Verwondering houdt me in leven Lezers Schrijven 'The Blood Knot': aangrijpend apartheidsdrama Honderd tekeningen van Armando in Rotterdam Grieks festival bij K&O Pools theater vat vlam Liszt-recital Film over Christus uitgesteld MAANDAG 11 MAART 1985 KUNST PAGINA 11 Thekwini Theater in Leidse Schouwburg Exposities LAK-galerie - tentoonstelling van Bragdon en Isik, tot eind maart. Galerie De Bange Duivel - Rijndijk- straat 4, werken van Lydia Luyten en Dave van Rijk. t/m 31/3; do 20-22 uur, za en zo 13-17 uur. Rosenburgh - Vijf Meilaan, Jan van Zonneveld, schilderijen, t/m 14/3; dag. 10-20 uur. Openbare Bibliotheek - Nieuwstraat, fototentoonstelling van Paul Babe- liowsky, t/m 9/3. Piggelmee - Janvossensteeg, werk van Paul Franzen, tot eind maart. Bistro Malle Jan - pasteltekeningen 'strandstoelen' van Marian Visser, t/m 31/3. Odessa - Hogewoerd 18, foto's van Willem Neuteboom, t/m 30/3. Leidse Beleg - Hooigracht 4a, foto's Frits Gierstberg, tot 15/3; ma t/m za van 9-18 uur. Warmond Galerie de Pomp - Dorpsstraat, Hans Buining met kleuretsen, Piet Won- dergem met aardewerk, t/m 21/3; The ma groen, 'n 27 tal exposanten, t/m 31/ 5; woe 10-12 uur, do, za, zo 14-16 uur, di 19-21 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Popco Bakkers, schilderijen, Albert Labordus, aquarellen, tot 22/3; woe, do en zo van 14-16 uur, za van 11-16 Leiderdorp Leythenrode - Ries Kleijnen, kleuret sen/kleuretsen met zeefdruk, dag. van 10-20 uur. Muzenhof - wandkleden van Maijan Schutler en zeefdrukken op textiel van Wintsje Verwey, tot 11/3. Noordwljkerhout Bibliotheek - tentoonstelling Tiny van der Sar en Marianne Koster-Har- temink, t/m 22/3; ma, di, vr van 14-17 en.19-21 uur. do van 10-12 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - combina tie tentoonstelling, t/m 24/3; di t/m zo 14-17 uur, vr van 11-17 uur. Wassenaar Huize Willibrord - Paul Lamers, houtsculptures; Béla Madai, schilde rijen, tot 30/3; dag. 14-22 uur. Zoeterwoude Art Gallery JVC - Piet Middelhoek, aquarellen, t/m 2/4; ma t/m vr van 9-16 uur. The Blood Knot van Athol Fugard door Thekwini Theater. Regie: An thony Akerman. Spelers: Ian Bruce en Joseph Mosikili. Gezien op 9 maart in de Leidse schouwburg. LEIDEN - De opvoering van 'The Blood Knot' bloedver wantschap) had plaats in het ka der van het 15-jarig bestaan van de BOA, de Boycot Outspan Ak- tie. Thema van het stuk vormt de rassendiscriminatie in Zuid-Afri- ka. De apartheidspolitiek in dat land verdeelt de bevolking in een aantal verschillende rassencate- gorieën, waarvan de voornaam ste zijn: zwart, blank, kleurling en Aziatisch. Deze categorieën komen echter niet altijd duide lijk van elkaar te ouderscheiden tot uitdrukking in het uiterlijk, zoals de huidskleur; zo zijn er bij voorbeeld donkere en blanke kleurlingen. Het komt dan ook voor, dat op grond van de apart- heidswetten sommige Zuidafri kanen bij een "andere" bevol kingsgroep worden ingedeeld. In het toneelstuk van Athol Fugard heeft van de beide broers Pietersen Morris een blankere huid dan Zachariah. In een op ra ciale tegenstellingen toegespit ste samenleving is dat een heel bepalend gegeven voor hun bei der leven. Uiteindelijk overwint - zoals de titel van het stuk al aangeeft - het gevoel van bloedr verwantschap, maar pas nadat het in een soort rollenspel tot een harde confrontatie is gekomen. Regisseur Anthony Akerman (die in 1981 bij Sater de regie van