduel tegen PSV nog niet bij zijn. Daarvoor is het te kort dag voor de centrale verdediger, die vermoedelijk tot 24 maart, wanneer Ajax de uitwed strijd tegen FSC speelt, moet wachten op zijn come-back. Daar entegen voelt Van 't Schip zich weer fit genoeg om tegen de Eind- hovenaren „zo'n minuut of zestig" in actie te komen. „Het liefst speel ik nog geen vol ledige wedstrijd. Ik heb wel ge noeg balgevoel, maar nog niet vol doende wedstrijdritme. Daarom heb ik gevraagd om voorlopig in het tweede te worden opgesteld, zodat ik weer in vorm kan komen. Mocht de trainer een beroep op me doen om woensdag één helft of meer te spelen dan zal ik echter geen nee zeggen". De vraag is of Ajax mét Van 't Schip weer zal overschakelen op een systeem met drie aanvallers. Gistermiddag was dat nog niet het geval. Toen de Amstelvener in de 80ste minuut werd ingezet beland de hij op het middenveld. Van 't Schip is echter rechterspits, zodat het bepaald niet uitgesloten is dat trainer De Mos weer zal terugkeren naar het 4-3-3-systeem. Het kiezen voor een tweemans- aanval werd de oefenmeester van Ajax een week geleden tegen Ex celsior voor een belangrijk deel in gegeven door de absentie van Ge rald Vanenburg. De Utrechter tobt weliswaar nog altijd met een spier blessure (De Mos: „Hij is een heel groot vraagteken voor woensdag"), maar heeft nu in Van 't Schip ein delijk weer een stand-in, die Ajax op de rechtervleugel zo lang heeft moeten missen. Tegen NAC ontbrak het Van 't Schip aan voldoende tijd om aan te tonen dat hij weer volledig 'terug van weggeweest' is. „Toch ging het best lekker. Zaterdag had ik al een hele wedstrijd in het tweede tegen NAC 2 gespeeld. Ook dat ging goed. Ik durf alle duels weer aan", aldus Van 't Schip, die eind mei voor het laatst voor Ajax-1 had ge speeld, daarna is gaan sukkelen met zijn rug (hernia), half novem ber eindelijk is behandeld en de komende weken nog kracht- en zwemtrainingen moet volgen om verder aan te sterken. Volgens afspraak maakte Van 't Schip pas zijn opwachting toen het duel tegen NAC al lang was beslist. Om dat doel te bereiken behoefde Ajax zich maar twee périoden echt in te spannen. Dat was in het laat ste kwartier van de eerste helft toen de voorsprong van 1-0 werd opgevoerd tot 3-0 en halverwege het tweede bedrijf, waarin de score van 3-1 werd vervangen door een teveel zeggende uitslag van 6-1. Tekort gedaan Met dat resultaat werd NAC zon der meer tekort gedaan. Als num mer laatst van de eredivisie had den de Bredanaars uiteraard niet de illusie om de zaak in Amster dam tegen de nummer één op z'n kop te zetten (trainer Maaskant: „Daarom hebben we ons ook niet ingegraven"), maar het was wél zo dat ze verscheidene malen wel de gelijk kansen kregen om te stun ten. Zo wipte Van der Borgt de bal al na 55 seconden over doelman Hans Galjé op de lat. Zelfs toen de Amsterdammers tot 3-0 waren uitgelopen (goals van Koeman, Gasselich en Rijkaard) wist NAC nog voor de nodige on rust te zorgen. Een tegentreffer van Krijnen haalde even de overtui ging uit het spel van Ajax, dat zich pas'twintig minuten later hervond en toen in een tijdsbestek van vier minuten zijn produktie verdubbel de. „Toen wij op 3-1 kwamen was Ajax korte tijd helemaal weg. Daarna hebben wy te gemakkelijk goals weggeven", zo keek Maas kant later terug op de doelpunten van Van Basten (2) en Schoenaker. Met Meeuws dong Gasselich dit maal naar het predikaat 'beste spe ler van het veld'. Hij kreeg dan ook de nodige complimenten van De Mos: „Met hem en Rijkaard krijgen we een steeds beter middenveld". Het probleem met Gasselich is echter dat hy dergelijke schou derklopjes vrywel uitsluitend na 'verplichte nummers' als gisteren krijgt en het in topduels laat afwe ten. Daarom zal Gasselich woens dag tegen PSV moeten bewijzen de echte koploper onder de koplo pers te zijn. NOORDWIJK - Bestuurslid Bosma was de enige Noordwij- ker die zaterdagmiddag niet juichte om de 3-2 overwinning van Noordwijk op Quick Boys. Hij werd indirect het slachtoffer van wandaden van opgeschoten Katwijkse jeugd, die per traditie niet naar de derby was gekomen voor het voetbal maar om rotzooi te trappen. Eén van de honden waarmee de te hulp geroepen po- litie-macht de oproerkraaiers van het Noordwijk-complex ver dreef, beet Bosma in de linkerbo venarm toen hij een onverwach te beweging maakte. Voorlopig moet de Noordwijk-bestuurder elke dag in het Academisch zie kenhuis in Leiden aan een tame lijk diepe vleeswond worden be handeld. De opstandige Katwijkse jeugd kon de 2-0 voorsprong die Noordwijk bij rust had kennelijk niet verkroppen. Kort na het be gin van de tweede helft kwamen rookwolken onder het staantri- bune-dak uit, terwijl het ook voor rust al erg roerig was ge weest aan de 'Katwijk-side'. Dat noopte het Noordwijk-bestuur assistentie van de politie aan te vragen. Vóór het duel had Noordwijk nadrukkelijk niet om extra toezicht van de 'sterke arm' gevraagd, teneinde provocaties uit de weg te gaan. "Maar je vraagt je nu toch se rieus af of we de volgende keer niet beter al bij voorbaat politie- hulp aan moeten vragen", stelde voorzitter Leen Korbee, die daar bij volledig begrip ondervond van zijn Quick Boys-collega Arie Guyt. Hij: "Het is vreselijk, maar wat doe je er aan. Die gasten zijn geen lid van onze vereniging. Ze komen alleen met ons mee als we naar Rijnsburgse Boys en Noordwijk gaan". Een circa 15 agenten en drie honden tellend gezelschap ver wijderde de vandalen, die bijna allemaal tussen de 12 en 16 jaar waren, zonder noemenswaardige problemen en zonder gebruik van geweld van het complex. Uiteindelijk bleek die jeugd voor tweeduizend gulden schade aan de tribune te hebben aangericht. Ook bestuurslid Bosma zat met de brokken... DUSSELDORP (Rtr) - Bajesklant Charly Graf is de nieuwe Westduit- se bokskampioen De 33-jarige zwaargewicht, die een gevangenis straf uitzit wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en het helen van gestolen goederen, ver scheen zaterdagavond onder bewa king in de ring bij wedstrijden in Ludwigsburg. Hij takelde titelhou der Reiner Hartmann zodanig toe, dat de scheidsrechter in de zeven de ronde ingreep en Graf tot win naar uitriep.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13