Fugards 'een les van de Aloës' heeft gevoerd) koos voor dit stuk een uiterst sobere vormgeving, waarin spel en decor aan de ge sproken dialoog van beide ac teurs volledig ondergeschikt zijn gemaakt. Het komt de zeggings kracht van dit door Zuidafri- kaanse acteurs gespeelde stuk ten goede. Vooral na de pauze komt het dramatisch conflict in een stroomversnelling terecht. Aan leiding daartoe is het aangekon digde bezoek van de blanke cor respondentievriendin van Zach; een correspondentie, die overi gens door Morris gevoerd moet worden, omdat alleen hij een 'blanke' opvoeding met lezen en schrijven heeft kunnen krijgen. Dat bezoek gaat weliswaar niet door, maar wel is daardoor het idee ontstaan, dat Morris in een speciaal daarvoor aangeschaft kostuum voor 'Blanke' zal spe len. Dat rollenspel dreigt kata- strofaal uit de hand te lopen. Uit eindelijk gebeurt dat niet, maar het §pel biedt de beide broers wel meer zicht in een samenle ving, die hen in wederzijdse af hankelijkheid tot een randbe- staan dwingt. Hoewel het stuk al grondig be werkt schijnt te zijn, is het ge deelte voor de pauze (dat onge veer anderhalf uur duurt) toch nog te lang uitgevallen. Door het aangrijpende spel van beide ac teurs en de dramatische span ningsboog van het tweede deel blijft dit echter detailkritiek. WIJNAND ZEILSTA Armando (Amsterdam, 1929) begint In 1951 met schilderen. Richt in 1959 samen met Bohe- men, Peelers, Hendrikse en Schoonhoven de Informele Groep op die later zal over gaan in de Nul-groep. Begint ook te dichten. Is tijdlang journalist bij de Haagse Post. Publiceert in 1964 'Verzamelde gedichten', in 1967 samen met Sleutelaar 'De SS-ers'. Daarna verschij ning van dagboeken en ander proza. In 1976 maakt hij met ande ren voor de VPRO het televi sieprogramma 'Herenleed'. Exposeert in die tijd onder meer in Amsterdam, Utrecht en Eindhoven. Vertrekt in 1979 op verzoek van Deutsche Akademische Austausch Dienst naar Berlijn. Schrijft vanaf1980 onder de kop 'Armando uit Berlijn' stukken in NRC-Handelsbiad. Exposeerde ook op de Docu ments 7 te Kassei. Vorig jaar vertegenwoordigde hij Neder land op de Biënnale in Vene tië. LEIDEN - 'Schijnwerpers op Kre ta en Griekenland'. Onder dit mot to wordt in de periode van 13 maart tot en met 17 april in het gebouw van K&0 een Grieks festival ge houden. Dit evenement bestaat uit concerten, dia-lezingen, films, so lo-toneel, dans, een tentoonstelling en een Griekse maaltijd. De expo sitie omvat voorwerpen uit Grie kenland (zilver, sieraden, borduur sels, weefstukken en kleding) en is dagelijks te bezichtigen. Het festival wordt op woensdag avond 13 maart geopend met een concert door de Griekse pianiste Maria Kanatsouli. Ze zal naast composities van Liszt en Schu mann werken van Griekse compo nisten ten gehore brengen. De flui tiste Regina van Suchtelen zal deze avond eveneens Griekse muziek uitvoeren. Op donderdagavond 14 maart is er een lezing met vertoning van dia's door mevrouw drs. B. Hus- tinx. De lezing heeft als titel 'Rond reis over Kreta van koning Minos'. Op maandagavond 18 maart is prof.H.W. Pleket aan de beurt om een lezing met lichtbeelden te hou den. Zyn onderwerp: 'De Olympi sche Spelen, vroeger en nu'. Op donderdagavond 21 maart zal prof. F.L. Bastet spreken over Griekse keramiek. Ook deze lezing zal met dia's worden geillustreerd. Voor vrijdagavond 29 maart is de Griekse pianiste Aleka Simeoni- dou uitgenodigd een recital in de Kapelzaal te geven. Haar program ma vermeldt werken van Bach en Hadjidakis. Op woensdagavond 3 april spreekt prof. H. Hennephof over 'Byzantium is dichterbij dan u denkt'. Dia's zullen zijn lezing toe lichten. Op donderdagavond 4 april ko men de Griekse ikonen aan bod. Mevrouw E.C. Engelenberg zal er over spreken aan de hand van dia's, die een beeld geven van iko nen in Griekse kerken en kloos ters. Voor donderdagavond 11 april staat een aantal aan Griekenland en Kreta gewijde films op het pro gramma. Er zullen deze avond niet minder dan zes films worden ver toond. Op maandagavond 15 april komt de acteur Reinier Heidemann met een solo-programma, gewijd aan Griekse poëzie en proza, naar het K&O-gebouw. Op woensdagavond 17 april geeft de Griekse dansgroep Artemis een voorstelling in de Leidse Schouw burg. Na de voorstelling is er gele genheid om Griekse hapjes te nut tigen in de foyer van K&0. Het festival moet zijn bekroning vinden in een veertiendaagse vlieg reis naar Athene en Kreta. De ver trekdatum van deze geheel ver zorgde reis onder leiding van me vrouw H. Hoek-Apostolopoulou is 25 april.dnlichtingen telefoon 273606). Een passe-partout voor al le manifestaties (exclusief de vlieg reis) kost f80; K&O-inschrijvers be talen f 60. Sterrenshow levert 14 miljoen op HILVERSUM/RHENEN (GPD) - De aan het VARA-Sterren- show-project gekoppelde lief dadigheidsloterij ten behoeve van Humanltas heeft veertien miljoen gulden opgebracht. Het globale eindbedrag werd zaterdagavond tijdens de elf de en laatste aflevering van het wekelijkse amusements programma in Rhenen bekend gemaakt. Vertegenwoordigers van Humanitas toonden zich ui terst tevreden met het resul taat. De ondersteuning door dit televisieproject betekende dat bijna zeven maal zoveel geld bijeen Is gebracht dan normaal in dezelfde collecte periode het geval is. De veer tien miljoen gulden zal wor den aangewend voor verschil lende projecten. ROTTERDAM (GPD) - In de grote, vierkante expositie zaal van museum Boymans-Van Beuningen staan twee enorme, houten panelen opgesteld. Ze vormen samen een perfecte cirkel. Een stukje van elkaar geplaatst kan ook de binnenkant van de twee halve cirkels dienst doen als ten toonstellingsruimte. Overal op de vloer liggen tekeningen, onder vloeipapier en stukken plastic verborgen. omdraaien. Als ik sta te schilderen, kan ik het penseel wegleggen en zo beginnen met schrijven. Het gaat vaak samen. Soms overheerst het ene, dan weer het andere". - In hoeverre is het verblijf in Berlijn van invloed geweest op Uw werk? „Berlyn is erg inspirerend ge weest. Ik zou haast zeggen: het is mijn beste tijd geweest. Ik heb er goed aan gedaan naar Berlijn te gaan, ik ben er ook goed ontvan gen. Of niet ontvangen: ik heb ze veroverd. Niemand zit tenslotte op je te wachten". door Rob Schoonen „Ik heb het er zo naar m'n zin dat ik er weer weg wil. Op dit moment ben ik teveel 'wohlbehutet': veel vrienden, kennissen. Ik heb eigen lijk wel weer het verlangen naar een stad te gaan waar je niet wel kom bent. Zoals ik ook in Berlijn kwam. Je bent een indringer in fei te. En daar hou ik van: een soort vijandigheid tegenover je. Die weerstand, dat heb ik graag". „Ik probeer naar Parijs te gaan. Parijs is bij uitstek vijandig tegen over indringers. Ik beheers de taal niet goed, dat is ook nog een voor deel èn het is een prachtige stad". - Niet terug naar Nederland? „Nee: de sfeer in Nederland is te relativerend, te verlammend. Die sfeer welke in de jaren zeventig hier heerste, zo van 'waar ben je ei genlijk mee bezig' en 'wat is kunst eigenlijk', dat soort dingen. Het weerhoud je ervan grote dingen aan te pakken, dat je dingen durft in je werk. Dat je grote beslissin gen durft te nemen. In Berlijn is dat allemaal weggevallen. Nee, als in Nederland terugkom, dan is het met hangende pootjes". - Herinneringen, geschiedenis zijn bepalend voor uw werk. Blijft dat altijd zo nadrukkelijk aanwe zig? „Ja, je bent tenslotte verleden. Je bent opgebouwd uit herinnerin gen, of dat nou gisteren of veertig jaar geleden was. In elke straat waar je loopt en dat is het mooie van die oude steden - kom je ge schiedenis tegen. In elke straat hebben zich dingen afgespeeld, je bent omringd door herinneringen, gebeurtenissen. Hoe was het bij voorbeeld hier op deze plaats, twee dagen na het bombardement op Rotterdam? Dat weten we niet, misschien hebben hier wel mensen gelegen. Die onwetendheid, maar die spanning van: 'het feit dat...'. „De verbazing en verwondering laat bij mij dan ook niet na. Ik ver baas me graag en veel. Ik heb eens geschreven 'Slechts in verwonde ren ben ik een meester'. Verwon deren is toch een van de belang rijkste grondbeginselen van kunst. Verwondering, verbazing is een van de dingen die je in leven houdt. Als dat weg zou vallen, dan kan ik me beter ophangen." - De laatste jaren werkt u vooral in zwart-wit. Denkt U dat een mo gelijke verhuizing naar Parijs daarin iets zal veranderen? „Dat denk ik niet. Ik zal er de zelfde dingen terugvinden als in Berlijn. De Franse geschiedenis liegt er ook niet om. Wat me even tueel zou kunnen veranderen, dat is wanneer ik me vestig in het Me diterrane gebied. Ik zie me daar geen zwart-wit schilderijen maken. Dat gebied, dat is Bonnard en Ma tisse, die ik zeer bewonder maar het zijn wel 'gegenwelten' (uiter sten - red.) van my. Ik ben zeer benieuwd wanneer ik het aandurf om daar naar toe te gaan. Ik ben namelijk toch meer een Noordelijk schilder. Parijs past dan ook wel in mijn straatje. Die stad is immers ook zwart-wit. Herinneringen zijn tenslotte meestal ook zwart-wit". Armando: '100 tekeningen, 1952- 1984'. Museum Boymans- Van Beuningen, Mathenesserlaan 18- 20, Rotterdam. Open: dinsdag-za terdag 10.00-17.00 uur, zondag van 11.00-17.00 uur. Tot en met 8 april. Een voor een haalt de 56-jarige kunstenaar Armando ze onder het omhulsel vandaan. Trefzeker plaatst hij ze ergens in de immense ruimte tegen een wand. En lang zaam maar zeker worden de teke ningen zichtbaar: krijgen ze de kans hun verhaal te vertellen. Geabstraheerde stukjes werkelijk heid. Alledaagse voorwerpen, uit die werkelijkheid geplukt, gaan opnieuw de strijd aan met het verleden, op een manier waarop de houten cirkel een gevecht aangaat met het betonnen vierkant. Het is moeilijk je voor te stellen dat één en dezelfde kunstenaar dit werk vervaardigde, nadat hij in de jaren vijftig abstract-expressionis- tische werken maakte en weer wat later reliëfs het licht deed zien. Re liëfs, waarin bouten en prikkel draad vaak dominerende elemen ten waren. Maar de tekeningen zoals die nu in Rotterdam te zien zijn, de wat oudere objecten en ook Armando's literair werk hebben alles met el kaar van doen. De thematiek is in al die jaren hetzelfde gebleven. Macht, strijd, vijandigheid, mense lijke drijfveren en situaties, qua tijd gebonden aan de Tweede We reldoorlog: daar gaat in zijn.werk Armando: „Ik heb bezwaar tegen het feit dat mensen teveel nadruk leggen op mijn ervaringen, herin neringen of belevenissen die met de Tweede Wereldoorlog te maken hebben. Ik ben geen oorlogsschil der. Toevalligerwijze heb ik ge leefd in een tijd waarin ik dat heb meegemaakt. Een tijd, waarin alles was toegespitst op bepaalde din gen. Daaruit kan ik putten. Maar in wezen zijn het menselijke drama's. Geen politiek, want dat is tijdge bonden. Ik wil dat soort zaken juist brengen naar het algemeen mense lijk vlak. Ik beoog in feite ook niets. Ik wil goede kunstwerken maken". Zijn er raakvlakken tussen uw recent werk en dat uit de jaren vijf tig, zestig? Armando: „Het seriële: het gege ven dat ik graag series maak, dat heb ik eraan overgehouden. Ook de verfhuid, vermengd met zand, dat heb ik ook al die tijd vastge houden. Het was in de jaren zestig echter allemaal veel terughouden der, objectiever. Zo bezagen wij de maatschappij ook: alles was prima. Je was in die tijd in wezen be schouwer, een koel oog. Dat kan ik nu helaas niet meer opbrengen". - Helaas...? „Ja, dat leeft toch veel makkelij ker; hoef je je niet meer te erge- Hoe gaat het schilderen, teke nen en schrijven samen? Armando: „Die twee dingen vor men bij mij een eenheid. Ik kan me alg. ik bezig ben, zonder problemen WARSCHAU (AP) - Het Nationale Theater in Warschau is zaterdag zwaar beschadigd door brand. Het belendende Grand Theater kon voor de vlammen worden behoed. Beide theaters zijn gevestigd in een historisch gebouw, dat in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers werd verwoest. Het Natio nale Theater werd in 1949 her bouwd, maar de restauratie van het gehele complex duurde tot in 1969. De brand ontstond rond het mid daguur onder het toneel tijdens een repetitie. Over de oorzaak was niets bekend. TROPENMUSEUM - Henk Jan Gortzak is per 1 maart 1985 be noemd tot directeur van het Tro penmuseum in Amsterdam, zo heeft het Koninklijk Instituut voor de Tropen zaterdag bekendge maakt. Gortzak was sedert 1978 hoofd van het Kindermuseum TM Junior, dat evenals het Tropenmu seum deel uitmaakt van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen. De recensie van 7-3 over het Liszt- pianorecital van Toos Onderden- wijngaard was niet in overeen stemming met de appreciatie van het aanwezige publiek, dat zelfs niet heeft gekucht tijdens het vir tuoze pianospel. Klaarblijkelijk prefereert uw re censente pianomuziek met weinig noten en veel zacht pedaal, is zij ongevoelig voor de bravoera die het mogelijk maakt gedurende an derhalf uur een reeks razend moei lijke en mede daardoor boeiende pianowerken met groot éclat tot le ven te roepen! Allemaal huzaren stukjes, na de pauze, en allemaal uit het hoofd! Ik vermoed, dat haar daardoor de inhoud van de muziek ontgaat. Immers, zij herkent de overbeken de Campanella van Paganini niet, en mist de muzikale fantasie om kloKjes te horen, waar die zo ele gant en onafhoudelijk doorklin ken. Zij schrijft, dat de octaven- etude een open doekje kreeg; neen, dat was de Campanella. Graag volgend maal een recen sent zonder vooroordelen! Albarta de Groot Floris Versterlaan 31 Oegstgeest Omroepen staken overleg Mediawet HILVERSUM (ANP) - Het NOS- bestuur, waarin de omroepen, maatschappelijke organisaties en kroonleden zitting hebben, heeft besloten voorlopig te bedanken voor het werk in de speciale stuur groep uitvoering medianota (SUM), die minister Brinkman van WVC adviseert over de nieuwe Me diawet Hiermee wordt het besluit van de raad van beheer, het dage lijks bestuur van de NOS, van me dio februari bekrachtigd. Verder overleg heeft pas weer zin wanneer de minister zijn voorstellen voor de nieuwe wet ingrijpend wijzigt, al dus het NOS-bestuur. De omroepen en andere organi saties in het NOS-bestuur vinden dat de door minister Brinkman voorgestelde Mediawet op belang rijke punten zodanig afwijkt van de adviezen van de stuurgroep, dat verder werken in dit verband wei nig zin meer heeft. Volgende week gaat er een brief naar de minister, waarin de bezwaren van het NOS- bestuur nog eens uiteen worden gezet, zo heeft de NOS laten weten. De omroepen blijven ondanks de opschorting van de werkzaamhe den in de SUM wel contact houden met WVC over de ontwikkelingen rond de nieuwe Mediawet. PARIJS (AP) - Het Franse minis terie van cultuur heeft vrijdag ver klaard dat filmregisseur Martin Scorcese zijn filmplannen over de controversiële roman 'De laatste verleiding van Christus' uitgesteld heeft tot eind 1986. Het ministerie heeft ook gezegd dat de film geen speciale regeringssteun zou krij gen. De beslissing tot uitstel is geno men door Scorcese zelf en zijn pro ducer Humbert Balsan en zou niets te maken hebben met alle kritiek op het ministerie dat volgens be richten van plan was de film te hel pen financieren. Het boek van Nikos Kazantzakis, waarop de film gebaseerd zou wor den, laat een menselijke Christus zien die een affaire heeft met een vrouw en uiteindelijk aan de krui siging ontkomt. Regisseur Scorce se had het Franse ministerie van cultuur benaderd nadat Ameri kaanse producers hadden gewei gerd de film te financieren. Vroege opera geschenk voor Italië DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix biedt tijdens haar staatsbe zoek aan Italië op 27 maart in Ro me als culturele contrapresatie de Nederlandse voorstelling aan van het eerste Italiaanse muziekthea terstuk 'Rappresentatione di Ani ma e di Corpo' dat Emilio de' Cava- lieri in 1600 componeerde op tekst van Agostino Manni. Behalve de galavoorstelling zijn er openbare uitvoeringen de volgende dag voor liefhebbers in Rome en vervolgens in Rimini, Modena en L'Aquila. Proefvoorstellingen zijn er op 18 en 19 maart in de Kees van Baaren- zaal in het Koninklijk Conservato rium in Den Haag. Het project is tevens de festival- prooduktie van het Holland Festi val Oude Muziek Utrecht, waar het werk van 30 augustus tot 8 septem ber is te zien en te horen. De voor stelling is een gezamenlijke pro- duktie van dit festival en vijf afde lingen van genoemd conservato rium. De uitvoerenden zijn allen leerlingen en enige oud-leerlingen van de onderscheiden muziekvak opleidingen. Het stuk, dat ook als een van de eerste opera's wordt beschouwd, werd voor het eerst uitgevoerd in februari 1600 in het Oratoio delle Vallicella in Rome. 'L4 GRANDE PARADE': 200.000 BEZOEKERS Tekening van Armando uit 1954. AMSTERDAM - Mevrouw M.C. van Wijck uit Den Haag was vrijdag de 200.000ste bezoeker van 'La Grande Parade', de afscheidstentoonstelling van scheidend directeur De Wilde in het Stedelijk Museum van Amsterdam. Namens de directie kreeg ze enkele boekwerken aangeboden. (foto anpj

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11